BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS

Ići dole 
+118
DejanJ
ald
Popaj
petronije
Dalaj Lama
boscha
philips1
Cicija
ima nade
Vesa
Aca123
mili61
adamm
Bond
SlobaUra
tonobangi
Aca kurbla
s.nikolić
Ivan00
Maca
Dragivoje
Momir
Nisam lep al sam glup
Nikolaj3
boban75
Ceras
FatCat
Bobo011
Goran M.
Ilija123
konspirator
Gocili
Stuffearn
Cucla
Ars Vivendi
Big Brle
marjanovicgane
Colle
mirjana mirjana
pepermint
Akcionar07
Pera Božić
Plejade
Delboj
markan
MarkoJTD
Admin
Stane Dolanc
goxi
capriolo
Jovan I
veljko98
Paja011
Motika
Pripravnik
Maza
Roman Abramovich
Dejan71
MMcorp
Zeljko321
Limited011
Nenadnenad67
Boranija
Smile
Lutvi
Dax
Malimis
Polos
Drag65
C R A Z Y
Boby
Berza011
Aleks
Sutra
Fmember
MORNAR
Radoznalac
Mistery 011
Rogy
fenergetika
Dragot
Aritmeticar
bez motike
Mitar
Greta
Sofke
Mrvica
iki
Vladulns
Roman
Simče
Teletrader
Milica1
StefanMR
bonum.mm
Curry Pesic
Dusan
Dr.Mitrovic
Poštar
AliAli
gogloee
rendez-vous
atina
Friz
Jegulja
DI
Makler
Nebojsa
Kobe Bryant
Shpekulant
Tihi
Milos86
genijeurazvoju
Matthew Greenburgh
groove
njegoš
Sneki
Grlja
122 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Sledeći
AutorPoruka
ald
Just looking
Just looking



Broj poruka : 24
Points : 104
Datum upisa : 19.05.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/15/2022, 20:02

Popaj ::
Ilija123 ::
Ima li neko neki info o ove 3-4-5 brokerske kuće što stalno kupuju Dunav ??
To ti kupuju pojedinci koji se sakrivaju iza zbirnog računa svog brokera.
Ne kupuju to baš brokerske kuće.  One ih samo sakrivaju (čuvaju) od javnosti.
Da, ako brokerska kuća ima neki fond sa recimo srpskim deonicama, onda možda kupuju za taj fond. Naravno, pojedinci kupuju fond.

Ne znam da li ima tako nešto kod ovih brokera.
Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/16/2022, 14:19

petronije ::
od 18.04. do danas istrgovano 660.538 kom
Ovo je bilo pisano 21.10.2022.
Od ovog datuma, ako dobro racunam (bez transakcije sa jednog na drugi kastodi istog brokera), prometovalo se jos oko 60.000 kom tj ukupno oko 720.000 od 2.300.000 koliko sam video da je neko napisao da je ukupno podeljeno.

Da li je neko jos racunao skoro?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/16/2022, 17:11

Nisam lep al sam glup ::
petronije ::
od 18.04. do danas istrgovano 660.538 kom
Ovo je bilo pisano 21.10.2022.
Od ovog datuma, ako dobro racunam (bez transakcije sa jednog na drugi kastodi istog brokera), prometovalo se jos oko 60.000 kom tj ukupno oko 720.000 od 2.300.000 koliko sam video da je neko napisao da je ukupno podeljeno.

Da li je neko jos racunao skoro?
Oko 780.000. je isprometovano do sada. Ja sam računao tako što sam od prvog dana ubacivao promet u svoju eksel tabelu. Moguće je da je neko više puta ulazio i izlazio (nisam tu vodio evidenciju) pa da je zapravo isprometovano manje akcija radnika. Možda se još uvek kod radnika nalazi više akcija nego što mislimo.

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/20/2022, 11:56

Zbunjuju ovi sa internim prenosom vecih razmera. Tandem jednom prilikom mislim cak oko 150.000 i Konvest oko 10.000. kom. To sigurno nisu mali akcionari bili.
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 144
Godina : 36
Points : 288
Datum upisa : 18.09.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/4/2023, 10:58

Pred kraj godine su objavljeni izveštaji o tržištu osiguranja na NBS za 3. kvartal.

Dunav ima skok zaključene premije od 2,5 milijarde dinara (+10.87%), najveci rast ostvaren u osiguranju imovine (+1 milijarda), dobrovoljnom zdravstvenom (+0,4), kasko osiguranju (+0,5) i osiguranju života (+0,3). 

Rešene štete (isplaćene) u prva 3 kvartala ove godine su veće za 2.75 milijardi (+29%) od čega najveći deo u imovinskim osiguranjima (1,4 milijarde) i osiguranju vozila (AO, i kasko u iznosu od 0,8 milijardi). Tako da je ceo prihod od rasta u zaključenoj premiji otišao na uvećane rashode za isplatu šteta.

Rezervisane štete (prijavljene, nerešene i neisplaćene) su za ~700 miliona dinara manje u poređenju sa prva 3 kvartala prethodne godine i sada iznose 6.7 milijardi dinara. Ovo je dobro da se brže rešavaju štete i da se smanjuje iznos rezervacija. 

Deluje da je ovo godina konsolidacije Dunava, da su imali malo više odštetnih zahteva što naredniih godina ne mora da bude slučaj. Sviđa mi se što im osiguranje autoodgovornosti više ne raste, već čak i opada (ovo je najneprofitabilnije osiguranje, 75% zaključene premije ide u tehničke rezerve za rešavanje šteta, 5% je rezervisano za provizije, 3% za preventivu itd.). Tako za 2022. ne treba očekivati profit u nivou prethodnih godina, ali već od 2023. to može da se preokrene.

Ja planiram u toku ove godine da jačam poziciju na DNOS.

NFA

Huls, Nisam lep al sam glup and Minic like this post

Nazad na vrh Ići dole
Huls
Still learning
Still learning



Broj poruka : 52
Localisation : Beograd
Points : 173
Datum upisa : 29.03.2019

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/4/2023, 13:16

Slažem se, smo bih dodao da rast vrednosti rešenih steta ne mora biti posledica većeg broja zahteva, već rasta njihove pojedinačne cene što je posledica inflacije (recimo rasta cena rezervnih delova za automobile).

Takođe, treba imati u vidu i da NBS nije dala da se podignu premije pojedinih vrsta osiguranja (u kojima je čini mi se Dunav dominantan) i to će direktno uticati na ostvarenu profitabilnost. Mislim da se ovo dugoročno mora uskladiti.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13732
Localisation : Novi Sad
Points : 51386
Datum upisa : 03.06.2009

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/22/2023, 11:17

Promene: 10.12.2022 - 22.01.2023. (T-2) ili 07.12.2022 - 18.01.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 31-Promene-10-12-2022-22-01-2023

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/27/2023, 06:35

Zamolio bih Dejana J, da odgovori na ova  pitanja ako može.....Da li Dunav fond kupuje akcije 
Dunav osiguranja? Nekako mi se čini da se fondovi nisu baš zaleteli da kupuju ovu akciju - po vama zašto ?

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 144
Godina : 36
Points : 288
Datum upisa : 18.09.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/27/2023, 19:12

marjanovicgane ::
Zamolio bih Dejana J, da odgovori na ova  pitanja ako može.....Da li Dunav fond kupuje akcije 
Dunav osiguranja? Nekako mi se čini da se fondovi nisu baš zaleteli da kupuju ovu akciju - po vama zašto ?

Zdravo Gane,

Koliko vidim nemaju u posedu akcije (OTP kastodi ima 500 akcija samo), moguće da ima neko ograničenje u zakonu jer je ipak kompanija dunav osiguranje vlasnik društva koje upravlja fondom, pa su to povezana lica i mogli bi da iskoriste sredstva fonda da kupuju sopstvene akcije i time utiču na cemu sopstvene akcije. Ako bi mogli i uložili novac do 10% imovine oni bi mogli po trenutnoj ceni da kupe skoro 1.7 miliona akcija dunava (što je 11.5% svih akcija)...  

Dunavov i Generali DPF su jedini koji imaju značajniju alokaciju sredstava u akcijama.  Tačnije Dunav ima 16.2% a Generali 14.3% imovine u domaćim akcijama, DDOR ima 0%, a Raiffeisen 0.3%. Tako da ako Dunav ne može da investira, preostaje samo Generali (moguće da je njihova pozicija ova od 500 akcija), e sad zašto nisu uložili više ili uopšte, možda smatraju da ima bolja investicija na tržištu, možda ih je odbijao društveni kapital koji je do skoro postojao ili još uvek velika količina akcija u vlasništvu radnika i bivših radnika, možda imaju interni propis da ne ulažu u konkurenta na tržištu, ko će ga znati.

Popaj, FatCat, adamm, marjanovicgane and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13732
Localisation : Novi Sad
Points : 51386
Datum upisa : 03.06.2009

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime2/15/2023, 10:20

Promene: 22.01 - 15.02.2023. (T-2) ili 18.01 - 10.02.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 01-Promene-22-01-15-02-2023

marjanovicgane and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime2/15/2023, 11:27

Prvi put vidim prodaju, a da po broju akcija pouzdano mogu da znam, da nije neko od radnika ko je dobio bespaltno akcije i da je iole veca kolicina (ako se moze tako nazvati).
I ni manje ni vise se covek preziva Grba!
jedrenje

marjanovicgane and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime2/15/2023, 12:50

Nije li to nešto loše scratch
Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime2/15/2023, 13:50

Moglo bi u teoriji biti da on nesto zna sto mi svi ostali ne znamo, ali vidim da je ugasio i celu poziciju na DINNPB, isto kao i ovde pa mi se cini da je naleteo plac na Zlatiboru povoljno ili je covek upao u neki ozbiljan problem ne daj Boze....tako da mislim da je samo slucajnost. Uz to mnoooogo su vece cifre ovde u igri, pogotovo iza raznih racuna kojih je na svakom preseku sve vise. Ako gledamo kroz to - ja sam izuzetno optimistican.
armo

marjanovicgane and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
Minic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 12
Points : 42
Datum upisa : 20.06.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime2/15/2023, 16:53

Nisam lep al sam glup ::
Moglo bi u teoriji biti da on nesto zna sto mi svi ostali ne znamo, ali vidim da je ugasio i celu poziciju na DINNPB, isto kao i ovde pa mi se cini da je naleteo plac na Zlatiboru povoljno ili je covek upao u neki ozbiljan problem ne daj Boze....tako da mislim da je samo slucajnost. Uz to mnoooogo su vece cifre ovde u igri, pogotovo iza raznih racuna kojih je na svakom preseku sve vise. Ako gledamo kroz to - ja sam izuzetno optimistican.
armo
Gospodin Grba ulazi u Žitopek, možete videti na toj temi više o tome.

Roman Abramovich, marjanovicgane, s.nikolić and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Huls
Still learning
Still learning



Broj poruka : 52
Localisation : Beograd
Points : 173
Datum upisa : 29.03.2019

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime2/16/2023, 13:59

Koliko vidim redovna sednica im je obično krajem marta, što znači da je presek oko sredine marta? Ako moze neko ko detaljnije prati da potvrdi info, malo sam se izgubio u silnim vanrednim sednicama..
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13732
Localisation : Novi Sad
Points : 51386
Datum upisa : 03.06.2009

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/4/2023, 10:04

Promene: 15.02 - 04.03.2023. (T-2) ili 10.02 - 01.03.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 02-Promene-15-02-04-03-2023
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/7/2023, 18:38

"Dunav osiguranje" ostvarilo 300 miliona evra bruto premije
Kompanija "Dunav osiguranje" u 2022. godini ostvarila je bruto premiju od preko 300 miliona evra - za čak 100 miliona evra više nego pre svega pet godina. Taj rezultat je za naročito uvažavanje ako se ima u vidu da su za nama tri pandemijske godine i godinu dana rata u Ukrajini, koje su dovele do globalne ekonomske krize na koju je finansijski sektor posebno osetljiv, istakla je Ivana Soković, predsednik Izvršnog odbora Kompanije "Dunav osiguranje", u izjavi za medije 6. marta na Kopaonik biznis forumu nakon panela posvećenog osiguranju.
"Dunav" je i dalje tržišni lider sa bruto premijom koja je za čak 11,6 odsto veća nego u prethodnoj 2021. godini. Pritom, ostvaren je rast kako kod bruto premije neživotnih osiguranja (11,55%) tako i kod bruto premije životnih osiguranja (11,95%).

Inflacija je najviše uticala na porast visine šteta kojih nije bilo više nego prethodnih godina, ali je prosečna šteta bila drastično veća zbog porasta cena rezervnih delova i radnog sata. Kompanija je i u takvim okolnostima zadržala zavidnu efikasnost u rešavanju odštetnih zahteva i likvidaciji šteta, koje su dostigle 16,9 milijardi dinara (preko 144 miliona evra) i za 23,6% bile više nego u 2021. godini.

U prethodnoj godini Kompanija je ostvarila neto dobitak od skoro 1,3 milijarde dinara (blizu 11 miliona evra).

U cilju prilagođavanja vlasničke strukture tržišnim okolnostima, u saradnji s Ministarstvom finansija Republike Srbije, u Kompaniji je uspešno sprovedena transformacija društvenog kapitala. Time je ojačana njena kapitalna osnova i obezbeđena dugoročna stabilnost i solventnost. "Dunav" je svojim akcionarima u prethodnoj godini isplatio dividendu u ukupnom iznosu od 1,6 milijardi dinara.

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Delboj
Our family
Our  family
Delboj


Broj poruka : 308
Godina : 38
Points : 1095
Datum upisa : 03.12.2011

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/7/2023, 19:50

Dobit prepolovljena. Očajan rezultat

boban75 and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/7/2023, 21:10

Očekivan rezultat - pad dobiti (od 48%). kafa

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 144
Godina : 36
Points : 288
Datum upisa : 18.09.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/8/2023, 22:12

Pitanje je jel 1.3 konsolidovano ili samo dunav osiguranje.

Kako god posle 128 miliona dobiti dunava pojedinacno tj. 428 miliona konsolidovano za prvih 6 meseci nije se moglo ocekivati neki ogroman skok dobiti u drugoj polovini godine.

marjanovicgane and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13732
Localisation : Novi Sad
Points : 51386
Datum upisa : 03.06.2009

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/11/2023, 11:20

Promene: 04.03 - 11.03.2023. (T-2) ili 01.03 - 08.03.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 03-Promene-04-03-11-03-2023

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/14/2023, 07:14

Kolika bi mogla da bude potencijalna dividenda (ako je bude)?

_________________
NAJNOVIJE VESTI

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/15/2023, 11:50

Dobro pitanje. Nisam siguran i jedino sto znam da je prosle godien je bila oko 100 din, pa ako je sada dobit duplo manja, racunica je laka. Takodje ne znam jel imaju fiksnu politiku dividende ili kako procene od godine do godine. To moze promeniti sve znacajno.
DejanJ deluje kao neko ko je u materiji i ko bi mogao znati. Dejane, znate li nesto?
Hvala uanpred

Al Kapone, Aca kurbla and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 144
Godina : 36
Points : 288
Datum upisa : 18.09.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/15/2023, 19:18

Nisam lep al sam glup ::
Dobro pitanje. Nisam siguran i jedino sto znam da je prosle godien je bila oko 100 din, pa ako je sada dobit duplo manja, racunica je laka. Takodje ne znam jel imaju fiksnu politiku dividende ili kako procene od godine do godine. To moze promeniti sve znacajno.
DejanJ deluje kao neko ko je u materiji i ko bi mogao znati. Dejane, znate li nesto?
Hvala uanpred
Prošle godine je dobit Dunava bila 2.5 milijarde, 3.1 je iznosila dobit neživotnih osiguranja i gubitak od 0.6 na životnim. Dividenda se isplaćuje samo na dobit neživotnih osiguranja pa je odlučeno da se isplati 50% dobiti neživotnih i dividenda je bila 103.44 dinara bruto.

Dobit/gubitak životnih osiguranja se većim delom (85%) pripisuje polisama životnog osiguranja stoga tu nema za akcionare nekih benefita. 

Godinu dana pre toga je isplaćeno skoro 100% dobiti neživotnih osiguranja koliko se sećam, ostavili su samo par desetina hiljada dinara neraspoređeno.

Pitanje je sada koliki gubitak/dobitak je dunav ostvario na životnim osiguranjima (zbog uvećanja referentne kamatne stope, pada vrednost obveznica a u obveznice ulažu sredstva od polisa životnog osiguranja ja više verujem da su ostvarili gubitak). Svakako ne očekujem da dunav isplati kroz dividendu veći iznos od ukupne dobiti, ali bi mogli da isplate celu ukupnu dobit.

Sa time bi dividenda bila nekih 10 do 15 dinara manja u odnosu na prošlu godinu.

Ako kojim slučajem opet isplate 50% dobiti kroz dividendu, onda nas čeka bruto dividenda od 40ak dinara.

Al Kapone, Aca kurbla, Alonisos, marjanovicgane, Nisam lep al sam glup, Perapostar, Ilija123 and like this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13732
Localisation : Novi Sad
Points : 51386
Datum upisa : 03.06.2009

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/18/2023, 09:10

Promene: 11.03 - 18.03.2023. (T-2) ili 08.03 - 15.03.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 04-Promene-11-03-18-03-2023

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13732
Localisation : Novi Sad
Points : 51386
Datum upisa : 03.06.2009

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/25/2023, 09:53

Promene: 18.03 - 25.03.2023. (T-2) ili 15.03 - 22.03.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 05-Promene-18-03-25-03-2023
Nazad na vrh Ići dole
Alonisos
VIP
VIP



Broj poruka : 384
Points : 1379
Datum upisa : 04.09.2017

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/27/2023, 16:16

Dobit nezivotnih osiguranja se rasporedjuje u nerasporedjenu dobit a zivotnih osiguranja za pokrice gubitaka zivotnih osiguranja iz narednih godina.
Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/27/2023, 16:24

Ne razumem, odlučeno je da se ukine dividenda ili?
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 144
Godina : 36
Points : 288
Datum upisa : 18.09.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/27/2023, 16:42

Nisam lep al sam glup ::
Ne razumem, odlučeno je da se ukine dividenda ili?
Da na sajtu dunava je izašao poziv za sednicu danas.

https://www.dunav.com/o-nama/izvestaji/skupstina-akcionara/

5. tačka predlog odluke NO o raspodeli dobiti za 2022, predloženo da se ne isplaćuje dividenda.

Dobitak neživotnog osiguranja 1 milijarda, dobitak životnog osiguranja 253 miliona dinara.

marjanovicgane and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/27/2023, 21:18

Predlog za 5 tačku glasi:



На основу чл. 269. - 275. Закона о привредним друштвима (Службени  гласник РС“, бр. 36/11, 99/11, 83/14 - др. зaкoн, 05/15, 44/18, 95/18, 91/19 и 109/21), члана 29. и члана 37. став 1. тачка 7. Статута Компаније „Дунав осигурање” а.д.о. („Службени лист Компаније”, број 16/12, 40/15, 51/15, 09/16, 21/16, 39/18, 18/19, 24/19, 37/21, 11/22 и 18/22), Скупштина Компаније на Редовној седници одржаној дана 27. априла 2023. године, донела је
 
ОДЛУКУ
о расподели добити за 2022. годину
 
 
Члан 1.
Укупан остварен нето добитак Компаније „Дунав осигурање” а.д.о. Београд (у дaљем тексту: Компанија) утврђен у годишњем извештају о пословању за 2022. годину износи 1.283.172.011,43 динара и састоји се од:
·         добитка неживотног осигурања у износу од 1.029.817.732,01 динара и
·         добитка животног осигурања у износу од 253.354.279,42 динара.
 
Члан 2.
Добит Компаније по основу неживотног осигурања из члана 1. ове Одлуке, у износу од 1.029.817.732,01 динара распоређује се у нераспоређену добит.
 
Члан 3.
Добит Компаније по основу животног осигурања из члана 1. ове Одлуке, у износу од 253.354.279,42 динара распоређује се на покриће губитка животних осигурања из ранијих година.
 
Члан 4.
За спровођење ове Одлуке, задужује се Финансијска функција.
 
Члан 5.
Ова Одлука ступа на снагу даном доношења.
 
 
С број:                                                                                   
27. април  2023. године                                          ПРЕДСЕДНИК СКУПШТИНЕ
Београд                  
                                                                                                          Ана Јовић

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/27/2023, 21:45

Ono sto je neobicno je da cena akcije poslednjih dana ide gore. Vecinom se trgovalo po 1200. Ja se zaista cudim tome da ti svi veci zbirni, kastodi i sl racuni kupuju po toj ceni bez zadrske. Oni obicno znaju pre nas malih. Takodje mi je neobicno da drzava dopuzta da ostane bez svog dela, a on nije mali. Zasto bi dopustili nerasporedjenu dobit? Tacno je da je ta tacka prethodnih godina sadrzala egzaktno napisano i "raspodela dobiti", ali mi zvucni dosta neobicno.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/27/2023, 21:57

Država ovog puta ima enorman višak para i nije joj potrebna dividenda. Nedavno su otkupljivali dinarske obveznice a zatim ih poništavali, na taj način su povećali novčanu masu u sistemu. Mislim da je to moralo da se uradi zbog ogromnog priliva deviza u Srbiju. Šta će biti sa Dunavom, videćemo. Mislim da ovo nije akcija za one koji hoće brzu i veliku lovu.

Perapostar likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/28/2023, 10:16

Cekaj, razumem da postoje neke ekonomske igre i logike koje meni obicnom investitoru nisu do kraja dosegljive, ali ne razumem jednostavan princip po kom bi ovo znacilo da je drzavi lepse da ima 100 dinara u dzepu umesto 200? Pritom je to cista lova, nema niceg od cega zavisi. Zasto ne bi napravili neki put ili vikendicu svalerci ili sta god. Mozda nesto propustam?
Svakako nalazim da je neobicno da jedna DNOS prepolovljena dividenda moze da poljulja neki ekonmski sistem, pogotovo kod tigra kao sto je nas :)
I slazem se da ovde nema brze love. Ima je samo na ZTPK i to za gosn Grbu, ostali stoj! 
slik

Stuffearn likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 210
Points : 639
Datum upisa : 03.04.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/28/2023, 10:25

Evo, ako je dividenda 50din (pola od prosle jer dobit na pola), iznos koji ide drzavi u din bi bio 582.530.600,00 ako dobro racunam. Taman za lepu skolu, par vrtica ili sta god.
Nije da zukavavm, ali zaista mi je neobican potez, i mislim da nije tek tako.
Nazad na vrh Ići dole
Ilija123
Still learning
Still learning



Broj poruka : 70
Points : 206
Datum upisa : 30.03.2022

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime3/28/2023, 10:30

boban75 ::
Predlog za 5 tačku glasi:


На основу чл. 269. - 275. Закона о привредним друштвима (Службени  гласник РС“, бр. 36/11, 99/11, 83/14 - др. зaкoн, 05/15, 44/18, 95/18, 91/19 и 109/21), члана 29. и члана 37. став 1. тачка 7. Статута Компаније „Дунав осигурање” а.д.о. („Службени лист Компаније”, број 16/12, 40/15, 51/15, 09/16, 21/16, 39/18, 18/19, 24/19, 37/21, 11/22 и 18/22), Скупштина Компаније на Редовној седници одржаној дана 27. априла 2023. године, донела је
 
ОДЛУКУ
о расподели добити за 2022. годину
 
 
Члан 1.
Укупан остварен нето добитак Компаније „Дунав осигурање” а.д.о. Београд (у дaљем тексту: Компанија) утврђен у годишњем извештају о пословању за 2022. годину износи 1.283.172.011,43 динара и састоји се од:
·         добитка неживотног осигурања у износу од 1.029.817.732,01 динара и
·         добитка животног осигурања у износу од 253.354.279,42 динара.
 
Члан 2.
Добит Компаније по основу неживотног осигурања из члана 1. ове Одлуке, у износу од 1.029.817.732,01 динара распоређује се у нераспоређену добит.
 
Члан 3.
Добит Компаније по основу животног осигурања из члана 1. ове Одлуке, у износу од 253.354.279,42 динара распоређује се на покриће губитка животних осигурања из ранијих година.
 
Члан 4.
За спровођење ове Одлуке, задужује се Финансијска функција.
 
Члан 5.
Ова Одлука ступа на снагу даном доношења.
 
 
С број:                                                                                   
27. април  2023. године                                          ПРЕДСЕДНИК СКУПШТИНЕ
Београд                  
                                                                                                          Ана Јовић

KATASTROFA !!!
Danas cena odma sletela 1.100
Nazad na vrh Ići dole
 
Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS
Nazad na vrh 
Strana 27 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 15 ... 26, 27, 28, 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS
» Globos osiguranje a.d. Beograd - GLOS
» Luka Beograd a.d. Beograd - LBGD
» osiguranje - vesti

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Osiguravajuća društva fun club-
Skoči na: