BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Dec 12, 2010 3:37 pm

EHHO ::
Stani, stani, ja sam sad tek procitao onaj tvoj post gde si naveo formulu za oporezivanje

Hoces da kazes da to ide ovako:

Npr imam 50.000,00 din gubitka po resenju

Sad prodam 10 akcija po 2000,00 din tj 20.000,din

Akcije sam kupio po npr 1.000,00 din i da kazemo da je stopa 1

Znaci u dobitku sam 10.000,00 din, porez je 10% tj 1.000,00 din bi trebalo da platim porez drzavi ali s obzirom da imam gubitak skinuce sa njega i ostace mi 49.000,00 na poreskoj kartici (ovako sam ja shvatio da bi trebalo, dok tvoja formula bi rekla drugacije tj ne povoljnije po nas, jer sto bi on meni skidao celu prodajnu sumu sa gubitka pa ako je predjem da tek onda platim dobit, pa plati se samo na razliku

Tako da ili nisi dobro postavio formulu, ili je ovo po meni neposten nacin


Ma ne,akcije si kupio po 1000.00*10+stopa rasta cena=na primer(ne znam kada si ih kupio ,pa racunam na 5% rast cena)10.500,00 rsd to ti je nabavna cena.
Prodajna (10*2000)-10500-50.000(gubitak)=40.500 rsd
Znaci smanjio si gubitak na 40.500,00
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
EHHO
Just looking
Just looking
EHHO


Broj poruka : 16
Godina : 40
Points : 52
Datum upisa : 12.10.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Dec 12, 2010 4:55 pm

Pa jasno je to, ali bez veze mi je da mi sa gubitka skinu 9.500,00 din koji su mi zarada, sto mi ne skinu sa KG 10% od tih 9.500,00 din

Jeste meni 9.500,00 din dobit, ali da nemam ovog gubitka, ja bih drzavi platio 950,00 din poreza, a ja imam ajde da ga tako nazovemo npr 50.000,00 din poreskog kredita

Prvi put radim ovakvo poravnanje pa samo gledam kako je za nas bolje, a sad kako se zaista racuna to je vec drugo

Sto znaci, da ako imam npr 50.000,00 din KG, i da prodam 50 akcija sa razlikom izmedju nabavne cene i prodajne 1.000,00 din, ja sam taj KG poravnao, a drzava me je oslobodila 5.000,00 din placanja poreza naspram mojih 50.000,00 stvarnog gubitka

Stoji da je bolje ista nego nista, ali...
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePon Dec 13, 2010 10:07 am

Nema tu nista bolje ili gore po tebe,porez se racuna kao sto sam napisao, vlast je vlast,


P.S.nemoj da zaboravis da se ovo samo radi ako imas prvo gubitak,a posle dobitak u obrnutom slucaju kada je redosled drugaciji ,moras platiti KD,a gubitak ce ti odbiti u nekim sledecim transakcijama.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
EHHO
Just looking
Just looking
EHHO


Broj poruka : 16
Godina : 40
Points : 52
Datum upisa : 12.10.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePon Dec 13, 2010 5:05 pm


Ovo znam da prvo trebam da imam gubitak da bi radio poravnanje, zato sada i hocu da napravim mali dobitak, cisto da ne bih izgubio pravo u sledecoj godini na prebijanje, pa makar i po gore pomenutoj formuli

Jasno je da je vlast vlast, samo sam "glasno" razmisljao sta i kako
Nazad na vrh Ići dole
JelenaS
Our family
Our  family
JelenaS


Broj poruka : 159
Points : 701
Datum upisa : 05.06.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Dec 17, 2010 9:38 pm

Da li se oporezuje ostvarena zarada ako se sav novac ubaci u neku drugu hartiju?
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Dec 17, 2010 10:12 pm

JelenaS ::
Da li se oporezuje ostvarena zarada ako se sav novac ubaci u neku drugu hartiju?

Da, kapitalni dobitak je ono što njih zanima.
Njih ne zanima da li ćeš sa tim parama da odeš na zimovanje ili ćeš da ih uložiš u drugu akciju.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Bombica
Still learning
Still learning
Bombica


Broj poruka : 64
Points : 273
Datum upisa : 14.04.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Dec 17, 2010 11:48 pm

Pade mi jedna stvar na pamet. Ako drzis akciju 3 godine onda nema poreza na kapitalnu dobit. Da li to vazi i za kapitalni gubitak ili se on uvek obracunava bez obzira koliko dugo si posedovao akciju?
scratch
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeSub Dec 18, 2010 12:54 am

Isto kao i dobit mozes je iskoristiti u narednih nekada pet ,a sada mislim da je tri godine.
Takodje ,sto se tice azurnosti poreske uprave ,mislim da bi sva resenja ,posebno o KD trebali odraditi do 15.03. naredne godine zbog predaje godisnje poreske prijave na prihode gradjana ,jer PPDG-3 je jedna od prijava koja ulazi u ovaj obracun.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Djuka
Still learning
Still learning
Djuka


Broj poruka : 106
Points : 317
Datum upisa : 01.06.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeSub Dec 18, 2010 10:57 am

Meni ovde nista nije jasno....Moze li neko da mi kaze da li je istina ovo da ako imas jednu akciju duze od tri godine ne placas nikakav porez?
I koliko je taj porez na kapitalnu dobit 10 ili 20 posto?
Kad jednom prodam akcije moram u Poresku upravu ili me oni obaveste koliko moram da platim???? Moze li neko da mi odgovori....nista mi ovde nije jasno.....i ovo sa kapitalnim gubitkom....
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeSub Dec 18, 2010 12:00 pm

http://poreskisavetnik.com/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=27

Glava sedma sve o KD
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeČet Jan 13, 2011 1:41 am

Poreska uprava je završila registar poreskih obveznika, pa će od februara podatke o stanju duga i naplati moći da šalje i elektronski. Privredni subjekti svoje prijave više neće morati da nose u poreske filijale---

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/228909/Radosavljevic-Fantomskim-firmama-odzvonilo

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeČet Jan 13, 2011 12:24 pm

Hvala Bogu, prosle godine su to najavljivali za prolece pa je prosla cela godina od tad...
Nazad na vrh Ići dole
Prokuplje
VIP
VIP
Prokuplje


Broj poruka : 325
Points : 1202
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Feb 25, 2011 3:04 pm

Imao bih jedno pitanje..
Proslih puta kada sam isao da prijavim kapitalne dobitke/gubitke referent mi je rekao da mi trebaju sve potvrde o kupovini i potvda o prodaju doticne akcije da budu prilozene.
Kada sam danas isao da isto to uradim za drugu akciju, njegov kolega koji sedi u kancelariji mi kaze da mi treba samo onoliko potvrda o kupovini koliko je realizovano prodaje.
Kada sam naglaseno pitao da li je to sa sigurnoscu treba tako, da bi ga cuo i kolega koji sedi do njega, on mi je potvrdio.
Stekao sam utisak da ni jedan ni drugi nisu sigurni slik
Sta je ispravno??
Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Djuka
Still learning
Still learning
Djuka


Broj poruka : 106
Points : 317
Datum upisa : 01.06.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Feb 25, 2011 4:53 pm

Veruj mi da me to nimalo ne cudi s obzirom ko sve radi u poreskoj upravi...
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Feb 25, 2011 5:27 pm

Kod mene na Novom Beogradu vode evidenciju koja kupovina je uparena sa kojom prodajom. Primer:
1) kupio 100
2) kupio 50
3) prodao 40
4) prodao 80
5) prodao 30

Kada je 3) realizovano donosim potvrde o 1) i 3).
Kada je 4) realizovano donosim potvrde o 1), 2) i 4). Od prve kupovine preostalo mi je 60 akcija. Kada prodajem 80 prodajem sve njih i još 20 iz druge kupovine.
Kada je 5) realizovano donosim potvrde o 2) i 5). Sada im 1) ne treba.

Ovo zahteva i pedantnu evidenciju sa moje strane da znam šta treba da donesem.
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP
Light


Broj poruka : 68
Points : 387
Datum upisa : 11.12.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Feb 25, 2011 5:52 pm

Aritmeticar ::

Kada je 4) realizovano donosim potvrde o 1), 2) i 4). Od prve kupovine preostalo mi je 60 akcija. Kada prodajem 80 prodajem sve njih i još 20 iz druge kupovine.
Na obrascu postoji mesto samo za jednu nabavnu cenu i datum sticanja. Sta se upisuje kada nije sve kupljeno u isto vreme i po istoj ceni?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeSub Feb 26, 2011 1:39 pm

Light ::

Na obrascu postoji mesto samo za jednu nabavnu cenu i datum sticanja. Sta se upisuje kada nije sve kupljeno u isto vreme i po istoj ceni?

Jeste. Moj poreznik to sam popunjava. Ja upišem samo podatke o poreskom obezniku na prvoj strani i dam mu potvrde o trgovanju, potpišem se, a sve ostalo je njegov posao.
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP
Light


Broj poruka : 68
Points : 387
Datum upisa : 11.12.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeSub Feb 26, 2011 2:01 pm

Ah, odlicno. Znaci moje je samo da popunim svoje podatke i ponesem potvrde.
sesir
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Feb 27, 2011 11:32 am

Light ::
Ah, odlicno. Znaci moje je samo da popunim svoje podatke i ponesem potvrde.
sesir

Zaboravih i ovo da primetim. Jednom kada sam bio kod njih naiđem na zaključana vrata. Šta bi? Otišli su tog dana na seminar za usavršavanje. Čovek se uči dok je živ kaže jedna izreka. Hoću reći, očekujem da su im procedure od opštine do opštine različite. Još uvek.
Nazad na vrh Ići dole
Brmbocla
Still learning
Still learning
Brmbocla


Broj poruka : 64
Points : 276
Datum upisa : 17.03.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 13, 2011 2:28 pm

da li ima neko da nije prijavljivao ostvarenu kapitalnu dobit?

iskreno, ja sam ranije (2007, 2008) redovno i uredno prijavljivao i placao porez na kd, ali u 2010 i 2011 ne,

da li je poreska sada nesto azurnija i ima li neko saznanje da li vrse provere, jer ja poznajem brdo ljudi koji nikad nisu prijavljivali (ranije - 2007,2008),

i jos nesto, zar nije glupo da u 2009 godini, kada se nije obracunavao porez na kd, nije se utvrdjivao ni kapitalni gubitak kako je neko naveo na ovoj temi, pogotovo imajuci u vidu da se kapitalni gubitak moze iskoristiti za prebijanje u narednih 5 godina?
Nazad na vrh Ići dole
Rogy
VIP
VIP
Rogy


Broj poruka : 517
Points : 2119
Datum upisa : 10.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 13, 2011 3:41 pm

@ Brmbocla, uvek prijavljujem porez jer želim dobro državi Srbiji. To što se ne slažem sa trenutnom politikom zbog servilnosti kriminalu i korupciji mi ne daje za pravo da zakidam sve građane Srbije. Ovo najozbiljnije mislim. Isto pobesnim kada mi prodavac ne izda fiskalni račun i slično (mito kondukterima po vozovima...). Nema nam napredka dokle god ne prihvatimo i obaveze i odstranimo korupciju. A sistem će se menjati, budžet će se kontrolisati. To što su kod nas kazne male (za zloupotrebu npr. budžeta 50k din scratch ) je posebna priča. Ali treba poštovati zakon, pa makar da je naopak, legalnim metodama ga menjati, dokle god se ne promeni - izvršavati.

Drugo, pošto se 2009. nije plaćao porez, a ni evidentirali gubici (zato je i uveden, ma ko je imao dobit) sačekao sam sa napuštanjem pozicija do 2010. i time sebi upisao kapitalni gubitak rešenjem u januaru 2010. Mislim da sada ne možeš ništa ako nisi postupio isto tako.

Vest koju neko ranije ostavi: Privredni subjekti svoje prijave više neće morati da nose u poreske filijale, što bi im, prema procenama uprave, godišnje smanjilo troškove za 600 miliona evra. Mislim da mi nismo privredni subjekti - dakle - šetnja.

Imam jednu nejasnoću: Da li se ima pravo prebijanja kapitalnog gubitaka i nakon godinu dana ako nije načet. Naime pomenutim rešenjem iz januara imam definisan gubitak, ali ga nisam "trošio" jer nisam imao dobitke. Sad u martu imam dobitak, da li imam pravo na taj kredit? affraid Nešto sam načuo da važi 5 god (ili 3) samo ako se bar 1 dinar potroši u prvoj godini.

Molim onog/onu koji sigurno zna da mi pomogne.

_________________
.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 13, 2011 6:03 pm

Ja znam ljude koji nisu do sad prijavili porez na KD, ni od akcija ni od preprodaje nekretnina i nista im nije stiglo na adresu da moraju da plate...da li se negde uopste vodi neka evidencija?
Nazad na vrh Ići dole
Brmbocla
Still learning
Still learning
Brmbocla


Broj poruka : 64
Points : 276
Datum upisa : 17.03.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 13, 2011 8:18 pm

Rogy ::

Imam jednu nejasnoću: Da li se ima pravo prebijanja kapitalnog gubitaka i nakon godinu dana ako nije načet. Naime pomenutim rešenjem iz januara imam definisan gubitak, ali ga nisam "trošio" jer nisam imao dobitke. Sad u martu imam dobitak, da li imam pravo na taj kredit? affraid Nešto sam načuo da važi 5 god (ili 3) samo ako se bar 1 dinar potroši u prvoj godini.

Molim onog/onu koji sigurno zna da mi pomogne.

U zakonu pise
Prebijanje kapitalnih dobitaka i kapitalnih gubitaka
Član 78.
(1) Kapitalni gubitak ostvaren prodajom jednog prava, udela ili hartije od vrednosti, može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava, udela ili hartije od vrednosti u istoj godini.

(2) Ako se i posle prebijanja iz stava 1. ovog člana iskaže kapitalni gubitak, dopušteno je njegovo prebijanje u narednih pet godina na račun budućih kapitalnih dobitaka.
____________________________
a sta ako se ne ostvari u istoj godini dobitak, nema logike da se obustavi prebijanje u narednim godinama,
Nazad na vrh Ići dole
Rogy
VIP
VIP
Rogy


Broj poruka : 517
Points : 2119
Datum upisa : 10.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeNed Mar 13, 2011 8:37 pm

@ Brmbocla Hvala. Znači ništa od kapitalnog gubitka od 2009. Dođosmo na isto. Ali je još gore definisano nego što sam načuo. Ima nelogičnosti u samom zakonu.
Primer: Gubitak sam ostvario krajem godine, a rešenje sam dobio početkom sledeće. I kako da ga ikad koristim kad jasno stoji:
Citat :
može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava...u istoj godini.

Pa godina u kojoj je ostvaren dobitak nikada ne može biti u istoj u kojoj je ostvaren gubitak jer je ta godina prošla.

Mnogo bolja formulacija : .. u toku godinu dana.

Al šta i ja filozofiram, suština je da sam se zezno što ne prodah bar jednu akcijicu sa dobiti. Al svaka škola se plaća. Vi bar znate (ko plaća porez pa ga interesuje) tt

_________________
.
Nazad na vrh Ići dole
Bookmaker
Still learning
Still learning
Bookmaker


Broj poruka : 149
Points : 398
Datum upisa : 23.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 11:19 am

МИНИСТАРСТВО ФИНАНСИЈА
ПОРЕСКА УПРАВА
РЕГИОНАЛНИ ЦЕНТАР БЕОГРАД
Дана 30.мај 2011. године



Министарство финансија - Пореска управа - Регионални центар Београд у поступку утврђивања пореза на
приход од капиталног добитка , на основу члана 54.став 2 тачка 2. подтачка 2 Закона о пореском поступку и пореској
администрацији , чланова 100. и 115. Закона о порезу на доходак грађана и члана 192. Закона о општем управном поступку доноси :

Р Е Ш Е Њ Е

Утврђује се капитални губитак пореском обвезнику ................................................
ЈМБГ.................................................
у износу од 5.614,62 динара.


ОБРАЗЛОЖЕЊЕ

Министарство финансија –Пореска управа на основу података из пореске пријаве бр............ , и других података од
значаја за опорезивање којима располаже Пореска управа , утврдила је капитални губитак остварен продајом акција
у складу са одредбама чл. 72. став 6. Закона о порезу на доходак грађана – у даљем тексту : Закон.
Капитални губитак у смислу наведене одредбе Закона, представља негативну разлику између продајне цене акција и њихове набавне цене усклађене према одредбама чл.74.стаб8. Закона.
Продајна вредност акција утврђена је у износу од 35.200,00 динара на основу члана 73.ст.1 и ст.2 Закона, на основу Обавештења о реалозацији налога продаје број ................
Набавна вредност акција утврђена је у складу са одредбама чл.74. ст.1 и ст.8 Закона у износу од 91.346,20 динара, као вредност по којој је обвезник стекао предметне акције, увећана индексом раста цена на мало у Републици Србији према подацима републичког органа надлежног за пословестатистике,од дана стицања акција до дана продаје акција.
Разлика између овако утврђене продајне цене акција / 35.200,00 динара/ и усклађене набавне цене акција
/ 91.346,20 динара / износи –56.146,20 динара и представља основицу за обрачун пореза на капитални губитак.
На основу наведеног, а у складу са одредбама чл.72ст.6 Закона, утврђрна је разлика између продајне и набавне вредности као негативна, иста представља капитални губитак остварен у 2010. години и износи 5.614.62 динара.

Жалба не одлаже извршење решења, сходно одредбама чл.147ст.1 Закона о пореском поступку и пореској
администрацији.

Против овог решења може се изјавити жалба Министарству финансија – Пореској управи – Регионални центар Београд, у року од 15 дана од дана пријема истог,а преко ове Филијале.
Жалба се таксира са 320,00 динара административне таксе а уплаћује се на рачу број...............................
----------------------------------------------------------------------------------------

Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 11:24 am

Ovo si hteo da se pohvalis ili da nam nesto drugo kazes?
Nazad na vrh Ići dole
Bookmaker
Still learning
Still learning
Bookmaker


Broj poruka : 149
Points : 398
Datum upisa : 23.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 11:34 am

iki ::
Ovo si hteo da se pohvalis ili da nam nesto drugo kazes?

Da pohvalim Poresku upravu koja je uptrebila sve svoje veštine da me oraspoloži i ubedi da taj kapitalni gubitak uopšte nije toliki koliki sam ja mislio da jeste nego samo 10% od toga.
Lepo su mi objasnili da i minus predstavlja osnovicu za obračun poreza na kapitalni gubitak udrimile
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 11:41 am

@Bookmaker,
Kapitalni gubitak kao sto si i naveo iznosi 56.146 din , i predstavlja razliku prodajne i uskladjene nabavne cene, tako da je tu neko napravio gresku , ne obracunava se porez na njega, nego je on sam po sebi gubitak.
Zali se, ovo nije dobro uradjeno imas rok 15 dana.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Bookmaker
Still learning
Still learning
Bookmaker


Broj poruka : 149
Points : 398
Datum upisa : 23.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 12:01 pm

KRUSKA ::
@Bookmaker,
Kapitalni gubitak kao sto si i naveo iznosi 56.146 din , i predstavlja razliku prodajne i uskladjene nabavne cene, tako da je tu neko napravio gresku , ne obracunava se porez na njega, nego je on sam po sebi gubitak.
Zali se, ovo nije dobro uradjeno imas rok 15 dana.

Naravno da sam podneo žalbu.
Napisao si da je tu neko napravio grešku, i da je greška nekako bi je i ispravili ali oni su ubeđeni da je tu sve urađeno kako treba.Kažu : " malo je nelogično ali je tačno po Zakonu "
Jednostavno su u onu postojeću masku koju referent ima u kompjuteru kao matricu za unos uneli podatke, dobili negativnu razliku, zaračunali 10% i tu po njima nema osnova za žalbu.
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 12:05 pm

U pravu je Kruska. Suspect
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 12:11 pm

Pa matrica je ista u svakoj PU,kada imas dobitak i ako je veci od 0 onda se obracunava porez , a kada je manja onda se tu prica sa osnovicom zavrsava i sledi tekst da se isti gubitak moze prebiti u narednom periodu.
Izgleda da ovi tvoji u PU to ne rade cesto, ja sam tekodje imao problema u 2010 godini , ali to je sve do referenta .
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Bookmaker
Still learning
Still learning
Bookmaker


Broj poruka : 149
Points : 398
Datum upisa : 23.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 12:27 pm

@KRUSKA

Hvala na odgovoru.
Kad stigne novo rešenje i obrazloženje postaviću ga na forum,možda nas opet razvesele dodatnim pojašnjenjima !
Nazad na vrh Ići dole
Dejansss
Moderator
Dejansss


Broj poruka : 632
Points : 835
Datum upisa : 21.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 10, 2011 6:13 pm

@Bookmaker

Kad ostvaris KD opstina ti uzima "samo" 10%, a ne ceo dobitak. Tako je i kad ostvaris KG opstina ti oprasta 10% od ostvarenog kapitalnog gubitka, i sa tih 10%
mozes sledeci put da radis prebijanje.

_________________
Nije tesko biti fin...
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimeSub Jun 11, 2011 7:16 pm

Dejansss ::
@Bookmaker

Kad ostvaris KD opstina ti uzima "samo" 10%, a ne ceo dobitak. Tako je i kad ostvaris KG opstina ti oprasta 10% od ostvarenog kapitalnog gubitka, i sa tih 10%
mozes sledeci put da radis prebijanje.

Na KG se ne obracunava porez ,vec samo na KD, pa se zbog toga prebija ceo KG
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Kibicer
VIP
VIP
Kibicer


Broj poruka : 54
Godina : 55
Points : 82
Datum upisa : 11.02.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 4 Icon_minitimePet Jun 24, 2011 8:55 am

Drugari,
Mozda sam negde omasio u pregledu ovih tema, ali imam jedno pitanjce, a trebao bi mi odgovor od zaista strucnih ljudi ili clanova sa slicnim iskustvom:
Moze li se KG koristiti kao olaksica kod placanja poreza pri kupovini recimo nekretnina ili prebijanja poreza na dohodak gradjana, ili iskljucivo na KD?
Unapred zahvalan! sesir
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 4 od 15Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 15  Sledeći
 Similar topics
-
» Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: