BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliFAQ - Često Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Share | 

Cenzura u Srbiji

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Fmember
VIP
VIP

Broj poruka : 1273
Datum upisa : 01.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   3/23/2016, 01:15

@Folio ::
Ajde da ostavimo na svakom cosku heroin i kokain i da kazemo, ako si glup uzeces, ako nisi neces.

Pa drogu mozes da nadjes na svakom cosku.

Boranija
Old member
Old member

Broj poruka : 1490
Datum upisa : 25.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   4/20/2016, 12:10

Međunarodna organizacija Reporteri bez granica

Ta organizacija od 2002. godine objavljuje spisak 180 zemalja, kao rang listu.

Podaci za Srbiju su uključeni od 2007. u taj spisak. Srbija je ove godine na 59. mestu, dok je prošle godine bila na 67, a najslabije je bila pozicionirana 2010. kada je bila na 85. mestu.

U regionu, Slovenija je ove godine ispred Srbije, na 40 mestu, Hrvatska je 63, BiH 68, Crna Gora je 106, a Makedonija je na 118. mestu. Od drugih zemalja u regionu, Albanija je 82, Grčka 89. i Bugarska 113. Izrael je na 101. mestu.

Od zemalja bivše Jugoslavije, Srbija je jedina zabeležila napredak, dok su ostale pale na rang listi. Hrvatska je pala za pet mesta u odnosu na prošlu godinu, sa 58. na 63. mesto, kao i Slovenija, koja je bila 35, a sadaje na 40. mestu. BiH je pala sa 66. na 68. mesto, a Makedonija za jedno mesto, sa 117.

https://rsf.org/en/ranking

https://rsf.org/en/news/2016-world-press-freedom-index-leaders-paranoid-about-journalistsna 118. mesto.

VIP
VIP

Broj poruka : 1577
Godina : 40
Datum upisa : 28.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   7/8/2016, 18:52

U Oksfordu sam završila školu za medijsko pravo, bila sam jedan od pregovarača Anema oko Zakona o informisanju u koji su ugrađeni mnogi amandmani LDP."

Ovako je Nataša Mićić, novoizabrana zamenica predsednika Odbora za kulturu i informisanje, i predsednica Političkog saveta LDP, odgovorila na sve primedbe opozicije da je na to mesto izabrana kao autsajder u oblasti informisanja i satelit naprednjačke vlasti.

Govoreći o velikim doprinosima LDP na Zakon o informisanju Mićićeva naravno nije mislila na onaj DS-ov zakon koji je donet uz svesrdnu pomoć LDP, a čijih je šest od sedam članova poništio Ustavni sud zbog toga što guši slobodu medija. Mislila je na novi zakon.

Posebno ju je nerviralo kada je novinari porede sa Nikol Kidman zbog fizičke sličnosti. "Više bih volela da me porede sa Indirom Gandi ili Margaret Tačer."

Bila je članica i funkcionerka GSS, a nakon ujedinjenja GSS i LDP, postala je potpredsednica LDP.

"LDP je nekada doživljavan kao ekstremna, a danas kao ekskluzivna stranka", izjavila je. Rođena je 11. avgusta 1965. u Užicu.
Završila je Pravni fakultet u Beogradu. Udata je i ima ćerku Anđelu.
Svira klavir.

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   7/27/2016, 02:34

citat ::
Odlukom ministra, projekti NUNS-a - "Novinari pod pritiskom, pretnja demokratskom procesu" i Nezavisnog društva novinara Vojvodine "Novinari protiv diskriminacije", Medija centra "Zloupotreba političkog uticaja: političke stranke kao najveći poslodavci u Srbiji", su na dugačkom spisku od 308 projekata koji nisu dobili novac za projekte.

- NDNV će, nakon što pažljivo prouči ministrovo obrazloženje za izmenu Predloga odluke komisije, u sredu zvanično obavestiti javnost o svome stavu. Za početak mogu da kažem da je, koliko je meni poznato, ovo prvi put da je resorni ministar izmenio predloge koje mu je dostavila stručna komisija, od donošenja tri ključna medijska zakona, leta 2014. godine - kaže za Danas Dinko Gruhonjić, predsednik medijske Komisije.

Bravo ministre! Sami su sebi hteli da dodele subvencije i još da ucenjuju ministra... Predsednik NUNSA i ovaj ludak Dinko Gruhonjić su bili u komisiji i sami sebi dodeljivali novac!
Pa ne ide to tako.
Tasovac - LEGENDA!!

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   7/27/2016, 19:20

Ministar kulture i informisanja Ivan Tasovac ocenio je da je ovogodišnji konkursi za sufinansiranje medijskih sadržaja u pogledu poštovanja zakonskih procedura i transparentnosti sprovedeni besprekorno.

Kako se navodi, od 898 prijava u oblasti informisanja, Ministarstvo je na predlog stručnih komisija podržalo 348 projekata u iznosu većem od 255 miliona dinara.

"Među podržanim projektima nalazi se zavidan broj projekata predloženih od strane medija i pojedinaca koji su izuzetno kritični prema Vladi Srbije. To je jedno od merila uspeha ovog konkursa i prava slika medijskih sloboda u našoj zemlji", naveo je Tasovac u pisanoj izjavi.

On je navelo da su u devet slučajeva u kojima su uočene "drastične nepravilnosti i nelogičnosti", predlozi komisije preinačeni i da su tri projekta odbijena, četiri dobila niža sredstva, a dva više od onoga što je komisija predložila.

"Tako je propao pokušaj pojedinih novinarskih udruženja, koji delegiraju svoje predstavnike i imaju većinu u konkursnim komisijama, da Ministarstvo uvuku u svoj dobro razrađen mehanizam međusobnog nagrađivanja i tapšanja po ramenu u stilu 'ja tebi serdare, ti meni vojvodo'. Rezultati konkursa su ogolili licemernost dobro poznatih larmadžija na našoj medijskoj sceni, koji već dve godine, ne toliko iz ideoloških koliko iz finansijskih uverenja, kritikuju stanje medijskih sloboda u Srbiji i sve vreme se žale na tobož sveprisutnu cenzuru", naveo je Tasovac.

Member
Member

Broj poruka : 448
Datum upisa : 14.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   2/1/2017, 14:32

Bela kuća odbija da pošalje svoje predstavnike na televiziju CNN, pošto ih je predsednik SAD Donald Tramp optužio da objavljuje "lažne vesti".

"Šaljemo predstavnike ili portparole na mesta na kojima mislimo da ima smisla da predstavljamo naš program", rekao je zvaničnik Bele kuće za portal Politiko, dodajući da CNN nije takvo mesto, mada zabrana nije trajna.

Novinar CNN-a je rekao da Bela kuća pokušava da kazni tu televiziju i da joj snizi rejting, navodi Politiko.

Zvaničnici Bele kuće i dalje odgovaraju na pitanja novinara CNN-a, ali predstavnika za štampu Bele kuće nedeljama nije bilo na toj televiziji.

Portparol Bele kuće Šon Spajser je negirao da postoji bojkot CNN-a, ali je dodao da "neće raditi s ljudima koji nemaju želju da urade nešto ispravno".

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   2/5/2017, 12:27

Špigl na meti kritika zbog karikature Trampa

Nemački Bild naslovnicu Špigla upoređuje sa Britancem Muhamedom Envazijem, poznatim kao "Džihadista Džon" koji je snimljen kako odrubljuje glave taocima Islamske države. List ističe i „tradicionalni antiamerikanizam Špigla“ i piše da je taj nedeljnik tokom ere Džordža Buša mlađeg često kritkovao američki intervencionizam, a sada, s Trampom, kritkuje kraj intervencionizma.

BBC prenosi da su neki nemački listovi, poput Velta, za karikaturu napisali da više "šteti novinarstvu" nego novom predsedniku jer "potvrđuje preduverenja mnogih ljudi da 'mejnstrim' mediji pristrasno izveštavaju i da mnogi novinari promovišu svoje viđenje sveta umesto da budu neutralni svedoci onoga što se dešava".

Potpredsednik Evropskog parlamenta Aleksander Lambsdorf, poreklom Nemac iz redova Liberalne stranke, nazvao je naslovnicu "neukusnom", dodavši da više govori o novinarima Špigla nego o Trampu.

"Naslovnica se poigrava životima žrtava terorizma na jako ružan način", rekao je Lamsdorf za nemačke medije.

Vašington post je naslovnu stranu Špigla nazvao "zaprepašćujućom", a kanal Fox News "bizarnom".

VIP
VIP

Broj poruka : 216
Datum upisa : 17.02.2014

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   2/6/2017, 21:06

Digla se buka bas zato sto naslovnica gadja tacno u metu...

Najveći na svetu napadaju Trampa

Vašington -- Oko 100 kompanija, među kojima i Epl, Gugl i Majkrosoft, podnele su zajedničku tužbu protiv uredbe predsednika Donalda Trampa o privremenoj zabrani ulaska u SAD

Među potpisnicima tužbe, koja je juče podneta američkom Apelacionom sudu za Deveti sudski okrug, nalaze se i kompanije Fejsbuk, Tviter, Intel, I-bej, Netfliks i Uber, kao i netehnološke kompanije kao što su Levi Štraus i Čobani, prenosi danas Rojters.

"Ova uredba predstavlja značajno odstupanje od principa pravednosti i predvidivosti koji su upravljali imigracionim sistemom SAD tokom više od 50 godina", navodi se u tužbi.

Kompanije naglašavaju da, kao rezultat toga, Trampova uredba nanosi veliku štetu američkom poslovanju, inoviranju i privrednom rastu.

Takođe podsećaju da su imigranti ili njihova deca osnovali više od 200 kompanija na listi 500 najuspešnijih preduzeća.

http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2017&mm=02&dd=06&nav_id=1227828
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP

Broj poruka : 1984
Datum upisa : 21.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   2/9/2017, 10:52

Urednici Wikipedije izglasali su zabranu Daily Maila kao izvora za svoje članke, jer je "generalno nepouzdan".

Ovo je krajnje neobičan potez Wikipedije, koja nikada nije zabranila citiranje svih vesti nekog medija, piše Guardian.

Obrazložili su to reputacijom koju su stekli godinama: "slabo proveravanje činjenica, senzacionalizam i direktno fabrikovanje".

O ovome se raspravljalo još od početka 2015. godine, a uputstvo volonterima koji kreiraju sadržaj online enciklopedije jednostavno kaže da se umesto informacije objavljene u Daily Mailu objavi neki drugi pouzdaniji izvor, kako u budućnosti tako i u već objavljenim člancima.

Limited011
Old member
Old member

Broj poruka : 1451
Datum upisa : 07.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   4/7/2017, 19:15

Ministarstvo unutrašnjih poslova demantovalo je u saopštenju da se sprovodi istraga o poslovanju Fondacije Dragice Nikolić.

"Pripadnici Službe za borbu protiv organizovanog kriminala niti bilo koje druge organizacione jedinice MUP-a Srbije ne sprovode istragu u vezi provere poslovanja Fondacije Dragice Nikolić, supruge predsednika Republike Srbije", navodi se u saopštenju.

Podsetimo, Blic je objavio da inspektori Odeljenja Ministarstva unutrašnjih poslova za privredni kriminal od prošle nedelje proveravaju poslovanje fondacije Dragice Nikolić.

Iz MUP-a kažu da novinar, potpisnik tog teksta, nije proverio istinitost navoda u tekstu.

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   4/7/2017, 19:44

NEMAČKA „ONLAJN“: Oštre kazne za lažne vesti i govor mržnje

Nemačka vlada odobrila je kazne koje dosežu cifru i do 50 miliona evra za sve onlajn medije koji u roku od sedam dana ne uklone lažne vesti i govor mržnje koje prijave korisnici.

„Zločini mržnje protiv kojih se ne bori na efikasan način predstavljaju veliku opasnost po otvoreno, slobodno i demokratsko društvo“, saopštila je vlada.

Dodaje se da izvršni direktori grupa na društvenim mrežama rizikuju da budu kažnjeni na individualnom nivou do pet miliona evra ukoliko se ne budu povinovali merama, navodi AFP.

Old member
Old member

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   4/8/2017, 22:53

ZAGREB, Drugog dana regionalne konferencije PRO.PR koja se održava u Termama Tuhelj, nedaleko od Zagreba, održano je nekoliko predavanja i jedna panel diskusija na kojoj su učestvovali predstavnici medija iz Hrvatske, BiH i Srbije.

Jedan od učesnika panel diskusije, vlasnik izdavačke kuće „Color Press Group“ iz Srbije, Robert Čoban ocijenio je da smanjeni budžeti od reklama u Srbiji, ali i zemljama u regionu tjera dio dnevnih novina u medijski reket.

„Dakle, oni izvlače novac od pojedinaca, institicija, političara, kompanija pretnjama da će o njima napisati nešto loše ukoliko se ne oglase kod njih. To je pre deset godina bila sporadična pojava, a danas je gotovo pravilo. Danas u Srbiji to radi 70 odsto dnevnih novina i to kontaminira čitavu društvenu i političku scenu, jer vi više ne znate da li je to što čitate istina ili ne“, kazao je on.

On je naglasio da male zemlje moraju da nalaze alternativne načine da se bore za svoj opstanak na tržištu u trenutku kada padaju prihodi od reklama.

„U slučaju naše medijske kuće, mi radimo i štampane medije, a imamo i portale. Takođe, radimo i mnogo konferencija, festivala i različitih događaja na kojima ljudi mogu da razmjenjuju mišljenje“, kazao je on.

Čoban je cijenio da je stanje u medijima u Srbiji samo slika onoga što se dešava u svijetu, te da su tabloidi i tabloidni način izvještavanja na televiziji i internet portalima preplavili planetu i da je pitanje kako će se iz toga izaći.

„Drugo pitanje kojeg se danas nismo ni dotakli je kako iz toga zaraditi. Ako neko danas proteste studenata u Beogradu gleda na Youtube kako neko da na tome da zaradi, a ne da sav taj novac ode u džep Facebooka i Google-a. Nedavno sam boravio na konferenciji u Berlinu, na kojoj je iznesen podatak da su u 2016. od kompletnog iznosa novca potrošenog za reklame u Americi 90 odsto uzeli Facebook i Google, a samo deset odsto svi ostali sajtovi“, kazao je Čoban.

VIP
VIP

Broj poruka : 1984
Datum upisa : 21.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   4/12/2017, 11:33

"Bila sam u prvom upravnom odboru RTS-a posle 5. oktobra i prva sam podnela ostavku, a posle mene i Milena Dravić, jer je bio jasan dogovor sa nadležnim za to u Đinđićevoj vladi da gradimo RTS kao javni serbvis. Ali vrlo brzo počinju intervencije, mešanje u izbor glavnog i odgovornog urednika i urednika informativnog programa. Od javnog servisa od početka nije bilo ništa. Postojala je velika želja da se to uradi, ali se završilo tako da se od Miloševićevog vremena nije promenio", ocenjuje Branka Prpa.

Zile
Our family
Our  family

Broj poruka : 157
Datum upisa : 29.02.2012

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   5/2/2017, 09:03

Nisam pomisljao da bi prenos formule 1 mogao da bude predmet na ovoj temi.
Ono sto sam juce video, tj nisam video, na kraju prenosa F1 Grand Prix Russia, Sochi 2017, me je bas opako iznerviralo.

Nakon "senzacionalne" pobede Finca Botasa, oko podijuma je bilo ludilo.
I onda, nakon himni Finska i Nemacke, pred sam vrhunac dogadjaja - dodelu pehara i otvaranje sampanjca - TV SportKlub, koji ima ekskluzivno pravo TV prenosa - PUSTA REKLAME !!!
Ne moze me niko ubediti da JEDINI RAZLOG bio to sto je pehar pobedniku predao predsednik Rusije Vladimir Putin.

UZAS !

Ono sto me je dodatno utuklo je to da niko nigde nije reagovao. A ne verujem da bas niko nije primetio.

Ovo je ravno skandaloznom pustanju raklama na RTS-u kad je B92 dobijao MTV nagradu pre mnogo godina. Tada je ceo svet brujao o toj tragikomicnoj sramoti RTS-a.
A danas - MUK.

A ako je neko kao ja gledao prenos na SK, evo kakvu je "strasnu" rusku propagandu propustio:
https://www.youtube.com/watch?v=FKRhDen2qjY

GOSPODO IZ SPORT KLUBA, UREDNICI I VLASNICI KOJI STOJITE IZA KIPARSKE FIRME - TREBA DA SE STIDITE !

GOSPODO IZ ORGANIZACIJA KOJE SE BAVE SLOBODOM MEDIJA, GDE STE?
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member

Broj poruka : 448
Datum upisa : 14.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Cenzura u Srbiji   5/22/2017, 20:09

Pazi sad OVO:

citat N1 TV ::
Ime svog naslednika na mestu premijera novi predsednik saopštiće sredinom juna. Pre toga, 30. ili 31. maja Aleksandar Vučić preuzeće funkciju od Tomislava Nikolića. Inauguraciju najavljuje dvadesetak dana nakon toga i kaže da NEĆE kao Nikolić podneti ostavku na funkciju predednika stranke.

citat BLIC ::
Na pitanje da li će "po tradiciji" podneti ostavku na mesto predsednika stranke, on je rekao da je već kazao da će podneti ostavku i na koji način, uz podsećanje da Boris Tadić na primer to nije učinio, "a da ga to niko tada nije ni pitao".
On je u tom smislu poručio onima koji bi nekoga drugoga da dovedu na vlast, ali imaju problem što njega narod bira, da "taj film" još neko vreme neće moći da gledaju, ali i da će "slične probleme" imati i sa budućim predsednikom SNS kao sa njim

udrimile

Cenzura u Srbiji
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 6 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: POLITIKA-
Skoči na: