BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi

Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 15, 16, 17
AutorPoruka
Al Kapone
VIP
VIP
Al Kapone

Broj poruka : 716
Datum upisa : 06.12.2011

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/3/2021, 14:46

Kad kupujete banke, imajte u vidu sledece

Digitalni juan trebalo bi da zameni gotovinu u opticaju. Biće povezan sa brojem pametnog telefona vlasnika, pri čemu će se transakcije odvijati putem aplikacije.

Korisnici će moći da prebacuju novac između računa dodirujući ekran telefona.

Takva valuta biće zakonsko sredstvo plaćanja i moći će da se koristi bez učešća banke kao posrednika.

https://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/1882/tehnologija/4319355/bitkoin-digitalni-juan.html

Still learning
Still learning

Broj poruka : 63
Datum upisa : 21.04.2016

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/5/2021, 04:09

Vidim da ne komentarisete mnogo jake kineske kompanije. Meni upravo one izgledaju sad za kupovinu. Pitanje je samo na kojim berzama se trguju.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

Broj poruka : 1465
Datum upisa : 18.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/5/2021, 08:53

Maxxxii na koje kompanije konkretno misliš?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/9/2021, 21:45

Sa više strana sam dobio preporuku za Alibabu. Kao sad je jeftina. Pogledam P/E 222 Kako je to dobra cena i prilika za kupovinu?
Znam da je On line trgovina, sadašnjost i budućnost trgovine ipak i ta kupovina budućnosti ima svoju granicu.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Still learning
Still learning
Floxed

Broj poruka : 112
Datum upisa : 21.11.2020

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/10/2021, 01:26

Alibaba je smešno jeftina firma, uvek bila. I ta firma nema problema sa poslovanjem.

Ali ima velikih problema sa tim što je Ameri ne vole (to je odavno), ali u poslednje vreme ima još većih problema u odnosu kineskih vlasti prema njima, i to je glavni uzrok jeftinoće Alibabe u poslednje vreme.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Our family
Our  family

Broj poruka : 347
Datum upisa : 07.08.2012

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/10/2021, 11:57

Na yahoo pise PE 25.28, to je OK cena za tu hartiju, ne deluje lose.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/12/2021, 09:32

Da PE 22.58 je OK. Zašto na Teletraderu piše PE 222.64 pojma nemam. Nemoguće da su toliko nepouzdani? Mora da postoji neko objašnjenje?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/12/2021, 20:18

Stekao sam utisak da polako ogromna većina prošlogodišnjih i ovogodišnjih IPO ide ka svojim startnim IPO cenama. A verovatno i 20-30% ispod IPO cena. Samo treba strpljenja i keša. Krize će biti.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Still learning
Still learning
Floxed

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/12/2021, 21:29

Dešava se reset valuacija, nema to veze samo sa IPOvima mada su oni u tome možda najviše pogođeni.
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP
Al Kapone

Broj poruka : 716
Datum upisa : 06.12.2011

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/15/2021, 03:50

https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/mmrs86/as_per_premarket_values_coinbase_is_worth_more/

Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/18/2021, 14:10

Pratim neko vreme kineske EV. NIO, Xpeng, Li. Brojke odlične, rast Li u prvom kvartalu u odnosu na prvi kvartal prošle godine 334%. A. cena pada još od kraja novembra, pa malo rast i onda ove godine konstantno pada cena. Baš primer od ove nedelje EV sektor pada Li pada, u petak sve raste čak i NIO a Xpeng i Li padaju. Pao je Li u petak na 18.9$ pa se malo vratio. Možda je dobra prilika za kupovinu?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/18/2021, 14:28

Pa ako veruješ da ce nove EV kompanije preuzeti primat od VW, Toyota, Hyundai i Tesle, onda postoji razlog da se kladiš u onu za koju misliš da će biti top.

Ako nisi siguran, onda je jednostavnije i sigurnije da kupis neki Ireland Based Accumulated ETF poznatije firme sa fee ispod 0.22 (poželjno ispod 0.1) i pustiš mozak na ispašu.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/18/2021, 16:05

Primat ne znam, ali će im mnogi novi igrači otkinuti deo kolača. Tu su i subvencije za domaće proizvođače. Po svemu što sam saznao napraviti E auto je mnogo lakše nego kvalitetan auto sa SUS motorom. Mnogo je manje delova koji treba da trpe velika opterećenja. Manji je i ulog potreban. Zato sad svaka veća kompanija najavljuje svoja električna vozila.  Sve će se u ovoj deceniji svesti na domet, brzinu punjenja baterije i dizajn. Igra se menja, menjaće se i igrači.
Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking

Broj poruka : 9
Datum upisa : 19.11.2020

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/22/2021, 12:31

@Da tehnološke kompanije padaju već mesec dana. Mada kad im pogledam cene pre korone i sad mnoge su porasle daleko više od Bitcoina. POSEBNO kineski EV. Meni se čini ovako gledajući sa strane, da neke od njih ne bi kupio da padnu još 50% a već su pale oko 30-40%.

@ Pogledaj koliko su prodali automobila. Da li bi iko u svetu radije vozio marke koje si nabrojao ili neku od u svetu po kvalitetu dokazanu marku? Tek će da padaju. Za Li sam se interesovao i možda i imaju dobru priču ali u jednom trenutku sam shvatio da im je tržišna vrednost na svakih 1000 prodatih kola preko milijardu dolara.  NIO sa 2.36 na 62.67$. U nekom momentu je vredeo duplo više od Daimler koji prodaje milione vozila godišnje i pored Toyote je najveći brend auto industrije. Po meni Li da padne i na 5$ ne bi bio iznenađen. Ali mislim da će i on kao i Palantir o 10$ a možda i manje. 

Dragane, pozdrav. Odakle sad promena kursa?! Ovo su tvoji postovi iz marta, čini mi se. Ne mislim da si napisao neistine, ali sam se iznenadio tvojim poslednjim komentarom. 

Inače sve vreme pratim EV, ušao sam u deo toga, ali mi je određeni EV promakao u 2 navrata, čekaću da završi ovaj sajam u Šangaju, pa da vidimo gde će dalje...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/27/2021, 10:04

Igore nisam promenio mišljenje. Rast u procentima je zaista ogroman ali u brojkama prodatih vozila (vozila ne EV) su skromne brojke. Korejska KIA je prijavila ogroman rast prodaje EV a to jedva da se i spominje. Dok traju subvencije države guraće ti novi nekako. Pritom je za sada ako ne grešim jedino Li radio u plusu a svi ostali i pored subvencija rade u minusu. Od kad sam to napisao su pale cene akcija još oko 30%. Neće tako lako ni brzo propasti, a neka će od više od 450 kineskih proizvođača EV sigurno postati i velika kompanija. Samo mislim da cena nikad ne pada odjednom do IPO cene ili niže. Smatram da su cene dosta pale, da bi sad mogao da usledi skok cena, pa posle opet pad. Mislim da bi tu moglo lepo da se zaradi.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitimeDanas u 14:10

Mnoge akcije padaju mesecima. Yinko Solar, Sun Run, Plug, EV sektor... I ko zna dokle će jer su im cene i dalje iznad cene iz 2019. Nekima je cena opravdano porasla, većini nije pa očekujem da padnu i ispod cene iz sredine 2019 jer su krajem te godine uglavnom vertikalno rasle.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitimeDanas u 14:59

ARK-ovi i sve u njemu pada... pa vidi ono sto je bilo napumpani balon pada... Sad je opet value > growth potential.

Od svih deonica, meni onaj Goldwind najvise pao, sad se opet batga, al i dalje sam u minusu...a mogao sam prodati i po 20, zadnja cena oko 13.5... kupio po 16.

Najvise sam se iznenadio Sony mi pao, na PE 11! 

S druga strane, i dalje mi je portfolio YTD +10% u EUR, pa se ne mogu pozaliti, iako sam cak i ispod S&P500...
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Still learning
Still learning
Floxed

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitimeDanas u 15:12

Ne znam kako si mogao biti u plusu YTD, to znači da si kupovao neke akcije koje do tada niko nije hteo...

Neverovatno ako je sa ovim krvoprolićem još ispalo i dobro, čestitam.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitimeDanas u 15:30

Pa jedan od stocks koji sam kupio, China Medical System Holdings je skocila cena YTD +95.48%.

Najludje je sto sam prvo kupio 280000 deonica pa se uplasio te "muljacine", posto nisam odmah skontao firmu pa prodao 180000 (po nominalno 4% vecom iznosu u HKD, ali u EUR u gubitku zbog kursnih razlika), i s tim parama kupio Sinopharm i pojacao poziciju u Bank of China. Nisam ni tu lose prosao, poceo da skace i Sinopharm i Bank of China ali ne toliko. Na HK berzi sam dobio na tim hartijama, a izgubio na Goldwind i Legend Holdings-u.

U USA sam zaradio na MSFT kupio po prosecnih 221.67$ zadnja cena $244.34. nekih 225

U US sam izgubio na Pfizer jer sam prodao skoro pri dnu, ali sam s tim parama kupio druge hartije od kojih su neke lepo prosle, tipa $PG (ko hoce neku siguricu nek pogleda $PG malo detaljnije). 

Sve u svemu, portfolio na IB pokazuje trenutno +10.59 YTD.

I danas je jako "crven dan" svasta se desava...
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitimeDanas u 15:42

Uf promasih broj deonica CMSH, dodao sam jednu nulu viska, naravno da nisam imao 280000EUR u tim deonicama, nego 10 puta manje...
Nazad na vrh Ići dole

Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 17 od 17Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 15, 16, 17

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: