BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu

Ići dole 
+15
bonum.mm
Jegulja
marjanovicgane
pepermint
Dalaj Lama
boban75
Cucla
Stane Dolanc
Smile
Sneki
Big Mile
Fmember
Limited011
Aca kurbla
Zeljko321
19 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2
AutorPoruka
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2627
Points : 5951
Datum upisa : 05.02.2014

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime10/24/2023, 10:24

Od 1. januara očekuje se veliki broj korporativnih obveznica, Srbija će snositi trošak emitovanja


Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je danas da očekuje od 1. janura 2024. godine izdavanje velikog broja korporativnih obveznica koje će izdavati preduzeća.

- Od 1. januara 2024. očekujemo izdavanje velikog broja korporativnih obveznica, a država Srbija će podržati tu inicijativu i snosiće trošak emitovanja - rekao je Mali na sednici Skupštine Srbije na kojoj se raspravlja o Predlogu budžeta Srbije za 2024. godinu.

Dodao je da država, prihvatanjem troškova emitovanja korporativnih obveznica, želi da podstakne da preduzeća traže nove izvore finansiranja, a da to nije komercijalna banka.

On je rekao da pravo na kupovinu korporativnih obaveznica imaju pravna i fizička, domaća i strana lica, bez ikakvog ograničenja.



Velika prednost za njih je, kako je rekao, da su kupci državnih obveznica oslobođeni poreza na kapitalnu dobit.

Te obveznice su, prema njegovim rečima, listirane na berzi i likvidne su i kada neko želi da ih proda može to da učini na berzi.

- Na taj način smo postakli građane Srbije i preduzeća da deo slobodnog novca ulože u ono što im donosi željeni prinos - rekao je Mali.
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime10/24/2023, 14:11

Prodata šestina ponuđenih EXPO obveznica, prinos 6,4 odsto
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/18/2024, 15:51

Spektakularna aukcija. Ne pamtim da smo ovako dobro prošli.
https://javnidug.gov.rs/static/uploads/Statistika%20srp.pdf

Sve je bilo na vrhunskom nivou. Počišćeno 550 miliona evra u cugu, ogroman broj učesnika, mnogo stranaca, pravnih lica, skoro sve banke uključene. Davali su i 5,5% na osam godina. 

Vrlo je važno da investitori hoće RSD i da se EXPO finansira većim delom iz dinarskih obveznica.
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 148
Godina : 36
Points : 300
Datum upisa : 18.09.2022

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/18/2024, 17:21

marjanovicgane ::
Spektakularna aukcija. Ne pamtim da smo ovako dobro prošli.
https://javnidug.gov.rs/static/uploads/Statistika%20srp.pdf

Sve je bilo na vrhunskom nivou. Počišćeno 550 miliona evra u cugu, ogroman broj učesnika, mnogo stranaca, pravnih lica, skoro sve banke uključene. Davali su i 5,5% na osam godina. 

Vrlo je važno da investitori hoće RSD i da se EXPO finansira većim delom iz dinarskih obveznica.
Gane po kom principu moze da se ucestvuje na javnim aukcijama ? Pisao sam brokerskom odeljenju NLB banke pre mesec dana da li mogu da se uzmu obveznice i koja je procedura ali nisam dobio odgovor…
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/18/2024, 18:45

DejanJ ::
marjanovicgane ::
Spektakularna aukcija. Ne pamtim da smo ovako dobro prošli.
https://javnidug.gov.rs/static/uploads/Statistika%20srp.pdf

Sve je bilo na vrhunskom nivou. Počišćeno 550 miliona evra u cugu, ogroman broj učesnika, mnogo stranaca, pravnih lica, skoro sve banke uključene. Davali su i 5,5% na osam godina. 

Vrlo je važno da investitori hoće RSD i da se EXPO finansira većim delom iz dinarskih obveznica.
Gane po kom principu moze da se ucestvuje na javnim aukcijama ? Pisao sam brokerskom odeljenju NLB banke pre mesec dana da li mogu da se uzmu obveznice i koja je procedura ali nisam dobio odgovor…

Dejane,

Ovo su primarne aukcije. Može na njima da se učestvuje u smislu fizičkih lica ali ne može nalog da se podnese putem Kombank trejdera već mora da se ode u banku i pismeno popuni nalog. Brokeri će ti dati uputstva i objasniti kako da postaviš limite. Inače, cena koja se postigne na primarnoj aukciji važi za sve tako da se ne sekiraš. Nalog ti se neće realizovati samo ako si postavio nižu cenu obveznice od one koja je prihvaćena za sve. Znači, nalog se realizuje po ceni koja važi za sve ili se ne realizuje ako si postavio nižu cenu. To da znaš jer ako baš hoćeš da kupiš možeš postaviti i znatno veću cenu kao ponudu, nalog će se realizovati po onoj koja važi za sve.

Kasnije na sekundarnom tržištu možeš da ih prodaš putem Kombank trejdera. Takođe, možeš na sekundarnom tržištu da kupuješ i prodaješ sve državne obveznice uključujući i obveznice za restituciju.

s.nikolić and DejanJ like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/18/2024, 20:06

Zaboravio sam da dodam da je čip za RSD obveznice 50.000 din. Za evro obveznice čip je 5.000 evra. Ne može da se učestvuje na primarnim aukcijama sa manjim iznosima.
Nazad na vrh Ići dole
DejanJ
VIP
VIP



Broj poruka : 148
Godina : 36
Points : 300
Datum upisa : 18.09.2022

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/18/2024, 20:45

Blagodarim :)
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/19/2024, 22:13

Veliki skok cena Obveznica za restituciju danas. Investitori su optimistični, izgleda da je značajno pao rizik na srpsku privredu scratch
Nazad na vrh Ići dole
Ivan00
Still learning
Still learning



Broj poruka : 98
Points : 158
Datum upisa : 31.08.2010

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/20/2024, 19:44

Sto bi rekao mali nam, ministar finansija, da nismo izdali obveznice morali bi da se zaduzimo

Zile, marjanovicgane and SlobaUra like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime1/25/2024, 13:33

https://forbes.n1info.rs/novac/ko-to-kupuje-srpske-obveznice-i-finansira-zaduzivanje-drzave/?fbclid=IwAR1W9tkDlhFIliVjFP8vZ3HLnkIOMgqCj78W2E5ds_vUOy0xDhzleBOPb4s

Strani investitori se klade na dinar.
Nazad na vrh Ići dole
Huls
Still learning
Still learning



Broj poruka : 52
Localisation : Beograd
Points : 173
Datum upisa : 29.03.2019

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime2/4/2024, 19:16

@marjanovicgane kako ti se cine ove obveznice za restituciju? Vidim da ima traznje/ponude. Meni deluje da je prinos okej za trenutne uslove, jedino mi problem pravi to da u pocetku ne bude trgovanja i posle potpuno mrtvilo pa ce samim tim pozicija postati nelikvidna.

Licno sam vise za neku kuponsku obveznicu (pa ciljam ove EXPO)
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime2/4/2024, 21:22

Huls ::
@marjanovicgane kako ti se cine ove obveznice za restituciju? Vidim da ima traznje/ponude. Meni deluje da je prinos okej za trenutne uslove, jedino mi problem pravi to da u pocetku ne bude trgovanja i posle potpuno mrtvilo pa ce samim tim pozicija postati nelikvidna.

Licno sam vise za neku kuponsku obveznicu (pa ciljam ove EXPO)

Brate Huls,

Poskupele su obveznice za restituciju. Prošle godine su se mogle kupiti 30-40% jeftinije. Ja sam se nadao da će nove emisija a to su sa oznakom "C" oboriti cenu  ali to se nije desilo. Ne znam šta da ti kažem scratch  NPR: Prošle godine sam obveznicu sa rokom dospeća 2035 kupio po 39   a danas se ona prodaje za 56. Možda čak ni to nije loša cena jer se očekuje pad kamata ali ja imam psihološku barijeru i za sada ne nameravam da kupujem a ti kako hoćeš. 

Što se tiče EXPO obveznica one su dinarske. Rok dospeća je 8 godina a kuponska stopa je 7% s tim što je izvršna stopa 6%. Mislim da su rizičnije u odnosu na obveznice za restituciju zato što su u RSD. Meni se stopa od 6% na RSD čini malom za taj nivo rizika ali to je samo moje mišljenje.

Možda bi bilo pametno sačekati neku korporativnu obveznicu koje su najavljene i tu videti kakve će biti kamate. Možda bi to bilo i glupo jer se očekuje opšti pad kamata pa možda ne donesu ništa posebno a kamate budu možda još i manje.

Jbg, bio sam jako zagrejan za obveznice prošle godine, sada sam se ohladio.

Nisam lep al sam glup and Minic like this post

Nazad na vrh Ići dole
Huls
Still learning
Still learning



Broj poruka : 52
Localisation : Beograd
Points : 173
Datum upisa : 29.03.2019

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime2/4/2024, 22:54

Meni se čini da su kamate sada na negde na ‘piku’ pa sa tim u vezi i zainteresovanost za obveznice, inace ih uopste ne preferiram. Da, bas sam i mislio na tip C, deluju mi zanimljivo pa mozda pokupim malo čisto da vidim šta će se desiti.

Vezano za EXPO obveznicu, mislim da je ogromna tražnja malo spustila prinos, čak je ministarstvo finansija odlučilo i da poveća planiranu aukciju. Svakako, ovu čekam na aukciji pa se nadam da ću pokupiti nesto

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
ald
Just looking
Just looking



Broj poruka : 24
Points : 104
Datum upisa : 19.05.2021

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime2/24/2024, 16:45

marjanovicgane ::
DejanJ ::

Gane po kom principu moze da se ucestvuje na javnim aukcijama ? Pisao sam brokerskom odeljenju NLB banke pre mesec dana da li mogu da se uzmu obveznice i koja je procedura ali nisam dobio odgovor…

Dejane,

Ovo su primarne aukcije. Može na njima da se učestvuje u smislu fizičkih lica ali ne može nalog da se podnese putem Kombank trejdera već mora da se ode u banku i pismeno popuni nalog. Brokeri će ti dati uputstva i objasniti kako da postaviš limite. Inače, cena koja se postigne na primarnoj aukciji važi za sve tako da se ne sekiraš. Nalog ti se neće realizovati samo ako si postavio nižu cenu obveznice od one koja je prihvaćena za sve. Znači, nalog se realizuje po ceni koja važi za sve ili se ne realizuje ako si postavio nižu cenu. To da znaš jer ako baš hoćeš da kupiš možeš postaviti i znatno veću cenu kao ponudu, nalog će se realizovati po onoj koja važi za sve.

Kasnije na sekundarnom tržištu možeš da ih prodaš putem Kombank trejdera. Takođe, možeš na sekundarnom tržištu da kupuješ i prodaješ sve državne obveznice uključujući i obveznice za restituciju.
Nisam nikad kupovao obveznice. Primarne aukcije deluju sigurnije za nas amatere, znači ne može neka prevelika glupost da se napravi. Kako se plaća porez? Meni se svidja što država skida porez na dividendu automatski tako da ne moram da se time bakćem. Nadam se da je tako i sa obveznicama.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu   Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu - Page 2 Icon_minitime2/24/2024, 18:29

ald ::
Nisam nikad kupovao obveznice. Primarne aukcije deluju sigurnije za nas amatere, znači ne može neka prevelika glupost da se napravi. Kako se plaća porez? Meni se svidja što država skida porez na dividendu automatski tako da ne moram da se time bakćem. Nadam se da je tako i sa obveznicama.

Brate ald,
 
Na primarnim aukcijama veliki određuu cenu i ti ne možeš da ih preplatiš-  Ako si postavio veću cenu onda ćeš kupiti po nižoj koju su odredili veliki ako postaviš nižu cenu od one koju su dogovorili veliki onda nećeš kupiti. To je to.

Naravno uvek može da se napravi glupost pa i kada se slede veliki. Da vas podsetim da su veliki do pre 2-3 godine kupovali obveznice sa nultim i negativnim kamatnim stopama. Ko ih je sledio sada može da se pozdravi sa 70-80% svog  novca. Tek može da se napravi glupost ako se slede pametni (takvih je kod nas pun k...., bar pametnih imamo u izobilju ako ništa drugo).

Želim da vam skrenem pažnju da rizik kod obveznkica nije u tome da li će vam država isplatiti obveznicu, to je sigurno. Pravi rizik je u inflaciji. Ako su obveznice sa fiksnom stopom a inflacija bude velika - obezvrediće ih. Kod dinarskih obveznica treba razmišljati i o riziku da dinar padne u odnosu na evro. Na ovo se treba fokusirati a ne na državu.


A sada oko poreskog tretmana. Daću svoje tumačenje ali ipak nije loše da proverite za svaki slučaj i kod drugih jer ja ne spadam u pametne. Dakle ovako, po meni.

Ako su u pitanju državne obveznice onda nema poreza na kuponsku stopu. Takođe, nema poreza ako kupite i držite do dospeća. Jedino se javlja pofreska obaveza ako kupite a onda ih prodate pre roka dospeča i plaća se isto na razliku u ceni 15% kao i kod akcija.

To je to, brate ald dodaću samo jedan kuriozitet:

Iz Srbije može da se učestvuje (mislim na fizička lica)  na primarnim aukcijama drugih država. Samo svuda postoji čip. Ja sam hteo da učestvujem na primarnoj aukciju u SAD međutim čip je bio 100.000.$

Pošto ste amater u obveznicama da dodam ovo što sam napisao važi za primarne aukcije a na sekundarnom trgovanju možete kupovati i po jednu obveznicju nema nikakvih uslova.

Da dodam i još nešto, 

Obveznica je najkompleksniji instrument na berzi ikada. Ništa složenije nije i neće biti izmišljeno. Na obveznici zarađujete ili gubite uz sadejstvo 3e faktora: kupon, cena, vreme......

Mnogo je kompleksno da ovo objašnjavam.

bonum.mm, Alonisos, ald and Minic like this post

Nazad na vrh Ići dole
 
Obveznice Republike Srbije - novo na Belexu
Nazad na vrh 
Strana 2 od 2Idi na stranu : Prethodni  1, 2
 Similar topics
-
» Korporativne obveznice - NOVO NA BELEXU !!
» Ulaganje u obveznice i trezorske zapise
» Nesto novo??? Strani politicari u vladi republike Srbije.
» Zapisi Republike Srbije
» Obveznice iz restitucije na berzi

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: BERZA, trendovi, aktuelnosti...-
Skoči na: