BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+63
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
67 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/28/2021, 20:47

Trudim se da razumem sve što se dešava oko EV ali nikako mi ne ide. Ajde Tesla je već brend pa da ih izbacim iz dilema. Uzmimo za primer Li Auto. Imaju jedan jedini model koji je hibrid. Nije ni kompletno na struju. Lep SUV koga zanima neka potraži Li One. Prodali su 30000 komada izašli na berzu i već vrede 19 milijardi dolara. Toyota sa milionima prodatih vozila vredi nepunu 21 milijardu. Li Auto nikada nije radio u plusu. Ajde da gledamo i budućnost, očekivanja. Toyota odavno ima hibride i prodaje ih daleko više. Kao da svetski auto giganti nemaju u ponudi E automobile? Oni koji imaju svu tehnologiju i kvalitet decenijama odjednom vrede manje od kompanija koje su se pojavile pre par godina i ko zna kakvog su kvaliteta? Zna li neko šta to ne vidim? Evo neka postanu firma koja prodaje milion automobila godišnje (a od 30000 do milion dug je put) opet ne vidim što bi vredeli više od Toyote ili Daymlera poput BYD na primer?
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/28/2021, 21:21

Logična dilema, zbog toga sam Liauto odbacio, ali šta je sa NIO?

Sve što znam o njemu je da je skuplji od totalno-precenjene TSLA??

O čemu se tu radi?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/28/2021, 21:22

Ja sam pogledao taj Li Auto. Nista mi nije jasno,  poceo sam da gledam short tock availability. 

TESLA short stock avail 7.43%
MSFT short stock avail 0.56%
Orcl 1.37%
NIO 5.34%
Toyota ADR 0.06%

Moja procena je da je su EV isuvise rizicno (TESLA, NIO). Toyota mi deluje najbolje od svega toga.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/28/2021, 21:26

I oni i BYD. U prošloj godini imaju rast kao da su kriptovalute.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/28/2021, 21:31

Imam jednu novost i jedno pitanje. 

Stavicu jos neke pare na berzu. 

Kupicu nesto ORCL - drugar koji radi tamo tvrdi da ce cloud njihov da razbije. Ajd kupicu nesto, cisto da me maler ne bije, a svojevremeno mu nisam verovao za litecoin kad ga je mine-ovao za 0.4$. 

E sad ostatak pare mora negde da ide, medjutim odjednom pogledah 
Sony PE 13.42 u 2019 game and network segment 18.2%.
Pa ovo je mnogo mali PE, a sa Sony PS5 all digital edition, pretplatama i prodajama igara preko njihovog store, zarada bi trebalo da bude multiplier... realno oni 2021 ne mogu da prozivedu konzola koliko ce ljudi da kupe... 

Jel ima tu nesto sto ne vidim?  Deluje mi jako dobra kupovina.

Razmisljam i da kupim Stock Option na Sony ali mi je konfuzno, ima li neko iskustva s tim da mi pomogne?

Od drugih hartija sto bih mogao da kupim je jos Hong Kong: Sinopharm, Legend Holdings Group. Ovo nisu hartije koje ce mnogo da rastu, ali bi mogle da rastu vise od inflacije.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/28/2021, 23:48

Koliko sam ispratio, ti koji si jedan od najaktivnijih ovde, kupio si jednu akciju i sada razmišljaš da kupiš drugu, jel tako?

Mene je onda neko gadno prevario kada mi je rekao da na berzu ne sme da se izlazi bez najmanje 10 pozicija u svakom trenutku.

Koliko imate pozicija, posebno vi koji ste na stranim barzama (a i na domaćim)?
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 06:49

Za bavljenje ovim poslom ne postoje pravila, ni gotova rešenja. Vremenom, svako od nas izgradi neki svoj sistem po kome deluje. I ja sam se naslušao priča o diversifikaciji, ali to jednostavno ne važi za našu berzu. Imam 4 akcije koje uz minimalni rizik, pretvaram iz jedne u drugu, pazeći na presek za dividendu i bilo kakav profit na transakcijama. 

Nisam od onih koji godinama drže jedne te iste akcije u svom portfoliju. Svakodnevno pratitim kretanja na berzi i reagujem kad god se može nešto zaraditi. Izbegao sam "rad" sa akcijama na kojima sam mogao da imam gubitak. Na vreme sam izašao iz MTLC i ENHL. Siguran sam da se na stranim berzama moglo još više zaraditi.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 08:07

Poenta oko diverzifikacije je "do not put all eggs in one basket" tj. da ne stavljas sva jaja u jednu košaru. Neki se odlucuju da stave sve u jednu hartiju, tu je veci rizik da mozes da ostanes bez svega, ali potencijalno veci dobitak.

Ja imam pozicije 
Microsoft 34% portfolio
Bank of China
Pfizer
Goldwind 
China Medical System
Sinopharm 6% 

Na domacoj
Nis
Komercijalna

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 941
Points : 2022
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 09:59

Najveći broj akcija koje sam ikada imao u svom portfoliju je bio 7.

Trenutno imam 4 akcije (2 na belexu i 2 na stranim berzama) i planiram da kupim još jednu na stranim berzama...... Plus obveznice.... ranije bi sve što zaradim plasirao u obveznice ali..... jbg.... sada su stope prinosa pale pa je moja procena da mi se ne isplati a i strah me je od inflacije.

PS:

Samo da primetim da ja nisam reprezentativni trgovac akcijama. Koliko vidim drugi trguju više trejderski a ja imam drugačiji ugao gledanja na berzu, zato se razlikujem dosta od drugih.

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 10:17

Adamm ORCL je kompanija velike vrednosti pa ne znam koliko bi cloud mogao da progura njihovu cenu?

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 10:25

Cloud bi mogao da pogura Orcl cenu u nebesa ako bude se dobro prodavalo, tj. ako postojeci klijenti budu selili Oracle bazu u Cloud (uz neku vecu cenu nego sto trenutno placaju, naravno). U teoriji mogu uzeti nesto i od konkurencije.

Meni se ne svidja njihova dokumentacija, po meni je cloud, EV, fintech generalno u bubble, i posebno su ranjive male firme koje se time bave.  

Naravno, neke ce jako dobro da prodju, ali u proseku, mislim da ce investitori puci na tome.

Oracle revenue by segment:
https://www.statista.com/statistics/269728/oracles-revenue-by-business-segment-since-2008/
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 10:59

Hmmm... naletih na https://simplywall.st/stocks/us/real-estate/nyse-skt/tanger-factory-outlet-centers

skoro je bilo na fool.com su ga sugerisali za kupovinu u vise navrata: https://www.fool.com/investing/2021/01/14/heres-why-tanger-factory-outlet-stock-is-soaring-o/

a Marketwatch prikazuje https://www.marketwatch.com/investing/stock/skt?mod=over_search
52.41% of stock shorted. 

Fora sa ovim Tanger-om sto je bio solidan biznis pre korone, sta se ovde desava ko ce ga znati. Otprilike ko hoce da igra loto, danas kupis pa odma stavis da prodajes za 20% vise...

Danas je i ex-dividend date za Tanger... pogledajte volume u prehodnih dana.... kakav picvajz

Dragan555 and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime1/29/2021, 22:30

adamm ::

Razmisljam i da kupim Stock Option na Sony ali mi je konfuzno, ima li neko iskustva s tim da mi pomogne?
Ne znam sta te zanima konkretno, trgovao sam ja sa opcijama. Osnovna ideja stock opcija je da zastitis stock poziciju, ako si npr long Apple uzmes put opciju (kao da si short) i obrnuto, ako si short Apple uzmes call opciju (kao da si long). Tako ako cena deonice krene suprotno od tvoje stock pozicije, imas opcije koje te brane od gubitka. Naravno kao i sve, masa ljudi ne koristi te opcije da se zastiti od rizika nego da spekulise i uvecava moguci dobitak, ali i uvecava rizik za gubitak. Ovo pumpanje Gamestopa i haos koji je izazvan trenutno je upravo izazvan opcijama.

Ajde da kazem jednostavnije, uzimas npr call opciju (long)  1 opcija je 100 deonica, placas za tu jednu opciju obicno mali premium i to ti daje mogucnost da u odredjenom vremenskom periodu (npr za 3 meseca) zamenis tu jednu opciju za 100 deonica po nekoj buducoj ceni koja bude tad.
Put opcija je isto to samo obrnuto.

Prednosti su sto za male pare pojacavas svoju poziciju, (kao leverage) pa ako cena deonice skoci 20%, vrednost opcije skoci uvek mnogo vise npr 120%. Prednost je i sto ako deonica ode dole, gubis samo taj mali premium koji si platio.

Mana je sto svaka opcija ima vremenski rok u kom moras da je iskoristis, koji ti biras kad je kupujes. Znaci ako je npr Apple call opcija April17 2021, strike 170 dolara, to znaci da imas do 17 aprila fore da cena deonice dodje preko 170 da bi zaradio, inace posle toga je bezvredna.

Znaci u sustini imas dupli rizik, em moras da pogodis dal ce deonica da ode gore, em moras da pogodis da u tom vremenskom intervalu dostigne cenu koju si kupio.

Opcijama mozes i da trgujes kao sa obicnim deonicama. Ako npr 10tog Aprila je cena deonica preko 170 dolara, ne moras da cekas krajnji rok isteka opcije 17 April, nego je prodas nekom drugom i ostvaris profit.

Bitno je reci da ogroman broj opcija istekne van targeta, znaci postane bezvredno.

Ima tu jos dosta detalja, ali da ne komplikujem previse.

ILoveRoses, Dragan555 and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/1/2021, 07:12

Na Reditu se dogovaraju da opet malo muče šortere. Na ceni srebra. Koliko je to izvodljivo? Ipak nije srebro Gamestop. I da li je moguće sa Kombank trejdera kupiti srebro?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/1/2021, 08:39

Silver short:

https://www.youtube.com/watch?v=GrCHiM8Y3Xw
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/1/2021, 09:34

https://www.teletrader.com/silver-hits-30-for-first-time-since-2013/news/details/54488021

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/1/2021, 10:41

Nisam i dalje uspeo da odlucim sta jos da kupim, jer ne usudjujem se da stavim previse ni na jedan tiker. 

Nakon stock screener-a, razmisljao sam o Sanofi, AbbVie i Samsung Electronics co.
Ima li neko misljenje vezano za neku od tih kompanija?

Hteo sam da stavim nalog za Samsung Electronics Co 
https://www.marketwatch.com/investing/stock/005930/financials?countrycode=kr&mod=mw_quote_tab

ali mi IB ne nudi Soul berzu, imam opciju da dam nalog na tipa
SMSN SAMSUNG ELECTR-GDR REG S LSEIOB1
SSU SAMSUNG ELECTR-GDR REG S FWB

SSNHZ SAMSUNG ELECTR-GDR REG S VALUE


LSEIOB1 = London Stock Exchagne
FWB = Frankfurt

Ok onda pretpostavljam, Frankfurt.

Kad bi znao sta se desi sa dividendom i porezom na dividendu ako kupim SSU:FWB i da li ima nekih skrivenih troskova.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/1/2021, 20:39

Evo ovako... pazario sam:
Samsung Electronics SSU:F. 
Oracle
nesto malo Sony ADR, hteo sam opcije na Sony ADR, ali nije islo ni iz web ni iz TWS,  danas je IB radio mnogo sporo, a izgleda da za davanje naloga za stocks prihvata currency conversion odmah izvrsen, a za opcije T+1 

Postavio sam 4 naloga preko noci:
- Legend Holdings
- jos nesto sitno Sinopharm 
- Sony opcije Tokyo
- Sony deonice Tokyo

Tako da sad imam 9 pozicija na IB. Iskreno mislim da je to dovoljno, u sustini dovoljna je jedna pozicija, al' da valja ;-). Ako prodje ovo imacu 10 pozicija, sasvim dovoljno za diverzifikaciju.

Ako mi ovi nalozi HK i Japan prodju bilo bi dobro, e onda opet necu imati para da stavim na bilo sta... haha, otisle... I potrajace dok uspem jos nesto da zaradim, a i previse ce biti da dam ih brokeru.  kafa
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/3/2021, 10:41

Sony otisao gore 3.2% u Frankfurtu, u pre-market USA je up 5.8%, 

short term Frankfurt trading idea staviti 87.53 nalog danas, pa ako prodje prodavati sutra ili prekosutra ili sta je vec moguce

Evo shvatam sad neke stvari:
- ako imas near insider informacije da ce nesto da bude bolje od ocekivanog, kupi pre finansijskih rezultata, pa prodaji posle
- isto vazi i za osecaj...

Mada najpametnije je: kupi dobre deonice i drzi dug vremenski period (prodaji kad postanu lose). To pisem kao da sam izumio toplu vodu, tj. bojler, lol...

Sve u svemu, izgleda da sam 5-6% up sa Sony. Da su mi prosle opcije, bio bih up 30% verovatno...
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/3/2021, 15:49

ovaj put sam ga razvalio izgleda
Sony ADR
109.00
 +9.76    +9.83%

Dragan555, marjanovicgane, djuken and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/4/2021, 15:02

E ovako, cini mi se da sam blizu odluke da prodam dobar deo Pfizer.  Razlozi: cini mi se da poslovanje nece bas biti rosy. 

Kupio sam po 37.2, zadnja cena je 34.84, danas je premarket u bull stanju... Logika mi je da prodajom toga mogu kapitalni gubitak da prebijem sa kapitalnim dobitkom na drugim hartijama (to tek treba da skontam kako).

Pa sam sad opet u potrazi sta sad kupiti...  Razmisljam o nekim Real Estate ETF, mozda bas isto VNQ kao djuken i Siemens ag.

Pokusacu i sa nekim filterima na finscreener i finance.yahoo.com samo da skontam koji filtere...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/5/2021, 22:58

Vrlo lako. Kupiš ili skineš formular PPDG3F isti je za dobitak i gubitak. Ima 3 strane. Na prvoj unosiš svoje podatke, cenu koju si platio i po kojoj si prodao. Drugu stranu ostaviš praznu, treću samo potpišeš. Znam jer sam "imao sreću" da ga popunjavam. I da sve gubitke nastale u prvih 6 meseci prijavljuješ u julu a one nastale u drugom delu godine prijavljuješ u januaru. Mada i ako zakasniš tolerantni su. Sad možda može i mejlom.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/5/2021, 23:01

PPDG3 se moze popuniti online vec dugo, ali tek treba prvi da popunim, jer sam tek ove godine prvi put prodao deonice. Valjda cu da se snadjem.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/5/2021, 23:11

I sledećih 5 godina možeš umesto da plaćaš porez na kapitalnu dobit da ti odbijaju od gubitka.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 941
Points : 2022
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/6/2021, 14:49

adamm ::
PPDG3 se moze popuniti online vec dugo, ali tek treba prvi da popunim, jer sam tek ove godine prvi put prodao deonice. Valjda cu da se snadjem.

Poreska uprava je omogućila da se prijave podnose preko aplikacije e-porezi u digitalnom obliku. Ovde imaš uputstvo 
file:///C:/Users/x/Downloads/Uputstvo%20za%20podno%20enje%20PPDG%203R%20%20u%20elektronskom%20obliku%20za%20sajt%20PU.pdf
Korisnička podrška za instaliranje aplikacije e-porezi je dobra.

Nekako, meni je lakše da korestim e-porezi.

Kada su u pitanju strane akcije poreska prijavu popunjavam  prevodeći strane valute u RSD po srednjem kursu na dan kupovine ili prodaje.
Nazad na vrh Ići dole
Cicija
Member
Member
Cicija


Broj poruka : 834
Points : 1945
Datum upisa : 10.01.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/6/2021, 16:34

Shares of Lockheed Martin have had a suboptimal performance over the past few months. Shares have fallen almost 11% since the last time, looked at the company right after third-quarter earnings results.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/6/2021, 19:37

Hmmm.. yahoo finance clanak za Hasbro... 
https://finance.yahoo.com/news/earnings-outlook-hasbro-150744656.html

Hasbro bi bre trebalo da dobro posluje u pandemiji, ljudi kupuju drustvene igre preko amazona da igraju kuci s klincima. Mislim da ce ovo da skoci sutra na otvaranju.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/7/2021, 18:09

E ovako, evo sta sad kupujem sledece sedmice (ako se nesto ne promeni): Verizon i nesto malo Intela (prodajem Pfizer na gubitku, prebijam sa dobitkom). 

U HK berzi i dalje drzim Legend Holdings i Goldwind, ocekujem gubitak i pad na ovome, ovo ce verovatno biti kratkorocni zajeb, ali ne znam sta bih kupio da ih prodam a da nije banking, insurance, ili utility kompanija. Svidja mi se Goldwind, pa izgleda da cu da ga drzim,  na gubitku.

I dalje mi je vecina potfolio u Micosoft 21.5% i Sony 23%.
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/7/2021, 20:40

Razmisli jos jednom za Pfizer, meni je nepojmljivo da je otisao ispod cene pre pandemije iako su prvi dosli do vakcine i imaju najvise narudzbi. Chart pokazuje uptrend sa higher-lows, ako si u njemu na duze ja ga ne bih dirao dok ne probije support na novembarskih 32.6 otprilike, znaci stop tu negde ispod. Naravno, ti znas tvoj rizik, tvoj novac, meni je ovaj pad neverovatan makar bio i "sell the news" pad.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/7/2021, 21:00

@djuken ne znam gde citas chart, ali na investing.com Techical Analysis pokazuje Sell ili Strong Sell

U Nov 2020 je Pfizer imao vrstu stock split-a, tj. deonicari su dobili 0.206 deonice Viatris koji je preuzeo Upjohn, pa nije mnogo cudno.
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/8/2021, 21:28

Ma skoro svaki chart je adjusted za stock split, ovo sto pricam nema veze sa stock splitom.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/8/2021, 21:37

Mnogo ljudi mi je govori da ne prodajem. Razlog da prodam je da preklopim poreski gubitak sa dobitkom. Medjutim 2 dana mi nije prosao nalog, Pfizer je danas jos otisao blago dole, pa mozda i odustanem od prodaje. Ima i gorih deonica sa 4.47% dividendom. 

Jednom mom prijatelju moze da ulozio 25K EUR, preporucio poznanik koji radi day trading da kupi 100 razlicih hartija na Nasdaq-u koji imaju 5+% dividendu (!). To mi zvuci kao "security through obscurity".
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/9/2021, 09:37

Verovatno ste vec culi, nafta je skocila na ~60. Takodje, skakali su i ostali materijali, pogotovo za baterije. 

Futures za naftu se drze na ispod 60 koliko vidim, tako da se ne ocekuje veci skok. 

Mozda je Gane napravio dobar posao sa Royal Dutch Shell. 

Odjednom sam odlucio da stavim Sony Franfurt na prodaju da kupim naftase pre nego sto jos skoce.

Royal Dutch Shell isto sto i Gane.

Nazalost, da sam se setio to da uradim pre otvaranja berze na 94.30 prosao bi mi nalog verovatno, sad sam stavio na 94.36, pokusavam da ga promenim na 94.30, ali... interactive brokers bagovit  ko i obicno poslednjih dana:

"Failed to load order information."
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/9/2021, 09:57

Ah, da gane je izasao iz Royal Dutch... izgleda ne u pravom trenutku :-).

Problem sa prodajom ovog Sony na Evropskoj berzi je sto je deonica vezana za JPY, a dnevne oscilacije valuta su velike .. jutros kad je Japanska berza bila otvorena i preko 127, a sada je 126.69..

Pretpostavljam zato sto su Japanci uglavnom kupovali euro a Evropljani kupovali JPY u toku svog radnog vremena.

Pretpostavljam da ce EUR opet da osnazni oko 15:30, kad USA market bude isao na open, videcemo. 

Uglavnom ovo brzo trgovanje mi slabo ide, dok se IB vuce, iskace i baguje otisao Royal Dutch sa 15:38 na 16.16.

Tako da, kasno Marko na Kosovo stize....

Verovatno bi trebalo da se manem ovog short term trading-a, i predjem na investing strategiju 

"buy and hold"
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 13 Icon_minitime2/9/2021, 11:30

Povlačim sve što sam rekao za Li Auto. Oduševljen sam! Nadam se da će pare od IPO iskoristiti za širenje mreže jer im je ovaj jedan model za sada dovoljan.
https://youtu.be/EcHP7kr2QI0
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 13 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: