BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi

Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS

Ići dole 
+115
petronije
Dalaj Lama
boscha
philips1
Cicija
ima nade
Vesa
Aca123
mili61
adamm
Bond
SlobaUra
tonobangi
Aca kurbla
s.nikolić
Ivan00
Maca
Dragivoje
Momir
Nisam lep al sam glup
Nikolaj3
boban75
Ceras
FatCat
Bobo011
Goran M.
Ilija123
konspirator
Gocili
Stuffearn
Cucla
Ars Vivendi
Big Brle
marjanovicgane
Colle
mirjana mirjana
pepermint
Akcionar07
Pera Božić
Plejade
Delboj
markan
MarkoJTD
Admin
Stane Dolanc
goxi
capriolo
Jovan I
veljko98
Paja011
Motika
Pripravnik
Maza
Roman Abramovich
Dejan71
MMcorp
Zeljko321
Limited011
Nenadnenad67
Boranija
Smile
Lutvi
Dax
Malimis
Polos
Drag65
C R A Z Y
Boby
Berza011
Aleks
Sutra
Fmember
MORNAR
Radoznalac
Mistery 011
Rogy
fenergetika
Dragot
Aritmeticar
bez motike
Mitar
Greta
Sofke
Mrvica
iki
Vladulns
Roman
Simče
Teletrader
Milica1
StefanMR
bonum.mm
Curry Pesic
Dusan
Dr.Mitrovic
Poštar
AliAli
gogloee
rendez-vous
atina
Friz
Jegulja
DI
Makler
Nebojsa
Kobe Bryant
Shpekulant
Tihi
Milos86
genijeurazvoju
Matthew Greenburgh
groove
njegoš
Sneki
Grlja
119 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 15 ... 25, 26, 27
AutorPoruka
ald
Just looking
Just looking

Broj poruka : 8
Datum upisa : 19.05.2021

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/15/2022, 20:02

Popaj ::
Ilija123 ::
Ima li neko neki info o ove 3-4-5 brokerske kuće što stalno kupuju Dunav ??
To ti kupuju pojedinci koji se sakrivaju iza zbirnog računa svog brokera.
Ne kupuju to baš brokerske kuće.  One ih samo sakrivaju (čuvaju) od javnosti.
Da, ako brokerska kuća ima neki fond sa recimo srpskim deonicama, onda možda kupuju za taj fond. Naravno, pojedinci kupuju fond.

Ne znam da li ima tako nešto kod ovih brokera.
Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Still learning
Still learning

Broj poruka : 85
Datum upisa : 03.04.2021

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/16/2022, 14:19

petronije ::
od 18.04. do danas istrgovano 660.538 kom
Ovo je bilo pisano 21.10.2022.
Od ovog datuma, ako dobro racunam (bez transakcije sa jednog na drugi kastodi istog brokera), prometovalo se jos oko 60.000 kom tj ukupno oko 720.000 od 2.300.000 koliko sam video da je neko napisao da je ukupno podeljeno.

Da li je neko jos racunao skoro?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Member
Member
marjanovicgane

Broj poruka : 713
Datum upisa : 10.09.2018

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/16/2022, 17:11

Nisam lep al sam glup ::
petronije ::
od 18.04. do danas istrgovano 660.538 kom
Ovo je bilo pisano 21.10.2022.
Od ovog datuma, ako dobro racunam (bez transakcije sa jednog na drugi kastodi istog brokera), prometovalo se jos oko 60.000 kom tj ukupno oko 720.000 od 2.300.000 koliko sam video da je neko napisao da je ukupno podeljeno.

Da li je neko jos racunao skoro?
Oko 780.000. je isprometovano do sada. Ja sam računao tako što sam od prvog dana ubacivao promet u svoju eksel tabelu. Moguće je da je neko više puta ulazio i izlazio (nisam tu vodio evidenciju) pa da je zapravo isprometovano manje akcija radnika. Možda se još uvek kod radnika nalazi više akcija nego što mislimo.

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Still learning
Still learning

Broj poruka : 85
Datum upisa : 03.04.2021

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime12/20/2022, 11:56

Zbunjuju ovi sa internim prenosom vecih razmera. Tandem jednom prilikom mislim cak oko 150.000 i Konvest oko 10.000. kom. To sigurno nisu mali akcionari bili.
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
Just looking
Just looking

Broj poruka : 18
Godina : 35
Datum upisa : 18.09.2022

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/4/2023, 10:58

Pred kraj godine su objavljeni izveštaji o tržištu osiguranja na NBS za 3. kvartal.

Dunav ima skok zaključene premije od 2,5 milijarde dinara (+10.87%), najveci rast ostvaren u osiguranju imovine (+1 milijarda), dobrovoljnom zdravstvenom (+0,4), kasko osiguranju (+0,5) i osiguranju života (+0,3). 

Rešene štete (isplaćene) u prva 3 kvartala ove godine su veće za 2.75 milijardi (+29%) od čega najveći deo u imovinskim osiguranjima (1,4 milijarde) i osiguranju vozila (AO, i kasko u iznosu od 0,8 milijardi). Tako da je ceo prihod od rasta u zaključenoj premiji otišao na uvećane rashode za isplatu šteta.

Rezervisane štete (prijavljene, nerešene i neisplaćene) su za ~700 miliona dinara manje u poređenju sa prva 3 kvartala prethodne godine i sada iznose 6.7 milijardi dinara. Ovo je dobro da se brže rešavaju štete i da se smanjuje iznos rezervacija. 

Deluje da je ovo godina konsolidacije Dunava, da su imali malo više odštetnih zahteva što naredniih godina ne mora da bude slučaj. Sviđa mi se što im osiguranje autoodgovornosti više ne raste, već čak i opada (ovo je najneprofitabilnije osiguranje, 75% zaključene premije ide u tehničke rezerve za rešavanje šteta, 5% je rezervisano za provizije, 3% za preventivu itd.). Tako za 2022. ne treba očekivati profit u nivou prethodnih godina, ali već od 2023. to može da se preokrene.

Ja planiram u toku ove godine da jačam poziciju na DNOS.

NFA

Huls, Nisam lep al sam glup and Minic like this post

Nazad na vrh Ići dole
Huls
Just looking
Just looking

Broj poruka : 15
Datum upisa : 29.03.2019

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/4/2023, 13:16

Slažem se, smo bih dodao da rast vrednosti rešenih steta ne mora biti posledica većeg broja zahteva, već rasta njihove pojedinačne cene što je posledica inflacije (recimo rasta cena rezervnih delova za automobile).

Takođe, treba imati u vidu i da NBS nije dala da se podignu premije pojedinih vrsta osiguranja (u kojima je čini mi se Dunav dominantan) i to će direktno uticati na ostvarenu profitabilnost. Mislim da se ovo dugoročno mora uskladiti.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond

Broj poruka : 13288
Datum upisa : 03.06.2009

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/22/2023, 11:17

Promene: 10.12.2022 - 22.01.2023. (T-2) ili 07.12.2022 - 18.01.2023.

Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 31-Promene-10-12-2022-22-01-2023

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Member
Member
marjanovicgane

Broj poruka : 713
Datum upisa : 10.09.2018

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/27/2023, 06:35

Zamolio bih Dejana J, da odgovori na ova  pitanja ako može.....Da li Dunav fond kupuje akcije 
Dunav osiguranja? Nekako mi se čini da se fondovi nisu baš zaleteli da kupuju ovu akciju - po vama zašto ?

Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
Just looking
Just looking

Broj poruka : 18
Godina : 35
Datum upisa : 18.09.2022

PočaljiNaslov: Re: Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS   Dunav osiguranje a.d. Beograd  - DNOS - Page 27 Icon_minitime1/27/2023, 19:12

marjanovicgane ::
Zamolio bih Dejana J, da odgovori na ova  pitanja ako može.....Da li Dunav fond kupuje akcije 
Dunav osiguranja? Nekako mi se čini da se fondovi nisu baš zaleteli da kupuju ovu akciju - po vama zašto ?

Zdravo Gane,

Koliko vidim nemaju u posedu akcije (OTP kastodi ima 500 akcija samo), moguće da ima neko ograničenje u zakonu jer je ipak kompanija dunav osiguranje vlasnik društva koje upravlja fondom, pa su to povezana lica i mogli bi da iskoriste sredstva fonda da kupuju sopstvene akcije i time utiču na cemu sopstvene akcije. Ako bi mogli i uložili novac do 10% imovine oni bi mogli po trenutnoj ceni da kupe skoro 1.7 miliona akcija dunava (što je 11.5% svih akcija)...  

Dunavov i Generali DPF su jedini koji imaju značajniju alokaciju sredstava u akcijama.  Tačnije Dunav ima 16.2% a Generali 14.3% imovine u domaćim akcijama, DDOR ima 0%, a Raiffeisen 0.3%. Tako da ako Dunav ne može da investira, preostaje samo Generali (moguće da je njihova pozicija ova od 500 akcija), e sad zašto nisu uložili više ili uopšte, možda smatraju da ima bolja investicija na tržištu, možda ih je odbijao društveni kapital koji je do skoro postojao ili još uvek velika količina akcija u vlasništvu radnika i bivših radnika, možda imaju interni propis da ne ulažu u konkurenta na tržištu, ko će ga znati.

Popaj, FatCat and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole

Dunav osiguranje a.d. Beograd - DNOS
Nazad na vrh 
Strana 27 od 27Idi na stranu : Prethodni  1 ... 15 ... 25, 26, 27
 Similar topics
-
» Globos osiguranje a.d. Beograd - GLOS
» Luka Beograd a.d. Beograd - LBGD
» AMS Osiguranje a.d. - AMSO
» osiguranje - vesti

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu