BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+63
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
67 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Sledeći
AutorPoruka
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/1/2021, 23:52

@Dragan

Prvo reci gde si video te bear argumente i pokaži neke od njih a da nisu običan clickbait shit, jer klikove je najlakše pridobiti pričama o market crash-u.

Što se tiče inflacije, rekoh da slušam čika Powella koji je rekao da je ovo povećanje prolazno i da mu ne treba pridavati veći značaj. Gde si ti pročitao suprotno?

A i sa tim da akcije rastu se ne slažem.

Rastu one koje su bile pale (i treba još više da padnu!), dakle banke, nafta i tome slično, a najjače akcije koje su početkom godine doživele ATH su već pale 30-40%, dokle više? (znaaam, Gane kaže da one nisu najjače ali ja i dalje mislim da jesu sesir)
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/2/2021, 00:58

Berlin -- Predsednik nemačkog Instituta za privredno istraživanje (DIW) Marsel Fračer upozorava da privredni oporavak nakon vrhunca korona krize neće biti dugog veka.
Posle privremenog "buma" nemačka privreda bi već iduće godine mogla pasti u "duboku rupu", ukazao je Fračer je "Noje Osnabriker Cajtung".

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=05&dd=26&nav_id=1863869

Dr Komazec je uvek bio odmeren. Naslov je apokaliptičan ali to nije njegova krivica. I naravno niko od njih nema težinu Jeroma Powella.

https://m.youtube.com/watch?v=gdV6uwdmLyg&t=725s

Eto Brent je iznad 70$ a akcije naftnih kompanija su po meni jako jeftine. Ne verujem da je to u velikoj meri zbog EV sektora. Pre zbog očekivanja manje potrošnje.

Perapostar likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/2/2021, 01:47

Domaće "anaLitičare" (osim Prof. Zeca ali on ne priča o ovome) ne bih uzimao za ozbiljno.

Evropske takođe ne bih preterano slušao, jer Evropa je u buli još od pre korone.

Tako da, imaš li ti neki opipljivi bear argument od preko bare, da o njemu popričamo?

p.s. Nemoj pominjati da su akcije naftnih kompanija relevatne ni u čemu, njih bi trebalo svrstati u ono "ružna prošlost".


@Adam

VNQ je dobar YTD samo zato što je jedini koji se nije bio odlepio od pada zbog korone.

Nemoj misliti da će nastaviti tako, nema šanse (a ni rezona).
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 476
Points : 1222
Datum upisa : 28.11.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/2/2021, 06:33

https://personal.vanguard.com/pdf/ISGCTIPS.pdf

Prema misljenju Vanguarda korelaciju sa inflacijom ima samo roba, i TIPS obveznice. Nikakvi REIT-i, zlato itd...
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/2/2021, 11:44

Ovaj prof. sa NY je nasao korelaciju sa zlatom i real estate (gledajuci 10-togisnje):

http://aswathdamodaran.blogspot.com/search?q=Equity+Risk+Premium&max-results=20&by-date=true

Commodities su vec "priced in", jedino ako ces da se kladis da li ce da skace ili pada cena.
Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/2/2021, 11:52

Pa i nema zlato korelaciju sa inflacijom.. Poenta je da ono uvek isto vredi tj zadrzava svoju kupovnu moc.. Tako da ukoliko bude velika inflacija novac ce devolvirati a zlato ce zadrzati istu svoju vrednost .. Tj kostace vise dolarosa , isto kao i real estate ..
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/9/2021, 14:39

Kolege da li postoji mogućnost da se za bilo koju stranu akciju vidi promet na određen datum? Na primer Wish je juče imao promet 209433123 a prosek im je do pre 2 dana bio 9582106 a od danas prosek je 12805010 pa me jako zanima da vidim unazad 3 meseca kako se kretao dnevni promet.
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 476
Points : 1222
Datum upisa : 28.11.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime6/9/2021, 14:54

Dragan555 ::
Kolege da li postoji mogućnost da se za bilo koju stranu akciju vidi promet na određen datum? Na primer Wish je juče imao promet 209433123 a prosek im je do pre 2 dana bio 9582106 a od danas prosek je 12805010 pa me jako zanima da vidim unazad 3 meseca kako se kretao dnevni promet.




https://finance.yahoo.com/quote/WISH/history?p=WISH

Dragivoje and Dragan555 like this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/6/2021, 02:01

Kolege kakvo mišljenje imate o akciji DIDI? Samo što su imali IPO već imaju probleme od strane matične zemlje Kine. Da li su dobra prilika za kupovinu ili ih treba izbegavati?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/6/2021, 13:11

Kina regulativno zaje.... kineske firme izlistane na US berzama, sve dok je ta situacija, sigurnije je ne kupovati nijednu kinesku firmu izlistanu u US.
Nazad na vrh Ići dole
Dragivoje
Our family
Our  family



Broj poruka : 248
Points : 696
Datum upisa : 03.06.2011

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/6/2021, 13:55

adamm ::
Kina regulativno zaje.... kineske firme izlistane na US berzama, sve dok je ta situacija, sigurnije je ne kupovati nijednu kinesku firmu izlistanu u US.

To je tačno, zato su i popadale te akcije, ali taj i takav pad može biti dobra prilika za ulaz? 
Moguće su  dve opcije, da kineska država nastavi sa "treniranjem strogoće" što će obarati te kineske akcije u SAD, zaoštravanje odnosa na relaciji SAD-Kina može takođe biti faktor pada cena, a moguće je i da stvari krenu uzlaznom, zelenom linijom? 
Postavlja se i pitanje  potpune verodostojnosti finansijskih izveštaja tih kineskih firmi listiranih na SAD berzi? 
Ajde sad budi pametan šta će da bude i šta valja činiti? Možda valja napraviti neki proračunati rizik kupovinom neke od tih akcija u manjem obimu? kafa
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/6/2021, 14:06

Ovde bih ja isao logikom, "do not catch the falling knife". Ja kupujem samo dividendne kineske hartije izlistane u Hong Kong-u.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/8/2021, 10:56

Sreća pa sam u utorak prodao Wish pre pada. Mislim da će za DIDI danas biti pravi momenat za kupovinu.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/8/2021, 11:50

Za kolegu Dragana,

Može li obrazloženje zašto DIDI ? Osim što je već dosta pala.

Zašto je WISH ovako strašno pala pre 2-3 meseca je bila 30 USD.

Imaš li još neki predlog ?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/8/2021, 12:50

Akcija DIDI samo što se pojavila na berzi već je jako mnogo pala. Zbog jedne odluke Kine. Ne kažem da je kupiti DIDI pametno. Vrlo je rizično. Reč je o preuzimanju rizika uz mogućnost velike zarade ili gubitka. Verujem da Kina neće ići na to da uništi kinesku kompaniju, koja se nije zamerila vladajućoj partiji poput Džek Ma. U svakom slučaju rizična kupovina jeste.
Wish sam 2 puta kupovao i prodavao. Tu je reč o borbi između hedž Fondova (HF) koji su se kladili na pad akcije sa jedne strane i malih investitora sa Reditt i Wall Street Beast (WSB) sa druge. Pad sa 30$ je usledio zbog lošijih rezultata od očekivanih. Imali su problema sa isporukom jer su im prodavci uglavnom iz Kine a kupci uglavnom iz USA i EU. Onda su ih dodatno pritisnuli HF kladeći se na pad i prodajući pozajmljene akcije. Tad su se na ceni oko 8$ umešali kupci sa Reditt i WSB. To je onaj nagli skok sa 8 na 15$. Trenutno se vodi borba između nabrojanih. Prosečan dnevni promet pre nego što su se kupci sa Reditt i WSB umešali je bio 9M tad sam i ja prvi put kupio. Sada je prosečan promet preko 55M i rašće i dalje jer je retko koji dan promet ispod 70M. Mislim da je kompanija dobra i da ima budućnost. Možda ne kao Amazon ili Alibaba ali je njihova sadašnja tržišna vrednost ispod 7 milijardi. Cena je za ulazak odlična. Da li će HF uspeti da je obore ili će ih druga strana Short squeeze katapultirati na dugi rok nije presudno.

Popaj and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/12/2021, 18:06

Njujork -- Akcije Virdžin Galaktika pale su danas 11 posto na Njujorškoj berzi.

Prethodno su u trgovanju pre zvaničnog otvaranja berze beležile rast posle uspešnog probnog leta rakete s posadom i osnivačem kompanije, britanskim milijarderom Ričardom Bransonom, u svemir ovog vikenda.

Zaokret cene akcija Virdžin galaktika izazvala je objava da je kompanija podnela zahtev američkoj Komisiji za hartije od vrednosti za prodaju običnih akcija u iznosu do 500 miliona dolara, kako bi podržala finansiranje svog daljeg rasta posle uspešno izvedenog leta u kosmos u nedelju, javlja CNBC.

Akcije kompanije su trgovane oko 10:45 časova po istočnoameričkom vremenu u padu za 11 posto na 43,56 dolara, nakon rasta od oko 7,0 procenata pre otvaranja Vol Strita. Trgovanje Virdžin balaktikom je nakratko bilo obustavljeno prepodne zbog izrazite volatinosti cene.

Od početka 2021. godine, akcije ove kompanije za putničke letove u svemir porasle su za više od 80 odsto, u očekivanju napredovanja Virdžin galaktika da uvede tu vrstu usluga na komercijalnoj osnovi.

Mada su analitičari sa Vol Strita smatrali da će prvi let kompanije s ljudskom posadom imati pozitivan efekat na akcije, izgleda da taj podvig nije bio dovoljan da promeni mišljenje dela skeptičnih investitora, zaključuje CNBC.

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime7/28/2021, 18:51

Giganti šokiraju čak i Vol strit
Nivo profita koji je pandemija donela najvećim tehnološkim kompanijama iznenadila je u zadnjem kvartalu čak i revnosne stručnjake.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=07&dd=28&nav_id=1897619

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family



Broj poruka : 333
Points : 812
Datum upisa : 22.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime8/23/2021, 18:31

Mislite da je rat u Avganistanu promašaj? Ako pogledate ZARADU ovih 5 američkih kompanija, promenićete mišljenje U SEKUNDI!

Da ste sada već davnog 18. spetembra 2001. godine (na dan kada je tadašnji predsednik SAD Džordž Buš potpisao Akt o korišćenju vojne sile kao odgovor na terorističke napade 11. septembra) rešili da uložite 10.000 dolara u akcije pet najvećih američkih kompanija iz vojno-industrijskog kompleksa, danas biste na računu imali tačno 97.295 dolara.

Ovo je za 58% veći profit od očekivanog, a u pitanju su akcije kompanija "Boing", "Rejteon", "Lokid Martin", "Nortrop Gruman" i "Dženeral Dajnemiks".

Ove brojke sugerišu da je, najblaže rečeno, pogrešno zaključivati da je rat u Avganistanu "promašaj za Ameriku". Naprotiv, iz perspektive nekih od najmoćnijih ljudi u SAD i njihovog bankovnog salda, dvadesetogodišnji rat je zapravo izuzetan uspeh. Nije iznenađenje i činjenica da u upravnim odborima pomenutih pet kompanija sede penzionisani generali američke vojske.

O ovom trendu se još 2005. govorilo u dokumentarcu "Why We Fight", sa posebnom paralelom na nekadašnjeg predsednika Dvajta Ajzenhauera i njegovo upozorenje na aktivnosti i moć koju ima vojno-industrijski kompleks.

Nekadašnji saradnik CIA, akademik Čalmers Džonson je jasno ukazao na to kako će se razvijati situacija u Avganistanu:

- Garantujem vam samo jedno: kada rat postane profitabilan do te mere, jedino što ćete videti je još ratovanja.

U izjavi za portal "Intercept" Džonson je istakao i jasnu razliku između percepcije avganistanskog rata u očima običnog Amerikanca i političara.

- Kada prosečni Amerikanac ispraća sina ili ćerku na ratište u Avganistan, jasno je da u njegovim očima to ne deluje dobro. Međutim, kada političar sa vezama u vojno-industrijskom kompleksu i vizijom o ptencijalnim ugovorima posmatra taj rat, on vidi potpuno drugačiju, debelo profitabilniju situaciju.

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime8/26/2021, 21:28

Niko ništa ne komentariše..... Brine me što ste se ućutali........ scratch

Za to vreme sve ide traljavo... Korak napred, korak nazad.... Ne znam, nekako imam utisak da je tehnološki sektor pred slomom (Amazon, Tesla i sl). Čini mi se da je izgubio potencijal rasta i da će vrlo brzo neko od jačih izgubiti živce i krenuti u rasprodaju. Ostali, ne znam.... biće dobro ako se zadrže ove cene akcija.

Mene lično zanima Lufthansa čini mi se da ide ka odličnoj poziciji za kupovinu.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime8/26/2021, 23:08

Ja sam danas na margini kupio dva reit-a, $KW i $APTS. Upgrade-ovao na margin account skoro. Trebalo je mnogo ranije :D

Razmisljam i da dokupim Sinopharm u HK posto je mnogo pala cena i shortujem EUR.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime8/27/2021, 17:22

https://www.investing.com/equities/rio-tinto-plc-exch-dividends


 scratch
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime8/27/2021, 20:25

Vec sam bio razmatrao RIO tinto, umesto njega uzeh NLB u Londonu... Danas je na London berzi prodavan po 14.55, a cena u Ljubljani bila 69.4 / 5 = 13.88. Kolika razlika u ceni medju berzama! 

Verovatno ode na gore i u Ljubljani. Ide lepo na gore, usao sam po 13.00 pre 2-3 meseca.

E sad da sam kupio RIO, bio bih u gubitku jer je cena, barem u dolarima bila tada oko 86$.

Posto trenutno mogu jedino da kupujem na margini, tj. kreditu, trenutno sam nesiguran za RIO, jer moze dosta da oscilira cena zavisno od cene materijala. Kod ovih REIT-a, cena nekretnina je otisla na gore, tipa 30%, cena rente nesto na gore, pa posto su kamatne stope i dalje iste, ne bi trebalo da imaju problema u sledecih par godina da isplacuju dividendu, i stabilna dividenda da namirim kredit.

U trenutnoj situaciji deluje jako rizicno kupovati na margini...

Ali mislim da je RIO relativno dobar izbor, osim sto i ljudi koji se bave rudarstvom ne mogu da procene kako ce se kretati cene minerala...
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime9/20/2021, 16:36

https://www.investing.com/equities/dt-lufthansa

Lufthansa pusta u opticaj novih 600 miliona akcija koje će biti ponuđenje postojećim akcionarima po ceni od 3,58 evra..... Da li sada kupiti akcije ili sačekati da prođe ova gungula pa kupiti posle  scratch . Nekako mi se čini da je bolje sačekati jer će se nakon podele broj akcija LHA duplirati pa možda cena padne ispod 6 evra koliko je trenutna tačka isplativosti. (8.7 + 3,5) = oko 6.

Situacija je vrlo zanimljiva, mislim da treba ispratiti razvoj događaja.

Voleo bih da čujem mišljenja iskusnijih kolega, šta se može očekivati u pogledu kretanja cene lha.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime9/22/2021, 21:22

https://www.investing.com/equities/dt-lufthansa

https://www.investing.com/equities/deutsche-lufthansa-ag

scratch
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime9/22/2021, 21:40

Fale im pare pa stampaju nove deonice. Ja stvarno ne znam kako bi analizirao avio kompaniju. Mozda samo pogledaj koliki je dug (rizik) i EPS za 2014-2019.. Onda izracunaj prosek EPS pa pomnozi sa 0.7. Ako ima veliki dug pomnozi sa 0.8. Time bi dobio estimated EPS za 2022.

Evo uradio to i dobio EPS od 2.22

Onda je ova firma na ~ PE 3 sto deluje potencijalno kao super kupovina, uz veliki  rizik...
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime9/22/2021, 21:53

Uf. sad sam se setio zasto prethodna je previse optimisticna analiza. 

https://www.bloomberg.com/news/features/2021-08-31/will-business-travel-come-back-data-show-air-hotel-travel-forever-changed

Post Covid-a business putovanja ce se znacajno verovatno smanjiti u odnosu na pre covid nivo.

Ma kad je Buffet mogao prodati aero kompanije 2020, sto bi ti sad kupovao...
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime9/22/2021, 22:33

Adame,

Ne gledam ništa od podataka, racija  itd..... Ništa, ništa, ama baš ništa me ne zanima.... Akcija je previše pala, znam da Nemačka neći nikada dozvoliti bankrot a uz to sam prilično siguran da će Lufthansa imati totalni monopol na evropskom tržištu.... Meni je to dovoljno da kupim.... Nadam se da će još malo pasti kako se približava rok od 30.9. za prodaju "prava" na akcije od 3,58 evra jer se nakon toga ako se ne prodaju na tržištu gase.

Sada bi te zamolio da pogldeaš ovaj instrument ISIN DE000A3E5B58 to je kreirano i prodavaće se do 30.9. Ko to kupi dobija akcije Lha po 3,58 evra.... Trenutna cena je 2,5 evra...... Ja razmišljam ovo da kupim ali imam problem sa engleskim jezikom te se plašim da neću uspeti da pravilno protumačim procedure.... Ako te zanima pogledaj o čemu se radi. I naravno ako hoćeš napiši.


Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime9/23/2021, 06:47

Evo otvorio sam investor relations, https://investor-relations.lufthansagroup.com/fileadmin/pm/share-bonds/capital-increase/files.php

Tu je prospectus tih akcija ako dobro razumem. Na 619 strana!

Ako dobro razumem one imaju limited transferability i popust u odnosu na obicne. Sad ko hoce to da ozbiljno razume, morao bi da procita tih 619 strana. Ako uopste to moze da se kupi, jer bila je subscriptions, ako je proslo zbog limited transferability ne moze verovatno da se kupi.
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family



Broj poruka : 333
Points : 812
Datum upisa : 22.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime10/29/2021, 08:18

Postoji privredni sektor koji je vrlo dobro prošao tokom tekuće pandemije, a to su farmaceutske kuće koje su proizvođači odobrenih vakcina. Akcije kompanija Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson&Johnson su osetno porasle u proteklom periodu.

U uslovima kada svetske vlade sve više vrše pritisak na ljude u svrhu vakcinacije, pojavila se nova kompanija u ovom sektoru – američka farmaceutska kompanija Novavax, koja još uvek nije uspela da izađe iz senke velikih farmaceutskih kompanija koje dominiraju ovom industrijom. Čini se da će se to promeniti s Novavax-ovom vakcinom protiv Covid-a, čija učinkovitost iznosi oko 90%, što je blizu onih koje proizvode Pfizer i Moderna. Novavax zaostaje za Pfizerom i Modernom u dobijanju odobrenja i predstavljanja i nastupa na tržištu, ali kompanija veruje da postoji veliki prostor za vakcinu koja je jedna od najučinkovitijih. Nije bazirana na novoj mRNA tehnologiji koja brine neke od sumnjičavih koji se nisu vakcinisali.

Investitori se nadaju da će, kako kompanija prolazi kroz isti proces kao i Moderna, ponoviti iznenađujuće rezultate Moderne. Ovogodišnja cena akcija Moderne skočila je inače preko 300%.

Novavax-ova cena akcija već je ove godine porasla preko 100%. Međutim, nisu samo investitori ti koji veruju u kompaniju. Japan je već pristao da kupi 150 miliona doza. Vreme će pokazati hoće li Novavax uspeti da ponovi uspeh kompanije Moderna.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime11/4/2021, 19:24

Može neko da objasni šta znači ovo "po razblaženoj akciji"..... Zašto su akcije ove firme razblažene, o čemu se tu radi. scratch

https://finance.yahoo.com/news/safety-announces-third-quarter-2021-200500140.html
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime11/4/2021, 19:31

https://www.youtube.com/watch?v=RvJplp5aixE

Diluted earnings per share (diluted EPS) calculates a company's earnings per share if all convertible securities were converted. Dilutive securities aren't common stock, but instead securities that can be converted to common stock.


prevod


Разређена зарада по акцији (разређени ЕПС) израчунава зараду компаније по акцији ако су конвертоване све конвертибилне хартије од вредности. Разређујуће хартије од вредности нису обичне акције, већ хартије од вредности које се могу претворити у обичне акције.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime11/4/2021, 21:17

Zahvaljujem se adame,

Jasno mi je sada o čemu se radi. Nisam savladao sve berzanske termine.... Uzgred, ako te ne mrzi da pogledaš kakva je tvoja procena zarade za ovu akciju, da li je dobra ili loša.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime11/4/2021, 21:51

Pa taj Safety mi deluje onako, solidna kupovina, ali ne nesto preterano dobra. 

je si li odgledao onaj video: https://www.youtube.com/watch?v=RvJplp5aixE
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime11/8/2021, 21:11

Naravno, već sam pisao da me zanima Lufthansa.

Duže vreme gledam da kupim neku američku akciju ali ne uspevam ništa da nađem. Sve mi se tamo čini preskupim...... Želeo bi da pitam da li ima neko neku preporuku. Ne mora preporuku, već u smislu ako razmišlja o nekoj akciji neka napiše.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 19 Icon_minitime11/8/2021, 21:22

Slabo ovo ko i cita.

Ako kupujes preko Komercijalne banke i dalje, moj predlog je nemoj nista, prosto ne vredi.

Ako vec moras zato sto imas USD razmisli da li zelis neki REIT, ja sam danas kupio $ADC REIT zbog jakog insider buying, mada mislim da je $MPW bolji izbog trenutno....

BRK.B je verovatno dobar, a od Tech, ja i dalje drzim Googl i MSFT.
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 19 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 11 ... 18, 19, 20, 21, 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: