BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+66
BiznissBL
AkiTaki
MORNAR
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
70 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 15 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/2/2020, 16:20

Mada nisam gadljiv da istrejdujem po nešto, ne smatram sebe trejderom nego investitorom.

Što se tiče šortovanja indeksa što ste pitali, indekse ne volim i retko radim, previše su mi spori i naprosto nisu vredni cimanja, a kada baš poželim tako nešto uzimam isključivo leveridžovane instrumente.

Ali sve zavisi od ukusa, recimo moj blizak prijatelj radi samo fjučerse, kaže da psihički ne može da podnese dnevni gap koji nastaje kod akcija.

Evo jedan moj primer recimo ovaj poslednji, koji ste svi ovde na forumu videli: Na akciji čiju sam kupovinu objavio ovde za manje od mesec dana sam dobar 35%.

U vreme dok sam sarađivao sa domaćim trejderima i brokerima oni bi u tim slučajevima, čak i mnogo ranije, vikali "prodaj, prodaj, bukiraj profit" i slično ali ih nisam previše slušao.

Možda grešim ali ne vidim nikakav razlog da prodam akciju koja je skočila, ali važi i obnuto, ne vidim razlog da ne prodam onu koja je pala tj. da "čekam da skoči pa da je prodam", što se takođe dešavalo.

Ne zaboravite da akciju nije briga u kom trenutku smo je mi kupili i da li smo i koliko na njoj u plusu ili ne, ona ide svojim tokom koji je posledica xxx faktora i uticaja.

Po meni, posao investitora je da istražuje sve te uticaje i da investira u skladu sa njima, a sam pomeraj cene instrumenta na gore ili dole što trejderi prevashodno gledaju, meni je samo jedan i to tek od sporednih parametara u analizama koje pravim.
Nazad na vrh Ići dole
djuken
Just looking
Just looking



Broj poruka : 29
Points : 46
Datum upisa : 12.10.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/2/2020, 18:40

marjanovicgane ::
Za kolegu djukena,
Molim vas da mi pokažete linkom gde može da se vidi racio "short interest " za kompanije........ naravno, ako se radi o besplatnim sajtovima. Ja sam tražio na besplatnim forex sajtovima ali nisam uspeo da nađem. Međutim, možda negde ima.

Pa imas na platformi preko koje trgujes?
Imas short interest i pratece parametre na dosta sajtova, ovako iz glave za US stocks solidan https://finviz.com/, pa idi na deonicu koja te zanima ili screener. Imas http://shortsqueeze.com/. Za evropske imas https://shortsell.nl. Ovo za Evropu je bas dobro jer inace svaka zemlja izbacuje podatke za svoju berzu tako da je ozbiljno cimanje ako ti treba brzo info za stocks iz vise zemalja.

Ne bih se slozio skroz sa Cermetom u vezi short interest, mislim da u kombinaciji sa ostalim short parametrima moze da pomogne da obratis paznju na neke od deonica. Ako podjes od stavke da je inace shortovanje rudarski posao, da kosta para i zivaca, moze da bude jako isplativo ako imas jasnu ideju sta i kako. Tu negde pomogne i short interest zajedno sa drugim parametrima. Znam za masu deonica koje su pod pritiskom shortera godinama, a u dosta slucajeva bude i short squeeze (bio sam u oba) :) , pa ako imas stomak i risk toleranciju onda definitivno pomaze svaka data da odredis target.

Po meni nema smisla duzi long na neki stock koji ima duze vreme ogroman short interest. Ili i obrnuto. Moze da bude dosta razloga zasto neki stock ima visok short interest, ali se na kraju svodi na to da postoji konzensus kod velikog broja investitora da je deonica precenjena. I spremni su debelo daplate i dugo da cekaju, tako da sto bih tu bio long ako ima hiljade drugih gde nema tog pritiska.

Sta je danas podcenjeno? Dobro pitanje. Rekao bih nista nije podcenjeno, ali kad pogledas da nemas gde da stavis pare osim u stocks, da imas iza sebe Trampa, Fed i niske stope, onda sve izgleda podcenjeno.:)
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/3/2020, 00:15

Cermet ::
Svaka vam čast što možete da kupujete takve akcije.

Akcije tog tipa a naročito one koje imaju veze sa naftom zaobilazim u širokom luku, možda grešim.

Šta da ti kažem? Ne znam koliko puta sam se pokajao što sam ih kupio. A najviše što nisam izašao početkom juna. Kao i kolega Gane i ja sam ih kupio iz razloga što su pale na nivoe na kojima nisu bile decenijama. Nije problem zaradiće se na njima. Već sledeće nedelje očekujem značajan rast cene. Ali nervirao sam se jer su mi brojne druge prilike prošle. Samo da sam izašao kad sam se lomio oko 5 juna sve bi bilo odlično. Ali eto mislio sam porašće još malo... Kad ono nagli pad. Pogrešio sam i sad čekam novu priliku.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/3/2020, 16:40

@djuken

Ima naravno logike da short podaci mogu pomoći, naravno pod uslovom da su tačni i da su up-to-date. Pojasni malo gde te tačno podatke gledaš i kako ih koristiš u analizama. Uzmi neku konkretnu akciju i pokaži nam šta po tom pitanju možeš da saznaš o njoj i kako te podatke koristiš.

Što se tiče situacije na tržištu ne bih se previše radovao, jer ne zaboravite da je ovo u potpunosti FED-driven market i da trenutne cene nemaju dodira sa realnošću.

Evo današnja vest: RBC Capital Markets’ chief U.S. stock strategist is urging caution, saying valuations look “frightening” amid a surge in new coronavirus cases and weakness emerging in U.S. economic data.

Iako sam u potpunosti investiran (trenutno u 23 long pozicije), po ovim cenama ne bih gradio portfolio. Samo malo iskakanje iz tekuće politike u kojoj FED bukvalno obliva tržište parama - okrenuće akcije prema dole.

Stvar koja me lično najviše uznemirava je što Trump sada već sasvim čisto gubi izbore i komentari koji se čuju po tom pitanju nisu ni malo ohrabrujući.

Predlažem da se otvori cela tema o izborima u USA jer od njih puno toga zavisi (za razliku od srpskih izbora recimo koji su u potpunosti besmisleni).

@dragan

Osećanje zbog propuštenih prilika je gadno, okusio sam ga puno puta. Dešavalo mi se da sam dugo držao gubitnika (najbolji primer je NIS) zbog koga sam propustio xxx pravih prilika, ali dešavalo se i obrnuto, da sam rano prodao neku akciju misleći da je gubitnik i ne želeći da izgubim naredne prilike, ali posle sam se udarao u glavu od muke.

Pomenuću samo FSLY, još jednu akciju koju sam takođe preporučio ovde na forumu, prodao sam je rano i kao što znate (ko ne zna neka pogleda), ta akcija je za poslednja tri meseca skočila 400% (nije greška). Naravno, njena sadašnja cena je potpuno sumanuta i po njoj sigurno ne bih ni kupio a ni držao, ali sam je prodao suviše rano.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/4/2020, 04:08

Btw, evo osnovnog razloga zašto ne lično koristim short interest i smatram ga nepreciznim:

Short interest is published once a month by most exchanges, and twice per month by the Nasdaq. Therefore, the information traders are using is always slightly outdated and the actual short interest may already be significantly different than what the report says. 

Ako djuken ima bolju ideju i način kako ga koristi neka kaže.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5401
Localisation : Centar grada
Points : 6896
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/13/2020, 23:46

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Dax210

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/14/2020, 02:33

Ne znam šta si ovim hteo reći, ali evo ja ću pojasniti:

Danas se desila daleko najveća rasprodaja performantnih akcija od samog početka krize. Kvalitetna imena padala su i preko 10% za samo jedan dan, sa dnevnim rasponom min i max i preko 15%.

To potvrđuje tezu koju sam gore izneo, da je situacija opasna i da po tekućim cenama nikako ne bih gradio portfolio.

Ogromna količina keša danas je povučena sa berze. Pošto te pare nigde nisu otišle, postavlja se pitanje koji cilj se ovim hteo postići? Pada mi na pamet recimo da veliki hoće da obore cenu, da poplaše male da krenu i oni da prodaju, pa da ih pecaju dole.

Što se mene tiče, ja sam imao samo malo keša i to sam utrošio da popunim par pozicija koje su mi najviše pale. Da li sam pogrešio, ili sam možda trebao i prodavati, videćemo uskoro.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/14/2020, 12:56

Cermet ::

Danas se desila daleko najveća rasprodaja performantnih akcija 

Ako možete malo pojasniti, o kojim se akcijama radi.... Neki primer...... Ko je od kvalitetnih toliko puno pao?  Ne pratim toliko detaljno a voleo bih da vidim ko je pao 10-tak % i da pranaliziram.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/14/2020, 14:26

He, ne treba gledati pojedinačno jer bukvalno sve što je poraslo je palo, to možeš da vidiš počev od najvećih AMZN, MSFT, AAPL pa na dole. Sve su pale potpuno sinhronizovano i zato se po meni nikakav zaključak ne može izvesti, osim naravno ko je i kako to uradio.

Ovako nešto čovek ne može da uradi, čak i više ljudi istovremeno, to može samo robot. Potpuno je očigledno da mu je dodirnut neki parametar (neki racio, nivo, tajming i sl.), kada on sam kreće u prodaju.

A to onda aktivira i njegove "kolege", kao i stoplosove od drugih manjih i većih, i onda imamo ovo što je bilo juče.

Ali u svemu tome meni samo nije jasno gde su te pare otišle? Prošle godine u septembru kada je bila najveća sektor rotacija u poslednjih nekoliko decenija, kada su mnoge vrhunske akcije izgubile i preko 40-50%, o čemu sam pisao na ovom forumu, bilo je jasno gde su pare otišle, jer istog dana sa sečom kvalitetnih, 15-20% su porasle neke potpuno razvaljene akcije, pred bankrotom ili sa najnižim P/E, čime je pravac te selidbe para bio sasvim očigledan.

Ove godine, bar za sada, nije se videlo gde su pare otišle. Iz toga je jasno da su one i dalje u cash-u pa kada se vidi gde će otići, tj. šta će porasti, priroda i razlozi ove rasprodaje će biti jasniji.

Ali najpre za sada treba videti da li će se trend i danas nastaviti, jer podsećam da je prošle godine ovako nešto trajalo danima, i to u dva potpuno odvojena navrata u razmaku od mesec dana. Tako da ko sada ima keša najpametnije je da ga čuva i prati.

Osim toga, danas kreću rezultati Q2, prvo idu banke i avio firme i biće naravno očajno, što svi očekuju.

Međutim, ako rezultati budu bili baš katastrofa, to će i sentiment okrenuti na dole i onda će sve padati, bez razlike.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5401
Localisation : Centar grada
Points : 6896
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/16/2020, 18:54

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Dax2210

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/16/2020, 19:22

Ova tabela ništa ne govori, realno je puno gore od ovoga.
Nazad na vrh Ići dole
Cicija
Member
Member
Cicija


Broj poruka : 889
Points : 2050
Datum upisa : 10.01.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/23/2020, 00:07

Amazon akcije do sada imaju rast od oko 70%

Vlasnik firme je sada bogatas cija firma vredi vise od 180 MILIJARDi dolara!!
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/23/2020, 02:02

Svaka mu čast...

Najgluplje je kada u retardiranim srpskim medijima pročitaš nešto tipa "bezobzirni bogataš uvećao svoje bogatstvo tokom korone" ili "obogatio na koroni" i slične gluposti...

A to što je stotinama miliona ljudi omogućio da po najpovoljnijim cenama prežive koronu...to nema veze...

BTW, trebalo je slušati njegov intervju nakon Q1 kada je rekao da bi u normalnim okolnostima Amazon u Q2 zaradio nešto preko 4 milijarde dolara.

Ali umesto toga, on je odlučio da u Q2 zaradi 0 dolara, tj. svu zaradu će usmeriti u unapređenje i ubrzanje isporuke robe kupcima i zaštitu radnika u uslovima krize, te je poručio vlasnicima akcija da se ne nadaju nikakvoj zaradi...

Izlišno je reći da je akcija posle toga odletela preko 30%...To se zove poverenje ulagača.

Nasuprot tome, direktor NIS-a 2012. godine ladno izjavi da će, umesto tadašnjih manje od 10 evra, akcija NIS-a 2020. godine vredeti 50 evra.

Time privuče ogroman broj naivnih ulagača koji istresu svoje poslednje pare verujući direktoru firme i nikom ništa, a svi znamo koliko danas vredi akcija NIS-a...Narod opljačkan i nikom ništa...

Btw, Amazon ne vredi 180 nego 1550 (!) milijardi dolara i vredeće još više naravno..180 milijardi ima on lično.

boban75 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2813
Points : 8015
Datum upisa : 21.01.2009

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/23/2020, 11:15

Najbogatiji čovek na svetu, osnivač Amazona Džef Bezos, postavio je novi rekord u dnevnoj zaradi povećavši svoje bogatstvo u jednom danu za 13 milijardi dolara. Sada Bezos poseduje bogatstvo od 189 milijardi dolara.

Bezos je značajno povećao svoje bogatstvo tokom pandemije koronavirusa jer su milioni ljudi koji su zbog pandemije ostali zarobljeni u svojim kućama, posegnuli za uslugama Amazona kako bi naručili hranu, odeću, knjige ili neke druge predmete za zabavu, piše "Gardijan".

Uprkos tome što je pandemija koronavirusa teško pogodila veliki broj kompanija i verovatno pokrenula jednu od najvećih privrednih kriza od Velike depresije 30-ih, vrednost deonica Amazona od početka godine porasla je 70 odsto.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family



Broj poruka : 339
Points : 823
Datum upisa : 22.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/23/2020, 19:44

Potrebno uvesti "restriktivan uvoz svinjskog mesa"
Cena svinjskog mesa u junu pala je širom Evrope. Korona-kriza odrazila se i na ovo tržište, a posebno zbog zaraze radnika u najvećim nemačkim i holandskim klanicama, zbog čega je i najveći kupac - Kina prekinula da uvozi meso iz ovih zemalja.
Poznavaoci tvrde da će višak mesa koji ostaje u tim evropskim zemljama, uticati i na cenu i količinu svinjetine širom Evrope te i u Srbiji i Hrvatskoj.
Cene svinjetine na nivou EU u junu pale su za 1,5 odsto u odnosu na maj, a na godišnjem nivou za 9,5 odsto. U Holandiji je godišnji pad već 23 odsto, a u Nemačkoj 8,3 odsto. Procene su da bi pad u narednom periodu mogao da bude daleko veći.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/25/2020, 16:52

U toku je izuzetno delikatan i osetljiv momenat na ino berzama. Slično ovome je bilo u novembru prošle godine, srećom tada je prošlo dobro.

Mnoge akcije su pale ispod 10EMA, drugw su tu oko toga, što je dovelo do izlaska nekih i koji teško izlaze.

Neki su prodali sve i ušli 100% u keš očekujući već pad i bolji ponovni ulaz, neki su ušli 50% u keš i slično.

Realan strah je da bi još veći pad mogao da dovede do 50EMA, kada se dobar broj robota trigeruje i onda ode sve još nizbrdo.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/26/2020, 11:11

Za Cermeta;

Ne bi bilo loše da objasnite šta je to EMA, kada dobijete malo vremena.... Ja sam tragajući na internetu shvatio da su u pitanju one linije kod RSI indikatora ali nisam siguran da li sam dobro razumeo..... Verujem da dosta ljudi slično meni treba vaše objašnjenje.... Na kraju krajeva ja sam na blogu i iz edukativnih razloga.

Još nešto ako vam nije problem da mi objasnite ovo " trigeruje" 

U vezi pada... Koliko vidim većina firmi će objaviti rezultate za q2 30 jula.... Normalno je očekivati da budu loši s obzirom na situaciju.... Možda je pad povezan sa time..... Dobro u ovome je da su očekivanja nisko postavljena te bi neki rezultat iznad očekivanja možda mogao da podigne neku akciju..... Bože moj, videćemo...... Lično, mislim da je baš sada pravo vreme za kupovinu pojedinih akcija tipa Lufthanse, RDSA, možda neka banka itd. Naravno, mislim da dugoročno investiranje.... Ali ovo je samo mišljenje nije investicioni savet.

Što se tiče akcija na NYCE, NASDAQ, naročito onih velikih koje ulaze u indekse ali i generalno američkih akcija: Čudi me da vam se ne čini da su ipak bar malo precenjene....... I da je krajnje vreme za korekciju.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/26/2020, 13:31

Ne znam gde si pričitao da ne mislim da je američka berza precenjena, jer praktično svakom postu govorim suprotno.

Pogledaj malo gore, rekoh da je USA berza u potpunosti FED-driven market i da cene nemaju veze sa realnošću i da po tekućim cenama nikako ne bih gradio portfolio.

A što se tiče ovih drugih stvari koje si pitao, to su elementarni pojmovi koje ako ne znaš/ne razumeš nisam siguran da je dobro da ideš na USA berzu. Naravno, ni njihovo perfektno poznavanje ne garantuje uspeh.

EMA je jedan od mnogih tehničkih parametara koji se koristi (Exponential Moving Average), a trigrovanje sam takođe više puta ranije pominjao, evo i gore takođe.

To je momenat kada cena akcija dostigne neki od mnogobrojnih unapred zadatih tehničkih i drugih parametara, kada roboti masovno kreću u prodaju i onda se dešava ono što smo imali pre neki dan, što sam gore opisivao.

Ko nije pratio, u toku tog dana je bio najpre mali porast od oko 1,5-2%, što je trigerovalo robote da masovno krenu u prodaju i na kraju tog istog dana smo na velikom broju srodnih tehničkih akcija imali pad od preko 10%, iako nikakve loše vesti nije bilo.

Taj pad se nastavio i sutradan iako u smanjenom obimu i sada su cene toliko pale da se približavaju nekim mnogo ozbiljnijim parametrima kao što su death cross i slični, što može trigerovati daleko veću i širu prodaju i pad od 30-40%, što mnogi i predviđaju da će se desiti.

I nemojte pomišljati da se ove stvari mogu videti posmatranjem indeksa i slično jer indeksi su suviše široki i inertni da bi nešto ozbiljnije pokazali, zato sam i rekao da je situacija mnogo gora nego što indeksi pokazuju. Precizniji uvid se može steći samo detaljnim praćenjem pojedinačnih akcija, njihovih sektora, kao i ponašanja sektora i podsektora u odnosu na druge sektore.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/26/2020, 13:57

Kolega Cermet poznato mi je tvoje mišljenje o naftašima. Ali konkretno me zanima baš RDSA koji je kolega Gane spomenuo. Cena je ne računajući cenu iz marta najniža decenijama unazad. Znam da bi loši rezultati mogli da povuku sve akcije na dole. Ali mi nekako deluje kao odlična cena u ovom trenutku. Dividenda koju su smanjili će se pre ili kasnije vratiti na staro jer su ove cene nafte neodržive na duži rok. A to bi onda ko kupi akciju po ovoj ceni bila izuzetna dividenda. Pa me interesuje tvoje mišljenje konkretno o RDSA?
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/26/2020, 20:08

Pogledao sam RDSA ali ne mogu ti o tome puno pametnog reći jer ne kupujem takve akcije.

Realno, ne kupujem dividendne akcije uopšte. Ako vidim da firma daje dividendu, pogotovo veću, to mi je eliminatoran signal.

Ali evo pokušaću da razmišljam na drugi način:

Da li je ta akcija puno pala - jeste.

Da li mislim da će se nekada oporaviti - mislim da hoće...

Da li bih je kupio pre recimo NIS-a - da.

Dragan555 and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 1028
Points : 2223
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/26/2020, 20:48

Kolega Cermet,

Ostaje mi samo da vam se zahvalim za komentar i objašnjenja.  Nadam se da ćete se češće javljati i deliti sa nama vaša razmišljanja.....  Što se tiče američkih akcija znam vaš stav o njima jer u poslednje vreme čitam vaše komentare po više puta.... Kada sam ih pomenuo u poslednjem komentaru mislio sam na većinu forumaša koji trguju na američkim berzama a ne lično na vas. Ja sam npr: pokušavao da pronađem neku američku akciju ali sve što sam gledao mi se je činilo papreno preskupo i bilo me je strah da kupim po tekućim cenama.

Mislim da treba imati na umu da nisu svi na forumu vrhunski investitori i trejderi, za primer uzimam sebe i da im je potreban određeni nivo edukacije putem komentara koje objavljuje kolega Cermet..... Inače, primetio sam i pisao još od ranije da na forumu ima mnogo vrhunskih trejdera i izuzetno stručnih ljudi koji su se pasivizirali, nažalost.... Voleo bih da češće komentarišu.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2813
Points : 8015
Datum upisa : 21.01.2009

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/27/2020, 22:33

ŠTA KUPOVATI?

ZLATO!!




Edit: Malo pogledajte šta nude spozori s vaše
desne strane ekrana - korisno je za forum.
Mod D.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/28/2020, 04:41

Sa ovoliko nenormalnim pumpanjem dolara, koje u istoriji nije zabeleženo, sve skače.

Bitkoin samo danas skočio više od 10%, a mesecima bio ravan..

Pitanje je samo dokle će, i šta će biti posle...
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/28/2020, 10:25

Cermet ::
Sa ovoliko nenormalnim pumpanjem dolara, koje u istoriji nije zabeleženo, sve skače.

Bitkoin samo danas skočio više od 10%, a mesecima bio ravan..

Pitanje je samo dokle će, i šta će biti posle...
Poslednjih dana je BTC skočio 20%. 
Ove godine, a najkasnije dogodine se očekuje novi ATH.
Pitanje je samo da li će otići na 30, 40 ili  50 h $.  Videćemo.
Nazad na vrh Ići dole
Roman Abramovich
Member
Member



Broj poruka : 685
Localisation : Zemun
Points : 1797
Datum upisa : 25.05.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/28/2020, 12:29

Verovatno si mislio na upumpavanje $, a ne pumpanje....

Treba se sto pre osloboditi dolara....
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/28/2020, 13:12

Dolar se upumpava i evro se upumpava. Onda šta kupiti kad se oslobodite dolara?
Popaje svaka čast na hrabrosti za Bitcoin. Dovoljno sam hrabar ili lud da kratkoročno kupim i akcije onih koji su proglasili bankrot ali za Bitcoin više nemam petlju. Mislim da je sa cenom od 19650$  dostigao svoj zenit. Tvoja se hrabrost ogleda u tvojoj veri da će vredeti.
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/29/2020, 12:49

Taj zenit (ATH) je dostizao već nekoliko puta unazad, svakih nekoliko godina.
Tako će biti i opet i verovatno još nekoliko puta.  Meni dosta bar još jednom.
Kupiš za neku siću (5000e ili više ili manje) za koliko ti nije žao ako izgubiš,
pa da vidiš koliko će para biti kada đipi na novi ATH.  Hrabri uspevaju.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/29/2020, 12:53

Popaje ko je u kriptovalutama kao ti dugi niz godina on je gotovo sigurno u velikom plusu. Da sam u toj grupi srećnika, igrao bi do kraja ali samo sa delom zarade.
A da sad prvi put ulazim nešto mi nije privlačno.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/29/2020, 19:09

Ko želi da vidi kako izgleda najveći short squeeze u istoriji, evo ga upravo na KODK, preko 400% za jedan dan
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/29/2020, 23:15

Išao 537% lepo je bilo ispratiti. Kako bi tek lepo bilo biti učesnik bar u 50% tog rasta?
Nazad na vrh Ići dole
Aca123
Our family
Our  family
Aca123


Broj poruka : 264
Points : 1113
Datum upisa : 13.05.2010

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/30/2020, 11:23

Da, na kraju završi sa 318 % plusa.. divota..
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/30/2020, 16:03

Jeste li pogledali koliko je ta akcija koštala prekjuče? 2,5 dolara...

A dva dana kasnije preko 50 dolara...

Skok od preko 20 puta za dva dana mislim da je svetski rekord.
Nazad na vrh Ići dole
Aca123
Our family
Our  family
Aca123


Broj poruka : 264
Points : 1113
Datum upisa : 13.05.2010

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/31/2020, 13:04

Ispratite i akciju PEIX (Pacific Ethanol) u aprilu bila 0,2 usd, a danas će preći 3 usd. Opet u pre marketu +25%...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/31/2020, 13:42

Dajte da ispratimo nešto što je danas 5$ ili bilo koja druga cena a biće 20X vrednija. Ovako šta je moglo da se kupi i u kom trenutku, pune berze lepih prilika. Evo Hertz padao na ispod 0.5$ pa išao preko 11$. Wirecard na 1.28€ pa rastao na 6€. Slaba nam je korist od beleženja mogućnosti koje su prošle.
Nazad na vrh Ići dole
Plejade
Still learning
Still learning



Broj poruka : 79
Points : 232
Datum upisa : 10.12.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 8 Icon_minitime7/31/2020, 14:19

Dragane na kojem sajtu pratiš te berze? Može link?
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 8 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 15 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija Srbije a.d. - NIIS
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: