BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
Delite

Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14
AutorPoruka
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi

Broj poruka : 2351
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeUto Dec 17, 2019 12:22 pm

Ništa ne treba da radiš.
Savet: čak i kada prodaš ne prijavljuj ništa, samo pazi da ti suma koja ti stiže iz inostranstva (kada prodaš akcije) ne bude veća od 10.000 eur.

xaraga
Just looking
Just looking

Broj poruka : 2
Datum upisa : 17.12.2019

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeUto Dec 17, 2019 12:57 pm

@Ars Vivendi ::
Ništa ne treba da radiš.
Savet: čak i kada prodaš ne prijavljuj ništa, samo pazi da ti suma koja ti stiže iz inostranstva (kada prodaš akcije) ne bude veća od 10.000 eur.
Hvala na odgovoru.

Neka, nije mi problem da prijavim i da platim porez, samo ne bih da napravim neku grešku zbog neznanja pa da se uvalim u probleme.

Btw, da li u PPDG-3R upisujem cene u dinarima po srednjem kursu na taj dan ili valutu finansijskog instrumenta koji sam kupio, npr evro?

Ima li nade da nađem valjanog knjigovođu koji mi može rešavati prijave/probleme iz ovog domena? Kontaktirao sam ih nekoliko, svi su mi na finjaka rekli da se nosim haha.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi

Broj poruka : 2351
Datum upisa : 21.01.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeUto Dec 17, 2019 1:42 pm

Bolje ti je da odeš do nekog ozbiljnog brokera koji trguje u inostranstvu, na primer u Iliriku.
Oni to bolje znaju.

grimbugot
Just looking
Just looking

Broj poruka : 1
Datum upisa : 16.01.2020

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeČet Jan 16, 2020 10:14 am

Dobar Dan svima,

Dugo nisam trgovao akcijama ali se nedavno desilo da prodam neke stare akcije koje su dugo stajale.
S obzirom da se to desilo u zadnjim danima prosle godine shvatam da moram da prijavim porez na dobit do kraja ovog meseca. Postoji obrazac PPDG-3R koji se popunjava. Tu se sada javlja moja dilema.
Naime prvobitne akcije sam kupio pre vise od 10 godina. Ako se ne varam one ne bi trebalo da se oporezuju uopste. Te pocetne akcije su se posle nekog vremena usitnile na po dve za svaku postojecu akciju. Na sve ovo je jos dodata po jedna nova akcija za svake dve usitnjene. Ovaj dogadaj ulazi u vreme koje je manje od deset godina. Posle nekoliko godina se opet desilo da svako ko poseduje akcije dobije po jos jednu istu akciju. Iskreno sam zbunjen koju vrednost akcija da uopste prijavljujem? Prvo duplianje, drugo dupliranje? Da li se pocetni boj akcija ne racuna (iako su se tripcirale pa duplirale). Pretpostavljam da je neko imao slicna iskustva. Svaka pomoc je dobrodosla.

Unapred hvala!
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Still learning
Still learning

Broj poruka : 97
Datum upisa : 10.09.2019

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeČet Jan 16, 2020 1:16 pm

Nisam ekspert, ali mislim da za akcije starije od 10 god. nema poreza na KD, za ove što si dobijao po osnovu postoječih uvek si uz njih dobio potvrdu o vlasništvu na kojoj je navedena nominalna vrednost i misim da ce to uzeti kao nabavnu cenu za oračun. Ali najbolje da odeš u poresko i pitaš šta da priložiš.
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Just looking
Just looking

Broj poruka : 21
Datum upisa : 22.11.2019

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeČet Jan 16, 2020 9:31 pm

@grimbugot ::
Dobar Dan svima,

Dugo nisam trgovao akcijama ali se nedavno desilo da prodam neke stare akcije koje su dugo stajale.
S obzirom da se to desilo u zadnjim danima prosle godine shvatam da moram da prijavim porez na dobit do kraja ovog meseca. Postoji obrazac PPDG-3R koji se popunjava. Tu se sada javlja moja dilema.
Naime prvobitne akcije sam kupio pre vise od 10 godina. Ako se ne varam one ne bi trebalo da se oporezuju uopste. Te pocetne akcije su se posle nekog vremena usitnile na po dve za svaku postojecu akciju. Na sve ovo je jos dodata po jedna nova akcija za svake dve usitnjene. Ovaj dogadaj ulazi u vreme koje je manje od deset godina. Posle nekoliko godina se opet desilo da svako ko poseduje akcije dobije po jos jednu istu akciju. Iskreno sam zbunjen koju vrednost akcija da uopste prijavljujem? Prvo duplianje, drugo dupliranje? Da li se pocetni boj akcija ne racuna (iako su se tripcirale pa duplirale). Pretpostavljam da je neko imao slicna iskustva. Svaka pomoc je dobrodosla.

Unapred hvala!

Na osnovu člana 72a stav 1 tačka 5 Zakona o porezu na dohodak gradjana, kao i na osnovu člana 74 stav 1 istog zakona, oslobodjeni ste poreza na kapitalnu dobit. Ako Poreska uprava i u drugostepenom postupku donese drugačije rešenje možete da se obratite Upravnom sudu.
Nazad na vrh Ići dole
Dejv7
Just looking
Just looking

Broj poruka : 10
Datum upisa : 09.05.2019

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 14 Icon_minitimeNed Feb 02, 2020 9:37 pm

Kako se isplacuju dividende kompanija sa inostranih berzi, da li postoji neka posebna procedura ili se isplate vrse automatski kod naseg brokera? Kakva su vasa iskustva..
Nazad na vrh Ići dole

Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 14 od 14Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: