BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Naftna Industrija - NIIS 5. DEO

Ići dole 
+92
Nenadnenad67
EVE
Sasa965
Marioss
Maca
Racunarko
kaktusic
Jumbo
Baki. V
Fast
Boza Belex
Boki72
geogsi
Bojjan
Aleks
Von Misha
Red max
Safari
Al Kapone
J_stojan
Milica1
MYSTIC021
Voiceoflaw
Friz
C R A Z Y
flash
Bochek
muitobom
Aritmeticar
sexy jea
Popaj
Greta
Amater u pokušaju
Nikolaj3
philips1
Kobe Bryant
Bond
Dejansss
BojanNS
Sahbaz
Zmajica
mr Bean
Centrum
Mitar
JMBR
Ilija
Mistery 011
Gavrec
Limited011
FatCat
Facts&Figures
Non-ProfitOrganization
Fmember
BuffetSon
MarkoJTD
Djavo
Big Mile
Boraa
Cermet
MORNAR
Zmark
Jerry Springer
Delboj
DelBoy
Ivan2211
Nemesis
Sneki
Steve McQueen
Beli
Vladulns
Dragot
Momir
Ars Vivendi
Dalaj Lama
Teletrader
Gocili
Sutra
Slovenac1
Boby
Cucla
Smile
Dragan
Boranija
Drasko
Bane.v
Dragan11
Taliano
gogloee
Firke77
Berzanski_Duduk
Nikola
Danx
96 posters
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
Danx
never learning
Danx


Broj poruka : 214
Points : 1014
Datum upisa : 10.08.2012

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 1:59

@boby

Nisam hteo toliko o stilovima koliko sam hteo naglasiti da po meni mozemo da ocekujemo period relativne stagnacije specijalno NA OVOJ AKCIJI. S obzirom na to da dinaru raste volatilnost (pa cak i kada mu se kinetika zauzda, potencijal mu raste) da to sve manje zanima institucionalne strance a kamo li pokojeg brata hrvata ili slovenca fizikanera.
Ima jos mnogo novonastalih faktora, da ih ne nabrajamo, koji prave protivtezu svemu sto je dobro na nis-u, a i to necemo nabrajati.

Najvaznije je da je firma zdrava, da ima dobar proizvod i uticajnog akcionera.

Pokazao sam jedan nacin kako onaj ko se zanima OVOM AKCIJOM moze da poboljsa finansije i ZIVCE.

Voila
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 499
Points : 1850
Datum upisa : 05.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 3:56

Vi bi trebali da se nadjete negde uz casu piva da razglabate :)


Citat :
Rusi grade vetrenjače u Srbiji

Izvor: SRNA

Beograd -- Rusi planiraju da u Srbiji prave vetrenjače, a Naftna industrija Srbije, koja je u većinskom ruskom vlasništvu, ima ambicije da bude lider i u energetici.
U planiranoj strategiji predviđena je izgradnja dva postrojenja vetrenjača, ali i razvoj nekonvencionalnih resursa koji bi značajno povećali rezerve gasa i nafte, prenose mediji. Generalni direktor NIS Kiril Kravčenko nedavno je predsedniku Srbije Tomislavu Nikoliću predstavio plan, prema kojem će se ta kompanija osim proizvodnje nafte, orijentisati i na proizvidnju energije.

Kravčenko je, kako navode beogradski mediji, želio da pre zvaničnih razgovora sa Vladom Srbije dobije podršku Nikolića za projekte koje namerava da realizuje NIS-ov blok energetike. Kravčenko je naveo da bi NIS uložio oko 400 miliona evra u razvoj ekoloških projekata.

On je Nikoliću predstavio i plan alternativnih projekata proizvodnje energije, koji bi ove godine počeo da se realizuje i bio bi završen u narednih osam godina. NIS namerava da se uključi i u proizvodnju energije pomoću čvrstog goriva, kao i da učestvuje u tenderu za istraživanje i proizvodnju uljnih škriljaca, s obzirom da je u Aleksincu najveće nalazište u Evropi.


http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=09&dd=06&nav_id=640813

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Berzanski_Duduk
Still learning
Still learning



Broj poruka : 63
Points : 325
Datum upisa : 04.08.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 6:01

Boby ::
Drugari,imamo razlicite pristupe investiranja i doklegod smo korektni u komunikaciji ja problema nemam.
Za brza trgovanja sam uzeo primer koji ste imali na delu i ne uzimam dno...znate i sami da je jednog momenta NISS otisao i ispod 550,a mogao se kupiti i po 570 i to dosta dugo.A mogao se prodati po 630 bez problema...NIKADA NE MOZETE UZETI NAJJEFTINIJE,ali da moze,moze naravno na aero i na nisu....a bogami i na soji ali manje...NECU RECI DA JE MOGLO I NA GMONU S MANJIM OBIMIMA.
Takodje ne vredi stalno preracunavati kurs,to je opterecujuce...kurs je takav kakav je bio je 107,pa se vratio na 96...
Da nam je BELEX ,LELEX ...to znamo
...I kada rasporedjujemo kapital,gledamo da ga rasporedimo sto bolje umemo,ja imam i stednju,hartije na dugi rok a takodje i ovakve koje su na prodaju istog momenta cim se kupe...pozz svima
Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO 422553
Potpuno se slazem. Mozda ce zvucati neskromno, ali ja sam ovakvim pristupom (ja volim da to zovem ultrakratkim trgovanjem) uspeo da uvecam svoj kapital na berzi za najmanje 10% u prethodna dva meseca. Sto se tice mog znanja o ekonomiji tu sam na nivou naprednijeg laika. Jedino sto znam i sto vidim je ono sto se desava na tabli i za sada mi je to bilo sasvim dovoljno. Berza jeste kocka i to je tacno, ali uz malo umesnosti ta kocka moze da bude i profitabilna.
Nazad na vrh Ići dole
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 22.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 7:18

ko je prodao na nivoima 645-650, savetujem ponovnu kupovinu...bila mi je dobra prognoza kao i sto sam dojavio firke77 da nece ici ispod 617

Čet Avg 23, 2012 10:29 pm Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minipostTema: Re: NIIS
ako hoces prodavaj nis, ima naznake da ce malo da padne, e sad dokle??? 616 ako probije ice jos dole, ja sam se istovario na 650, danas sam cekao da li ce probiti 650, pa kad sam video da posustaje istovario sam se...vidim sirova je dosta popustila sa 98 na 96, tako da kako hoces, mada opet kazem nece ici ispod 600
Nazad na vrh Ići dole
Firke77
Still learning
Still learning



Broj poruka : 72
Points : 363
Datum upisa : 28.07.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 8:49

Boza Belex ::
ko je prodao na nivoima 645-650, savetujem ponovnu kupovinu...bila mi je dobra prognoza kao i sto sam dojavio firke77 da nece ici ispod 617

Čet Avg 23, 2012 10:29 pm Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minipostTema: Re: NIIS
ako hoces prodavaj nis, ima naznake da ce malo da padne, e sad dokle??? 616 ako probije ice jos dole, ja sam se istovario na 650, danas sam cekao da li ce probiti 650, pa kad sam video da posustaje istovario sam se...vidim sirova je dosta popustila sa 98 na 96, tako da kako hoces, mada opet kazem nece ici ispod 600
istina. halil
Nazad na vrh Ići dole
gogloee
VIP
VIP
gogloee


Broj poruka : 1024
Points : 2865
Datum upisa : 10.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 11:25

Mozda nekome bude od koristi>

Besplatno gorivo na NIS pumpama za novopečene vozače
Kompanija NIS Petrol je danas pokrenula kampanju u kojoj poklanja karticu za gorivo na kojoj je raspoloživi iznos od 1000 dinara, svim vozačima koji su položili vozački ispit u protekla dva meseca.
Akcija se organizuje na mesečnom nivou do kraja godine i važi za prvih 200 "novopečenih" vozača koji lajkuju NIS-ovu FB stranicu (www.facebook.com/NaftnaIndustrijaSrbije)i prijave se preko aplikacije "Prvi kilometri sa NIS Petrolom".
Prijavljivanje za septembarsku akciju traje do 28. septembra u 12 časova.
http://www.vrelegume.rs/vesti/besplatno-gorivo-na-nis-pumpama-za-mlade-vozace-akcija/

Nazad na vrh Ići dole
Danx
never learning
Danx


Broj poruka : 214
Points : 1014
Datum upisa : 10.08.2012

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 21:13

@expertska grupa & ambicionirani trejderi

Sta reci pored toliko argumenata?
Ima li neko hrabar da mi kaze koji ce biti spread od danas pa do kraja oktobra (moze i do nov, dec)? Koliko puta ce se moci obrnuti po neto dobiti od 3% po turnusu? Govorimo o srednjoj ceni akcije.

Chart je mozda i najvise dobrodosao.

Mozemo na taj nacin i da odredimo sentiment na ovoj akciji.
Po meni je ovo spori tanker akcija u koju se ulaze vise novca i ceka malo duze.

Ja evo prvi necu dati prognozu da se ne bi isprovaljivao, ali cu dignuti kapu onome ko bude uverljiv u svojoj prognozi.

:)
PS. Moze neko da mi kaze koji najnizi ukupni trosak trejda u BG?
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeČet 6 Sep - 22:52

Nije tajna da je NIIS akcija na dugi rok-rekao bih 3-5godina.Firma ima velika ulaganja u proizvodnu i širi se kao korov.Dobit vrhunska,delatnost-izvanredna+neprezaju od novih tehnologija.Po meni je ovde samo rizik u koorporativnoj kulturi većinskog,pre svega u delu odnosa prema malima akcionarima,zasad je on ok.ali videćemo kad dođu dividende:scratch:

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Dragan11
VIP
VIP



Broj poruka : 126
Godina : 46
Points : 486
Datum upisa : 03.08.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimePet 7 Sep - 23:36

Možda će nekog ovo zanimati.
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/341805/Drzava-konsoliduje-kontrolni-paket-akcija-Gasproma
Nazad na vrh Ići dole
Bane.v
Still learning
Still learning



Broj poruka : 57
Points : 285
Datum upisa : 18.09.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeNed 9 Sep - 18:22

Ministarstvo brine za Gasprom

IZVOR: GLAS RUSIJE
Moskva -- Ministarstvo za ekonomski razvoj u Rusiji sastavilo je pismo sa čitavim spiskom faktora koji mogu potencijalno da naškode Gaspromu.
Na domaćem tržištu to je uvećanje tržišnog udela nezavisnih proizvođača, između ostalog najveće od njih – kompanije Novatek.
Prema rezultatima prošle godine udeo privatnih proizvođača gasa na ruskom tržištu dostigao je 25% i nastavlja da se uvećava.
Međutim, najviše od svega vlada se plaši za situaciju na stranom tržištu, pošto 75% ukupne zarade Gasproma formiraju upravo isporuke gasa za izvoz. Glavno strano tržište ruskog holdinga je Evropa, gde se sada vrši ozbiljan pritisak na isporučioce gasa zbog viška ponude
Za nekoliko godina situacija može da se pogorša. 2016. godine punim kapacitetom u SAD treba da prorade terminali za izvoz gasa. Ministarstvo za ekonomski razvoj smatra da dolazak američkog gasa može snažno da udari po Gaspromu, pošto će on morati da koriguje svoju politiku cena.
"U prvom redu Amerikanci žele da promene pravila igre na izvoznom tržištu. I uglavnom će se to ticati principa „uzmi ili plati“, koji sve vreme koristi Gasprom. To je kada potrošač plaća kvotu za ugovoreni gas, ali ne za potrošeni. Šta žele Amerikanci, oni žele da ukinu ovu kvotu, tačnije potrošač će dobiti pravo da ne plati dodatno za to što uzima manje gasa".

Kao glavnu maru sprotstavljanja negativnim faktorima na stranom i domaćem tržištu Ministarstvo za ekonomski razvoj vidi povećanje efikasnosti investicija. Resor poziva Gasprom da se još jednom uveri u svrsishodnost svih svojih investicionih programa, kao i da smanji troškove izgradnje, remonta i druge kapitalne troškove.
Sam Gasprom pismo Ministarstva za ekonomski razvoj nikako ne komentariše, ali sudeći po izjavama predstavnika firme u poslednje vreme, teško da kompanija deli zabrinutost ministarstva zbog jeftinog gasa iz škriljaca iz SAD.

Tako je nedavno predsednik Gasproma Aleksej Miler izjavio da je prisustvo gasa iz škriljaca u Evropi sada praktično neprimento. U vezi sa tim za sada nema potrebe da se nešto preduzima. Po mišljenju nezavisnog analitičara Dmitrija Adamidova, stav državnog holdinga je vrlo osnovan, jer perspektiva razvoja ekspluatacije gasa iz škriljaca i dalje izaziva sumnje.
Zaista, mnogi analitičari smatraju da ekspluatacija gasa iz škriljaca košta mnogo više nego što izjavljuju kompanije koje ga proizvode. I bez obzira na to što godišnji troškovi petrohemijskih kompanija za aktive vezane sa gasom iz škriljaca iznose desetine milijardi dolara, u praksi ove investicije rizikuju da se ne isplate.
Ako uzbuđenje oko gasa iz škriljaca utihne, i takva proizvodnja goriva ne opravda očekivanja, planovi američkih isporučilaca da izvoze gas u Aziju i Evropu će biti u opasnosti.
Jer u tom slučaju terminali za izvoz gasa koji će biti izgrađeni u SAD narednih godina, biće praktično prazni. U vezi sa tim gasno tržište Starog Sveta neće osećati takav višak ponude koji plaši činovnike iz Ministarstva za ekonomski razvoj. To znači, ravnomerni razvoj Gasproma ništa ne ugrožava.
Nazad na vrh Ići dole
Firke77
Still learning
Still learning



Broj poruka : 72
Points : 363
Datum upisa : 28.07.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeNed 9 Sep - 21:05

toliko o likvidnosti NIISa
Nazad na vrh Ići dole
Drasko
VIP
VIP
Drasko


Broj poruka : 280
Points : 832
Datum upisa : 01.07.2007

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeNed 9 Sep - 21:50

Nista dok ne podele prve dividende....
Nazad na vrh Ići dole
Bane.v
Still learning
Still learning



Broj poruka : 57
Points : 285
Datum upisa : 18.09.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimePon 10 Sep - 1:44

Gazprom smanjuje nabavu plina od malih ruskih proizvođača

Autor/izvor: SEEbiz / H
Datum objave: 10.09.2012. - 14:15:13
MOSKVA - Ruski plinski div pod kontrolom države Gazprom odlučio je smanjiti nabavu prirodnog plina od malih privatnih dobavljača, ukazujući na nestabilnu potražnju za plinom na domaćem tržištu.

Glasnogovornik Gazproma istaknuo je da će ta odluka ostati na snazi do daljnjega.
Odluka o smanjenoj nabavi neće se odnositi na Gazpromove kupnje od vlastitih podružnica niti na plin koji nabavlja za privatne kupce i njihove europske klijente.
Analitičari su iznenađeni tim potezom jer se čini da je u suprotnosti s Gazpromovim principom „uzmi ili plati" koji ta kompanija diktira europskim klijentima ako ne realiziraju dogovoreni obujam godišnje kupnje polina.
Europska komisija pokrenula je istragu o takvoj poslovnoj praksi ruskog diva koji zahtijeva od drugih zemalja i njihovih distributera da plate plin iako ga nisu ni preuzeli s obzirom na pad potražnje.
Procjenjuje se da bi zbog Gazpromove odluke prodaja neovisnih ruskih proizvođača plina poput Novateka i Lukoila mogla pasti od 25 do više od 50 posto a njihovi gubici u cijeloj godini narasti na gotovo pola milijarde dolara.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2153
Points : 6002
Datum upisa : 24.07.2010

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 7:42

Danas sam pričao sa pumpadžijom na pumpi u mom kraju.
Kaže da je premešten sa bolje pumpe na ovu moju lokalnu jer su mu rekli da njegov izgled ne odgovara imidžu firme, naime, rekli su mu da je ćelav i da ima isturenu vilicu, predložili mu operaciju donje izbačene vilice korekciju vilice...
Kaže da trenutno ima platu 60k ali da više ne može da izdrži pritisak i da će tražiti da mu daju otpremninu i da ode iz firme jer je pritisak na stare radnike užasan. Kontrolišu ih neprestano. Lažni kamuflirani kupci koji sve prijavljuju i onda sledi kazna od 10, 20, 30% od plate. Razlog može da bude što nije vratio 1 dinar kusura ili što nije rekao dobar dan, ili dodjite na opet, kao i prašina u samoj stanici koja se napupila na nekoj od roba koje se tu prodaju.
Kaže da je do kraja ove godine otpremnina 750 evra po godini staža, a da posle toga ona iznosi 200 evra po godini. Zato mnogi nameravaju da uzmu otpremninu i napuste NIS a ovi koji rade preko lizing firmi imaju platu oko 19k mesečno i ne zna se tačno ko su vlasnici tih firmi.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Member
Member



Broj poruka : 413
Points : 1279
Datum upisa : 30.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 18:14

" SPO: Danica Drašković odlazi iz NIS-a "

http://www.telegraf.rs/vesti/politika/334850-spo-danica-draskovic-odlazi-iz-nis-a

Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 18:44

Dragan ::
" SPO: Danica Drašković odlazi iz NIS-a "

http://www.telegraf.rs/vesti/politika/334850-spo-danica-draskovic-odlazi-iz-nis-a

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO 337177

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Firke77
Still learning
Still learning



Broj poruka : 72
Points : 363
Datum upisa : 28.07.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 19:53

Boranija ::
Danas sam pričao sa pumpadžijom na pumpi u mom kraju.
Kaže da je premešten sa bolje pumpe na ovu moju lokalnu jer su mu rekli da njegov izgled ne odgovara imidžu firme, naime, rekli su mu da je ćelav i da ima isturenu vilicu, predložili mu operaciju donje izbačene vilice korekciju vilice...
Kaže da trenutno ima platu 60k ali da više ne može da izdrži pritisak i da će tražiti da mu daju otpremninu i da ode iz firme jer je pritisak na stare radnike užasan. Kontrolišu ih neprestano. Lažni kamuflirani kupci koji sve prijavljuju i onda sledi kazna od 10, 20, 30% od plate. Razlog može da bude što nije vratio 1 dinar kusura ili što nije rekao dobar dan, ili dodjite na opet, kao i prašina u samoj stanici koja se napupila na nekoj od roba koje se tu prodaju.
Kaže da je do kraja ove godine otpremnina 750 evra po godini staža, a da posle toga ona iznosi 200 evra po godini. Zato mnogi nameravaju da uzmu otpremninu i napuste NIS a ovi koji rade preko lizing firmi imaju platu oko 19k mesečno i ne zna se tačno ko su vlasnici tih firmi.

Profesori po skolama imaju 40K sto je ok, ali ovo mi je malo da covek sa osnovnom skolom ima 60K din za sipanje goriva, i jos mora i kusur da vrati, a ne sme da se mesa sa vodom i da se drpa iz cisterne. Rusi jedni bezobrazni kako ih nije sramota da te fine ljude pritiskaju.
Kako li je bilo lepo dok je bilo drzavno.
Nazad na vrh Ići dole
Smile
Old member
Old member
Smile


Broj poruka : 1604
Points : 4714
Datum upisa : 04.06.2008

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 21:00

Citat :
Evropska komisija tvrdi da je ruska gasna kompanija prekršila 102. član Ugovora o funkcionisanju Evropske unije time što sprečava razvoj jedinstvenog gasnog tržišta u državama članicama EU i ometa diversifikaciju isporuke gasa. Gasprom se takođe optužuje za formiranje nepravednih cena, jer ih vezuje za cenu nafte. Prema tvrdnji Evropske komisije, Gasprom krši evropsko zakonodavstvo, po kome jedna kompanija ne može istovremeno da se bavi eksploatacijom, preradom i isporukom energenata. Takođe, prema takozvanom trećem energetskom paketu, velike korporacije treba da omogućavaju lokalnim preduzećima pristup infrastrukturi za transport gasa.

U Evropskoj komisiji je rečeno da za ovakvu vrstu istrage ne postoje rokovi, i da oni variraju u zavisnosti od konkretnog slučaja. Sam Gasprom se za sada uzdržava od komentara. Zvanični predstavnik kompanije Sergej Kuprijanov samo je saopštio da nema nikakve informacije o pokretanju bilo kakve antimonopolske istrage.

Doduše, ruski eksperti sumnjaju da Evropska komisija namerava da sprovede istragu do kraja. „Sve optužbe koje je Evropska unija uputila Gaspromu očigledno su politički motivisane i prilično nategnute. Smešno je optuživati Gasprom za sprečavanje stvaranja jedinstvenog gasnog tržišta ili vezivanje cene gasa za cenu nafte. To vezivanje cena su smislili upravo Evropljani, taj sistem nije ruski pronalazak. Što se tiče jedinstvenog gasnog tržišta, kakve „Gasprom“ ima veze sa tim? Ako hoćete jedinstveno gasno tržište, onda gradite nove gasovode, povezujte baltičke zemlje sa Evropskom unijom, povezujte Zapadnu Evropu sa Istočnom Evropom“, izjavio je Konstantin Simonov, direktor Fonda za nacionalnu energetsku bezbednost. Glavni zadatak te istrage je da se oslabe pozicije „Gasproma“ uoči nove runde pregovora o isporuci gasa u Evropu, uveren je predsednik Ruskog gasnog saveza Sergej Čižov.

„Gasprom“ ipak ne bi trebalo da zanemari optužbe Evropske komisije, smatra nemački politikolog Aleksandar Rar. „Treba imati u vidu da je na gasnom tržištu Evrope došlo do velikih promena. Mislim da 'Gasprom' to nije odmah shvatio. Rusi su mislili da će i dalje biti kao ranijih godina, da će sa Evropljanima uvek moći da se dogovore. 'Gasprom' mora da nađe nove metode rada sa Evropljanima“, rekao je on.

Ruska kompanija bi trebalo ozbiljno da shvati optužbe Evropske komisije, s tim što treba imati u vidu da se tu nikako ne radi samo o finansijskim gubicima, smatra Vitalij Krjukov, analitičar investicione kompanije „Kapital“. „Može se dogoditi da za kompaniju ne budu glavni problem novčane kazne, nego preispitivanje fundamentalnih osnova sklapanja ugovora, na primer formulisanje cena i osnova za njihovo izračunavanje“, podvukao je ekspert.

Ovo nije prvi put da Evropska komisija ima primedbe na rad ruske gasne korporacije. U septembru 2011. inspekcija je proveravala predstavništva za isporuku gasa u deset zemalja Centralne i Istočne Evrope. Tada je „Gasprom“ bio osumnjičen da prilikom isporuke gasa ovim državama krši zakone o konkurenciji. Međutim, na tim inspekcijskim proverama se sve i završilo.

Ako krivica „Gasproma“ bude dokazana, preti mu kazna u visini od 10 odsto od godišnje zarade u Evropskoj uniji, a to je šest milijardi dolara. Najveća suma kojom je Evropska komisija do sada nekoga kaznila zbog krivice, utvrđene tokom antimonopolske istrage, iznosila je 1,5 milijardi dolara. Toliko je platio Intel za nelojalnu konkurenciju kompaniji AMD na evropskom tržištu.

Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Member
Member



Broj poruka : 413
Points : 1279
Datum upisa : 30.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 21:24

NIS nema nikakve veze sa poslovanjem velikog 'Gazprom'-a, a

ni sa poslovanjem većinskog vlasnika 'Gazprom Neft' - nažalost.
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 422
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1383
Datum upisa : 22.06.2007

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 21:46

Taj radnik na Nisovim pumpama je zadnji koji treba da se zali u Srbiji, ranije su imali ogromne dodatne prihode kroz sumnjive kombinacije, uvek su bili neljubazni,nadmeni, arogantni a imali su ogromne plate.

U cemu je problem da poslodavac ima kamuflirane kupce koji ce proveravati ljubaznost osoblja, pa to je normalno u svim razvijenim drzavama sveta?!

I na kraju ima mogucnost da uzme otpremninu od oko 20.000 Eur koju je mogla samo da sanja vecina radnika u Srbiji...
Nazad na vrh Ići dole
Danx
never learning
Danx


Broj poruka : 214
Points : 1014
Datum upisa : 10.08.2012

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeUto 11 Sep - 22:09

Ta lupetanja govore koliko EU nije drzava a da njeni cinovnici hoce da je se tretira kao da jeste. Koliko dugo ce clanice imati novca da finansiraju tu parazitsku aparaturu je pitanje. U medjuvremenu se bave raznim glupostima da opravdaju svoj fenomenalni cheda-like zivot.

Vest nije trenutno relevanta za NIS, ali se moze zamisliti kako moze biti kada Srbija udje u eu.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 0:38

Cucla ::
Taj radnik na Nisovim pumpama je zadnji koji treba da se zali u Srbiji, ranije su imali ogromne dodatne prihode kroz sumnjive kombinacije, uvek su bili neljubazni,nadmeni, arogantni a imali su ogromne plate.

U cemu je problem da poslodavac ima kamuflirane kupce koji ce proveravati ljubaznost osoblja, pa to je normalno u svim razvijenim drzavama sveta?!

I na kraju ima mogucnost da uzme otpremninu od oko 20.000 Eur koju je mogla samo da sanja vecina radnika u Srbiji...
Znate nekog NESITUIRANOG,starijeg pumpadziju,ja NE.
Kao klinac ih zaista pamtim da su se ponasalikao da je njihov ceo svet,a i bio je...ali nicija nije do zore gorela...
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 2:47

Da bi se zaposlio kao pumpadžija,morao si da daš cca 10.000 DM(e)...a po rečima jednog od aktera(koji je radio nepune dve godine)-isplatila se svaka para koja je dataNaftna Industrija  - NIIS 5. DEO 270317

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 03.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 5:04

Dragan ::
NIS nema nikakve veze sa poslovanjem velikog 'Gazprom'-a, a

ni sa poslovanjem većinskog vlasnika 'Gazprom Neft' - nažalost.

Tačno tako, zato je svako pisanje o Gazpromu na ovoj temi bez veze.
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1144
Points : 4391
Datum upisa : 10.12.2010

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 6:06

@Slovenac1

Skoro svako pisanje o gazpromu je bezveze.
Ja sam pisao da je s obzirom na neresenu situaciju oko Srbijagasa trenutno Gazprom, kao i Gazprom neft mnogo jeftiniji na berzi.
A to ne biva nikada da majka bude jeftinija od cerke, bar ne na berzi.

tako da ce NIIS da skoci ili kada se resi Srbijagas ili nikad, posto Gazprom takodje nema nameru da skace nesto posebno.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 24.05.2009

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 9:02

Cena NIS-a nema puno veze sa dugom Srbijagasa, dug prema NIS-u je postojao i prosle godine pa je cena dostizala 865 dinara, vec sa stanjem u privredi, nelikvidnoscu berze, ne poverenjem investitora i sl.
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 990
Points : 2791
Datum upisa : 04.09.2008

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 11:27

A cena može da ima veze i sa prometom na pumpama. Ako je on u padu - a jeste, onda je i dobit u padu, i realno bi i akcije trebalo da su u padu... itd.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan
Member
Member



Broj poruka : 413
Points : 1279
Datum upisa : 30.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 20:40

"Ministarka Zorana Mihajlović razgovaraće sutra u Beogradu sa predstavnicima Naftne industrije Srbije (NIS) i kompanije China Maćinery Engineering Corporation (CMEC) iz Narodne Republike Kine o izgradnji termoelektrane (TE) u Kovinu..... "


http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/342511/Ministarka-Mihajlovic-o-projektu-TE-Kovin-sa-predstavnicima-NISa-i-CMECa
Nazad na vrh Ići dole
Danx
never learning
Danx


Broj poruka : 214
Points : 1014
Datum upisa : 10.08.2012

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 21:24

@sutra

To sto je neka firma nekoj firmi osnivac nema uticaja na "skupocu" neke akcije.
Pogledaj npr. firme fresenius i fresenius medical care.
"Skupoca" neke akcije se ne izvodi samo iz PE i PB vrednosti.
Gazprom je doduse stekao vecinski paket akcija a nije (su)osnivac drustva i rekao bih da je po delatnosti vise proizvodzac/dobavljac/distributer nego maloprodavac goriva te sa NIS-om upotpunjuje svoju ponudu.
Sa te strane, sa velikim akcionarom koji je dobavljac, NIS ima verovatnije bolju poziciju od drugih. Sa obzirom da je u potpunoj kontroli vecinskog, ne mozemo spekulisati o namerama vecinskog osim da mnogo toga ukazuje na ekspanziju.
Ekspanzija traje i kosta.
Uzimajuci u obzir da je @Teletrader u pravu, mozemo ocekivati (ne mozemo biti sigurni) da akcija i dobit (pogotovo istresena malim akconerima) nece biti uzbudljiva.
Glavna protivteza stagniranju/opadanju je akcija onih koji zele da steknu veliki broj akcija dok imaju relatvno povoljnu cenu.

"... posto Gazprom takodje nema nameru da skace nesto posebno..."
Da je Gazprom neka zivotinja,ovo bi bio deo neke basne ;)
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 03.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeSre 12 Sep - 22:15

Gocili ::
Cena NIS-a nema puno veze sa dugom Srbijagasa, dug prema NIS-u je postojao i prosle godine pa je cena dostizala 865 dinara, vec sa stanjem u privredi, nelikvidnoscu berze, ne poverenjem investitora i sl.

Tako je
Nazad na vrh Ići dole
Bane.v
Still learning
Still learning



Broj poruka : 57
Points : 285
Datum upisa : 18.09.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimeNed 16 Sep - 18:34

Da li Gasprom skriva informacije?

IZVOR: SEEBIZ
Brisel -- Najnoviji pokušaji ruske vlade da onemogući pristup informacijama važnim za istragu monopolističkog ponašanja Gasproma uzaludni su, tvrde izvori u Briselu.
Isti izvori tvrde da će istražna tela EU, ukoliko Gasprom odbije sarađivati nabaviti ključne informacije od treće strane, objavile su agencije.
Pokaže li se da su navodi iz optužbe tačni, Gasprom neće moći da izmakne plaćanju penala koje Evropska komisija propisuje za netržišno i monopolsko ponašanje. Ruska vlada je 11. septembra usvojila dekret kojim se sve informacije o poslovanju "od strateške važnosti" stavljaju pod nadležnost ruske države.

"Iako se u dokumentu ne spominje Gasprom, jasno je da predsednik Vladimir Putin želi da spreči svaki protok informacija koji bi mogao da šteti ruskoj energetskoj kompaniji", tvrdi izvor iz Brisela.

Portparol Gasproma je izjavio da će politika njegove kompanije biti usklađena sa direktivom Vlade i da nijedna informacija koja se tiče poslovanja firme ili politike cena neće biti objavljena bez prethodnog odobrenja nadležnih vladinih organa.
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 499
Points : 1850
Datum upisa : 05.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimePon 17 Sep - 9:37

Citat :
Putin dolazi zbog Južnog toka
Izvor: Tanjug

Beograd -- Predsednik Rusije Vladimir Putin prisustvovace u decembru u Srbiji pocetku radova na gasovodu „Južni tok“, izjavio je ministar prirodnih resursa Milan Bacevic.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2012&mm=09&dd=17&nav_id=643856

Citat :
....
Da bi se ubrzala realizacija „Južnog toka“ radi se na tome da taj projekat dobije status nacionalnog projekta, da bi se izbegli problemi u postupku eksproprijacije zemljišta kroz koje gasovod treba da prodje, dodao je Bacevic. Pokušavamo da besprekorno pravno ustanovimo taj dokument, da se ne bi dogodilo da nam neko posle postavlja pitanje ustavnosti tog dokumenta, naglasio je Bacevic, koji je zadužen za taj deo posla.
....
Kada je rec o dugovima „Srbijagasa“ „Naftnoj industriji Srbije“ (NIS) od oko 160 miliona evra za isporuceni gas, Bacevic je rekao da je to bila tema nedavnih razgovora srpske i ruske delegacije Rusiji i da ocekuje da ce se Vlada Srbije narednih dana „opredeliti“ po tom pitanju

Iako Vlada Srbije kada je rec o tim dugovima formalno- pravno nema nikakve obaveze, jer je rec o ugovorima izmedju dva preduzece, Vlada medjutim nema pravo da bude nemi posmatrac, u necem što je neprijatno svakom i zato ce se uskoro „opredeliti“ po tom pitanju, najavio je ministar.
Kako ce se iz toga izaci, u ovom trenutku ne mogu da kažem, ali znam da cu potrošiti dosta energije, da se iz toga što pre izadje i da se to na što kvalitetniji nacin uradi, narocito zbog toga što je i ruska strana za decembar najavila pocetak realizacije „Južnog toka“, a u tom projektu znacajan posao obavlja „Srbijagas“ i do tada moramo da imamo cistu situaciju i racune koji prethode tom velikom projektu, kazao je Bacevic.
...

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimePon 17 Sep - 9:47

Znači ode Srbijagas NIISu za dug....

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member
Dalaj Lama


Broj poruka : 707
Points : 1898
Datum upisa : 30.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimePon 17 Sep - 10:05

Mogu i da im daju još % u NIIS!
A može i druge kombinacije....
Nije baš to talijano tra-la-la... kao ti to želiš da vidiš.
NIS će svakako nešto dobiti, ali i gradnja termocentrale Drmno, koju žele Rusi može da bude u kombinaciji.
Sve zavisi od umeća pregovarača.

_________________
Karma kažnjava sve
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1144
Points : 4391
Datum upisa : 10.12.2010

Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 5. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 5. DEO Icon_minitimePon 17 Sep - 10:19

Problem je sto ja kao akcionar NIISa ne zelim da NIIS bude cak ni manjinski akcionar Srbijagasa. Srbijagas nikada nece praviti profit.

Samo zelim da se NIISu plati parama ili bilo kojim drugim sredstvima ili imovinom, samo ne akcijama Srbijagasa.

Ako se Vlada pravicno "opredeli", mozda NIIS opet postane BUY.

Rudna renta je najmanje bitna, jer mnogo je bolji solidan profit koji postoji u stvarnosti i dodje na kraju do akcionara, nego ekstra profit koji je neko drugi pojeo ili cornuo.
Nazad na vrh Ići dole
 
Naftna Industrija - NIIS 5. DEO
Nazad na vrh 
Strana 1 od 29Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 15 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 13. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 7. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 8. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 9. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 10. DEO

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: