BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Diverzifikacija

Ići dole 
+10
MilanLaki
StefanMR
BRABUS
Greta
Vlada
tonca
StefanoProdi
Milos86
1jelena
Sneki
14 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5397
Localisation : Centar grada
Points : 6880
Datum upisa : 21.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime12/26/2007, 21:46

Diversifikacija.
Prvo pravilo investiranja koje se ponavlja kao mantra je diversifikacija. Upravo je diversifikacija najveća prednost koju pruža investicioni fond pošto raspolaže relativno velikim novčanim sredstvima koja može da uloži u različite hartije od vrednosti, i time smanji rizik da pad vrednosti jedne hartije utiče na celokupan portfolio.

Diversifikacija fonda se može posmatrati u nekoliko ravni. Fond može ulagati određeni procenat svojih sredstava u akcije (procenat zavisi i od vrste fonda tako da fond rasta najviše ulaže u akcije dok novčani i obveznički najmanje), obveznice, novac i novčane ekvivalente, novčane depozite, nekretnine itd. Na taj način se diversifikuju uložena sredstva .

Druga ravan predstavlja diversifikaciju prema rizičnosti koju nosi neka hartija od vrednosti.
Tako, start up biznis ili kompanija koja planira ekspanziju na tržištu može imati relativno jeftine akcije ali ukoliko se ispostavi da je njihovo poslovanje uspešno, vrednost akcije u tom slučaju može višestruko porasti.

Ovakvi udeli u kompanijama se uglavnom smatraju visokorizičnim i mogu doneti visoke dobitke ali i gubitke.
Udeli u kompanijama koje imaju dužu istoriju poslovanja i koji nisu imali veće fluktuacije cena, smatraju se manje rizičnim, ali su samim tim i prinosi koji se mogu očekivati manji.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
1jelena
Just looking
Just looking



Broj poruka : 17
Points : -13
Datum upisa : 18.04.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime5/25/2008, 16:21

Molim za savet iskusnih u trgovanju akcijama:
Koliko diverzifikovati npr. 160000 dinara?

Ako sam dobro razumela sve troskove kupovine i prodaje akcija, svejedno je da li se za iste pare kupe akcije jedne firme ili 10 razlicitih akcija.

Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2223
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1309
Datum upisa : 20.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime5/25/2008, 17:06

1jelena ::
Molim za savet iskusnih u trgovanju akcijama:
Koliko diverzifikovati npr. 160000 dinara?

Ako sam dobro razumela sve troskove kupovine i prodaje akcija, svejedno je da li se za iste pare kupe akcije jedne firme ili 10 razlicitih akcija.

Hvala

Da ista je provizija, a 160.000 po meni u dve, nemoj da me slusas ja sa previse skeptican sto se tice diverzifikacije
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime5/25/2008, 17:59

Dve, ako ne i jedna.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5397
Localisation : Centar grada
Points : 6880
Datum upisa : 21.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime5/26/2008, 02:57

Mi žene to drugačije gledamo... 8)
Može i 3 !!!

Mada je moja mera oko 2.000,- EUR u JEDNU!!
Ako su to SVE pare koje misliš da uložiš, odna 2-3 pa kad nakupiš opet pare, ti dokupi iste akcie...



.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
tonca
Just looking
Just looking



Broj poruka : 8
Points : -8
Datum upisa : 23.08.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 00:39

milos86 ::
1jelena ::
Molim za savet iskusnih u trgovanju akcijama:
Koliko diverzifikovati npr. 160000 dinara?

Ako sam dobro razumela sve troskove kupovine i prodaje akcija, svejedno je da li se za iste pare kupe akcije jedne firme ili 10 razlicitih akcija.

Hvala

Da ista je provizija, a 160.000 po meni u dve, nemoj da me slusas ja sa previse skeptican sto se tice diverzifikacije

Skeptican sto se tice diversifikacije? Ljudi dobijali Nobelovu nagradu za to a ti si skeptican?

A sto se tice diversifikacije zavisi koje firme pikirash. Slobodno idi i na vise strana ali nikako vise od 4 za tu svotu. Mada po meni licno paketi od 40 000 nisu tako losa solucija ako se radi sa manjom kolicinom novca.

Sada jedna od najvecih gresaka pri konstrukciji portfolija - ne moras da delis na jdnake delove i bas je i cuilj diversifikacije da napravis takav portfolio id npr. 3 izabrane hartije koji ce maksimizirati prinos pri istom nivou rizika ili ako cemo obrnuto minimizirati rizik a potencijalni prinos i dalje ostaviti na dovoljnom nivou. Ako te interesuje kako se to radi mozes na Google-u otkucati "portfolio optimisation + excel" i sigurno ces naci neki trial optimisera. Ja ti preporucujem da bacis pogled na ovaj
http://www.business-spreadsheets.com/portopt.htm

Primetices da nikada ne deli akcije u istoj srazmeri iako je tvoja prvobitna ideja bila da se podele bas tako... Naravno zbo same metodologije koja je primenejna videces da nikada ne izbacuje dva ista rezultata i u tome je i poenta - kos konstrukcije portfolija ne postoje tacni i netacni odgovori!
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2223
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1309
Datum upisa : 20.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 03:19

Smislili ljudi zanimacu pa dobili Nobelovu nagradu, meni vera ne dozvoljava da kupujem vise od jedne firme, nije to za hazarde, nista ne volim polovno u zivoti, ili sve ili nista, ili crno ili belo ili si uspeo ili nisi, ili je devojka trudna ili nije, ne moze da bude malo trudna
Nazad na vrh Ići dole
Vlada
Still learning
Still learning



Broj poruka : 57
Points : -92
Datum upisa : 03.01.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 09:12

Milose mozes to i drugacije da posmatras . Zamisli da ceo zivot jedes samo pasulj ! Pa cak da odaberes i biftek smucio bi ti se .
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 09:29

Nikad ne stavljaj sav novac u jednu korpu! - Ne mogu da se setim ko je to rekao,
da li neki od Rotšilda ili Rokfelera...a usvojeno je medju svim velikim bankarima kao
zlatno pravilo.

@Miloše,
na berzi ne važi pravilo sve ili ništa, to može samo u ljubavi (mada mnogi nemaju hrabrosti
ni u ljubavi da idu tom logikom). :pirat:




.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 09:54

"Never put all your eggs in one basket" je cuvena izreka. Po meni,to vazi kada si bogat i zelis da ocuvas vrednost. Sve dok nisi, moras biti spreman na uspone i padove,veruj u sebe i fokusiraj.
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2223
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1309
Datum upisa : 20.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 11:08

vlada ::
Milose mozes to i drugacije da posmatras . Zamisli da ceo zivot jedes samo pasulj ! Pa cak da odaberes i biftek smucio bi ti se .


:clap: :clap: :clap:
Nazad na vrh Ići dole
tonca
Just looking
Just looking



Broj poruka : 8
Points : -8
Datum upisa : 23.08.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 12:55

@MIlos86

Onda bih te molio da svoje hazarderske preferncije ostavis za sebe i da ljudima ne delis savete tipa "koj ce ti diversifikacija, udri sve na jednu pa neka ide zivot!"
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2223
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1309
Datum upisa : 20.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 15:52

tonca ::
@MIlos86

Onda bih te molio da svoje hazarderske preferncije ostavis za sebe i da ljudima ne delis savete tipa "koj ce ti diversifikacija, udri sve na jednu pa neka ide zivot!"

I na to sam mislio, pa sam im rekao odmah (citaj gore), ali licno nikada niko nece da mi kaze da ima nesto bolje od sve pare u aik na 2100 i 3500 :) jedno je teorija drugo praksa, bavite se vi teorijom ne smeta mi, taman da naucim teoriju
Nazad na vrh Ići dole
tonca
Just looking
Just looking



Broj poruka : 8
Points : -8
Datum upisa : 23.08.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 19:36

Da ali AIK vise NIKADA nece biti na 2100 niti na 3500. U situaciji onog bull marketa kakav je bio ovde i nedresirani majmun je mogao da napravi 50% xa godinu dana i to bez da se pomuci. Ali samo tako nastavi da trgujes - mozda izvedes i neku novu portfolio teoriju a mozda i isfinansiras neciji biznis!

Ne bih da ti popujem ali bolje svoje misljenje zadrzi za sebe ili jos bolje - probaj da uradis to isto ali sa tudjim parama ;).

Tebe nije briga ako izgubis tih par stitin evra koliko realno mozes najvise i da izgubis (sem da ovaj deo Evrope ne pogodi nezapamcena katastrofa) ali imaj na umu da ima ljudi koji se ne kockaju i koji investiraju mnogo vece sume - e bas tu dolazi do irazaja diversifikacija. A ima i onih drugih - koji berzu koriste kao vid stednje tako da i njima pogoduje da se diversifikuju.

A za nacin na koji ti trgujes FOREX je dusu dao - sve na jednu poziciju pa ili pukovnik ili pokojnik...
Nazad na vrh Ići dole
BRABUS
Just looking
Just looking



Broj poruka : 13
Localisation : London
Points : -12
Datum upisa : 26.04.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/9/2008, 20:34

tonca ::

.....ili jos bolje - probaj da uradis to isto ali sa tudjim parama ;).

@milos86

Mislim da ti je Tonca objasnio sve u ovoj recenici. Ako ne verujes, kazi nekom kome treba da upravljas kapitalom za tvoju ideju i tezu o "teoreticarima" i "prakticarima"....
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime6/12/2009, 22:43

tonca ::
Da ali AIK vise NIKADA nece biti na 2100 niti na 3500. U situaciji onog bull marketa kakav je bio ovde i nedresirani majmun je mogao da napravi 50% xa godinu dana i to bez da se pomuci. Ali samo tako nastavi da trgujes - mozda izvedes i neku novu portfolio teoriju a mozda i isfinansiras neciji biznis!

Ne bih da ti popujem ali bolje svoje misljenje zadrzi za sebe ili jos bolje - probaj da uradis to isto ali sa tudjim parama ;).

Tebe nije briga ako izgubis tih par stitin evra koliko realno mozes najvise i da izgubis (sem da ovaj deo Evrope ne pogodi nezapamcena katastrofa) ali imaj na umu da ima ljudi koji se ne kockaju i koji investiraju mnogo vece sume - e bas tu dolazi do irazaja diversifikacija. A ima i onih drugih - koji berzu koriste kao vid stednje tako da i njima pogoduje da se diversifikuju.

A za nacin na koji ti trgujes FOREX je dusu dao - sve na jednu poziciju pa ili pukovnik ili pokojnik...

Ne znam da li blagonaklono gledate na ponovno otvaranje starih tema (starih rana), ali prosto nisam odoleo da ne skrenem pažnju bar na ovaj post, pre tačno godinu dana!!!!

I ostatak je vrlo podložan diskusiji, pogotovo posle ovakvih godinu dana!
:)

PS: možda Greta treba i ovo da doda u BISERE
Nazad na vrh Ići dole
MilanLaki
never learning



Broj poruka : 1047
Godina : 39
Localisation : Haifa Street, Baghdad, Iraq
Points : 2437
Datum upisa : 23.06.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/6/2009, 17:17

Au, ovog deda Jocu nikako stici.... :D Kao da mu je 21 godina... :D

Salim se... Ja sam previse diverzifikovao portfolio, pa mislim da mi je to najveca mana. To je dobro kada trziste krene da pada ili je u stagnaciji, ali u danasnjim okolnostima imamo pozitivan trend, pa je najbolja strategija 2-3 hartije u portfoliu.

Zanimljivo, i u mom prvom portfoliu na beleksu sam imao 8-9 hartija cini mi se...
Tu sam gresio... Sada sam samo u 4 hartije i mislim da je to najvise sto treba da ima neki portfolio normalnog manjeg investitora.

Kakva su vasa misljenja oko diverzifikacije? Moze i posebna tema da se otvori...
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2223
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1309
Datum upisa : 20.05.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/6/2009, 18:02

MilanLaki ::
Au, ovog deda Jocu nikako stici.... :D Kao da mu je 21 godina... :D

Salim se... Ja sam previse diverzifikovao portfolio, pa mislim da mi je to najveca mana. To je dobro kada trziste krene da pada ili je u stagnaciji, ali u danasnjim okolnostima imamo pozitivan trend, pa je najbolja strategija 2-3 hartije u portfoliu.

Zanimljivo, i u mom prvom portfoliu na beleksu sam imao 8-9 hartija cini mi se...
Tu sam gresio... Sada sam samo u 4 hartije i mislim da je to najvise sto treba da ima neki portfolio normalnog manjeg investitora.

Kakva su vasa misljenja oko diverzifikacije? Moze i posebna tema da se otvori...

Necemo da se vredjamo :smesan si:
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 10:15

Ako si trejder, špekulant, više hartija ti i ne treba. A s obzirom na likvidnost kod nas, ne možeš ni špekulisati na mnogo hartija.

Sa aspekta investitora, naravno da nije dovoljno.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 10:20

Obzirom na unutrasnje probleme i neuredjenost berze jako je tesko biti investitor. Diverzifikacija Icon_evil
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 10:21

Zato bi trebalo i geografski se diverzifikovati :D

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
pepsiman
VIP
VIP
pepsiman


Broj poruka : 1774
Godina : 70
Localisation : Melenci_Banja Rusanda
Points : 3428
Datum upisa : 05.01.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 10:21

Au, ovog deda Jocu nikako stici.... Very Happy Kao da mu je 21 godina... Very Happy

Sve sto bude preko 20% deda Joca je zadovoljan. :D

A koliko vidim i vi cete do kraja takmicenja u zeleno. alien
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 10:22

Ja sam vrlo sitan (špekulant), pa opet ne uspevam da portfolio svedem na manje od 6 hartija... Kao dete u radnji sa čokoladama - svaka mi deluje dobra za zaradu! :)
Mislim da je neka mera, za portfolio do 5000 evra oko 4 hartije (+-1).

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 11:00

Diverzifikacija 22765slika

Na tabeli možete videti sve prednosti i nedostatke diverzifikacije. Verovatnoća da će baš AGBN najviše da skoči nije baš na visokom nivou. Takođe, što manje hartija izaberete, veći rizik preuzimate, ali i dobit može biti izvanredna. Ali retko se dešava da možemo da pogodimo baš onu hartiju koja će najviše da skoči. Takođe, veći je rizik da se nađete na donjoj strani tabele. Ovde bih naveo kolegu Risa, koji, kao što je poznato, ima mnogo ljubavi prema Victoria Grupi i njihovim hartijama SJPT i VZAS, a obe su ispod linije Belex15 indeksa, kao i AIKB, koji je takođe kupovao, dakle, svi underperform u odnosu na indeks.

A da ne govorim o potencijalnom lošem tajmingu, i preskakanja iz jedne hartije, koja je ima loše performanse u neku koja je više skočila u prethodnom periodu, i da se baš u to vreme obrne odnos performansi, kao što je u poslednje vreme bilo sa AIKB, koja je značajno skočila nakon dužeg perioda stagnacije.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Atomski mrav
Moderator
Atomski mrav


Broj poruka : 1071
Godina : 46
Points : 1232
Datum upisa : 19.11.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 11:05

Ubedljivo najvecu gubitnik medju bankama je UNBN. Sta mislis Dule, kolika je verovatnoca da u nekom narednom periodu ona najvise i skoci?
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 11:05

Samo nije fer da staviš ovu tabelu, jer nije realna.
AIKB je očigledno u decembru bila JAKA (jača od drugih hartija, tj. manje je pala), pa se sada njen uspeh manje vrednuje.
Stavi onu tabelu od marta do danas (ili do 30.9.) pa pokaži kako su neke bile bolje, a neke lošije! :)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 11:08

Nije bitna tabela, bitna je suština! :D A suština je ono što se vidi na svakoj od tih tabela. Dakle, indeksi su uvek negde na sredini. Nije mi namera bila da omalovažavam neke hartije, nego da pokažem šta se dešava kada se nedovoljno diverzifikujete!

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 11:13

atomski mrav ::
Ubedljivo najvecu gubitnik medju bankama je UNBN. Sta mislis Dule, kolika je verovatnoca da u nekom narednom periodu ona najvise i skoci?

UNBN ima neku svoju priču, koja nema mnogo veze sa kretanjem indeksa, tako da je vrlo teško reći šta će da bude. Svakako, mora i ona jednom da krene :D

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Atomski mrav
Moderator
Atomski mrav


Broj poruka : 1071
Godina : 46
Points : 1232
Datum upisa : 19.11.2007

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 11:17

Dušan ::
atomski mrav ::
Ubedljivo najvecu gubitnik medju bankama je UNBN. Sta mislis Dule, kolika je verovatnoca da u nekom narednom periodu ona najvise i skoci?

UNBN ima neku svoju priču, koja nema mnogo veze sa kretanjem indeksa, tako da je vrlo teško reći šta će da bude. Svakako, mora i ona jednom da krene :D

Svake godine daju odlicne dividende pa ako ne pre, ondra bar pred Novu se ocekuje ukrcavanje.
Nazad na vrh Ići dole
MilanLaki
never learning



Broj poruka : 1047
Godina : 39
Localisation : Haifa Street, Baghdad, Iraq
Points : 2437
Datum upisa : 23.06.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 15:04

Pa, ne znam... Uvek bolje prolaze spekulanti od investitora.... Kada imas prediverz. portfolio onda ti se negde desi +, negde minus i dobit mizerna... Po mom shvatanju, kada trziste ide navise tada treba ici sa manje hartija, a kada pada tada se diverzifikovati i drzati i deo u gotovini.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 15:17

MilanLaki ::
Uvek bolje prolaze spekulanti od investitora....

Ne bih se složio. Ovo što ti pišeš, kaže nam da market tajming i stock picking daju bolje rezultate od pasivnog ulaganja, što se pokazalo kao netačno, bar po istraživanjima koje sam ja čitao. O ovome bi mnogo više imao da kaže orisni :D Akcije i indeksi dugoročno svakako rastu, tako da pasivni investitori neće biti na gubitku, dok špekulanti mogu da imaju izuzetno loš tajming, da očekuju korekciju kada tržište raste i obrnuto.

Svakako da postoje špekulanti koji ostvaruju izvanredan uspeh, i obrnuto. Kod mnogih postoji loš tajming, kao i loš izbor akcija.

I još jedna prednost pasivnih ulagača su manji transakcioni troškovi, mnogo manje vremena uloženo u praćenje samih dešavanja na berzi, samim tim i manje izgubljenih živaca.

Na kraju, još reč o indeksima. Oni predstavljaju neki prosečan uspeh koji svi berzanski učesnici ostvaruju. A sada, ako uzmemo da dobro obavešteni i insajder ostvaruju nadprosečne rezultate, a oni su po veličini kapitala dosta veći od pojedinačnih sitnih ulagača, jasno vam je ko izvlači deblji kraj u ovoj računici?! :D Uz veliku čast izuzecima, kojih ima, ali vrlo malo.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 15:27

Da se javim malo i ja kao dežurni špekulant.

I ja sam čuo za ta istraživanja koja govore da pasivno ulaganje donosi veći profit.
Ipak, mislim da način ulaganja najviše zavisi od karakteristika osobe koja ulaže. Meni je vrlo privlačna ideja da ubacim novac u mašinu (berza), pa popijem pilule za spavanje i da se probudim posle 10 godina bogat. Ono što mi kvari tu ideju jeste činjenica da mogu da se probudim posle 10 godina u nekom novom MARTU 2019. godine, kada će sve biti na svom minimumu, i onda da ispadne da bi bolje bilo da sam novac držao u kešu kod kuće. Za toliko pasivne investitore najbolja je ipak devizna štednja.

E sad, nije svako lud kao većina nas ovde da svaki dan prati trgovanje, da čita vesti, da crta grafike i isprobava nove indikatore, gleda promene u CRHOV-u, itd... Kakvo je stanje sada, a biće tako bar još godinu-dve dana, neophodno je bar svakih nedelju dana pogledati šta se dešavalo, kakve su vesti iz sveta, kakve su vesti kod nas, itd... i možda modifikovati portfolio malo!

Pasivno investiranje je cool kao ideja, ali kao što je činjenica da će posle XX godina pasivni investitor biti u lepom plusu i imati dobru zaradu, tako je i činjenica da će pasivni investitor posle YY godina biti u debelom minusu i pare će mu biti zarobljene. Takođe, pasivni investitor će se jako teško odlučiti da recimo proda svoje akcije kada je u gubitku 30%, nego će čekati da se vrati na nulu ili u plus, dok će špekulant prodati (ako ume lepo da prati tržište), pa će kupiti opet kada bude pravo vreme...

Koji je "time-frame" pasivnog investitora?

Šta mislite o nekoj miks opciji, gde investitor daje novac brokeru (ili portfolio menadžeru, ili nekome iskusnom) da mu ovaj ulaže, uz povremeni izveštaj o stanju novca i naravno mogućnost da se da nalog da rasproda sve i ostane u kešu?

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 15:34

StefanMR ::
Ono što mi kvari tu ideju jeste činjenica da mogu da se probudim posle 10 godina u nekom novom MARTU 2019. godine, kada će sve biti na svom minimumu, i onda da ispadne da bi bolje bilo da sam novac držao u kešu kod kuće. Za toliko pasivne investitore najbolja je ipak devizna štednja.

Ista istraživanja pokazuju će se to desiti u vrlo retkim istorijskim situacijama, ne znam tačno u procentima ali me mrzi da tražim (time frame, za koji si posle pitao, mislim da je bio 10 godina).

StefanMR ::
Pasivno investiranje je cool kao ideja, ali kao što je činjenica da će posle XX godina pasivni investitor biti u lepom plusu i imati dobru zaradu, tako je i činjenica da će pasivni investitor posle YY godina biti u debelom minusu i pare će mu biti zarobljene. Takođe, pasivni investitor će se jako teško odlučiti da recimo proda svoje akcije kada je u gubitku 30%, nego će čekati da se vrati na nulu ili u plus, dok će špekulant prodati (ako ume lepo da prati tržište), pa će kupiti opet kada bude pravo vreme...

Pasivni investitor ne kupuje kad je -30% ili prodaje kad je u plusu, zato što je pasivan. Kad ima novac ulaže, a ne prodaje ništa :) opet, nema orisnog da mi pomogne scratch

StefanMR ::
Šta mislite o nekoj miks opciji, gde investitor daje novac brokeru (ili portfolio menadžeru, ili nekome iskusnom) da mu ovaj ulaže, uz povremeni izveštaj o stanju novca i naravno mogućnost da se da nalog da rasproda sve i ostane u kešu?

Ovo, opet, nije pasivno ulaganje :D

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
StefanMR
Dr. Economy
Dr. Economy
StefanMR


Broj poruka : 2983
Points : 2867
Datum upisa : 30.05.2009

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 15:43

Pa dobro, koje su onda mane pasivnog investiranja, kada je već sve tako krasno? :)

A što se tiče angažovanja nekoga da aktivno ulaže tvoj novac - to je pasivno sa tvoje strane! Dao si pare, čekaš rezultate! Kao štednja ili investicioni fond! :)

_________________
Forumski portfolio:
AGBN (30%), ENHL (30%), TGAS (10%), JMBN (10%), DNOS (10%), SJPT (10%)
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Diverzifikacija Empty
PočaljiNaslov: Re: Diverzifikacija   Diverzifikacija Icon_minitime10/7/2009, 15:58

Jeste sa tvoje strane, ali taj koji upravlja tvojim novcem to čini aktivno :D

Mane pasivnog/indeksnog investiranja su što ostvaruješ prosečne rezultate :D Ja se ne zalažem totalno za pasivno investiranje, samo kažem kakvi su istorijski rezultati. I ja isto pokušavam da pronađem idealnu formulu za ulaganje.

A da pokušam da "plastično" prikažem šta rade špekulanti. Uzeću primer AGBN. Recimo, prošle godine posle onih septembarskih krahova krene rast, i špekos uđe u hartiju. Počinje oktobarski sunovrat i špekos uspe da izađe, ali sa gubitkom (drastičan pad i nelikvidnost onemogućuju dobar izlaz). Isto to se dešava krajem oktobra, pa zatim povremeno sve do marta. Moja osnovna pretpostavka je da je prosečan špekulant imao dosta gubitaka, ali da je ipak nešto bolje prošao nego pasivni ulagač.

E sada, ide preokret u martu. Krenuo je rast, špekos je ušao tek nakon propuštenog izvesnog rasta. U maju mala korekcija, špekos izlazi sa dobitkom. Krene rast, špekos ponovo ulazi. Opet korekcija krajem maja, špekos izlazi, oko nule, nema dobitka, a verovatno ni gubitka. U junu slična situacija da bi u julu bila stagnacija, i pretpostavimo da špekos nije ništa radio.

Onda avgust, počinje rast, špekos ulazi, da bi izašao sredinom kada je bila mala korekcija. Ponovo ulazi nedugo zatim i izlazi u septembru itd... Sveukupno, mislim da je ovim rastom ostvario ZNAČAJNO manju dobit u odnosu na pasivnog ulagača od marta. Sve u svemu, underperform, jer koliko sam primetio, SVI vi koji ste ovde na forumu i koji aktivno ulažete, kupićete TEK nakon što počne rast, a prodaćete TEK NAKON što počne pad. A tu se gube značajni procenti u odnosu na pasivnog ulagača. To je bilo više nego očigledno u četvrtak i petak kada je padalo, te juče kada je raslo. E sad, neki (retki, ali ih zaista ima) to zaista dobro odrade, dok ostali (velika većina) ne...

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
 
Diverzifikacija
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: