BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime12/9/2011, 10:28

Ilija ::
Da li se na prijavi PPDG-3 popunjava nabavna cena bez korekcije, odnosno ko je uvecava "indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje", PU ili podnosilac prijave?

Ne popunjavas ti ni nabavnu ni prodajnu cenu,to ce ti sve uraditi u maticnoj PU,tvoje je da popunis generalije i dokaz o sticanju (kopiju obavestenja o kupovini akcija))i takodje dokaz o prodaji istih(obavestenje o prodaji akcija).
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime12/9/2011, 10:52

KRUSKA ::
Ilija ::
Da li se na prijavi PPDG-3 popunjava nabavna cena bez korekcije, odnosno ko je uvecava "indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje", PU ili podnosilac prijave?

Ne popunjavas ti ni nabavnu ni prodajnu cenu,to ce ti sve uraditi u maticnoj PU,tvoje je da popunis generalije i dokaz o sticanju (kopiju obavestenja o kupovini akcija))i takodje dokaz o prodaji istih(obavestenje o prodaji akcija).
Ja sam sam popunjavao...izgleda da zavisi gde je pu...pises cene sa potvrde od BROKERA, oni posle obracunavaju rast cena na malo...troskove brokera crhvo i banke ne uracunavaju,ako si dugo u artiji mozda nista neces platiti...pozz
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime12/9/2011, 11:00

ajde nemoj da me precenjujes, kakva dobit...
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime12/26/2011, 20:13

Ako imam više kupovina,mogu li da biram koju da priložim? Takođe me interesuje dali je obaveza da se prijava nosi max 15dana od realizacije ili može na godišnjem nivou? Koliko sam ukapirao u poreskoj dobijaju samo visinu prihoda(od prodaje)koji si ostvario....sve ostalo sam nosiš,pa sam stoga zaključio da možeš da biraš kupovinu koja ti odgovara-ne mora hronološki!? scratch

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Nauzika
Still learning
Still learning
Nauzika


Broj poruka : 52
Points : 251
Datum upisa : 17.01.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/10/2012, 00:16


Citat:
"Građani koji su se našli na spisku 100 dužnika prema Poreskoj upravi duguju za neplaćene dažbine po raznim osnovima", objašnjavaju za „Novosti“ u Poreskoj upravi.

Tu ima onih koji nisu plaćali porez po osnovu prodaje svojih pokretnih i nepokretnih stvari, porez na godišnji prihod građana, a dosta je i onih koji su u prethodnom periodu trgovali akcijama, a da su, pri tom, zaboravili da su dužni da po tom osnovu plate porez na kapitalnu dobit u iznosu od 20 odsto prihoda koji su dobili. Poslednjih meseci su filijale Poreske uprave otkrile dosta prekršaja po ovom osnovu, i oni su danas predmet istrage Poreske policije.

Izvor:
http://www.mondo.rs/s230010/Info/Hronika_i_Drustvo/Misterija_u_Leskovcu-_Ko_je_Novica_Jovanovic.html


Nazad na vrh Ići dole
Steve McQueen
Member
Member
Steve McQueen


Broj poruka : 539
Points : 2079
Datum upisa : 30.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/15/2012, 13:41

Nauzika ::

Citat:
"a dosta je i onih koji su u prethodnom periodu trgovali akcijama, a da su, pri tom, zaboravili da su dužni da po tom osnovu plate porez na
kapitalnu dobit u iznosu od 20 odsto prihoda koji su dobili.
Poslednjih meseci su filijale Poreske uprave otkrile dosta prekršaja po ovom osnovu, i oni su danas predmet istrage Poreske policije

od Nema više pismenih a kamoli onih koji znaju ono o čemu pišu.
Ja mislio da je to porez na dobit a ne na prihod.
Sve u svemu gotovi smo kad ovi zasuču rukave.
A dobiti nigde.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1165
Localisation : Srbija
Points : 3036
Datum upisa : 12.09.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/16/2012, 09:57

Steve McQueen ::
Nauzika ::

Citat:
"a dosta je i onih koji su u prethodnom periodu trgovali akcijama, a da su, pri tom, zaboravili da su dužni da po tom osnovu plate porez na
kapitalnu dobit u iznosu od 20 odsto prihoda koji su dobili.
Poslednjih meseci su filijale Poreske uprave otkrile dosta prekršaja po ovom osnovu, i oni su danas predmet istrage Poreske policije

od Nema više pismenih a kamoli onih koji znaju ono o čemu pišu.
Ja mislio da je to porez na dobit a ne na prihod.
Sve u svemu gotovi smo kad ovi zasuču rukave.
A dobiti nigde.
Pa zar nije porez 10% ? Nekada je bio 20%, pa onda 0%, pa sada 10%. E svasta se pise.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/16/2012, 14:30

Nije se valjda porez vratio na 20% od pocetka godine? Ili se opet amateri bave novinarstvom.
Nazad na vrh Ići dole
Nauzika
Still learning
Still learning
Nauzika


Broj poruka : 52
Points : 251
Datum upisa : 17.01.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/16/2012, 18:12

U pitanju je očigledno amater.To je i razlog zašto sam istakao rečenicu:
"Poslednjih meseci su filijale Poreske uprave otkrile dosta prekršaja po ovom osnovu, i oni su danas predmet istrage Poreske policije."
Naime, inspektori poreske policije bave se otkrivanjem poreskih krivičnih dela i njihovih izvršilaca a poreski inspektori kontrolom poreskih prekršaja, to je precizno definisano relevantnim odredbama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji. Budući da su nepodnošenje poreske prijave ili ne podnošenje u zakonskom ili dodatnom roku, ili podnošenje nepotpisane prijave, ili unošenje u prijavu netačnih podatka tj. podnošenje prijave bez potrebne dokumentacije i dokaza od značaja za utvrđivanje poreza poreski prekršaji oni nisu predmet istrage inspektora poreske policije, već kontrole poreskih inspektora.
Međutim, ako ignorišemo formalnu nepreciznost teksta, suština je da poreska uprava, čini se, vrši kontrolu poreskih prekršaja učinjenih u prošlosti. Takva kontrola mogla bi se proteći i do pet godina u prošlost, pošto porez na KD zastareva tek nakon protoka tog vremenskog perioda.
Nazad na vrh Ići dole
Zmark
Still learning
Still learning
Zmark


Broj poruka : 78
Localisation : Cacak
Points : 255
Datum upisa : 02.09.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: pp   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/26/2012, 08:38

Postovani,
Nisam bas siguran da li je ovo pravo mesto za pitanje koje sledi, ako nije bar me uputite gde ga treba postaviti...
Naime, negde sam procitao da akcionari poresku prijavu za porez na prihod ostvaren od prodaje akcija mogu podneti i elektronskim putem, odnosno da imaju zakonsko pravo da to ucine. Da li je to tacno, ako jeste gde i kako ?
Ili na zalost moram da se cimam posle svake prodaje, prosto mi se ne prodaje ponekad iako mislim da bi trebalo samo zbog ovoga. ( Rad sa strankama od 10-13 utorkom i cetvrtkom recimo, ja izadjem sa posla da predam prijavu a referent nije tu bas negde otisao a pisarnica nece da primi dok referent ne potpise da sam prijavu ispravno popunio kao da je popunjavam prvi put i eto...)
Nadam se da nisam puno 'udavio'. Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime1/27/2012, 09:16

Zmark
to bi bilo najbolje da pitaš u Poreskoj upravi.

Evo šta sam zanimljivo pronašao:
Citat :
Na spisku za izbegavanje je i porez na kapitalnu dobit. Načina je više, a jedna od njih je drugačije vođenje tih sredstava. "Kupe, na primer, akcije po jednoj ceni, a prodaju ih po drugoj. Po pravilu trebalo bi da zarade i da u tom slučaju plate porez na kapitalni dobitak . U praksi neki to ne vode tako, već kao revalorizacionu rezervu. U prevodu - izbegavaju plaćanje poreza", navode u Poreskoj upravi.
Nazad na vrh Ići dole
011
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 80
Datum upisa : 07.02.2012

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/7/2012, 08:06

Poreska uprava kontinuirano postavlja prepreke, kojih u zakonu nema, za sticanje prava na poreski kredit (prebijanje kapitalnih gubitaka dobicima u narednim godinama).

Prema Članu 78. Zakona o porezu na dohodak građana, kapitalni gubitak može se prebiti kapitalnim dobitkom ostvarenim u istoj godini. Ako se i posle prebijanja iskaže kapitalni gubitak, dopušteno je njegovo prebijanje u narednih pet godina na račun budućih kapitalnih dobitaka. Tumačenje Poreske uprave je da kapitalni gubitak i dobitak kojim će se on prebiti (ili započeti prebijanje) moraju nastati u istoj godini. Tako građanin koji u jednoj godini ostvari gubitak od milion dinara i dobitak od 1 dinara ima pravo da mu se tokom narednih pet godina osnovica za plaćanje poreza na buduće dobitke umanji za 999.999 dinara. S druge strane, građanin koji u istoj godini ostvari samo gubitak od milion dinara i nikakav dobitak, nema pravo na umanjenje oporezivog dobitka za milion dinara tokom narednih pet godina. Takođe, ako se iz bilo kog razloga propusti „uparivanje“ gubitka s dobitkom iz iste godine (na primer, zato što je na dobitke ostvarene tokom godine već plaćen porez, a gubitak nastane na samom kraju godine), po tumačenju Poreske uprave gubi se pravo na poreski kredit.

Budući da kapitalni gubitak ne podleže usklađivanju s inflacijon za period od njegovog nastanka do realizacije (prebijanja), u interesu je poreskog obveznika da ga iskoristi što pre. Ne sme mu se, međutim, oduzeti pravo da ga započne koristiti i kasnije, jer je zakonodavac za tu svrhu odredio vremenski horizont od pet godina. Naime, Član 78. Zakona samo govori da se gubitak može prebiti dobitkom u godini nastanka i nigde ne kaže da to prebijanje mora započeti u istoj godini.

Zakon o privremenom izuzimanju od oporezivanja porezom na dohodak građana određenih vrsta prihoda takođe se tumači na štetu poreskih obveznika. Član 3. ovog zakona kaže da se ne utvrđuje i ne plaća porez na kapitalne dobitke na prihod ostvaren prodajom hartija od vrednosti tokom 2009. godine. Prema tumačenju Poreske uprave, ovim zakonom je takođe ukinuta mogućnost priznavanja kapitalnih gubitaka nastalih u 2009.Tako je Poreska uprava u godini najvećeg pada akcija na Beogradskoj berzi suspendovala fizičkim licima zakonsko pravo na poreski kredit.




Predlog: aktuelizovati u medijima problem s tumačenjem zakona od strane Poreske uprave, tražiti mišljenje uvaženih ekonomista i poreskih eksperata, žaliti se Zaštitniku građana, Ustavnom sudu...
Nazad na vrh Ići dole
Pripravnik
VIP
VIP
Pripravnik


Broj poruka : 93
Godina : 39
Localisation : Beograd
Points : 358
Datum upisa : 13.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/10/2012, 09:47

011 ::

... Naime, Član 78. Zakona samo govori da se gubitak može prebiti dobitkom u godini nastanka i nigde ne kaže da to prebijanje mora započeti u istoj godini.

Dakle, ako 2008. nije bilo dobitka, a jeste gubitka i postoji Rešenje za taj gubitak, ovo Rešenje se može koristiti za prebijanje sa dobitkom iz npr. 2012?
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/10/2012, 12:20

pripravnik ::
011 ::

... Naime, Član 78. Zakona samo govori da se gubitak može prebiti dobitkom u godini nastanka i nigde ne kaže da to prebijanje mora započeti u istoj godini.

Dakle, ako 2008. nije bilo dobitka, a jeste gubitka i postoji Rešenje za taj gubitak, ovo Rešenje se može koristiti za prebijanje sa dobitkom iz npr. 2012?
Da, po zakonu moze, a u praksi malo teze, sve zavisi od PU.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
011
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 80
Datum upisa : 07.02.2012

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/10/2012, 12:25

Tako je. Ali, da bi Vam Poreska uprava to i priznala, potrebno je da se malo potrudite. Naprimer, da ukažete na ovaj problem Vašoj omiljenoj TV stanici, radiju, ili dnevnom listu, ili poslaniku koji Vas predstavlja u Narodnoj skupštini. Ili da se konsultujete sa Zaštitnikom građana o eventualnom podnošenju pritužbe (bar jedna takva pritužba već postoji).
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/22/2012, 10:56

E, ja sad dobio poresko rešenje u kome piše da je stopa poreza 20%.

do sada je sve bilo na 10% a nisam čuo da su nešto menjali poresku stopu sa 10 na 20, jesam li ja to nešto prespavao ili je ovo greška ? cekic
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/22/2012, 12:24

GogaAna ::
E, ja sad dobio poresko rešenje u kome piše da je stopa poreza 20%.

do sada je sve bilo na 10% a nisam čuo da su nešto menjali poresku stopu sa 10 na 20, jesam li ja to nešto prespavao ili je ovo greška ? cekic

I meni je stiglo isto takvo resenje za porez na prihode od dividendi i pise da je stopa 20% ,medjutim obracunata je i uplacena po stopi od 10%, sto je i po zakonu,...znaci to je samo stamparska greska izdavaoca potvrde.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/22/2012, 16:44

KRUŠKA...kapitalni gubitak ostvario prošle godine...dobitak od MLSU ,od ove...uredno su mi odbili...porez je sigurno 10 posto...plus onaj rast cena na malo ,pošto sam neke hartije od letos imao u vlasništvu i tu su mi malo skinuli...INAČE SVAKO KO ZAKASNI,SAVETUJEM DA NI NE PRIJAVI TRANSAKCIJU...DA NE PLAĆA GLUPE KAZNE
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/22/2012, 17:25

Boby ::
KRUŠKA...kapitalni gubitak ostvario prošle godine...dobitak od MLSU ,od ove...uredno su mi odbili...porez je sigurno 10 posto...plus onaj rast cena na malo ,pošto sam neke hartije od letos imao u vlasništvu i tu su mi malo skinuli...INAČE SVAKO KO ZAKASNI,SAVETUJEM DA NI NE PRIJAVI TRANSAKCIJU...DA NE PLAĆA GLUPE KAZNE
U Nišu nema šanse za takvo prebijanje poreza na KD.
PRVI USLOV ---- Mora biti u istoj godini KD I KG
DRUGI USLOV ---KG mora da predhodi KD
udrimile
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/22/2012, 17:59

Drugi je po zakonu ,to je ok...a ja dobio sada rešenje,još nisam ni platio,
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/23/2012, 01:58

Sistemski nešto nije u redu sa poreskom upravom. Setite se da su skoru hteli da prebace kontrolu na banke?
A SDK im nije bio dobar, zato što je sve išlo preko njih i sve je moglo da se kontroliše...

Pa koliko ih ima u tim upravama za dobre plate trebalo bi sve da radi ko podmazano. Glupa greška od 20% umesto 10% bi trebala da dovede do smene nekoga u toj uparavi, a da i ne pominjem da se ažurnost razlikuje od grada do grada, pa čak i od opštine do opštine.

Znam i neke koji dugo trguju i nikada nisu platili porez...
Možda je taj haos i namerno napravljen jer odgovara ovima na vlasti?
I sad ćemo mi u EU pa će oni sve da nam srede?
Malo morgen!

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/23/2012, 08:00

Limited011 ::
Sistemski nešto nije u redu sa poreskom upravom. Setite se da su skoru hteli da prebace kontrolu na banke?
A SDK im nije bio dobar, zato što je sve išlo preko njih i sve je moglo da se kontroliše...

Pa koliko ih ima u tim upravama za dobre plate trebalo bi sve da radi ko podmazano. Glupa greška od 20% umesto 10% bi trebala da dovede do smene nekoga u toj uparavi, a da i ne pominjem da se ažurnost razlikuje od grada do grada, pa čak i od opštine do opštine.

Znam i neke koji dugo trguju i nikada nisu platili porez...
Možda je taj haos i namerno napravljen jer odgovara ovima na vlasti?
I sad ćemo mi u EU pa će oni sve da nam srede?
Malo morgen!
Tačno tako,ko prijavi a zakasni par dana oni šalju kod sudije za prekršaje ,pa te globe..umesto da se šutaju u D..E što smo im doneli pare...zato je bolje NEPRIJAVITI...Zivim u malom mestu ,i jedini sam koji trguje ovako i u ovakvom obimu i ovom dinamikom,meni lično šefica obradjuje predmete jer samo ona zna...tolerisali su mi i kašnjenja,ali to je zbog poznanstava,ne zato što je to praksa...čak su mi rekli da dodjem kada mi se nakupi malo a ne zbog jedne transakcije...ali ovo je izuzetak,znam mnoge koji su dobili pozdrav od sudije za prekršaje sesir
Nazad na vrh Ići dole
Marioss
Still learning
Still learning
Marioss


Broj poruka : 56
Points : 168
Datum upisa : 28.11.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/23/2012, 21:02

Prijavio prodaju akcija. Stigne mi danas rešenje.
Napravili su grešku od 400 dinara na moju štetu (pogrešno su sabrali nabavne cene akcija). A ispod toga piše "Žalba na rešenje se taksira sa 370 dinara".
Nadam se samo da im to nije praksa da prave takve sitne greške na koje se ne isplati ulagati žalbu.
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/23/2012, 21:51

Marioss ::
Prijavio prodaju akcija. Stigne mi danas rešenje.
Napravili su grešku od 400 dinara na moju štetu (pogrešno su sabrali nabavne cene akcija). A ispod toga piše "Žalba na rešenje se taksira sa 370 dinara".
Nadam se samo da im to nije praksa da prave takve sitne greške na koje se ne isplati ulagati žalbu.

A jesi li racunao na rast cena od momenta kupovine?
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Marioss
Still learning
Still learning
Marioss


Broj poruka : 56
Points : 168
Datum upisa : 28.11.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/23/2012, 22:06

Od kupovine do prodaje prošlo je nepunih 2 meseca, a greška u sabiranju nabavnih cena akcija je toliko uočljiva da bi je i učenik 4-tog razreda OŠ lako primetio pošto su brojke okrugle.
Zbog te greške je proizašlo da sam zaradio 4 hiljada dinara više, i automatski su mi za 400 dinara obračunali veći porez.
Ma, kao što rekoh, sitan iznos je u pitanju i ne bih ga ni primetio da se nije potrefilo da su cifre okrugle.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/24/2012, 09:45

REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/24/2012, 10:11

Boby ::
REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir

Da baš to sam i ja hteo da pitam...
Jer mi plaćamo porez na čistu cenu zaključenu na berzi, a svi troškovi CRHOV-a, brokera , banke i berze ulaze u osnovicu za oporezivanje tako da ispada da mi platimo porez na ono što zaradjuju banka, berza, broker i CRHOV.
Ja sam povodom ovakvog obračuna KD pretio u poreskoj upravi da ću tužiti banku, berzu, brokera i CRHOV da plate porez na ono što oni zaradjuju, jer zašto da ja platim porez na njihovu zaradu...
Normalno da nisam uradio ništa, jer ne mogu se ispraviti krive Drine sa državom, pa čak ni kad je sve jasno kao dan udrimile
Nazad na vrh Ići dole
Pripravnik
VIP
VIP
Pripravnik


Broj poruka : 93
Godina : 39
Localisation : Beograd
Points : 358
Datum upisa : 13.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/24/2012, 12:25

Boby ::
REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir

Ovaj deo ne razumem, da bi se priznao gubitak iz 2008. mora se imati barem jedan dobitak iste godine, zašto?
Prosto mi nije logično.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/24/2012, 15:30

GOGA ANA...doslovce sam imao tu situaciju...nista od toga sto si navela ti se ne odbija,znaci kupis za 1000din artiju,prodas za 1100,sutradan...platices 10 dinara ,bez obzira sto se na potvrdi vidi koliki su troskovi osim kastodija,njih to ne interesuje...jedino sto je dobro ,kada drzis artiju duze u posedu,moze biti ozbiljnih odbitaka zbog porasta cene na malo,tako da si tu u vecem plusu nego sto bi bila da ti uracunaju brokera,banku ,berzu i crhvo...PRIPRAVNICE...ODGOVOR NA TO PITANJE NE UMEM DA TI DAM,ja sam tehnolog,samo sam napisao kako su mi rekli...OVDE JE BITNO DA SVAKO NA SVOJOJ TERITORIJI MORA DA VODI SVOJ MALI RAT ZA SOPSTVENA PRAVA...Poreski kredit je na 5 godina,to sigurno znam jer cesto kupujem zemlju i imam rok 5 god da to prebijem sesir
Nazad na vrh Ići dole
Marioss
Still learning
Still learning
Marioss


Broj poruka : 56
Points : 168
Datum upisa : 28.11.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/26/2012, 00:58

Boby ::
REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir
Da pojednostavim.
Zamislite da kupim dve akcije po 1000 dinara, nakon dva meseca prodam ih po 1500 dinara, a na rešenju od poreske mi piše:

Prodajna cena akcija: 3000 dinara
Usklađena nabavna cena akcija: 1960 dinara
Kapitalni dobitak 1040 dinara
Porez na kapitalni dobitak 10 % : 104 dinara

Dakle, umesto da mi dve akcije od po 1000 dinara saberu 2000 dinara, oni su ih sabrali na 1960 dinara, i time automatski povećali moj dobitak na papiru za 40 dinara.

Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/26/2012, 01:43

meni uvek prvo stigne zapisnik, pa nekoliko dana kasnije i rešenje, tako da ako dođe do greške moguće je ispraviti je u tom kratkom roku.

Doduše pogrešili su samo jednom kada su mi obračunali kapitalni gubitak oko 90 000
kupio jednu akciju kmbnp po 10 000 a prodao 10 komada po hiljadu.
U obračunu napisali da sam kupio 10 akcija po 10 000 din a prodao 10 po 1000 ;)

ali pored te greške imao sam prošle godine poprilične gubitke i poneki dobitak.
sve sam stavio u jedan zahtev za prebijanje racunajuci da ce da mi saberu ukupne gubitke i ukupne dobitke pa cu tako dobiti poreski kredit na 5 godina.

Medjutim, sada rade prebijanje jednog gubitka sa jednim dobitkom, a gubitaka je bilo mnogo vise pa mi je vecina ostala ne prebijena, i mogao sam da ih iskoristim samo do kraja godine.

E tad sam imao muku da nadjem bar jednu akciju koja mi je ostala na kojoj sam bio u plusu kako bih do kraja godine uradio prebijanje. berza je bila duboko u crvenom u tom trenutku

na kraju sam uspeo kupim i prodam par hartija sa minimalnim dobitkom od par dinara i na taj način dobijem rešenja sa kapitalnim dobitkom od 0.01din
samo da bih mogao da uradim prebijanje prethodnih gubitaka od 10 000 i više hiljada.




_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/26/2012, 08:45

Marioss ::
Boby ::
REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir
Da pojednostavim.
Zamislite da kupim dve akcije po 1000 dinara, nakon dva meseca prodam ih po 1500 dinara, a na rešenju od poreske mi piše:

Prodajna cena akcija: 3000 dinara
Usklađena nabavna cena akcija: 1960 dinara
Kapitalni dobitak 1040 dinara
Porez na kapitalni dobitak 10 % : 104 dinara

Dakle, umesto da mi dve akcije od po 1000 dinara saberu 2000 dinara, oni su ih sabrali na 1960 dinara, i time automatski povećali moj dobitak na papiru za 40 dinara.

PISES POTPUNO LOGICKI,ali mozda,SAMO MOZDA,oni nisu pogresili...ako su cene na malo pale onda ti izadje tako...ne potenciranm resenje,samo te usmeravam da je i to moguce...LOGICNO JE DA TI NABAVNA BUDE 2050 DINARA ,RECIMO...
Nazad na vrh Ići dole
011
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 80
Datum upisa : 07.02.2012

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime2/27/2012, 11:57

pripravnik ::
Boby ::
REKOSE MI DA PORESKI KREDIT VAZI 5 GODINA ,S TIM DA U GODINI MORATE IMATI MAKAR JEDAN KAPITALNI DOBITAK...TAKO BI TREBALO DA BUDE...ZNACI SVE OD 2008 I 2009.SE RACUNA...ISTRAJTE DRAGE KOLEGE...a TI MARIOS...DALI SI U NABAVNU CENU AKCIJE DODAO TROSKOVE BROKER,KASTODI,BERZA I CRHVO? sesir

Ovaj deo ne razumem, da bi se priznao gubitak iz 2008. mora se imati barem jedan dobitak iste godine, zašto?
Prosto mi nije logično.


Naravno da nije logično. Zakon se ne može baviti svim pojedinostima koje nastaju u praksi, ali primena logike i duha zakona u najvećem broju situacija ne ostavlja prostor za različita tumačenja. PU, nažalost, ne priznaje logiku kad iz Člana 78 Zakona izvlači zaključak da kapitalni gubitak i dobitak kojim će se on prebiti (ili započeti prebijanje) moraju nastati u istoj godini.
Nazad na vrh Ići dole
Voiceoflaw
VIP
VIP
Voiceoflaw


Broj poruka : 541
Points : 1212
Datum upisa : 20.05.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime8/14/2012, 10:11

Zanimljivo danas dobijem od poreske uprave da nisam prijavio da sam u toku juna 2012 prodao akcije AIK banke i da to nisam prijavio. Rok da to uradim je 7 dana.
A toliko drugih i prosle i pretprosle godine nisam prijavljivo, to su zaboravili.



Porez na kapitalnu dobit - Page 6 3927895188
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 6 Icon_minitime8/14/2012, 13:50

Mozda su stigli do slova a, pitaj ih da te ne iznenade opet? Porez na kapitalnu dobit - Page 6 38690

Meni je zanimljivije da postoje brokeri (tu ne mislim na salterske radnike) koji savetuju klijentima da ne prijavljuju kada prodaju. Nekako mi je logicno da bi zakon trebalo preurediti tako da oni to rade po sluzbenoj duznosti.

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  govor
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 6 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5, 6, 7 ... 10 ... 15  Sledeći
 Similar topics
-
» POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?
» Porez na devizne prilive iz inostranstva

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: