BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?

Ići dole 
+108
AkiTaki
Nisam lep al sam glup
Al Kapone
adamm
marjanovicgane
Stane Dolanc
bonum.mm
maxxxii
monacco
djuken
boban75
Floxed
Bobo011
igor ns
Avala00
Debil
Ivica_t
Colle
Cermet
Popaj
tortuga
Nikolaj3
pepermint
starter
I-33333
Asterixxx
sindra
Jegulja
draguljcebg
Limited011
Cicija
arsen123
faceman
Andridis
Smile
milosmiljkovic
bwresident
woman with a bicycle
thunderbird
Maca
gogloee
ILoveRoses
trind
Tom80
zekapeka
Sundown
Vladimirmitr
Zak10
Dragan555
$
Red max
Ars Vivendi
simpson
Mister No
Anam
Drag65
Zwiebel
Boranija
philips1
Strbac
Kupi akcije
Aritmeticar
Big Mile
ingglick
real_finanza
Gocili
Fast
Light
Bombica
Teletrader
Dax
Nemesis
Fmember
Boby
Momir
Petar Pan
BuffetSon
Frenky
MORNAR
Spejs
Drasko
Firke77
Serbon
Sutra
Cincinnatus
Zokiutd
Ris
pepsiman
Djuka
Greta
StefanoProdi
Milica1
Nisimo23
Non-ProfitOrganization
MarkoJTD
Niche
Friz
Milord1
iki
Dusan
Sneki
Dexiv
IC.Broker
prevarant
StefanMR
MilanLaki
vatreni
Kobe Bryant
112 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 24.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 6:27 am

@IloveRoses
Razumela sam te sad. No, i dok nije postojao softver za donosenje odluka, veliki igraci su bili u prednosti, jer sa malim sumama se ne moze pokrenuti trziste ni u jednom smeru, osim toga barataju insajderskim informacijama.
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 10:32 am

Hvala svima na na informacijama i stavovima. Znam odlicno da trgovanje na stranim berzama jeste mnogo brze i komplikovanije, da postoje veliki igraci. Jedini razlog zasto bi izasao na ino berze a pogotovo one velike je likvidnost, jednostavno uvek imas mogucnost izlaska, dal je dobitak ili gubitak to je vec druga prica. Na beleksu (ili leleksu) je bas to problem, ja i kada sam u plusu u odredjenoj akciji imam problem sa izlaskom jer su transakcije sitne, recimo traznja za ALFU ili MTLC u potraznji 1 - 5 akcija a ja ih ima recimo 50 - 100 i hocu da izadjem to ne mogu da uradim u kratkom roku i onda samim tim ne mogu da udjem u drugu akciju koju zelim. Jeste moguce izaci po mnogo nizoj ceni ali onda opet nisi u dobitku. A zamislite tek ako imate akcije BIP-a ili slicne (u fazonu mala cena) i onda potraznju od 50-tak akcija (pa tu ti treba rast od 50 % minimum da bi pokrio troskove brokera na te transkacije male vrednosti).
A sto se tice ino berzi i koriscenja demo racuna, zar to nije preko onih fx gluposti (valutnih parova i tako toga)?
I jel trgovao neko preko tih brokerskih kuca (ili sta li su vec, fx lider fazon) sto se reklamiraju po netu kao ludi?

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 10:40 am

Red max ::
Ja sam reagirao na ovo:"Vani ces izgubiti novce, skoro da nema toga koji nije bankrotirao vani."Iz gornjeg se grafa vidi da onaj tko je kupovao blue chipove ili index teško da je mogao izgubiti novce,naprotiv.
Što se tiče balona,da,market je visoko i skup,to i sam FED kaže,da li treba sad ulaziti?Po meni vrlo oprezno i na kratki rok,jer bull još uvijek traje a tad se najviše zarađuje.
U vezi belexa-lelexa nemam ništa protiv,ti poznaješ tržište u dušu i to ima svoje prednosti,ali trgovati samo na jednoj,dvije burze i to na Balkanu po meni je suludo.Što ako se balon počne ispuhivati,hoće li Belex ostati pošteđen?Ili će Belex rasti?Tu ne govorim o korekciji USA burzi od nekoliko % što je normalno nego o pravom ispuhivanju.
Pisao sam već stoput,za 95% ulagača najbolji je izbor VT ili slično: fond ulaže u 7500 dionica iz 47 država i jednostavno će fond rasti kad svjetsko gospodarstvo raste, i obrnuto,simple as that!

Vanguard historical Risk/Return (1926–2014)
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Aggressgrowth
Average annual return 10.2%
Best year (1933) 54.2%
Worst year (1931) –43.1%
Years with a loss 25 of 89

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Chart100B

Historical Risk/Return (1926–2014)
Average annual return 5.5%
Best year (1982) 32.6%
Worst year (1969) –8.1%
Years with a loss
14 of 89

Definitivno se slazem za ulazak u fondove i odredjen deo novca i ulazem u njih ali zelim nesto i u akcije, nesto malo dividende da dobijem nesto malo da zaradim na razlici...
Moja strategija do sada je bila da deo novca ulazem ~20% u fondove, ~30 % u hartije od vrednosti, ~10% kao klasican vid stednje i ~40% u akcijea od tog dela nesto u kupi-prodaj i deo zbog dividende.

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 8:40 pm

Možda netko ne zna da ETF nije uopće sličan ovim našim lokalnim fondovima.Trguje se potpuno isto kao i sa dionicama,bid/ask klasika,bez ulaznih/izlaznih naknada(pljačkanja),isplaćuju dividendu a transakcije kupnje/prodaje se vrše u sekundi a novac je odmah na raspolaganju.
Da nema godišnjih naknada(0,17-0,25%) teško da bi uopće primjetili da posjedujete fond.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 8:46 pm

Demo račun ima i IB,ništa ne košta da ga se isproba.Iako je to jako daleko od "prave" stvari,fali ona psihološka komponenta,fear and greed.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 9:13 pm

Red max ::
Demo račun ima i IB,ništa ne košta da ga se isproba.Iako je to jako daleko od "prave" stvari,fali ona psihološka komponenta,fear and greed.
Pod Ib pretpostavljam da mislis na Interactive Brokers?

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 9:29 pm

Da.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 24.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeUto Jun 16, 2015 11:51 pm

@Red max
Ako se ne varam IC broker za ino-trgovanje  se sluzi istom platformom, a meni su rekli da ne moze da se otvori demo racun?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSre Jun 17, 2015 12:08 am

IC Broker 12$ mesecno odrzavanje racuna 2 centa po akciji a najmanje 10$ i veliki problem ne mozes da uplatis devize kao kod nekih drugih. Nego moras da prodas devize da im uplatis dinare onda oni sa tim dinarima kupuju od banke devize. Sto kad sve saberes vec si par procenata u minusu. I platforma im nije real time nego kasni 15 minuta. Ipak Interactive Brokers su neuporedivo povoljniji.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 24.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSre Jun 17, 2015 12:10 am

@zekapeka
Na stranim trzistima, ko zeli da trguje akcijama, ne kupuje direktno akcije, vec uglavom ide preko ETF-ova, eventualno nekih drugih instrumenata. Sto se tice demo racuna, gde god da ga otvoris mozes puno da naucis a pri tom ne kosta nista.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSre Jun 17, 2015 12:38 am

Gocili ::
@Red max
Ako se ne varam IC broker za ino-trgovanje  se sluzi istom platformom, a meni su rekli da ne moze da se otvori demo racun?

Za IC ne znam,ali znam da većina brokera trguje preko IB jer ih malo zapravo radi sa CRO i SR.(rizik zemlje kažu)Imam i otvoreni račun na Tradestation ali ga nikad nisam koristio,
IB inače ima naknadu od USD 0.005  per share  ili USD 1.00 min.
To bi značilo da recimo netko želi kupiti spomenuti etf VT za 50 000 usd koji trenutno košta 62.81$ platio bi transakciju 3.98$,za 796 dionica.
I ovo što Dragan piše,ja šaljem eure kod IB i tamo ih promijenim po forex tečaju za USD koji je beznačajan,kod domaćih HR banaka takvo bi me zadovoljstvo koštalo 5%,lopovski spread,što drugo reći.
Nazad na vrh Ići dole
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePet Jun 19, 2015 5:57 pm

Vani ces izgubiti novce, skoro da nema toga koji nije bankrotirao vani. Najvise mozes zaraditi na Belexu jer su dionice jeftine, zato je i najsigurnije ulagati ovdje.

udrimile
Gluposti.Nemam volje ovo ni komentirati,samo jedan jedini graf...da ste ulagali u S&P 500 index,odnosno ETF SPY.To je mogla kupiti kupiti i moja nona od 89 god koja ne zna šta su to dionice.

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Chart
Jesi kupio po 60 i prodao na 210?

Drugo, jedno je kupiti nakon velikog pada, drugo je kupiti nakon velikog rasta. Vani se desio veliki rast, Belex je skoro na dnu.


Da ti je deda 1930 imao 1000$, koliko bi sad trebao imati nakon inflacije da bude na nuli?
Od kompanija koje su bile u Dowu 1930, koliko ih je prezivjelo?  Izbaciju lose stojece kompanije i stavljaju nove. Koliko bi dow vrijedio da se racunaju prvotne kompanije. https://en.wikipedia.org/wiki/Historical_components

Cak je i presvetli bankrotirao u USA, a on je vec dugo najcjenjeniji clan mojnovac foruma.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jun 20, 2015 3:20 am

Da,USA je imala veliki rast,dok se kod Belexa tek očekuje zbog....?Sjajne gospodarske situacije,niske nezaposlenosti,niskog duga,odličnih u svijetu konkurentnih kompanija...zbog čega?
Za informaciju,vani je Bull market na izdisaju ili visoko,tu jedva da se osjetilo,pitam se zašto...šta misliš zašto sa Srbijom i Hr rade samo dvije tri brokerske kuće?

Prvo računaj kolika je bila inflacija u USA,sigurno je manja od 10% godišnje:

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Inflation_by_decade_sm

Šta ima veze što se mijenja sastav Dowa?To je index,jedna kompanija uđe druga izađe,malo ih ima iz 1930,koga briga.Bitno je da index raste.
Vidim da ne kužiš osnovne stvari.

Presvetli ti još trguje u USA,a ne u ove balkanske(osim ADRS mislim)ako ne vjeruješ pitaj ga.Imao je uspona i padova,kao i svi,nitko nije iz prve postao majstor.
Nazad na vrh Ići dole
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jun 20, 2015 8:00 am

Mogao si 1930 kupiti index ili je to uvedeno puno kasnije? Malo se tu namjestaju brojevi sa izbacivanjem ubacivanjem poduzeca. Razmisli malo o tome.
Amerika je od 1930 postala najveca svjetska sila. Sada je ugrozena i sumnjam da ce se rast od 1930 ponoviti.

Znam da trguje, ti njega pitaj dali je bankrotirao u USA, kasnije posudio novac pa se nekako izvukao. Bankrot si ne moze svatko priustiti.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jun 20, 2015 9:21 am

Index si mogao kupiti od 1871,još jednom,čak i da namještaju,koga briga,bitan je saldo na kraju.

Za info,potražio sam kalkulator na netu,ako je netko kupio S&P500-1930 g,uložio jedan dolar(1 $),sa uključenom inflacijom i dividendom do kraja 2014 g. imao je prinos od 194.58$. sesir
Zanimljivo da je dividenda u tom razdoblju iznosila čak 40% tog rasta,s vremenom se nakupi i reinvestira...čak da ovo i nije potpuno točno,valjda si shvatio da se zarađuje,i to debelo.

Ovo o bankrotima je deplasirano uopće pisati,osobno znam čovjeka koji je na Crobexu izgubio 500 000 eura,sigurno je i na Belexu bilo takvih,naravno da se može svuda izgubiti.
Sad ako je tebi presvetli neki indikator samo naprijed,ove priče o posuđivanju,pa da se oporavio nekako su mi smiješne ali dobro...znam da je gubio i to najviše zbog shortanja,za one koje ne znaju tu se može neograničeno puno izgubiti jer se kupuje na margin...zato čovjek više ne shorta. Ne shortam ni ja,puno više volim konzervativniji pristup.

Kad smo kod toga,svi vi koji ste uvjereni da Amerika propada i da je balon pred pucanjem neka jednostavno kupe SDS,ProShares UltraShort S&P500,to je klasični ETF bez poluga(ima i toga) nema nikakvih margina,ponekad ga i ja kupim na kratki rok ili kao hedge.
Drugim riječima,ako S&P500 pada SDS raste i vi zarađujete,obrnuto gubite.

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Chart
Nazad na vrh Ići dole
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jun 20, 2015 3:56 pm

ovdje pise da je to uvedeno nekih 100 godina kasnije. Kako to? https://en.wikipedia.org/?title=Index_fund#Origins

umisljas, nitko ne govori da usa propada, za nove je trenutno sigurniji belex. Ako nemoze zaraditi na belexu, vani su jos manje sanse.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jun 20, 2015 9:44 pm

Hoćeš računati sto godina kasnije?Od 1975 ?

"Average" return: 9,43%
Annualized return (= True CAGR):      8.09%
Standard Deviation:   16.27
$1.00 grew to: 22.45$
http://www.moneychimp.com/features/market_cagr.htm

Metodologiju izračuna indexa,kako se što zvalo prije 1975 i zamaranje nebitnim detaljima ostavljam tebi.

Eto,nemam više volje pisati,samo me još zanima jedno?
Zašto očekuješ da će Belex rasti?Koja je to velika jeftinoća u dionicama,čak i solidni FITO kad se gleda u eurima zapravo nije growth firma.NIS u banani tko zna do kad...Šta je sa inflacijom?
Što ako bull market zaobiđe regiju(kao do sad) i krene nova recesija?
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 24.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jun 20, 2015 10:37 pm

@Red max

Zasto je Belex, ovde gde je? Iz razloga sto se desio slom berze 2008-2009 god. (pad od oko 90%). A jednom izgubljeno poverenje je tesko povratiti.
Sta nam ide u prilog? Stampanje para u EU, i to sto na svetskim berzama vise nema prostora za znacajniji rast( pod uslovom da se bull market nastavi), a kako vec duze vreme nije bilo ozbiljnije korekcije, za ocekivati je da se dogodi. A kapital ide tamo gde su najveci izgledi za rast.
Sto se inflacije tice nikad nije bila niza, medjugodisnja 1.5%. Kurs eur/rsd se stabilizovao.  Ocekivani BDP za ovu godinu od oko 0.5% nije za pohvalu, a ako se ne varam toliko iznosi i u HR. Pozitivno je to sto se ocekuje nastavak trenda rasta BDP-a, za sledecu god. vec 1.5%, a onda i ostalih pokazatelja.
Ukoliko se nastave reforme, odrzi politicka stabilnost, za ocekivati je znacajniji priliv investicija.
Ovo nije nikakva preporuka za kupovina akcija, ali  bi moglo da posluzi kao orijentir.
Pogresno je da pocetnike nagovaras-usmeravas na razvijena trzista, za njih je i Beogradska berza prevelika opasnost, kao i bilo koja nerazvijena berza iz regiona.
Daytrading za nekog ko radi kao broker-diler na WS, za velike banke-brokerske kuce jos i ima nekog smisla, svi ostali daytrayderi su unapred osudjeni na propast. Treba reci i to da "puste" po nekog trejdera i da zaradi, cisto radi reklame...


Citirala bih jos Ajnstajna, koji kaze ovako:

"Ako mislis da mozes onda mozes, ako mislis da ne mozes, znaci da ne mozes, ovako ili onako u pravu si"
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jun 21, 2015 3:22 am

Gocili ::
@Red max
Pogresno je da pocetnike nagovaras-usmeravas na razvijena trzista, za njih je i Beogradska berza prevelika opasnost, kao i bilo koja nerazvijena berza iz regiona.
Daytrading za nekog ko radi kao broker-diler na WS, za velike banke-brokerske kuce jos i ima nekog smisla, svi ostali daytrayderi su unapred osudjeni na propast. Treba reci i to da "puste" po nekog trejdera i da zaradi, cisto radi reklame...

Hm,mora da nerazumljivo pišem ili ne znam što pišem,zbilja ne vidim gdje sam to nagovarao nekog na day trade, šta nisam napisao da za 95% ulagača najbolje rješenje etf Vanguard ili sl. fondovi?Ili kupovina indeksnog fonda neke države,npr.Njemačke,Brazila,Norveške itd.?
Mogu slobodno reći da će neki početnik sa 99% sigurnosti u prvoj godini day treyda biti u gubitku ili ostati bez gaća čak...ali to je tako,svaka škola se plaća.
Niti nemam ništa protiv Belexa,da sam iz Srbije vjerojatno bih i sam posjedovao dvije-tri dividendne akcije(tako imam i na Crobexu)ali cilj je mi je bio istaknuti na nužnost diverzifikacije rizika,ne biti izložen samo na regionalne berze.
Tako bi za sad završio na ovoj temi,ako je netko na kraju shvatio ovo moje piskaranje dobro,ako nije šta mu ja mogu...pošto ni nema interesa da komentiramo konkretno trgovanje na stranim burzama osim tog nekog teorijsko filozofskog djela o didama,babama,neizbježnim bankrotima....itd.
Ako ipak netko jednom krene sa stvarnim trgovanjem(pojedinim dionicama ili ETF fondovima) i poželi pokrenuti raspravu rado ću mu se pridružiti,do tada lijepi pozdrav svima i sretno sa trgovanjem gdje god to bilo...
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 24.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jun 21, 2015 4:21 am

@Red max
Pa, postavio si cope/paste posta kolege-trejdera, koji deli savete kako postati uspesan daytrajder, sto moze da se tumaci kao indirektna preporuka.

Za ETF se slazem da je jos i najbolji izbor, bilo za trejdera ili investitora. Na raspolaganju je siroka paleta ETF-ova, tako da svako moze da pronadje nesto sto mu odgovara. Ali i na tome se moze izgubiti novac. A iz tvog pisanja bi neko mogao zakljuciti da je ulaganje u ETF sigurna zarada.

Istina da vec duze vreme razmisljam o ETF-ovima, ali za sada ostajem pri odluci da ostanem na Belex-u, kad sam vec toliko dugo cekala da se ovde nesto pokrene, sacekacu jos neko vreme...


A tebi srecno u trgovanju i lep odmor!
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jun 21, 2015 5:46 am

Red max ::
Nebitno je da li su baba i deda prodali ili ne.Važno je to da bi npr Red Max stavio lovu u fond koji u skoro 90 godina ima godišnji prosjek povrata od 10.2%(ili SP 500 index,skoro svejedno) prije nego u neki deseti fond.
A nema boljeg načina na to ukazati nego postati chart?Kako inače znati gdje staviti novce?Kako znati tko zna a tko ne zna,koja je dionica uspješna a koja oscilira ili pada...ako nešto ne volim to je naknadna pamet.O tajmingu kupovine/prodaje bi se moglo pisati,to je zapravo najvažnije.
Što se mene tiče kod sljedeće krize,kad se baloni ispušu, barem 70% portfelja ću uložiti na taj način.

"wall street je preplavljen guruima, stock magic formulama, genijalcima koji ti od 5 iljada dolara stvore za dvi godine 7 milijuna itd,,,,
nije nemoguće...osobno i sam znam jednog takvog,,čovjek je s 25 iljada zveknuo milijun za nepunu godinu dana... a znaš li za koliko njih ne znaš koji su sa 25 ili 50 iljada dolara doterali do apsolutne nule? jako puno ih je pajdo.."
- cca minimalno dvije godine raditi u daytrade full time, da se uoče kretanja, da se uoče obrati kad i kako nastaju, što im prethodi itd.
-kad ti platforma izbaci da imaš cca 7 000 sati aktivnog trgovanja - onda si prošao dječji investicijsko-spekulacijsku vrtić"

Sigurno si zbog ovog stekla dojam o nekim preporukama i ETF kao sigurnim zaradama..  
Nema veze,očito da je bolje da se ostavim ovakvog pisanja.
LP
Nazad na vrh Ići dole
gogloee
VIP
VIP
gogloee


Broj poruka : 1024
Points : 2865
Datum upisa : 10.01.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jun 21, 2015 8:54 am

Red max ::

...
Nema veze,očito da je bolje da se ostavim ovakvog pisanja.
LP
ne, ne.
Samo nastavi da pises.
nevezano od pojedinacnih investicionih odluka, uvek volim da procitam sta kazu iskusniji trejderi.

_________________
"Ko izgubi dobitak dobije gubitak."
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jun 21, 2015 9:49 am

gogloee ::
Red max ::

...
Nema veze,očito da je bolje da se ostavim ovakvog pisanja.
LP
ne, ne.
Samo nastavi da pises.
nevezano od pojedinacnih investicionih odluka, uvek volim da procitam sta kazu iskusniji trejderi.

Definitivno se slazem sa kolegom.

Iskustvo i znanje iskusnih trejdera je neprocenjivo. A svako vase razmenjivanje misljenja je definitivno dobro po nas novajlije :)

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 27.05.2007

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jun 21, 2015 9:51 am

Maca ::
Admin ::
Za one kojima je to isuviše komplikovano mogu da doniraju i na bankovni račun br: 250-1420025131200-22, a koji se vodi kod Eurobank EFG Banke Beograd, sa naznakom "donacija" jer tada nema poreza.
Tu možete da donirate i 90 din ili 1.000 din, po svom nahodjenju i mogućnostima.

Ako je forum za gašenje ili prodaju, javite...

A da bacite 5$ na ovaj račun dok razmišljate kuda i kako?

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 3:31 am

Unatoč skupoći marketa nađe se i par dragulja za value ulagače:
NSU-vadi bakar u Eritreji

-bakar je prvorazredne čistoće i kvalitete
-unatoč skoro rekordno niskim cijenama bakra imaju odlične marže
-otkrili su nova bogata nalazišta Cinka i dr.,iznad očekivanja
-očekuje se veliki rast cijene Cinka sljedeće godine zbog nestašice(vidjet ćemo)
-puni su casha(60% MCAP) i bez dugova,mogu bez problema preuzeti neki lokalni rudnik za(njih)male novce.
-potencijalna meta za preuzimanje
-Eritreja je prednost i mana,da je rudnik negdje u Kanadi sigurno ne bi bili ovako profitabilni.
-dividenda
Cijena trenutno oko 3.85$,kao i uvijek najbolje kupovati negdje blizu sup,u ovom slučaju prvi ulaz može biti oko SMA 200(3.67).
Posjedujem dionice NSU i ne namjeravam je ubrzo prodavati i ovo nije nagovor...bla,bla....pošto ima i takvih koji će me optužiti da navlačim odmah se ograđujem.Istražuj sam i griješi sam.


_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 9:45 am

Na takvim dionicama ces najbrze bankrotirati. To sta pisu da imaju ne mora biti istina. I vani se vara, samo profinjenije a mi na to nismo navikli. Odlicne marze a rekordno niske cijene. Haha, to ne postoji. Naletio ja na takve mine davno. Ono sta je jako jeftino je vecinom prevara, da nije prevara nebi bilo jeftino!
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 10:12 am

Vidim da su te dobro ogulili vani...kineske?
Marže su odlične s obzirom da je bakar tu gdje jest,zašto su visoke već sam napisao.
Kao što rekoh neka svatko istražuje za sebe,a vrijeme će pokazati tko je bio u pravu,ne pada mi na pamet sad tebe ili nekog drugog u nešto uvjeravati,ja sam svoj research obavio.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 11:26 am

Americke. Nisu kinezi jedini koji varaju. U USA ima na milione investitora, imaju brdo para, nema te dionice koje nisu vidjeli i proucili. Da je i nadu spucali bi i $100 milijardi ako treba, imaju toliko. I nakon 100 miljardi nebi bila jeftina, to tamo ne postoji. Mozes jedino da predvidis kako ce kompanija poslovati pa tako zaraditi.
Ovdje su jeftine zbog drugih razloga, a ti ce razlozi valjda da produ jednom. Jedino je NIS sumnjiv, mozda je jeftin zbog situacije sa Rusima, a mozda kuvaju papire.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 11:52 am

Krivo gledaš na USA market.Naravno da su sposobniji,bogatiji i pametniji od mene isto uočili NSU.Sve se tamo radi o riziku i kontroli rizika,i rastu,obožavaju kad poslovanje raste...
NSU ima svoje rizike,to su Eritreja-jedna nestabilna,rizična država i cijene bakra koji je trenutno totalno out,a imaju i pritužbi da iskorištavaju radnike,što oni poriču kao neosnovane optužbe.Ima ulugača
Što misliš zašto stranci ne kupuju jeftine dionice na Belexu a dat će pare za Njemačke i Španjolske obveznice po negativnoj kamatnoj stopi?
Ja sam procijenio da je R&R na ovoj dionici zadovoljavajući i zato sam je kupio,da se radi o prevari ne bi djelili solidnu dividendu i bili puni para,svašta se može sakriti ali ne cash flow.Osim toga radi se dionici male kapitalizacije kakve u USA ima na tisuće,lako im neka i promakne,i to ispod 5$,ima fondova koji ni ne smiju kupovati takve dionice.
Ima i tamo nelogičnosti,itekako,evo recimo GILD,izbacili zadnji FI strava pozitivna,rasturili sve iznad očekivanja,guidance super,P/E 9-10,marže ogromne,170 milijardi dolara MCAP,znači nije neka nepoznata,naprotiv,a dionica pada!
Ja sam sebe pitao jesam ja lud ili tko...ali kupio,ne mogu protiv onoga što vidim, i evo je za mjesec dana na +20%.
Nazad na vrh Ići dole
trind
Still learning
Still learning
trind


Broj poruka : 112
Points : 545
Datum upisa : 01.09.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 7:58 pm

Pre nekoliko godina sam imao informacije iz "druge ruke" o organizovanju prevare namenjene ulagacima iz USA. Odredjena donacija ministru iz zemlje iz Afrike obezbedjuje potpisivanje ugovora o eksploataciji nepostojeceg rudnika dijamanata, slikanje sa ministrom i clanak u novinama i na internetu. Sledi organizovanje skupe prezentacije u USA i navlacenje investitora. Trguje se na Pink sheet marketu gde kriterijumi nisu strogi kao na Wall Street-u.
Ista ekipa je imala ugovor o proizvodnji struje iz vetroparka u Srbiji i dozvolu za trgovanje strujom koju mnogi veliki igraci nisu mogli dobiti. Bio je i clanak u Blicu sa fotografijom sa jednim nasim ministrom.

@Red max: NSU je mozda ozbiljna firma, ne pratim.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimePon Jun 22, 2015 8:30 pm

Ti barem kažeš da ne znaš jer ne pratiš,pošteno...Tom ZNA da je prevara,bez da je i pogledao o čemu se radi,btw molba za Toma,ako nije problem da napišeš ticker/naziv američke firme na kojoj si se opekao.
Pink je najbolje izbjegavati u širokom luku,tamo zaista ima svega,kontrola i regulacija skoro nikakva.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 24.07.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Jul 05, 2015 12:59 am

Jel neko probao ovo

http://www.ayondo.com/en/home/

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP
Frenky


Broj poruka : 516
Godina : 49
Localisation : Vrbas
Points : 1581
Datum upisa : 19.07.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeSub Jan 30, 2016 5:38 am

Danas me zvala neka predstavica iforex  kaze da je iz Grcke I nudi da preko kredit kartice trgujem preko njih kada kupis nesto skinu ti novac preko kartice a kada povlacis novac onda ti novac uplate na kreditnu karticu .ImA li neko iskustva sa njima ?
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP
Frenky


Broj poruka : 516
Godina : 49
Localisation : Vrbas
Points : 1581
Datum upisa : 19.07.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeNed Apr 03, 2016 2:34 am

Dobio sam e mail od komercialne banke da od sada moze preko aplikacije da se trguje na stranim berzama ali samo akcijama tek sam danas video I procitao I pise nazvati ih za detalje .Dali je neko zvao I saznao nesto po tom pitanju ali mislim da je ovo veliki napredak za nas kafa
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 08.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 7 Icon_minitimeČet Apr 28, 2016 10:52 am

Red max ::
Unatoč skupoći marketa nađe se i par dragulja za value ulagače:
NSU-vadi bakar u Eritreji

-bakar je prvorazredne čistoće i kvalitete
-unatoč skoro rekordno niskim cijenama bakra imaju odlične marže
-otkrili su nova bogata nalazišta Cinka i dr.,iznad očekivanja
-očekuje se veliki rast cijene Cinka sljedeće godine zbog nestašice(vidjet ćemo)
-puni su casha(60% MCAP) i bez dugova,mogu bez problema preuzeti neki lokalni rudnik za(njih)male novce.
-potencijalna meta za preuzimanje
-Eritreja je prednost i mana,da je rudnik negdje u Kanadi sigurno ne bi bili ovako profitabilni.
-dividenda
Cijena trenutno oko 3.85$,kao i uvijek najbolje kupovati negdje blizu sup,u ovom slučaju prvi ulaz može biti oko SMA 200(3.67).
Posjedujem dionice NSU i ne namjeravam je ubrzo prodavati i ovo nije nagovor...bla,bla....pošto ima i takvih koji će me optužiti da navlačim odmah se ograđujem.Istražuj sam i griješi sam.

Nevsun kupio 100% vlasništva uper zone Timok projekta u Srbiji.Kažu jedno od najbogatijih i najprofitabilnijih u svijetu.
http://finance.yahoo.com/news/nevsun-resources-reservoir-minerals-combine-014000695.html

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
 
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?
Nazad na vrh 
Strana 7 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako je Amerika postala imperija...i kako ce propasti?
» MPC TRGOVANJE
» Trgovanje zlatom u Srbiji
» Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: