BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Šta kupovati na Svetskim berzama?

Ići dole 
+63
Cicija
Dalaj Lama
Jegulja
Dragivoje
Limited011
Ars Vivendi
Al Kapone
Sneki
marjanovicgane
FatCat
adamm
boban75
Popaj
Stane Dolanc
Aca kurbla
C R A Z Y
petronije
bonum.mm
Perapostar
Floxed
pepermint
starter
djuken
philips1
igor ns
maxxxii
Cucla
s.nikolić
Nikolaj3
Big Brle
Debil
Plejade
Aca123
Cermet
Delboj
Cope
Tenerife
bwresident
Friz
Bobo011
Dragan555
Red max
Boranija
Kobe Bryant
Momir
Urosk
Greta
Roman Abramovich
Aritmeticar
Vladimirmitr
Djavo
Dusan
Frenky
Boby
BojanNS
Dexiv
Drag65
Fmember
Smile
Fast
Dax
Maca
Petar Pan
67 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Sledeći
AutorPoruka
Jegulja
VIP
VIP



Broj poruka : 538
Points : 1137
Datum upisa : 18.12.2007

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime2/29/2020, 16:21

Razlicit broj izdatih akcija....
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/3/2020, 11:34

Is Now the Time to Buy Gilead Sciences?
https://www.baystreet.ca/stockstowatch/7421/Is-Now-the-Time-to-Buy-Gilead-Sciences
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/3/2020, 19:52

U prošli četvrtak je bio najveći pad u istorji USA berze, a juče najveći rast u istoriji.

Danas je u toku dana stravična volatilnost i strah, a uprkos neočekivanom smanjenju kamata od 0,5% sve je palo još nekoliko procenata, i to tačno nakon smanjenja kamata, što se verujem nikada nije desilo.

Legenda kaže da se neki bogate na takvoj volatilnosti, a po meni za male akcionare je veliki uspeh ako uspeju da izađu neoštećeni iz toga.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/6/2020, 12:11

Evo nekih predloga i razmišljanja. Dakle jedan genijalan predlog koji sam dobio od kolege. Da ga ne imenujem dok sledeće godine u ovo doba ne budemo milioneri 😉 Sad moje ideje su firme koje se bave transportom putnika Arriva kao jedan od najvećih autobuskih prevoznika u Evropi. Kao i FliXbus koji rade preko aplikacije ali su se neverovatno brzo proširili po evropi. Kad virus prođe oni će se momentalno oporaviti a značajno su pogođeni virusom. Ali avaj ili ih nema na berzi ili ne umem da ih nađem? Turističke agencije isto tako ako ih ima na berzi? Možda će im 2020 biti lošija od 2019 ali dugoročno mi izgledaju kao odlična kupovina.
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/6/2020, 12:14

Sad pitanje je koliko ce to potrajati? Mozda taman toliko da odu u bankrot.
Sve je pitanje likvidnosti preduzeca.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/6/2020, 13:15

Zaboravio sam da napisem predlog kolege je Lufthansa. Kolega Pepermint pa da li je realno da odu u bankrot? Mislim da nije. To su sve evropski giganti. Arriva je pretezno gradski i medjugradski prevoznik. U gradskom prevozu ne trpe veliku stetu. Flixbus je sigurno ozbiljno pogodjen.
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/6/2020, 13:43

Pri krizi je turisticki sektor prvi na udaru
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/6/2020, 13:57

Znam propao je i jedan Thomas Cook ali bez rizika nema ni dobitka. Akcije onih koji su najvise pogodjeni su najvise i pale pa ce potencijalno najvise i porasti ako ne ove onda sledece godine.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/11/2020, 11:20

Kolega Pepermint koji je inace uvek korektan me je malo pecnuo po pitanju strategije. ALi me je i podstakao da napisem ovu poruku. 

Moja strategija je sledeća. Prvo naftaši jer se nadam da će se OPEC i Rusija ipak dogovoriti u martu bar za nastavak smanjenja pumpanja ako vec nisu za ovo dodatno smanjenje. Tu bi se cene akcija brzo oporavile (Ako bi ovo izostalo bila bi katastrofa. Zato i ulazim samo u kompanije koje vrede preko 100 milijardi eura) Imam i pomisao da su ovo Rusija i UAE uradili u dogovoru da se reše naftaša iz škriljaca a da UAE koji su dobri sa USA ne budu krivi za novonastalu situaciju. Sto je moja licna ideja i moze da se racuna u teorije zavere. Ipak to je pat pozicija jer se proizvodnja iz skriljaca uvek ponovo vrati sa povoljnim cenama nafte. Mada i to je OK ali onda će ove cene nafte potrajati mesecima. Najgora opcija je da svako ostvari svoje pretnje i da počnu da pumpaju najviše što mogu. Onda bi zaboravio da imam akcije naftaša na godinu, dve.  E sad ako stvari budu išle kako očekujem prvo će se akcije naftaša oporaviti a onda prema situaciji ili kupujem akcije nekih turističkih kompanija poput Carnival Corporation oni su najveći svetska agencija za krstarenja i smatram da su najviše u svetu pogođeni virusom ali bi mogli brzo i da se oporave. I Hertz oni se bave renta karom i kao franšiza su zastupljeni širom sveta. Naravno i avio prevoznike u prvom redu Lufthanza, mada jos jedan gigant Daimler mi izgleda primamljivo. Mislim da će ih mnogi čim krene da se nazire kraj korona virusu kupovati i naravno na stranim berzama cena lako ode za par dana 30% Ako se to desi onda ću verovatno nazad na Belex. Kao u šahu, planovi i razvoj događaja zavisi od dešavanja na tabli. Da li sad vučem dobre ili loše poteze? Videću najkasnije za par meseci. 
Nisam sklon pravljenju velikih portfolia, vise sam sklon riziku.

P.S. naravno ako korona virus pre toplog vremena ne gurne svet u novu svetsku krizu. U tom slucaju je svaki plan bio pogresan. 


Dakle kolege molim Vas da li vidite nesto sto ne vidim, i sto bi moju kupovinu ucinilo pogresnom?
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/11/2020, 11:31

Bolje ulozi u kompanije koje prave respiratorne sistem za bolnice. To se sad trazi kao suvo zlato.
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/11/2020, 11:37

pepermint ::
Bolje ulozi u kompanije koje prave respiratorne sistem za bolnice. To se sad trazi kao suvo zlato.
https://www.danas.rs/svet/italijanski-lekar-sestre-placu-ne-vidjamo-porodice-respirator-poput-zlata/
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/11/2020, 11:47

Cak i ako postoje kompanije koje prave samo respiratorni sistem za bolnice ili im taj proizvod cini veci deo prometa i pre virusa, siguran sam da su im cene odavno otisle u nebo i da ce kad prodje virus cene da im padnu.  Nego vidis li ti ili neko drugi supljine i greske u navedenoj strategiji?
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/11/2020, 11:48

Ne znam sta da ti kazem. Situacija je vanredna, sto bi rekli brokeri dosao je "crni labud".
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/11/2020, 21:53

Možda ovo. Vraćeni su  na fabrička podešavanja.

https://www.investing.com/equities/occidental-petro
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2622
Points : 5938
Datum upisa : 05.02.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/12/2020, 09:52

Lufthansa drops 11% as airlines suffer amid Trump ban
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/26/2020, 23:25

Ogroman rast se desio u poslednjih nekoliko dana u USA, većina akcija je dobila 25-30% a znatan broj i više.

Mnoge na berzi, a moram priznati i mene, je taj rast veoma iznenadio, jer dolazi tačno u vreme kada i vest da je USA prestigla Kinu po broju obolelih od Covid19.

Osim mera FEDa i upumpavanja enormnih količina para u tržište koje su nesumnjivo glavni motor tog rasta, pojam o kome se manje govori a nema se gde pročitati je da je ovih dana višestruko uvećan broj novootvorenih računa na inostranim platformama.

Prema tome, sasvim je očigledno da su mnogi koji su vrebali pravi trenutak za ulaz ocenili da je to upravo ovaj, ušli sa svežim parama i to je doprinelo ovim spektakularnom rastu poslednjih dana.

Da li su svi ti koji su kupovali ovih dana bili u pravu ili ne, pokazaće vreme.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/27/2020, 10:45

na žalost ne vidim nijedan razlog koji bi opravdao ovaj rast. Neposredni uzrok ovog kolapsa berze, korona virus, jos nije ni pokazao sav svoj potencijal, a resenje za epidemiju nije na vidiku (bar da mi to znamo).

U nekim novinama su se vec pojavili clanci kako je ovo moguc znak oporavka i da smo usli u bull market ali meni to u ovom trenutku nema smisla. jedino ako se hiperinflacija moze nazvati bull market.

nadam se da gresim, ali ja sam pesimista.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Cope
VIP
VIP
Cope


Broj poruka : 148
Points : 429
Datum upisa : 10.12.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/27/2020, 11:14

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 800px-10

Mi smo na početku crvenog na grafikonu
Nazad na vrh Ići dole
maxxxii
Still learning
Still learning



Broj poruka : 63
Points : 262
Datum upisa : 21.04.2016

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/27/2020, 19:51

Zoom video comunications je akcija koja je u vrhu dobitnika prethodne 2 nedelje s razlogom - naravno.
https://www.blic.rs/biznis/kriza-drasticno-povecala-broj-virtuelnih-sastanaka-aplikacija-zoom-obara-sve-rekorde/4wqr7z6
Kako vam se cini i da li je ovde cena mozda previse skocila?
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/27/2020, 20:56

Kada god da sam je pogledao činila mi se prepaljena i precenjena, i ona je uvek nakon toga išla sve više i sve dalje.

To je hartija sa verovatno najvećom valuacijom na planeti. Dokle će ići niko ne zna, jedino što se zna da će prolaskom pandemije pasti jako.

A kada će to biti, ni to se ne zna.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime3/28/2020, 05:09

Evo šta kaže CEO Zoom-a

https://www.bizjournals.com/sanjose/news/2020/03/25/eric-yuan-zoom-video-growth-zm.html?ana=yahoo&yptr=yahoo
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP
MORNAR


Broj poruka : 705
Points : 1916
Datum upisa : 28.01.2010

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime4/12/2020, 13:59

Lufthanza krije podatak o visini spasonosnog paketa koji je ispostavila Saveznoj vladi u Berlinu, ali ne krije da nudi vlasništvo u zamenu za državnu pomoć. U Nemačkoj se spekuliše da bi ta avio kompanija, posle masivne budžetske inekcije (spominje se 10-12 milijardi evra) mogla da pređe u većinsko državno vlasništvo.

Takvi signali ohrabrili su Berzu pa je vrednost akcije Lufthanze 6. aprila skočila (najviše u okviru indeksa DAX) 8,45 odsto.
Lufthanza je prizemila 730 od 763 aviona i na prinudni odmor šalje 87.000 radnika (dve trećine zaposlenih).

Zanimljiv je slučaj američke kompanije Delta Airlines, koja je takođe u velikom problemu, ali se očekivalo da će imati neograničen pristup privatnom kapitalu jer su njeni akcionari investitori s dubokim džepom.

Među takvima je i Voren Bafet i njegova investiciona firma Berkshire Hathaway. Ali, Bafet je reagovao (ne)očekivano i umesto da nastavi s kupovinom akcija Delta Airlines, on ih je prodao. Primera radi, Berkshire Hathaway je 27. februara kupio 976.507 akcija po 46,40 dolara i platio 45,3 miliona dolara.

Samo tri dana posle odluke američkog Kongresa da finansijski pomogne avio kompanije, Bafet je 1. aprila prodao 12.986.204 akcija Delta Aerlines po 24,19 dolara za 314,2 miliona (izgubio je 289 miliona jer ih nije prodao po ceni po kojoj je kupovao). Bafet je verovatno nastavio da prodaje te akcije, ali pošto je pao ispod 10 odsto vlasništva, nema obavezu da obaveštava tržište o transakcijama do sredine avgusta.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/26/2020, 16:30

Imam veliku dilemu? Da li i šta sada kupovati? Možda strpljivo čekati objavu rezultata drugog kvartala? Verujem da će nakon toga tržišta opet pasti. Sad kao da preovlađuje optimizam.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/26/2020, 19:15

Dragan555 ::
Imam veliku dilemu? Da li i šta sada kupovati? Možda strpljivo čekati objavu rezultata drugog kvartala? Verujem da će nakon toga tržišta opet pasti. Sad kao da preovlađuje optimizam.

Iznesi svoja zapažanja i iskustva što si obećao pri povratku na forum.

Pokazao si klasu povlačenjem celokupnog novca pre krize i pravovremenim ulaskom u pozicije u epicenturu krize...... Od tebe se može mnogo naučiti.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/26/2020, 20:05

Sada da kupuješ?!

Huh, ovo je toliko prepaljeno da gore ne može biti...razmišljam da polako izlazim...

Evo danas je rotacija sektora, puno su pale "korona-akcije" a porasle one druge koje su pale ranije...

Dakle sve zavisi od toga šta misliš: danas je euforija da virusa više nema, ako i ti misliš tako kupi obične SP 500 akcije, a ako ne misliš tako, onda je bolji trenutak da uđeš u "korona-akcije".

U svakom slučaju, pravi trenutak za ulaz je bio pre dva meseca, najkasnije početkom aprila.
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/26/2020, 20:33

Ovakva siuacija u svetskoj ekonomiji dešava se jednom u 50 godina. Nije lako donositi valjane odluke ni u redovnim okolnostima, a kamoli sada. Voleo bih i ja da znam mišljenje kolege Dragana555. Čovek ima šta da kaže i daje dobre procene.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 00:02

[size=39]Već sam priznao da ne znam šta raditi u ovom trenutku. Zato sam i želeo da čujem kako ostali razmišljaju. A kad ne znam šta da radim bolje mi je da sam u kešu. Cermet slažem se da je sve još prepaljeno i da će ići dole. Sve sem naftaša rekao bi? Ako se slažeš? Pod naftašima mislim samo na najveće. Ulazim i izlazim kratkoročno jos od 13 marta i to ću raditi dok traju ove velike oscilacije cena. Taktika mi je jednostavna, kad idu loše vesti kupujem (kad svi prodaju) i prodajem kad prevlada optimizam (poput vesti o vakcini) Ali to je samo na oko lako. Kako je dobra prilika za ulaz bio Thyssenkrupp pre desetak dana ali čekao sam da još malo padne i zakasnio sa ulaskom. A vidi ih danas? Išli su preko 6 eura i siguran sam da će opet pasti samo do koje cene? Drugo oscilacije su sve manje jer tržište više ne reaguje tako burno na vesti (bilo pozitivne ili negativne) kao u martu i aprilu pa je još teže uhvatiti tih 10-15% razlike. Dugoročnu strategiju nemam i ne planiram je za sad.[/size]
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 07:21

Dragan555, cenim tvoju iskrenost. Svima se dešava da kupe akcije, kojima sutradan padne cena. Važno je da u globalu u nekom vremenskom roku nemaš gubitak. To što si mogao da zaradiš više da si čekao, a nisi, nije vredno analiziranja. Dobro ti je razmišljanje. Možda je samo problematičan kratak rok za kupovinu ( kad nema optimizma) i prodaju akcija ( kad se optimizam vrati). 

Optimizam investitora je varljiva kategorija i dobro si primetio da u poslednje vreme na berzama gubi na značaju. Opeku se investitori pa su sledeći put manje pesimistični.
Nazad na vrh Ići dole
starter
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Points : 389
Datum upisa : 08.06.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 09:00

Pre nego sto bilo sta uradite vrlo je bitno na koji rok ulazete. Ako sledite investiranje po Buffetovom principu ne bi smelo da vas brine sta se trenutno desava. Drugi, aktivni pristup zahteva paznju na dnevnom nivou. Ja recimo kombinujem ova dva stila u smislu da na Belex ulazem dugorocno a u USA trgujem na dnevnom nivou (koliko provizije brokera to dozvoljavaju). Mislim da je svuda jos uvek visok nivo neizvesnosti oko ishoda cele price. Ako govorimo osektorima koji imaju potencijal to je svakako IT (data centri, cloud computing, SaaS, online trade) i solar sector.
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 14:16

Slažem se što se tiče sektora, ali dnevni trejding mi nikada nije bio jasan: kako možeš da uspešno trguješ na dnevnom nivou kada nakon što daš buy/sell nalog, ti već u sledećem minutu ne znaš kakva će cena biti?

Dobar primer je juče: vikend i ceo ponedeljak fjučersi su bili u debelom plusu, NASDAQ sve vreme u premarketu skoro +2%, a tako se i otvorilo: sve je bilo u zelenom, što je bila logična posledica svega pre toga.

Nikakvih loših vesti niti bilo šta loše nije bilo, ali šta se onda desilo: nakon što se otvorilo, to zeleno je trajalo samo desetak minuta i onda su roboti počeli da rotiraju sektore, što je u toku dana dovelo do toga da mnoge akcije od +2% na početku dođu do -5% na kraju trgovanja (neke i više)

Čemu tu možeš da se nadaš i kako u takvoj situaciji da praviš bilo kakav smislen plan u kratkoročnom trgovanju?
Nazad na vrh Ići dole
starter
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Points : 389
Datum upisa : 08.06.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 15:18

Prvenstveno sve zavisi od licnih ciljeva i nacina investiranja. S obzirom da je velika volatilnost na trzistu kako si i sam pomenuo da se cene krecu i u toku jedno trgovackog dana -/+10%, to je jedan od nacina da se napravi neka razlika. Ako planiras da investiras na duze staze, kupi akcije i ne gledaj berzu nekoliko godina. Sto se tice cena, to jeste tacno da se ne moze predvideti (mada se moze malo preduprediti tehnickom analizom) ali u tome i jeste lepota berze...
Nazad na vrh Ići dole
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 18:35

Danas je nastavljen pokolj "korona-akcija", pa ko žali što nije ušao u njih, sada je najbolja prilika u poslednja dva meseca.

Ali naravno ništa se ne zna, ne kažem da sutra neće pasti još više.

Osim toga, danas su hit i prebijene akcije kruzera i slične.

Ko misli da je virus prošao može da uđe i u njih jer neće dugo ostati po ovim cenama.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 936
Points : 2017
Datum upisa : 10.09.2018

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 21:23

Molim vas navedite primer neke korona akcije..... Nije mi jasno na koje akcije mislite.

Pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Cermet
VIP
VIP



Broj poruka : 304
Points : 1036
Datum upisa : 18.05.2008

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 21:52

To su one akcije koje su ojačale u ovoj krizi: AYX, SHOP, DDOG, TDOC, FTNT, ZS, CRWD, MELI, SE, LVGO, COUP, MDB, itd, itd.. ima ih puno i sve su prilično rizične.

Nemojmo zaboraviti da su prošle godine u sektor rotaciji, o čemu sam pisao na ovom forumu, mnoge od njih pale i skoro 50%. Mada evo samo par sati nakon prethodnog posta u dobroj meri su se oporavile, a kako će sutra biti ne zna se.

Lično, mene je ovoliko snažan selloff danas iznenadio, jer samo danas recimo padale su i više od -10%...

Ali to roboti okidaju kada im grafici dodirnu zadate parametre, ne može se to predvideti.
Nazad na vrh Ići dole
starter
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Points : 389
Datum upisa : 08.06.2019

Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta kupovati na Svetskim berzama?   Šta kupovati na Svetskim berzama? - Page 5 Icon_minitime5/27/2020, 22:04

Upravo tako, ne moye se predvideti dan za danom. Sutra Dow moze biti +3% ili -3%... Razlog za day trading se moze opravdati i vrednostima akcija koje se polako vracaju na nivo od pocetka marta kada su uveliko bile nerealno visoke. Samo da se napravi paralela da je u zadnjoj krizi 2008 FED pustio u sistem oko 2.250 milijardi a sada ce ici do brojke od 9.000 milijardi. Berza se odavno odvojila od realne ekonomije...
Nazad na vrh Ići dole
 
Šta kupovati na Svetskim berzama?
Nazad na vrh 
Strana 5 od 22Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13 ... 22  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako kupiti akcije NISA pre izlaska na berzu?
» Kretanja na berzama u Srbiji i svetu

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: