BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?

Ići dole 
+108
AkiTaki
Nisam lep al sam glup
Al Kapone
adamm
marjanovicgane
Stane Dolanc
bonum.mm
maxxxii
monacco
djuken
boban75
Floxed
Bobo011
igor ns
Avala00
Debil
Ivica_t
Colle
Cermet
Popaj
tortuga
Nikolaj3
pepermint
starter
I-33333
Asterixxx
sindra
Jegulja
draguljcebg
Limited011
Cicija
arsen123
faceman
Andridis
Smile
milosmiljkovic
bwresident
woman with a bicycle
thunderbird
Maca
gogloee
ILoveRoses
trind
Tom80
zekapeka
Sundown
Vladimirmitr
Zak10
Dragan555
$
Red max
Ars Vivendi
simpson
Mister No
Anam
Drag65
Zwiebel
Boranija
philips1
Strbac
Kupi akcije
Aritmeticar
Big Mile
ingglick
real_finanza
Gocili
Fast
Light
Bombica
Teletrader
Dax
Nemesis
Fmember
Boby
Momir
Petar Pan
BuffetSon
Frenky
MORNAR
Spejs
Drasko
Firke77
Serbon
Sutra
Cincinnatus
Zokiutd
Ris
pepsiman
Djuka
Greta
StefanoProdi
Milica1
Nisimo23
Non-ProfitOrganization
MarkoJTD
Niche
Friz
Milord1
iki
Dusan
Sneki
Dexiv
IC.Broker
prevarant
StefanMR
MilanLaki
vatreni
Kobe Bryant
112 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sledeći
AutorPoruka
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeČet Dec 24, 2020 10:32 pm

Ima li neko predlog za kupovinu za Asian renewable energy companies ili pharmaceuticals?

Prijatelj u Sveskoj mi sugerise Minesto, ali... kad kucam "tidal stream renewable energy companies" ima ih... mnogo... slicno kao i sa Asian pharma. 

Rizik veliki.... 

Nego gledam od pharma jednostavnije konglomerate svetske tipa: SWX: NOVN , NYSE: PFE, EPA: SAN, NYSE: MRK.




Jel treba izbegavati nesto od ovoga?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 12:23 am

adamm ::
Hong Kong je deo Kine, tako da ako je porez placen u Hong Kongu onda ga valjda ne treba prijavljivati u Srbiji (na osnovu ugovora o nedvostrukom oporezivanju). Ali da li oporezuju tamo ne znam... BTW, u Hong Kongu se ne placa dobit kompanija na prihode ostvarene van Hong Konga, pa se koriste za poreske olaksice.

Znati ti imas  NYSE:RDS.A nominovanu u USD kako razumem.

Da li si dobio potvrdu da je placen porez na kapitalnu dobit za dividendu od strane Kombank? Porez je placen u Holandiji, jel tako? Imas li dokaz da je to placeno?



Kupio sam RDSA na berzi u Amsterdamu.

Vidim se da se radi o neto iznosu i da je odbijen porez na dividendu. Nisam dobio potvrdu, ali treba uzeti u obzir da sam akciju kupio u Koroni i da kompanija isplaćuje dividende 4 puta godišnje.... Ja sam dobio samo 2 i 3 dividendu za ovu godinu... Četvrta stiže mislim u martu 2021.... Možda će tada dostaviti potvrdu. Kastodi klijent za RDSA je SAXO banka. Oni bi trebali da se bakću administracijom. A možda i neće ako u Holandiji postoji propis po kome firma automatski obračunava i uplaćuje porez na dividende.... 

Kombank ne dostavlja potvrde ni kada su u pitanju naše akcije. Do sada sam bio kontaktiran poštom od strane nekih firmi koje su mi  dostavljale obračune ali ne od svih ni u Srbiji koje su mi isplaćivale dividendu.... Mislim da se pitanje dokazivanja poreza na dividendu u Srbiji ne postavlja jer mislim da postoji procedura da kompanije to rade automatski pri obračunu i isplati dividendi.

Bilo bi dobro da se neko iskusniji uključi u diskusiju po ovim pitanjima. NPR: Sa SAD nemamo ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja. Mene muči pitranje da li moramo da podnosimo dvostruke prijave u SAD i Srbiji ????
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 1:40 am

Pitanje je odlicno, za rezidente u Srbiji 
1) da li nekada dolazi do dvostrukog oporezivanja dividende?
2) da li za deonice u EU/USA/China za dividendu kad je klijent iz Srbije automatski firma placa porez na dividendu u toj drzavi? To bi bilo idealno (osim za USA), kad bi to moglo biti dvostruko oporezovano. 

Evo neke liste ovde: https://assets.kpmg/content/dam/kpmg/rs/pdf/2019/03/Sporazumi-o-izbegavanju-dvostrukog-oporezivanja-u-primeni-od-1-januara-2019-godine.pdf

Pozvacu poresku da ih pitam za oporezivanje dividende ako je porez vec placen u USA, da li postoji obaveza placanja i u Srbiji.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 1:51 am

30% je porez na dividendu u USA: Nonresident aliens are subject to a dividend tax rate of 30% on dividends paid out by U.S. companies. 


Zvao sam poresku upravu: oni priznaju poreski kredit onaj porez koji je placen u drugoj drzavi (bez obzira da li ima ugovor o nedvostrukom operezivanju ili nema). Znaci da Americke kompanije placa se u USA 30%, a u Srbiji ne znam da li uopste postoji potreba prijave poreza (koji ce ispasti 0, ali ne znam da li  na osnovu zakona o Poreskom postupku i poreskoj administraciji, evo pozvacu svog knjigovodju da je pitam). 


Za Kinu ovaj iz call centra nije znao da mi kaze, kaze mora da se cita Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa svakom drzavom, pise u Ugovoru. 
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 1:59 am

Ugovori se nalaze ovde:
https://www.mfin.gov.rs/propisi/ugovori-o-izbegavanju-dvostrukog-oporezivanja/

Otvorio sam ugovor sa Francuskom i Kinom. Ni jedan ni drugi ne spominju kapitalnu dobit ili dividende koliko vidim. 

Znaci koliko vidim generalno ovako je: ako platis vise od 15% u drugoj drzavi, ne placas u Srbiji (ali mozda imas obavezu podnosenja poreske prijave, nije mi se javila knjigovodja, ako nekog ne mrzi nek okrene call centar poreske 011331011 i proveri i to). Ako platis manje od 15% poreza u drugoj drzavi, ostatak placas ovde. Naravno pod pretpostavkom da si rezident. Tako sam ja razumeo.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 2:23 am

Iz Mišljenja Ministarstva finansija, br. 414-00-125/2009-04 od 30.9.2009. godine:
"... Fizičko lice koje je rezident Republike Srbije i ostvaruje prihod od davanja u zakup nepokretnosti koja se nalazi na teritoriji druge države, a na koji je plaćen porez u toj drugoj državi, na račun poreza na dohodak građana utvrđenog prema odredbama Zakona ima pravo da mu se odobri poreski kredit u visini poreza na dohodak plaćenog u toj državi, saglasno odredbi člana 12. Zakona."
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 2:23 am

ZAKON
O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA

Izbegavanje dvostrukog oporezivanja
Član 12
Ako obveznik - rezident Republike ostvari dohodak u drugoj državi, na koji je plaćen porez u toj državi, na račun poreza na dohodak građana utvrđenog prema odredbama ovog zakona odobrava mu se poreski kredit u visini poreza na dohodak plaćenog u toj državi.
Poreski kredit iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od iznosa koji bi se dobio primenom odredaba ovog zakona na dohodak ostvaren u drugoj državi.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 2:24 am

ZAKON
O PORESKOM POSTUPKU I PORESKOJ ADMINISTRACIJINepodnošenje informativne poreske prijave

Član 180a

Poreski obveznik - fizičko lice koje Poreskoj upravi ne podnese informativnu poresku prijavu ili u njoj ne navede svu svoju imovinu, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 3% tržišne vrednosti neprijavljene imovine.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 2:27 am

Javila se knjigovodja. Dakle, ako se placen porez na dividenda vise od 15%, ne bi trebalo da obracunaju u Srbiji, ali postoji obaveza podnosenja informativne poreske prijave. 

Ako ne podnesete poresku prijavu za 0 poreza na koji postoji obaveza placanja poreza (fizicka lica), mozete biti kaznjeni u iznosu od 3% vrednosti te imovine (u ovom slucaju dividende).

Sto se tice neprijavljivanja poreza u Srbiji, to nikome ne bih savetovao, a usput mi rece da je skoro popunila poresku prijavu, za neko fizicko lice koje je platilo vise od 500.000eur poreza :-).
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 4:16 am

adamm ::
Javila se knjigovodja. Dakle, ako se placen porez na dividenda vise od 15%, ne bi trebalo da obracunaju u Srbiji, ali postoji obaveza podnosenja informativne poreske prijave. 

O.K. ovo sam razumeo ali je ovo viđenje jednog knjigovođe.... Mene zanima poreska praksa. Da li je iko podnosio informativnu poresku prijavu?

Molim ponovo iskusnije kolege da iznesu svoje mišljenje. Tj. kako to funkcioniše u praksi.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 4:26 am

Pa u praksi, zavisi od iznosa. Ako je mali iznos, tipa 100EUR dividende, sto bi se bakcao pisanjem informativne poreske prijave, kad je moguca kazna mala? Moje misljenje: mislim da je mala sansa da ako je mali iznos da ce poreski inspektor napisati kaznu za nepodnosenje informativne poreske prijave od tipa 360din.

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 4:36 am

adamm ::
Pa u praksi, zavisi od iznosa. Ako je mali iznos, tipa 100EUR dividende, sto bi se bakcao pisanjem informativne poreske prijave, kad je moguca kazna mala? Moje misljenje: mislim da je mala sansa da ako je mali iznos da ce poreski inspektor napisati kaznu za nepodnosenje informativne poreske prijave od tipa 360din.

Kolega adamm, 

Zahvaljujem se na informaciji o tome da je Hongkong deo Kine. Nikad se toga ne bih setio.

Tražio si komentar o kineskim bankama. Izneću svoje mišljenje:

Već 2015 godine su privatni dugovi u Kini eksplodirali. To je najveći nivo privatnih dugova u odnosu na BDP  na svetu i u istoriji čovečanstva. Postoji ozbiljan balon na tržištu nekretnina i potencijalno veliki rizik u otplati stambenih kredita..... Mislim da ozbiljni investitori to znaju i klone se kineskih banaka..... Dakle, moje mišljenje kod ulaganja u kineske banke je negativno. Tu ne bih da čačkam mečku.

Ako si trgovao u Hongkongu milim te napiše kakvi su troškovi, da li ima iznenađenja u smislu nekih provizija itd..... 

Ja gađam da kupim malo Čajna telekom. Fina dividenda, akcija je mnogo pala zbog povlačenja američkih investitora (zabrana investiranja u ovu hartiju), lepo tržište u Kini....... itd.....
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 4:50 am

Svestan sam rizika, ali mora sa necim da se trguje. Kineska ekonomija je u porastu i to ce da nastavi neko vreme, pa je mala sansa po meni da taj balon kredita pukne, zato sam stavio limit nalog za Bank of China imam vremena da ga povucem po ponedeljka. Stavio sam i market nalog na Microsoft. Vidis ovaj China Telecom ne deluje lose, hvala, videcu da li preko IB mogu u njega da ulozim ili je blokiran.

Ima li jos neko predloge sta da kupujem za duge staze?

Treba preko vikenda jos nekoliko naloga da definisem. Razmisljam da stavim naloge na SAP, Siemens i Pfiser (ili neku drugu pharma sto sam pisao).

U opciji su i sledece firme:


https://www.investing.com/equities/livzon-pharm-a
https://www.investing.com/equities/cms
Wind turbines: https://www.investing.com/equities/xj-goldwind-a
Wind: https://www.investing.com/equities/dalian-intl-a
Wind: https://www.investing.com/equities/huaneng-power

Wind the biggest: https://www.investing.com/equities/china-longyuan


Nego ima li neko predloge da li da ponosim market ili limit order?

Kod Hong Kong berze jutarnje oscilacije su ogromne, pa mi ne deluje pametno davati market order, odrace me ko vola  @
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 20.11.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 5:35 am

Auuu, nemoj market order nikada, pa zašto bi rizikovao da te odere neko bez potrebe..

Citat :
usput mi rece da je skoro popunila poresku prijavu, za neko fizicko lice koje je platilo vise od 500.000eur poreza :-).

Taj koji je platio toliko poreza je uzeo xxx miliona na drugim, cenim vrlo sumnjivim rabotama, te 500k za njega nije ništa. Treba videti kako je sa porezom za nas obične smrtnike?

adamm ::

Prebacio sam EUR na racun Interactive Brokers LLC u JP Morgan banci ogranak Germany. 

Rizik: 100%! nemoj da trgujes na berzi vise novca nego sto si spreman da izgubis.

Ne pitam te za rizik trgovanja, to je jasno, nego pitam za rizik prebacivanja, a naročito koji je mehanizam podizanja para??

Citat :

Kad povlacis pare: nisam probao, ali ako ostvaris dobit moras da podnosis PPD3R poreski obrazac u Srbiji pa kad stignu pare, da mozes da dokazes o cemu se radi. Ne planiram da povlacim pare skorije, a tesko da ce ti oni pare uplatiti u drugu drzavu osim Srbije ako nemas dokaza o residency. Oko povlacenja para se nisam bavio.

Kapiram da se mogu prebaciti pare, ali ovo oko podizanja/povlačenja je puno bitnije.

Zamisli da si odneo npr 150k a posle 10 godina želiš da podigneš 100k. To je i dalje samo deo od onoga što si poslao, ali kako tada bilo kome objasniti to, a to nisu pare pale "sa neba" i samim tim vrlo sumnjive??

Meni je to najveći problem koji mi pada na pamer, puno veći od samo prebacivanja para na strani račun, to nije problem.

Koliko razumem moraš imati neki SVOJ račun preko, vezan za IB, na koji će ti IB uplatiti, pa tek onda ti sa tog svog računa u inostranstvu treba da šalješ na svoj u Srbiji!? Kako to da uradiš?

Citat :
Proces je sledeci: treba ti banka u Srbiji koja ne naplacuje proviziju na placanje internet karticama (od onih sto znam su Mobi Banka za neke racune, i trebalo bi MTS banka, za druge ne znam), i koristis karticu. Trebalo bi neko da proba da vidi da li funkcionise povlacenje para...  Ako ne funkcionise ne brinite, otvorite posle racun na Interactive Bokers ili Kombank pa prebacite hartije kod njih. Naravno i to ce da kosta :-).

Ovo uopšte ne razumem, izgleda mi komplikovano i nesigurno, a vama?

Dalje, po meni previše mislite o dividendama koje su smešno male a niko nije rekao šta ako se ne plati porez na dobit od akcija, a naročito KAKO SE OBRAČUNAVA osnovica za porez, tj. na šta porez mora da se plati?

Direktan primer, molim da neko objasno ovo:

Ako recimo uložiš 100k u akcije, kupiš desetak pozicija i nakon 5 godina i XXX kupovina i prodaja, prodaš neku od tadašnjih pozicija koje nikakve veze nemaju sa prvobitnim (jer si ih za to vreme XXX puta kupio i prodao svašta) u vrednosti npr. 30k i želiš tih 30k da podigneš, ko će i na koji načim sračunati koliko si ti "zaradio"?? (pod znacima navoda jer je itekako moguće da si i izgubio!).

Mislim da su ovo suštinska pitanja koja su svima važna a nigde nisam našao odgovore na njih.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 5:42 am

Kod vracanja para, IB ce ti isplatiti SAMO na racun u banci u kojoj imas residency, dakle u Srbiju. 

Dakle, ako platis 150K eur prodas akcije i vratis 100KEUR na racun u Srbiji, banci prilozis dokaz o prodaji ako ti traze, a poreskoj popunis informativnu poresku prijavu (da te ne pitaju odakle ti te pare sledece godine ili u buducnosti). Sacuvas u folder-u dokaz da si poslao pare iz Srbije cim uplatis. 

Kad prodajes akcije, popunis poresku prijavu, isto je kao i za domace akcije.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 6:04 am

To sa vracanjem na karticu sa Trading212, mora da se isproba da li radi u Srbiji. Deluje nesigurno, slazem se. Ako ne funkcionise, mozda oni pristanu da ti uplate na bankovni racun, ako ne pristanu, imas opciju da preneses hartije na drugog brokera, npr. Kombank. Ako sam dobro razumeo @marjanovicgane je preneo sa Holandskog brokera na Kombank. 

Ja bi trebalo da prenesem neke hartije sa Morgan Stanley (koje sam dobio 2007-2009) na IB. 
Problemi su da: izgubio sam password i trading pin, nemam dokaz da sam platio porez tada (a u p...m....., a porez je placen)i sl.... ne znam kako ce to da funkcionise :-), 

To sto je neko platio preko 500.000eur poreza, znaci da je zaradio preko 1.000.000eur u nekom periodu. Npr. recimo da je neko strucnjak za nesto, dobija 20.000eur na racun, porez ne prijavljuje pa posle par godina ... kad pocnu da cesljaju freelancer-e, dodje maca na vratanca. 

Zato ja prijavljujem (i placam) porez,  bez obzira sto nemam 20k mesecno na racun.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 7:15 am

adamm ::
 Ako sam dobro razumeo @marjanovicgane je preneo sa Holandskog brokera na Kombank. 
Nisi me razumeo. Trgujem preko Kombank i to je to. Ništa se nigde ne prenosi.

Saxo bank je administrator kompanije RDSA i oni su uplaćivali dividende na kastodi račune vlasnika akcija. Napisao sam da oni vode računa o administraciji RDSA. Tj. da su oni automatski uplatili porez na kapitalnu dobit u masi a zatim isplatili ljudima neto dividende. 

Što se tiče Banke Kine.... To je samo moje mišljenje koje ne mora biti tačno.  Uzmi to u obzir. 

Drago mi je da možemo ovako da popričamo. Drago mi je da se posavetujem oko ulaganja u inostranstvu sa drugim ljudima, oko administracije, poreza itd...

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 7:59 am

Aha, evo proverio sam na kombank tarifi ima samo [url=https://www.kombank.com/pdf/Pravilnik o tarifi Ovlascena banka 200625.pdf]https://www.kombank.com/pdf/Pravilnik%20o%20tarifi%20Ovlascena%20banka%20200625.pdf[/url]
"Prenos finansijskih instrumenata istog vlasnika kod drugog člana Centralnog registra"
znaci verovatno ne mozes akcije koje si  kupio na Trader212 da prebacis kod njih. Ne znam da li mozes na IB, moras da proveris ili na sajtovima njihovim tarifima, ili da zoves podrsku. Mislim da ce se naci resenje. 

Pitao je neko sta se desava u praksi ako ne prijavis i platis porez u Srbiji. 
Na to pitanje ti TACNO niko ne moze odgovoriti, ni advokat, ni knjigovodja, ni poreska uprava.
Zavisi od slucaja do slucaja, pretpostavljam da se moze da desiti jedno od sledeceg:
- nikad ne platis taj porez
- naknadno platis porez bez kamate
- naknadno platis porez sa kamatom od 16% godisnje ili kako je vec propisano
- naknadno platis porez sa kamatom od 16% godisnje ili kako je vec propisano + kaznu propisanu zakonskim odredbama
- ako je iznos utaje poreza veci od 1000eur, u najgorem slucaju moze se desiti sledece: naknadno platis porez sa kamatom od 16% ili kako je vec propisano + kaznu propisanu zakonskim odredbama + dobijes prijavu sudu za krivicnu odgovornost + zatvorska kazna mislim da je minimalno od 1 godine zatvora.

Pitao sam jednom jednom pravnika sta se dobije ukoliko pretuces nekoga koje vec krivicno osudjivan, on mi je rekao "nista, mozda dobijes 3meseca uslovno, najcesce nista".. "a ako utajis 5000eur poreza?" - "E to je ozbiljna stvar, to je zatvorska kazna od najmanje godinu dana".
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePet Dec 25, 2020 8:07 am

Imam pitanje za postavljanje limit naloga. 
Za Bank of China, na koilko da postavim nalog, uz zelju da se izvrsi za 1-3 dana? Za sada mi je postavljen na 2.54, donju cifru prethodnog dana trgovanja. 

Za MSFT, na koilko da postavim nalog, uz zelju da je velika verovatnoca da se izvrsi za 1-2 dana?
Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 19.11.2020

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeNed Dec 27, 2020 9:45 pm

kolega @avala00
može li bilo kakav kontakt da pomognete oko ovog prebacivanja novca. Ja ću ostaviti svoj mail ako treba i da tako uspostavimo direktan kontak. Neću vas puno gnjaviti.


Puno hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeNed Dec 27, 2020 11:02 pm

Onaj ko im je rekao da postavim limit order.. pokazao se neproduktivno. 

Postavio sam bio limit order na nesto vise od donje granice prethodnog dana trgovanja, tipa ako je bio spread 2.54-2.58 ja postavim ja 2.55.

Medjutim, kineske banke otisle gore danas, tako da sam isao sa market order-om, bolje bih prosao, osim kod China Medical Systems koji je gubio na vrednosti. Probudio rano dok je jos berza bila aktivna da zatvorim neke pozicije. 

Prateci sta se desava, zakljucio sam da ima igre na HK berzi, povlacenja i poturanja, tj. koriscenja visestrukih naloga za davanje istovremenih buy/sell naloga... i onda kad im odgovara povuku neki nalog da nekome prodje.

Hang Seng Stock Index otisao dole, medjutim vecina kompanija koje sam hteo da kupim otisla gore, a nisam kupio na vreme, tj. pri otvaranju.

Sad ostaju nalozi na NYSE za MSFT, SAP i Pfizer.
Stavio sam Mid-Market order sa cap (koji je blago veci od prethodnog dana trgovanja za tipa 0.5USD).

Meni se zuri da zatvorim ovo pre nove...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeNed Dec 27, 2020 11:41 pm

Adamme zašto ti je bitno da kupiš pre nove godine?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePon Dec 28, 2020 12:21 am

Pa zelja mi je da zatvorim investicije, ne da stoji otvoreno i cekam... pad berze, sta vec.... 

Medjutim, MSFT Pre-market 223.95 +1.20  last price 222.75  tako da mi opet ovo nece proci na otvaranju izgleda..
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 782
Localisation : Vojvodina
Points : 2625
Datum upisa : 03.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePon Dec 28, 2020 12:37 am

adamm ::
Pa zelja mi je da zatvorim investicije, ne da stoji otvoreno i cekam... pad berze, sta vec.... 

Medjutim, MSFT Pre-market 223.95 +1.20  last price 222.75  tako da mi opet ovo nece proci na otvaranju izgleda..
danas bez 225 teško da ćeš proći.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePon Dec 28, 2020 12:37 am

Da li neko zna šta je sa berzom u Beču..... Pitam se što ne radi.  scratch
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePon Dec 28, 2020 2:15 am

@marjanovicgane izgleda da radi, barem je sad vidim na Google i na investing.com . Jutros sam se i ja zbunio, hteo sam da dam nalog na Erste banku, ali mi je bilo konfuzno locirati primarnu hartiju na Interactive Bokers, tj. kao da nije bilo podataka pa sam odustao i konvertovao EUR->USD :-).

Medjutim sad ima podataka, izgleda da su podaci zestoko kasnili.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePon Dec 28, 2020 2:37 am

@boban75 jel ima sanse MSFT kratkorocno da ide ka dole?

Vezano za ove hartije sto me interesuju
MSFT : https://www.investing.com/equities/microsoft-corp
SAP : https://www.investing.com/equities/sap-ag-ads-exch 
Pfizer: https://www.investing.com/equities/pfizer

Sta mislite koja bi bila najbolja strategija da to kupim u skorije vreme? Postavio sam order-e, ali kako stvari trenutno stoje, od toga mozda samo Pfizer prodje.

Za sad mi stoje "mid-price bid-ovi"
MSFT max 224.01 (@boban75 kaze da ovo ce tesko proci bez 225 danas).
SAP max 128
PFE max 37.90 (ovo mi deluje da ima najvise sanse da prodje od svega, ove druge dve na otvoranju izgleda da idu gore, prilicno).

i MSFT i SAP su kratkorocno isli na gore...
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimePon Dec 28, 2020 3:42 am

Prosao mi je MSFT na 224.02 (kako je to moglo kad sam stavio 224.01 jeb... im software) i PFE na 37.38. 

SAP je otisao 129, ali mi on ne ucestvuje mnogo u portfolio, nek saceka par sati pa cu staviti market order.

Tako da ja zavrsavam uskoro sa kupovinama za ovu  godinu :-)

Srecna nova svima ;-)
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeSre Dec 30, 2020 11:22 pm

@marjanovicgane Mozes li mi reci koji je rezon za kupovinu China Telecom? Ono sto sam primetio u Srbiji da pada cena paketa mobilne telefonije, pretpostavljam da ce taj trend da se nastavi i u kini (znaci manji revenue)?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeSre Dec 30, 2020 11:42 pm

Računao sam na to da je tržište telekomunikacija kartelizovano a da je Čajna telekom jedan od jačih igrača..... Mislim da je Bum na tom tržištu prošao ali i da su oni ušli u fazu "Krave muzare" ( https://www.youtube.com/watch?v=TphPXMIki7M ) tj. da će muzti profite još decenijama možda i vekovima.... Pri tome ne mislim da treba sav novac staviti na ovo ali možda se odlučim da deo novac dugoročno parkiram u ovu akciju.... 

Još uvek vagam....... Dvoumim se između Čajna Telekoma i Britiš Amerikan Tobaka..... Bliži sam odluci da kupim Tobako. Evo zamolio bih kolege za mišljenje o ovoj akciji.

Kontam ovako: Karetlizovano tržište; Tobako jedan od jačih igrača; Tobako je beskurpulozan - besramno iznosi profite iz inferiornih tržišta; Ljudi će uvek pušiti bez obzira koliko im govorite da je to štetno; Ljudi će pušiti i u ekonomskoj krizi..... mislim da ne treba imati iluziju da će neko ostaviti duvan zbog krize; Trenutno pušenje izlazi iz mode pa akcija pada ali ja kontam da se moda povremeno vraća ...... itd  ......

Kod ovakvih akcija ne očekujem brzu zaradu već se radi o parkiranju dela novca (npr: zarade od ostalih akcija)......
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeSre Dec 30, 2020 11:52 pm

Oba su Value stock. Vodi racuna ako ides na tobacco, na zapadu broj pusaca smanjuje pa ce taj trend da se prenosi i na istok, a drzave povecavaju takse, sto ce smanjivati prodaju. Zato je dividenda trenutno dobra. Rizik hartije je da duvan poslovnje postane losije :-).
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeČet Dec 31, 2020 12:25 am

adamm ::
 na zapadu broj pusaca smanjuje 

Tek će da puše....... Samo polako....  kafa
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeČet Dec 31, 2020 12:39 am

A zasto mislis da ce da puse? :-)
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 922
Points : 1982
Datum upisa : 10.09.2018

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeČet Dec 31, 2020 2:22 am

adamm ::
A zasto mislis da ce da puse? :-)

Mislio sam da će da ga ispuše. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
adamm
Member
Member



Broj poruka : 506
Points : 801
Datum upisa : 06.08.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 11 Icon_minitimeNed Jan 03, 2021 8:12 pm

E ovako, ja sam malo naucio vezano za trgovinu na stranim berzama (uci se na greskama), pa da podelim iskustva:
- nikada kod brokera ne menjati valute preko vikenda (bez jakog razloga), mnogo bolje u poslednji trenutak u petak ili u ponedeljak 
- U Hong Kong-u definitivno ici skoro uvek sa limit order-om, jer su dnevne oscilacije velike. Prosle sedmice 29.12. kupio sam 0867 po prosecnoj ceni od 8.58, odlucim da prodam dve trecine toga, stavim nalog da prodajem po 8.82.... i posle par sati prodaju po prosecnoj ceni 8.86, trenutno je 8.96, skok od 3.81%. Mozda sam tu prebrzo izasao, pred kraj godine je bilo jako mnogo insider kupovine, nije iskljucen da ce posle poslovnih rezultata otici na 13.60. 
- danas je skok od Xinjiang Science and Technology od 8.99%.... firma je dobra, ali ako nastave year-to-year skokovi, mozda da treba da uhvatim trenutak prodaje (npr. PE otisao na 100+). 
- za sada blagi gubitak 0.51% na Bank of China, ali xxxx li ga, banka sa takvim imenom, u vecinskom drzavnom vlasnistvu, ne sme lose da posluje, pa garant je najjaca drzava na svetu, tako da sam ojacao poziciju u Bank of China nakon prodaje 0867, interim report je ok.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
 
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?
Nazad na vrh 
Strana 11 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako je Amerika postala imperija...i kako ce propasti?
» MPC TRGOVANJE
» Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE
» Pitajte ILIRIKA brokere, Beograd

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: