BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?

Ići dole 
+108
AkiTaki
Nisam lep al sam glup
Al Kapone
adamm
marjanovicgane
Stane Dolanc
bonum.mm
maxxxii
monacco
djuken
boban75
Floxed
Bobo011
igor ns
Avala00
Debil
Ivica_t
Colle
Cermet
Popaj
tortuga
Nikolaj3
pepermint
starter
I-33333
Asterixxx
sindra
Jegulja
draguljcebg
Limited011
Cicija
arsen123
faceman
Andridis
Smile
milosmiljkovic
bwresident
woman with a bicycle
thunderbird
Maca
gogloee
ILoveRoses
trind
Tom80
zekapeka
Sundown
Vladimirmitr
Zak10
Dragan555
$
Red max
Ars Vivendi
simpson
Mister No
Anam
Drag65
Zwiebel
Boranija
philips1
Strbac
Kupi akcije
Aritmeticar
Big Mile
ingglick
real_finanza
Gocili
Fast
Light
Bombica
Teletrader
Dax
Nemesis
Fmember
Boby
Momir
Petar Pan
BuffetSon
Frenky
MORNAR
Spejs
Drasko
Firke77
Serbon
Sutra
Cincinnatus
Zokiutd
Ris
pepsiman
Djuka
Greta
StefanoProdi
Milica1
Nisimo23
Non-ProfitOrganization
MarkoJTD
Niche
Friz
Milord1
iki
Dusan
Sneki
Dexiv
IC.Broker
prevarant
StefanMR
MilanLaki
vatreni
Kobe Bryant
112 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sledeći
AutorPoruka
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 12:36

Ja imam opciju da deponujem sredstva kreditnom karticom i to ide bez problema u oba smera.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 22
Datum upisa : 31.07.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 12:52

Predpostavljam IB?
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 13:32

Gde, kako?!

Odlična je ovo tema, i mene isto čeka, pojasnite malo molim vas.

Nadam se da znate da provizije u svetu skoro da ne postoje, ali srpske brokerske pijavice koriste zastareli zakon da isisaju i to malo investicione krvi koja nam je ostala.

Jel može neko da objasni koliki su troškovi trgovanja, dakle ne samo deponovanje/povlačenja (o čemu se najviše priča), jer troškovi trgovanja koliki su, jer oni su najbitniji.

Prvo, da li je uopšte moguće zaobići domaću brokersku bandu koja je uništila i investiranje na berzi a i razmišljanje o berzi generalno?

Mogu li na neki način prebaciti npr. 100.000$ na račun stranog brokera i da domaće više nikad ne vidim?

Ako ne mogu, koji su troškovi?

1. Prebacivanja te sume na stranog brokera

2. Trgovanja sa npr. 20000$ dnevno u oba pravca računajući i provizije brokeru i razne provizije drugih haračlija, banaka i slično.

3. Nekakva ležarina kolika je (ako postoji)

Ako bi neko precizno odgovorio na ovo puno bi značilo svima, hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00


Broj poruka : 8
Points : 8
Datum upisa : 06.04.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 14:12

Imam otvoren nalog na/kod Trading212.
Proviizije su im jednostavne, NEMA IH. Ne naplacuju kupovinu akcije, niti prodaju, kao ni neaktivnost, platforma dosta jednostavna za koriscenje, postoji I mogucnost kupovine jednog dela akcije.
Imam I demo racun na IB, njegova platforma je dosta bolja, slozenija, sa vise mogucnosti za trgovinu, parametra itd. Neko kaze da mu je to mana jer je dosta komplikovan. Provizije kod IB su 0.0035$ po akciji, a minimum je 0.35$ po transakciji. Pored ovoga ima I mesecno odrzavanje koje se naplacuje 10$ mesecno, ali ako probijes tih 10$ kroz provizije ne placas to odrzavanje, ili ako sa provizijama dodjes do 7$, platices jos 3$. Taj inactivity fee vazi za sume do 100`000$, preko toga mozes I bez jedne trgovine da prodjes,neces imati penale.
IB daje osiguranje na 500'000$, dok trading212 na iznos od 85000Ł, IB ima bolju podrsku I dosta vise korisnika.
Sve skupa, po meni je IB daleko bolji od Trading212, za vece sume, svakako IB, a do tada sam cu biti u Trading212, jer nemam ama bas nikakvih troskova.
Zanimaju me misljenja drugih korisnika...


Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 14:17

Huh, pa mišljenje je da je to što rekao normalno, dakle nornalno je da provizija NEMA, samo kod nas to što je normalno nije normalno... :(

Nema svrhe nabrajati karakteristike stranih brokera jer njih ima bezbroj a razlike među njima su male..

Ali ono što je najvažnije nisi rekao, a to je kako da prebacim npr. 100.000$ na svoj račun kod bilo tog 212, bilo IB, bilo nekog drugog brokera??
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00


Broj poruka : 8
Points : 8
Datum upisa : 06.04.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 14:30

E to za prebacivanje I povlacenje je mozda bolje neko od iskusnijih da ti pomogne, ja sam jutros tek prebacio prvi novac, kao sto sam napisao u par postova iznad, preko visa prepaid I komercijalne banke sa kojom inace kupujem online,npr aliexpress, sam prebacio u dinarima 10$, banka mi je konvertovala po kurus 101din I nesto malo para preko , pa sad imam nameru cisto da sacekam par radnih dana, da vidim da li ce biti jos nekih troskova, iskreno sam citao da postoje provizije za prenos I do nekoliko %, pa sam malo skeptican, ako prodje sve kako treba, deponovacu novac
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 14:37

Ček ček, kakva konverzija, čemu to??

Hoću da odem u bilo koju banku, donesem 100 dolara ili 100 hiljada dolara i da kažem "Hoću da mi ovo prebacite na moj račun broj taj i taj kod tog i tog svetskog brokera".

Nakon toga platim proviziju za prenos kolika god da je - i imam svoje pare na računu stranog brokera.

Ljudi, da li je ovo u Srbiji moguće?

Ako ne, šta činiti?
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00


Broj poruka : 8
Points : 8
Datum upisa : 06.04.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 14:46

Visa prepaid kartica mi je u dinarima, koliko dinara prebacim toliko imam, I probao sam da prebaciim novsc iako se nisam nesto raspitivao dal ce moci ili ne, I proslo je.
A ovako ako ces da prebacujes dolare preko platnog prometa u inostranstvo, ide zvanicna tarifa od 0.7%, sto bi na 100'000 biloo oko 700$ + 1000din fiksno, dobijes u banci swift I iban I banka odradi svoje. Postoje sad I medjunarodne firme,aplikacije koje se bave iskljucivo tim medjunarodnim prenosom novca tipa Skrill,Paypall, Transferwise I drugi, o kojima sam samo citao, I nemam iskustva, tu ponovo pozivam ostale clanove kako bi napisali na koji nacin prebacuju novac, a da nije preko prijatelja.
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00


Broj poruka : 8
Points : 8
Datum upisa : 06.04.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 14:51

Izvini sad sam procitao, u komercijalnoj banci min za provizije pri slanju dolara u inostranstvo je 600din a max je 30'000din, tako da nije 700$

https://www.kombank.com/sr/stanovnistvo/ostalo/devizni-poslovi/transfer-novca
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 15:18

Debil ::
Ček ček, kakva konverzija, čemu to??

Hoću da odem u bilo koju banku, donesem 100 dolara ili 100 hiljada dolara i da kažem "Hoću da mi ovo prebacite na moj račun broj taj i taj kod tog i tog svetskog brokera".

Nakon toga platim proviziju za prenos kolika god da je - i imam svoje pare na računu stranog brokera.

Ljudi, da li je ovo u Srbiji moguće?

Ako ne, šta činiti?
Ako hoćeš 100.000 $ moraćeš da OPRAVDAŠ- DOSTAVIŠ POTVRDU O POREKLU NOVCA.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 15:35

Avala00 hvala mnogo na informacijama, nego gde si u inostranstvu otvorio racun? Jel to islo preko Trading212? Ili nemas uopste otvoren racun. Problem je u EU otvoriti bankovni racun zbog internih regulacija. 

Sta se desava sa akcijama koje isplacuju dividendu kod Trading212 platforme?
Sumjicav sam jako sto nemaju proviziju. Da pise da je barem provizija 1EUR po trade-u izgledalo bi mi veoma bolje.

Vazano za InteractiveBrokers (ako njega spominjete) Jel otvore neki bankovni racun na koji je to vezano? U kojoj drzavi je racun? Sta se desava sa isplatom dividende ako stock isplacuje dividendu?

Nije mi najjasnije da IB  ispadne  je povoljniji od Kombank platforme. Provizija jeste manja, ali zavisi koliko ces platiti slanje. Na velike iznose u Komercijalnoj je 30'000din, u Raiffeisenbank 40000, ne znam koja banka je najpovoljnija za ovo. 

Ja sam hteo da kupim za oko 50K-150K EUR akcija i ostavim da stoji.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 15:41

Mislim dobro je ako pustaju u Srbiji da se uplati novac na racun u inostranstvo, mislio sam da ne pustaju. Za iznos preko 15000eur banke u Srbiji moraju po zakonu da traze dokaz o poreklu para, ali valjda samo ako pare vec nisu bile na racunu. Obicno ako u kesu prenosis novac iz jedne banke u drugu, onda je u Srbiji dovoljna potvrda iz prve banke da si podigao kao dokaz. 

E sad u inonstranstvu kad dodju pare, moze tamo biti potrebno dokazivati poreklo, sto bi moglo biti mnoooogo komplikovanije (npr da prevodis poreska resenja iz Srbije na engleski i da im saljes). Zato je bitno da sve to funkcionise. Ostaje varijanta da se koristi neka cudna resenja, tipa preko neke kartice prebacujes po malo ....
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00


Broj poruka : 8
Points : 8
Datum upisa : 06.04.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime9/17/2020, 19:53

@adamm imam otvoren racun u Trading212, veoma je jednostavno za otvaranje,od podataka ti trazi da im posaljes selfie fotogragiju, da slikas pasos, i jos jedan dokument gde ti se nalazi adresa koju si prijavio,za deponovanje novca sam napisao gore kako sam uradio. Sto se tice dividende, uplate ti direktno na racun,minus porez. Ako treba jos neka pomoc za registraciju tu sam.

@Aritmeticar jel imas neke provizije kad uplacujes/skidas novac kreditnom karticom i jel isto saljes u dinarima, pa ti banka konvertuje?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime10/26/2020, 12:36

Ali Baba izlazi na berzu.... O tom IPO ima tekst u današnjoj Politici - još nije kasno da se kupi)..... Cena akcije će biti određena iduće nedelje.

Molim za informacije kako su do sada tekli IPO-i sa stranim kompanijama..... Znam da su akcije fejzbuka prvo pale pa tek onda se digle....... Kako je bilo kod ostalih. Kakva su iskustva.

Evo, ako neko prati neka napiše špta misli da je dobro da se radi.  kafa

Cicija likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime10/26/2020, 13:35

Obzirom da ne pratim IPO na ino berzama,  mogu samo da kazem sta je moj osecaj, a to je da ce Alibaba prvo skociti a posle pasti.

_________________
Masta je vaznija od znanja. A.Ajnstajn
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime10/26/2020, 14:28

Nema pravila.
Neki skoče na početku, pa padnu. Drugi odskoče i dalje rastu.
Mora se pogledati sva raspoloživa dokumentacija na internetu, pa doneti odluka - sam.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/16/2020, 13:16

Da li je neko trgovao na berzi u HONG KONGU....... Kakve su provizije, ima li nekih neprijatnih iznenađenja tipa berze u Parizu (onih 3%) i sl....

Konkretno bi kupio ovo:

https://www.investing.com/equities/china-telecom

Amerikanci su zabranili investiranje u ovu kompaniju ali ne verujem da će propasti. Kineza ima pun ..... Verujem da će se tokom vremena oporaviti. Nikud ne žurim.....Nije mi teško da čekam.

Ako mogu brze konsultacije izvolite, voleo bih da saslušam svačije mišljenje.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/16/2020, 13:26

A zar nije ta firma izlistana i na NYSE:
https://www.investing.com/equities/china-telecom-corp-ltd



imas gore ispod naziva firme da promenis berzu.


Ops, pa rece da su zabranili investiranje dakle i promet njom na NYSE valjda?

Za one koje zive u Srbiji i trguju Kombank traderom, ne znam kako kupoti HKD, u protivnom banka odere na promeni valuta...
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/16/2020, 15:28

Niste me razumeli.... Zabranili su svojim investitorima da investiraju u neke kineske kompanije mađu kojima je i ova. Zabranu je potpisao Rubio. Imate to u vestima na investing.com

Na NYCE se trguje ovom akcijom normalno....... Samo američkim investitorima je sugerisano (ili možda čak direktno zabranjeno da je kupuju)....

Ko zna, možda nova administracija omekša pa ukine zabranu.... i sa tim treba špekulisati....

Ovo nije savet za kupovinu. Zagrejan sam samo za ovu akciju ali ću porazmisliti još neki dan..... Do tada molim za informacije koje sam tražio a konsultacije u vezi sa ovom akcijom su dobrodošle.

K.B. uzima 2,5% za menjanje valuta iz RSD u HKD.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/17/2020, 10:29

Meni je 2.5% mnogo da mi uzmu. Ja strane valute kupujem u menjacnici. Zar nije logicnije da kupis na NYSE da ne placas 2.5% proviziju?

Interesantan mi je pristup kupovine akcija kineskih kompanija. Posto kina belezi rast, cuo sam da su jako napredni od coveka koji je radio biznis tamo, verovatno ima smisla. 

Imam jedno pitanje za trgovinu na stranim berzama, jer nemam mnogo iskustva, samo sam prodavao dok sam ziveo u inostranstvu stock options firme u kojoj sam radio :-).

Uzmimo na primer NESTLE AG https://www.investing.com/equities/nestle-ag tu pise da je dividenda zadnja 2.7CHF. i da se ta hartija trguje i na drugim berzama npr sledecom https://www.investing.com/equities/nestle-sa-pk?cid=963000 ali ovde ne pise dividenda. Da li je to greska investing.com ili da pazim gde kupujem da bih dobio tu dividendu? Sta se tu desava?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/18/2020, 19:13

adamm ::
Meni je 2.5% mnogo da mi uzmu. Ja strane valute kupujem u menjacnici. Zar nije logicnije da kupis na NYSE da ne placas 2.5% proviziju?

Interesantan mi je pristup kupovine akcija kineskih kompanija. Posto kina belezi rast, cuo sam da su jako napredni od coveka koji je radio biznis tamo, verovatno ima smisla. 

Imam jedno pitanje za trgovinu na stranim berzama, jer nemam mnogo iskustva, samo sam prodavao dok sam ziveo u inostranstvu stock options firme u kojoj sam radio :-).

Uzmimo na primer NESTLE AG https://www.investing.com/equities/nestle-ag tu pise da je dividenda zadnja 2.7CHF. i da se ta hartija trguje i na drugim berzama npr sledecom https://www.investing.com/equities/nestle-sa-pk?cid=963000 ali ovde ne pise dividenda. Da li je to greska investing.com ili da pazim gde kupujem da bih dobio tu dividendu? Sta se tu desava?
U pravu ste za NYCE... Mogu i tamo da kupim.
Žao mi je što ne mogu da razrešim vašu dilemu. Nemam dovoljno iskustva. Moj savet vam je iz svega što sam prošao na berzi da čitate kvartalne izveštaje na sajtovima firmi, da se ne oslanjate na informacije o dividendi na sajtu investing.com. Oni tamo daju informacije o poslednjoj dividendi. Kod akcija koje više puta isplaćuju dividendu u nejednakim delovima te informacije neće biti tačne ili će prikazati poslednje isplaćenu dividendu ili porsek sa prethodno isplaćenim dividendama.... Tako, bolje je otići na sajt konkretne firme i videti kvartalne izveštaje.

Više puta sam pokušavao da tražim tehničku pomoć od iskusnijih kolega..... Nikako da shvatim da se radi o velikim stručnjacima koji neće da se zamajavaju sa sitnom boranijom poput mene.  kafa
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/18/2020, 19:26

Ima jako interesantnih firmi na Hong Kong i Shangai berzi. Ali problem ostaje HKD/CNY konverzija. 

Hteo bih da kupim Bank of China i mozda jos neke firme. Ali cini mi se da je problem sto u Franfurtu skoro da nema prometa ovom deonicom: https://www.investing.com/equities/bank-of-china-ss?cid=1137190
neke dane skoro nista, u proseku 25K deonica dnevno, oko 7.5K EUR prometa sto je smesno.

Raspitujem se po stranim forumima oko ovoga...
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/23/2020, 10:30

https://www.kapitalrs.com/minilps/rs/tesla/?tag=ebook&tag1=kurir@tesla

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/23/2020, 11:17

Ars Vivendi ::
https://www.kapitalrs.com/minilps/rs/tesla/?tag=ebook&tag1=kurir@tesla

Kapital RS Inc. a.d. nije ovlašćeno da prima depozite tako da se uplata depozita vrši za to ovlašćenom brokeru.
Kapital RS Inc. a.d. pruža tehničku podršku i vrši marketing-promociju kompanije Fort Securities BLR LLC sa sedištem u Minsku, koja je registrovana od strane Minsk City Executive Committee u Belorusiji koja je deo Fortrade grupe tako da se primenjuju isti uslovi poslovanja.

Kada kupujete akcije na svetskim berzama - obavezno se raspitajte da li postajete vlasnici tih akcija ili kupujete ...

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/23/2020, 18:35

Uhhh, jedva sam uspeo ovo i da pročitam, naporno je i za čitanje a kamoli da doneseš odluku da ulažeš nešto kod njih.

Inače taj kapital.rs odnosno neki klinci koji rade za njega me je već više puta cimao, nudio razne usluge, ma sve živo a "nemam nikakvih troškova" i slično.

Da li je i neko od vas bio njihova meta i da li neko zaista ulaže kod njih, šta kupuje, kakvi su uslovi, itd.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/23/2020, 19:11

Zvali su me par puta. Ja ne zelim da ulazem u CFD. Nisam shvatao da tamo ima samo CFD pa sam se bio registrovao. Video sam skoro da iskace njihova native reklama - zahtev za registraciju ko pristupa wallstreet.st
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 814
Datum upisa : 22.05.2007

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/23/2020, 20:31

BANDA!
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00


Broj poruka : 8
Points : 8
Datum upisa : 06.04.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime11/24/2020, 12:19

@adamm

Vezano za trading212, nemam uslova za privatnu poruku pa cu ti odgovoriti ovde.

Kad je novac uplacen na racun, u svakom trenutku mozes da prebacujes novac sa Invest naloga, na CFD nalog, i obrnuto, bez provizija
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/24/2020, 20:50

Otvorio sam nalog na IB, dobio email da je "account approved" i fund-ovao account. Pare su legle na account, nije bio problem da se uradi bank wire  iz Srbije sto sam mislio, jer je dozvoljeno da rezident investira u inostranstvu.  Intermediate banka me je odrala na proviziji, pa svima koji budu ovo probavali, bolje izaberite OUR opciju.

Nego imam problem. Deponovao sam EUR a hocu da kupujem HKD i USD hartije. Treba da konvertujem valutu, u web based interface kad odem na "Convert Currency" i nedozvoljava mi da upisem iznos za EUR ni da "Apply full balance".  Tip naloga koji sam izabrao je "Cash account".

Za sad mi deluje komplikovano. Ranije sam prodavao deonice (koje sam dobio kroz  preko Smith Barney kad sam ziveo u inostranstvu) i preko Sinteze u Srbiji, to je bilo dosta jednostavno. 

Ako odem na "Currencies" tu se ne snalazim da li treba da dam EUR.HKD ili HDK.EUR nalog, ako se tako moze trgovati sad cu da izgoogle-am jos jednom.

Korisnicka podrska mi se na inquiry ne javlja vec drugi dan zasto mi ne radi "Convert Currencies". Jel ima neko da mi pomogne ovde moze ili moze da pretpostavi sta se desava?

Floxed likes this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/24/2020, 21:35

Kakva glupost teska. Upravo sam uspeo. Naime da bi se moglo upisati valuta koju prodajete, morate izabrati valutu koje kupujete. Dao sam dva naloga, nazalost zakasnio sam za NYSE a ne znam da li sutra radi Hong Kong. Bezveze. Od ponedeljka do cetvrtka da probam da sve potrosim...
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/25/2020, 01:52

adamm


Svaka čast na postu, to je ono što mnoge interesuje, drago mi je što si uspeo da rešiš.

Pojasni detaljno molim te proces prebacivanja para, kakav je to strani račun gde si prebacio, kako to sve ide, koji su rizici, provizije i slično?

I možda najvažnije, kada poželiš da povučeš pare (podrazumeva se da to nije često, možda jednom godišnje ili ređe), kakva je onda procedura, rizici i provizije?

Moraš li da ideš negde u inostranstvo i slično u oba slučaja?

I šta se dešava kada ti se na računu u domaćoj banci odjednom pojavi npr. 50k USD, na koji način ih dižeš, koja papirologija, da li trebaju neki dokazi, potvrde, itd?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/25/2020, 08:38

Prebacio sam EUR na racun Interactive Brokers LLC u JP Morgan banci ogranak Germany. 

Rizik: 100%! nemoj da trgujes na berzi vise novca nego sto si spreman da izgubis. Pored toga je rizik neosiguranog iznosa, i da Interactive Brokers bankrotira. 

Provizije banke imas na svakoj banci izlistano,a brokera na njihovom sajtu.

Kad povlacis pare: nisam probao, ali ako ostvaris dobit moras da podnosis PPD3R poreski obrazac u Srbiji pa kad stignu pare, da mozes da dokazes o cemu se radi. Ne planiram da povlacim pare skorije, a tesko da ce ti oni pare uplatiti u drugu drzavu osim Srbije ako nemas dokaza o residency. Oko povlacenja para se nisam bavio. Ne planiram da povlacim pare skorije, ovo je kao neka vrsta diverzikacije investicija za mene.

Izabrao sam Interactive brokers jer je iznos koji sam prebacio nesto veci od 100K EUR. Pa se ne placa mesecno odrzavanje od 10%, a ni Kombank-ovo 0.12% od potrfolio. Takodje, konverzija valute je povoljnija, Kombank 2.5% na dinare, na Interactive Brokers... malo je mutno, ali je definitivno 2$ + neki mali procenat.  

Trading212 je interesantan ali ne podrzavaju Hong Kong i Shenzen berzu koliko sam video, i oni koriste kartice a ne bankovski racun. Da zelim da trgujem manje iznose ne na azijskim berzama, uzeo bih njih. Nesto ne vidim povlacenje 20K EUR na karticu da moze da radi. Mozda probam u buducnosti....

Proces je sledeci: treba ti banka u Srbiji koja ne naplacuje proviziju na placanje internet karticama (od onih sto znam su Mobi Banka za neke racune, i trebalo bi MTS banka, za druge ne znam), i koristis karticu. Trebalo bi neko da proba da vidi da li funkcionise povlacenje para...  Ako ne funkcionise ne brinite, otvorite posle racun na Interactive Bokers ili Kombank pa prebacite hartije kod njih. Naravno i to ce da kosta :-).

Kombank nije mnogo los izbor, ne znam ko je njihov partner u stvari, ali ima odredjene prednosti, npr. osiguran racun u Srbiji do 50K EUR drzavnom agencijom. 

Za sada trgovina Kinezima na Hong Kong berzi ne mirise bas najbolje. Mnoge hartije su nominalno jako jeftine npr. 2.36HKD, min. berzanski inkrement je 0.01, past performances su lose... Ali jebiga, ja nastavljam po svome :-).

marjanovicgane and Floxed like this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/25/2020, 09:57

Imam pitanje za Kombank, kad stigne dividenda od strane hartije, da li je ona vec oporezovana ili se mora podnostii PPD3R? Ako je vec oporezovana, to je definitivo prednost jer je manje papirologije.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/25/2020, 10:10

adamm ::
Imam pitanje za Kombank, kad stigne dividenda od strane hartije, da li je ona vec oporezovana ili se mora podnostii PPD3R? Ako je vec oporezovana, to je definitivo prednost jer je manje papirologije.

Meni je stigla dividenda od RDSA, već oporezovana.

Za druge hratije i berze ne znam. Možda to zavisi od poreskih procedura u drugim državama ? Pretpostavljam da države za obračun i uplatu poreza na dividendu obavezuju same kompanije...... 

Treba voditi računa o tome da li imamo Ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.... Sa SAD i Honkongom koliko vidim nemamo !!!!

https://www.wtsserbia.com/blog/ugovori-o-izbegavanju-dvostrukog-oporezivanja/
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitime12/25/2020, 10:18

Hong Kong je deo Kine, tako da ako je porez placen u Hong Kongu onda ga valjda ne treba prijavljivati u Srbiji (na osnovu ugovora o nedvostrukom oporezivanju). Ali da li oporezuju tamo ne znam... BTW, u Hong Kongu se ne placa dobit kompanija na prihode ostvarene van Hong Konga, pa se koriste za poreske olaksice.

Znati ti imas  NYSE:RDS.A nominovanu u USD kako razumem.

Da li si dobio potvrdu da je placen porez na kapitalnu dobit za dividendu od strane Kombank? Porez je placen u Holandiji, jel tako? Imas li dokaz da je to placeno?
Nazad na vrh Ići dole
 
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?
Nazad na vrh 
Strana 10 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako je Amerika postala imperija...i kako ce propasti?
» MPC TRGOVANJE
» Trgovanje zlatom u Srbiji
» Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: