BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
AutorPoruka
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar

Broj poruka : 724
Datum upisa : 01.12.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 12:36 pm

Ja imam opciju da deponujem sredstva kreditnom karticom i to ide bez problema u oba smera.
Nazad na vrh Ići dole
Ivica_t
Just looking
Just looking

Broj poruka : 2
Datum upisa : 31.07.2020

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 12:52 pm

Predpostavljam IB?
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

Broj poruka : 38
Datum upisa : 05.08.2020

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 1:32 pm

Gde, kako?!

Odlična je ovo tema, i mene isto čeka, pojasnite malo molim vas.

Nadam se da znate da provizije u svetu skoro da ne postoje, ali srpske brokerske pijavice koriste zastareli zakon da isisaju i to malo investicione krvi koja nam je ostala.

Jel može neko da objasni koliki su troškovi trgovanja, dakle ne samo deponovanje/povlačenja (o čemu se najviše priča), jer troškovi trgovanja koliki su, jer oni su najbitniji.

Prvo, da li je uopšte moguće zaobići domaću brokersku bandu koja je uništila i investiranje na berzi a i razmišljanje o berzi generalno?

Mogu li na neki način prebaciti npr. 100.000$ na račun stranog brokera i da domaće više nikad ne vidim?

Ako ne mogu, koji su troškovi?

1. Prebacivanja te sume na stranog brokera

2. Trgovanja sa npr. 20000$ dnevno u oba pravca računajući i provizije brokeru i razne provizije drugih haračlija, banaka i slično.

3. Nekakva ležarina kolika je (ako postoji)

Ako bi neko precizno odgovorio na ovo puno bi značilo svima, hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00

Broj poruka : 7
Datum upisa : 06.04.2020

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 2:12 pm

Imam otvoren nalog na/kod Trading212.
Proviizije su im jednostavne, NEMA IH. Ne naplacuju kupovinu akcije, niti prodaju, kao ni neaktivnost, platforma dosta jednostavna za koriscenje, postoji I mogucnost kupovine jednog dela akcije.
Imam I demo racun na IB, njegova platforma je dosta bolja, slozenija, sa vise mogucnosti za trgovinu, parametra itd. Neko kaze da mu je to mana jer je dosta komplikovan. Provizije kod IB su 0.0035$ po akciji, a minimum je 0.35$ po transakciji. Pored ovoga ima I mesecno odrzavanje koje se naplacuje 10$ mesecno, ali ako probijes tih 10$ kroz provizije ne placas to odrzavanje, ili ako sa provizijama dodjes do 7$, platices jos 3$. Taj inactivity fee vazi za sume do 100`000$, preko toga mozes I bez jedne trgovine da prodjes,neces imati penale.
IB daje osiguranje na 500'000$, dok trading212 na iznos od 85000Ł, IB ima bolju podrsku I dosta vise korisnika.
Sve skupa, po meni je IB daleko bolji od Trading212, za vece sume, svakako IB, a do tada sam cu biti u Trading212, jer nemam ama bas nikakvih troskova.
Zanimaju me misljenja drugih korisnika...

Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 2:17 pm

Huh, pa mišljenje je da je to što rekao normalno, dakle nornalno je da provizija NEMA, samo kod nas to što je normalno nije normalno... :(

Nema svrhe nabrajati karakteristike stranih brokera jer njih ima bezbroj a razlike među njima su male..

Ali ono što je najvažnije nisi rekao, a to je kako da prebacim npr. 100.000$ na svoj račun kod bilo tog 212, bilo IB, bilo nekog drugog brokera??
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 2:30 pm

E to za prebacivanje I povlacenje je mozda bolje neko od iskusnijih da ti pomogne, ja sam jutros tek prebacio prvi novac, kao sto sam napisao u par postova iznad, preko visa prepaid I komercijalne banke sa kojom inace kupujem online,npr aliexpress, sam prebacio u dinarima 10$, banka mi je konvertovala po kurus 101din I nesto malo para preko , pa sad imam nameru cisto da sacekam par radnih dana, da vidim da li ce biti jos nekih troskova, iskreno sam citao da postoje provizije za prenos I do nekoliko %, pa sam malo skeptican, ako prodje sve kako treba, deponovacu novac
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 2:37 pm

Ček ček, kakva konverzija, čemu to??

Hoću da odem u bilo koju banku, donesem 100 dolara ili 100 hiljada dolara i da kažem "Hoću da mi ovo prebacite na moj račun broj taj i taj kod tog i tog svetskog brokera".

Nakon toga platim proviziju za prenos kolika god da je - i imam svoje pare na računu stranog brokera.

Ljudi, da li je ovo u Srbiji moguće?

Ako ne, šta činiti?
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 2:46 pm

Visa prepaid kartica mi je u dinarima, koliko dinara prebacim toliko imam, I probao sam da prebaciim novsc iako se nisam nesto raspitivao dal ce moci ili ne, I proslo je.
A ovako ako ces da prebacujes dolare preko platnog prometa u inostranstvo, ide zvanicna tarifa od 0.7%, sto bi na 100'000 biloo oko 700$ + 1000din fiksno, dobijes u banci swift I iban I banka odradi svoje. Postoje sad I medjunarodne firme,aplikacije koje se bave iskljucivo tim medjunarodnim prenosom novca tipa Skrill,Paypall, Transferwise I drugi, o kojima sam samo citao, I nemam iskustva, tu ponovo pozivam ostale clanove kako bi napisali na koji nacin prebacuju novac, a da nije preko prijatelja.
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 2:51 pm

Izvini sad sam procitao, u komercijalnoj banci min za provizije pri slanju dolara u inostranstvo je 600din a max je 30'000din, tako da nije 700$

https://www.kombank.com/sr/stanovnistvo/ostalo/devizni-poslovi/transfer-novca
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75

Broj poruka : 480
Datum upisa : 03.01.2014

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 3:18 pm

@Debil ::
Ček ček, kakva konverzija, čemu to??

Hoću da odem u bilo koju banku, donesem 100 dolara ili 100 hiljada dolara i da kažem "Hoću da mi ovo prebacite na moj račun broj taj i taj kod tog i tog svetskog brokera".

Nakon toga platim proviziju za prenos kolika god da je - i imam svoje pare na računu stranog brokera.

Ljudi, da li je ovo u Srbiji moguće?

Ako ne, šta činiti?
Ako hoćeš 100.000 $ moraćeš da OPRAVDAŠ- DOSTAVIŠ POTVRDU O POREKLU NOVCA.

adamm
Still learning
Still learning

Broj poruka : 44
Datum upisa : 07.08.2012

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 3:35 pm

Avala00 hvala mnogo na informacijama, nego gde si u inostranstvu otvorio racun? Jel to islo preko Trading212? Ili nemas uopste otvoren racun. Problem je u EU otvoriti bankovni racun zbog internih regulacija. 

Sta se desava sa akcijama koje isplacuju dividendu kod Trading212 platforme?
Sumjicav sam jako sto nemaju proviziju. Da pise da je barem provizija 1EUR po trade-u izgledalo bi mi veoma bolje.

Vazano za InteractiveBrokers (ako njega spominjete) Jel otvore neki bankovni racun na koji je to vezano? U kojoj drzavi je racun? Sta se desava sa isplatom dividende ako stock isplacuje dividendu?

Nije mi najjasnije da IB  ispadne  je povoljniji od Kombank platforme. Provizija jeste manja, ali zavisi koliko ces platiti slanje. Na velike iznose u Komercijalnoj je 30'000din, u Raiffeisenbank 40000, ne znam koja banka je najpovoljnija za ovo. 

Ja sam hteo da kupim za oko 50K-150K EUR akcija i ostavim da stoji.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Still learning
Still learning

Broj poruka : 44
Datum upisa : 07.08.2012

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 3:41 pm

Mislim dobro je ako pustaju u Srbiji da se uplati novac na racun u inostranstvo, mislio sam da ne pustaju. Za iznos preko 15000eur banke u Srbiji moraju po zakonu da traze dokaz o poreklu para, ali valjda samo ako pare vec nisu bile na racunu. Obicno ako u kesu prenosis novac iz jedne banke u drugu, onda je u Srbiji dovoljna potvrda iz prve banke da si podigao kao dokaz. 

E sad u inonstranstvu kad dodju pare, moze tamo biti potrebno dokazivati poreklo, sto bi moglo biti mnoooogo komplikovanije (npr da prevodis poreska resenja iz Srbije na engleski i da im saljes). Zato je bitno da sve to funkcionise. Ostaje varijanta da se koristi neka cudna resenja, tipa preko neke kartice prebacujes po malo ....
Nazad na vrh Ići dole
Avala00
Just looking
Just looking
Avala00

PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 10 Icon_minitimeČet Sep 17, 2020 7:53 pm

@adamm imam otvoren racun u Trading212, veoma je jednostavno za otvaranje,od podataka ti trazi da im posaljes selfie fotogragiju, da slikas pasos, i jos jedan dokument gde ti se nalazi adresa koju si prijavio,za deponovanje novca sam napisao gore kako sam uradio. Sto se tice dividende, uplate ti direktno na racun,minus porez. Ako treba jos neka pomoc za registraciju tu sam.

@Aritmeticar jel imas neke provizije kad uplacujes/skidas novac kreditnom karticom i jel isto saljes u dinarima, pa ti banka konvertuje?
Nazad na vrh Ići dole

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?
Nazad na vrh 
Strana 10 od 10Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: