BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeći
AutorPoruka
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 536
Points : 1938
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime1/27/2016, 20:48

Procedura je vrlo jednostavna. 


SLUČAJ 1. Sada prijavljuješ i kapitalni gubitak i kapitalni dobitak, gubitak se desio pre dobitka

Pošto se sad samooporezujemo, pojedinačno izračunaš gubitak/dobitak za svaku transakciju u prethodnom poreskom periodu. Onda ih u zbirnoj poreskoj prijavi poređaš po datumu ostvarivanja i pošto je u tvom slučaju gubitak ispred dobitka samo oduzmeš jedno od drugog i na dnu upišeš razliku. 
Ukoliko je razlika pozitivna uplatiš porez po stopi od 15% na tu razliku i sa uplatnicom, zbirnom prijavom, pojedinačnim obračunima i kopijama kupovnih/prodajnih potvrda odeš u poresku i prijaviš porez koji si obračunao i uplatio. Ukoliko je razlika negativna znači da si i dalje u gubitku i tu novu razliku možeš da preneseš u sledeći obračunski period. 
I sve to uradiš do 31.1.2016. 

SLUČAJ 2. Kapitalni gubitak si već prijavio pre 6 ili više meseci, sada prijavljuješ samo dobitak

U pojedinačnim kalkulacijama izračunaš dobitke svih kupo-prodajnih transakcija u prethodnom 6-mesečnom periodu. Na zbirnoj poreskoj prijavi sabereš i izračunaš ukupni kapitalni dobitak. Potom se pozoveš na gubitak koji si ostvario u prethodnoj prijavi (navedeš broj prijave i datum i koliki je gubitak prijavljen). Onda oduzmeš ta dva i napišeš koja je razlika. I opet ako je razlika pozitivna plaćaš porez, ako je negativna utvrđuješ kapitalni gubitak koji prenosiš u naredni period.


NAPOMENA ZA TEBE
Ako do sada nisi radio samooporezivanje obavezno idi u poresku da ti objasne kako i šta da uradiš.

sesir

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime1/27/2016, 22:04

@Crazy

Hvala na ispravci. ono sto sam ja napisao je po starom zakonu iz 2012, a prosle godine je to promenjeno i uvedeno samo-oporezivanje.

Nenade izvini na dezinformaciji.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime1/27/2016, 22:49

C R A Z Y ::
Procedura je vrlo jednostavna. 


SLUČAJ 1. Sada prijavljuješ i kapitalni gubitak i kapitalni dobitak, gubitak se desio pre dobitka

Pošto se sad samooporezujemo, pojedinačno izračunaš gubitak/dobitak za svaku transakciju u prethodnom poreskom periodu. Onda ih u zbirnoj poreskoj prijavi poređaš po datumu ostvarivanja i pošto je u tvom slučaju gubitak ispred dobitka samo oduzmeš jedno od drugog i na dnu upišeš razliku. 
Ukoliko je razlika pozitivna uplatiš porez po stopi od 15% na tu razliku i sa uplatnicom, zbirnom prijavom, pojedinačnim obračunima i kopijama kupovnih/prodajnih potvrda odeš u poresku i prijaviš porez koji si obračunao i uplatio. Ukoliko je razlika negativna znači da si i dalje u gubitku i tu novu razliku možeš da preneseš u sledeći obračunski period. 
I sve to uradiš do 31.1.2016. 

SLUČAJ 2. Kapitalni gubitak si već prijavio pre 6 ili više meseci, sada prijavljuješ samo dobitak

U pojedinačnim kalkulacijama izračunaš dobitke svih kupo-prodajnih transakcija u prethodnom 6-mesečnom periodu. Na zbirnoj poreskoj prijavi sabereš i izračunaš ukupni kapitalni dobitak. Potom se pozoveš na gubitak koji si ostvario u prethodnoj prijavi (navedeš broj prijave i datum i koliki je gubitak prijavljen). Onda oduzmeš ta dva i napišeš koja je razlika. I opet ako je razlika pozitivna plaćaš porez, ako je negativna utvrđuješ kapitalni gubitak koji prenosiš u naredni period.


NAPOMENA ZA TEBE
Ako do sada nisi radio samooporezivanje obavezno idi u poresku da ti objasne kako i šta da uradiš.

sesir

Klega, meni su pre 10-tak dana u poreskoj potvrdili je ukinuto samo-oporezivanje i da samo predam zahtev a oni ce mi dostaviti obracun...

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 536
Points : 1938
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime1/28/2016, 12:08

zekapeka ::

Klega, meni su pre 10-tak dana u poreskoj potvrdili je ukinuto samo-oporezivanje i da samo predam zahtev a oni ce mi dostaviti obracun...

Hvala kolega, ja sam planirao danas da podnesem prijavu i kad sam jutros pozvao poresku da proverim potvrdili su mi da je ukinuto samooporezivanje. Nisam ni znao da se sistem promenio.

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
trind
Still learning
Still learning
trind


Broj poruka : 112
Points : 545
Datum upisa : 01.09.2013

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime1/28/2016, 12:54

Samooporezivanje je ukinuto za transakcije obavljene posle 1.1.2016.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 19.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime1/28/2016, 18:44

trind ::
Samooporezivanje je ukinuto za transakcije obavljene posle 1.1.2016.
Tacno, ali su rokovi podnošenja poreske prijave ostali isti, na svakih 6 meseci, odnosno do 31.07. i 31.01. za prošlu god.
Nazad na vrh Ići dole
toci1980
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 40
Datum upisa : 19.02.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/19/2016, 22:20

Negde sam ovde "ulovio" info da se sada ne placa Kapitalna dobit na akcije koje su u vlasnistvu preko 10 godina. Ne mogu ovu informaciju da pronadjem ni u jednom nasem Zakonu. Moze li mala pomoc oko ovoga i da li je ovo tacno?
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/20/2016, 04:52

Ako do sada nisi prijavio nikakav porez na HOV nemoj ni da prijavljuješ jer oni nemaju nikakvu evidenciju...

Prodaj ako imaš šta s dobitkom i ne prijavljuj ništa...

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
toci1980
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 40
Datum upisa : 19.02.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/20/2016, 12:10

Mislis da nemaju? A sta ako im Brokerska kuca posalje evidenciju od transakcije??? Kako si siguran da sada nisu povezani sa CR HOV ili necim slicnim?
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 19.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/20/2016, 12:26

U zakonu piše da je berza obavezna da obaveštava republicku poresku upravu, e sada dali ova to prosledjuje po opštinama gde prodavac akcija ima prebivalište to je pitanje. Moj por. inspektor tvrdi da oni imaju te podatke a ja baš nisam u to uveren.
Nazad na vrh Ići dole
toci1980
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 40
Datum upisa : 19.02.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/20/2016, 13:07

Ok. A sta je sa ovim da za akcije koje su u vlasnistvu preko 10 god. Ne treba da se plati kapitalna dobit. Stavise, meni je to rekla gospodja iz Poreske, ali to nigde nisam uspeo da pronadjem u najnovijem Zakonu o porezu na dohodak gradjana?!
Nazad na vrh Ići dole
Tenerife
VIP
VIP
Tenerife


Broj poruka : 739
Points : 2460
Datum upisa : 02.10.2013

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/20/2016, 13:35

Odeš na zvaničan sajt poreske uprave i izabereš Fizička lica, zatim zakoni, imaš prvi u listi Zakon o porezu na dohodak građana:

http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/fizicka-lica/pregled-propisa/zakoni.html

pogledaj član 72a:

Kapitalnim dobitkom, odnosno gubitkom u smislu ovog zakona ne smatra se
razlika nastala prenosom prava, udela ili hartija od vrednosti, kada:

1) su stečeni nasleđem u prvom naslednom redu;

2) se prenos vrši između bračnih drugova i krvnih srodnika u pravoj liniji;

3) se prenos vrši između razvedenih bračnih drugova, a u neposrednoj je vezi sa
razvodom braka;

4) se vrši prenos dužničkih hartija od vrednosti čiji je izdavalac Republika,
autonomna pokrajina, jedinica lokalne samouprave ili Narodna banka Srbije;

5) je obveznik izvršio prenos prava, udela ili hartija od vrednosti koje je pre
prenosa imao u svom vlasništvu neprekidno najmanje deset godina.

Pravo na poresko izuzimanje kod prodaje prava, odnosno udela iz stava 1. tačka 5) ovog člana, u slučaju kada je tokom perioda vlasništva dolazilo do promene procenta prava, odnosno učešća u kapitalu, obveznik može da ostvari u odnosu na procentualni deo prava, odnosno deo udela po osnovu koga je neprekidno najmanje deset godina imao pravo učešća u kapitalu u procentu koji je jednak procentu koji je inicijalno stečen najmanje deset godina pre prodaje udela.

Pravo na poresko izuzimanje kod prodaje prava, odnosno udela iz stava 1. tačka 5) ovog člana, u slučaju kada je tokom perioda vlasništva dolazilo do promene nominalne vrednosti prava, odnosno uloga, može se ostvariti u odnosu na deo prava, odnosno udela koji odgovara iznosu, odnosno logu koji je uplaćen najmanje deset godina pre prodaje prava, odnosno udela.

_________________
Folk je narod, turbo je sistem ubrizgavanja goriva
pod pritiskom u cilindar motora sa unutrašnjim sagorevanjem

Turbo folk je gorenje naroda, svako pospešivanje tog sagorevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnižih strasti kod homo sapiensa

Glasački listić koji omogućuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk
Nazad na vrh Ići dole
toci1980
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 40
Datum upisa : 19.02.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime2/20/2016, 13:46

Hvala Tenerife, ja sam stalno radio Search u ovom dokumentu na 1992, pa zato ga nisam pronasao...
Hvala veliko!
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime3/9/2016, 19:34

Ajmo pomoc. Imam oko 300jura kapitalnog gubitka. Sta mogu sa njim da uradim i kako da ga iskoristim. Pretpostavka je da ne trgujem vise akcijama!
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime3/10/2016, 09:23

Pa ako više ne trguješ, mislim da možeš da se slikaš sa tom potvrdom, recimo za Facebook ili da napraviš selfi i okačiš ga na tviter...

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
MYSTIC021
Our family
Our  family
MYSTIC021


Broj poruka : 210
Points : 745
Datum upisa : 29.06.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime7/15/2016, 07:34

Zdravo svima posle dugo vremena sesir Želeo bih da sa vama podelim situaciju koja mi se desila, a koja po mom mišljenu značajno narušava poverenje u domaće tržište kapitala...

Naime, sredinom 2014. prodao sam veću količinu akcija NIISa koje sam sticao u periodu 2010-2012. Prilikom podnošenja poreske prijave priložio sam potvrde o realizaciju prodajnih naloga (bez potvrda o ranijim realizacijama naloga kupovine) i zahtevao sam da mi se porez na kapitalnu dobit obračuna shodno članu 74. stav 5. Zakona o porezu na dohodak građana koji glasi:

„Kod hartija od vrednosti koje je obveznik stekao kupovinom, a kojima se trguje na regulisanom tržištu kapitala u skladu sa zakonom kojim se uređuje tržište kapitala (u daljem tekstu: hartije od vrednosti kojima se trguje na tržištu kapitala), nabavnom cenom iz stava 1. ovog člana smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, najniža zabeležena cena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana od dana koji prethodi prodaji hartije od vrednosti

odnosno relevantnom mišljenju Ministarstva finansija br. 430-07-246/2006-04 od 30.08.2006. godine, koje je objavljeno u Biltenu – Službena objašnjenja i stručna mišljenja za primenu finansijskih propisa broj 9/2006, a gde je zauzet jasan stav da ukoliko obveznik ne dokumentuje stvarno plaćenu nabavnu cenu hartija od vrednosti, za svrhu utvrđivanja kapitalnog dobitka nabavnom cenom smatraće se najniža zabeležena cena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana koji prethodi prodaji hartija od vrednosti.
Međutim, postupajući organ je od CRHoV-a svojevoljno zahtevao informaciju o tome po kojim cenama sam sticao pomenute akcije, a kako bi mi prema njihovim rečima obračunali porez u varijanti koja je nepovoljnija po mene kao poreskog obveznika (što su i učinili). Dve godine sam prolazio kroz pravi pakao znajući da mi poreski organ nanosi tešku povredu materijalnog prava (pisanje Žalbe, ponovljen proces pred prvostepenim poreskim organom i obavljanje procesa kancelarijske kontrole, slanje dopisa Komisiji za HoV, ponavljanje Žalbe, Ponovno zahtevanje odgovora po Žalbi obzirom da je višestruko probijen zakonski rok za odgovor po istoj, itd.), da mi juče stiglo konačno rešenje gde se MOJA ŽALBA ODBIJA i to bez ikakvih odgovora na pitanja koja sam postavio, a uz konstataciju da se pomenuta odredba može primeniti samo u situaciji kada poreski organ nije u mogućnosti da sazna po kojoj ceni je stečena akcija na regulisanom/berzanskom tržištu  (ovde mi npr. nisu dali odgovor na pitanje koja je to teoretski moguća situacija pri kojoj CRHoV ne poseduje evidenciju po kojoj su akcije stečene na Beogradskoj berzi).
Sve u svemu ostavljen mi je rok od 30 dana da pokrenem Upravni spor, pa me zanima da li se neko susretao sa istim problemom, da li vam je nekada porez obračunat shodno [size=16]članu 74. stav 5. i kakvo je vaše mišljenje povodom svega iznetog?[/size]
Iskren da budem totalno sam razočaran obzirom da kao lice koja ima višegodišnji staž u finansijskoj instituciji, položena sva tri nivoa ispita u CFA Programu, brokersku licencu KzHoV, itd.) nisam u stanju da se izborim sa poreskom upravom i dobijem pravnu zaštitu KzHoV koja mi je kao odgovor na dopis navela da KzHoV nema ovlašćenja u pomenutoj situaciji, kao i da je uputno da se upoznam sa odredbama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji (iako je shodno članu 262. Zakona o tržistu kapitala Komisija moze pokrenuti spor i voditi  pred sudom postupak protiv bilo kog lica radi zaštite interesa investitora koji ulažu u finansijske instrumente i drugih lica za koja utvrdite da im je povredjeno odredjeno pravo ili na pravu zasnovan interes, a u vezi sa poslovima sa finansijskim instrumentima).
Nazad na vrh Ići dole
Ceras
VIP
VIP
Ceras


Broj poruka : 485
Localisation : Bg
Points : 1499
Datum upisa : 29.03.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime7/15/2016, 17:34

Ja imam drugi problem. Skoro se promeni opštinska vlast i sada poreska uprava vise ne priznaje proviziju berze i brokera. Ako sam kupio za 1000din plus provizija 10din, a prodao za 1001 minus provizija 10din. Oni računaju dobit od 1din, a ne gubitak (1001-10)-(1000 +10)=991-1010=-19.Zalba na svako rešenje 400din.Preko 30 rešenja sa sitnim iznosima.
Nazad na vrh Ići dole
arsen123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 35
Points : 155
Datum upisa : 29.04.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 01:29

Izgleda da sam zakasnio sa prijavom za ovu polovinu godine, do sad nikada to nisam radio jer sam relativno nov na berzi, nije neki veliki iznos mozda profit od 10k, jel moze neki savet sta mi je ciniti.
Nazad na vrh Ići dole
Zile
VIP
VIP
Zile


Broj poruka : 323
Points : 1280
Datum upisa : 29.02.2012

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 08:17

Pripremis:
- Fotokopije potvrda o izvrsenoj prodaji akcija (u prethodnom polugodistu) i potvrda o kupovini istih tih akcija - potvrde si dobio od brokera
- Obrazac za prijavu poreza PPG-3

Odes sa tim papirima u poresko odeljenje u svojoj opstini
Oni bi trebalo da preuzmu prijavu, po potrebi objasne sta ti jos treba.
Platis porez tek kad dobijes od njih resenje.
Nazad na vrh Ići dole
arsen123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 35
Points : 155
Datum upisa : 29.04.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 11:12

A mislim ovo vezano za kašnjenje, hoću li tu imati nekih problema. Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Zile
VIP
VIP
Zile


Broj poruka : 323
Points : 1280
Datum upisa : 29.02.2012

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 11:36

Ne znam kakve probleme bi mogao da imas. Sumnjam da ce ti ista reci. Opusteno.
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 11:54

Porez se ove godine opet placa po "starom" - MESEC DANA NAKON PRODAJE AKCIJA, pa bi bilo dobro da ih pitas u vezi toga.

Sto se tice kasnjenja - ne mogu da ti prave nikakve probleme, mogu samo da ti naplate kamatu, ali ta kamata za par dana kasnjenja moze da bude par dinara (bukvalno).

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
arsen123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 35
Points : 155
Datum upisa : 29.04.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 12:01

Znaci ukinuto je da se 2 puta godisnje placa porez, sad mora posle svake transakcije da se to radi?
Da li mora i gubitak da se prikazuje tamo ili je to do mene, da li je zelim umanjenje poreza za to?
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 12:29

Da, ove godine je ukinuto oporezivanjke dvaput godisnje.

Prikazujes i gubitak, jer mozes da ga "prebijas" dobitkom (u roku od godinu dana od nastanka gubitka).

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 13:03

Al Kapone ::
Da, ove godine je ukinuto oporezivanjke dvaput godisnje.

Prikazujes i gubitak, jer mozes da ga "prebijas" dobitkom (u roku od godinu dana od nastanka gubitka).
Meni je rečeno u roku od 5 godina s tim da je ukinuto staro pravilo i sada može da se koristi za prebijanje i nezapočeti gubitak u istoj godini sa budućim dobitkom, a pošto se iskoristi prethodni gubitak.
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 14:02

Znam da je ranije bilo - u roku od godinu dana.

Moguce da je sada, kao sto kazes, 5 godina.

U svakom slucaju dobro je raspitati se, posto ocigledno menjaju stvari svaki cas.

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
Aria
VIP
VIP



Broj poruka : 109
Points : 399
Datum upisa : 07.09.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime8/5/2016, 14:02

Zile ::
Pripremis:
- Fotokopije potvrda o izvrsenoj prodaji akcija (u prethodnom polugodistu) i potvrda o kupovini istih tih akcija - potvrde si dobio od brokera
- Obrazac za prijavu poreza PPG-3

Odes sa tim papirima u poresko odeljenje u svojoj opstini
Oni bi trebalo da preuzmu prijavu, po potrebi objasne sta ti jos treba.
Platis porez tek kad dobijes od njih resenje.

Ovo je tačno.

Ukinuto je samo "samooporezivanje" a ostalo je da se poreska prijava podnosi u roku od 30 dana od isteka svakog kalendarskog polugodišta u kojem je izvršen prenos hartija od vrednosti.
 
Dakle, poresku prijavu si trebao da podneseš od 01.07.2016-30.07.2016. god. za prethodno polugodište.

Podnosi se na obrascu PPDG-3.

Kad popuniš obrazac, fotokopiraš ga i sa dokazima predaš original a tražiš da ti overe prijem sa datumom na tvom fotokopiranom primerku obrasca (da imaš dokaz da si na vreme predao prijavu).

Porez se plaća po Rešenju Poreske uprave u roku od 15 dana od dana prijema rešenja.

Manji je problem mogućnost da se plati kamata od 14% godišnje zbog kašnjenja u plaćanju poreza a mnogo je veći problem mogućnost novčane kazne kao i kazne zatvora zbog poreske utaje.

Novčanom kaznom od 5.000 do 150.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice, koje nije preduzetnik ako:
6) Poreskoj upravi ne podnese, ili ne podnese u zakonskom ili dodatnom roku poresku prijavu, ili ako je podnese nepotpisanu, ili u prijavu unese netačne podatke, a ne ispravi ih u propisanom roku, ili je podnese bez potrebne dokumentacije i dokaza od značaja za utvrđivanje poreza (član 25. tačka 2), član 38. st. 2. i 3, član 40. stav 1. i član 41);
Poreski obveznik - pravno lice ili preduzetnik koji ne podnese poresku prijavu, ne obračuna i ne plati porez, kazniće se za prekršaj novčanom kaznom u visini od 30% do 100% iznosa dugovanog poreza utvrđenog u postupku poreske kontrole, a ne manje od 500.000 dinara za pravno lice, odnosno 100.000 dinara za preduzetnika.

(1) Ko u nameri da potpuno ili delimično izbegne plaćanje poreza, doprinosa ili drugih propisanih dažbina, daje lažne podatke o zakonito stečenim prihodima, o predmetima ili drugim činjenicama koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri, u slučaju obavezne prijave, ne prijavi zakonito stečeni prihod, odnosno predmete ili druge činjenice koje su od uticaja na utvrđivanje ovakvih obaveza ili ko u istoj nameri na drugi način prikriva podatke koji se odnose na utvrđivanje navedenih obaveza, a iznos obaveze čije se plaćanje izbegava prelazi stopedeset hiljada dinara,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina i novčanom kaznom.


(2) Ako iznos obaveze iz stava 1. ovog člana čije se plaćanje izbegava prelazi milion i petsto hiljada dinara,
učinilac će se kazniti zatvorom od jedne do osam godina i novčanom kaznom.


itd.

Ako se ne plati dugovani porez i kamata, sledi prinudna naplata iz imovine poreskog obveznika.
Ako se , pak, ne plati novčana kazna, svakih 1.000,00 dinara se može zameniti sa jednim danom zatvora ili radom u javnom interesu.

Berza je inače dužna da obaveštava Poresku upravu o svim izvršenim transakcijama.

Ovako piše u zakonima a da li se to i striktno primenjuje u praksi, je sasvim drugo pitanje.

Poreska prijava se podnosi i kad se ostvari gubitak, između ostalog i zato da bi se steklo pravo da se kasnije prebije sa eventualnim dobitkom  u roku od 5 godina.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime9/20/2016, 22:35

Ministar finansija Srbije Dušan Vujović najavio je da će do kraja godine biti spreman set poreskih zakona koji se tiču PDV, akciza, poreskog postupka i poreza za imovinu. Njihova primena počeće od sledeće godine.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
goxi
Our family
Our  family



Broj poruka : 216
Points : 816
Datum upisa : 03.03.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime9/21/2016, 07:20

Da je srece i da ovi sa berze rade u interesu nas investitora do sada bi nam ukinuli ovaj porez sa ciljem da se podstakne ulaganje u berzu.
Nazad na vrh Ići dole
vladica
Just looking
Just looking



Broj poruka : 8
Points : 47
Datum upisa : 05.07.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime10/23/2016, 11:08

Imam pitanje, prelistao sam ovu temu ali sam se skroz pogubio na kraju. 2009. sam nasledio akcije od pokojne majke, 2014 sam prodao nesto sitno ali nisam nista prijavljivao PU i dan danas mi nista nije stiglo od njih a proslo je skoro 2 godine. Sada planiram isto da obavim prodaju pa ne znam sta mi je ciniti, da li prijavljivati ili ne?
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime10/24/2016, 18:11

Ne prijavljuj nista!
Dokazalo se da oni nemaju nikakvu evidenciju...

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime10/24/2016, 19:35

Ars Vivendi ::
Ne prijavljuj nista!
Dokazalo se da oni nemaju nikakvu evidenciju...
Imaju kad zatraze od CRHOV-a...
Ali traze tek kad negde zapne.
Nazad na vrh Ići dole
vladica
Just looking
Just looking



Broj poruka : 8
Points : 47
Datum upisa : 05.07.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime10/24/2016, 22:03

A sta da radim ukoliko se za 2-3 god opamete pa promene nesto, i na kraju stigne i za 2014 i ovo sad? Kolika me "kazna" ceka? Mozda mnogo pitam ali to je iz razloga sto nisam u ovim vodama, ne zelim kasnije da zbog 300-400e moram da placam mnogo vise.
Nazad na vrh Ići dole
Tenerife
VIP
VIP
Tenerife


Broj poruka : 739
Points : 2460
Datum upisa : 02.10.2013

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime10/24/2016, 22:22

Kazna je 5000din, bila je do ove godine 50.000 za fizicka lica. Plus porez koji nisi platio + kamatica...
Ali su male šanse da de uhvate.

Edit: Mod D.

_________________
Folk je narod, turbo je sistem ubrizgavanja goriva
pod pritiskom u cilindar motora sa unutrašnjim sagorevanjem

Turbo folk je gorenje naroda, svako pospešivanje tog sagorevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnižih strasti kod homo sapiensa

Glasački listić koji omogućuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk
Nazad na vrh Ići dole
vladica
Just looking
Just looking



Broj poruka : 8
Points : 47
Datum upisa : 05.07.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 11 Icon_minitime10/25/2016, 14:45

A da li bi ja uopste placao taj porez, posto je nasledstvo u pitanju?
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 11 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Sledeći
 Similar topics
-
» POREZ NA PRENOS APSOLUTNIH PRAVA
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?
» Porez na devizne prilive iz inostranstva

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: