BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?

Ići dole 
+29
Friz
FatCat
Roman Abramovich
Zeljko321
Tenerife
Kobe Bryant
Teletrader
Dusan
Fmember
Agent osiguranja
Limited011
MMcorp
Smile
Momir
Aca kurbla
Aleks
Ars Vivendi
Drasko
Maca
Zak10
Mistery 011
MORNAR
pepsiman
Orisni
Drag65
Dalaj Lama
Racunarko
Sneki
Cucla
33 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1624
Points : 5158
Datum upisa : 01.11.2010

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePon 4 Avg - 22:46

kad smo vec kod teme... da li se isplati investirati u osiguranje od poplava?


_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 5 Avg - 7:39

Smile ::
Ako će to da usreći našeg druga Orisnog, hajde da svi sklopimo životno osiguranje
Orisnom je svejedno da li ces ti da uzmes zivotno osiguranje ili ne. Orisni nije rekao da svi treba da uzmu zivotno osiguranje. Orisni je samo rekao da oni kojima treba zivotno osiguranje vrlo verovatno bolje prolaze ako uzmu riziko osiguranje nego ako uzmu mesovito osiguranje... zapravo, "scratch" to "vrlo verovatno". Iz svega sto je Orisni citao po forumima na srpskom, ako nekome treba zivotno osiguranje neka uzme (ne vrlo verovatno, nego sigurno!) riziko osiguranje a ne mesovito osiguranje.

Sve najbolje, koje god osiguranje uzeli ili ne.

p.s. Orisni je poceo da pise u trecem licu, sto je obicno uvod u treci cin.
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 5 Avg - 7:52

Fmember ::
da li se isplati investirati u osiguranje od poplava?
Orisni nije razumeo sta znaci "investirati u osiguranje". Mozda si hteo da pitas "uzeti (polisu) osiguranje od poplava (za nekretninu)"? To zavisi od vrednosti onoga sto hoces da osiguras i koliki bi ti gubitak nanelo. Generalno, kad god mozes da se samoosiguras, onda ne treba uzeti osiguranje i placati osiguravajucu kucu za gubitak koji sam mozes da pokrijes. Ali tesko je da se samoosiguras za nekretninu, zivot, ili "disability".

Takodje da li uzeti osiguranja od poplava zavisi i od premije koja se trazi za to i od toga sta se politicki ocekuje da bi drzava uradila u slucaju vecih gubitaka od poplave. U Americi se ta premija odredjuje na osnovu procene rizika za "floodplain" u kome se nekretnina nalazi i to osiguranje pokriva drzavna agencija: https://www.floodsmart.gov

Kao i obicno kad su u pitanju konkretne informacije za Srbiju, Orisni nema pojma kako to tamo ide. Mozda ce neko sa foruma znati. Ali sanse su daleko vece da niko ne kaze nista konkretno (kako se odredjuje rizik, kolika je premija, ko "underwrite" to osiguranje...), a da se ljudi ipak jave da kazu nesto generalno (npr. sta ce ti osiguranje ako ne zivis pored reke).
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSre 6 Avg - 11:14

Evo jedne (tuzne) price o raskidu mesovitog osiguranja: http://www.svet.rs/hronika/nesporazum-ili-prevara-grupa-gerontodomacica-tuzi-dunav-osiguranje

@MMcorp: ti nam nisi rekao koliko si ti para bio dobio kad si ti raskinuo svoje osiguranje.

Ljudi, ako vam treba zivotno osiguranje, uzmite riziko (NE mesovito)!
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2081
Points : 5778
Datum upisa : 06.12.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSre 6 Avg - 11:16

Orisni ::

Uzgred, imam ja neke obveznice Zajma za Preporod Srbije iz 1990-e ili tako nesto, mislim ako neko hoce da kupi kao muzejski eksponat. :)

30.08.2004.

Ministar finansija Mlađan Dinkić najavio je danas, na konferenciji za novinare, da od sutra, 31. avgusta, počinje isplata deviznih obveznica Zajma za privredni preporod Srbije.
«Isplata će se obavljati preko Vojvođanske banke, u četiri rate, narede tri godine, odnosno do 2007. godine. Prva rata iznosi 530 evra», rekao je ministar Dinkić.
Sledeće godine rata će iznositi 1.060 evra, 2006. godine 5.000 evra, a poslednje godine biće isplaćen ostatak za sve one koji imaju veće iznose upisanog zajma.
U iznose je uračunata i kamatna stopa od 2 % godišnje od dana izdavanja do roka dospeća obveznica.
Rok za prijavu potraživanja trajao je 60 dana, od 30. aprila do 29. juna 2004. godine.
Komisija Vlade Republike Srbije za utvrđivanje visine potraživanja donela je rešenje o utvrđivanju visine potraživanja za ukupno 8.389 lica. Iznos utvrđenih potraživanja je oko 36 miliona evra.
Ukupno 1.052 lica prijavilo je potraživanje po isteku roka za prijavu, u ukupnom iznosu od približno 4 miliona evra.
«O ovim zakasnelim prijavama odlučivaće se naredne nedelje», rekao je ministar Dinkić i dodao da su sredstva za isplatu Zajma obezbeđena u budžetu Republike Srbije.

Trebalo je to da naplatiš a ne da ih čuvaš kao muzejski eksponat!

http://www.xxxxxmx.rs/vesti/804/Pocinje-isplata-obveznica-zajma-za-privredni-razvoj-Srbije.html

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSre 6 Avg - 11:37

Momir ::
Trebalo je to da naplatiš a ne da ih čuvaš kao muzejski eksponat!
Nije bas na temu o osiguranju, ali kad si vec krenuo. Mozda ce vise vredeti kroz neku deceniju kao muzejski eksponat nego da sam ih naplatio sad i te pare investirao? ;) U pitanju je mala suma... i to denominirana u DEM. :) Vise je to podsecanje zasto sam otisao iz Srbije.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2081
Points : 5778
Datum upisa : 06.12.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSre 6 Avg - 12:04

od 

Glup razlog.
Još gluplje je što si ga uopšte upisivao, ali sad imaš bar životno osiguranje i PUNO novih prijatelja u okolini Čikaga...

Koliko se sećam to su upisivale samo "prave patriote"....

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 7 Avg - 4:45

Momir ::
sad imaš bar ... PUNO novih prijatelja
Ovo je tek odlutalo od teme o osiguranju, ali (implicitno) si postavio interesantna pitanja o kojima nikad pre nisam razmisljao. Samo bih promenio naglasak sa "PUNO novih prijatelja" na "puno NOVIH prijatelja": da li oni koji se odsele (iz drzave/grada/mesne zajednice/ulice/zgrade) imaju vise novih prijatelja nego da se ostali na istom mestu? Kako im izgledaju ti novi prijatelji a kako bi izgledali da su ostali gde su bili?

Na primer, recimo da sam ja pre odlaska iz Srbije imao 30 prijatelja/poznanika. Koliko bih novih prijatelja stekao od odlaska do danas da sam ostao tamo? Verovatno ne tako mnogo jer bih veci deo vremena provodio sa tim starim prijateljima. Znaci, mozda bih stekao 3 nova prijatelja. Ovako posto sam dosao u Ameriku gde sam imao 0 prijatelja, morao sam da upoznam vise ljudi. Recimo da sad imam 10 prijatelja. Pritom su ti ljudi vise diversifikovani, ne investitorski ;) nego po geografskom poreklu. Da sam ostao u Srbiji, najverovatnije bi svi moji prijatelji bili iz Srbije, eventualno sa evropskog kontinenta. Mislim, koliko vi tamo imate prijatelja iz Afrike, Amerike, Antarktika, Azije, Australije...? 

Znaci, moguci odgovori na tvoja nepostavljena pitanja su:
1) Oni koji se odsele verovatno imaju MANJE PRIJATELJA UKUPNO koji zive blizu (u tom primeru 10 umesto 33)
2) Oni koji se odsele verovatno imaju VISE NOVIH PRIJATELJA nego da su ostali (u tom primeru 10 umesto 3)
3) Oni koji se odsele verovatno imaju VISE POZNANIKA nego da su ostali (u tom primeru 40, tj. 10 novih prijatelja plus 30 starih prijatelja koji vremenom postaju poznanici, umesto 33)
4) Oni koji se odsele verovatno imaju VISE DIVERSIFIKOVANE prijatelje/poznanike nego da se ostali (u tom primeru ljude iz celog sveta umesto iz samo jedne drzave ili sa samo jednog kontinenta)

Kakve ovo veze ima sa osiguranjem? Izgleda da su Srbiji zivotno "osiguranje" uglavnom ide tipa "ako se meni nesto desi, moji rodjaci/prijatelji ce da zbrinu moju porodicu". Za to je mozda bolje imati vise diversifikovanu nego manje diversifikovanu grupu prijatelja.
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 7 Avg - 4:57

Da se vratimo na osiguranje. Evo kako izgleda jedan kvalitetan clanak o poredjenju osiguranja: http://www.apos.org.rs/cms/index.php/sr/testovi/74-test-vesti/639-autoodgovornost-osiguravajue-kompanije-kriju-cene-.html

Neko se iscimao da kontaktira osiguravajuce kuce i skupi precizne brojke. To je za svaku pohvalu! Mislim da sam slicne informacije video i u nekom drugom clanku gde je tabela bila lepsa (i imala neke tamno crvene boje :) i gde je bilo komentara citalaca, pa su ljudi nesto pricali da je ovo auto osiguranje povecano zbog steta od poplava. Nazalost ne mogu da izguglam taj drugi clanak sada. Ali vidim iz guglanja da se po Internetu na srpskom informacije i vesti kopiraju samo tako. :) Skoro svi objavljuju isto, pa je tesko naci gde je originalan izvor informacija. Ironicno je da u tom clanku hvale Takovo Osiguranje kao jedino koje ima podatke javno na netu, a onda citam da je nedavno bas toj osiguravajucoj kuci oduzeta dozvola za rad.

Bilo bi super kad bi postojao slican clanak koji poredi zivotna osiguranje kroz precizne brojke. Ja sam svojevremeno mislio da bi neki forum na srpskom mogao da ima dovoljno sposobnih forumasa da skupi tako neke podatke. Medjutim, izgleda da forumi na srpskom nisu isti kao forumi na (americkom) engleskom.

edit: dodao deo za Takovo
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5401
Localisation : Centar grada
Points : 6896
Datum upisa : 21.05.2007

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 7 Avg - 19:32

Dragi Orisni, ne samo da si mi drag, već polako mislim da mi se i dopadaš.... love3 

Ali da krenemo od početka: što se tiče životnog osiguranja, evo ja koliko sutra idem da ga sklopim - rekao si "riziko" - dobro, biće takvo...

A sad o investiranju: i to ćemo - evo, bar ja - da te poslušamo i deo love ćemo uložiti u "pasivno" investiranje i to u INDEXE - jest da je Dušan pokazao da u japanski index nije baš povoljno uložiti, ali poslušaćemo tvoj savet i "globalno"  scratch diverzifikovati ulaganja u indexe!
Ima li lepše vesti za tebe?  farao 

Mada, batice znaš, ne ostavlja lep utisak što nisi naplatio obveznice za "preporod" Srbije - mala suma kažeš?
Pa koliko god, i 100$ - to je tvoj novac i to sa kamatom, trebalo je to da naplatiš, što te malo diskvalifikuje kao savetnika, jer nisi "pratio" medije - a da ne pominjem da su taj zajam upisivali samo najžešći nacionalisti jer to je bio "ratni zajam" - svima je bilo jasno...
Tu baš i nisi ispao frajer, jer nisi "pratio" razvoj situacije...

Ali, dobro, i dalje si moj ljubimac i vidim da si "forumaški" zanat ispekao skoro do savršenstva:
biraš na koje tvrdnje ili pitanja ćeš da odgovoriš, ono što ti ne odgovara, to preskačeš - vrlo lukavo - ali providno i ne zaboravi ima nas koji smo još iskusniji glede foruma i forumaških smicalica...

Živ ti meni bio!

Kupam se na Egeju i mislim na tebe...
Tvoja Sbeki
 piju

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 7 Avg - 22:36

Sneki, ako nisi ozenjen, zivotno osiguranje ti ne treba (osim ako tvoji roditelji ne zavise od tvojih primanja). Sve sto sam rekao je da AKO ljudi treba zivotno osiguranje, ONDA treba da uzmu riziko a ne mesovito. To je vrlo jednostavan a koristan savet. Mozes li ti da ukazes na neke druge jednostavne a korisne savete koji su ostavljeni na forumu?

Sto se tice investiranja, shvatam ja da vi u Srbiji nemate (lak/jeftin/siguran) pristup globalno diversifikovanim indeksnim fondovima. Ali postoje principi pasivnog investiranja koji se mogu primeniti i kad nemas fond: diversifikuj se u sto vise akcija i drzi ih na duzi rok. Vidis, da ovaj forum (ili neki drugi na srpskom) ima malo vise znanja/umeca, mozda bi neko mogao doci do nekog jednostavnog a korisnog saveta o tome kako investirati iz Srbije na berz*ama* (idealno svetskim ne samo na Belex-u).

Ako nisam na nesto odgovorio, slobodno ponovite pitanje.

Ako cete pisanje i citanje radi razonode, onda moze da se prica o tome kako je bilo, mada ne znam kakve ovo veze ima sa osiguranjem i zasto moderator ne bi prebacio negde drugde.

Sneki ::
Pa koliko god, i 100$ - to je tvoj novac i to sa kamatom
Sto se tice Zajma za Preporod Srbije, nisam imao 100 dolara nego je bilo u markama (ne znam sad vrednost napamet, morao bih da pogledam). Jeste to (bio) moj novac, ali smatraj eto da sam ga se dobrovoljno odrekao u korist drzave Srbije i gradjana Srbije. Znaci, to je dobrotvorna pomoc koju sam poslao, znaci jedna ubrizgana finansijska injekcija (od drzave neoduzetih mozda 300DEM) da vasa privreda krene. Vidis, kad si sad to pomenuo, mozda mogu ovde to da "claim" kao odbitak od poreza za "charity". Barem nije bilo nikakvog "overhead" nego je sve islo za drzavu, za razliku od slanja para preko nasih fondacija koje uzimaju procenat.

Inace, na tim drzavnim obveznicama je bila najveca kamata tada. Bila su to "dobra, stara vremena" (zatisje pred buru!). Ako se dobro secam, Ante Markovic je bio pegovao dinar na 7YUD=1DEM (pa je dinar bio "jak i siguran" kao austrijski siling). Iako kamate na stednju po vidjenju i orocenu stednju nisu bile velike, dosta ljudi je drzalo pare u bankama, cak pre nego da kupuje nekretnine. Znam licno ljude kojima je nacionalizacija devizne stednje tad oduzela marke u vrednosti nekoliko stanova u Beogradu (iliti kuca u unutrasnjosti).

Ako ces jos jednu (ne)interesantnu pricu, ja sam krenuo da "pratim kamate i finansije" godinama pre toga. Secam se da sam bio krenuo sa isecanjem kursne liste koje je izlazila na poslednjoj stranici Politike. Onda kad sam skupio dovoljno "data" (mozda par nedelja, te kursne liste su valjda bese izlazile samo radnim danima ne i vikendom), bio sam uradio "data mining" (racunajuci odnose valuta) i nasao sam neku "anomaly". Ako se dobro secam, odnos dolara i marke je uvek bio veci u prethodni petak nego u sledeci ponedeljak, mada se drugih dana tokom nedelje, kao i iz jedne nedelje u drugu, odnos menjao. Tako sam ja izracunao da mi treba kapital od "samo" milion maraka i onda bih mogao da trgujem na Forex-u i da zaradjujem oko 100 maraka svaki vikend. :) Sta ces, mladost ludost, iliti mladost naivnost/neznanje. Mozda cu cak nekad naci te isecene kursne liste da vidim kako je to tacno islo. Ako me sad pitas otkud taj "anomaly", pretpostavljam da ili su koristili neke "stale price" oko vikenda zbog vremnske razlike ili je mozda bila puka slucajnost. Tesko bi bilo sad izracunati "statistical significance" kad nemam data.

edit: dodao deo o finansijskoj injekciji
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 994
Points : 2799
Datum upisa : 05.09.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 7 Avg - 23:06

Da li si razmišljao da svoj slučaj izložiš nekom psihijatru?

Mi ovde u Srbiji (vidim da si jako ponosan što si u SAD) ne idemo kod psihijatra, jer se odmah smatra da si lud, aili u SAD je to drugačije.
Izgleda da nemaš ekipu s kojom piješ, a ni ono iz prethodnih pstova o "PUNO NOVIH" prijatelja koji su spremni da te saslušaju ili s tobom porazgovaraju nije slučaj, pa na forumima (vidim da si aktivan na bar 20 srpskih foruma) iskaljuješ svoj bes ili izlažeš svoj pogled na svet, pamet, sramotu...
Možda i razočarenje što si verovatno samoinicijativno napustio Srbiju?

A sad možda i tražiš opravdanje za taj tvoj (pogrešan) potez i onda smo ti svi mi krivi...

Znam ja da nije lako biti "sam u tudjini" i da preko foruma tražiš "kontakt" sa otadžbinom koju prezirš, jer drugačije ne bi mogao da opstaneš.... Znam da je tvoja hrana: "Srbija je sranje, tu ne žive ljudi nego STOKA"!

OK, i forumi ponekad imaju lekovito dejstvo, ali nemoj da preteruješ, nadji prijatelje, curu, momka, već prema afinitetima i sklonostima...
Nije sramota biti GEJ!!!
Oslobodi se, prepoznaj se....
 armo
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 994
Points : 2799
Datum upisa : 05.09.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 7 Avg - 23:53

Možda nema veze s tobom, (mada mislim da ima) ali interesantan je taj trend gde ljudi iz dijaspore pljuju po državi iz koje su ponikli, valjda da bi sebi dali "za pravo" što su je napustili....

Tuga je to velika, ako nisi dovoljno svestan šta si uradio i zašto!

P.S. Zamisli samo tu činjenicu: ostavljaš - SVE, školske prijatelje, majku.... i kao trudiš se kako ti kažeš da stekneš NOVE prijatelje, a da zaboraviš sve ostale i kako kažeš - moj primer je OK jer u Srbiji ne bih stekao TOLIKO novih prijatelja?

Novih, prijatelje?

Hej, a šta je sa onom gomilom starih?
Gde su nestali, misliš da preko skaypa imaš neki odnos snjima - varaš se, a i ubrzo će taj kontakt da nestane....
O roditeljima da i ne govorim, koliko oni pate, a i ti...
Šta si ti?
Ko si ti?
Državljanin USA ili Srbin?
Čikago?
Šta stim?
Ceca koja peva u nekoj četničkoj kafani ili neki drugi narodnjak?
Jel to Srbija, jel to tvoja domovina?

Urazumi se ....

I sad bi ti da SRBIMA uvaluiš životno osiguranje (rizik) hej... ali kao što su ti već napisali u Srbiji ljudi ne pišu ni TESTAMENTE jer smatraju da je to baksuz, ili kako bi kolega Dalaj Lama reko "loša karma" - i gde sad ti da im uvališ životno osiguranje (rizik) - pa to je baksuziranje na kvadrat iz ugla srbina...

Kad Srbin umre, ako nema parnice oko nasledstva, onda se on smatra "mlakonjom" posebno ako je za sobom ostavio tetament, koji se po pravilu osporava i traže nekakvo nužno nasledstvi (nužni deo) ili sl.

Uživaj tu u USA i hegemoniji koju oni neometano pokušavaju da nemetnu celom svetu, i ako se osečaš delom te države, koja sebe smatra za "kolevkom" demokratije - biće ti još lakše i bolje!

Tako posmatrano, Srbija je neuredjena i divlja zemlja iz koje samo treba pobeći...
Ali kad ti deca odu u Čile, onda, kada ostriš, pitaš se da li je to moralo tako....
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 8 Avg - 0:52

Teletrader ::
Da li si razmišljao da svoj slučaj izložiš nekom psihijatru?
Ne znam kakve veze imaju tvoji postovi sa osiguranjem i ne znam da li da odgovorim ista. Ako ne odgovorim, onda nije dobro, jer ce Sneki ili neko drugi da kaze kako izbegavam pitanja. Ako odgovorim, onda nije dobro, jer ce Sneki ili neko drugi da kaze kako skrecem sa teme. Nisam ja krenuo pricu o Srbiji i Americi nego je Momir prvi krenuo o tome. Ali eto ako je vama zanimljivo da citate Orisnovo glupiranje, evo jos malo.

Sto se tice psihijatra, da redovno izlazem svoj slucaj. Nemam para (nisam jos "naucio" da investiram, zato citam forume na srpskom ;) da platim psihijatra privatno, pa zato svoj slucaj iznosim javno preko foruma, trazeci nekog "pro bono" psihijatra da komentarise. Mogu i amateri psihijatri, ne moraju samo profesionalci. Na kraju krajeva, na forumima o investiranju se javljaju amateri investitori a ne profesionalci.

Ti kazes da ucestvujem na 20 foruma na srpskom. Preterujes. Trenutno su aktivni ovaj forum, SerbianCafe i B92, a na Economy Forumu pisem sam sa sobom, cisto radi pracenja NII portfolija. Pre su bili jos jedan forum gde se Dusan javljao (trenutno sam zaboravio ime), neki valjda zvani fininvest gde je vlasnik hteo da prodaje neku reklamu o Forex-u i banovao me cim sam rekao ljudima da Forex nije dobar za "investiranje", i mozda eventualno jos jedan forum. Znaci, ukupno 6 ili 7.

Da li ima jos neki forum o finansijama na srpskom? Kao sto vidis, Orisni se javlja samo za finansije. Naravno, mogao bi neko od ljudi ko pise iza nick-a Orisni da se javlja i pod drugim nick-ovima na drugim temama. :) Ali da li si ti nekad primetio nekog drugog ko ima isti stil pisanja?

Teletrader ::
ljudi iz dijaspore pljuju po državi iz koje su ponikli
Mozes li naci neki post gde sam ja pljuvao po bilo kojoj drzavi ili po bilo kome? Na EF sam uvek bio protiv diskusije oko politike jer to samo vodi rascepu foruma.

Za kraj, ne znam odakle vam ta ideja da ja "uvaljujem" bilo kome bilo kakvo osiguranje. Ja sam samo pokusao da nadjem konkretne podatke za poredjenje zivotnog osiguranja u Srbiji. Podataka jos uvek nema, ali generalan zakljucak se da izvuci.

AKO VAM NE TREBA ZIVOTNO OSIGURANJE, NE UZIMAJTE GA.

AKO ZELITE ZIVOTNO OSIGURANJE, UZMITE RIZIKO NE MESOVITO.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1624
Points : 5158
Datum upisa : 01.11.2010

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 8 Avg - 0:58

Orisni ::
Nemam para (nisam jos "naucio" da investiram, zato citam forume na srpskom ;) da platim psihijatra privatno, pa zato svoj slucaj iznosim javno preko foruma, trazeci nekog "pro bono" psihijatra da komentarise. Mogu i amateri psihijatri, ne moraju samo profesionalci. Na kraju krajeva, na forumima o investiranju se javljaju amateri investitori a ne profesionalci.

ovde si na pravom mestu, sve sami profesionalci. što psihijatri što životni savetnici i poneki duhovni vodič

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 994
Points : 2799
Datum upisa : 05.09.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 8 Avg - 1:12

OK.... o tvojoj tugi, majci, prijateljima (ako si ih imao) u Srbiji, ne želiš, tvoje pravo....

A već su ti rekli UPISAĆEMO to životno (rizik) osiguranje, da te usrećimo...

Jesmo li time završili ovu diskusiju, ili ćemo o tvojoj tugi, mržnji prema zemlji iz koje si porekao...

O svemu što si ostavio, majci (ako je imaš, ili ocu - koga možda mrziš) o tome ko si ti i šta si?
Jel imaš neku reč o tome (li si forumaški vešt - pa izbegavaš teme koje ti ne prijaju)?

USA je velika država koja ima hegrmonističke aspiracije i ako si deo toga onda nema šta da se diskutuje - ti si - GRADJANIN SVETA!!

A životno osiguranje (rizik) je samo deo te priče, objasnio sam ti kako to Srbin u Srbiji gleda i posmatra, ali tebe to ne zanima jer ti si gradjanin USA, gradjanin najmoćnije zemlje na svetu (ako imaš njihovo državljanstvo) ali - mi nismo i nemamo njihovo državljanstvo - a možda ga ni ne želimo!

Fmember@
Ne mešaj se u stvari koje prevazilaze tvoj intelektualni nivo!
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 8 Avg - 5:13

Teletrader ::
o tvojoj tugi, majci, prijateljima (ako si ih imao) u Srbiji, ne želiš
Ako hoces da pricas o emigraciji, forum o investiranju i tema o osiguranju nisu bas najbolje mesto. Ako te zanima emigracija, otvori novu temu (i reci mi gde je, posto ja ne citam sve teme na ovom forumu) ili predji na neku drugi forum gde se prica o tome, npr. http://forum.b92.net/forum/118-emigracija-i-imigracija/  (E sad, hajde ti pogodi sta "Orisni" pise tamo.)

Ali tebi je izgleda vise do glupiranja ili vredjanja nego do ozbiljne diskusije. Evo onda da ostavim prvo jedno glupiranje, zatim jedan komentar na vredjanje, i na kraju pitanje za ozbiljnu diskusiju.

Teletubis ::
ti si - GRADJANIN SVETA!!
Ne, ja sam Gradjanin Steva (skraceno od Stevan) a ne Gradjanin Sveta (skraceno od Svetozar). Inace, ozbiljno, putujem po svetu, sto je jos jedan od razloga da imam zivotno osiguranje, mada vecina ne pokriva pad aviona.

Teletrader ::
Fmember@ Ne mešaj se u stvari koje prevazilaze tvoj intelektualni nivo!
Zasto je potrebno ovo vredjanje? Ne znam da li vas dvojica imate neku pozadinu sukoba, ali smatram da forum gubi ovakvim recnikom. "(Narodna) Moderacijo, postupi po naredjenju" i opominji/banuj.

Zapravo mozda je uzrok ovog vredjanja moje javljanje. Izgleda da ponekad uspem da iziritiram forumase, mada mi nikad nije cilj da napadam nekoga ko mi nije nista zlo ucinio. Meni zaista nije jasno kako i zasto moje pisanje nekoga iritira. Ako ljudi to mogu da mi objasne, probao bih da promenim pisanje. Ali ako ne mogu da objasne, onda je mozda jedino resenje da se povucem sa diskusije.

Teletrader ::
Jesmo li time završili ovu diskusiju
Ne, diskusija o konkretnim podacima za poredjenje zivotnog osiguranja nije pratkicno ni krenula. Shvatam da to mozda ne zanima tebe, ili vecinu forumasa, ali onda jednostavno zaobidjite ovu temu.

Jedini koji je bio napisao nesto konkretno je bio MMcorp. Medjutim, ispostavilo se da je pogresio nesto oko godina (on valjda rece 53, a Dusan ga je ispravio da je 58) i pogresio oko drzavnih obveznica (on rece da fizicka lica ne mogu da kupuju, a na drugoj temi na forumu je objasnjenje kako zapravo mogu da kupuju preko brokera). On je bio obecao i da ce pitati neke prijatelje koji imaju zivotno osiguranje da mu kazu kakvu su "pripisanu dobit" (ili kako se to vec zove) dobili u svojim pismima, ali to nije javio (jos). Takodje nije rekao koliko je on para dobio kad je bio raskinuo svoje mesovito osiguranje.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1624
Points : 5158
Datum upisa : 01.11.2010

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 8 Avg - 7:55

Teletrader ::

Fmember@
Ne mešaj se u stvari koje prevazilaze tvoj intelektualni nivo!

Ah, da... tu su i profesionalni psiholozi.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeNed 10 Avg - 4:15

Kad smo vec kod raznih vrsta profesionalaca i konkretno profesionalnih statisticara, Teletrader je (implicitno) postavio odlicno pitanje...

Teletrader ::
sad bi ti da SRBIMA uvaluiš životno osiguranje (rizik) hej... ne [uzimaju] jer smatraju da je to baksuz
Da li je uzimanje zivotnog osiguranja zaista baksuz, tj. da li ljudi koji imaju zivotno osiguranje umiru vise nego ljudi koji nemaju zivotno osiguranje? Nemam podatke o tome. Postoje razlozi zasto bi oni koji imaju osiguranje umirali cesce nego oni koji nemaju, npr. mozda osiguranje uzimaju oni koji su veci rizik zbog zivotnog stila. No, pretpostavljam da generalno u proseku ljudi koji imaju osiguranje umiru manje nego ljudi koji nemaju osiguranje. Razlog je sto ljudi koji imaju osiguranje u proseku imaju vise para nego ljudi koji nemaju osiguranje, a oni koji imaju vise para u proseku zive duze. Primetite da je "u proseku" naglaseno tri puta tako da nemojte sad da navodite neke primere tipa "moj komsija je bio uzeo zivotno osiguranje i udario ga kamion posle sest meseci". Ako nemate tacno statistiku za poredjenje (koliki je procenat ljudi koji su imali osiguranje umro i koliki je procenat ljudi koji nisu imali osiguranje umro, iliti od ljudi koji su umrli koliko je imalo osiguranje a koliko nije i medju generalnom populacijom koliko ima osiguranje a koliko nema), onda ne moze nista da se tacno tvrdi. Naravno, sve i da generalna statistika postoji, trebalo bi videti koji faktori uticu na ishod osim imanja zivotnog osiguranja, npr. barem ti trebalo raditi "ceteris paribus" poredjenje na osnovu pola, primanja i zdravlja.

Ali moja pretpostavka je da je neuzimanje osiguranja baksuz. Znaci, ako uzmes zivotno osiguranje, onda su vece sanse da prezivis. :) Tako barem proverbijalni "mali Perica" intepretira odnos korelacije i kauzacije.

Poenta za kraj: AKO vam zivotno osiguranje treba, zato sto neko zavisi od vasih primanja (ili zato sto zelite da uzmete osiguranje da povecate sanse da prezivite :), ONDA uzmite RIZIKO osiguranje (NE mesovito!).
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSre 13 Avg - 8:13

Orisni, evo konkretne ponude koju sam dobio juče:


20.000eur osigurana suma na 20god (godišnja premija u svim slučajevima):
Riziko: 92eur (za slučaj smrti, smrti usled nezgode, usled saobraćajne nezgode, trajni invaliditet kao posledica nezgode).
Mešovito: imaju tri kategorije od 881eur do 963eur. Prva i najjeftinija kategorija ima osigurana suma x 1 za sve slučaje. Druga kategorija ima 2x osigurana suma za slučaj smrti usled nezgode i usled saobraćajne nezgode. Treća kategorija ima 2x osigurana suma za slučaj smrti usled nezgode i 3x usled saobraćajne nezgode.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSre 13 Avg - 20:03

Dusan ::
20.000eur osigurana suma na 20god
Riziko: 92eur godisnja premija
Mešovito: 881eur godisnja premija (za istu osiguranu sumu kao i riziko)
Hvala na konkretnim podacima, Dusane! Znaci, razlika u premiji je 789eur za isto osiguranje. Sta oni garantuju da ces dobiti na mesovitom u slucaju dozivljenja? Ako garantuju tih 20.000eur, to je 2,21% godisnje u najboljem slucaju, jer je FV(2.21%,20,789,0,1) oko 20.000. Jos jedno pitanje, ako budes imao mogucnosti da saznas vise, kakvi su penali u slucaju raskida mesovitog osiguranja? Hvala jos jednom!

Za poredjenje sam uzeo samo najjeftinije mesovito. Ovo ostalo gde daju vise za AD&D je ionako nesto sto ne treba uzimati.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2081
Points : 5778
Datum upisa : 06.12.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeČet 14 Avg - 11:16

Vidim da si za sebe pronašao os. koje ti najviše odgovara. I to je dobro, verujem da si ga i zaključio sa nekom os. kućom.

Ali je bezobrazno i drsko tvrditi da je to najbolje osiguranje!
Otkud ti znaš šta su moje potrebe i želje, ili mog druga, prijatelja?
Zato i postoje svi ti modeli osiguranja jer nismo svi isti a ni potrebe...

Svako treba sam da odabere osiguranje koje mu odgovara.

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 15 Avg - 14:40

Orisni, nije mi rečeno da li se tu nešto garantuje. Ima još jedna rentna varijanta gde dobijaš "penziju" nakon 20god (883eur je godišnja premija). 4.035eur godišnje na 5 god, 2.117,39eur na 10god i 1.163eurna 20god (to su valjda garantovani iznosi). Za raskid ugovora nisam pitao, ali verujem da je vrlo povoljno za klijenta :) pitaću prijatelja kad se vrati s odmora, da ga sad ne gnjavim.


Momire: o'ladi... Drsko i bezobrazno je ono što ti radiš na NIIS-u i uopšte kako se odnosiš prema drugim članovima (prema Orisnom između ostalih).

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePet 15 Avg - 23:51

Ako moze malo sale na ovom forumu...

Vidim da si za sebe pronasao investiranje koje ti najvise odgovara: "Deluje da su obveznice Srbije u EUR jedina prava stvar za konzervativne ulagače...". I to je dobro, verujem da si ga i zakljucio sa drzavom preko nekog brokera.

Ali je bezobrazno i drsko tvrditi da je to najbolje investiranje!
Otkud ti znas sta su moje potrebe i zelje, ili mog druga, prijatelja?
Zato i postoje svi ti modeli investiranja jer nismo svi isti a ni potrebe...

Svako treba sam da odabere investiranje koje mu odgovara.

Eto recimo moj drug, prijatelj radi u banci koja daje 2% godisnje na evre orocene na godinu dana. Kako ti onda mozes da tvrdis da su obveznice drzave Srbije koje daju 3,19% u evrima na godinu dana jedina prava stvar? Potrebe i zelje moga druga, prijatelja su da neko stedi kod njega na 2% i da onda moj drug, prijatelj kupi obveznice na 3,19% i tako uzme sebi razliku od 1,19%. Za mog druga, prijatelja je najbolje da ti stedis kod njega u banci. Mene nije briga da li je za tebe bolje da ti dobijes 3,19% ili 2%. Meni je bitno da moj drug, prijatelj dobije 1,19%.

Sad je kraj sale i mozete da krenete svi da se smejete, ukljucujuci i Momira.

Ali, ozbiljno, ista je prica sa osiguranjem kao i sa investiranjem. To sto mozda ti ili tvoj drug, prijatelj radite u osiguravajucoj kuci i sto vama, zbog daleko vece provizije na prodaju "mesovitog osiguranja" nego na prodaju "riziko osiguranja", odgovara da nekome uvalite "mesovito osiguranje" koje je skuplje/losije nego "riziko osiguranje plus stednja kroz obveznice", to ne znaci da je onome ko kupuje zivotno osiguranje bolje da uzme mesovito nego riziko. Ne kazem da nema 1-2-3% slucajeva gde je za nekoga bolje uzeti mesovito osiguranje (cak i u Americi, zastita para od dugova, tretman pri razvodu, maksimiziranje dobrovoljne penzije, itd.), ali je u 97-98-99% slucajeva bolje uzeti riziko osiguranje (i onda razliku od premija stedeti i investirati vec prema planu investiranja). Zato je jednostavan, praktican savet: AKO VAM TREBA ZIVOTNO OSIGURANJE, UZMITE RIZIKO OSIGURANJE (NE MESOVITO)! Ako neko spada u tih 1-2-3% da moze da benefituje od mesovitog osiguranja, vec ce imati finansijske savetnike i nece traziti informacije po forumima. Eto, ako ti mislis da je za znatno veci broj ljudi bolje da imaju mesovito osiguranje nego riziko osiguranje, mozes li onda objasniti kako je to (ali bez da ponavljas ispraznu floskulu da se na mesovitom osiguranju nesto para dobija i pri dozivljenju).

E sad, ono sto je lose, ali sto iskreno priznajem, je da ja nemam brojke za Srbiju da pokazem da je riziko osiguranje zaista bolje od mesovitog. Ali posto, pod jedan, niko nije pokazao brojke da je mesovito osiguranje bolje (mada dosta ljudi tvrdi da jeste bolje jer ne razumeju kako da rade poredjenje nego ponavljaju kao papagaji "ali na mesovitom dobijas nesto para i u slucaju dozviljenja"), i pod dva, citamo clanke kako su ljudi izgubili silne pare na mesovitom osiguranju (jesi li procitao clanak za koji sam ostavio link, gde je neki agent uvalio nekim zenama bespotrebno mesovito osiguranje; sve i da neko radi kao agent osiguravajuce kuce, morao bi da prizna da je clanak tuzan i da nisu krive te zene koje su uzele osiguranje nego agent koji im je uvalio), onda se izvodi zakljucak da je mesovito osiguranje losije (za ogromnu vecinu ljudi). Eto opet ponavljam: ako ti mislis da je mesovito osiguranje nekako mnogo bolje, objasni onda kako je to. Ako se ispostavi i posle tvog objasnjenja da je i dalje to mesovito bolje samo za 1-2-3% ljudi, onda ce barem u tom objasnjenju biti nesto sto kaze ljudima kako da odluce da li spadaju u tih 1-2-3% (i da onda uzmu mesovito osiguranje) ili spadaju u ostalih 97-98-99% (i da onda uzmu riziko osiguranje).
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSub 16 Avg - 0:06

Dusan ::
Orisni, nije mi rečeno da li se tu nešto garantuje.
Bez toga sta i kako "garantuju" (obicno agenti pricaju mnogo vise nego sto zaista pise u ugovoru i sto zaista osiguravajuca kuca garantuje!) ne moze da se pravi dobro poredjenje izmedju mesovitog i riziko osiguranja. Ja sam prvi za to da se napravi fer poredjenje da se vidi koliko zaista vise kosta mesovito osiguranje (tj. drugim recima kolika je stopa stednja na tom osiguranju). Onda svako moze sam za sebe da odluci da li da uzme mesovito ili riziko. Ali jedan od problema sa mesovitim osiguranjem je i taj sto ne mozes da nadjes tacno podatke koliki prinos daje na stednju. Eto cak ne moze lako da se nadje ni koliki su prinos davali u proslosti da ne pricamo o tome sta garantuju (ili "garantuju") za buducnost.

Razlog zasto se vise gura mesovito osiguranje nego riziko osiguranje je sto mesovito donosi veci profit osiguravajucoj kuci (i dakle manji prinos osiguraniku nego da je pare stavio na stednju) i sto mesovito placa daleko vecu proviziju agentima osiguranja.

Dusan ::
Ima još jedna rentna varijanta gde dobijaš "penziju" nakon 20god (883eur je godišnja premija). 4.035eur godišnje na 5 god

Okej, ako je to zaista garantovano, onda bi barem na osnovu toga moglo da se sracuna koliki je prinos na stednju na mesovitom osiguranju. Znaci, placas 20 godina 883E (umesto 92E na riziko) i onda posle 20 godine dobijes u sledecih 5 godina po 4035E godisnje. Ne daju ti odjednom 5*4035E=20175E nego ti to isplate kroz pet godina. Naravno, trenutna vrednost (ili sadasnja, ne znam kako se prevodi "present value") tih 5*4035E u toj 20 godini ce biti manja nego tih 20175E, zapravo cak ce biti manja i od 20000E cak i po diskontnoj stopi od 0,5% godisnje. Tako ti na mesovitom osiguranju deo koji ide na stednju cak ne donese ni 20000E sto smo mi uzimali za racun. A i pri tom racunu smo nasli da je stopa svega 2,21%. Ovako je verovatno ispod 2%. Ali, dobro, to ima smisla ako moze da se investira na oko 3% (npr. nedavno prodate drzavne obveznice za 3,19%), i da onda osiguranje uzme profit od negde 1%. Mada, plasim se da oni uzimaju znatno veci profit i da nam cak ni ovaj racun nije pouzdan.

Dusan ::
Za raskid ugovora nisam pitao
Obicno se sline pare gube na pocetku. Eto u onom clanku sto sam ostavio link, zene su bile uplatile valjda oko 36000din (ako se dobro secam), a dobile su nazad 1000din. Ne znam zasto MMcorp nije ostavio svoje tacne podatke ako je vec raskinuo osiguranje.
Nazad na vrh Ići dole
MMcorp
Our family
Our  family



Broj poruka : 177
Godina : 52
Localisation : Belgrade
Points : 488
Datum upisa : 17.07.2013

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSub 16 Avg - 13:51

Da li moze ova tema da se prebaci u sekciju Edukacija ili Sve i svasta posto nema veze sa akcijama osiguravajucih kuca?
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP
MORNAR


Broj poruka : 709
Points : 1925
Datum upisa : 28.01.2010

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeSub 16 Avg - 17:56

MMcorp

Shvati ovu temu kao blog kolege Orisnog...  affraid 
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeNed 17 Avg - 1:53

MMcorp ::
Da li moze ova tema da se prebaci u sekciju Edukacija ili Sve i svasta posto nema veze sa akcijama osiguravajucih kuca?
Kad je ova tema pa i bila o akcijama osiguravajucih kuca? Tema je pocela sa ovim pitanjem: "Da li preporucujete da se uzme neko od neobaveznih osiguranja u Srbiji i koje?"

Pa i sam si na ovoj temi pisao o par stvari:
1) Da je granica za neko dobrovoljno penziono osiguranje 53 godine (posle se ispostavilo da je 58 godina)
2) Da fizicka lica u Srbiji ne mogu da kupuju drzavne obveznice (posle se ispostavilo da mogu, ali moraju preko brokera ne mogu direktno)
3) Da si raskinuo svoje mesovito zivotno osiguranje (ali do dan danas nisi objavio koliko si para dobio pri tom raskidu)
4) Da ces pitati neke prijatelje koji dobijaju pisma od osiguravajucih kuca za njihova mesovita osiguranja da ti kazu koliki prinos imaju (ali do dan danas nisi objavio tacan prinos)

Hoces li da kazes nesto u vezi 3) ili 4). Hajde razumem za 4) da ne zelis da cimas prijatelje. Ali za 3), ako ne mozes da se setis koliko si (malo) para dobio pri raskidu mesovitog zivotnog osiguranja, mozes li barem da nadjes ako imas zapisano (sa 's' ne sa 'sh')?

Shvati ovu temu kao edukaciju kolege Orisnog. (Nebitno je da li to znaci da Orisni nekoga edukuje ili da njega drugi edukuju. :)

LJUDI, AKO VAM TREBA ZIVOTNO OSIGURANJE U SRBIJI, UZIMAJTE SAMO RIZIKO OSIGURANJE, NE MESOVITO OSIGURANJE!
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 3001
Godina : 48
Localisation : N.BGD
Points : 5587
Datum upisa : 22.05.2007

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePon 18 Avg - 3:59

Orisni ::
LJUDI, AKO VAM TREBA ZIVOTNO OSIGURANJE U SRBIJI, UZIMAJTE SAMO RIZIKO OSIGURANJE, NE MESOVITO OSIGURANJE!

Šta tebe kvalifikuje da deliš ovakve savete?
Da nisi stručnjak koji se ceo život bavi osiguranjima ili ti se samo "javlja" da je to "najbolje"?

Osim toga: pošto si proteklih godina već pisao o tome zašto na 20 god,? Zašto ne na 35 ili 40 god?

Otukd ti hrabrost da različitim ljudima sa različitim potreba deliš savete?

Da li uopšte znaš koje sve varijante mešovitog osiguranja postoje?

Ja eto hoću mešovito osiguranje. Jer sam ja glup ili loš čovek zbog toga?
Hoću da ako se razbolim osiguranje udje sa 200.000 evra i omogući mi lečenje, ako je potrebno i u inostranstvu i hoću da ako mi zatreba hitno keš od osiguranja dobijem koliko god malo - ali nešto od one sume koju sam uplatio...

Shvati da nisu svi ljudi isti, a to što ti "misliš" je možda, ali samo MOŽDA najbolje za tebe, ali je velika hrabrost da to generalizuješ i širiš kao opštu istinu...

Šta ti znaš o monjim potrebama i mom imovinskom stanju, ili šta je za mene najbolje, da bi tako paušalno lupetao šta meni treba?

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimePon 18 Avg - 6:53

Kobe Bryant ::
Šta tebe kvalifikuje da deliš ovakve savete? Otukd ti hrabrost da različitim ljudima sa različitim potreba deliš savete?
"Kvalifikuje" me i hrabrost mi daje odgovornost prema govornom podrucju sa koga dobijam korisne, besplatne savete zbog hrabrosti i darezljivosti ljudi koji mi daju takve savete.

Zasto niko drugi od forumasa ne pokrece ovakve teme? Zasto vas niciji drugi post toliko ne nervira koliko moje pisanje? Eto ovo moje pisanje o osiguranju nije sustinski drugacije nego sto je Mistery 011 napisao 31-og maja 2011-e na ovoj temi. Ali njegov post je bio ozbiljan i kulturan, bez velikih slova, i nije privukao paznju. Moj post sa velikim slovima privlaci paznju, pa ce barem vise ljudi naterati da misle o zivotnom osiguranju.

Kobe Bryant ::
Osim toga: pošto si proteklih godina već pisao o tome zašto na 20 god,? Zašto ne na 35 ili 40 god?
Zato sto zivotno osiguranje uzimas na rok na koji neko zavisi od tvojih primanja, recimo imas malo dete i treba ti osiguranje dok se ono ne iskoluje (recimo dete ima 5 godina i ocekujes da zavrsis fakultet i nadje posao oko 25-e) ili imas kredit na nekretninu i treba ti osiguranje dok se kredit ne otplati (recimo kredit na 20 godina). Ako ti treba na duze (recimo imas dete sa specijalnim potrebama za koje ne ocekujes da se finansijski osamostali), onda su to vec posebni, redji slucajevi za koje treba dodatno planirati.

Kobe Bryant ::
Da li uopšte znaš koje sve varijante mešovitog osiguranja postoje?
Znam prilicno dobro sta postoji u Americi, ali nemam pojma sta postoji u Srbiji. Posto jos niko na forumima godinama nije dao KONKRETAN PRIMER (kao ono sto si me pitao na drugoj temi o indeksima da se da KONKRETAN PRIMER) gde je mesovito osiguranje u Srbiji bolje za vecinu ljudi, onda pretpostavljam da takvog mesovitog osiguranja ni nema.

Eto ako ti mozes da das KONKRETNE PRIMERE kako da neko odluci da li uzme mesovito osiguranje (i koje) ili da uzme riziko osiguranje, onda nam daj te primere. Ja cu ti prvi biti zahvalan, ne zato sto meni licno treba zivotno osiguranje u Srbiji, nego zato sto ces poboljsati diskusiju na forumu.

Ti si izgleda vec hteo da navedes dva neka primera.

Ovo je jedan primer:
Kobe Bryant ::
Hoću da ako se razbolim osiguranje udje sa 200.000 evra i omogući mi lečenje, ako je potrebno i u inostranstvu
Da li kazes da jedino mesovita osiguranja nude taj "rider" za bolest? Da li si siguran da to ne moze da se kupi za riziko osiguranje ili samo po sebi? Ako smem da promenim tvoje pitanje: Da li uopšte znaš koje sve varijante riziko osiguranja postoje?


Inace da dodam ovde da iako na forumima pricamo uglavnom o zivotnom osiguranju, svakako treba imati i druga osiguranja kao zdravstveno, zubarsko, ocno, "disability"... O tome znam jos manje sta i kako postoji u Srbiji. Zivotno je obicno najlakse da se razume, ali vidis da cak ni o tome ne mozemo da nadjemo KONKRETNE PRIMERE.

Ovo je tvoj drugi primer:
Kobe Bryant ::
i hoću da ako mi zatreba hitno keš od osiguranja dobijem koliko god malo - ali nešto od one sume koju sam uplatio...
Ali ovo je klasican primer nerazumevanja tipa "mesovito osiguranje je bolje od riziko osiguranja jer ima i elemente stednje". To je poredjenje baba i zaba. Ako hoces da pravilno poredis mesovito i riziko osiguranje, onda nemoj da poredis samo placanje premija nego uzmi u obzir i to da je premija na riziko osiguranje znatno manja i da razliku izmedju ta dva osiguranja ti sam mozes da stedis/investiras.

Eto u primeru brojki koje je Dusan izneo, razlika u premiji je nekih 790E godisnje. Recimo da to stedis tri godine, imaces 2370E (ne racunajuci jos zaradu koja dodje na to). Znaci, ako imas riziko osiguranje i hitno ti zatreba kes, ti mozes da dobijes 2370E (plus zarada!) od samog sebe. A koliko bi dobio od mesovitog zivotnog osiguranja ako rasnikes ugovor posle tri godine?

Tvoje poredjenje je izgleda sledeceg tipa. Na mesovitom osiguranju se i stedi, pa iako placam ~880E, to je dobro, jer mogu da dobijem (jako!) mali deo toga nazad ako mi bas treba hitno. Na riziko osiguranju se ne stedi, pa kad platim 90E, onda razliku od 790E pojedem/popijem/popusim/proputujem, pa posle kad/ako mi trebaju pare, onda nemam vise tih para. Pa, tacno je da pare nemas ako si ih potrosio, ali nisam ti ja rekao da trosis sve te pare.

Mozes li ti sad da das neke bolje KONKRETNE PRIMERE kako treba u Srbiji odluciti o zivotnom osiguranju? Ja bih bio najsrecniji da postoji jednostavno uputstvo na srpskom koje objasnjava ljudima kako da odaberu osiguranje, cak i da to uputstvo pokaze da sam ja bio u krivu i da je riziko osiguranje bolje samo u malom broju od 5% slucajeva dok je mesovito bolje u vecem broju od 95% slucajeva. Ali takvo uputstvo ne postoji za sada, mada mozda ovaj forum ili neki drugi nekad smogne snage da napise takvo nesto. Nemoj mi samo reci da je uputstvo "pitati agente osiguranja"! Oni imaju veliki "konflikt interesa" da ti prodaju ono sto njima donosi najvise para, a ne ono sto je najbolje za tebe.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 3001
Godina : 48
Localisation : N.BGD
Points : 5587
Datum upisa : 22.05.2007

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 19 Avg - 0:30

Tako sam i mislio - dakle amater koji misli da je Nikola Tesla...

Osiguranje bilo čega nije igra, već se za to ljudi obucavaju po nekad i godinama, a stara srpska glasi: lako je tudjum k... gloginje mlatiti!

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1624
Points : 5158
Datum upisa : 01.11.2010

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 19 Avg - 0:49

Kobe Bryant ::
Tako sam i mislio - dakle amater koji misli da je Nikola Tesla...

Osiguranje bilo čega nije igra, već se za to ljudi obucavaju po nekad i godinama, a stara srpska glasi: lako je tudjum k... gloginje mlatiti!

ok, jel moze onda neko od profesionalaca da objasni zasto je bolje ulagati 900 eu u mesovito osiguranje nego uloziti 100 u riziko a 800 ulagati u na primer drzavne obveznice?

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 19 Avg - 11:20

@Kobe Bryant
Eto posto ti znas vise od mene, objasni Fmember-u na KONKRETNOM PRIMERU kako je to mesovito osiguranje od 800E bolje nego riziko osiguranje od 100E plus kupovina obveznica za 700E. Ako ne znas to da objasnis, onda ostaje onome sto sam rekao: AKO VAM TREBA ZIVOTNO OSIGURANJE, UZMITE RIZIKO NE MESOVITO! Posto je taj savet ispravan i dobar, nije bitno ko ga daje.
Nazad na vrh Ići dole
Tenerife
VIP
VIP
Tenerife


Broj poruka : 739
Points : 2460
Datum upisa : 02.10.2013

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 19 Avg - 12:00

@orisni
jel tebe neko vukao za uši da pišeš na forumu? Što ne pišeš na svom webu, blogu ili gde god već gde ćeš samog sebe poštedeti borbe sa vetrenjačama. Koliko vidim, bilo koja tema da je, ti si neverovatno nadr**n na sve ove dobre ljude. Ti si baš rešio da pukneš sa živcima što pre? Izgledaš kao da si u 24-25 godina pun testosterona a da neznaš šta sa tim. Sedi napiši šta imaš na umu a zatim baci link ovde, budi spreman da primiš kritiku ako nešto od toga vredi pažnje. Svešto je nekome ispravno i dobro, drugima nije, trećima možda bude. Nije sve uniformno tek tako.

pozdav.

_________________
Folk je narod, turbo je sistem ubrizgavanja goriva
pod pritiskom u cilindar motora sa unutrašnjim sagorevanjem

Turbo folk je gorenje naroda, svako pospešivanje tog sagorevanja
je turbo folk, razbuktavanje najnižih strasti kod homo sapiensa

Glasački listić koji omogućuje svakoj budali da ga ispravno popuni je turbo folk
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?   Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji? - Page 3 Icon_minitimeUto 19 Avg - 12:22

Da, zaista puno moze da se sazna i nauci od kolege Orisnog, ali, nedavno, na godisnjem, uzivao sam u prici sa ljudima koji cuvaju stoku po nekim vrletima. Moje "obrazovanje" me ni malo nije cinilo razlicitim od njih. O mnogo stvari znaju vise od mene, a i sam njihov stav o zivotu je za postovanje. Mislim da je ovde problem u stavu i da to bode oci ljudima na forumu. Naravno, komentar je bez i najmanje namere da uvredi bilo koga
Nazad na vrh Ići dole
 
Da li ima neko iskustva sa osiguranjem u Srbiji?
Nazad na vrh 
Strana 3 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Klub prijatelja JUGOREMEDIJE AD ZRENJANIN (2. DEO)
» Osnivanje D.O.O. - vasa iskustva....
» Akcionarstvo u Srbiji

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Osiguravajuća društva fun club-
Skoči na: