BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+63
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
67 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/3/2021, 14:46

Kad kupujete banke, imajte u vidu sledece

Digitalni juan trebalo bi da zameni gotovinu u opticaju. Biće povezan sa brojem pametnog telefona vlasnika, pri čemu će se transakcije odvijati putem aplikacije.

Korisnici će moći da prebacuju novac između računa dodirujući ekran telefona.

Takva valuta biće zakonsko sredstvo plaćanja i moći će da se koristi bez učešća banke kao posrednika.


https://www.rts.rs/page/magazine/sr/story/1882/tehnologija/4319355/bitkoin-digitalni-juan.html

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
maxxxii
Still learning
Still learning



Broj poruka : 63
Points : 262
Datum upisa : 21.04.2016

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/5/2021, 04:09

Vidim da ne komentarisete mnogo jake kineske kompanije. Meni upravo one izgledaju sad za kupovinu. Pitanje je samo na kojim berzama se trguju.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/5/2021, 08:53

Maxxxii na koje kompanije konkretno misliš?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/9/2021, 21:45

Sa više strana sam dobio preporuku za Alibabu. Kao sad je jeftina. Pogledam P/E 222 Kako je to dobra cena i prilika za kupovinu?
Znam da je On line trgovina, sadašnjost i budućnost trgovine ipak i ta kupovina budućnosti ima svoju granicu.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/10/2021, 01:26

Alibaba je smešno jeftina firma, uvek bila. I ta firma nema problema sa poslovanjem.

Ali ima velikih problema sa tim što je Ameri ne vole (to je odavno), ali u poslednje vreme ima još većih problema u odnosu kineskih vlasti prema njima, i to je glavni uzrok jeftinoće Alibabe u poslednje vreme.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/10/2021, 11:57

Na yahoo pise PE 25.28, to je OK cena za tu hartiju, ne deluje lose.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/12/2021, 09:32

Da PE 22.58 je OK. Zašto na Teletraderu piše PE 222.64 pojma nemam. Nemoguće da su toliko nepouzdani? Mora da postoji neko objašnjenje?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/12/2021, 20:18

Stekao sam utisak da polako ogromna većina prošlogodišnjih i ovogodišnjih IPO ide ka svojim startnim IPO cenama. A verovatno i 20-30% ispod IPO cena. Samo treba strpljenja i keša. Krize će biti.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/12/2021, 21:29

Dešava se reset valuacija, nema to veze samo sa IPOvima mada su oni u tome možda najviše pogođeni.
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/15/2021, 03:50

https://www.reddit.com/r/CryptoCurrency/comments/mmrs86/as_per_premarket_values_coinbase_is_worth_more/

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/18/2021, 14:10

Pratim neko vreme kineske EV. NIO, Xpeng, Li. Brojke odlične, rast Li u prvom kvartalu u odnosu na prvi kvartal prošle godine 334%. A. cena pada još od kraja novembra, pa malo rast i onda ove godine konstantno pada cena. Baš primer od ove nedelje EV sektor pada Li pada, u petak sve raste čak i NIO a Xpeng i Li padaju. Pao je Li u petak na 18.9$ pa se malo vratio. Možda je dobra prilika za kupovinu?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/18/2021, 14:28

Pa ako veruješ da ce nove EV kompanije preuzeti primat od VW, Toyota, Hyundai i Tesle, onda postoji razlog da se kladiš u onu za koju misliš da će biti top.

Ako nisi siguran, onda je jednostavnije i sigurnije da kupis neki Ireland Based Accumulated ETF poznatije firme sa fee ispod 0.22 (poželjno ispod 0.1) i pustiš mozak na ispašu.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/18/2021, 16:05

Primat ne znam, ali će im mnogi novi igrači otkinuti deo kolača. Tu su i subvencije za domaće proizvođače. Po svemu što sam saznao napraviti E auto je mnogo lakše nego kvalitetan auto sa SUS motorom. Mnogo je manje delova koji treba da trpe velika opterećenja. Manji je i ulog potreban. Zato sad svaka veća kompanija najavljuje svoja električna vozila.  Sve će se u ovoj deceniji svesti na domet, brzinu punjenja baterije i dizajn. Igra se menja, menjaće se i igrači.
Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 19.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/22/2021, 12:31

@Da tehnološke kompanije padaju već mesec dana. Mada kad im pogledam cene pre korone i sad mnoge su porasle daleko više od Bitcoina. POSEBNO kineski EV. Meni se čini ovako gledajući sa strane, da neke od njih ne bi kupio da padnu još 50% a već su pale oko 30-40%.


@ Pogledaj koliko su prodali automobila. Da li bi iko u svetu radije vozio marke koje si nabrojao ili neku od u svetu po kvalitetu dokazanu marku? Tek će da padaju. Za Li sam se interesovao i možda i imaju dobru priču ali u jednom trenutku sam shvatio da im je tržišna vrednost na svakih 1000 prodatih kola preko milijardu dolara.  NIO sa 2.36 na 62.67$. U nekom momentu je vredeo duplo više od Daimler koji prodaje milione vozila godišnje i pored Toyote je najveći brend auto industrije. Po meni Li da padne i na 5$ ne bi bio iznenađen. Ali mislim da će i on kao i Palantir o 10$ a možda i manje. 


Dragane, pozdrav. Odakle sad promena kursa?! Ovo su tvoji postovi iz marta, čini mi se. Ne mislim da si napisao neistine, ali sam se iznenadio tvojim poslednjim komentarom. 


Inače sve vreme pratim EV, ušao sam u deo toga, ali mi je određeni EV promakao u 2 navrata, čekaću da završi ovaj sajam u Šangaju, pa da vidimo gde će dalje...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime4/27/2021, 10:04

Igore nisam promenio mišljenje. Rast u procentima je zaista ogroman ali u brojkama prodatih vozila (vozila ne EV) su skromne brojke. Korejska KIA je prijavila ogroman rast prodaje EV a to jedva da se i spominje. Dok traju subvencije države guraće ti novi nekako. Pritom je za sada ako ne grešim jedino Li radio u plusu a svi ostali i pored subvencija rade u minusu. Od kad sam to napisao su pale cene akcija još oko 30%. Neće tako lako ni brzo propasti, a neka će od više od 450 kineskih proizvođača EV sigurno postati i velika kompanija. Samo mislim da cena nikad ne pada odjednom do IPO cene ili niže. Smatram da su cene dosta pale, da bi sad mogao da usledi skok cena, pa posle opet pad. Mislim da bi tu moglo lepo da se zaradi.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/11/2021, 14:10

Mnoge akcije padaju mesecima. Yinko Solar, Sun Run, Plug, EV sektor... I ko zna dokle će jer su im cene i dalje iznad cene iz 2019. Nekima je cena opravdano porasla, većini nije pa očekujem da padnu i ispod cene iz sredine 2019 jer su krajem te godine uglavnom vertikalno rasle.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/11/2021, 14:59

ARK-ovi i sve u njemu pada... pa vidi ono sto je bilo napumpani balon pada... Sad je opet value > growth potential.

Od svih deonica, meni onaj Goldwind najvise pao, sad se opet batga, al i dalje sam u minusu...a mogao sam prodati i po 20, zadnja cena oko 13.5... kupio po 16.

Najvise sam se iznenadio Sony mi pao, na PE 11! 

S druga strane, i dalje mi je portfolio YTD +10% u EUR, pa se ne mogu pozaliti, iako sam cak i ispod S&P500...
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/11/2021, 15:12

Ne znam kako si mogao biti u plusu YTD, to znači da si kupovao neke akcije koje do tada niko nije hteo...

Neverovatno ako je sa ovim krvoprolićem još ispalo i dobro, čestitam.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/11/2021, 15:30

Pa jedan od stocks koji sam kupio, China Medical System Holdings je skocila cena YTD +95.48%.

Najludje je sto sam prvo kupio 280000 deonica pa se uplasio te "muljacine", posto nisam odmah skontao firmu pa prodao 180000 (po nominalno 4% vecom iznosu u HKD, ali u EUR u gubitku zbog kursnih razlika), i s tim parama kupio Sinopharm i pojacao poziciju u Bank of China. Nisam ni tu lose prosao, poceo da skace i Sinopharm i Bank of China ali ne toliko. Na HK berzi sam dobio na tim hartijama, a izgubio na Goldwind i Legend Holdings-u.

U USA sam zaradio na MSFT kupio po prosecnih 221.67$ zadnja cena $244.34. nekih 225

U US sam izgubio na Pfizer jer sam prodao skoro pri dnu, ali sam s tim parama kupio druge hartije od kojih su neke lepo prosle, tipa $PG (ko hoce neku siguricu nek pogleda $PG malo detaljnije). 

Sve u svemu, portfolio na IB pokazuje trenutno +10.59 YTD.

I danas je jako "crven dan" svasta se desava...
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/11/2021, 15:42

Uf promasih broj deonica CMSH, dodao sam jednu nulu viska, naravno da nisam imao 280000EUR u tim deonicama, nego 10 puta manje...
Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 19.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 09:10

Evo nekih mojih zapažanja koja neće biti vezana mnogo za konkretne akcije već više principijalno.
Nakon višemesečnog praćenja foruma shvatio sam da se moraju jasno razgraničiti ljudi koji su kraće u pozicijama i oni long investitori. Na inostranim forumima oni to praktično odmah pokazuju, ovde nije baš tako, pa nama koji za sebe "vole da misle da su long investitori" najčešće bude od male koristi imena akcija koja se ovde pominju. A verovatno je i obrnuto.
Ono što me je takođe pomalo razočaralo jeste to što sam tražio pomoć oko tog prebacivanja para u inostranstvo, ali niko nije želeo da da neki svoj kontakt kako bi direktno razjasnio neke sitnice. Ali to je manje bitno, to sam podveo pod "srpska posla".

Inače ušao sam u LAZR i INVZ na nekim nivoima njihove višenedeljne podrške, i duže vreme čekam jednog proizvođača EV. To je sektor u koji ja verujem i očekujem neke rezulatate 2022/2023.
Pratim i sektor kanabinoida, ne samo kanabisa, tu je tek veliki rašomon, ali sam onako kockarski ušao u neku penny stock, ali to i nije vredno pomena. Kompanija koju sam želeo je na OTC i nisam je mogao uzeti preko domaćeg brokera.

Eto toliko da malo doprinesem forumu. Ako sam uspeo uopšte.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 09:28

$LAZR i $INVZ pogledao sam koje su to firme, na marketwatch pise

$LAZR %of float shorted 16.81% znaci neki veliki ocekuju da ce cena jos uvek da pada pa ce onda da kupe, ili barem ce da raste manje od S&P500 indexa. https://www.marketwatch.com/investing/stock/lazr?mod=over_search


Ja sam se tako "opekao" sa Goldwind, od kako je neko shortovao moje deonice cena je u padu, a nisam prodao.

Nego razmisljam, u nekom trenutku oni ce morati da pokupuju tih gomilu deonica da vrate, i onda ce cena da skoci, a u nekom trenutku dobicu dividendu, pa razmisljam, ako kod Goldwind postane div yield 2.3%+ da kupim, ili ako oni prestanu da short-uju, to znaci da se cena stabilizovala da kupim jos Goldwind-a...

Sta mislite o tome?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 18:57

Adamme ako ne grešim Goldwing je kineska kompanija. Mislim da nije toliko pitanje šorta. U stvari ih šortuju baš zato što su kineske. Pratim već mesecima kineske EV. Sve su u padu. I ako su objavili dobre rezultate konkretno Xpeng juče i opet padaju. Evo jutros Alibaba rast prema očekivanjima a akcija danas pada preko 5%. U stvari sve Kineske kompanije padaju i verovatno ih sve šortuju jer i očekuju pad. Mogući razlog strah od zaoštravanja USA-KINA i izbacivanje kineskih kompanija sa berzi. A sa njima pada i Coupang koji je južnokorejski. Verovatno su ga pomešali u stilu svi su oni žuti.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 19:03

Ne padaju sve kineske, imam u portfolio Bank of China, Sinopharm i CMSH koji su generalno rasli. 

Kineske GROWTH kompanije su generalno u padu.

Ne mogu USA da izbace trgovanju kompaniju sa berze u Hong Kongu, ali mogu da zabrane Americkim brokerima da rade sa Hong Kong-om.

Za sada nisu to radili, bili su zabranili Americkim INVESTITORIMA da kupuju neke hartije i neke delistovali sa NYSE i drugih americkih berzi.

Ali ima definitivno efekta "Kinesko", dakle obaraj...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 20:11

Adamme da li znaš šta se desi sa ADR akcijama kineskih kompanija nakon delistiranja? Kako se nastavlja trgovanje sa njima?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 20:18

https://help.hatchinvest.nz/en/articles/4102134-what-will-happen-to-my-chinese-shares-if-they-are-delisted

https://www.cnbc.com/2021/01/05/heres-what-happens-if-you-own-a-share-of-a-chinese-company-that-gets-delisted.html

prodaju se preko OTC

Samo ja ne bih vise kupovao ADR nikako, niti OTC, a bogami ni GDR nista sto nije maticno. 

Lose sam prosao do sada na svakom ADR/GDR
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 21:46

Da li je sad pravi trenutak za kupovinu Alibabe ili ne hvatati nož dok pada? Samo ko može da zna kad je pao i kad se stvarno odbila akcija od dna? Ima puno tih situacija gde na dan, dva krene snažan rast pa se opet nastavi pad.

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 22:00

Ja bih rekao ne hvataj noz dok pada, s druge strane ja sam danas kupio Sony, verovatno jos jedna greska...
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 22:47

U redu je tvoj savet ali muči me drugi deo. Kako znati kad se trend okrenuo? Srećno sa Sony tu nije strašno ni ako se pogreši. Postaćeš investitor u jednom od najčuvenijih svetskih brendova. To nije situacija sa EV.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/13/2021, 23:36

Pa otidji na https://www.investing.com/equities/alibaba-technical i tamo pogledas tehnicku analizu 5min, 10min, ... Daily, ... zavisno na koliko dugo kupujes

ja bih onako ofrlje rekao da kad je Daily tehnicka analiza pokazuje BUY, tj. uglavnom je ofarbano u zeleno oni raznorazni pokazatelji, onda vise nije "catch the falling knife"

Naravno ne postoji ni jedan jedini siguran signal koji mozes koristiti za kupovinu, i neko ne tako glup rece, da su te tehnicke analize bullshit, prosto cena moze otici gore ili dole

Uglavnom, kako god, moze i ofrlje, s grafikona se vidi da je cena isla na dole, moze i prosto, npr. kad je 3 dana uzastopno cena isla na gore, onda vise nije falling knife.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/14/2021, 01:22

adamm ::
neko ne tako glup rece, da su te tehnicke analize bullshit, prosto cena moze otici gore ili dole

Odlična izjava, slažem se sa njom. Znaš li ko je to rekao?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/14/2021, 09:07

Ma imas toga po net-u koliko hoces, samo ukucas "technical analysis bullshit" i ispada na google, recimo  prvi link navodi izvore:

[list defaultattr=]
[*]Chartists see patterns in randomness (Malkiel, 2007)

[*]Past prices are extremely poor indicators of future prices (Kida 2003: p. 122)

[*]Turning points cannot be predicted (Sherdan, 1997)

[*]Increased sophistication does not improve accuracy (Sherdan, 1997)

[*]Technical analysts see ‘illusory correlations’ (Bender et al. 2013, pp 625–652)

[/list]
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/14/2021, 21:40

Nego Dragan555, sto ti gledas na te EV stock? Meni to lici na tesku lutriju, ko da ti znas ko ce dobro da prodje u narednih 10 godina. 

A vezano za babu, zasto mislis da je to dobra investicija? Ja sam kupovao preko aliexpress-a, i dugorocno mislim da nije odrzivo.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/14/2021, 22:44

Za kineske EV verujem da će rasti minimum dok traje podsticaj Kine za kupovinu EV.
A za Alibabu si me šokirao! Vidim je kao akciju koja se kupuje na deceniju ili duže. Isto gledam i na Amazon. Zašto misliš da nije održivo?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 17 Icon_minitime5/14/2021, 23:05

Mislim da je Amazon trenutno precenjen: https://www.reddit.com/r/UndervaluedStonks/comments/n33swa/amazon_dcf_model_need_someone_to_point_out_my/

to sam hteo da kupim negde 2009 ali me mrzelo da otvorim brokerski nalog.

Mislim da ce Kina da se okrene mass transit, tj. da naprave da automobili ne budu isplativi. 

Od drugih verovatno precenjenih na USA berzama isto mislim i za Nvidia, Tesla, Mastercard, Visa, Adobe. 

Naravno, kao i uvek bude neka greska, neke sam sigurno potcenio.
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 17 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: