BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Nova ekonomska kriza 2019 - 2020

Ići dole 
+41
Aca kurbla
Ars Vivendi
Maca
Roman Abramovich
Limited011
Al Kapone
FatCat
Boranija
Cicija
Sneki
marjanovicgane
Dragivoje
MORNAR
Big Brle
Dalaj Lama
pepermint
Momir
Fmember
mirjana mirjana
Kobe Bryant
Zile
Gocili
Floxed
Delboj
Stane Dolanc
Popaj
Plejade
AkiTaki
Medax
Cermet
Cope
gogloee
Friz
starter
HUACHUMA
bonum.mm
Dragan555
Goast
Teletrader
Matthew Greenburgh
Tenerife
45 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Sledeći
AutorPoruka
Medax
VIP
VIP



Broj poruka : 331
Points : 596
Datum upisa : 25.09.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/9/2020, 16:45

Ovo sve sto se desava je samo uvod u krizu mi dno jos nismo dotakli.Tek kad se to desi onda mozemo da pricamo o oporavku.Posto je godina u mnogim zemljama predizborna svi se trude da recesiju i krizu sto manje spominju.Ovde mislim pre svega na SAD.Mejnstrim mediji sve guraju pod tepih.Samo se prica o trilionima dolara i zato se desava ovaj rast berzi jer su ocekivanja da ce to dati rezultata.Teoretski moze ali drzava ne moze da spasava sve.Postoje kompanije koje i u vreme blagostanja nisu radile kako treba i njima je svakako pretio bankrot.Ako drzave krenu da spasavaju ovakve kompanije to je bacen novac i to ce samo produbiti krizu .Zato prvo treba da dodje do bankrota svih onih koji nisu poslovali kako treba.Tek kad se tu situacija rascisti i ostanu samo zdrave onda ce doci do oporavka.Sad je previse haoticna situacija svi bi novac a realno ga svi ne mogu dobiti.Zato ocekujem da ce se ove godine desavati veliki bankroti koji ce verovatno povuci i mnoge banke sa sobom.Srbija pre svega zavisi od Evrope ovde mislim na Nemacku Italiju koje su duboko pogodjene krizom.Kako neko misli da izveze bilo sta u ove zemlje ako je njihova industrija  predhodnih meseci potpuno stala.Tek kada se ponovo stvori traznja za novim proizvodima,automobilima itd..mi mozemo ocekivati neki rast.Trenutna situacija  je takva da je narod preplasen ovim virusom preti se drugim talasom,kretanje mu je ograniceno  ne moze da napusti zemlju,avio saobracaj ne postoji nema protoka roba i usluga. Situacija je vise nego katastrofalna zato se dno  jos uvek ne nazire..

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/9/2020, 19:16

Medax ::
.Postoje kompanije koje i u vreme blagostanja nisu radile kako treba i njima je svakako pretio bankrot.Ako drzave krenu da spasavaju ovakve kompanije to je bacen novac i to ce samo produbiti krizu .Zato prvo treba da dodje do bankrota svih onih koji nisu poslovali kako treba.Tek kad se tu situacija rascisti i ostanu samo zdrave onda ce doci do oporavka.

Vidiš da se u krizi pokazalo da postoje firme koje su od strateškog značaja za državu (kvasac, alkohol, maske itd...) sve države će spasavati one firme koje su za njih od strateškog značaja, a tek onda ostale i koliko bude mogla...

Ako si za surovo tržište tipa "sve će tržište da reši" onda si za najsuroviji kapitalizam i globalizam.
Iz ove krize će one najveće kompanije izaći još jaće, i raduju se bankrotu svih malih i srednjih firmi, ali će to državi na duži rok da se olupa o glavu (svakoj).
Već danas mnoge kompanije ili industrijske grane imaju presudan uticaj na državu - u smislu uticaja na vladu, a tek ako postanu jaće, onda će država (vlada) biti potpuno pod njihovim uticajem i pitanje je onda ko stvarno vlada i za koga mi u stvari glasamo na izborima???

Vidiš, nije baš tako jednostavno... a ima još toga o čemu bi moglo da se razmišlja.

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/9/2020, 20:37

Mislim da je najgore proslo i da sledi oporavak. Sto se tice Srbije, cak bi BDP mogao da bude i na pozitivnoj nuli, a od sledece god. znacajni rast. I ovog puta je zaista moguce da Srbija profitira od krize, tako sto bi EU kompanije preselile svoje pogone u Srbiju, posebno one od strateskog znacaja. Sto se tice SAD, koliko god da su pali, i da je stopa nezaposlenosti skocila, relativno brzo sve moze i da se vrati. Na nivou cele EU rast je izgledan vec od naredne godine. Ovo sve pod uslovom  da mere zastite ostanu na snazi, kako bi se preduprdio drugi talas i da ne dodje do ponovnog zatvaranja drzava i prekida poslovnih aktivnosti.
Mislim da ce generalno usluge poskupeti i da ce doci do promene u nacinu poslovanja, tako da sve sto moze ce se i prebaciti u digitalni format. Sve vise ce se raditi od kuce a robotika ce se sve vise uvoditi u sve sfere zivota.

_________________
Masta je vaznija od znanja. A.Ajnstajn
Nazad na vrh Ići dole
Medax
VIP
VIP



Broj poruka : 331
Points : 596
Datum upisa : 25.09.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/9/2020, 22:27

FatCat mislim da vec sada zivimo u svetu kojem vladaju kompanije odnosno najbogatiji ljudi a da su politicari njihovi piuni..Vec sam pisao na ovu temu da ce bogati biti jos bogatiji a siromasni jos siromasniji kada je izbila  kriza oko korone.Najveci sam protivnik globalizma i kapitalizma  i nadam se da ce se  nesto promeniti ako nista drugo ova kriza moze biti okidac za neki novi sistem koji bi dosao.Ono sto ocekujem je da ce kapitalisti grcevito  da brane svoje pozicije po cenu diktature a sdruge strane imamo ljude ili robove koji ne mogu na svojim ledjima da nose ovakav sistem .Zato mislim da nesto treba da se menja cak po cenu revolucije..
Nazad na vrh Ići dole
Medax
VIP
VIP



Broj poruka : 331
Points : 596
Datum upisa : 25.09.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/10/2020, 09:41

Kolega Dragan mnogi daju projekciju krize u obliku slova W stim da dno jos nismo dotakli.Oni pesimicniji predvidjaju slovo U koje bi vodilo ka ekonomskoj depresiji.Kriza u obliku slova V je malo izgledna jer bi ona znacila brzi pad a isto tako  brz oporavak.Za zemlje u razvoju u koje spada Srbija bilo koji od  prva dva modela da se desi ce dovesti do oporavka u obliku slova U.To znaci pad pa godine recesije pa tek onda nekakav oporavak..
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/10/2020, 15:07

U svetu je velika "borba" svih tih koju daju projekciju krize.

Kretanja na američkoj berzi u ovom trenutku pokazuju da je najizglednija V kriva oporavka, ali ne mora da znači.

Kuriozitet i nešto što zaista niko nije mogao da predvidi je što je NASDAQ indeks tehnoloških akcija sada samo nekoliko procenata ispod istorijskog maksimuma, štaviše znatan broj pojedinačnih akcija je upravo ovih dana doživeo All time high.
Nazad na vrh Ići dole
Medax
VIP
VIP



Broj poruka : 331
Points : 596
Datum upisa : 25.09.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/10/2020, 15:42

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Econ10
Nazad na vrh Ići dole
Dragivoje
Our family
Our  family



Broj poruka : 248
Points : 696
Datum upisa : 03.06.2011

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/11/2020, 10:20

Sadašnje socijalne razlike jesu prevelike, pa razlika menadžerskih i radničkih plata; 1970-ih je prosečan radnik u SAD bio zaposlen u General Motorsu (GM) sa godišnjom platom 50-60 hiljada evra, plaćenim penzionim  itd. a danas je to radnik Walmarta sa "fleksibilnim" uslovima rada, platom koja je više nego upola manja od radnika GM-a. Ono što smatram pogrešnim je prizivanje revolucije koju forsira levica, anarhosindikalisti i sl. koji su često instrumentalizovani od strane globalista. Ako znamo iskustvo raznih revolucija lako je zaključiti da je njihov efekat u celokupnoj cost-benefit analizi negativan. Otprilike kao kada kola prevrnuta na jednu stranu samo prevrnete na drugu. Postoji ona stara opora rečenica koja kaže, da li su ljudi siromašni zato što su neznalice ili su neznalice zato što su siromašni? I među tom "sirotinjom" ima svakojakih, nekima treba pomoći na svaki način, ali ima mnogo i onih kojima je to postao način života i snalaženja, nekakva "preduzetnička šema". Primer može biti predizborna kampanja u SAD (1976) kada je predsednički kandidat R.Regan (pobedio je na narednim izborima 1980.) rekao da postoji žena, Afroamerikanka iz Čikaga koja ima 80 imena, 30 adresa, 12 karti socijalne pomoći a dobijala je i veteranski ratni dodatak na ime četvorice nepostojećih i umrlih muževa.Imala je medicinsku pomoć, dobijala socijalnu pomoć na svako od tih imena, bonove, sve u svemu imala je neto godišnji prihod od oko 150.000 ondašnjih dolara. Ženu o kojoj je govorio Regan list Chicago Tribun je nazvao „kraljicom socijale“, zvala se Linda Taylor. Priča jeste „bajata“ ali taj princip itekako važi i danas, čak je znatno lošije.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/11/2020, 22:01

Ne smeš pri svemu da zanemariš Kinu!
Čedo globalizacije, koje se otrglo gazdama.... njihov model govori da "diktatura" daje rezultate.

"Revoluciju" ne očekuj kao klasičnu (Lenjin, Mao itd..) već kao preokret, kao nešto što će doneti nešto kao socijalnu pravdu, da Facebook i Amazon negde plate porez, da velike korporacije ne upravljaju nacionalnim vladama...

A to što pominješ "socijalnu pomoć" kao prevaru, nje više nema, u Nemačkoj je ona skresana i danas iznosi nekih 430 evra + nešto besplatne hrane itd.

Sad dal ćemo preuzeti "model" Kine ili će se desiti "reorganizacija" i "redistribucija" dobiti, to nije sada izvesno...
Neće globalisti tek tako prihvatiti promene, biće potrebna borba!

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 941
Points : 2022
Datum upisa : 10.09.2018

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/11/2020, 23:19

Dragan555 ::
Jako bi mi značilo da i ostale kolege podele svoje mišljenje po pitanju krize i vremena potrebnog za oporavak na nivo iz 2019 godine. Kako kod nas tako i u svetu. Po meni 2023.

Sve zavisi koliko će pasti. Realno je da pad bude u najrazvijenijim zemljama oko 10% a u SAD možda i oko 20%. To je realno po meni a šta će statistika pokazati videćemo. Ne bi bilo prvi put da statistika trijumfuje nad zdravim razumom......

Dakle, ako se ovo desi a pretpostavimo da će se najrazvijenije zemlje razvijati po stopi od oko 3% onda povratak na nivo do 2019 zemlje zapadne evrope mogu očekivati za oko 7 godina tj. 2027 ili 2028 godine a SAD za oko 15 godina tj. oko 2035 godine.

Što se tiče berze, mislim da će eksplodirati u narednim mesecima i godinama jer će verovatno ekonomije imati rast koji će gurati berzu, odnosno berza će apsorbovati ogromne količine ubačenog novca u sistem jer će kamate ostati i dalje niske.

Srbija verujem neće pasti zato što je suviše mala i nerazvijena kao  i zato što ima malo učešće turizma u BDP-u. Međutim, buduća kretanja će biti usporenija i ja lično bih bio zadovoljan ako bi u budućnosti održavali ovakve ove stope rasta. Ne bih se zanosio pristizanjem razvijenog sveta...... Prednost naše države je što ljudi imaju svojinu (parče zemlje i svoj krov nad glavom) za razliku od zapadnjačkog sveta koji je razvlašćen. Tamo ljudi nemaju ništa a i to što imaju tipa stanovi, kola i sl je iluzija zato što je pod hipotekom koja se nikada ne može skinuti.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/12/2020, 02:27

A sad nešto sasvim novo!!??? coca

Nemačka auto industrija (preko 800.000 zaposlenih) predlaže vladi Nemačke da pomogne auto industriju (prad prodaje preko 30% u odnosu na 2019) da svaki novokupljeni auto dotira sa 3000 evra!!
i da kupac koji svoj stari auto proda otpadu dobije uz vrednost svog auta još 1000 evra extra premije!!!???

Ko je ovde lud?
Jel neko pomenuo da će tržište sve da reguliše i da država ne sme da se meša??? Zar nisu iz EU rekli da Srbija sve treba da privatizuje i sve prepusti tržištu?

Osim toga: Lifthanza ima firme na Maršalskim ostrvima i Kajmanskim ostrvima, na koje uopšte ne leti!
Na pitanje kako to: -------- to su expoziture ----- koje ------ doprinose  ---- uspehu firme?!?

titanik


BTW i u Nemačkoj sve firme koje traže pomoć države ne mogu da isplaćuju dividendu, to se Lufthanzi nije baš dopalo, kao i zahtev države da nema bonusa (nagrade) za članove UO i NO ako traže pomoć...
Samo veselo i ne nervirajte se, pročiće i ova kriza!!
od

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Medax
VIP
VIP



Broj poruka : 331
Points : 596
Datum upisa : 25.09.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/12/2020, 09:16

Ovo samo dokazuje da  zivimo u lazima.Kapitalizam postoji samo na papiru.Ono sto oni zele je korporativni socijalizam.Socijalizam za bogate ali ne i za siromasne.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/21/2020, 17:29

Šok budućnosti se opisuje kao niz društvenih događaja koji dolaze
tako brzo da ljudski mozak ne može da ih apsorbuje kao
informaciju, jer je naučno potvrđeno da postoje jasno označene
granice promena koje je čovek u stanju da pojmi i savlada.

Posle neprestanog izlaganja „šokovima“ te vrste, velika populacijska
ciljna grupa odlučuje da više ne želi da pravi nikakav izbor.

Kolektivna mentalna prezasićenost rezultira apatijom, kojoj će
prethoditi povremeni izlivi bezumnog masovnog nasilja. Takva
populacija postaje lako podložna kontroli i poslušnosti, pa bez
protesta sledi naređenja sa strane.

Šok budućnosti kao specifičan mentalni stres koji se manifestuje kao skup fizičkih i psiholoških
tegoba koje nastaju zbog preopterećenja mehanizma za donošenje
odluka u ljudskom mozgu i generalno ga preporučuje kao
optimalno srdestvo za izazivanje kriza masovne nesigurnosti.
Prema Tevistokovom uputstvu: „Postoje tri izrazite faze, kao
odgovor i reakcija na stres, koje pokazuju široke društvene grupe.

Prvo, to je površnost – napadnuta populacija brani se parolama,
ona ne identifikuje uzrok krize, stoga ne čini ništa protiv njega i
otud se kriza produžava.

Drugo je fragmentacija. Ona se javlja kako se kriza nastavlja i društveni poredak se ruši.

Zatim, postoji treća faza, u kojoj populacijske grupe dospevaju u stanje
’samorealizacije’ (mislim da je prikladniji termin – samoosujećenja – nap. aut.) i okreću leđa uvedenoj krizi i onda sledi neprilagođeni odgovor, praćen aktivnim sinoptičkim idealizmom i disasocijacijom

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime5/24/2020, 17:44

Medax ::
Ovo sve sto se desava je samo uvod u krizu mi dno jos nismo dotakli.Tek kad se to desi onda mozemo da pricamo o oporavku.Posto je godina u mnogim zemljama predizborna svi se trude da recesiju i krizu sto manje spominju.Ovde mislim pre svega na SAD.Mejnstrim mediji sve guraju pod tepih.Samo se prica o trilionima dolara i zato se desava ovaj rast berzi jer su ocekivanja da ce to dati rezultata.Teoretski moze ali drzava ne moze da spasava sve.Postoje kompanije koje i u vreme blagostanja nisu radile kako treba i njima je svakako pretio bankrot.Ako drzave krenu da spasavaju ovakve kompanije to je bacen novac i to ce samo produbiti krizu .Zato prvo treba da dodje do bankrota svih onih koji nisu poslovali kako treba.Tek kad se tu situacija rascisti i ostanu samo zdrave onda ce doci do oporavka.Sad je previse haoticna situacija svi bi novac a realno ga svi ne mogu dobiti.Zato ocekujem da ce se ove godine desavati veliki bankroti koji ce verovatno povuci i mnoge banke sa sobom.Srbija pre svega zavisi od Evrope ovde mislim na Nemacku Italiju koje su duboko pogodjene krizom.Kako neko misli da izveze bilo sta u ove zemlje ako je njihova industrija  predhodnih meseci potpuno stala.Tek kada se ponovo stvori traznja za novim proizvodima,automobilima itd..mi mozemo ocekivati neki rast.Trenutna situacija  je takva da je narod preplasen ovim virusom preti se drugim talasom,kretanje mu je ograniceno  ne moze da napusti zemlju,avio saobracaj ne postoji nema protoka roba i usluga. Situacija je vise nego katastrofalna zato se dno  jos uvek ne nazire..
post2
Prva žrtva među velikima će izgleda biti Hertz. Očekivao sam da će biti neko među kruzerašima. Ko je sledeći? Možda neki lanac hotela? Možda i iz luks kategorije?
Mislim da će prava žurka krenuti na jesen a najveća kriza bi mogla da nastupi tek sledeće godine.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/7/2020, 20:34

Sneki ::
A sad nešto sasvim novo!!??? coca

Nemačka auto industrija (preko 800.000 zaposlenih) predlaže vladi Nemačke da pomogne auto industriju (prad prodaje preko 30% u odnosu na 2019) da svaki novokupljeni auto dotira sa 3000 evra!!
i da kupac koji svoj stari auto proda otpadu dobije uz vrednost svog auta još 1000 evra extra premije!!!???


U međuvremenu su stigli novi podaci o prodaji automobila nemačkih automobila.
Na lageru "leži" preko milion novih automobila, prodaja je u prvih 5 meseci opala za 49% u odnosu na 2019!!

Od dotacije za novo kupljene automobile od države neće biti ništa jer se SPD (socijalDemokratskaPartija) usprotivila.
Oni kažu da je auto-industrija dobro zarađivala prošlih godina, da ne odustaje od isplate dividende i bonusa menadžerima pa neka sami daju rabat za svoje proizvode koje niko neće po tim cenama!!

ALI: sada se javlja najjaći sindikat Nemačke (IGM) i kaže da će pozvati svoje članove da pred kraj godine (tad su izbori) ne glasaju za SPD.

Zanimljivo.....

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
philips1
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 946
Datum upisa : 12.04.2012

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/16/2020, 17:53

Predsednik američke centralne banke (Federalnih rezervi-Fed) Džerom Pauel rekao je danas da su SAD suočen sa dubokim privrednim padom uz „znatnu nesigurnost“ oko toga kada će biti oporavka i koliko će on biti snažan.

https://www.danas.rs/svet/sad-suocene-s-dubokim-privrednim-padom-kaze-sef-centralne-banke/
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/17/2020, 10:09

Citiracu urednika jednog portala: "Kriza je nastala jer su ljudi prestali da kupuju stvari koje im NISU potrebne."

Mozda kriza i nije tolika sustinski nego samo u glavama ljudi.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 25.07.2010

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/26/2020, 16:09

Kompanija Najk u gubitku od 790 miliona dolara zbog pandemije.

Akcionari Lufthanze prihvatili pomoc drzave.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/26/2020, 18:28

Država će sada preuzeti 20-postotni udeo u LUFTHANSI, što ljuti neke vlasnike koji će sudelovati u njihovoj investiciji. Konkurenti u avio industriji takođe su nezadovoljni.
Potvrda paketa za spašavanje nije bila očigledna, jer se najveći deoničar Lufthanze, bavarski biznismen Heinz Hermann Thiele,(najveći pojedinačni vlasnik kompanije sa 15,5% akcija) protivio tome sve do srede, kada se očito predomislio.

Karsten Špor , izvršni direktor, ranije je upozoravao da će glasanje o državnoj pomoći biti "istorijski trenutak" i odlučiće sudbinu tog vazduhoplovnog giganta.

Desetine zaposlenih okupili su se ispred sedišta tokom glasanja, zahtevajući da uprava glasa za državnu pomoć.

Prema sporazumu o pomoći, Lufthanza će od države dobiti devet milijardi eura. Očekuje se da će državni fond za stabilizaciju WSF doprineti 5,7 milijardi evra imovini matične kompanije, uključujući i otplatna sredstva.
Osim toga, WSF će novim dokapitalizacijama platiti 300 miliona evra i steći 20% vlasništva, što bi se moglo ubuduće povećati na 25 odsto i jednu deonicu, čime bi i kompanija biti odbranjena od mogućih neprijateljskih preuzimanja.

Zajam od tri milijarde evra od državne razvojne banke KfW i privatnih banaka planiran je na period od tri godine.

Nemačka država vratiće se u vlasničku strukturu Lufthanse sa 20-odsto udela prvi put od privatizacije 1997. Pored toga, biće joj dodijeljene dve pozicije u nadzornom odboru kompanije.

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/27/2020, 15:28

Da li je ovo svetlo na kraju tunela?

Frankfurt -- Evrozona je "verovatno prošla" najgori deo ekonomske krize izazvane pandemijom koronavirusa, izjavila je predsednica ECB Kristin Lagard.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime6/28/2020, 15:14

Šangaj -- Profit kineskih industrijskih kompanija porastao je u maju prvi put u poslednjih šest meseci.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/8/2020, 23:54

Spremite se posle svega, Kovida i krize, na jednu ozbiljnu finansijsku krizu!!

Mnoge države s tim neće moći da izadju na kraj, a to će dovesti do opšte finansijske krize u EU.

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/9/2020, 08:46

Momir ::
Spremite se posle svega, Kovida i krize, na jednu ozbiljnu finansijsku krizu!!

Mnoge države s tim neće moći da izadju na kraj, a to će dovesti do opšte finansijske krize u EU.
Sve ukazuje da će tako i biti.  Ko bude u kešu, taj će biti car.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/9/2020, 12:33

Popaj ::
Momir ::
Spremite se posle svega, Kovida i krize, na jednu ozbiljnu finansijsku krizu!!

Mnoge države s tim neće moći da izadju na kraj, a to će dovesti do opšte finansijske krize u EU.
Sve ukazuje da će tako i biti.  Ko bude u kešu, taj će biti car.

Samo još reci i u kojoj valuti da čuvamo keš.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/10/2020, 08:01

Fmember ::
Popaj ::

Sve ukazuje da će tako i biti.  Ko bude u kešu, taj će biti car.

Samo još reci i u kojoj valuti da čuvamo keš.
Pa u dinarima naravno.  Vidiš da je on najstabilniji.  sesir

Fmember likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Smile
Old member
Old member
Smile


Broj poruka : 1613
Points : 4731
Datum upisa : 04.06.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/12/2020, 13:17

"Evrozoni preti raspad"
Brisel -- Recesija koja je posledica virusa korone postaje sve dublja, preti čak i raspad evrozone, izjavio je evropski komesar za ekonomiju Paolo Đentiloni.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=07&dd=12&nav_id=1705898
Nazad na vrh Ići dole
Jegulja
VIP
VIP



Broj poruka : 538
Points : 1137
Datum upisa : 18.12.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/13/2020, 23:39

Mercedes Benz je na berzi izgubila 25%!
Planira se više od 15 hiljada odpuštanja zaposlenih...
Očigledno je auto-industrija na kolenima.
Nazad na vrh Ići dole
Cicija
Member
Member
Cicija


Broj poruka : 834
Points : 1945
Datum upisa : 10.01.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/14/2020, 21:52

Vašington -- SAD su u junu ostvarile najveći mesečni budžetski deficit u istoriji pošto je potrošnja na programe za borbu protiv recesije zbog korona virusa eksplodirala.

Prihod od poreza se smanjio jer je mnogo ljudi ostalo bez posla.

Američko Ministarstvo finansija prijavilo je danas da je deficit u junu bio 864 milijarde dolara, što je više od mesečnog deficita u aprilu, koji je iznosio 738 milijardi dolara.

Taj iznos je povezan i sa hiljadama milijardi dolara koje je Kongres obezedio kako bi se ublažio uticaj rasprostranjenih prekida rada, do kojih je došlo u nastojanju da se ograniči širenje pandemije korona virusa, prenosi AP.

Za prvih devet meseci ove budžetske godine, koja je počela 1. oktobra, ukupan deficit je 2,74 hiljade milijardi dolara, što je takođe rekord za taj period.

Time su SAD na dobrom putu da dostignu deficit od 3,7 hiljade milijardi dolara za celu godinu, što predviđa kongresni budžetski odbor.

Taj ukupan iznos bi premašio prethodni najveći godišnji deficit od 1,4 biliona dolara 2009. godine, kada je vlast trošila mnogo novca kako bi izvukla zemlju iz recesije, koju je prouzrokovala finansijska kriza 2008. godine.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2020&mm=07&dd=14&nav_id=1706585
Nazad na vrh Ići dole
Smile
Old member
Old member
Smile


Broj poruka : 1613
Points : 4731
Datum upisa : 04.06.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/15/2020, 00:20

Krenulo je...
3 najveće USA banke za ovaj mesec predviđaju da će ovog kvartala imati gubitak od 45 milijardi $ s tim što to nije konačna suma...
Dakle, ulazimo u tu finansijsku krizu koju su toliko najvljivali.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/18/2020, 10:48

Američki ekspert za ekonomiju i finansije Alasder Makleod izjavio je da bi do kraja 2020. godine kupovna moć američkog dolara mogla biti u potpunosti uništena, a u tom slučaju bi cene zlata i srebra dostigle neverovatne vrednosti, prenosi portal „USA vočdog“.

Prema rečima Makleoda, nadvija se bankarska kriza koja bi se mogla manifestovati za mesec dana. Velika je verovatnoća da će tržište akcija i državnih obveznica, uključujući i američki dolar, izgubiti vrednost.

„To će biti istorijska lekcija. Sve može nestati preko noći. Ako valuta na kojoj je sve zasnovano propadne, propašće i druge aktive“, upozorava on. Makleod ističe da se u budućnosti mogu očekivati prekidi kada je reč o isporukama zlata na buduće (terminsko) tržište. Deo banaka bi se mogao suočiti sa problemom u izvršavanju svojih obaveza – jednostavno neće imati zlata za svoje klijente. To može dovesti do gubitka poverenja.

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Plejade
Still learning
Still learning



Broj poruka : 79
Points : 232
Datum upisa : 10.12.2019

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/28/2020, 09:32

https://www.danas.rs/politika/sapic-svima-je-jasno-da-dolazi-velika-ekonomska-kriza/
Ha kakava demagogija. Sada će nam kriza biti kriva za sve neuspehe i nesposobnosti što nismo mogli za 20 godina da budemo članica EU. EU će upumpati veliki novac tako da od krize nema ništa. A svi znamo da je ovo sprdnaj kako je i zbog čega kriza i nastala, potpuno veštački suludim potezima država sveta karantinima i prekidima saradnje između država.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/28/2020, 10:41

Plejade ::
https://www.danas.rs/politika/sapic-svima-je-jasno-da-dolazi-velika-ekonomska-kriza/
Ha kakava demagogija. Sada će nam kriza biti kriva za sve neuspehe i nesposobnosti što nismo mogli za 20 godina da budemo članica EU. EU će upumpati veliki novac tako da od krize nema ništa. A svi znamo da je ovo sprdnaj kako je i zbog čega kriza i nastala, potpuno veštački suludim potezima država sveta karantinima i prekidima saradnje između država.

Šapić je odlično odgovorio na svako pitanje.  sesir   Pred njim je lepa politička karijera. Samo neka gura.

Momir and Dalaj Lama like this post

Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/28/2020, 13:43

citat ::
„u vreme korone, kao i u svetskoj finansijskoj krizi, krizi na tržištu nekretnina i ekonomskoj krizi od 2007 do 2009. vaskrsavaju iz groba britanskog ekonomistu Džona Mejnarda Kejnsa (1883-1946), kojeg inače toliko preziru neoliberalni duhovi“ i „svi, pa i radikalni vernici tržišta, prizivaju državu da interveniše u ekonomiji koja je doživela slom.

Vladavina finansijskih tržišta nije okončana, a tržišta rada su usitnjena na prekarizovana mala tržišta rada. Nezaposlenost je pretvorena u poslove sa manjim brojem sati, a siromaštvo je poraslo. Naposletku i koncentracija moći u rukama velikih koncerna je porasla. Još uvek ništa od ekonomske demokratije. Veliki deoničari još uvek vladaju autokratski, gore nego ikad.“

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 814
Datum upisa : 22.05.2007

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/30/2020, 23:07

Američka ekonomija zabeležila je u drugom kvartalu ove godine pad od 32,9 odsto, što je najviše ikada, saopštio je u četvrtak vladin Biro za ekonomske analize.

Prethodno je američki BDP pao je u prvom kvartalu ove godine za pet procenata, preneo je CNN.

Pad BDP u drugom kvartalu ove godine u odnosu na prvi je 9,5 odsto, odnosno 1.800 milijardi dolara. Drugi kvartal bio je najgori od 1947. godine, kada je u SAD počelo kvartalno praćenje ekonomske statistike.

Tokom najgoreg perioda Velike depresije, 1932. godine, američka ekonomija zabeležila je pad od 12,9 odsto.
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2627
Points : 5951
Datum upisa : 05.02.2014

Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Nova ekonomska kriza 2019 - 2020   Nova ekonomska kriza 2019 - 2020 - Page 5 Icon_minitime7/31/2020, 14:56

Koliko sad vredi onih 9 tona zlata sto smo kupili u oktobru za 395 miliona evra?
https://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:830235-Nase-poluge-u-svajcarskom-sefu-Srbija-prvi-put-kupila-zlato-u-inostranstvu

Sneki likes this post

Nazad na vrh Ići dole
 
Nova ekonomska kriza 2019 - 2020
Nazad na vrh 
Strana 5 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Sledeći
 Similar topics
-
» KADA CE ZAVRSITI SVETSKA KRIZA???
» Ekonomska politika
» IZBORI 2020.
» USA finansijsko trziste i refleksije na Evropu, Srbiju...

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: BERZA, trendovi, aktuelnosti...-
Skoči na: