BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+63
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
67 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
starter
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Points : 389
Datum upisa : 08.06.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/5/2020, 21:53

@Cermet nisam kupovao SQ, od tehnoloskoh trenutno sam u Nutanix-u ali planiram skori izlazak. Ako se optimizam nastavi okusao bih srecu sa restoranima, hotelima i turistickim servisima. Trenutno sam takodje u GRUB gde se pored Ubera javljaju danas i Evropski kupci pa se nadam da ce oko "moje mlade" da ponude lepu cenu...

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/9/2020, 08:09



Rast akcija koje pratim je gotovo neprekidan još od 15 maja. Da sam sad u kešu tačno ne bi znao šta da kupim? Čak mi deluje da bi sad ulaziti bilo pogrešno.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/10/2020, 19:14

Pogledao sam malo NTNX i koliko vidim umirio se sada. Nisam ranije detaljnije proučavao tu akciju, ali se sećam da sam na više mesta čuo pozitivne komentare o njoj.

E sad je teška odluka, odlučiti da li je ovo "zatišje pred buru" ili se zaista izduvao pa bi možda bilo bolje preći u nešto drugo.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2051
Points : 5696
Datum upisa : 06.12.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/14/2020, 00:46

Lufthanza trenutno na berzi vredi manje od 4 milijardi evra, i pored toga što je nemačka država u nju uložila 9 milijardi evra.....
Nemcima je baš stalo da imaju svog avio-prevoznika.
BTW: Lufthanza poseduje i belgijskog, švajcarskog i austrijskog avio-prevoznika.

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/16/2020, 12:19

Uh, gde nadje Lufthansu, ja sam tu short. To "ulaganje" nemacke drzave se svodi na 20% equity, (300 miliona) , i to po nominalnoj ceni od 2.5 eura! Ostalo je silent participacija i kredit 4% na 3 godine, posle 9% dok ne vrate. Nemas dividendi, nemas buybacks, nema bonusa za menadzment, drzava stavlja 2 predstavnika u bord, 25 hiljada ljudi je visak, preko 5 milijardi penzione obligacije, trose 20 miliona evra dnevno dok avioni stoje, imaju ogromne fiksne troskove.

Za taj equity sto drzava ulazi, deonicari nece imati subscription rights, znaci klasicna dilucija. Drzava ima pravo da konvertuje jos 5% u slucaju eventualnog pokusaja nekog da kupi kompaniju. Pitanje dal ce uopste proci ovaj bailout na skupstini deonicara.

Pritom izbacili su ih iz glavnog nemackog indeksa Dax, od 22 juna nisu vise u Daxu.

Za moj bear case je jedini problem sto svi pa i Lufthansa prate nenormalno sp500, ali fundamentalno kompanija je bankrotirala, market bi trebalo to da odslika i koriguje.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/16/2020, 15:41

Za kolegu djuken-a

Danas bi trebalo da se otvore svi letovi za Lufthansu..... Skok cene akcije na iznad 12 evra pripisujem ovoj vesti. Takođe, jučerašnji i današnji skok cene akcija su najverovatnije zbog ovoga..... Već od sutra očekujem korekciju cene na dole. Planirao sam da uđem ponovo u akciju ako cena krene ka 9 evra ali ste me pokolebali. Moraću ponovo da dobro razmislim.

Ne verujem u bankrot Lufthanse. Kakva god da bude sitacija Nemačka neće dopustiti bankrot...... Mislim da je u dugom roku kupovina ovih akcija dobra investicija jer su u evropi ostale pored Lufthanse još svega 2 ozbiljne avio kompanije.... samo je problem na kom nivou ući..... U prvom tonusu sam ušao na oko 7,9 a izašao na 12,41. Sada ću dobro razmisliti na kom nivou da uđem  nakon vašeg komentara.

Mislim da bi bilo dobro da još malo obrazložite svoje stavove u vezi Lufthanse i da malo češće komentarišete i ostale teme.

Pozdrav

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 00:48

Ja razmišljam o akcijama koje rastu 30-100% YOY, a vi razmišljate o nekim drugima koje su pred bankrotom...

Neko od nas definitivno greši...
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 08:27

Lufthansa i ceo avio sektor je za par nedelja napravio od 30-70%, ko veruje da ce se vratiti demand za avio prevozom, to pecanje po dnu moze da donese veci return od ulaganja u tech ili healthcare kiji su vec na all time high, sve je stvar procene i risk apetita.

@marjanovicgane
Ne zelim da se protumaci da ubedjujem bilo sta, samo iznosim svoje vidjenje. Kompanija je tehnicki spasena, da drzava nije usla ne bi bilo bilo novca ni za plate od sredine leta, vec su unajmili strucnjake za bankrot (mada vise kao pritisak na drzavu), nije bilo druge opcije. Lufthansa je mnogo bitna za nemacku ekonomiju da bi je pustili niz vodu, ali mi pricamo o market ceni i realnoj vrednosti deonice. Videcemo kako ce proci skupstina akcionara, citam da je nemacki tajkun Thiele podigao ucesce na 15% ali da je protiv bailouta. Lufthansa je izgubila 2 milijarde u q1 koji je corona samo ogrebala, pravi impact ce biti za q2 jer su letovi potpuno stali april, maj i deo juna. Tu vidim 3-5 milijardi gubitka. Da kazes da je market forward orjentisan, demand bi morao da se vrati na pre corona stanje vec u 2021 samo da kompanija bude u mogucnosti da vraca dugove i izbegne vise od jedne dokapitalizacije, jer minimum jedna mislim da im ne gine. Nemaju ni gde da se zaduze, rejting duga je junk.

Slicnu situaciju je prosla Commertzbank kraj 2008, pocetak 2009. Drzava ih je spasila na skoro identican nacin, deonica je isto imala jake skokove maltene nedeljno, ali vracala sve i neposredno posle bailouta, dotakla all time low. Iako su se oporavili zajedno sa marketom 2009, deonica je npr danas 10 godina posle na nizem/istom nivou i drzava je i dalje u vlasnistvu.

Svaka cast za trejd sa 8 na 12, odlican trejd, mislim da nema veze sa fundamentima nego je ceo avio sektor bio malo oversold, sp500 se vratio maltene na all time high a avio sektor je bio i dalje na -50 do -70% od 52 week high. Kad realno smece American Airlines skoci za dva dana +40% i +20%, Lufthansa sa 7 na 13 za 10 dana, to mi lici ili na catch up celog marketa ili na pokrivanje shortera. Demand je mozda malo krenuo ali ne toliko da opravda takav skok. Ceo sektor je tako skocio, Air France, IAG, Iako se ne zna ko ima goru situaciju od koga. Long haul putovanja ce poslednja krenuti, corporativna biznis putovanja su pod napadom Zooma, Microsofta i slicnih, a tu je Lufthansa bila prilicno jaka.

Posle teroristickih napada 2001 u Americi, slican pokret, low, pa onda oversold recovery i onda opet low gde je nekoliko americkih avio kompanija bankrotiralo, i to bas i American Airlines. Avio biznis je tezak pogotovo u Evropi, ko zna kad ce se vratiti.

Plus, Lufthansa ima short interest medju najvisima u Nemackoj i uopste u Evropi. Iz svih ovih razloga sam short, ali volim da cujem i drugu stranu medalju kad je ima.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 10:09

Cermet ::
Ja razmišljam o akcijama koje rastu 30-100% YOY, a vi razmišljate o nekim drugima koje su pred bankrotom...

Neko od nas definitivno greši...

U kom roku 30-100%? I na koje akcije misliš? Jer na neki rok od dve godine skoro svaka akcija koja preživi imaće rast koji si naveo. Naftaši, kruzeri, Boeing, Airbus...
Gane mislim d si super prošao na Lufthansi ja sam u proseku iz dve kupovine ušao po nižoj ceni od tebe ali nisam izašao u tako dobrom trenutku. Ne znam da li bi ponovo ulazio kratkoročno? Biće tu još fluktuacije cene ali ne verujem da će biti 50%. Deluje mi rizično.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 10:32

Dragan555 ::
Cermet ::
Ja razmišljam o akcijama koje rastu 30-100% YOY, a vi razmišljate o nekim drugima koje su pred bankrotom...

Neko od nas definitivno greši...

U kom roku 30-100%? I na koje akcije misliš? Jer na neki rok od dve godine skoro svaka akcija koja preživi imaće rast koji si naveo. Naftaši, kruzeri, Boeing, Airbus...
Gane mislim d si super prošao na Lufthansi ja sam u proseku iz dve kupovine ušao po nižoj ceni od tebe ali nisam izašao u tako dobrom trenutku. Ne znam da li bi ponovo ulazio kratkoročno? Biće tu još fluktuacije cene ali ne verujem da će biti 50%. Deluje mi rizično.

Da Dragana 555,

I meni deluje rizično po ovoj ceni...... Međutim, ako cena krene na dole onda ću razmišljati. Planirao sam da kupim ako krene ka 9 ali ću ipak razmisliti. Čini mi se da je kod ove akcije u ovoj situaciji bolje razmisliti nego pogrešiti.

Za Cermeta,

Verujte, mene je strah da kupujem akcije koje rastu toliko intenzivno..... Lično intrigira me RDSa i to je jedino što sam našao da u ovom trenutku možda vredi razmišljati o kupovini.

Zahvaljujem se kolegi djuken-u na komentaru. Mislim da se radi o jakom trejderu i nadam se da će češće komentarisati.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 11:33

https://www.investing.com/news/stock-market-news/lufthansa-implementation-of-bailout-deal-not-guaranteed-2204174
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 14:52

Gane sudeći po ovom što piše siguran sam da ćeš imati priliku za ulaz.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/17/2020, 17:53

Dragan555 ::
Cermet ::
Ja razmišljam o akcijama koje rastu 30-100% YOY, a vi razmišljate o nekim drugima koje su pred bankrotom...

Neko od nas definitivno greši...

U kom roku 30-100%? I na koje akcije misliš? Jer na neki rok od dve godine skoro svaka akcija koja preživi imaće rast koji si naveo. Naftaši, kruzeri, Boeing, Airbus...
Gane mislim d si super prošao na Lufthansi ja sam u proseku iz dve kupovine ušao po nižoj ceni od tebe ali nisam izašao u tako dobrom trenutku. Ne znam da li bi ponovo ulazio kratkoročno? Biće tu još fluktuacije cene ali ne verujem da će biti 50%. Deluje mi rizično.

Ključna reč u ovome je "preživi"...verovatno imam slab stomak za ulaganje u nešto čemu je razlog pada cene riziko da preživi..možda grešim...

Slažem se da su high growth akcije mač sa dve oštrice i veoma lako se pukne u trenutku. Evo upravo danas sam na jednoj koju sam uzeo u premarketu odmah nakon otvaranja sat vremena kasije pukao 13%...nisam još stigao da istražim o čemu se radi, ili se samo neko istovaruje.


Što se tiče vremenskog roka napomenuo sam odmah, godina i više, svakako je bolje ići na mirnije akcije.

@djuken

Odakle se informišeš o nemačkim akcijama? Iz nemačkih (evropskih) ili američkih izvora?

Jedan od razloga što nikada nisam uzimao ništa iz Evrope je što nemam ideju odakle da se informišem (jezik je poseban problem..), što me podseća na Belex na kome sam 10+ godina bio kao guska u magli..

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/18/2020, 09:13

Skoro sve iz nemackih izvora, sta nadjes pa prevodis, robija. 😁

Slazem se Evropa je mnogo teza za price discovery. Za svaku zemlju moras da znas ambijent, specificnosti, jezik je drugaciji, corporativna kultura je drugacija u odnosu na USA, generalno retail investiranje nije na nivou Amerike, tradicija investiranja i finansijski mediji, sve je mnogo razvijenije u USA.

Tamo mali trejderi idu dotle da uzimaju dronove da obilaze Tesline parkinge da bi gledali inventory, gledaju satelitske snimke kako napreduje izgradnja fabrike u Kini, Tramp tvituje o marketu svaki dan, a u Evropi malo ljudi zna ko su uopste CEO's 10 najvecih evropskih firmi.

To mozda i daje prednost nekom ko je dobro upoznat sa nekom evropskom firmom, ali kad pogledas evro market prati US fjucerse i sp500 u stopu, tako da se sve na kraju svodi na pravac kojim ide US i njihov biznis.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/19/2020, 12:05

WIRECARD sa 104.5 eura na 19.69 u samo dva dana. Dobra prilika za zaradu ili propast? Samo kad ući?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/19/2020, 15:21

Pravi trenutak je bio upravo kad sam pisao prethodnu poruku 45-50% zarade u samo nekoliko sati.
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/21/2020, 10:49

Da, bila super prilika ali po meni samo intraday, ja to nikad ne bi ostavljao preko noci. U ovakvim situacijama koje su kriticne za kompaniju i najmanja vest pokrece +/- da te odvali u after/pre-marketu, pritom regulator moze da da suspenduje trejding i na duze. Bas je tesko proceniti gde ce, taj Wirecard napadaju shorteri godinama i puse gubitke, ali sad sa ovom situacijom, moze da postane i penny stock, nije nemoguce.

Podseca me sve skoro isto na Luckin Coffee $LK, kuvali knjige, rokne 70% u danu, s tim sto je regulator suspendovao trejding pa cekas mesec dana da se otvori opet. Ozbiljno smaranje.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/21/2020, 13:44

Da, LK je ispričana priča, a evo šta se meni desilo pre par dana, pomenuh na drugoj temi.

Kupim ENPH, početna ali solidna pozicija, i sat vremena kasnije akcije padne 30% jer su im neki likovi "našli" da su lažirali rezutate, ovde je dokument https://www.prnewswire.com/news-releases/prescience-point-capital-management-issues-negative-research-report-on-enphase-energy-inc-nasdaq-enph-301078647.html

U toku sledećeg dana mnogi ozbiljni ljudi su rekli da je to totalni nonsens i akcija se skoro vrati, ali gomila investitora je izgubila velike pare...video sam da se piše neka peticija za one koji su izgubili preko 100 hiljada dolara, ali ne verujem da će išta biti od toga.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/21/2020, 16:21

The Bangko Sentral ng Pilipinas revealed on Sunday that Wirecard's missing $2.1 billion hadn't entered the country's local financial system.
Commenting on the scandal which is troubling the German company, Philippine central bank Governor Benjamin Diokno insisted that Philippine BDO Unibank and Bank of the Philippine Islands haven't suffered any losses despite being connected to the lacking money.

Nešto mi deluje da će sutra opet imati dvocifren pad.
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/22/2020, 20:31

Cermet ::

U toku sledećeg dana mnogi ozbiljni ljudi su rekli da je to totalni nonsens i akcija se skoro vrati, ali gomila investitora je izgubila velike pare...video sam da se piše neka peticija za one koji su izgubili preko 100 hiljada dolara, ali ne verujem da će išta biti od toga.

Klasican short napad. Shortujes i pustis negativni research o kompaniji, nekad prodje nekad ne. Od tih peticija nema leba u Evropi. Postao je to dobar biznis za advokate pijavice u USA, cim padne neka deonica naglo, odmah tuzakaju kompaniju da su napravili gubitke, okupe sto vise deonicara a rade na contigency fee, klijentima bude sica, njima minimum 35% cele sume ako izvuku od kompanije.

@Dragan555

Wirecard -44% danas! Mislim da je penal za kratkotrajan long od sutra.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/23/2020, 19:31

djuken ::

@Dragan555

Wirecard -44% danas! Mislim da je penal za kratkotrajan long od sutra.

Odlična prilika ali ne izlazi mi se iz naftaša a nemam keša.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/25/2020, 02:11

Apropo Wirecard-a, možda će vam ovo biti zanimljivo

https://www.nytimes.com/2020/06/23/business/wirecard-markus-braun.html?smid=tw-share
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/25/2020, 10:39

Wirecard files application for insolvency.

Gane imao si dobar osećaj za Lufthanzu. Mogla je da se kupi i ispod 9 eura. A danas veliki skok.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/25/2020, 11:05

Zna li neko šta se je desilo?..... I Inače, u nisam kupio lha. Dao sam prednost rdsa. Mislim da će lufthansa da se vrti tu negde sa određenim oscilacijama.
Generalno mislim da su nemačke akcije izuzetno podcenjene. Takođe, sviđa mi se i akcija comerzbank........ U razmatranje bih uzeo i wirecard ako cena krene još dole ali za sada samo u razmatranje jer ne volim turbulentne sitacije.
Evo, izneo sam svoja razmišljanja. Ako neko prati neku akciju za koju misli da je podcenjena ali da je pri tome situacija mirnija...... da nije ovako turbulentno kao kod wirecard... neka iznese
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/25/2020, 12:11

Baš je turbulentno. Padala je cena i na 2.5€ a gledam istrgovane akcije od jedne do u nekoliko navrata po 300 i 400+ hiljada akcija. Likvidnosti ne fali samo hrabrosti i pravi momenat. I eto u par sati velike zarade. Odoše preko 4 pa sledi opet pad.
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 787
Localisation : Vojvodina
Points : 2642
Datum upisa : 03.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/26/2020, 14:58

Nemački fintech Wirecard proglasio je u četvrtak stečaj zbog prezaduženosti jer zajmodavcima duguje čak 3,5 milijarde evra čime je zadobio neslavnu titulu prve kompanije iz sastava indeksa DAX koja je propala.
Dug kompanije uključuje 1,75 milijardi evra kredita od 15 banaka te 500 miliona evra koje su pozajmili investitori u obveznice, prenosi Poslovni dnevnik.
„Novac je nestao. Možemo da vratimo mali deo kroz nekoliko godina, ali ćemo taj kredit u potpunosti otpisati“, izjavio jedan zajmodavac iz redova banaka.
Inače, ovo je najveći stečaj u istoriji korporativne Nemačke nadmašivši propast kontejnerske kompanije P&R iz 2018. koja je kreditorima dugovala 3 milijarde evra.
Wirecard je osnovan 1999. u predgrađu Minhena i u početnoj fazi obrađivao je transakcije za internet stranice koje su se bavile kockanjem i pornografijom.
S vremenom je proširio krug klijenata i postao miljenik ulagača te je 2018. godine uvršten u DAX. Njegova tržišna vrednost na vrhuncu iznosila je 28 milijardi evra.
Skandal je izbio nakon što ih je revizor Ernst & Young prošle nedelje upozorio da ne može da nađe dokaze o depozitima u vrednosti 1,9 milijardi evra.
U priču su se uključile dve banke na Filipinima, objavivši da su dokumenti o Wirecardovim računima lažirani i da nemačka kompanija nije njihov klijent.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/26/2020, 20:37

26 maja sam napisao da bi možda najbolje bilo čekati rezultate drugog kvartala. Bio sam ubeđen u pad akcija nakon objava rezultata. Sad sam još više siguran u takav ishod. Čekao sam neku povoljnu vest da izađem ali... Tržišta trenutno na dobre vesti ne reaguju velikim skokom, a na loše vesti pad je veći nego što je bio rast. Bojim se da neće ni biti dobre prilike za izlazak. Da ne kažem ali mislim da sam zakasnio. Za mene idealan trenutak za izlazak iz pozicija bio je 5-6 juna. Index straha i pohlepe je neutralan, ali moj lični je prešao u strah. Da možda nema nekog od kolega ko trenutno ima pozitivan pogled na naredni period? I na čemu zasniva optimizam?
Nazad na vrh Ići dole
starter
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Points : 389
Datum upisa : 08.06.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/26/2020, 23:47

Postoji vise varijanti da trziste krene na bolje a to su novi stimulusi Vlade (kako USA tako i Evrope) i eventualna vakcina (kako se stvari odvijaju mislim da ce ona stici u septembru-efikasnost?????). Sredinom jula krecu objave rezultata za Q2 koji ce biti jos gori od Q1 i ni ja ne vidim razloga za neki optimizam sem da se prati na dnevnom nivou i tako i da se trguje jer bar ja jos uvek ne vidim jasan pravac trzista u narednih godinu dana...
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/28/2020, 11:15

Za kolegu djukena,

Molim vas da mi pokažete linkom gde može da se vidi racio "short interest " za kompanije........ naravno, ako se radi o besplatnim sajtovima. Ja sam tražio na besplatnim forex sajtovima ali nisam uspeo da nađem. Međutim, možda negde ima.

Za kolegu Dragana555,

Optimizam da se kupuju akcije u određenom trenutku se može pronaći i u kontri. Ako svi sagledavaju market pesimistički onda je sasvim realno da će cene  akcija padati te će mnoge biti podcenjene. Mislim da u dužem investicionom horizontu ima logike da se sada kupuju akcije podcenjenih firmi.

PS:

Na sajtu ima mnog jakih trejdera (kolega djuken je jedan od njih).... Ne razumem zašto češće ne iznose svoje mišljenje bar o stranim akcijama jer tu ni u kom slučaju ne možemo jedan drugome da konkurišemo.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/28/2020, 18:48

Short interest se koliko znam objavljuje dva puta mesečno i zato nije previše relevantan. A osim toga, ima slučajeva gde je totalno promašen, setimo se samo onih rezultata pre nekoliko meseci kada su svi nenormalno šortovali Teslu, a on objavio nekoliko puta bolje rezultate od očekivanih.

Pisao sam na forumu da je akcija vertikalno skočila po meni najviše zbog pokrovanja šortova.

Citat:

Optimizam da se kupuju akcije u određenom trenutku se može pronaći i u kontri. Ako svi sagledavaju market pesimistički onda je sasvim realno da će cene  akcija padati te će mnoge biti podcenjene. Mislim da u dužem investicionom horizontu ima logike da se sada kupuju akcije podcenjenih firmi.

Ovo ne razumem najbolje ali mislim da sada zaista nema podcenjenih firmi, naprotiv.

Da li ti ili neko drugi mislite da je nešto podcenjeno?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/28/2020, 20:02

Cermet ::

Ovo ne razumem najbolje ali mislim da sada zaista nema podcenjenih firmi, naprotiv.

Da li ti ili neko drugi mislite da je nešto podcenjeno?

Zahvaljujem se na pojašnjenju racija.

 Na berzu sam ušao kao dipl. ec. i nisam jak u trejdingu a voleo bih da učim od iskusnijih i jačih trejdera. Zato bih vas zamolio da malo češće komentarišete akcije i celokupnu situaciju oko berze.

Što se tiče mene, mislim da su nemačke banke podcenjene,  pre svih commerzbank kao i ostale evropske banke i nemačke akcije RDSa i LHA. Ne isključujem da će u kratkom roku možda još više pasti ali u dužem vremenskom perodu od NPR: 10 godina teško mi je da zamislim da se bar jednom neće namestiti situacija da može da se izađe sa dobitkom..... O tome se radi. Ovo je naravno samo moje mišljenje nije investicioni savet.....
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/28/2020, 23:53

Kolega Cermet po meni su RDSA, BP, EXXON potcenjene akcije. Ali je trenutno veliki strah oko akcija naftnih kompanija.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime6/29/2020, 16:40

Nisam se nadao baš ovako niskoj ceni Lufthanze pa sam se malo prepakovao i kupio po 8.7€ nadam se kratkoročno. 10% i ja sam zadovoljan.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime7/1/2020, 22:20

Svaka vam čast što možete da kupujete takve akcije.

Akcije tog tipa a naročito one koje imaju veze sa naftom zaobilazim u širokom luku, možda grešim.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 950
Points : 2043
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 7 Icon_minitime7/2/2020, 11:58

Cermet ::
Svaka vam čast što možete da kupujete takve akcije.

Akcije tog tipa a naročito one koje imaju veze sa naftom zaobilazim u širokom luku, možda grešim.

Ne znam kako kolega Dragan razmišlja i šta očekuje...... Što se mene tiče ne kupujem ih zato što očekujem bog zna šta već zato što su mnogo pale. Slažem se sa vama da je situacija teška ali su i cene ovih akcija vrlo niske usled straha od finansijske krize.  kafa

Očigledno je da ste vrhunski trejder i iskreno mislim da od vas treba učiti. Vaše komentare uzimam ozbiljno i voleo bih da češće komentarišete na ovom forumu. Međutim,  imajte na umu da ja nisam trejder a pri tome mislim da se između trgovine akcijama i trejdovanja ne može staviti znak jednakosti....... 

Voleo bih da mi prokomentarišete ovo...... 

https://www.investing.com/etfs/proshares-ultrashort-s-p500

Ovo držim na nišanu, ako se namesti situacija da SP500 naglo krene još više..... što je moguće da se desi u 2021 ili 2022 godini ili možda krajem 2020.
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 7 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija Srbije a.d. - NIIS
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: