BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+63
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
67 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 11:05

Šta mislite o Palantir  scratch . Ko je pratio akciju molim za info, vredi li kupiti i kada.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 11:20

Palantir nikako ne preporucujem, prodali prosle godine 1bill $ usluga, gubitak firme 1 bill $, a market cap 50 bil$.... treba da uduplaju prodaju samo da bi bili cash flow 0.

Od tech firmi Microsoft, Google, Sony, Samsung Electronics, TSMC,   deluju manje vise OK long time kupovina, imam pozicije u svim njima osim TSMC. 

Sony je potencijalno najbolji i verovatno najrizicniji long term.
Microsoft bi trebao biti sigurana i dobra kupovina long term.

ILoveRoses and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 11:27

E da, ko bas hoce tech growth kompaniju (ja nemam poziciju) ali nek pogleda Teradyne, oni proizvode robote za proizvodnju, i jos nesto, imaju dobre klijente. 

Sad da li uzimati to ili ABB... nisam siguran...
Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 19.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 11:34

Dragan555 ::
Da tehnološke kompanije padaju već mesec dana. Mada kad im pogledam cene pre korone i sad mnoge su porasle daleko više od Bitcoina. POSEBNO kineski EV. Meni se čini ovako gledajući sa strane, da neke od njih ne bi kupio da padnu još 50% a već su pale oko 30-40%.


Dragane, zašto misliš da NIO, LI ili XPEV  ne vredi uzimati na sadašnjim cenama ili još nižim kako kažeš?

Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 12:05

Gane Palantir sam pratio od samog IPO i pogrešio što nisam kupio. Krenuo sam da kupim dolare ali sam bio baš zamišljen i rasejan tih dana zbog velikih gubitaka i u menjačnici kažem daj mi eure. Posle kad sam uplaćivao na račun setim se šta sam hteo ali kao ajde nema veze sad kupiću nešto oko čega sam se dvoumio. Kakav bedak ali i to se događa. Sa 10$ je otišao na preko 40$ u jednom trenutku. Ipak sad ga ne bi kupio. Svaki IPO je rastao po bar 300%. Do leta će mislim doći na svoje prave vrednosti. Palantir 10$ ne više. 
Igor ns. Pogledaj koliko su prodali automobila. Da li bi iko u svetu radije vozio marke koje si nabrojao ili neku od u svetu po kvalitetu dokazanu marku? Tek će da padaju. Za Li sam se interesovao i možda i imaju dobru priču ali u jednom trenutku sam shvatio da im je tržišna vrednost na svakih 1000 prodatih kola preko milijardu dolara.  NIO sa 2.36 na 62.67$. U nekom momentu je vredeo duplo više od Daimler koji prodaje milione vozila godišnje i pored Toyote je najveći brend auto industrije. Po meni Li da padne i na 5$ ne bi bio iznenađen. Ali mislim da će i on kao i Palantir o 10$ a možda i manje. 
Tu je Tesla jedini novi brend. On pada i vuče ceo sektor na dole. A mislim da Tesla može da padne sve do 200-250$.

ILoveRoses and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 12:20

Zahvaljujem se Draganu i Adammu na procenama - naravno da ću ih uvažiti. Ništa za sada ne diram oko Palantira i onih koje ste pomenuli u negativnoj konotaciji.

Za Adamma,

Mislim da je Majkrosoft firma na mlazni pogon. Gledao sam bilanse i izuzetno mi se sviđa situacija kod njih. Međutim, generalno mislim da investitori anticipiraju inflaciju i da će to možda imati negativan uticaj na kompaniju (tehnološki sektor je u razvoju, vuče izuzetno visoke troškove marketinga i potreban mu je jeftin novac, stim što mislim da će novac poskupeti...... tu vidim problem).  Sve u svemu ako Majkrosoft još malo padne - mislim da vredi razmišljati o kupovini.... Ako može tvoje razmišljanje u vezi Sonija... Zašto je to po tebi loš long term.

Za Dragana 555,

Drago mi je da si ostavio RDS-a u portfoliju i radujem se tvom uspehu..... Meni je problem bila NIIS koja je zauzima mnogo mog portfolija i u jednom trenutku sam odlučio da izađem iz RDSA sa malim dobitkom i ujedno uravnotežim portfolio..... Posle dva dana sam shvatio da sam se zajebo....... Ako nije problem - iznesi svoje mišljenje zašto Fajzer pada scratch

Pozdrav svima.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 13:04

Sony je mozda najrizicniji long term. Ako opet dodje do cunamija u Japanu, opet ce pretrpeti velike gubitke zbog osiguravajuceg drustva kojeg imaju. Ono sto Sony cupa je PS5, trenutno ga igraci kupuju i velika je potraznja, preferiraju zasad to a ne Xbox mada citam da Xbox ima bitnih prednosi trenutno.  

Kupovinom Sony, ti se nadas da ce u narednih 5 godina prodati tipa 200 miliona PS5, i od toga zaraditi jedno 1 B+ milion USD. (na subscription i igricama, ne na konzoli).

Nema drugog proizvoda da ih cupa, ako to pukne, pasce i cena deonice najmanje 2,3 puta. 

Price per book value isto deluje interesantno.

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 16:08


Top Gainers
FPRX +78.74%
CDEV +16.59%
RMNI +16.55%
DISCB +12.00%
RUBY +11.59%

Top Losers
APPH -34.35%
PRPL -32.59%
VRM -28.00%
SDGR -26.78%
VUZI -22.90%

Top Industries
Oil & Gas +3.33%
Hardware +0.00%
Utilities - Independent Power Producers -0.07%
Utilities - Regulated -0.09%
Media - Diversified -0.18%

Worst Industries
Semiconductors -5.61%
Metals & Mining -4.60%
Retail - Cyclical -4.53%
Steel -3.91%
Consumer Packaged Goods -3.88%

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 16:38

Doslo je dotle da cena deonica Microsoft-a zavisi od ovog dijagrama:

https://markets.businessinsider.com/commodities/corn-price

Evo jos par za pratiti:
https://markets.businessinsider.com/commodities/wheat-price
https://markets.businessinsider.com/commodities/soybeans-price
https://markets.businessinsider.com/commodities/oats-price
Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 19.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 17:31

Dragan555 ::
Gane Palantir sam pratio od samog IPO i pogrešio što nisam kupio. Krenuo sam da kupim dolare ali sam bio baš zamišljen i rasejan tih dana zbog velikih gubitaka i u menjačnici kažem daj mi eure. Posle kad sam uplaćivao na račun setim se šta sam hteo ali kao ajde nema veze sad kupiću nešto oko čega sam se dvoumio. Kakav bedak ali i to se događa. Sa 10$ je otišao na preko 40$ u jednom trenutku. Ipak sad ga ne bi kupio. Svaki IPO je rastao po bar 300%. Do leta će mislim doći na svoje prave vrednosti. Palantir 10$ ne više. 
Igor ns. Pogledaj koliko su prodali automobila. Da li bi iko u svetu radije vozio marke koje si nabrojao ili neku od u svetu po kvalitetu dokazanu marku? Tek će da padaju. Za Li sam se interesovao i možda i imaju dobru priču ali u jednom trenutku sam shvatio da im je tržišna vrednost na svakih 1000 prodatih kola preko milijardu dolara.  NIO sa 2.36 na 62.67$. U nekom momentu je vredeo duplo više od Daimler koji prodaje milione vozila godišnje i pored Toyote je najveći brend auto industrije. Po meni Li da padne i na 5$ ne bi bio iznenađen. Ali mislim da će i on kao i Palantir o 10$ a možda i manje. 
Tu je Tesla jedini novi brend. On pada i vuče ceo sektor na dole. A mislim da Tesla može da padne sve do 200-250$.
Da, apsolutno se slažem s napisanim, ali berza nije realnost, već......šta god da je.
Tu je najbolji primer Tesla. Dostigao je 2200 dolara, pa split..... I ponovo mnogi kupuju, ignorišući realnost i guraju ga čak na 900, a oni isporučili 500.000 automobila godišnje?! Mnogi su se obogatili na tom primeru, sad mora neko i da izgubi.
Ovi kinezi su danas ipak na desetinama dolara, za razliku od Tesle. Ja mislim da je u tome razlika. I naravno niko neće biti novi Tesla, to je nemoguće, jer su se svi veliki svetski proizvođači okrenuli EV.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 18:54

adamm ::
Doslo je dotle da cena deonica Microsoft-a zavisi od ovog dijagrama:

https://markets.businessinsider.com/commodities/corn-price

Evo jos par za pratiti:
https://markets.businessinsider.com/commodities/wheat-price
https://markets.businessinsider.com/commodities/soybeans-price
https://markets.businessinsider.com/commodities/oats-price

Nije mi jasno... Ako može objašnjenje.

Izvini adamme ali ja nisam od najbistrijih na forumu, zaista nisam razumeo o čemu se radi.... Verovatno sada nerviram kolege ali zaista su mi potrebna dodatna objašnjenja kako bih ukapirao.

Već sam rekao da je po meni Majkrosoft možda i najkvalitetnija kompanija na berzi... Kad bi samo cena deonice bila manja scratch..................bio bi ko pucka.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 20:31

marjanovicgane ::
Šta mislite o Palantir  scratch . Ko je pratio akciju molim za info, vredi li kupiti i kada.
Čudi me kako neko ko je NISu i RDSA može da misli o PLTR, jer to su najsuprotnije stvari na svetu

PLTR je sve ono što nije RDSA, i obrnuto. sesir

Citat :
Ako nije problem - iznesi svoje mišljenje zašto Fajzer pada Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_scratch

Rekoh ti već, nadam se da razumeš: "Buy the rumor, sell the news" Ako ne razumeš, reci.

Citat :
Mnogi su se obogatili na tom primeru, sad mora neko i da izgubi. Ovi kinezi su danas ipak na desetinama dolara, za razliku od Tesle.
Hoćeš da kažeš da gledaš kolika je cena akcije u dolarima?!?! Šališ se?! 
Tesla košta puno dolara pa je precenjena, a Kinezi malo dolara pa su podcenjeni?! udrimile
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 21:17

Floxed ::


Rekoh ti već, nadam se da razumeš: "Buy the rumor, sell the news" Ako ne razumeš, reci.
Citat :
Ne razumem, slabo kapiram.... Ako može objašnjenje bio bih vam zahvalan..... 
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/5/2021, 22:39

Pfizer i sve takve kompanije koje profitiraju od Covida su kupovane daleko pre ("buy the rumors") nego što smo mi saznali da one uopšte postoje i koje su, a kamoli kada smo saznali koja i koliko će zaraditi od vakcina, testova i slično. Tada se one prodaju i to je to"sell the news".

Pfizer generalno nisam pratio jer takve firme uopšte ne gledam, ali pratio sam recimo Moderna.

Za poslednjuh godinu je skočila oko 400%, ali PRE zvaničnih informacijama o poslovima te firme vezane za Covid.

Dobro pamtim dan kada je zvanično objavljeno da je Moderna dobila neki posao vredan XX milijardi (da li vakcine ili šta god...).

Taj dan, kada je za očekivati da skoči zbog tolikog ugovorenog posla, ona je PALA, jer su se špekulanti tada istovarivali  - "Sell the news".

Pozdrav!

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
igor ns
Just looking
Just looking



Broj poruka : 10
Points : 10
Datum upisa : 19.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/6/2021, 09:50

@Hoćeš da kažeš da gledaš kolika je cena akcije u dolarima?!?! Šališ se?! 
Tesla košta puno dolara pa je precenjena, a Kinezi malo dolara pa su podcenjeni?! Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 75937

Ne, nisam to hteo da kažem. Ovo je banalizovanje onoga što sam napisao. A napisano je ili sam mislio da kažem, da je Tesla dostigao svoj maksimum i može samo dole (po meni). Zašto? Pa opisao sam da su tradicionalni proizvođači ušli na to tržište (nemci, GM, F...), ali i novopridošli kao npr. pomenuti kinezi. I nisu oni jedini, ima ih u SAD podosta (npr Lucid motors)
I upitao sam Dragana zašto smatra tolikim rizikom uložiti 20-30 dolara po akciji za kompanije od kojih je jedna već na USA tržištu (NIO), a druge imaju ozbiljnu perspektivu da se tamo pojave. A i da se ne pojave, već su na tržištima Kine, Indije....
Dakle ovo što si ti napisao je nešto što bi političari nazvali, istrgnuto iz konteksta 

@Čudi me kako neko ko je NISu i RDSA može da misli o PLTR, jer to su najsuprotnije stvari na svetu
PLTR je sve ono što nije RDSA, i obrnuto


i mene čudi, ali ovo tvoje razmišljanje. Pa zar neko treba u portfelju imati sam jednu ind. granu i apsolutno ne pratiti ništa drugo?! Priznajem da mi to nije najjasnije, ali nikako ne tvrdim da sam u pravu

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/6/2021, 11:10

Hvala kolega Floxed,

Sada mi je jasno o čemu se radi. Nisam čitao berzansku literaturu pa mi ovi izrazi nisu bili poznati.... Ako može vaša procena do kada će padati ???? ..... Počeo sam da pratim ovu akciju. Verujte, nisam siguran da nije pravi trenutak da se odmah uđe...... Očekujem da će ošuriti tržište ove godine.

Za ostale kolege povodom mojih kupovina.... Nikad nisam hvalio RDSA, Lufthansu i Commerzbank kao dobre firme. Hvalio sam ih kao dobre prilike za kupovinu u trenutku ogromnog pada vrednosti njihovih akcija. Zato sam ih kupovao. 

Što se tiče tehnološkog sektora, situacija neodoljivo podseća na 2000-tu godinu. Ako se desi isto i dođe do ozbiljnije korekcije akcija...... ne vidim razlog zašto ne bih kupio neku tehnološku akciju - ima tu dosta kvalitetnih kompanija....... Jedino što me brine je moguća inflacija i skok kamatnih stopa - mislim da to neće odgovarati tehno sektoru pa su potrebne dodatne analize šta raditi ?
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/8/2021, 15:53

3 High-Yield Stocks for the Dividend Investor

https://www.gurufocus.com/news/1379306

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/17/2021, 00:05

Mislim da je period blagonaklonosti investitora prema IPO završena.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/17/2021, 01:12

Možda misliš na ove strašne padove mnogih precenjenih akcija? (ne samo IPO)

Koliko sam video, neke vrlo omiljene akcije pale su preko 50% za samo nekoliko dana.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/17/2021, 08:01

Mislim baš na IPO. Prošle godine svaki koji sam ispratio rastao je po 300%. Ove godine malo gore pa pad. Možda grešim i možda će USA podsticaji opet pokrenuti rast?
Floxed koje su to akcije pale 50% za tako kratko vreme?
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/17/2021, 11:04

Tesla je cudna akcija. Sto sam video na stranim forumima, groblje je puno onih koji su short-ovali Teslu. U svakom slucaju, mislim da nije ni za kupovanje ni za prodaju. Toyota hartija mi ne deluje losa, sigurno ce i oni prodavati EV. S tim da ja trenutno razmisljam samo za nekim ETF-ovima za buduca ulaganja. Low risk, low profit...
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 02:45

Dragan555 ::

Floxed koje su to akcije pale 50% za tako kratko vreme?

Video sam neku listu sa popisom akcija koje su pale 40% a mnoge i 50% poslednjih dana..Tickere nisam zapamtio (šta će mi to..)
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 21:03

Floxed ::
Dragan555 ::

Floxed koje su to akcije pale 50% za tako kratko vreme?

Video sam neku listu sa popisom akcija koje su pale 40% a mnoge i 50% poslednjih dana..Tickere nisam zapamtio (šta će mi to..)

potpuno je normalno  i  uobicajeno da ponekad neka akcija po nekad izgubi  25, 50, ili 95 % vrednosti.   kao nije iskljuceno  da neka  potsdyr 200%  

u vreme krize to je dosta izrazenije jer je u vreme krize i rizik veci.  

a firme propadaju  stalno  i u vreme krize i u stabilna vremena, samo malo vise i cesce u vreme krize.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 21:24

Floxed ::
Možda misliš na ove strašne padove mnogih precenjenih akcija? (ne samo IPO)

Koliko sam video, neke vrlo omiljene akcije pale su preko 50% za samo nekoliko dana.

Nelogičan pad danas. Baš kad treba da legnu pare građanima a predviđa se da će deo tih para završiti na berzi.
Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 21:33

Upravo tako.

A kao razlog tog današnjeg pada ponovo se navodi "povećanje kamatnih stopa" koje je em malo, em meni makar uopšte nije jasno kako to "povećanje kamatnih stopa" utiče negativno na jednu vrstu akcija (to su često najbolje akcije), a ne utiče na ostale akcije?!
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 21:56

Stiže najveća kupovina deonica u istoriji?
Dve trećine mlađih od 34 godine uložiće na berzu jedan deo podsticaja, smatra Dojče banka.

Vol strit se priprema za dolazak nekoliko milijardi dolara svežeg kapitala ove nedelje koji će upumpati mali ulagači nakon što im danas na račune “sedne” novac iz paketa ekonomskih podsticaja.

https://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2021&mm=03&dd=18&nav_id=1828912

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 22:02

Floxed ::
Upravo tako.

A kao razlog tog današnjeg pada ponovo se navodi "povećanje kamatnih stopa" koje je em malo, em meni makar uopšte nije jasno kako to "povećanje kamatnih stopa" utiče negativno na jednu vrstu akcija (to su često najbolje akcije), a ne utiče na ostale akcije?!

Povećanje kamatnih stopa na aukcijama 10-ogodišnjih obveznica u SAD je kontinuirano u poslednje vreme i pokazuje jasan strah  od inflacije.  "Najboljim kompanijama"  to ne ide u prilog jer im je potreban jeftin novac pošto su locirane na rastućim tržištima - tehno sektor..... (koja treba osvajati)....... Novac će po svemu sudeći poskupeti i troškovi njihovog poslovanja će eksplodirtati. Na drugoj strani neće moći podizati cene u  uslovima inflacije jer se bore za tržište i prihodi će padati. Uz sve to ove kompanije su i precenjene.........Sasvim je razumljivo što investitori beže i mislim da to čine na vreme. 


Za mene ovo nije iznenađenje sve sam predvideo kao i rast cena kompanija koje posluju na opadajućim ali kartelizovanim tržištima (industrija duvana, telekom i pošta, banke). Rast kamatnih stopa utiče pozitivno na ova tržišta jer su kartelizovana, troškovi marketinga su nepotrebni, tržište je već podeljeno a inflaciju će iskoristiti za podizanje cena.  kafa

ILoveRoses and Dragan555 like this post

Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/18/2021, 22:40

Postoji mala "greška" u tvojim razmišljanjima:
Šta ako gro firmi ne bude mogao da vraća već uzete kredite?

Bližimo se finansijskoj krizi...

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!

Dragan555 and marjanovicgane like this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/19/2021, 07:39

Ars Vivendi ::
Šta ako gro firmi ne bude mogao da vraća već uzete kredite?

Banke trenutno rastu zato što se očekuje umereni rast kamatnih stopa...... 

Da li će biti finansijske krize zavisiće od sposobnosti Centralnih banaka da kontrolišu inflaciju. Kada krene inflacija centralne banke će biti u dilemi da li podizati kamatne stope drastično i na taj način ubiti privredu i stanovništvo ili dopustiti hiperinflaciju. Neće valjati ni jedno ni drugo.

Mislim da za sada preovladava mišljenje da velike inflacije neće biti i zato se kupuju akcije banaka. 

Takođe, mislim da  i vi  ispravno razmišljate i da su banke najrizičnije ulaganje od svega što sam naveo...... Kada sam pomenuo banke mislio sam na kratkoročne strategije uz pomno praćenje situacije na finansijskom tržištu, nikako na dugoročne ulaze.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/19/2021, 10:02

Banke obicno kad puknu, onda puknu brzo, tako da nemas tu vremena da se povuces. Taj sektor je dosta regulisan, i ne smatram da je verovatnoca bankrota nesto mnogo veca nego u gomili drugih industrija. Istoriijski gledano mislim da su airlines rizicnija investicija. 

Evo i neke statistike: https://www.statista.com/statistics/1116435/major-business-insolvencies-worldwide-industry/

marjanovicgane likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/25/2021, 09:40

Da li se dešava korekcija tržišta ili će biti ozbiniji pad?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/25/2021, 10:15

Mislim da je u pitanju promena percepcije. Očekuje se inflacija i samim tim rast kamatnih stopa. Era jeftinog novca je verovatno završena. Pretpostavljam da će se investitori prepakovati u skladu sa novim trendovima..... Za mene ovo nije iznenađenje, očekivao sam to i javno sam pisao kako sam se prepakovao pre Bajdenove inaoguracije.... Sve ovo sam video unapred, samo me zanima kako li će reagovati bitkoin kada Fed podigne Repo stopu.scratch

PS:

Molim kolege da shvate da sam izneo samo mišljenje. Nisam vrhunski ekonomski stručnjak niti dobar poznavalac berze. Tako da ovo uzmete sa rezervom.

Žao mi je što još neko ne komentariše aktuelna zbivanja. Mislim da bi razmena mišljenja bila  korisna za sve..... Nekako, imam utisak da većina ljudi na forumu precenjuje sebe a podcenjuje druge. To će im se najverovatnije pre ili kasnije obiti o glavu. Po mom mišljenju situacija na tržištima je previše mutna i  bolje je konsultovati se sa drugima a ne pogrešiti, nego pogrešiti na svoju ruku. kafa

Dragan555 and igor ns like this post

Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/25/2021, 10:52

Dragan555 ::
Da li se dešava korekcija tržišta ili će biti ozbiniji pad?
Pad indeksa posledica je komentara ministarke finansija Dženet Jelen, koja je u saslušanju u Kongresu kazala da je američka privreda i dalje u krizi zbog pandemije koronavirusa i branila planove budućeg povećanja poreza kako bi se finansirali nedavno prihvaćeni fiskalni podsticaji vredni 1.900 milijardi dolara i nove investicije u infrastrukturu, piše Hina, prenosi portal Indeks (Index).

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.

Dragan555 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Floxed
Our family
Our  family
Floxed


Broj poruka : 157
Points : 228
Datum upisa : 21.11.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/26/2021, 05:16

Da je Trump predsednik, najjače akcije ne bi toliko pale.

Ali pod Bajdenom, pitanje je da li su i sada dobro kupovina.

To je ono na šta se ukazivalo i pre izbora i evo sada se obistinjuje.
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 16 Icon_minitime3/26/2021, 20:42

Njujork -- Tržišna vrednost četiri kineska tehnološka diva pala je za 60 milijardi dolara tokom poslednja tri dana zbog opasnosti da budu delistirani sa Vol strita.

Akcije transportnih svih i brodskih firmi rasu.

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 16 od 22Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: