Курс рубље у односу на хамбургер. Часопис The Economist је објавио још један индекс Биг Мека – то је незванични начин за одређивање крусне листе на основу куповне моћи. Рубља се нашла међу најпотцењенијим валутама. Стручњаци сматрају да су аутори индекса близу истине.
Зашто Биг Мек? – Све је једноставно: овај хамбургер се продаје у целом свету, а у његов састав улазе основне намирнице: месо, сир, поврће и хлеб. У околностима идеалне конкуренције доларска вредност Биг Мека у целом свету треба да буде иста. Међутим, није тако. По подацима The Economist, он у Америци кошта 4 долара и 37 центи, у Кини једва нешто преко два и по долара, а у Русији је још јефтинији. Уколико се упореде цене у различитим земљама, може се схватити колико су „праведне“ текуће курсне листе. Овај неозбиљни индекс се толико свидео економистима да се чак појавио термин – „бургерномика“ а самом индексу Биг Мека се посвећују научне дисертације.
О чему заправо говори Биг Мек? Најпотцењенија валута данас је индијски рупи – његов тржишни курс треба да буде виши за скоро 62%. Затим следе валуте ЈАР, Хонгконга, Украјине и Египта. Русија је на шестом месту. Долар по „бургерномици“ не треба да кошта 30 рубаља, већ око седамнаест. Међу потцењеним валутама нашле су се валуте земаља БРИКС и многих земаља у развоју, што је логично, каже директор фонда „Центар за развој тржишта фондова“ Јуриј Данилов:
- Оне су увек потцењене у односу на паритет куповне моћи. И у складу с развојем националног девизног тржишта, националне економије и јачања „уграђености“ економије у систем глобалне поделе рада ови показатељи се зближавају. Овај процес се прилично брзо одвија за индијски рупи и прилично брзо за кинески јуан.