BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Diverzifikacija

Ići dole 
+10
MilanLaki
StefanMR
BRABUS
Greta
Vlada
tonca
StefanoProdi
Milos86
1jelena
Sneki
14 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 16:08

Ih, sad si napravio bukvalno reklamu za pasivno investiranje.
Imam i ja knjigu (o tehničkoj analizi, naravno) koja će ti reći da na odgovarajućoj hartiji, kao što je GLOS, pasivni investitor zaradi 20%, a aktivni tehničar zaradi i 60% za nekoliko meseci.

Uzeo si primer kao što uzima Orisni: da aktivni ulagač uđe, onda hartija poraste, onda proda (ali se zeznuo, pa hartija nije pala), pa uđe po istoj ceni i plati troškove transakcije opet, pa hartija raste, pa on proda, pa uđe po istoj ceni jer se zeznuo.
Poenta aktivnog ulaganja je da tu istu AGBN kupiš kada probije resistance (5500 dinara), da je prodaš kada krene da pada (ne kada stagnira), npr. na 11000. Pa onda da je opet kupiš na dnu (9300 dinara) i prodaš kada lupi opet o resistance, ili da dokupiš ako probije resistance.
Grafik kretanja cene koji si ti predstavio izgleda kao STEPENICE. Rast, plato, rast, plato.... Naravno da se tu ne isplati prodavati i ponovo kupovati.
Grafik koji mene interesuje izgleda kao sinusoida: rast, pad, veći rast, veći pad, veći rast, veći pad... :)
Ne kažem ja da je to uopšte jednostavno, i definitivno zahteva puno vremena, ali prednosti su sledeće:
1) retko gledaš kako tvoje akcije iz meseca u mesec gube vrednost
2) novac ti je STALNO na raspolaganju (kada krene svetska ekonomska kriza, prodaš sve i staviš na deviznu štednju, ili još bolje dinarsku)
3) zanimljivije je! :)
4) upoznaješ interesantne ljude na BelexClub forumu
5) učiš svašta (a ne sediš samo i čekaš)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
pepsiman
VIP
VIP
pepsiman


Broj poruka : 1774
Godina : 70
Localisation : Melenci_Banja Rusanda
Points : 3428
Datum upisa : 05.01.2008

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 16:19

1) retko gledaš kako tvoje akcije iz meseca u mesec gube vrednost

Ovde bi Milos mogao da prenese svoja iskustva od 2007 do danas. :D

Da li je svo vreme bio mrtav hladan. :najezeni:
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2223
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1309
Datum upisa : 20.05.2007

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 16:51

Puko sam skroz tada, jos e eur skakao, jos bila nova god, pa ako hoces da se malo provedes treba 10 aika da prodas, a znas kako si ih kupovao, ali sam stekao nesto sto se zove ravnodusnost sto se finansija tice, mislim gledam aik pada 15% i nemam nikakav osecaj dok sam se ranije (mnogo ranije) nervirao. Mozda je to zbog iskustva a mozda zato sto sam promenio politiku investiranja na "svaka kupovina dobra kupovina - vreme radi svoje"
Nazad na vrh Ići dole
Atomski mrav
Moderator
Atomski mrav


Broj poruka : 1071
Godina : 46
Points : 1232
Datum upisa : 19.11.2007

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 16:53

Pekoilic ::
kolko ce trebati novih godina nama sto smo ulazili krajem 2007,da izpeglamo gubitke? bice tu jos bar 2-3 novogodisnja doceka Crying or Very sad


Ima nas dosta takvih (na 12.000) ako ti je barem malo lakše, i ne za male pare.

Evo dva klasicna primera pasivnog investiranja. Izvinjavam se obojici, sto ih navodim kao primer jer ne znam da li i dalje pasivno investiraju ili su nesto promenili.

Ja sam takodje bio pasivni investitor pune dve i po godine, sa veoma malim promenama, izlazaka i ulazaka u druge akcije.
Posledica tog pasivnog investiranja je bio minus od priblizno 80%, krajem marta, a 2007 sam pre pada bio u plusu nekih 40%.
Moj problem i niciji vise je taj sto sam slepo verovao brokerima(da napomenem samo da 2006 nisam imao pojma o berzi). Kada je 2007 pocela berza da naglo pada, pitam brokera sta da radim, cinilo mi se logicnim, meni, potpunom laiku i dalje, da prodam sve pa kad se jednog dana oporavi ponovo udjem. Odgovor je bio: ma kakva prodaja, evo sad je leto pa kad krene to od septembra ponovo gore, nemas zasto da brines, sve ce se vratiti . A jos sam bio u plusu. I tako ja cekam, i cekam, a ono pada li pada, posle izgubis i volju i zelju da gledas u Lelex uopste.
Brokeri, cast izuzecima, pojma nemaju. Mnogo je mladih, koji poloze brokerski ispit i odmah pocinju da rade. Kao savetuju te nesto a nikakvog iskustva nemaju.
Eto to je moje iskustvo, kao pasivnog ulagaca, mozda ce nekome pomoci da ne napravi istu gresku i sto je jos vaznije da se ne upusta u nesto a da prethodno dobro sve ne prouci.
Po meni je u svakom slucaju bolje i 5 i 10 puta pogresiti tajming ulaska i platiti proviziju ulaska i izlaska, nego sedeti u hartijama i gledati kako vam novac nestaje.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 17:12

Stefane,

Da, pri tom sam u mom primeru zaboravio transakcione troškove, koji su već bar 5-6 puta veći od buy and hold.

Ja uopšte nisam predstavio tako svoj primer, nego sam uzeo kretanje cene AGBN u poslednjih godinu dana i na osnovu ponašanja forumaša uzeo odokativne ulaze i izlaze.

Za mene je relevantan reper samo i jedino indeks. Dakle, možeš li mi reći tvoj prinos procentualni od početka ulaganja do danas i koji je prinos Belex15?

I sada mi dajete primere za pasivno investiranje sa vremenskim horizontom od 2 godine najviše? I kada je sve na dnu? Neće da može :D

StefanMR ::

1) retko gledaš kako tvoje akcije iz meseca u mesec gube vrednost
2) novac ti je STALNO na raspolaganju (kada krene svetska ekonomska kriza, prodaš sve i staviš na deviznu štednju, ili još bolje dinarsku)
3) zanimljivije je! :)
4) upoznaješ interesantne ljude na BelexClub forumu
5) učiš svašta (a ne sediš samo i čekaš)

1. Ne primećuješ kako ti transakcioni troškovi izjedaju portfolio, i uopšte ne pratiš svoju uspešnost u odnosu na indeks, ili u odnosu na buy and hold :D
2. Ako ti novac treba, nemoj ni da ulažeš i šta će ti na raspolaganju?
Sa ostalim se slažem :D

StefanMR ::
Poenta aktivnog ulaganja je da tu istu AGBN kupiš kada probije resistance (5500 dinara), da je prodaš kada krene da pada (ne kada stagnira), npr. na 11000. Pa onda da je opet kupiš na dnu (9300 dinara) i prodaš kada lupi opet o resistance, ili da dokupiš ako probije resistance.

Dakle, TA i resistance :D Znači da si propustio da je kupiš na 2.500 zato što čekaš razne potvrde, divergencije, i ostale indikatore alien

I nije posebna reklama za pasivno investiranje, jer i sam smatram da se aktivno može zaraditi, samo treba mnogo truda, znanja, strpljenja i čeličnih živaca :D

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Atomski mrav
Moderator
Atomski mrav


Broj poruka : 1071
Godina : 46
Points : 1232
Datum upisa : 19.11.2007

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 17:19

I sada mi dajete primere za pasivno investiranje sa vremenskim horizontom od 2 godine najviše? I kada je sve na dnu? Neće da može :D

Tri godine minus 50%, jos tri godine pasivnog i mozda bih nesto zaradio ali posle 6 godina.
Bolje onda sve pare u banku, 8% na devize!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 17:41

Ih, zakačio si se za mene...

Neka ti bude.
Ako računaš otkad sam kupio PRVU akciju, to je od 18.5.2009. pa do današnjeg dana (da sam rasprodao sve po ceni na zatvaranju), moja zarada bi bila 52%. To je sa nekoliko ulaza i izlaza, i naravno sa plaćenom provizijom svaki put!
Belex15 od 18. maja (vrednos 567) do danas (836) to je 47%.

Uz to idu tri napomene:
1) kada je krenula ona korekcija u junu, ja sam čekao i čekao, tj. nisam iskoristio tu priliku za prodaju pa ponovnu kupovinu
2) do avgusta sam u igri imao samo 50% novca koji sam namenio berzi, a tek od avgusta sam aktivirao punu sumu (pretpostavljam da to ne može da se računa posebno)
3) NAJVAŽNIJE - JA SAM STUDENT MEDICINEEEEEE! EJ BRE!!!! NEMAM VEZE SA BERZOM!!! PRVI PUT SAM DOŠAO U KONTAKT SA BERZOM U MAJU 2009. GODINE!!!!

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 17:47

Ne govorim o pasivnom ulaganju na ovaj način: kupiš jednu, dve hartije i onda čekaš, to je totalno loše. Znači diverzifikacija, kao što sam ranije navodio, da ima korelaciju sa indeksom. Belexline postoji, ako se ne varam od 2004. godine (mrtva BB i novi sajt, ne možeš ni videti cene...) i njegov prinos je u ovom trenutku 55,6%, što i nije tako loše, a uskoro će da bude i mnogo bolje, jer su ovo izuzetno niske cene.

Ok Stefane, odličan si :D A zanima me, kad bi bilo izvodljivo, da vidimo koliko bi bio prinos za te akcije koje si prve kupio, da je samo buy and hold plus potrošene provizije. Ali nema veze, odličan ti je prinos i ovako! :cheers: Sve pod uslovom da si dobro računao. Dakle onih 50% što nisi bio uložio ulaze u početnu računicu? Jer ako ne, onda je prinos dosta manji.

Na kraju, ulažite kako hoćete, vaš je novac :D Neko će da bude iznad proseka, neko jednak proseku, dok će drugi biti ispod i daleko ispod... :wave1:

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 17:58

Kažem, ima tu mutnih stvari kod mene, kao npr.:
1) na početku sam kupio jednu akciju, pa posle nedelju dana još jednu, pa posle nedelju dana još dve, i tako sve do sredine avgusta kada sam počeo malo ozbiljnije da kupujem i prodajem.
2) ne bi bilo fer da mi računaš promenu od tih početnih cena do danas (iako mislim da bih i tu bio bolji) jer nisam sve akcije kupio 18. maja
3) naravno da sam u prinos računao kao da sam odjednom SVE pare uložio. Zato mi je i tako mali (prinos) :)

Iskreno, ja sam puno vremena uložio u čitanje raznih tekstova, naručio sam knjige preko neta (o TA), gledao sam istorijske podatke i pokušavao da izmozgam neku dobru taktiku.
Mislim da se nikada ne bih ovako osamostalio na Belexu da sam samo kupio akcije 18. maja i zaboravio na njih do npr. Nove godine. Sada sam dosta samouveren, odluke baziram na objektivnim kriterijumima (90%), zadovoljan sam svojim uspehom, i mislim da ću biti još bolji.
Takođe, ne plašim se mnogo krize i korekcija, jer sam u toku, znam šta se dešava, i očekujem da ću na vreme uspeti da pobegnem, ako procenim da je takva situacija.

:)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/7/2009, 18:01

Begavnom majka zakukala nije. Diverzifikacija - Page 2 Icon_biggrin
Samo ti guraj fax, ima vremena za spekulacije.
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/8/2009, 09:56

E da bude moja poslednja...

Sklon sam da prihvatim da je bolje biti pasivni investitor u BULL marketu, ali sam protiv teorije da je uspeh ako sipaš i ne misliš, pa dozvoliš da ti akcije padnu na 30% od svoje prvobitne vrednosti, sve "zato što će se to jednog dana vratiti na svoje".
Nadam se da ćemo se i mi vratiti u onaj period o kojem su mi starci foruma pričali - 2005-2006 - kada je bilo dovoljno kupiti bilo koje akcije i samo ih gledati kako iz dana u dan rastu! :)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
MilanLaki
never learning



Broj poruka : 1047
Godina : 39
Localisation : Haifa Street, Baghdad, Iraq
Points : 2437
Datum upisa : 23.06.2009

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/9/2009, 13:28

Evo sta na diverzifikaciju kaze najuspesniji svetski investitor

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." :)
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/9/2009, 14:32

MilanLaki ::
Evo sta na diverzifikaciju kaze najuspesniji svetski investitor

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." :)

Hahahahahaha! ŽIVEO!!! TAKO JE!

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

Diverzifikacija - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija - Page 2 Icon_minitime10/10/2009, 04:23

Svako ko iole zna Buffeta, ima predstavu o kompanijama u okviru BaHa. Diversifikacija za njega predstavlja 50+ HoV, dok je za nas ona i 10 HoV. Mora to malo dublje od citata.
Nazad na vrh Ići dole
 
Diverzifikacija
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: