BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Naftna Industrija - NIIS 13. DEO

Ići dole 
+75
Zmark
Jegulja
Floxed
Boki72
Deniko
trind
Miros Lav
Keops
Nikolaj3
LIMAN009
J_stojan
Vladulns
Von Misha
chicha_micha
monacco
Milos86
Huls
ima nade
Karlo
Admin
Minic
DejanJ
BiznissBL
marjanovicgane
tonobangi
petronije
Nisam lep al sam glup
Stuffearn
hund
Teletrader
Cucla
Dalaj Lama
bonum.mm
Ilija123
Stane Dolanc
Ivan00
philips1
Drasko
MHE kila(H)WATacina
SlobaUra
German
Marioss
saradnik
Maca
Boranija
pepermint
adamm
MORNAR
poverenje
AkiTaki
FatCat
Vesa
Aca kurbla
boban75
Fmember
JU500
ald
Ars Vivendi
Ivan2211
Delboj
Ceras
mili61
NewStar
Alonisos
Perapostar
Cicija
Limited011
s.nikolić
Bond
Al Kapone
Momir
Greta
Kobe Bryant
Smile
Roman Abramovich
79 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
Karlo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 77
Points : 133
Datum upisa : 13.11.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 11:05

AkiTaki ::
Aca kurbla ::

Evo recimo primer,kupio sam 35/40K akcija po 757 ali moram iz nekog razloga da to prebacim na firmu koja je usko povezana sa mojom suprugom,sestrom ili slicno,pritom gledajuci da izbegnem obavezu placanja poreza na KD (koja na ovu kolicinu i razliku u ceni uopste ne bi bila mala)
Dakle oba racuna su moja iako jedan zvanicno nije...

Potpuna besmislica.
Pa, porez na kapitalnu dobit plaćaš od dobiti. 15% je porez od dobit. Dakle, ostalo ti je 85 % zarade. Koliki god da je porez on ne može biti opravdanje da prodaš jeftinije.
Daj, nemojte lupetati kako postoji razlog da se obara cena u vidu uštede poreza.
Ja sam Acu Kurblu razumeo i mislim da njegovo tumačenje nije besmislica. 
Ako prodavac prodaje sam sebi ili svom rođenom, cilj mu jeste da ima što manje troškove pri takvoj promeni vlasništva akcija. 
Porez je trošak koji može da se izbegne ako se smanji kapitalni dobitak.
Način za smanjivanje kapitalnog dobitka jeste smanjivanje prodajne cene.
Šteta što nemamo uvid u više od deset vlasnika. Vidi se oko 88,85% vlasništva, a ne vidimo šta se dešava sa oko 18,2 miliona akcija. 
Paketi po 40.000 ili 50.000 komada bili bi vidljivi u toj masi jer niko ne poseduje više od 152.075 akcija na jednom imenu.

Aca kurbla likes this post

Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 11:08

Karlo ::
AkiTaki ::


Potpuna besmislica.
Pa, porez na kapitalnu dobit plaćaš od dobiti. 15% je porez od dobit. Dakle, ostalo ti je 85 % zarade. Koliki god da je porez on ne može biti opravdanje da prodaš jeftinije.
Daj, nemojte lupetati kako postoji razlog da se obara cena u vidu uštede poreza.
Ja sam Acu Kurblu razumeo i mislim da njegovo tumačenje nije besmislica. 
Ako prodavac prodaje sam sebi ili svom rođenom, cilj mu jeste da ima što manje troškove pri takvoj promeni vlasništva akcija. 
Porez je trošak koji može da se izbegne ako se smanji kapitalni dobitak.
Način za smanjivanje kapitalnog dobitka jeste smanjivanje prodajne cene.
Šteta što nemamo uvid u više od deset vlasnika. Vidi se oko 88,85% vlasništva, a ne vidimo šta se dešava sa oko 18,2 miliona akcija. 
Paketi po 40.000 ili 50.000 komada bili bi vidljivi u toj masi jer niko ne poseduje više od 152.075 akcija na jednom imenu.

Ja ne razumem kako vi mene ne razumete.

Ako je neko zaradio više na ceni, zašto bi mu bilo bitno da smanji trošak poreza, ako to znači da je zaradio više?!

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 11:17

Pa bio je svestan da ce cena da se vrati na isto mesto za jedan dan kao sto je i bilo.. A ako je prenos akcija on svakako ima isti broj njih a samo je porez izbegao da plati a vec sutra se cena vratila.. Mozda ovako nesto ima smisla 😃
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 11:31

Perapostar ::
Pa bio je svestan da ce cena da se vrati na isto mesto za jedan dan kao sto je i bilo.. A ako je prenos akcija on svakako ima isti broj njih a samo je porez izbegao da plati a vec sutra se cena vratila.. Mozda ovako nesto ima smisla 😃

To može da ima smisla, ako je neko "siguran" kako će cena da se ponaša.
Ali, ja da sam potpuno siguran kako će cena da se kreće, bio bih milijarder. Toliko o "sigurnom".

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 11:49

AkiTaki ::
Perapostar ::
Pa bio je svestan da ce cena da se vrati na isto mesto za jedan dan kao sto je i bilo.. A ako je prenos akcija on svakako ima isti broj njih a samo je porez izbegao da plati a vec sutra se cena vratila.. Mozda ovako nesto ima smisla 😃

To može da ima smisla, ako je neko "siguran" kako će cena da se ponaša.
Ali, ja da sam potpuno siguran kako će cena da se kreće, bio bih milijarder. Toliko o "sigurnom".
Pa u ovom slicaju je mogao biti skoro pa 100 posto siguran..
Nazad na vrh Ići dole
Karlo
Still learning
Still learning



Broj poruka : 77
Points : 133
Datum upisa : 13.11.2009

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 17:35

Perapostar ::
Pa bio je svestan da ce cena da se vrati na isto mesto za jedan dan kao sto je i bilo.. A ako je prenos akcija on svakako ima isti broj njih a samo je porez izbegao da plati a vec sutra se cena vratila.. Mozda ovako nesto ima smisla 😃
Naravno da ima smisla.
Samo je uhvatio trenutak da kupci nude maksimalno x dinara i stavio skoro istovremeno ponudu za kupovinu na x+1 i ponudu za prodaju na x+1 dinara.

Postojao je kratkotrajni rizik (par sekundi) da će neko drugi da uleti i da ih kupi, ili da neko drugi ponudi svoje akcije po toj ceni, ali....
Ko zna, možda mu je neko drugi i kupio (prodao), pa sad grize nokte od besa  od od od

Život je borba. Dinar uštede na porezu na svakoj od 40.000 akcija, to je 350 eura. 
A drugi će za dan ili dva nastaviti da trguju kao da se to nije ni dogodilo.

Perapostar and Stuffearn like this post

Nazad na vrh Ići dole
Minic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 12
Points : 42
Datum upisa : 20.06.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/17/2023, 20:44

NIS gradi postrojenje za proizvodnju plavog i zelenog vodonika u Elemiru - Traži se projektant:

Prema tehničkom zadatku, u planu je gradnja postrojenja za proizvodnju plavog i zelenog vodonika (plus kiseonika kao sekundarnog produkta), u blizini Rafinerije gasa Elemir (RGE) sa kojom će biti infrastrukturno povezano.

Svrha projekta је, kako je navedeno u dokumentu, prodaja i/ili korišćenje vodonika kao energenta u postrojenjima ili transportnim sredstvima NIS-a.

Kada je reč o proizvodnji plavog vodonika, u planu je postrojenje modularnog tipa za parni reforming metana, odnosno postrojenja za proizvodnju plavog vodonika kapaciteta minimalno 275 m3/čas.

Za proizvodnju zelenog vodonika putem elektrolize vode, planirano je postrojenje modularnog tipa proizvodnog kapaciteta od minimalno 20m3/čas.

marjanovicgane, AkiTaki and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/18/2023, 11:22

Minic ::
NIS gradi postrojenje za proizvodnju plavog i zelenog vodonika u Elemiru - Traži se projektant:

Prema tehničkom zadatku, u planu je gradnja postrojenja za proizvodnju plavog i zelenog vodonika (plus kiseonika kao sekundarnog produkta), u blizini Rafinerije gasa Elemir (RGE) sa kojom će biti infrastrukturno povezano.

Svrha projekta је, kako je navedeno u dokumentu, prodaja i/ili korišćenje vodonika kao energenta u postrojenjima ili transportnim sredstvima NIS-a.

Kada je reč o proizvodnji plavog vodonika, u planu je postrojenje modularnog tipa za parni reforming metana, odnosno postrojenja za proizvodnju plavog vodonika kapaciteta minimalno 275 m3/čas.

Za proizvodnju zelenog vodonika putem elektrolize vode, planirano je postrojenje modularnog tipa proizvodnog kapaciteta od minimalno 20m3/čas.

Zelena energija je daleko manje profitabilna od klasične. Tako da ovo i nije neka dobra vest za akcionare. To je dobra vest za očuvanje životne sredine.

Von Misha, AkiTaki and Minic like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 09:14

Ne bih se složio. Kažu da se zelena energija plaća po instalisanoj  snazi a ne po učinku + imate subvencije države. Ovo je odlična vest za akcionare jer se NIIS transformiše u energetsku kompaniju.

Ako mislite da da je NIS loša kompanija ne razumem zašto je ne šortujete pa kad propadne bićete milioneri.

Von Misha, AkiTaki and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
SlobaUra
Still learning
Still learning



Broj poruka : 63
Points : 131
Datum upisa : 09.04.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 10:10

Praviš vodonik od vode elektrolizom,zar to nije zabranjeno. 🤫
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 10:24

SlobaUra ::
Praviš vodonik od vode elektrolizom,zar to nije zabranjeno. 🤫

Zašto bi bilo?
Pa takvi uređaji se već decenijama ugrađuju u automobile da bi smanjio potrošnju goriva.
Legalno.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 11:12

marjanovicgane ::
Ne bih se složio. Kažu da se zelena energija plaća po instalisanoj  snazi a ne po učinku + imate subvencije države. Ovo je odlična vest za akcionare jer se NIIS transformiše u energetsku kompaniju.

Ako mislite da da je NIS loša kompanija ne razumem zašto je ne šortujete pa kad propadne bićete milioneri.
Imam akcije NIS-a i ne mislim da je losa kompanija. 
Kod nas ne mogu da se šortuju akcije.
Evo zašto tako mislim.
British Petroleum (BP) je jedna takva energetska kompanija koja mnogo ulaže u obnovljivu energiju. njen prinos na kapita je ROE=-3.90%,
takođe i Shell plc (SHEL) i njegov ROE = 22.80% ali ni približno kao 
Exxon Mobil Corporation (XOM) koji ne mari mnogo za ulaganja u održivu energiju ROE =30.60%.
Kada bi uporedili još i rast njihovih akcija za zadnjih pet godina  slika bi bila još drastičnija. (jedino Exxon Mobil ima ozbiljan rast akcija a BP i SHEL pad ).
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 12:46

bonum.mm,

Nisam mislio na vas, mnogo ljudi (drugara) me pita u šta da ulažu na berzi, ja im kažem da  NIIS nije loša čime ih uvek  razočaram jer oni očekuju da preporučim  neku modernu kompaniju. 

Što se tiče šortovanja, hteo bih da vas pitam da li inostrani brokeri oupšte rade sa srpskim akcijama i da li kod nekog ima opcija da se srpske akcije mogu šortovati. Pitam informativno, ne nameravam da šortujem, jednostavno me zanima da li postoji tako nešto scratch 

PS:

Bila je jedna diskusija sa nekim moji prijateljem ja kažem jedno  a on kaže drugo da će to propasti. U pitanju je srpska privreda i jedna srpska kompanija.

Ja ga pitam: Jesi li siguran, 

On Će: 100%

Dobro kažem ja, sad ću da te vodim kod brokera da otvoriš račune, šortuj celu privredu ili tu kompaniju  pa kad propadne zaradićeš moilione.

On će: Neću da se kockam.

E, pa brate onda nisi 100% siguran. Pusti priču, ako ne smeš da staviš lovu.

AkiTaki, Nisam lep al sam glup and Stuffearn like this post

Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 13:28

marjanovicgane ::
bonum.mm,

Nisam mislio na vas, mnogo ljudi (drugara) me pita u šta da ulažu na berzi, ja im kažem da  NIIS nije loša čime ih uvek  razočaram jer oni očekuju da preporučim  neku modernu kompaniju. 

Što se tiče šortovanja, hteo bih da vas pitam da li inostrani brokeri oupšte rade sa srpskim akcijama i da li kod nekog ima opcija da se srpske akcije mogu šortovati. Pitam informativno, ne nameravam da šortujem, jednostavno me zanima da li postoji tako nešto scratch 

PS:

Bila je jedna diskusija sa nekim moji prijateljem ja kažem jedno  a on kaže drugo da će to propasti. U pitanju je srpska privreda i jedna srpska kompanija.

Ja ga pitam: Jesi li siguran, 

On Će: 100%

Dobro kažem ja, sad ću da te vodim kod brokera da otvoriš račune, šortuj celu privredu ili tu kompaniju  pa kad propadne zaradićeš moilione.

On će: Neću da se kockam.

E, pa brate onda nisi 100% siguran. Pusti priču, ako ne smeš da staviš lovu.

Da bi mogao da "šortuješ" akcije (prvo da ih prodaš pa tek onda da ih kupiš) potrebno je da broker poseduje te akcije koje ćeš od njega pozajmati,naravno uz određenu kamatu.
Meni nije poznato da je kod stranih brokera  to moguće za naše akcije (da ne kažem da sam skoro siguran da je nemoguće).

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/19/2023, 14:51

Citat :


Da bi mogao da "šortuješ" akcije (prvo da ih prodaš pa tek onda da ih kupiš) potrebno je da broker poseduje te akcije koje ćeš od njega pozajmati,naravno uz određenu kamatu.
Meni nije poznato da je kod stranih brokera  to moguće za naše akcije (da ne kažem da sam skoro siguran da je nemoguće).

Ok. hvala za info. Ja sam negde pročitao, možda i na ovom forumu da privatno lice može svoje akcije dati na šortovanje uz određenu nadoknadu. To možda ne bi bilo loše, nađete dividendnu akciju sa dobrom dividendom + date akcije na šortovanje pa i tu kapne neka lova....... Ako neko hoće da drži dugoročno i da se ne obazire na trenutnu cenu........
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2627
Points : 5951
Datum upisa : 05.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/20/2023, 11:35

Ovde je realna cena akcije 840 rsd, ko prodaje ispod je na cistom gubitku.

poverenje, Nisam lep al sam glup and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
SlobaUra
Still learning
Still learning



Broj poruka : 63
Points : 131
Datum upisa : 09.04.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/20/2023, 11:56

Kako si došao do te cene kad je izvesno da će dividenda biti oko 120 din?
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2627
Points : 5951
Datum upisa : 05.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/20/2023, 12:56

SlobaUra ::
Kako si došao do te cene kad je izvesno da će dividenda biti oko 120 din?
715x1.16=830rsd
16% ti je inflacija, a 715 je cena koju je platio Gazprom pri transakciji zamene akcija od Gazpromnjefta

s.nikolić, Nisam lep al sam glup and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/22/2023, 12:59

Ici  ce  i  vise , jer  koliki  je  procenat  dividende  120 din  na  cenu od  830 din. kao sto  kazes, nerealno je  da  cena  bude manja  od 950 - 1000 din.

_________________
kafa

AkiTaki and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Nisam lep al sam glup
Our family
Our  family



Broj poruka : 212
Points : 645
Datum upisa : 03.04.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/22/2023, 13:59

Malo je reći da bi to bila divota.
Doduše trenutno se baš i ne otimaju ni na ovom nivou. Ako dobro vidim, jutros je čak cena bila u minusu u odnosu na juče.
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/22/2023, 14:06

Nisam lep al sam glup ::
Malo je reći da bi to bila divota.
Doduše trenutno se baš i ne otimaju ni na ovom nivou. Ako dobro vidim, jutros je čak cena bila u minusu u odnosu na juče.

Svi čekaju da vide ko će prvi.

Daleko je još presek, ima vremena da se prati situacija i čeka sa kupovinom.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp

s.nikolić and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2627
Points : 5951
Datum upisa : 05.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/22/2023, 17:44

Preti nestašica dizela u EU: Ovi parametri utiču na cenu u Srbiji
Rastu očekivanja da će u Francuskoj i Evropi doći do nestašice dizela.
Nestašica dizela se može dogoditi kao rezultat prekida u isporukama naftnih proizvoda iz francuskih rafinerija i depoa koji su u utorak bili blokirani zbog štrajka koji traje 14 dana.
Rojters prenosi ocene trgovaca da se zbog ovoga podiže spot cena tog goriva više od terminske, odnosno dizel je skuplji na tržištu na kome se roba prodaje po dnevnoj ceni, nego za kupovinu unapred. Oni najavljuju da će do nestašice dizela u Francuskoj doći do aprila.

U Udruženju naftnih kompanija Srbije (UNKS) ne očekuju da će ova situacija izazvati bio kakav poremećaj u snabdevanju naše zemlje, a do poskupljenja goriva može doći, ali ne većeg nego što je bilo prethodnih meseci.
"Maksimalne cene goriva u Srbiji određuje država, ali one ne mogu biti utvrđene ispod ekonomski prihvatljivog nivoa, jer bi se veoma brzo narušila sigurnost snabdevanja tržišta. Upravo zbog toga berzanske kotacije koje se unose u formulu za izračunavanje maksimalne cene goriva su kotacije regionalnog tržišta odnosno Mediterana, zavisni troškovi uvoza i kurs dinara prema dolaru. Promena svakog od ovih parametara utiče na promenu cene goriva i nagore i nadole", objašnjava za "Novosti" Tomislav Mićović iz UNKS.
On ukazuje da se francusko tržište, pored ostalog, snabdeva dizelom i preko svojih mediteranskih terminala u Marselju, Tulonu i nekoliko manjih. Tako da je, kako dodaje, moguć porast potražnje i manji porast kotacija, ali zbog toga promene cena u Srbiji neće biti veće nego što su bile prethodnih meseci.


"Od 2019. do 2022. godine udeo dizela koji se dobija preradom nafte u rafineriji u Pančevu u ukupnoj potrošnji, porastao je, sa nekih 62 odsto na gotovo 80 procenata. Međutim, potpunu stabilnost snabdevanja je nemoguće postići bez uvoza dizela iz regiona, koji se u navedenom periodu kretao od 455.000 do 700.000 tona godišnje. Teško je očekivati da će Francusko tržište nove izvore dizela potražiti u našem regionu, pa samim tim se ne očekuje bilo kakav poremećaj u snabdevanju." navodi Mićović.
Stručnjak za energetiku Miloš Zdravković smatra da od dužine trajanja štrajka, odnosno blokade francuskih rafinerija zavisi kretanje cena naftnih derivata na Mediteranu. Ukoliko Francuska, kako dodaje, bude morala da uvozi veće količine, to bi moglo da utiče na značajnije poskupljenje derivata.

AkiTaki likes this post

Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/24/2023, 15:18

Da li je sada jasno zašto me je iznervirao ona"prepakovana" trgovina na -2.5% od pre par dana?

Nije to samo trenutno obaranje cene, nego i nešto što izaziva nesigurnost. I eto, nakon toga, obimi opali na minimum, trend rasta zaustavljen.... mrtvilo.

I sad će neko da kaže da on to ima pravo da uradi. Pa, ima pravo (ako je sve po zakonu), ali takvo trgovanje će upropastiti i ovo malo što je ostalo od belexa.

Ovo je moje mišljenje i ne nameravam da ulazim u raspravu na tu temu.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/24/2023, 15:40

AkiTaki ::
Da li je sada jasno zašto me je iznervirao ona"prepakovana" trgovina na -2.5% od pre par dana?

Nije to samo trenutno obaranje cene, nego i nešto što izaziva nesigurnost. I eto, nakon toga, obimi opali na minimum, trend rasta zaustavljen.... mrtvilo.

I sad će neko da kaže da on to ima pravo da uradi. Pa, ima pravo (ako je sve po zakonu), ali takvo trgovanje će upropastiti i ovo malo što je ostalo od belexa.

Ovo je moje mišljenje i ne nameravam da ulazim u raspravu na tu temu.
Sitnicarenje sto se kaze.. Mene ovo ne brine jer znam da se o tome radi,neko bi da se zadovolji time sto je kupio 50 akcija po 10 din nizoj ceni.. " Vukla dva Srbina jedan dinar dok nisu napravili zicu " 😃
Nazad na vrh Ići dole
JU500
Still learning
Still learning



Broj poruka : 70
Points : 210
Datum upisa : 23.06.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/28/2023, 21:07

Ako pretpstavimo da je knjigovodstvena vrednos 2300 dinara trenutna cena akcije je 33% knjigovodstvene vrednosti. Velike svetske kompanije su uglavnom na 2x knjigovodstvene vrednosti. Da li je moguce da knjigovodstvena vrednost nastavi da raste da za nekih 5 godina bude 5.000 dinara a da cena akcije bar donekle ne prati fundamentalne pokazatelje?
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 526
Points : 1418
Datum upisa : 17.02.2014

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/28/2023, 21:10

Suvise nepoznatih u ovoj jednacini i dalje koce rast cene...

Mogucnost da se opredele za 15% dividende 

Cekaju se rezultati za 1Q

Opcija uvodjenja delimicnih ili bilo kakvih sankcija, i logican odgovor RF...(procitati tacku1)

Zato je cena tu gde jeste... kafa

Nisam lep al sam glup, SlobaUra and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 148
Godina : 36
Points : 300
Datum upisa : 18.09.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 10:12

JU500 ::
Ako pretpstavimo da je knjigovodstvena vrednos 2300 dinara trenutna cena akcije je 33% knjigovodstvene vrednosti. Velike svetske kompanije su uglavnom na 2x knjigovodstvene vrednosti. Da li je moguce da knjigovodstvena vrednost nastavi da raste da za nekih 5 godina bude 5.000 dinara a da cena akcije bar donekle ne prati fundamentalne pokazatelje?

Ali akcije evropskih naftnih kompanija se uglavnom prodaju ispod ili neznatno iznad knjigovodstvene vrednosti. Shell ima npr. price to book value od 0.99, OMV 0.58, BP 1.31 itd...

Mi sa našim NIS-om imamo rizik zemlje (Srbija nije UK, niti članica EU), rizik vlasnika (nama su vlasnici Rusi koji nisu baš popularni u poslednje vreme) i na kraju nelikvidno tržište na belexu. Sve to utiče na nisku cenu u poređenju sa knjigovodstvenom i u poređenju sa kompanijama kao ExxonMobile ili Chevron.

Trenutno je došlo do zasićenja na kupovnoj strani, čekaju se Q1 rezultati kako bi se moglo oceniti jel ima dodatne vrednosti u NIS-u ili je jedino ovogodišnja dividenda pokretački faktor za cenu akcije.

Nakon toga naravno sleduje i neizvesnost dok ne izađe konačna odluka o % isplate dividende. Mi se svi nadamo da će ostati 25%, ali dok ne vidimo na papiru predlog postoji neizvesnost.

marjanovicgane, Nisam lep al sam glup and BiznissBL like this post

Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 11:28

DejanJ ::
JU500 ::
Ako pretpstavimo da je knjigovodstvena vrednos 2300 dinara trenutna cena akcije je 33% knjigovodstvene vrednosti. Velike svetske kompanije su uglavnom na 2x knjigovodstvene vrednosti. Da li je moguce da knjigovodstvena vrednost nastavi da raste da za nekih 5 godina bude 5.000 dinara a da cena akcije bar donekle ne prati fundamentalne pokazatelje?

Ali akcije evropskih naftnih kompanija se uglavnom prodaju ispod ili neznatno iznad knjigovodstvene vrednosti. Shell ima npr. price to book value od 0.99, OMV 0.58, BP 1.31 itd...

Mi sa našim NIS-om imamo rizik zemlje (Srbija nije UK, niti članica EU), rizik vlasnika (nama su vlasnici Rusi koji nisu baš popularni u poslednje vreme) i na kraju nelikvidno tržište na belexu. Sve to utiče na nisku cenu u poređenju sa knjigovodstvenom i u poređenju sa kompanijama kao ExxonMobile ili Chevron.

Trenutno je došlo do zasićenja na kupovnoj strani, čekaju se Q1 rezultati kako bi se moglo oceniti jel ima dodatne vrednosti u NIS-u ili je jedino ovogodišnja dividenda pokretački faktor za cenu akcije.

Nakon toga naravno sleduje i neizvesnost dok ne izađe konačna odluka o % isplate dividende. Mi se svi nadamo da će ostati 25%, ali dok ne vidimo na papiru predlog postoji neizvesnost.

Predlog će da izađe nekoliko dana pred presek, neće tada biti baš vremena da se uđe, ako želiš da uzmeš dividendu.

Izgleda da su mnogi samouvereni da će baš uspeti da istrguju u kratkom periodu, i da će na vreme da primete, postave naloge i da će biti dovoljno akcija u ponudi.....

Pre će biti da će mnogi da se razočaraju. Ko čeka veće izgubi iz vreće (narodna poslovica).

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 11:54

Naravno  da se  ceka  Q1 , a  oni  koji  bi  da udju u presek za dividendu  15 %  imace  nekoliko  dana  i  morace  da plate  vecu   cenu.

_________________
kafa
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 148
Godina : 36
Points : 300
Datum upisa : 18.09.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 12:14

AkiTaki ::
DejanJ ::


Ali akcije evropskih naftnih kompanija se uglavnom prodaju ispod ili neznatno iznad knjigovodstvene vrednosti. Shell ima npr. price to book value od 0.99, OMV 0.58, BP 1.31 itd...

Mi sa našim NIS-om imamo rizik zemlje (Srbija nije UK, niti članica EU), rizik vlasnika (nama su vlasnici Rusi koji nisu baš popularni u poslednje vreme) i na kraju nelikvidno tržište na belexu. Sve to utiče na nisku cenu u poređenju sa knjigovodstvenom i u poređenju sa kompanijama kao ExxonMobile ili Chevron.

Trenutno je došlo do zasićenja na kupovnoj strani, čekaju se Q1 rezultati kako bi se moglo oceniti jel ima dodatne vrednosti u NIS-u ili je jedino ovogodišnja dividenda pokretački faktor za cenu akcije.

Nakon toga naravno sleduje i neizvesnost dok ne izađe konačna odluka o % isplate dividende. Mi se svi nadamo da će ostati 25%, ali dok ne vidimo na papiru predlog postoji neizvesnost.

Predlog će da izađe nekoliko dana pred presek, neće tada biti baš vremena da se uđe, ako želiš da uzmeš dividendu.

Izgleda da su mnogi samouvereni da će baš uspeti da istrguju u kratkom periodu, i da će na vreme da primete, postave naloge i da će biti dovoljno akcija u ponudi.....

Pre će biti da će mnogi da se razočaraju. Ko čeka veće izgubi iz vreće (narodna poslovica).
Ne znam odakle si izvukao ovaj zaključak. Govorim sa strane zašto se akcija ne penje dalje ka 800 dinara, zašto nije bliže 2000 koliko je knjigovodstvena vrednost itd. Q1 rezultati će izaći u narednih mesec dana, do tada će cena sigurno tavoriti. Prošla je euforija oko rezultata od prošle godine. U zavisnosti kako je prošao Q1 ili ćemo nastaviti tavorenje ili će opet da krene manija kupovine do momenta kada ne izađe predlog za dividendu.

Što se mene lično tiče ja sam poziciju u NIS-u otvorio pre 2 godine, a najveći deo pozicije sam kupio u periodu 01.03.2022. i 24.10.2022. U tom periodu sam kupio oko 75% akcija koje posedujem. Prosečan buy sa svim troškovima kupovine (broker, crhov, berza) mi je 583.33 rsd po akciji, poslednji buy sam uradio 22.02. Sigurno držim poziciju do preseka za dividendu a u zavisnosti od rezultata u Q1, cene benzina/dizela kod nas i nafte na svetskom tržištu i nekih drugih spoljnih faktora ću odlučiti da li da zatvaram poziciju posle preseka ili vredi držati akciju još neki period. Svakako ne planiram da jačam poziciju u NIS-u po trenutnoj ceni, ako slučajno padne u narednih mesec dana na blizu 700 onda ću dokupiti par stotina akcija. 

Sada sam fokusiran na jednu drugu akciju kojom se slabije trguje a postoji dobra verovatnoća da isplate masniju dividendu od NIS-a.

marjanovicgane, s.nikolić, SlobaUra and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
petronije
Our family
Our  family



Broj poruka : 197
Points : 498
Datum upisa : 02.10.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 12:31

Akcije Naftne industrije Srbije su "prava poslastica" za investitore zbog mogućih rekordnih dividendi, navodi se u izveštaju o kretanju sektora nafte i gasa Erste investmenta, koja je i promenila ocenu akcije iz "drži" (engl. hold) u "kupi" (engl. buy).


"Kompanija NIS iz Srbije može tržišta da iznenadi trocifrenom dividendom. Projekcije su i dalje optimistične iako NIS više ne prerađuje jeftiniju naftu iz Rusije", rekli su u izveštaju analitičari koje predvodi Tamas Pletser. Dobar učinak prerade i prodaje doprineće boljim rezultatima.
 

Opširnije


Akcionari NIS-a mogli bi ozbiljno da trljaju ruke ove godine


Analitičari BBA: NIS najvećim maržama u regionu do rekordne zarade 


Profit NIS-a u 2022. skoro dvostruko veći od prodajne cene


NIS ima ambiciozan plan za 2023.



 
Pored promene ocene same akcije na "kupi", Erste investment je i takozvani "take-profit" nalog (komanda koja omogućava investitoru da automatski zatvori poziciju kada cene dostignu unapred definisan nivo i tako popravi dobit) podigao sa 677 dinara na 1.090 dinara.
"Sa padom marži prerađivača nafte, očekujemo da će pasti i zarada kompanije u 2023. godini, barem u poređenju sa nesvakidašnjom prošlom godinom. S druge strane, kompanija će možda isplatiti trocifrenu dividendu ako ostanu pri dosadašnjih 25 odsto od profita", zaključuje se u izveštaju.
2023. gora za ceo sektor
Sve energetske kompanije u Evropi, Africi i na Bliskom istoku u 2023. godini će teško ponoviti rezultate iz godine koja joj je prethodila, navode se u izveštaju Erste investmenta.
"Očekujemo da će kompanije iz naftnog i gasnog sektora u regionu isplaćivati rekordne dividende za 2022, a neke možda uvedu i vanredne dividende ili druge nagrade", predviđaju analitičari.
Vrlo slične zaključke po pitanju poslovanja naftnih kompanija doneli su i analitičari Bloomberg Adrije koji su početkom februara izradili analizu poslovanja u NIS-a u rekordnoj godini.

https://rs.bloombergadria.com/biznis/kompanije/25691/erste-investment-akcije-nis-a-zbog-dividende-medu-najpozeljnijim/news/

marjanovicgane, AkiTaki and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
Al Kapone
VIP
VIP



Broj poruka : 1154
Points : 2806
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 13:24

Zbog povoljnog odnosa cene akcije i neto dobiti, računica pokazuje da bi investitor koji je u deonice NIS-a uložio 100.000 dinara (po poslednjoj ceni od 740 dinara po akciji) mogao da očekuje oko 19.000 dinara samo na račun dividende za jednu godinu.

Kako iz kompanije o samoj isplati dividende nismo dobili odgovor, izgleda da ćemo na vest o visini dividende, zajedno sa akcionarima, morati da čekamo još par meseci.

**

Oni izgleda racunaju na (potencijalnu) dividendu od 140 dinara (ako dobro racunam)?

100 000 / 740 = 135 akcija
19 000 / 135 = 140

_________________
NAJNOVIJE VESTI
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 14:03

DejanJ ::
AkiTaki ::


Predlog će da izađe nekoliko dana pred presek, neće tada biti baš vremena da se uđe, ako želiš da uzmeš dividendu.

Izgleda da su mnogi samouvereni da će baš uspeti da istrguju u kratkom periodu, i da će na vreme da primete, postave naloge i da će biti dovoljno akcija u ponudi.....

Pre će biti da će mnogi da se razočaraju. Ko čeka veće izgubi iz vreće (narodna poslovica).
Ne znam odakle si izvukao ovaj zaključak. Govorim sa strane zašto se akcija ne penje dalje ka 800 dinara, zašto nije bliže 2000 koliko je knjigovodstvena vrednost itd. Q1 rezultati će izaći u narednih mesec dana, do tada će cena sigurno tavoriti. Prošla je euforija oko rezultata od prošle godine. U zavisnosti kako je prošao Q1 ili ćemo nastaviti tavorenje ili će opet da krene manija kupovine do momenta kada ne izađe predlog za dividendu.

Što se mene lično tiče ja sam poziciju u NIS-u otvorio pre 2 godine, a najveći deo pozicije sam kupio u periodu 01.03.2022. i 24.10.2022. U tom periodu sam kupio oko 75% akcija koje posedujem. Prosečan buy sa svim troškovima kupovine (broker, crhov, berza) mi je 583.33 rsd po akciji, poslednji buy sam uradio 22.02. Sigurno držim poziciju do preseka za dividendu a u zavisnosti od rezultata u Q1, cene benzina/dizela kod nas i nafte na svetskom tržištu i nekih drugih spoljnih faktora ću odlučiti da li da zatvaram poziciju posle preseka ili vredi držati akciju još neki period. Svakako ne planiram da jačam poziciju u NIS-u po trenutnoj ceni, ako slučajno padne u narednih mesec dana na blizu 700 onda ću dokupiti par stotina akcija. 

Sada sam fokusiran na jednu drugu akciju kojom se slabije trguje a postoji dobra verovatnoća da isplate masniju dividendu od NIS-a.
Ne znam na koji moj zaključak misliš, pokušaću da budem jasniji.

Dakle nisam pričao o rezultatima za Q1, mislim da je to sada potpuno nebitno. Nisam pričao ni o ceni akcije.

Pričao sam samo o tome da neki (koji se sada plaše da je dividenda 15% iako, nigde, ali baš nigde ne postoji naznaka ili bilo kakva mala vesto o tome) čekaju da uđu posle objave procenta dividende, a da pri tome preduhitre sve ostale koji istu vest mogu da pročitaju na sajtovima.

Dakle, osvrnuo sam se na to, da ako veruješ da će dividenda biti 25% itekako treba ući pre ostalih, jer je logično, cena niža.
A, ako misliš da će da bude 15% onda trebaš da iskalkulišeš šta i kako, ali opet je bolje ući kada je cena niža. Ne verujem da će ljudi stići da kupe po ceni koja im odgovara, ako čekaju zvanične objave.

Poenta priče, nije bila ni dividenda, ni cena akcije, nego samo to da mi se čini da mnogi previše pametuju sa kupovinom, verujući (moj utisak) da će biti brži, bolji i pametniji od odtalih i tako zaraditi, a da sve to rade čekajući zvanične objave od firme.


A, ja lično sam ušao još pre 11 godina (nepunih) i cena akcija po kojoj sam kupovao je prosek oko 525 din, pošto sam dokupljivao i po ispod 500, do sada sam uzeo sve dividende i odavno sam odlučio da me baš i ne zanima koliko ću zaraditi. Kako god, zaradiću. Manje ili više.


Koja je to akcija koja te zanima, ako nije tajna?

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 14:53

Al Kapone ::
Zbog povoljnog odnosa cene akcije i neto dobiti, računica pokazuje da bi investitor koji je u deonice NIS-a uložio 100.000 dinara (po poslednjoj ceni od 740 dinara po akciji) mogao da očekuje oko 19.000 dinara samo na račun dividende za jednu godinu.

Kako iz kompanije o samoj isplati dividende nismo dobili odgovor, izgleda da ćemo na vest o visini dividende, zajedno sa akcionarima, morati da čekamo još par meseci.

**

Oni izgleda racunaju na (potencijalnu) dividendu od 140 dinara (ako dobro racunam)?

100 000 / 740 = 135 akcija
19 000 / 135 = 140

Poslednja cena je 762. 
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 148
Godina : 36
Points : 300
Datum upisa : 18.09.2022

Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 13. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 13. DEO - Page 14 Icon_minitime3/29/2023, 14:53

Ljudi koji su planirali da udju u NIS ili ojacaju poziciju su to uradili u prethodna 3 meseca kada je istrgovano oko 600.000 akcija NIS-a. Sada su preostali oni kojima je rizik (nesigurnost) jos uvek prevelik oni cekaju konacne odluke za “sigurno” ulaganje…

Q1 rezultati su jako bitni za nastavak rasta do skupstine akcionara, jer ako Q1 rezultati budu slicni kao i rezultati iz proslogodisnjih kvartala znaci da ce i naredne godine biti dobra dividenda. To sve mora da se ukljuci u cenu akcije (price in) sa diskontom naravno.

Tako da nije isto ako Q1 dobit bude 5 milijardi ili 20 milijardi. Ukoliko bude ovo drugo ovi sto su kupovali u prethodna 3 meseca dobijaju jedan znak da treba kupovati jos (kretanje cene nafte bi bila drugi znak itd…). Ako bude slaba dobit u Q1 nece se cena pomaci sa trenutnih 760 dok ne izadje predlog za dividendu.

U pitanju je Impol koji je prosle godine ostvario rekordan profit, a ove godine duplirao taj profit u toku prve polovine godine jer je cena aluminijuma otisla u nebesa. Cena ove hartije stagnira na ~5.000, cekaju se rezultati za kraj godine koji izlaze za mesec dana otprilike i profit ce biti izmedju 2.5 i 3 milijarde dinara (prosle godine bese 1.2), a bruto dividenda moze da bude oko 1.200+ dinara po akciji (prosle godine bese oko 624 bruto a isplaceno je malo manje od 50% dobiti kroz dividendu)

hund, marjanovicgane, AkiTaki, SlobaUra, Perapostar and JU500 like this post

Nazad na vrh Ići dole
 
Naftna Industrija - NIIS 13. DEO
Nazad na vrh 
Strana 14 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 21 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 9. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 10. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 12. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 11. DEO
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: