BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Naftna Industrija - NIIS 13. DEO

Ići dole 
+75
Zmark
Jegulja
Floxed
Boki72
Deniko
trind
Miros Lav
Keops
Nikolaj3
LIMAN009
J_stojan
Vladulns
Von Misha
chicha_micha
monacco
Milos86
Huls
ima nade
Karlo
Admin
Minic
DejanJ
BiznissBL
marjanovicgane
tonobangi
petronije
Nisam lep al sam glup
Stuffearn
hund
Teletrader
Cucla
Dalaj Lama
bonum.mm
Ilija123
Stane Dolanc
Ivan00
philips1
Drasko
MHE kila(H)WATacina
SlobaUra
German
Marioss
saradnik
Maca
Boranija
pepermint
adamm
MORNAR
poverenje
AkiTaki
FatCat
Vesa
Aca kurbla
boban75
Fmember
JU500
ald
Ars Vivendi
Ivan2211
Delboj
Ceras
mili61
NewStar
Alonisos
Perapostar
Cicija
Limited011
s.nikolić
Bond
Al Kapone
Momir
Greta
Kobe Bryant
Smile
Roman Abramovich
79 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 08:26

Karlo ::
AkiTaki ::
A, sada, može li jedno možda glupo pitanje?

Koliko vremena treba da prođe, a da fond bude kažnjen zato što mu imovina prelazi 10% u pojedinačnom plasmanu?

Ja lično, mislim, da može da prođe i više dana ili nedelje pre nego što bilo ko utvrdi tu nepravilnost, a kamoli dok uradi bilo šta po tom pitanju.
Ukratko, ko kaže da fondovi moraju da precizno drže taj procenat ispod 10 % na dnevnom nivou. Moraju bar 3 dana imati lufta pre nego što bilo ko reaguje na to.

Moj zaključak je da fondovi uopšte ne moraju (na kratak rok) da toliko poštuju to pravilo. Na kratak rok od 3, 4 ili čak 10 dana, mislim da niko ne bi ništa rekao (ko god je taj ko proverava ispunjenost te stavke) ako nije ispod 10%.

Sledeći moj zaključak, fondovi možda uopšte neće prodavati striktno, po proračunu svoje akcije do preseka. Mislim da je njihov motiv malo i drugačiji od samog poštovanja striktno zakona.
Rekao bih da je to veoma pametno pitanje, a naročito je interesantno par nedelja pred presek.
Ako se očekuje pad cene od desetak posto, oni bi onda mnogo izgubili da moraju da prodaju puno akcija neposredno pre preseka, da ne dobiju dividendu (i njima je ona slatka) i da onda traže da ponovo kupe NIS, pri čemu je pitanje ko bi im prodao takve enormne količine (enormne za plitko tržište kao naše).
Nadam se da će neko znati odgovor. Verovatno se krije u obavezama neke administracije, da li poreske, da li .... ko zna.

Da i ja sam hteo da pitam konkretno Dekija koji je najverziraniji ali me je bilo sramota.
Malo bih preformulisao pitanje. Da li postoje vremenske tačke kada se proverava presek portfolija dobrovoljnog penzijskog fonda scratch  NPR: na mesec dana, tromesečje, polugodište, možda samo na kraju godine.

Bilo je ovde komentara u vezi inostranih fondova. Koliko mi se čini oni u decembru uvek rebalansiraju portfolija baš zbog sličnih zakonskih ograničenja. Koliko sam pratio to se radi uglavnom jednom godišnje.
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 146
Godina : 36
Points : 290
Datum upisa : 18.09.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 09:12

Imajte na umu da ja kada pišem ove postove da su podaci sa CRHOV stari 3 radna dana. Danas u poređenju sa juče dunavov penzioni fond ima 20.000 akcija manje u CRHOV (to je presečno stanje od četvrtka prošle nedelje kada je prodato 20.375 akcija)

Dobrovoljne fondove kontrolise NBS. Dobrovoljni fondovi kao i banke i osiguravajuća društva su u obavezi da mesečno, kvartalno, polugodišnje i godišnje dostavljaju izveštaje NBS o svom poslovanju. NBS naravno svake godine dolazi u redovnu kontrolu društva i eksterni revizori daju svoje mišljenje na godišnje izveštaje.NBS ukoliko ustanovi kršenje određenih propisa može najaviti i vanrednu kontrolu društva.

Mere nadzora
Član 69
Ako u postupku nadzora nad društvom za upravljanje i kastodi bankom utvrdi nezakonitosti, odnosno nepravilnosti predviđene ovim ili drugim zakonom po kojem je Narodna banka Srbije nadležna da obavlja nadzor ili nepridržavanje pravila o upravljanju rizicima, Narodna banka Srbije preduzima jednu ili više mera, i to:
1) izriče pismenu opomenu;
2) daje nalog za otklanjanje utvrđenih nepravilnosti;
3) povlači saglasnost na imenovanje člana uprave društva za upravljanje;
4) oduzima dozvolu za rad društvu za upravljanje.
Odluku o merama iz stava 1. ovog člana, Narodna banka Srbije donosi na osnovu ocene težine utvrđenih nepravilnosti, odnosno stepena ugrožavanja interesa članova dobrovoljnog penzijskog fonda, pri čemu naročito procenjuje:
1) finansijski položaj društva za upravljanje i fonda; (dunav je največi fond)
2) stepen izloženosti društva za upravljanje i fonda rizicima;
3) broj utvrđenih nepravilnosti i njihovu međusobnu povezanost;
4) trajanje i učestalost učinjenih nepravilnosti;
5) efekte učinjenih nepravilnosti na interese članova fonda i na društvo za upravljanje;
6) spremnost i sposobnost uprave društva za upravljanje da otkloni utvrđene nepravilnosti;
7) stepen kojim društvo za upravljanje ugrožava nesmetano funkcionisanje sistema dobrovoljnih penzijskih fondova.
Narodna banka Srbije propisuje način vršenja nadzora, postupak izdavanja naloga i preduzimanja mera iz ovog člana, kao i rokove za izvršavanje naloga i trajanje mera.

Što se tiče kazni, novčana kazna koja se može izdati uz bilo koju od gornjih tačaka i ta kazna ne može biti manja od 1‰ ni veća od 5% propisanog novčanog dela osnivačkog kapitala društva za upravljanje (osnivački kapital dunav DPF je milion eura što znači da je kazna od 1.000€ do 50.000€)

Karlo, marjanovicgane and Stuffearn like this post

Nazad na vrh Ići dole
Karlo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 77
Points : 133
Datum upisa : 13.11.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 12:42

To znači da je njih po ceni od 840 svrbilo 0,19% ili 47.500 akcija.
20.000 prodali su odjednom, 11.maja u 13:39:51 i sigurno su sami našli kupca.
Sada traže kupca za preko 27.500 akcija i to je možda mehanizam po kom može cena da padne: 
neko ih uceni da mu prodaju jeftinije jer moraju da prodaju, a ne mogu da nađu drugog kupca za tako krupne pakete.

Od jutros ću da pratim velike (veće od 5.000) pakete i broj akcija na spisku pored OTP.

Blago meni, pored kiše, mrtvih u saobraćaju i korona slučajeva, još jedno praćenje  udrimile

marjanovicgane, s.nikolić, JU500 and Stuffearn like this post

Nazad na vrh Ići dole
chicha_micha
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 4
Datum upisa : 22.09.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 19:28

Da nastavimo dalje ovde sa "glupim" pitanjima ili komentarima na ovu temu Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600 

U ovde navedenim merama nadzora koji se sprovode od strane NBS, ja ne vidim ništa, što bi, u konkretnom slučaju da fond drži akcije preko (pretpostavljam interno propisanih) 10% u narednih par meseci bio neki prekršaj.

Ovde se lepo navodi, da je cilj nadzora (i eventualno utvrđivanje nepravilnosti) da li je došlo do ugrožavanja interesa članova dobrovoljnog penzionog fonda. Ako fond proceni i na osnovu toga odluči, da je bolje da ne prodaju do preseka, već da uzmu dividendu i tako uvećaju imovinu fonda za cca 15% na toj poziciji (malo li je 15% odjednom ako fondovi inače rastu 3-5% godišnje), a da će kasnije, kada cena ode dole posle preseka, sama cena akcije spustiti izloženost na manje od 10% (a sve će se ovo realno i izdešavati u narednih mesec-dva dana), zašto bi to bilo ko ocenio kao ugrožavanje interesa članova penzionog fonda?

"Sigurica" je da oni uzimaju 15% i time uvećavaju vrednost fonda, a da li će i koliko cena akcije ići na gore (pre preseka, jer je još uvek otvoreno da li će biti 25 ili čak 50% Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600 ) ili na dole (posle preseka), to sam bog zna i to niko ne može da uzme za zlo, odnosno kao prekršaj (sa umišljajem).

Po meni, korist od čekanja (tj. ne prodavanja) u narednih (najmanje) mesec dana, može da bude mnogo veća za članove fonda (kao i za obične akcionare), nego srljanje u prodaju i obaranje cene pred presek, što je baš suprotno, tj. protivno interesima članova fonda.

Karlo, hund and AkiTaki like this post

Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 522
Points : 1402
Datum upisa : 17.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 19:40

Iz prospekta Generali fonda,a slicno je i kod Dunava rekao bih...

Imovinu Fonda investiramo tako da osiguramo usklađenost sa dozvoljenim opsezima strateške alokacija sredstava. Odstupanja od ciljanog udela su moguća usled priliva i odliva iz Fonda, kretanja na tržištu i mogućnosti za ulaganje u konkretne vrste investicija.
 Portfolio menadžer donosi odluku i o taktičkoj alokaciji sredstava, najmanje na kvartalnom nivou, i o tome obaveštava Investicioni odbor. Time se detaljnije definišu planirane investicije u narednom periodu. Ciljani udeo iz taktičke alokacije sredstava može u izvesnoj meri odstupiti od ciljanog udela u strateškoj alokaciji. Na redovnom nivou, a najmanje jednom mesečno, proveravamo usklađenost investicija sa opsezima definisanim strateškom alokacijom sredstava. U slučaju odstupanja, staraćemo se da uskladimo investicije u najkraćem mogućem roku.
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 146
Godina : 36
Points : 290
Datum upisa : 18.09.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 20:13

chicha_micha ::
Da nastavimo dalje ovde sa "glupim" pitanjima ili komentarima na ovu temu Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600 

U ovde navedenim merama nadzora koji se sprovode od strane NBS, ja ne vidim ništa, što bi, u konkretnom slučaju da fond drži akcije preko (pretpostavljam interno propisanih) 10% u narednih par meseci bio neki prekršaj.

Ovde se lepo navodi, da je cilj nadzora (i eventualno utvrđivanje nepravilnosti) da li je došlo do ugrožavanja interesa članova dobrovoljnog penzionog fonda. Ako fond proceni i na osnovu toga odluči, da je bolje da ne prodaju do preseka, već da uzmu dividendu i tako uvećaju imovinu fonda za cca 15% na toj poziciji (malo li je 15% odjednom ako fondovi inače rastu 3-5% godišnje), a da će kasnije, kada cena ode dole posle preseka, sama cena akcije spustiti izloženost na manje od 10% (a sve će se ovo realno i izdešavati u narednih mesec-dva dana), zašto bi to bilo ko ocenio kao ugrožavanje interesa članova penzionog fonda?

"Sigurica" je da oni uzimaju 15% i time uvećavaju vrednost fonda, a da li će i koliko cena akcije ići na gore (pre preseka, jer je još uvek otvoreno da li će biti 25 ili čak 50% Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600 ) ili na dole (posle preseka), to sam bog zna i to niko ne može da uzme za zlo, odnosno kao prekršaj (sa umišljajem).

Po meni, korist od čekanja (tj. ne prodavanja) u narednih (najmanje) mesec dana, može da bude mnogo veća za članove fonda (kao i za obične akcionare), nego srljanje u prodaju i obaranje cene pred presek, što je baš suprotno, tj. protivno interesima članova fonda.
Zakon ogranicava na 10%. U interesima clanova DPF je siguran prinos na imovinu. Vrednost investicione jedinice dunavovog dpf-a u poslednjih godinu dana je porasla ~6% dok je ddorov fond koji nema akcije u svom portfolio pao za 10%.
Ograničenja ulaganja 
Član 32
Na ulaganja imovine iz člana 31. ovog zakona, primenjuju se sledeća ograničenja: 
1) do 10% imovine dobrovoljnog penzijskog fonda ulaže se u hartije od vrednosti jednog izdavaoca ili ukupno u hartije od vrednosti dva ili više izdavalaca koji su povezana lica, osim hartija od vrednosti koje izdaje Republika, odnosno Narodna banka Srbije;
Nazad na vrh Ići dole
chicha_micha
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 4
Datum upisa : 22.09.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 20:46

DejanJ ::
chicha_micha ::
Da nastavimo dalje ovde sa "glupim" pitanjima ili komentarima na ovu temu Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600 

U ovde navedenim merama nadzora koji se sprovode od strane NBS, ja ne vidim ništa, što bi, u konkretnom slučaju da fond drži akcije preko (pretpostavljam interno propisanih) 10% u narednih par meseci bio neki prekršaj.

Ovde se lepo navodi, da je cilj nadzora (i eventualno utvrđivanje nepravilnosti) da li je došlo do ugrožavanja interesa članova dobrovoljnog penzionog fonda. Ako fond proceni i na osnovu toga odluči, da je bolje da ne prodaju do preseka, već da uzmu dividendu i tako uvećaju imovinu fonda za cca 15% na toj poziciji (malo li je 15% odjednom ako fondovi inače rastu 3-5% godišnje), a da će kasnije, kada cena ode dole posle preseka, sama cena akcije spustiti izloženost na manje od 10% (a sve će se ovo realno i izdešavati u narednih mesec-dva dana), zašto bi to bilo ko ocenio kao ugrožavanje interesa članova penzionog fonda?

"Sigurica" je da oni uzimaju 15% i time uvećavaju vrednost fonda, a da li će i koliko cena akcije ići na gore (pre preseka, jer je još uvek otvoreno da li će biti 25 ili čak 50% Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600 ) ili na dole (posle preseka), to sam bog zna i to niko ne može da uzme za zlo, odnosno kao prekršaj (sa umišljajem).

Po meni, korist od čekanja (tj. ne prodavanja) u narednih (najmanje) mesec dana, može da bude mnogo veća za članove fonda (kao i za obične akcionare), nego srljanje u prodaju i obaranje cene pred presek, što je baš suprotno, tj. protivno interesima članova fonda.
Zakon ogranicava na 10%. U interesima clanova DPF je siguran prinos na imovinu. Vrednost investicione jedinice dunavovog dpf-a u poslednjih godinu dana je porasla ~6% dok je ddorov fond koji nema akcije u svom portfolio pao za 10%.
Ograničenja ulaganja 
Član 32
Na ulaganja imovine iz člana 31. ovog zakona, primenjuju se sledeća ograničenja: 
1) do 10% imovine dobrovoljnog penzijskog fonda ulaže se u hartije od vrednosti jednog izdavaoca ili ukupno u hartije od vrednosti dva ili više izdavalaca koji su povezana lica, osim hartija od vrednosti koje izdaje Republika, odnosno Narodna banka Srbije;
Hm ... nešto ovde ne valja, tj. kosi se sa zdravom logikom. Šta ako, hipotetički, cena akcije kreće drastično na gore, teroetski +20% u jednom danu. Svaki fond (ili akcionar) bi poželeo da ima takvu hartiju, tj. da je kupi ako je već nema, a ne da je proda. Ovako ispada da fond treba da "moli boga" da mu cena ne skače, jer mora da "moli boga" da nađe kupca da se otarasi hartije koja je suvo zlato.

Mislim da se ovo previše usko gleda, član 34 u Zakonu o DPF kaže:

Član 34
Imovina dobrovoljnog penzijskog fonda mora se ulagati u skladu sa ograničenjima ulaganja predviđenih ovim zakonom, propisima Narodne banke Srbije i prospektom.


U slučaju odstupanja od ograničenja ulaganja iz ovog zakona, propisa Narodne banke Srbije i prospekta, a usled nastupanja okolnosti koje društvo za upravljanje nije moglo predvideti, odnosno na koje nije moglo uticati, društvo za upravljanje je dužno da odmah obavesti Narodnu banku Srbije i da u roku od tri meseca od dana odstupanja, uskladi strukturu imovine dobrovoljnog penzijskog fonda sa ograničenjima ulaganja.


Uz obaveštenje iz stava 2. ovog člana, društvo za upravljanje dostavlja Narodnoj banci Srbije i plan aktivnosti, u kome navodi načine i rokove usklađivanja sa ograničenjima ulaganja, uz poštovanje načela ulaganja imovine dobrovoljnog penzijskog fonda propisanih ovim zakonom.


Na zahtev društva za upravljanje, a radi zaštite interesa članova dobrovoljnog penzijskog fonda, Narodna banka Srbije može rešenjem produžiti rok iz stava 2. ovog člana, a najduže na godinu dana od dana odstupanja od ograničenja ulaganja.


Prilikom odstupanja od ograničenja ulaganja van slučaja predviđenog stavom 2. ovog člana, Narodna banka Srbije, pošto sazna za takvu činjenicu, odmah preduzima mere nadzora u skladu sa ovim zakonom.

Znači, ukoliko dođe do odstupanja od propisanih ograničenja ulaganja, a usled okolnosti koje društvo nije moglo da predvidi niti da ima uticaj (što je ovde slučaj, a što je i berza sama po sebi, a pogotovu na ovoj hartiji), ono samo treba da obavesti NBS i ima rok od 3 meseca da se uskadi sa regulativom, a može da dobije i produženje do godinu dana za to.usklađenje.
Za 3-12 meseci, ovaj "problem" će se sam rešiti Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 1f600

Karlo likes this post

Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 146
Godina : 36
Points : 290
Datum upisa : 18.09.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/16/2023, 21:29

Penzioni fond nije hedz fond da vija maksimizaciji profita. Penzioni fond se drzi politike bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Niko od nas ovde ne zna koja ce biti cena akcije nis-a toko 2024 ili 2025 godine. Trenutno postoji traznja za ovom akcijom zbog dobrih rezultata te sto ne bi iskoristili ovaj momenat i sa svakim skokom cene izvukli deo profita.

Uzmi ovaj scenario imas 3 miliona akcija koje si kupio za 600 dinara i sa svakim skokom cene akcije od 10 dinara treba da prodas 30.000 akcija. Cena krece da raste dostigne 610 ti prodas 30.000, pa 620, 630 itd… na kraju dostigne peak na 900 dinara ti si do tada prodao 900.000 akcija i uzimao profite. Zatim ti se isplati masna dividenda (120 dinara) na 2.1 milion akcija, ali zbog loseg poslovanja u toku te godine (ili nekih sankcija, pada cena nafte zbog recesije sta god) cena se vrati na 600. Da li si vise zaradio na 1 akciji od ovih 2.1 milion sto ti je ostalo ili na 1 koji si prodao za 900 dinara ? Cak i ako uzmes average svih prodatih po intervalima tvoj average sell je na 755 dinara znaci veci prinos si imao od tih 900.000 prodatih nego od 2.1 miliona akcija koje si drzao. Prinosi u proslosti nisu garant prinosa u buducnosti, isto tako poslovanje NIS-a iz 2022. ne znaci da ce tako poslovati i u buducnosti.

Karlo, marjanovicgane, poverenje and Stuffearn like this post

Nazad na vrh Ići dole
chicha_micha
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 4
Datum upisa : 22.09.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 08:31

DejanJ ::
Penzioni fond nije hedz fond da vija maksimizaciji profita. Penzioni fond se drzi politike bolje vrabac u ruci nego golub na grani.
Niko od nas ovde ne zna koja ce biti cena akcije nis-a toko 2024 ili 2025 godine. Trenutno postoji traznja za ovom akcijom zbog dobrih rezultata te sto ne bi iskoristili ovaj momenat i sa svakim skokom cene izvukli deo profita.

Uzmi ovaj scenario imas 3 miliona akcija koje si kupio za 600 dinara i sa svakim skokom cene akcije od 10 dinara treba da prodas 30.000 akcija. Cena krece da raste dostigne 610 ti prodas 30.000, pa 620, 630 itd… na kraju dostigne peak na 900 dinara ti si do tada prodao 900.000 akcija i uzimao profite. Zatim ti se isplati masna dividenda (120 dinara) na 2.1 milion akcija, ali zbog loseg poslovanja u toku te godine (ili nekih sankcija, pada cena nafte zbog recesije sta god) cena se vrati na 600. Da li si vise zaradio na 1 akciji od ovih 2.1 milion sto ti je ostalo ili na 1 koji si prodao za 900 dinara ? Cak i ako uzmes average svih prodatih po intervalima tvoj average sell je na 755 dinara znaci veci prinos si imao od tih 900.000 prodatih nego od 2.1 miliona akcija koje si drzao. Prinosi u proslosti nisu garant prinosa u buducnosti, isto tako poslovanje NIS-a iz 2022. ne znaci da ce tako poslovati i u buducnosti.

To je tačno i to je u redu, ali to je onda druga tema ovde.

Ovde je diskusija počela oko toga, da li DPF moraju da prodaju ukoliko prelaze 10% izloženosti ili ne i koliko vremena mogu da budu više izloženi, što je sada jasno da ne moraju i da tu imaju neku fleksibilnost, s obzirom na gornju zakonsku odredbu.

Druga je stvar (tj. tema), da li oni imaju (veći) interes da (nešto) prodaju pre preseka ili ne i da time ostvare neki (možda veći) prinos za fond. Tako sigurno razmišljaju i neki drugi akcionari i svako će naći neku svoju matematiku u tome.

Ovde je poenta bila, da ako oni moraju nešto da prodaju na svakih 10 din rasta, onda sama berza gubi smisao, jer ti kao kupac bi tačno znao kada i po kojoj ceni nešto možeš da kupiš (u budućnosti), što samim tim obesmišljava berzansko poslovanje.

Delboj and Stuffearn like this post

Nazad na vrh Ići dole
Karlo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 77
Points : 133
Datum upisa : 13.11.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 09:53

Neću vas svaki dan bombardovati podacima, ali jutros se vidi da je UNICREDIT BANK Srbija A.D.O umanjen za 2.000 akcija.

U petak je promet bio 2.102 akcije, njihovih je bilo 2.000 komada.

U toku nedelje proverićemo da li samo DPF i vlasnici po 5 akcija prodaju.
U svakom slučaju, posle prethodnih dragocenih objašnjenja, ne očekujem pad vrednosti zbog urgentnih rasprodaja.

Jutros je neko u 9:34 zagrizao paket od 3.000 komada po 855, doduše samo 40 komada. Da li je to neki od fondova na prodajnoj strani, videćemo u ponedeljak.
Kako bih voleo da vidim cenu od četiri cifre, pa makar i samo 1.100 dinara :-)

chicha_micha, marjanovicgane, AkiTaki and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 10:17

Karlo ::

Kako bih voleo da vidim cenu od četiri cifre, pa makar i samo 1.100 dinara :-)
Biće kafa

Karlo, NewStar, AkiTaki and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
poverenje
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 126
Datum upisa : 28.09.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 15:20

Jednog lepog prolećnog popodneva sigurno,samo ne znam koje godine.
Nazad na vrh Ići dole
poverenje
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 126
Datum upisa : 28.09.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 16:24

marjanovicgane ::
Karlo ::

Kako bih voleo da vidim cenu od četiri cifre, pa makar i samo 1.100 dinara :-)
Biće kafa
Daj Bože,ali nisam baš optimista.
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 22:07

Je l moze neko da pojasni u cemu je interes NISa u davanju OVOLIKO LOVE bilo cemu i bilo kome?

Podrška NIS-a projektima Vlade Republike Srbije u oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite

Odbor direktora NIS a.d. Novi Sad odobrio je podršku projektima Vlade Republike Srbije iz oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite.
Odbor direktora NIS a.d. Novi Sad odobrio je na sednici održanoj 5. maja 2023. godine 60 miliona evra za podršku ovim projektima.

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/17/2023, 22:10

Al Kapone ::
Je l moze neko da pojasni u cemu je interes NISa u davanju OVOLIKO LOVE bilo cemu i bilo kome?

Podrška NIS-a projektima Vlade Republike Srbije u oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite

Odbor direktora NIS a.d. Novi Sad odobrio je podršku projektima Vlade Republike Srbije iz oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite.
Odbor direktora NIS a.d. Novi Sad odobrio je na sednici održanoj 5. maja 2023. godine 60 miliona evra za podršku ovim projektima.
Pa u ime drzave srbine ! 🙂
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 00:44

Aj da pojasnim, ako nisam bio jasan.

Zbog cega NIS daje ovolike pare (60 miliona evra) drzavi?

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
JU500
Still learning
Still learning



Broj poruka : 69
Points : 209
Datum upisa : 23.06.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 05:46

Kakav bezobrazluk. Ako hoce ili moraju da daju pare drzavi nek onda isplate putem dividende svima.
 Ovo je protivzakonito zaobilazenje malih akcionara.
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 10:44

48712582 (akcija koje ima drzava) x 120 (potencijalna dividenda) = 5845509840 dinara / 117.5 (vrednost evra) - 49 749 019 evra bi dobila Srbija od dividende.

Odlukom od 5 maja Srbija je dobila vise novca nego sto bi dobila dividendom.

Da li se to moze smatrati nezvanicnim "ekstraporezom", "indirektnim potkupljivanjem drzave" ili kako, i da li smo mi mali akcionari osteceni, da ne kazem ispusili, jer je na indirektan nacin, drzava dobila vecu dividendu?

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 12:20

citat ::
NIS već godinama podržava projekte iz oblasti obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, ekologije, kulture i sporta koji su od značaja, kako za lokalne zajednice u kojima kompanija posluje, tako i za građane Republike Srbije.

Uprkos složenim makroekonomskim okolnostima NIS a.d. Novi Sad je prošle godine, uz podršku akcionara, ostvario dobre finansijske i operativne pokazatelje. Ovi rezultati omogućili su pokretanje novog ambicioznog investicionog ciklusa u 2023. godini.

Dakle "već godinama" izdvajaju pare za razne projekte, kao i za sponzorisanje Crvene Zvezde itd...
Možda taj novac izdvajaju iz svog dela dobiti, ili pre oporezivanja čiste dobiti.

U svakom slučaju, sve to je po zakonu, ako Skupština akcionara to potvrdi.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 13:50

Skupstina  akcionara  ce  potvrditi , svake  godine  izdvajaju  odredjena  sredstva    stim  sto  sada  da ne  bi bilo  ekstra poreza  uvecana su  sredstva  i  sve je  po  zakonu.

_________________
kafa
Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 14:04

Dakle...
- znam da svake godine izdvajaju sredstva za razne stvari
- pretpostavljam da je sve po zakonu, jer nisu maloumni da dele pare protivzakonito

... al' ako treba da crtam - DRZAVA SRBIJA JE NA INDIREKTAN NACIN DOBILA 144 DINARA DIVIDENDE, A VI/MI SMO DOBILI NULU

Ali ako vam je tako OK, onda imate moje divlljenje/postovanje/rispekt halil

I dodatno pojasnjenje... - NIS je mogao da uveca dividendu pa bi time dobila i drzava i mi, al ako je vama ok, onda dobro...

_________________
NAJNOVIJE VESTI

chicha_micha, Delboj, hund, Alonisos and poverenje like this post

Nazad na vrh Ići dole
Roman Abramovich
Member
Member



Broj poruka : 672
Localisation : Zemun
Points : 1784
Datum upisa : 25.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 14:48

Ako doniraju neki projekat, to ide od profita, pre oporezivanja, tako da se umanjuje poreska osnovica...

@Kapone ti ako mislis da to nije po zakonu, mozes da pokrenes sudski proces ili da zatrazis misljenje od Komisije za hartije.
Nazad na vrh Ići dole
Delboj
Our family
Our  family
Delboj


Broj poruka : 314
Godina : 38
Points : 1121
Datum upisa : 03.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 14:51

NIS da donira ceo profit ovde bi se našli likovi koji bi to opravdali.
Ova odluka je SKANDAL! Ali je potpuno u skladu sa beogradskom berzom i uopšte nisam iznenađen

chicha_micha, Al Kapone, hund and Alonisos like this post

Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 25.07.2010

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 15:01

Cekajte ljudi! Mozda te novce doniraju od svog dela dobiti... oni na to imaju pravo.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!

Perapostar likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 17:10

Boranija ::
 Mozda te novce doniraju od svog dela dobiti...

Ovo bilo pre 50 godina, istinit događaj.

Terala jedna žena seir na druge žene u vezi njihove snajke koje puše.

Jednog dana našli cigarete u torbu od njene snajke i rekli:  Au..... vidi pa i tvoja snajka puši.
Tek će ona: Možda su vu od drugaricu od
Nazad na vrh Ići dole
poverenje
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 126
Datum upisa : 28.09.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 17:45

Al Kapone ::
Dakle...
- znam da svake godine izdvajaju sredstva za razne stvari
- pretpostavljam da je sve po zakonu, jer nisu maloumni da dele pare protivzakonito

... al' ako treba da crtam - DRZAVA SRBIJA JE NA INDIREKTAN NACIN DOBILA 144 DINARA DIVIDENDE, A VI/MI SMO DOBILI NULU

Ali ako vam je tako OK, onda imate moje divlljenje/postovanje/rispekt halil

I dodatno pojasnjenje... - NIS je mogao da uveca dividendu pa bi time dobila i drzava i mi, al ako je vama ok, onda dobro...
Bravo,izvukao si dobar zaključak!

Al Kapone likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/18/2023, 23:20

Budi Bog svama....
NIS je sve donacije uvek isplačivao iz svoje dobiti, nikada nije dolazilo u pitanje da donira nekome novac na uštrb akcionara.
To donirnje je reklama za firmu na pr. na dresu FK Zvezda ili na dresu KK Partizan, kao i kako to oni zovu "jačanje ugleda firme u očima stanovništva kroz donacije za dobrobit građana".

Tako da ne širite dezinformacije i lažne vesti kojih je internet prepun!
cekic

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”

s.nikolić and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 02:37

AKo doniraju toliku lovu onda je fer prema svima da jasno naznace na sta se trose pare, zbog cega daju toliku lovu, posto nije u pitanju 2, 3k evra, a nije u pitanju cak ni 100K, vec 60 miliona.

Drugo - davanje love u zemlji u kojoj si monopolista je samo BESPOTREBNO TROSENJE para.

Trece - koja je to vest lazna?

***

Delboj ::
NIS da donira ceo profit ovde bi se našli likovi koji bi to opravdali.
Ova odluka je SKANDAL! Ali je potpuno u skladu sa beogradskom berzom i uopšte nisam iznenađen

post2

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 09:14

Ništa tu nije čudno, "Metalac" iz G. Milanovca je renovirao fudbalski stadion i pozorište u istom grad, a do sada je NIS svake godine donirao FK Zvezdu sa po 3-4 mil eur...

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Alonisos
VIP
VIP



Broj poruka : 385
Points : 1384
Datum upisa : 04.09.2017

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 09:52

Momentum:Koliko veliki iznos je u pitanju najbolje pokazuje to da je gotovo identičan godišnjoj dividendi koji će dobiti država ako kompanija zadrži racio isplate od 25 procenata.Kao što je poznato,NIS je ostvario rekordni neto profit od skoro 800 miliona evra a manjinski akcionari su se nadali većoj dividendi nalik onima koje plaćaju regionalni rivali MOL i OMV ili matična kompanija Gasprom.Odlukom da se najvećem manjinskom akcionaru zahvaljujući ovoj donaciji,faktički racio plaćanja dividende podigne na 50% postalo je prilično jasno čemu se mogu nadati ostali manjinski akcionari,NIS će verovatno uprkos svim okolnostima i ove godine podeliti četvrtinu profita kroz dividende.
Nazad na vrh Ići dole
Von Misha
Still learning
Still learning



Broj poruka : 52
Godina : 59
Localisation : Beograd
Points : 201
Datum upisa : 19.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 10:28

Al Kapone ::
Aj da pojasnim, ako nisam bio jasan.

Zbog cega NIS daje ovolike pare (60 miliona evra) drzavi?

Pitanje je od cijeg dela NIS-a se to daje, naseg ili njihovog? Isto vazi i za razna sponzorstva

hund likes this post

Nazad na vrh Ići dole
poverenje
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 126
Datum upisa : 28.09.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 11:03

Šteta što je stala na 850 din.
Kada daju informaciju o preraspodeli 25% dividende krenuće da galopira na gore i mnogi koji veruju u preraspodelu dividende će žaliti što nisu još dokupili.


Ili možda 50% što neko reče.
Gane obavio poziv i samo mudro ćuti.
Biće para kao blata,svi ćemo da se oparimo!
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 11:12

poverenje ::

Gane obavio poziv i samo mudro ćuti.

Vučić kaže: Biće kafa

Stuffearn likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 11:15

Slazem se da tu nista nije cudno, zato smo tu gde jesmo. U zemlji u kojoj se deca lece SMS porukama drzava uzima pare za fudbalski klub koji je, na kraju, poreski duznik.

***

PS. Zanimljiv je drugi deo teksta sa Momentuma, odnosno Bloomberg Adria sajta

Sam Gazprom u matičnoj kompaniji već nekoliko godina deli polovinu profita, a ova praksa predložena je i zavisnim preduzećima.  Ova promena dividendne politike došla je i pre velikog rasta cene nafte prošle godine, a kompanija je prošle jeseni isplatila rekordnu međudividendu od oko 21 milijardu dolara što odgovara polovini polugodišnjeg profita.

NIS-ovim pandani iz regiona takođe imaju dosta veći racio plaćanja dividende (udeo dividende u ostvarenoj dobiti). Tako će INA, koja se nalazi u rukama hrvatske države i mađarskog MOL-a, ove godine podeliti akcionarima 200 miliona evra, što čini oko 82 odsto ostvarene dobiti, dok austrijski OMV i mađarski MOL uz očekivane specijalne dividende dele oko polovinu ostvarenog profita.

Kada su u pitanju globalne naftne kompanije, talas visoke profitabilnosti obilato su iskoristili njihovi akcionari kroz dividende, ali i sticanje sopstvenih akcija. Ovi iznosi su uveliko premašili kapitalna ulaganja naftnih kompanija koja se i dalje nalaze daleko ispod nivoa 2014. godine, pre početka naftne krize.

Kada je NIS u pitanju, ova kompanija nikada nije sticala sopstvene akcije niti je bilo naznaka da je razmatrano ovo pitanje. Dividende su, pak, kontinuirano isplaćivane od 2013. godine i one su faktički činile jedinu zaradu akcionara s obzirom da su loš investicioni ambijent na Beogradskoj berzi, odsustvo stranih investitora i imidž ruskog većinskog vlasnika uskratili bilo kakvu kapitalnu dobit.

Akcije NIS-a, pre nego što je kompanija u novembru objavila odlične devetomesečne rezultate poslovanja i faktički najavila visoku dividendu, nalazile su se oko nivoa od 600 dinara što je tek neznatno preko cene od 4,8 evra po kojoj je kompanija preuzeta 2009. godine. Od novembra svedoci smo uzlaznog trenda i pojačanih prometa koji na ovoj akciji nisu viđeni poslednjih 7-8 godina.

Da li će se država latiti svojih prava i ovih argumenata i omogućiti sebi i preostalim manjinskim akcionarima veću dividendu, u velikoj meri opredeliće kratkoročno kretanje ove akcije. Dugoročno posmatrano, usled teškog položaja u kome se nalaze domaće akcionarstvo i tržište kapitala, akcionari NIS-a uživaće u punoj vrednosti imovine kojom raspolažu isključivo u jednom scenariju – preprodaji kompanije.

(prvobitno objavljeno na portalu Bloomberg Adria)

_________________
NAJNOVIJE VESTI

Alonisos likes this post

Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 18 Icon_minitime5/19/2023, 14:03

Bice  i  za nas male  akcionare , nadam se  120 din.  ovim  su  samo  zaustavili  cenu  na  850 din.

_________________
kafa

SlobaUra likes this post

Nazad na vrh Ići dole
 
Naftna Industrija - NIIS 13. DEO
Nazad na vrh 
Strana 18 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 23 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 9. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 10. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 12. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 11. DEO
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: