BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?

Ići dole 
+108
AkiTaki
Nisam lep al sam glup
Al Kapone
adamm
marjanovicgane
Stane Dolanc
bonum.mm
maxxxii
monacco
djuken
boban75
Floxed
Bobo011
igor ns
Avala00
Debil
Ivica_t
Colle
Cermet
Popaj
tortuga
Nikolaj3
pepermint
starter
I-33333
Asterixxx
sindra
Jegulja
draguljcebg
Limited011
Cicija
arsen123
faceman
Andridis
Smile
milosmiljkovic
bwresident
woman with a bicycle
thunderbird
Maca
gogloee
ILoveRoses
trind
Tom80
zekapeka
Sundown
Vladimirmitr
Zak10
Dragan555
$
Red max
Ars Vivendi
simpson
Mister No
Anam
Drag65
Zwiebel
Boranija
philips1
Strbac
Kupi akcije
Aritmeticar
Big Mile
ingglick
real_finanza
Gocili
Fast
Light
Bombica
Teletrader
Dax
Nemesis
Fmember
Boby
Momir
Petar Pan
BuffetSon
Frenky
MORNAR
Spejs
Drasko
Firke77
Serbon
Sutra
Cincinnatus
Zokiutd
Ris
pepsiman
Djuka
Greta
StefanoProdi
Milica1
Nisimo23
Non-ProfitOrganization
MarkoJTD
Niche
Friz
Milord1
iki
Dusan
Sneki
Dexiv
IC.Broker
prevarant
StefanMR
MilanLaki
vatreni
Kobe Bryant
112 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
$
Just looking
Just looking



Broj poruka : 20
Points : 82
Datum upisa : 15.07.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime11/14/2014, 12:02

hoće li danas neko na VA IPO, na NASDAQ? neko mišljenje, osećaj?
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2779
Points : 7928
Datum upisa : 21.01.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime12/1/2014, 13:40

Rusi privatizuju deo Rosnefta

Ruski premijer Dmitrij Medvedev potpisao je danas ukaz o privatiziciji 19,5 odsto akcija Rosnefta, objavljeno je na sajtu vlade, prenosi Tas.

Potpisivanjem ukaza izražava se saglasnost o otuđenju više od dve milijarde komada akcija po nižoj ceni od tržišne, određenoj na osnovu izveštaja nezavisnog procenitelje, ali ne nižoj od od cene inicijalne javne ponude, realizovane 2006. godine, navodi se u dokumentu.

Ranije je direktor Rosnefta Igor Sečin rekao novinarima da kompanija ima pozitivan stav prema ideji privatizacije državnog paketa akcija u dve tranše. Prema njegovim rečima, cena akcija prilikom privatizacije biće 8,12 dolara.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime1/27/2015, 12:28

Bobi vidim da trgujes sa za mene velikim ciframa. Ulozio bi 20-ak hiljada dolara ali bi na EU berzu. Nekako razmisljam ovako kad je USA pumpala one silne milijarde i berza im je isla na gore. Pa se nadam da ce sad tako da bude i sa EU. Nisam jos nikad trgovao ni na nasoj berzi pa samo par pitanja. Spomenuo si da su ti u Nemackoj odbili 30% poreza, nase banke dok pretvore u dinare a kursne razlike su im velike (da li mogu sam da prodam eure u nekoj menjacnici pa da uplatim ili moram da im dam Euro ili dolare) pa provizije brokera itd. Nije li sve to previse i koliko treba da skoci neka akcija da bi bio u vecem plusu? Da li ikada na zapadu akcije jakih firmi i banaka odu duplo? Neko je opet napisao da je provizija u USA 1 cent po akciji ako je tacno. Pa onda da li je jos uvek isplativo da se kupi za barem 16000 dolara ili eura kako je opet neko ovde naveo (procitao sve ali nisam pamtio ko je sta napisao). Na kraju najradije bi ulozio u neku auto industriju. Smatram da kad nastupi poplava eura od strane ECB najvise ce kredita ljudi podici za nova kola. Mogu li da kupim akcije WV na primer i da ih drzim koliko ja hocu godinu-dve? Ili mozda imas neki drugi savet gde bi vredelo uloziti? Preko koga bi mi preporucili da kupim akcije? to mi je jako bitno zbog provizija i ko zna cega sve ne sto mi verovatno nije ni poznato. Mnogo pitanja ali mnogo mi toga nije jasno. Ako neko bude imao strpljenja da na sve upitano odgovori hvala mu do neba. Hteo sam da kupim neke nase akcije ali domaca berza mi nikako ne uliva poverenje.
Nazad na vrh Ići dole
Zak10
Our family
Our  family



Broj poruka : 284
Points : 1266
Datum upisa : 15.04.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime1/27/2015, 13:56

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime1/27/2015, 16:10

Hajde da probam ali sumnjam da ce mi oni dati preporuku za kupovinu akcije. Prosto ne znam da li im je to u interesu. Vidim da je Dusan ovde mnogima pomogao pa ako nadje vremena jako bi mi znacilo njegovo misljenje i odgovori na gore postavljena pitanja to jest moje dileme. A posebno u sta uloziti?
Nazad na vrh Ići dole
Vladimirmitr
Still learning
Still learning



Broj poruka : 39
Godina : 57
Localisation : Beograd
Points : 183
Datum upisa : 01.06.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime1/28/2015, 14:24

Prijatelju ti si krenuo pogresnom stranom ulice.
Posto nemas iskustva,PRVO dobro iscitaj literaturu,DRUGO,savetujem ti da krenes sa nesto manjim iznosom,dok malo ne uvidis kako evropske/americke berze funkcionisu i TRECE,nikako ne kupovati/prodavati  akcije po savetu brokera ( zakonski i ne bi smeo da te savetuje),za savete zna se ko je ovlascen .
U svakom slucaju prvo uradi domaci,nauci gradivo pa tek se onda javi da odgovaras na tabli (berzi). Dobro dosao u klub i puno uspesnih trgovanja.
Nazad na vrh Ići dole
Sundown
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 03.02.2015

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime2/3/2015, 21:20

Da li neko zna brokera, Srbija, EU ili USA gde mogu da otvorim racun za trgovanje, pri cemu : su troskovi trgovanja fiksni (ne u %), nemaju troskove neaktivnosti racuna, nema minimalnog iznosa koji je potrebno ulatiti za trgovanje? Kontaktirao sam Option House, TdAmeritrade, Trade King, Option Xpress, Fidelity, Merrill Lynch, SogoTrade i Trade Station i odgovor je ne, kod Interactive Brokers je moguce otvoriti racun ali su uslovi nepovoljni (min.$10.000).

Interesuje me samo opcija kupovanja akcija pojedinacnih kompanija, bez opcija, leverage-a, short i sl.; buy&hold.
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Trgovanje na stranim berzama?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/14/2015, 01:42

Posto sam novi na trgovini na Belexu (iskustvo je malo vece od godinu dana) a nisam bas zadovoljan situacijom (citaj sa likvidnoscu) na Belexu  razmisljam da se polako prebacujem na inostrane berze i tu dolazim do pitanja za sve vas koji trgujete na inostranim berzama:
1. Koliko novca je po vama minimalno potrebno za trgovanje na inostranim berzama?
2. Na kojim berzama vi trgujete i koje su po vama najbolje (po iskustvu)?
3. Kojeg brokera koristiti? (ja za belex koristim kombank i super su mi ali trenutno nemaju online platformu za ino berze)
4. Sve ostalo sto vam padne na pamet a moglo bi da koristi :)

Hvala unapred :)

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
Frenky
VIP
VIP
Frenky


Broj poruka : 516
Godina : 49
Localisation : Vrbas
Points : 1581
Datum upisa : 19.07.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/14/2015, 18:09

Video sam aplikaciju trading212 neznam dali neko trguje preko nje ako trguje neka napise iskustva unapred hvala .
Nazad na vrh Ići dole
Tom80
VIP
VIP



Broj poruka : 214
Localisation : Europe
Points : 339
Datum upisa : 04.03.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/14/2015, 21:42

Vani ces izgubiti novce, skoro da nema toga koji nije bankrotirao vani. Najvise mozes zaraditi na Belexu jer su dionice jeftine, zato je i najsigurnije ulagati ovdje.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/14/2015, 22:10

Tom80 ::
Vani ces izgubiti novce, skoro da nema toga koji nije bankrotirao vani. Najvise mozes zaraditi na Belexu jer su dionice jeftine, zato je i najsigurnije ulagati ovdje.
udrimile
Gluposti.Nemam volje ovo ni komentirati,samo jedan jedini graf...da ste ulagali u S&P 500 index,odnosno ETF SPY.To je mogla kupiti kupiti i moja nona od 89 god koja ne zna šta su to dionice.

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Chart
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 19.02.2011

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 12:47

Red, ne cini ti se da to vani vec ne poprima razmere jednog dobrog balona, Koji bi mogao u ne tako dalekoj buducnosti žestoko puci!! Evo ja priznajem da se u ovoj situaciji nebih usudio krenuti u takvu avanturu. Možemo mi biti nezadovoljni belexom-lelexom, ali se na njemu zasad još može lepo zaraditi.
kafa
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 14:04

Ja sam reagirao na ovo:"Vani ces izgubiti novce, skoro da nema toga koji nije bankrotirao vani."Iz gornjeg se grafa vidi da onaj tko je kupovao blue chipove ili index teško da je mogao izgubiti novce,naprotiv.
Što se tiče balona,da,market je visoko i skup,to i sam FED kaže,da li treba sad ulaziti?Po meni vrlo oprezno i na kratki rok,jer bull još uvijek traje a tad se najviše zarađuje.
U vezi belexa-lelexa nemam ništa protiv,ti poznaješ tržište u dušu i to ima svoje prednosti,ali trgovati samo na jednoj,dvije burze i to na Balkanu po meni je suludo.Što ako se balon počne ispuhivati,hoće li Belex ostati pošteđen?Ili će Belex rasti?Tu ne govorim o korekciji USA burzi od nekoliko % što je normalno nego o pravom ispuhivanju.
Pisao sam već stoput,za 95% ulagača najbolji je izbor VT ili slično: fond ulaže u 7500 dionica iz 47 država i jednostavno će fond rasti kad svjetsko gospodarstvo raste, i obrnuto,simple as that!

Vanguard historical Risk/Return (1926–2014)
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Aggressgrowth
Average annual return 10.2%
Best year (1933) 54.2%
Worst year (1931) –43.1%
Years with a loss 25 of 89

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Chart100B

Historical Risk/Return (1926–2014)
Average annual return 5.5%
Best year (1982) 32.6%
Worst year (1969) –8.1%
Years with a loss
14 of 89
Nazad na vrh Ići dole
Sundown
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 03.02.2015

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 17:08

@Tom80 Ne ulazi na berzu sa puno novca, uci o finansijskim izvestajima i trzistima (ucis dok si ziv), prati berze svaki dan, ne slusaj savete o kupovini i nemoj da te emocije vode i bices OK. Da, i testiraj sve sto ti padne na pamet u virtualnom okruzenju, nemoj se zaletati.

@Red max Kako kako volim pametnjakovice sa chartovima, jaooooj. Ti si kao znao da tada ulozis u S&P ETF, imas li chart SPY-a za buducih par godina ili par meseci? Nemas. NIKO ne zna sta donosi sutra, mozda bas taj ETF ode na 1.000 ili padne na 10. Nemoj se razbacivati sa istorijskim podacima, ne pomazes time nikom veruj mi.



Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 17:29

Sundown ::
@Tom80 Ne ulazi na berzu sa puno novca, uci o finansijskim izvestajima i trzistima (ucis dok si ziv), prati berze svaki dan, ne slusaj savete o kupovini i nemoj da te emocije vode i bices OK. Da, i testiraj sve sto ti padne na pamet u virtualnom okruzenju, nemoj se zaletati.

@Red max Kako kako volim pametnjakovice sa chartovima, jaooooj. Ti si kao znao da tada ulozis u S&P ETF, imas li chart SPY-a za buducih par godina ili par meseci? Nemas. NIKO ne zna sta donosi sutra, mozda bas taj ETF ode na 1.000 ili padne na 10. Nemoj se razbacivati sa istorijskim podacima, ne pomazes time nikom veruj mi.




Ha,ha...jesam ja napisao da znam kuda će SPY sutra?Ili da sam znao da će toliko narasti.?
Ako sam ja pametnjaković koji je dao dokaz da se SPY od dna krize utrostručio šta je onda TOM koji kaže da su bankrotirali svi koji ulažu u USA?Ima i takvih naravno,koji kupuju smeće pa se onda čude.
Još jednom za one koji sporije shvaćaju:moj komentar na temi isprovociran je opaskom kolege da vani svi gube novce.To jednostavno ne stoji.
Da je lako vani nije,zato sam i preporučio VT,da ti je deda za 1000 dolara kupio udio 1930 ti bi sada bio sretan čovjek,ali dobro,nećemo o povijesti kad je ne voliš.
Što se tiče mojih stvarnih preporuka,odnosno mojih trgovanja imaš na deponiju pa pogledaj,obrati posebno pažnju kad sam pisao što sam kupio i kad sam prodao,posebno koliko je bila cijena nafte tada.
Nazad na vrh Ići dole
Sundown
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 03.02.2015

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 18:50

Moja je poenta da svaka izjava koja pocinje sa : "da sam ulozio u ***, pre *** sada bih ***" nema smisla. Jer da su deda ili baba ulozili novac 1930, najverovatniji je scenario da bi prodali na 30-50% povecanja cene. Niko ne drzi hartije toliko dugo (i ne treba) jer do manjih ili vecih krahova dolazi s vremena na vreme. Kupujes kada je cena ispod tvoje fer vrednosti, a prodajes kada predje tu vrednost.

P.S. Nije da ne volim istorijske podatke, oni su itekako vazni, ako pazljivo pratis sta se desavalo u odredjenom periodu i ako su ti manje/vise poznati faktori koji su uticali na tu pojavu, mozes mnogo da naucis i da prepoznas da se isto moze desiti ponovo ako se okolnosti sloze.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 19:24

@zekapeka
Ako vec zelis da ides na ino-trzista, moj savet bi bio da otvoris najpre demo racun, tamo gde je to moguce. A onda ces vec videti i sam, da li je to za tebe, sta mozes, ne mozes...
Pravilo je da nema pravila.
Al u jednu stvar sam po prilicno sigurna, da nema nigde lake zarade, i da je potrebno puno znanja, iskustva, rada i truda, dok ne dodjes do tog nivoa da budes dugorocno profitabilan.
A sanse da trejder pobedi trziste-index su samo 5% prema statistickim podacima, pa ko voli nek izvoli, i neka mu je sa srecom!
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 19:33

Nebitno je da li su baba i deda prodali ili ne.Važno je to da bi npr Red Max stavio lovu u fond koji u skoro 90 godina ima godišnji prosjek povrata od 10.2%(ili SP 500 index,skoro svejedno) prije nego u neki deseti fond.
A nema boljeg načina na to ukazati nego postati chart?Kako inače znati gdje staviti novce?Kako znati tko zna a tko ne zna,koja je dionica uspješna a koja oscilira ili pada...ako nešto ne volim to je naknadna pamet.O tajmingu kupovine/prodaje bi se moglo pisati,to je zapravo najvažnije.
Što se mene tiče kod sljedeće krize,kad se baloni ispušu, barem 70% portfelja ću uložiti na taj način.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 19:38

Gocili ::
@zekapeka
Ako vec zelis da ides na ino-trzista, moj savet bi bio da otvoris najpre demo racun, tamo gde je to moguce. A onda ces vec videti i sam, da li je to za tebe, sta mozes, ne mozes...
Pravilo je da nema pravila.
Al u jednu stvar sam po prilicno sigurna, da nema nigde lake zarade, i da je potrebno puno znanja, iskustva, rada i truda, dok ne dodjes do tog nivoa da budes dugorocno profitabilan.
A sanse da trejder pobedi trziste-index su samo 5% prema statistickim podacima, pa ko voli nek izvoli, i neka mu je sa srecom!

Potpis.
Tko ne vjeruje neka proba,nema lake zarade,potrebno je imati puno odrađenih sati da bi donekle shvatio kako funkcionira market.Ali nema ni na Belexu,Crobexu... lake zarade.
p.s predobra ti je fotka,avatar.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 19:45

@Red Max
Hvala kolega!
Nazad na vrh Ići dole
Sundown
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 03.02.2015

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/15/2015, 20:19

@Red max Uzmimo da je danas 1.septembar 2012., posaljem ti chart za AAPL za poslednjih 10 godina (slika dole), izgleda odlicno. Sta bi radio, kupio bi AAPL i za par dana-nedelja bi izgubio vise od 50% ulozenog, sa $700 na $385. Ima jos mnogo gorih primera.
Nadam se da shvatas sta sam hteo da kazem u prethodnom post-u.

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 2a6l4i1
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 08:25

Shvaćam,jedino što ti ideš drumom a ja šumom,odnosno ti pričaš o jednom a ja o drugom,ali nema veze,napisali smo što smo imali i to je to.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 08:27

Još da stavim copy/paste jednog kolege ulagača sa drugog foruma,svi daytrejderi koji želite vani uspjeti dobro pročitajte:

"wall street je preplavljen guruima, stock magic formulama, genijalcima koji ti od 5 iljada dolara stvore za dvi godine 7 milijuna itd,,,,
nije nemoguće...osobno i sam znam jednog takvog,,čovjek je s 25 iljada zveknuo milijun za nepunu godinu dana... a znaš li za koliko njih ne znaš koji su sa 25 ili 50 iljada dolara doterali do apsolutne nule? jako puno ih je pajdo...

ali evo mojih par savjeta rookyjima....

- nikad ne kupuj dionice po preporukama
- istražujm sam i griješi sam
- kloni se čitanja apokalištičnih prognoza i jednako tako prognoza tipa "ide to u nebo"
- tehnička analiza se mora znati apsolutno i bez ostatka
- poznavati način kako funkcionira usa ekonomija i kakvi su ciklusi u njoj povijesno uočljivi
- stop loss je bog stvorija da nas učini manjim budalama i koristiti ga uvijek
- ako si nešto odredio kupiti, odredi u istu vrijeme strategiju izlaska ako zaglaviš u probleme, odredi strategiju profit takinga
- obavezno naći balans između fear ang greed
- ako nisi zadovoljan malim profitima i ako te ne raduju - makni se s burze - za takve je las vegas
- cca minimalno dvije godine raditi u daytrade full time, da se uoče kretanja, da se uoče obrati kad i kako nastaju, što im prethodi itd...
- što manje čitati analitičare a što više gledati charts
- kad ti platforma izbaci da imaš cca 7 000 sati aktivnog trgovanja - onda si prošao dječji investicijsko-spekulacijsku vrtić

ima još toga..
a rasprave tipa jel to down trend ili up trend ili oće li dolar priopasti ili oće li grčka uvesti drahmu - to su dokone kafanske rasprave
jer...
ako sve propadne koji će meni xxxx onda milijuni kad ću vjerojatno i ja propasti u takvom smaku svijeta

nema tu bolan zajebancije...to peglaš i to tako ide
nikad vršiti dokup u padu to je najveća jebada ikad viđena na marketu, štoš dokupljivat svoje loše odluke. ako je pozicija krenula protiv tebe, onda je reži odmah jer je bolji mali gubitak nego veliki, ako pozicija ide u tvom smjeru onda maximaliziraj profit i out...

vršiti dokup u rastu je mašala, to je ono što i ja radim...otvorim poziciju i ako ide u mom smjeru onda joj još dam kerozina a u down trendu režem odmah...odmah i gotovo!!!!

i bez emocija
ovo je posao isto ka biti drvosječa, profesor, guslar...svejedno"
Nazad na vrh Ići dole
trind
Still learning
Still learning
trind


Broj poruka : 111
Points : 540
Datum upisa : 01.09.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 08:57

Zasto ne trgujem na inostranim berzama:

-nisam profesionalac
-ne poznajem dovoljno druga trzista
-u borbi protiv tamosnjih ajkula, kompjutera i naprednih softvera pojeli bi me za dorucak
- ne zelim biti za kompjuterom pre podne, posle podne, uvece... Ima zivota i van berze.

Kakav god bio, Belex barem poznajem, osecam se komotno i ponesto zaradim.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 09:43

trind ::
Zasto ne trgujem na inostranim berzama:

-nisam profesionalac
-ne poznajem dovoljno druga trzista
-u borbi protiv tamosnjih ajkula, kompjutera i naprednih softvera pojeli bi me za dorucak
- ne zelim biti za kompjuterom pre podne, posle podne, uvece... Ima zivota i van berze.

Kakav god bio, Belex barem poznajem, osecam se komotno i ponesto zaradim.

Ni ne moraš biti profesionalac,možeš kupovati ETF fondove sa naknadom od 0,25% godišnje,indeksne fondove...
S vremenom upoznaš tržište,kao i svaki drugi posao,kolega čiji sam post gore stavio je daytrader,to je najzahtjevnije i tiče se onih 5% uspješnih o kome Gocili piše...nisam ni ja,osim kad to želim biti,recimo u 7 i 8 mj većinom uopće ne trgujem.Ovo za jutro,popodne večer nije točno,za swing ili long pozicije je dovoljno sat-dva vremena dnevno,jednom kad si u poziciji,i naravno tu i tamo se baci pogled,u današnje doba smarphona to nije problem.
Ajkula ima posvuda,da,ove sa WS su gadne,velika je prednost što su info puno dostupnije nego kod nas.Recimo Wal Mart i Mastercard(i druge) su mi poslali kao malom dioničaru doslovno knjigu u boji-izvještaj o poslovanju,odnos prema dioničarima je neusporediv prema našim kompanijama.Tamo se tuži uprava bez pardona a dioničar je svetinja.
No da bude jasno,ne nagovaram nikog na ništa,samo pišem neka svoja iskustva.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 10:01

Red Max zasto u 7 i 8 mesecu ne trgujes? Odmor ili postoji drugi razlog?
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 12:03

Da,odmor,tada sam sa obitelji na moru pa šteta buljenja u ekran.

Sjetio sam se jednog primjera što je korporativna kultura,SDRL-Seadril odnosno gazda Friedriksen je poznat po tome što je darežljiv prema dioničarima,masne dividende i sl.Tako je najavio i stabilnu jako visoku dividendu do 2016 g,međutim pala je cijena nafte pa se firma našla u problemima,gazda rekao da nema dividendi dok ne bude bolje,samo djelomični otkup dionica.
Međutim,pojedini mali dioničari ne šljive to ni pet posto i tužili SDRL zbog ukidanja dividendi odnosno pogrešnih informacija.
Sad zamislite da se tako nešto dogodi i u ovim krajevima.Tu si sretan ako uopće izvješće objave,svaka čast pojedinim kompanijama koje su izuzetak.
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 12:18

Za "malog" investitora, daytrading na njujorškoj berzi je traženje nevolje. Na NYSE većinu transakcija obavljaju sofisticirani softveri koji, u cilju odlučivanja, 24h obrađuju informacije iz tehničke i fundamentalne oblasti, i parsiraju tekst pisanih vesti na svim živim biznis portalima. Realno je očekivati da su ti softveri u stanju da prave mnogo edukovanija predviđanja i (donose odluke lišene emocija) od "malog" investitora koji sedi ispred svog kompa i satima bulji u grafikone.

Slažem se sa kolegom Red max-om po pitanju ETF fondova: oni su verovatno optimalan način da se mali investitor okuša na NYSE.
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 13:20

He,da daytrading..treba to doživjeti kako je to,doslovno u sekundi ako index ide npr 0,5% up to se osjeti i na ostalim dionicama koje imate u portfelju,ali ne uvijek.
Onaj tko je dosad trgovao samo na Belexu garantirano će doživjeti šok kad vidi koliko je to likvidan i brz market.Neusporedivo.

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 13:25

zekapeka ::
Posto sam novi na trgovini na Belexu (iskustvo je malo vece od godinu dana) a nisam bas zadovoljan situacijom (citaj sa likvidnoscu) na Belexu  razmisljam da se polako prebacujem na inostrane berze i tu dolazim do pitanja za sve vas koji trgujete na inostranim berzama:
1. Koliko novca je po vama minimalno potrebno za trgovanje na inostranim berzama?
2. Na kojim berzama vi trgujete i koje su po vama najbolje (po iskustvu)?
3. Kojeg brokera koristiti? (ja za belex koristim kombank i super su mi ali trenutno nemaju online platformu za ino berze)
4. Sve ostalo sto vam padne na pamet a moglo bi da koristi :)

Hvala unapred :)

1.Ovisi o brokeru,kod IB je minimalno za otvaranje 10 000 usd,za daytrading i neograničeno trgovanje min 25 000$.
2.USA je zakon i jedna jedina,tu se može trgovati i sa stranim ETF indeksima i pojedinim dionicama,npr.Brazil,Meksiko,Turska,Norveška,Poljska,Španjolska...itd..
3.IB,rade i sa Srbijom,odličan broker.
4.Ima jako puno toga:)
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 14:18

@Red Max
Risk menadzment je tu kljucna stvar, od toga koliko neko vesto upravlja rizicima zavisi ce konacan ishod. A to ukljucuje identifikovanje, pravilnu procenu i pronalazanje nacina za umanjenje rizika. Rizik se ne moze eliminisati u potpunosti ali se moze i mora kontrolisati. I tu svrhu na raspolaganju stoje diverzifikacija, hejdzing. Sto se tice stop-ova vrlo su diskutabilni, jer broker vidi sve tvoje stop naloge i tu informaciju moze da iskoristi protiv tebe, sto se ne retko i desava.
Pored navedenog samokontrola i disciplina su veoma vazni.
Za ETF se slazem da nisu losa stvar, ali je i za to potrebno znanje i iskustvo da bi mogao napraviti pravilan izbor. Kad otvoris direktorijum ETF-ova to je da se sludis, mislim treba vremena da ih samo pregledas...
Clan-trind je odlican primer osobe, koja je skromna, ne precenjuje sebe i ne srlja previse rekla bih.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 14:43

@IloveRoses
Uz pomoc sofisticiranih softvera se pre svega kontrolisu trzista.
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 14:53

@Gocili

Nisam mislio na tu vrstu sofisticiranih softvera, već na one koji obavljaju najveći broj transakcija na NYSE.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 15:22

@ILoveRoses
Pa upravo o tim ti i govorim, koji se bave obradom informacija, predvidjanjem, i plasiranjem analiza-vesti po citavom internetu.
Nazad na vrh Ići dole
ILoveRoses
VIP
VIP
ILoveRoses


Broj poruka : 178
Points : 377
Datum upisa : 08.02.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 6 Icon_minitime6/16/2015, 17:01

Gocili, i pored najbolje volje da se sporazumemo, imam utisak da se malo razmimoilazimo :). Softveri (botovi) koji obavljaju transakcije na NYSE - a pod tim mislim na davanje naloga za kupovinu i prodaju akcija - nisu isti softveri koji generišu vesti i plasiraju ih na internetu.
  
Problem sa trgovanjem na NYSE ogleda se u tome što je daytrader, odnosno "mali" investitor koji pretenduje da bude daytrader, direktno suprotstavljen naprednim softverima velikih igrača koji se takođe bave trejdingom i ispostavljaju masu transakcija dok ti trepneš okom. Šanse da mali investitor daytrader - koji sedi kući za kompom, analizira vesti, tumači TA grafike i potom "ručno" ispostavlja naloge - bude dugoročno u plusu, u takvom okruženju su vrlo male. 

Obzirom da sam svojevremeno pravio softver za trgovinu kvotama na Betfair-u, lično sam se uverio da je daytrading skoro u potpunosti prepušten botovima; koji, rekoh, postaju sve savršeniji, do te mere da parsiraju (obrati pažnju: ne PLASIRAJU, već PARSIRAJU - odnosno analiziraju) fidove sa vestima, tumače ključne reči i fraze i koriste ih za donošenje trejderskih odluka. A to je samo jedan od X faktora u njihovom "odlučivanju".

EDIT: Mozda vam je promaklo
https://www.aikb.net/t1396p44-molba-svim-elanovima-foruma#142982
Mod D.
Nazad na vrh Ići dole
 
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?
Nazad na vrh 
Strana 6 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 14  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako je Amerika postala imperija...i kako ce propasti?
» MPC TRGOVANJE
» Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE
» Pitajte ILIRIKA brokere, Beograd

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: