BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Zaposlenje

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
MightyZ
VIP
VIP

Broj poruka : 64
Godina : 32
Datum upisa : 28.06.2007

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 08:35

hektar pod vocem u proseku donese oko 1.5 prosecnu godisnju platu u Srbiji, ali ok, ako su apetiti veci, mozes da razmislis o kalama ili ruzama, cajevima + susara, mozda cak i povrce pod plastenicima.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.fantasynova.rs
MORNAR
VIP
VIP

Broj poruka : 487
Datum upisa : 28.01.2010

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 16:03

Banjalučanka Milka Tamamović godinama se bavi uzgojem organskog egzotičnog voća i povrća
Njene proizvode možete naći na Facebooku pod imenom “Organiko”, a između ostalog proizvodi razne vrste batata (slatkog krompira), kivano, plavi krompir, čili paprike, nekoliko starih sorti kukuruza…Milka Tamamović kaže da se zadnjih dvadeset godina interesuje za ekološko gajenje biljaka, a toliko traje I njena ljubav prema neobičnim i egzotičnim biljkama.
To je nešto što ne možemo naći u ponudi na našim pijacama, gdje je sve prilično oskudno. Na pijacama se prodaje 4-5 vrsta paradajza i paprika, 2 sorte pasulja, nekoliko sorti krompira i to je sve od uvoznog holanskog sjemena. Što se tiče luka i kupusa...

https://www.srbijadanas.com/biz/posao/uzgoj-egzoticnog-voca-i-povrca-u-bih-basta-za-celu-evropu-2017-02-16
Nazad na vrh Ići dole
Nikolaj3
Still learning
Still learning

Broj poruka : 48
Datum upisa : 24.11.2009

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 18:13

kad bi moglo da se zaradi na 1ha bez velikog fizičkog rada, svi bi se bavili poljoprivredom i ne bi tražili posao u gradu
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
MightyZ
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 18:46

Proizvodnja na zemlji bez rada je nemoguca.
Mera "veliki fizicki rad" ne znaci nista.
Nazad na vrh Ići dole
Nikolaj3
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 19:55

@MightyZ ::
Proizvodnja na zemlji bez rada je nemoguca.
Mera "veliki fizicki rad" ne znaci nista.
To znaci da i kad bi radio od jutra do mraka ne bi mogla jedna osoba da obradjuje 1 ha pod plastenicima,za to je potrebno nekoliko radnika.Samo onaj ko se bavio time zna kakvi sve problemi postoje sa se sezonskom radnom snagom
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
MightyZ
VIP
VIP

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 20:17

Hmm.. ajmo ovako;

kod voca najcesce imas problem sa sezonskim radnicima jer je berba vremenski ogranicena na par/nekoliko dana. Van tog perioda, u zavisnosti od kulture koju gajis, imas  visestruko manje angazovanog rada, mereno radnim satima, u odnosu na pretpostavljeni redovan rad od 40h/nedeljno.
Ovakav vid proizvodnje moze lako biti organizovan da donese dodatni prihod porodici, koji u proseku, a opet u mnogome zavisi od izabrane kulture, donosi oko 1.5 godisnje prosecne plate na 1hektar zemlje. 
Van sezone branja, moze ga raditi 1 covek, popodne ili vikendom... 

Kod plastenika nema problema sezonskih radnika, jer klasicna sezona ne postoji, a proizvodnja je organizovana tako da traje nepunih 8 meseci godisnje. Ne moze se raditi kao dopunska aktivnost jednog coveka, jer je vremenski mnogo angazovanija nego prethodna alternativa, ali uz pratecu mehanizaciju, jedan covek moze da opsluzuje 1 hektar pod plastenicima. Sa druge strane, prinos ovog nacina proizvodnje je mnogo visi od prethodnog ali takodje ima i mnogo vise izazova, koji se prvenstveno odnose na nacin/metod plasiranje gotovih proizvoda...

Ljudi koji planiraju svoju proizvodnju na svojoj zemlji, kao osnovni ili dodatni izvor prihoda, retko rade od jutra do mraka svaki dan. Ne mogu reci da takvih ljudi nema, ali su to oni ljudi koji nisu mrdnuli sa mesta gde su bili i njihovi ocevi 30-tak godina ranije..

Da zakljucim, 1 hektar zemlje je malo za veliki broj kultura da bi bio isplativ, ali je sasvim dovoljan za ne mali broj istih od kojih, u zavisnosti od sopstvenih afiniteta i slobodnog vremena, moze fino da se zaradi.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP

Broj poruka : 747
Datum upisa : 12.09.2007

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 21:16

Sto se voca tice, nekako mi lesnik deluje najpodobniji. Nije kvarljiva roba, pa ne mora da se brzo proda, a moze da se cuva u dzakovima.  Postoji neki lesnik koji nije zbunast, nego drvo sa krosnjom i bolji je i vise rodi.  A i lesnik se moze prodati, postoji potraznja za njim.
Nije los i plastenik, ali tu treba raditi i raditi i raditi svakog dana. 

Mozda sibirski limun i sibirski kivi koji se ne smrzavaju kod nas u bastama ?

Da li neko gaji neke skupe pecurke ili tako nesto u prohladnoj prostoriji ?
 Samo slobodno udrite, zanimljivo mi je citati razna misljenja.  Verovatno ce i drugima biti od koristi ova tema.  Ja sam sa ovog foruma pokupio tekst o jerusalimskoj articoki (cicoki) i eno je vec druga godina u mojoj basti.  Odlicna biljka i ukusna i veoma zdrava. Jedino sam bio lenj da je navadim pre ove zime, pa smo je slabo jeli ove zime. Ovih dana cu je navaditi. :)
Nazad na vrh Ići dole
Nikolaj3
Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/16/2017, 22:45

Popaj,u poljpovivredi najbitnije  je plasman robe,ako to nemas neuspeh ti je zagarantovan
Za sta god  da se odlucis,''tri put meri jednom  seci''.Ulaganja u proizvodnju su velika,greske se tesko ili nikako ne mogu ispraniti
Lesnik se zadnjih godina dosta sadi i cena mu pada,mislim da ce i narednih godina padati, pa mu ne predvidjam svetlu buducnost.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Teletrader
Member
Member

Broj poruka : 872
Datum upisa : 05.09.2008

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/17/2017, 00:38

Samo egzotično voće i povrce, ali za poznatog kupca!
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP

Broj poruka : 747
Datum upisa : 12.09.2007

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/17/2017, 12:41

@Teletrader ::
Samo egzotično voće i povrce, ali za poznatog kupca!
Koje na primer ?  Za kog bi kupca moglo da ide ?
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member

Broj poruka : 1431
Datum upisa : 06.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/18/2017, 15:00

Gajenje spurka ... unosan posao.

http://sadnica.rs/plantazno-gajenje-sipka/

Old member
Old member

Broj poruka : 1456
Datum upisa : 25.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/23/2017, 17:51

MK Kostc izjavio da neke sorte jabuke po hektaru donose dobit od 80 hiljada evra.
"Hektar jabuke nosi veći profit nego hiljadu hektara pšenice", kaže on.

Potom se osvrnuo i na pitanje kadrova u poljoprivredi:

"Nemamo dobre agronome, iako imate 5.000 nezaposlenih. Ako ima neko u ovoj sali da ih nađe, neka mi kaže. Tražim deset agronoma sa platom od 2.000 dolara da idu u Ukrajinu. Neće. Nema ih. MK Grupa nema problem sa novcem da uloži u jabuke, da uložimo u paradajz. Imamo problem jer nemamo kadrove koji će da implementiraju to što mi već sve znamo. Ko god u ovoj sali nađe ljude koji će da naprave paradajz o kom smo pričali, slobodno neka ih predloži. Neka da ime i prezime - neka dođe da radi. A ne 'završio sam fakultet, doneo sam diplomu'. Neka pokaže gde je radio i šta je uspeo dosad", rekao je on.

Still learning
Still learning

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   2/27/2017, 17:38

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Bobo011
Still learning
Still learning

Broj poruka : 91
Datum upisa : 07.08.2015

PočaljiNaslov: Re: Zaposlenje   Juče u 15:18

@Boranija ::
MK Kostc izjavio da neke sorte jabuke po hektaru donose dobit od 80 hiljada evra.
"Hektar jabuke nosi veći profit nego hiljadu hektara pšenice", kaže on.

Potom se osvrnuo i na pitanje kadrova u poljoprivredi:

"Nemamo dobre agronome, iako imate 5.000 nezaposlenih. Ako ima neko u ovoj sali da ih nađe, neka mi kaže. Tražim deset agronoma sa platom od 2.000 dolara da idu u Ukrajinu. Neće. Nema ih. MK Grupa nema problem sa novcem da uloži u jabuke, da uložimo u paradajz. Imamo problem jer nemamo kadrove koji će da implementiraju to što mi već sve znamo. Ko god u ovoj sali nađe ljude koji će da naprave paradajz o kom smo pričali, slobodno neka ih predloži. Neka da ime i prezime - neka dođe da radi. A ne 'završio sam fakultet, doneo sam diplomu'. Neka pokaže gde je radio i šta je uspeo dosad", rekao je on.
Ukoliko bi gospodin Kostic placao svoje postojece agronome 2.000EUR (a ne onoliko koliko ih sada placa) i ukoliko bi im obezbedio dugorocnu edukaciju i razvoj kroz svoju kompaniju  - ja potpisujem da bi u roku od pet godina imao vrlo, vrlo kvalitetan kadar (in-house).
Na taj nacin bi svi pametni momci i devojke (srednjoskolci) prilikom donosenja odluke gde ce studirati uvrstili agroekonomiju u obzir prilikom svog izbora a ne bi studirali IT ili neku drugu profitabilniju oblast.
Predlazem kompaniji gospodina Kostica da sklopi ugovor sa nekim fakultetom i neka jos u toku studija obucavaju studente kroz razne vidove praksi, stipendiranja, dodatnih obuka, letnjih kampova...
Na taj nacin bi mogli oblikovati i birati kadar jos na fakultetu ali gospoda se sete radnika samo onda kada ne mogu da nadju ono sto im treba, kada im treba i po ceni po kojoj oni misle da treba.
Nazad na vrh Ići dole

Zaposlenje
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 4 od 4Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: INFO-
Skoči na: