BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati - Šta prodavati?

Ići dole 
+130
Delboj
Nina Zeljko
Sutra
pepermint
Aritmeticar
losmi
Gocili
Limited011
zekapeka
vladimir85
telux
Tomislav
Trade Now
Tom80
boban75
Boranija
tan
Smile
Tenerife
$
FatCat
Roman Abramovich
MMcorp
mili61
Dragan555
Frenky
Bojjan
Zeljko321
Drasko
Ars Vivendi
MORNAR
Cermet
Matans
Big Mile
Nemesis
Nauzika
Zlaxx
Zoranecc
Boby
Mivanovic
mili21
Maca
Nikola
Zmajica
Fmember
Zrimi
Taliano
Dnenad85
Jerry Springer
Ilija
Kurajber
Boza Belex
Momir
Dragan11
Drag_Mlad
GAGILILI
grubi
ILoveRoses
Aleks
C R A Z Y
Ceras
Rogy
BoS
Sheriff
Miladin
Mozartru
StM
BBrroo
Sahbaz
Non-ProfitOrganization
mr Bean
V029
Jegulja
Novosadjanin007
RobinHood
MYSTIC021
Racunarko
Mister No
Mira
MarkoJTD
Zlaxa
pepsiman
iki
Dexiv
Lilihip
Radasin
nepet
Atomski mrav
KRUSKA
Paštrović
gogloee
MilanLaki
pakodazna
Ris
StefanMR
Milica1
Teletrader
Dr Zuk
Greta
IvanV
Sasa965
ljupche
ALHEMICAR 07
mirami
Joca
Posmatrač
Stenli
JMBR
Vidovnjak
Vlada
Mala
Lurije
Slovenac1
Mima
Mc.Intosh
Milos86
Albatera
kaktusic
1jelena
BojanNS
Friz
hawk
Sneki
Maxima
Dusan
Kobe Bryant
StefanoProdi
Dragan
Dex
nokidude
134 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
1jelena
Just looking
Just looking



Broj poruka : 17
Points : -13
Datum upisa : 18.04.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime8/22/2008, 13:27

Kako je moguce da direktori nekih firmi (kao npr. RATAR, IMLEK, BGFM) ne poseduju akcije tih firmi. Da li to znaci da su ih vec prodali ili moze da postoji jos neko objasnjenje? Ako su oni prodali da li to mozda ukazuje na losu buducnost ovih akcija?
Nazad na vrh Ići dole
mirami
Forum queen
Forum queen
mirami


Broj poruka : 395
Points : -90
Datum upisa : 22.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime8/22/2008, 15:10

Jedan od nacina je poklanjanje akcija npr.deci(slucaj sa velikim brojem rukovodilaca u PLNM) ili skrivanje iza raznoraznih DOO gde unose akcije kao nenovcani osnivacki kapital...
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime9/18/2008, 12:52

Posmatrač ::
BojanNS ::
Posmatrač ::
Imlek, energoprojekt, fidl, aikb, relativno sigurne.

Prodje mesec i po, pa malo da sumiramo

IMLK 1848 1700 - 8 %
ENHL 2380 1607 - 32.5%
FIDL 2250 1900 - 15.5%
AIKB 8300 6332 - 23.7%

Smrt je jedino sigurna stvar! lol!
Jos jedno mesec dana ovim tempom i sve ove akcije ce biti STRONG BUY![center]

Ovde je sigurnost označila hartije koje se prve oporave i ne padaju naglo. Sve dok ne dođe do oporavka tržišta akcije padaju. Kad će to biti to znaju momci iz Feda i insajderi sa WS a oni su daleko od nas. Pesimista sve posmatra crno a optimista zeleno. Recimo ovaj pad crveno za nekog je gubitak a za nekog mogućnost da zaradi kada hartija krene u suprotnom smeru. Recimo mene raduje ovaj pad enhla jer ću ga kupovati. Šta da se radi.

Prodje jos skoro mesec i pol. DA racunam.... :)
Nazad na vrh Ići dole
ALHEMICAR 07
Still learning
Still learning
ALHEMICAR 07


Broj poruka : 76
Points : 62
Datum upisa : 23.05.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime9/18/2008, 14:35

Trenutno - NIJEDNU !
Nazad na vrh Ići dole
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime9/18/2008, 17:20

Pa sta znam,recimo ja se razmisljam opet o VZAS i ENHL,pa nize nikad nece biti ovo je idealno za ulazak no izlazak je neizvestan.
Ma sve je to kockica.

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2222
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1308
Datum upisa : 20.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime9/18/2008, 19:56

Kupi Industriju kotrljajućih ležajeva a.d. , Beograd to ti je extra
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime10/2/2008, 04:01

vlada ::
U idealnoj situaciji ja bih prodao akcije na kojojima sam u plusu minimum 20% a nemam vise poverenja da ce nastaviti rast a s druge strane vec sam nanisanio neku kojoj predvidjam skok u bliskom periodu.Kao kod nekretnina ,sad najbrze raste Novi beograd, Stari grad , Vracar pa ce doziveti stagnaciju a skocice Zemun na pr.....

lol!

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime10/2/2008, 11:53

Vidi ovaj u plusu 20% i razmislja se da li da proda.
A sto se tice nekretnina,napravicu jedan post o ulaganju u Beograd u ise,jer mislim da Vlado postoje mnogo bolje lokacije u BG gde treba uloziti novac od tih koje si pobrojao.Pomocu ti u odluci,samo da se istreznim malo

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime10/2/2008, 13:55

StefanoProdi ::
Dakle,tema je short. :)
Inace prvo moras reci sta imas da bi prodao. :D
Od kontinuiranog,neke fundamentalno lose kompanije,PLTK i slicne.
Od MPC meni je KMBG zreo za short,ali ne jos,ici ce jos malo gore.

KMBG ispao klasična fiasconomy prica! :cheers:
Eh da ima short selling na Belex-u...
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/4/2008, 15:19

Stvarno: ŠTA KUPUTI na ovoj rasprodaji, a da je iole perspektivno?

Možda nešto iz "realnog" sektora?
Ali šta?
Možda preh. industrija, farmaceutska....

scratch

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
kaktusic
VIP
VIP
kaktusic


Broj poruka : 206
Points : 389
Datum upisa : 14.01.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/4/2008, 15:42

Sneki,
na koje farmaceutske firme misliš?
Pošto su Hemofarm, Zdravlje i ZorkaPharma skoro završene priče, da li misliš na
Fitofarmaciju, Jugoremediju?
Pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/4/2008, 16:14

Ja sam za SJPT, bez razmišljanja. Sve drugo nema dovoljno dobar rezon. Fokusirano investiranje! Možda još dodam nešto u MTLC i VZAS po ovim "fire sale" cenama i to je to.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/5/2008, 13:03

kaktusic ::
Sneki,
na koje farmaceutske firme misliš?
Pošto su Hemofarm, Zdravlje i ZorkaPharma skoro završene priče, da li misliš na
Fitofarmaciju, Jugoremediju?
Pozdrav

Ma, samo glasno razmišljam... možda ta FITO akcija?
A i Velfarm se nešto koprca...

.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/5/2008, 17:14

FITO se pokazala kao izuzetno sigurna i stabilna akcija. Jugoremediju ne mozes da kupis jel nije listirana, a ide sledece godine na tender.
Nazad na vrh Ići dole
ljupche
Just looking
Just looking



Broj poruka : 2
Points : 0
Datum upisa : 09.12.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/9/2008, 18:43

Citam uglavnom pitanja vezana za ulaganja na berzama i odgovore u skladu sa tim,neodredene. Niko nezna sa sigurnoscu da odgovori sta uraditi u ovoj situaciji.Na kraju krajeva taj koji zna nece napisati na forumu.Zasto ako je kriza tako strasna,zasto uloziti pa cekati sta ce biti. volimo rizik. Ima li na forumu pravih strucnjaka. Recimo ako imam 10000evra zasto da ih ulozim pa da cekam. Zasto ne sklonimo kes i tada cekamo.
Nazad na vrh Ići dole
Sasa965
VIP
VIP
Sasa965


Broj poruka : 192
Points : 407
Datum upisa : 08.05.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/9/2008, 19:47

Posto sam dobio kritiku da ne pisem ajde da izdesem svoje dileme.Treba li cekati ili ulagati sta ce doneti prodaja NIS a i eventualno ulaganje Fiata,kako ce se odraziti na berzu i koliko duboka kriza nastaje ako od ovih ulaganja ne bude nista.Eto ja mao za pocetak
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/10/2008, 11:07

Tako je... NIKO ne zna kada će berza "ozeleneti".
Jednom, izvesno je - hoće, do tada možeš pare da čuvaš u banci, slamarici.....
I kupuj domaću robu, pomaži domaću privredu na taj način 8) - najveći problem
Srbije je spoljno-trgovinski deficit (mnogo veliki uvoz u odnosu na izvoz), slabašna
proizvodnja (nju možemo da ojaćamo kupovinom domaće robe) ...
Važan je i taj ugovor sa Rusima i Italijanima...
Ja čekam, ništa ne kupujem (niti prodajem) - hibernacija i pažljivo pratim razvoj,
s prstom na budjelaru.. 8)

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
ljupche
Just looking
Just looking



Broj poruka : 2
Points : 0
Datum upisa : 09.12.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/10/2008, 13:33

Znas,Sneki,Ti si upravu. Ali tebi je izgleda bas kao i meni berza samo rekreacija.Gde su stvarni pokazatelji krize koja dolazi. Sta ako se odrazi na posao koji radimo i koji donosi stvarne,sigurne pare,mislim na mesecnu zaradu. Kako tada kalkulisati. Tacno je da bez rizika nema kapitala,samo nisam siguran da je to pravilo. Svi najavljuju krizu.Da li je to pojava koja se moze najaviti,prava nesreca daleko je bilo uvek dolazi bez najave. Bojim se da je sve maslo grupe ljudi koji ce se obogatiti na nesreci ovih jadnika koji svuda u svetu ostaju bez posla. Treba biti pametan,nema boljeg ulaganja.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/10/2008, 16:09

Ne kupujemo/prodajemo rezultate, nego očekivanja. Ljupche, ako misliš da će zaista doći još veća katastrofa na berzi, prodaj sve što imaš pa sačekaj da još padne (ako si uopšte i kupovao). Kažeš "svi najavljuju krizu"? Pa kriza je već tu, zar se ne vidi? Pesimizam je zavladao još pre izvesnog vremena, i mi što pratimo berzu smo već duboko u toj krizi, a moje lično mišljenje je da joj se nazire kraj.

Već sam napomenuo na drugoj temi da su sada akcije izuzetno jeftine za kupovinu. Naravno, ne isključujem mogućnost da budu još jeftinije. Na dugi rok, berza ima uzlaznu putanju, i onaj koji sad bude kupovao, za par godina (a možda i pre) će ostvariti ekstra zaradu.

Što se tiče realnog posla, ne znam šta da kažem, mi tu ne možemo kao pojedinci ništa da učinimo. A izvesno je da će u Srbiji biti smanjeni privredni rast.

Biće bolje, samo treba imati strpljenja.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/29/2008, 23:54

Biće zanimljivo u 2009. - ako ništa drugo zbog jednostrane primene "prelaznog sporazuma" Suspect
Neke grane će biti izložene surovoj (inozemnnoj) konkurenciji, bojim se da nekima neće baš cvetati ruže..
Jedna od ugroženih grana će (moja procena) biti i firme koje proizvode stočnu hranu, ko zna kako će se držati i mlekare Suspect - ovo mi prvo pada na pamet, al sihurno ima još...

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime12/30/2008, 11:45

Sneki ::
Biće zanimljivo u 2009. - ako ništa drugo zbog jednostrane primene "prelaznog sporazuma" Suspect
Neke grane će biti izložene surovoj (inozemnnoj) konkurenciji, bojim se da nekima neće baš cvetati ruže..
Jedna od ugroženih grana će (moja procena) biti i firme koje proizvode stočnu hranu, ko zna kako će se držati i mlekare Suspect - ovo mi prvo pada na pamet, al sihurno ima još...

Svaka cast, ovo niko do sada nije pomenuo. Takođe, ko ima mogućnosti, treba da iskoristi da privremeno uđe u hartije firmi koje imaju izrazite prednosti zbog primene ovog jednostranog sporazuma. Naravno, to su strane firme. Sto samo govori o uspehu nase vlade. Medjutim, nije to nasa briga. Nasa briga je koje su to firme... :lol:
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Kako ulagati za vreme krize?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/1/2009, 21:50

1) Pobrini se sam za svoja novčana sredstva – znači, potrebno je razumjeti gdje vaš novac odlazi, gdje se ulaže i zašto.samo se djelomično možete osloniti na portfolio menadžere i planove kompanija. Na kraju krajeva, rezultati su važni vama više nego njima.

2) Nikad ne stavljajte sva jaja u istu košaru – sigurno ste to čuli puno puta, ali svoju ušteđevinu povjeriti samo jednoj kompaniji ili fondu definitivno nije pametno. Što zbog afere Madoff što zbog činjenice da je Wall Street izgubio 40 posto vrijednosti.

3) Nikad ulažite u nešto što ne razumijete. Zato primjerice neki analitičari nikada niti nisu preporučivali dionice Fannie Mae ili Freddie Maca. Na kraju je ispalo da ni čelnik tih kompanija ne razumije 'what's it all about'. Bolje je ulagati u 'jednostavne' dionice poput Amazona ili Anheuser-Buscha.

4) Ulažite više a ne manje. Da, točno je da je dobit pala više od 40 posto no viši rizik i manja zarada znači samo da je potrebno uložiti više kako bi se dosegnuli zacrtani ciljevi.

5) Nikad brojke nemojte uzimati kao jamac za sigurnost nekog ulaganja. 'Najpopularnije' investicije su ispale najneisplativije – od tehnoloških dionica 1999 do nekretninskih 2004 te onih iz tržišta u razvoju 2006 i 2007.

6) Vaša baka imala je pravo – ušteđena kuna jest ujedno i zarađena kuna. Zaduživanje je opasno. Budimo realni, gospodarstvo u kojem je jednostavnije potrošiti 10 000 kuna na kreditnu karticu nego pronaći normalnog vodoinstalatera, na putu je za propast.

7) Nesvakidašnje ne znači ujedno i nemoguće. Naime, većina događanja ove godine nisu bila sakidašnja a ipak su se dogodila.

8. Obveznice nisu tako zabavne kao dionice, no u tom grmu leži zec. Naime dugoročno, obveznice su definitivno isplativije jer s dionicama, nikad ne znaš kada će izgubiti na vrijednosti.

9) Kada vam netko ponudi dobru vrijednost za nešto – poput državnih obveznica zaštićenih od inflacije sa zaradom od četiri posto – prihvatite!

10) Izbjegavajte nepotreban rizik. Najveće greške u ulaganju odnose se na dionice koje ste kupili, a ne one na koje niste. Prisjetite se samo što se dogodilo ulagačima u Citigroup, WaMu ili General Motors.

11) Sva predviđanja stručnjaka prihvatite s dozom skepticizma. Osobito ako se svi stručnjaci slažu oko rezultata. Primjerice većina ekonomista uspješno je predvidjela sve recesije ali nekako im je promakla ova.

12) Još uvijek pokušavate predvidjeti smjer u kojem će se tržište kretati? Nemojte. Zaista, koliko se Dow Jones na 7550 činio nizak – on može i niže, vjerujte.

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/12/2009, 15:10

StefanoProdi ::
StefanoProdi ::
Dakle,tema je short. :)
Inace prvo moras reci sta imas da bi prodao. :D
Od kontinuiranog,neke fundamentalno lose kompanije,PLTK i slicne.
Od MPC meni je KMBG zreo za short,ali ne jos,ici ce jos malo gore.

KMBG ispao klasična fiasconomy prica! :cheers:
Eh da ima short selling na Belex-u...

Okončava se (izgleda) još jedna Fiasco navlaka :bball:
7. juli odlazi tamo gde treba !!

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Udješ - izadješ... i gotova stvar!!   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/12/2009, 15:57

Jasno je da smo svi očajni, ali neko i na ovakvom tžištu uspeva nešto da zaradi !
Zanima me šta forumaši misle - na kojim bi akcijama i sada brzim reagovanjem: udješ - izadješ, mogla
po neka crkavica da se zaradi?
Koje su to akcije - naravno da mislim samo na kont. tgovanje!!
Da vas čujem.....

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
IvanV
Just looking
Just looking



Broj poruka : 30
Points : -3
Datum upisa : 26.06.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/13/2009, 14:32

Sto se mene tice jos u septembru sam napustio sve svoje dvogodisnje Belex pozicije i prebacio se na "Jelasic FX".

Poslednji uspeh je kupovina 1EUR=86RSD i prodaja 1EUR=92RSD. Ergo, 6din se u 86din sadrzi ~7% sto i vama zelim! :cheers:
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/17/2009, 23:37

Friz jel imaš neku ideju? scratch

mislim da sad kad imamo ove table, koje nam Dule svaki dan kači na forum,
možda i moguće zaraditi poneku crkavicu... skupila sam nešto malo
parica i razmišljam da krenem u sitnu kupovinu :cherry:
pa i onako smo dokoni... ništa krupno se ne dešava, treba malo da smanjimo
naše apetite i da od onog što je moguće napravimo nešto, makar to bilo
i nešto malo.

.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/24/2009, 12:01

Koliko vidim najgore su ovom krizom pogodjene firme i iz metalskog sektora.. bakar, aluminijum, čelik!
Cene padaju i poljoprivrednim proizvodima...

.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Dr Zuk
Still learning
Still learning



Broj poruka : 79
Points : -6
Datum upisa : 25.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/24/2009, 12:25

Poz ekipi, dugo me nije bilo!!!
a zar FITO spada u farmaceute? prave djubrivo a ne lekove, shta znam mozda se to isto broji

Svejedno mislim da je zicer a i previshe je pala, a ima takvih josh puno
mtlc, vzas, puue, enhl, alfa, tgas da spomenem neke od kojih ochekujem da ne iznevere
Jedino je pitanje kad ce raspolozenje da se obrne, i dokle voznja moze da traje, mislim da je to vaznije od pitanja `koja akcija`
Ima i onih koji su skochili za ovo vreme krize, tu ce biti posebno zanimljivo.
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1684
Godina : 53
Points : 2978
Datum upisa : 16.12.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/28/2009, 12:47

Deset zapovesti za krizna vremena

1. Prvo i najvažnije - ne zadužujte se! Ono što možete da uradite jeste da smanjite nedozvoljeni minus na koje su kamatne stope duplo veće i iznose mesečno i pet-šest odsto. Zato, koristite dozvoljenu pozajmicu koju vam je banka odobrila, gde su kamate od 2,2 odsto mesečno. To što ste u golemom crvenom minusu ukazuje na to da živite iznad svojih mogućnosti i za to još debelo plaćate.

2. Ukoliko imate stambeni kredit, raspitajte se kod banaka da li vam se isplati njegovo refinansiranje. To znači da uzmete novi kredit kojim ćete vratiti stari, ali po povoljnijim uslovima - nižom kamatom. Takođe, stručnjaci savetuju da ako otplaćujete stambeni kredit i raspolažete određenom sumom novca, delimično ranije otplatite zajam. Ovo vam se naročito isplati u prvih pet godina kada najveći deo rate čini kamata, a tek neznatni deo glavnica. U toku ove godine banke su se obavezale da neće naplaćivati proviziju za prevremene otplate koje idu i do tri odsto na ostatak duga.

3. Najsigurnije ulaganje novca i dalje predstavljaju hartije od vrednosti koje izdaje sama država. U Srbiji trenutno postoje obveznice stare devizne štednje na koje ćete dobiti zagarantovani prinos u evrima od oko sedam odsto na godišnjem nivou. Ukoliko niste skloni riziku i znate da vam novac neće trebati odmah, možete pazariti obveznicu sa rokom dospeća u 2010. godini na po 91,3 evra, za šta ćete kada stigne naplata dobiti 100 evra plus kamatu od sedam odsto. Za slučaj da vam novac ipak ustreba ranije, hartiju od vrednosti možete prodati na berzi, ali jeftinije nego što ste je platili.

4. Jedno od najisplativijih ulaganja novca je oročena devizna štednja u bankama. Ona može doneti dobitak - kamatnu stopu na godišnjem nivou i do 9,5 odsto. Od početka godine država ne naplaćuje porez na štednju koji je ranije iznosio 20 odsto, i ovo će važiti do kraja 2009. godine. Takođe, u slučaju da banka ode u stečaj, za sve uloge do 50.000 evra postoji garancija države štedišama da će dobiti svoju ušteđevinu.

5. Čuvanje gotovine u slamaricama ubedljivo je najlošiji potez koji možete napraviti pogotovo što se kretanje dinara ne može predvideti, pa uvek preti opasnost da vam novac pojede inflacija. Ako novac u kućnoj varijanti čuvate u evrima, gubite kamatu koju biste dobili kod banke ili od države za kupovinu obveznica. Uz to, preti vam rizik da vam novac bude pokraden.

6. Kada su u pitanju stanovi, treba kupovati ono što je povoljno, a ne treba prodavati nekretninu čija vrednost ne pada čak ni u krizi. Ne treba se zaduživati, ali ni davati pozajmice. Isto tako ne treba biti suinvestitor neproverenim osobama. Treba zidati manje stambene jedinice, i prodavati ih po nižim cenama, a ne čekati drastičan pad cena na tržištu. Novac je dobro uložiti i u kupovinu garaže zato što je to malo para koje će se brzo vratiti jer se garaže dobro izdaju, ili u kupovinu manjih lokala na dobrim lokacijama. Isto tako, dobro je kupovati jeftine nepokretnosti iz dugova, ali sa proverenim papirima.

7. Pričekajte sa kupovinom robe široke potrošnje, jer će cene sigurno ići nadole! Naime, gotovo sve velike trgovine u Srbiji redovno odobravaju akcijska sniženja koja se najčešće oglašavaju putem novinskih oglasa. Ukoliko ih budete pratili, lako ćete saznati gde možete da uštedite prilikom kupovine nameštaja ili bele tehnike, ali i u kojem hipermarketu se možete snabdeti po najpovoljnijim cenama. To će vam doneti znatnu uštedu u kućnom budžetu.

8. I nakon kolosalnog pada vrednosti najlikvidnijih hartija na Beogradskoj berzi od čak 70 odsto tokom protekle godine, akcije nisu dotakle dno. Iako će vrednost najverovatnije i dalje opadati, opšte je pravilo da će se cene većine kompanija vratiti na cenu pre pada, ali to ne znači da bi trebalo da kupite sve ili još gore samo jednu deonicu. Kupovinom akcija „Sojaproteina”, AIK banke, „Energoprojekta”, „Alfa plama”, možete ostvariti dobit od preko 100 odsto za oko dve godine, ali je važno da smanjite rizik tako što ćete kupiti svaku od akcija, a ne samo hartiju jedne kompanije. Uz to sem dobrih poslovnih rezultata ovih kompanija, nema druge garancije.

9. Dobro razmislite pre ulaganja u investicione fondove, jer oni koji su prošle godine stavili novac trenutno su u gubitku od 25 do 65 odsto. Jedini fond koji je bio u plusu je novčani, a ovo ulaganje nosi najmanji rizik, ali i najmanji prinos od oko 14 odsto na godišnjem nivou i ne razlikuje se mnogo od štednje u banci samo što za vas to čini neko drugi. Ostale vrste fondova ulažu u obveznice i akcije na berzi, što ih čini dosta rizičnijim, ali je i mogućnost zarade veća. Njihov rast očekuje se kada i rast berze, a ako novac ubacite u neke od ovih fondova na njihovim sajtovima uvek možete videti gde su oni uložili vaš pare.

10. Od države obavezno uzmite besplatne akcije koje treba da stignu sredinom godine kao i svaki drugi poklon koji ona ponudi. Račune za struju, infostan i telefon plaćajte u predviđenom roku. Na taj način izbeći ćete plaćanje nepotrebnih kamata za kašnjenje i uštedeti neki dinar. Naime, mnogi zaboravljaju da ukoliko račune za struju i infostan plate na vreme, na svakom od njih mogu ostvariti popust u visini od pet odsto.

Da budemo načisto: U današnjoj situaciji ne postoje gotova rešenja. Prilikom ulaganja budite oprezni i konzervativni koliko god je moguće. Nalazimo se na finansijskoj ničijoj zemlji.
http://www.blic.rs/ekonomija.php?id=76244

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime1/31/2009, 14:31

U prethodnom periodu značajne fluktuacije su imali AIKB, MTLC, ALFA, DNOS, a pri tom sam uzeo u obzir likvidnost, jer nam ništa ne znači ako se kupi na niskom nivou, a digne se cena sa samo jednom hartijom. Na ovim hartijama se moglo lepo špekulisati u predhodnom periodu, a verovatno i u budućem.

Dalje, cene nekih akcija su dosta pale u poslednje vreme, pa bi se mogao naslutiti preokret: SJPT, KMBN, IMLK, FITO, možda ENHL, a moguće je da još nisu došle do dna.

Ima još hartija sa ovakvim kretanjima, ali je likvidnost na dosta nižem nivou, tako da je lako moguće "zaglaviti" u hartiji, pa bi ste morali da postanete dugoročni, što možda i nije loše, ali ovo je tema za špekulante :D
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime2/9/2009, 11:15

Pratim! Možda FITO i AIKB ?
Bambi se provukao, bez nas, ali ne verujem da je bilo mesta za sitne igrače !

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime2/28/2009, 22:38

Šta nam se to dešava?
:shock:
Očigledno da stara pravila više ne važe... :no: pravila kojih smo se držali u proteklom periodu ČINI se
da nemaju nikakvo dejstvo!?
Kao ono da "treba izdržati sve oscilacije, kako bi smo na kraju izašli sa dobitkom".
Ili da oni koji imaju hrabrost u vreme dok se drugi plaše, prave najveće zarade...

Ono najvažnije sada ne postoji: POVERENJE!! Na berzama je zavladalo nepoverenje.
Nema gore stvari od koje se svi ulagači plaše od nepoverenja.
Za ovakvo stanje na berzama (ne samo na Belexu) potrbno je razmisliti o novom načinu ponašanja...

Prvo čega moramo da budemo svesni: ovakav krah se nije nikada dogodio dosada!
Poredjenja sa velikom krizom ili onom "dot.com" nam ništa ne govore.
Nema ozbiljne osobe koja može da tvrdi kada će sve ovo da ozbiljno zazeleni.
Fed šef je pre neki dan tvrdio da će 2010. mogla da bude godina uspeha, ali SAMO ako
sve preduzete mere budu uspešne !! :shock:

Nasuprot njemu, skeptici smatraju da je za oporavak potrebno najmanje 3 godine !
Jer ovde se radi o kreditnoj krizi, krizi nekretnina i krizi berze.

Novčana pomoć države nikoga ne umiruje, naprotiv, ona potpiruje zebnje!
Kad samo pomislim o kakvim se tu sumama radi.. :no:
Kada čujem da GM za 3 meseca pravi minus od 10 milijardi dolara, samo se naježim...
Sve dok se ne sagleda kolika je ta "crna rupa" u kojoj nestaju sve te pare, neće se ni znati koliko
para je potrebno za oporavak.

Uz sve to - privrede su sve slabije... rezultati su mršavi.
Sad dolazimo na temu koju uporno gura Orisni: i onaj ko je redovno u proteklih 10 godina
(na svetskim berzama, a isto važi i za nas) ulagao u akcije - na gubitku je!
I onaj ko je ulagao u fondove, da bi "umanjio" oscilacije akcija, dolazi do zaključka da je bilo
najbolje da je svoje pare stavljao na štednju...

Zato mnogi prodaju akcije i IJ I DANAS (po ovim cenam), uz ogromne gubitke, jer jednostavno:
bolje je imati mini kamatu, nego još više stresa i nervoze.
Čini se da je sa principom "KUPI I DRŽI" gotovo...

Bafetov savet da "treba ići kontra krdu" više se ne može primenjivati, jer je ogroman broj investitora jednostavno digao ruke od akcija i sve prodao.
Ni njegov savet o korekciji pondera, dokupljivati kad akcija pada i čekati...
u ovoj krizi skoro da nema smisla: pogledajte kako se kretala cena AIKB - u maju 2007. je bila oko 14.-15k,
da bi krajem iste god, bila na oko 10k, a onda.... oko 5k pred kraj leta 2008. - da bi danas bila na oko 1,4k !!

Obično se investitori brane diverzifikacijom kada se tako nešto desi - ali šta danas kupiti?
Kako ublažiti gubitak na, recimo AIKB? Šta kupiti? Koja akcija je to mogla ili može da nadoknadi, ili ublaži?

Mnogi od nas su se zeznuli i sada čekaju... oni koji su bar nešto ranije izašli - i oni čekaju...
ali izgleda da svi mi čekamo da akcije JOŠ PADNU!!
Ako svi mi budemo još čekali - to će se neminovno desiti!
Čikamo na dobre vesti - ako ih bude! :D

Zakljućak:
Izvesno je da niko ne vidi dno (izgleda da ga još nismo dodirnuli).
Opasno je u ova vremena baviti se "špekulacijama", jer akcije iz dana u dan padaju...
nisam sigurna da sitni igrači danas na kratak rok mogu da uhvate i 10% dobiti!

Zato ću ja čekati, i baš me briga što ću propustiti prvih 15% ili 20% zarade, naime,
tek kada se cene nedvosmisleno "oporave" tada krećem u kupovinu....

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 04.01.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime3/1/2009, 22:53

Iz vidika opreznog ulagača sigurno je dobro pričekati, ali to radi večina investitora sada, zato je treba znati da kad se jedanput tren okrene imačemo 100 ili 200% rast u vrlo kratko vreme. Pitanje je samo kad. Ove cene na berzi su smešno nizke i pored krize i zato je totalno glupo govoriti kako če se biti stalno samo niže. Jeste bilo dosad tako ali to ne znači da če biti tako još dve godine. Fora je u tome da NIKO NE ZNA kad če doči do okreta, zato su i komentari optimista i pesmista bez svake vrednosti. Čekamo....
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime3/1/2009, 23:27

Slažem se (delimično) sa stavom Slovenca. Samo što nisam siguran da će baš toliki rast da bude za kratko vreme, ma da i taj rast ne bi bio dovoljan da se berza vrati na neki pristojan nivo.

Sa druge strane, ne slažem se sa Sneki, kad kaže da je kriza veća nego 1930-ih. Odnosno, sa berzanske strane se ne slažem, za ekonomiju ne znam, ali su ipak sasvim drugačija vremena i okolnosti bile tada nego što su sada.

Dow Jones je od 1929. do 1932. pao 89% sa istorijskom maksimuma. Trenutno je pad "samo" 50%. Procentualno, ova kriza je još uvek dosta blaža u odnosu na "Veliku depresiju". Naravno, kriza još nije završena, tako da ne znamo koliko ćeš još (i da li će) indeksi da padnu. Dakle, da bi kriza (opet govorim o procentima) bila gora od one 1930-ih, Dow treba da padne ispod 1.550 indeksnih poena.

Bafet u svom govoru kaže kako će 2009. sigurno biti loša, i možda još koja godina, ali da je perspektiva i dalje vrlo lepa:

“The economy will be in shambles throughout 2009 -- and, for that matter, probably well beyond,” said Buffett. “Though the path has not been smooth, our economic system has worked extraordinarily well over time. It has unleashed human potential as no other system has, and it will continue to do so.”

Ne slažem ni sa ovim što Sneki kaže za "kupi i drži" i ostalo "bafetovsko". Idite malo istorijski i ponderišite se na Dow-u 1929-1932. i videćete da se nećete baš mnogo načekati da dođete ponovo u plus.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati - Šta prodavati?   Šta kupovati - Šta prodavati? - Page 3 Icon_minitime3/2/2009, 16:23

Daj bože da ste vi u pravu!!

cat

Edit: ne pozivam se na gosodina, al nek se zna:

Ruski premijer Vladimir Putin upozorio je da je globalna finansijska kriza daleko od okončanja, prenosio agencija Itar Tass.

“Pažljivo pratimo proces u svjetskoj ekonomiji, bez obzira da li je dobar ili loš, mi zavisimo od toga. Kraj krize se još ne nazire, a nije dostigla ni svoj vrhunac”, rekao je premijer na sastanku sa rukovodstvom partije Ujedinjena Rusija.

On je dodao da mjere koje su preduzele razvijene zemlje “ne donose vidljive rezultate”.

“Prema tome, ovakva situacija može se zadržati još dugo vremena”, tvrdi Putin.


.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati - Šta prodavati?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 14Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija Srbije a.d. - NIIS
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: BERZA, trendovi, aktuelnosti...-
Skoči na: