BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 POČETNIČKA PITANJA

Ići dole 
+68
Big Brle
marjanovicgane
s.nikolić
Nina Zeljko
Alonisos
dejan9898
Big Beast
trind
C R A Z Y
Miros Lav
mr Bean
Ilija
Zeljko321
Nikola
Ars Vivendi
Racunarko
Voiceoflaw
Boby
Aritmeticar
Ivan002
MORNAR
Delboj
Light
Bjekam23
Fast
Vladimirmitr
Aleks
Marioss
Popaj
vladimir473
LUMTDZOS
Limited011
Steve McQueen
Sasuolo
Fmember
bozasine
Biljana08
MarkoJTD
Zeljko
KRUSKA
Dnenad85
BBrroo
Prokuplje
Dkolak
Dalaj Lama
Kupi akcije
Boranija
Putnik
Joca
Cope
Turttless
marijacija
Friz
1jelena
BRABUS
Vidovnjak
Dusan
BojanNS
Sare
yuga
MightyZ
Milos86
Sneki
masni1
matrix
miljan
Rade
sure
72 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/17/2020, 13:59

Ako je zarada neke firme 10 din po akciji u protekloj godini,

da li je onda dividenda max 10 din ako se isplati 100% profita  u dividende?

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
s.nikolić
Still learning
Still learning
s.nikolić


Broj poruka : 75
Points : 264
Datum upisa : 25.05.2020

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 13:24

Ima ovde iskusnijih kolega, koji bi mogli da odgovore na ovo pitanje. 

Mislim da na visinu dividende pored ostvarenih rezultata u polsovanju utiče i poslovna poltika preduzeća. Na našoj berzi imate različite pristupe ovoj problematici. Naftna industrija Srbije NIIS ispalćuje akcionarima 25% ostvarene dobiti u prethodnoj godini. Filip Moris (DINNPB) akcionarima isplaćuje celokupnu dobit. Svaka firma na godišnjoj skupštini akcionara donosi odluku o visini dividende.
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 14:20

s.nikolić ::
Ima ovde iskusnijih kolega, koji bi mogli da odgovore na ovo pitanje. 

Mislim da na visinu dividende pored ostvarenih rezultata u polsovanju utiče i poslovna poltika preduzeća. Na našoj berzi imate različite pristupe ovoj problematici. Naftna industrija Srbije NIIS ispalćuje akcionarima 25% ostvarene dobiti u prethodnoj godini. Filip Moris (DINNPB) akcionarima isplaćuje celokupnu dobit. Svaka firma na godišnjoj skupštini akcionara donosi odluku o visini dividende.
Da, ali koliko je maksimalno moguce.

Ako je zarada po akciji 10 din, na primer, kolika je maksimalna dividenda u tom slucaju ili se obracunava po nekom drugom parametru?

Da li se racuna preko zarade po akciji pa procenat od toga?

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 943
Points : 2028
Datum upisa : 10.09.2018

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 16:44

Mislim da ljudi rado čitaju vaše komentare...... Pretpostavljam da misliš na stavku u "Bilansu uspeha" - Osnovna zarada po akciji......... Možda ovo može pomoći.

file:///C:/Users/x/Downloads/MRS%2033%20-%20Zarada%20po%20akciji.pdf

Izgleda da ne mora da se poklopi sa maksimalnom dividendom.... koliko sam čitao.
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 17:06

Hvala. Pomoglo je.

Koliko shvatam (nisam ekonomista), zarada po akciji jeste maksimalni iznos dividende po akciji, ali samo ako nema prioritetnih potrazilaca, tj. ako nema prioritetnih akcija.

Ako su sve akcije nekog preduzeca obicne akcije onda zarada po akciji iznosi maksimalni iznos dividende?

Drago bi mi bilo da ovo jos neko rastumaci.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Delboj
Our family
Our  family
Delboj


Broj poruka : 314
Godina : 38
Points : 1121
Datum upisa : 03.12.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 17:10

U teoriji maksimalna dividenda po akciji definisana je visinom nerasporedjene dobiti u bilansu stanja, uz pretpostavku da preduzece nema nepokriveni gubitak iz ranijih godina.
Znaci, ako preduzece ima nerasporedjenu dobit od 100 mil + ostvarenu dobit od 20 mil za prethodnu godinu, moze da isplati 120 mil kroz dividendu. Ogranicenja moze da ima u slucaju da ima iskazan gubitak iz ranijih godina u bilansu ili da ima neku obavezu prema poveriocima (citaj bankama) da ne isplacuju dividendu ili da moze da isplati samo odredjeni % od dobiti.

U realnosti, visina dividende zavisi od poslovne kulture preduzeca, poslovne politike, investicionog plana i slobodnog cash-a.
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member
Dalaj Lama


Broj poruka : 708
Points : 1900
Datum upisa : 30.11.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 17:57



Ako je pitanje samo teoretsko: da, firma može celokupnu dobit da podeli akcionarima, ali se to u praksi skoro nikad ne dešava. Obično se deo doboti ostavi kao "rezerva".

_________________
Karma kažnjava sve
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 18:04

Pitanje je potpuno teoretsko.

U cilju edukacije. I toga da naučim da pricenim maksimalno moguću dividendu. Svestan sam da neće nikada biti maksimalna.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/18/2020, 22:03

AkiTaki ::
Pitanje je potpuno teoretsko.

U cilju edukacije. I toga da naučim da pricenim maksimalno moguću dividendu. Svestan sam da neće nikada biti maksimalna.
Lepo ti je Delboj objasnio, imaš lep primer iz 2019 g. na GMON, gde je zarada po akciji bila 23,41 za 2018g. a oni podelili 500,00 din. dividendu bruto, ali to se retko dešava.
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/24/2020, 12:18

Evo sa malim zakašnjenjem. Ograničenje u vezi dividende ti je predviđeno članom 275. Zakona o privrednim društvima koji kaže:

Ograničenja plaćanja akcionarima

Član 275

Društvo ne može vršiti plaćanja akcionarima ako je prema poslednjim godišnjim finansijskim izveštajima neto imovina društva manja, ili bi usled takve isplate postala manja, od uplaćenog osnovnog kapitala uvećanog za rezerve koje je društvo u obavezi da održava u skladu sa zakonom ili statutom, ako takve rezerve postoje, osim u slučaju smanjenja osnovnog kapitala.
Ukupan iznos isplata akcionarima za poslovnu godinu ne može biti veći od dobiti na kraju te poslovne godine, uvećane za neraspoređenu dobit iz prethodnih perioda i iznose rezervi predviđenih za raspodelu akcionarima, a umanjene za nepokrivene gubitke iz prethodnih perioda i iznose rezervi koje je društvo u obavezi da održava u skladu sa zakonom ili statutom, ako takve rezerve postoje.
Dakle, kao što kaže maksimalna isplata po akciji može biti:
(neraspoređena dobit + dobit iz prethodne godine + rezerve predviđene za raspodelu - nepokriveni gubici - obavezne ili statutarne rezerve) / broj akcija
U praksi u normalnim okolnostima pri kupovini akcija nemaš potrebe za određivanjem maksimalnog iznosa dividende jer kompanije određuju iznos dividende prema različitim okolnostima: cash-flow, buduća očekivanja, potrebe investiranja, koliko je većinskim akcionarima potrebna dividenda itd... a pri proceni cene akcije bi trebalo uključiti buduće diskontovane iznose dividendi koji ti svakako u ovom trenutku ne mogu biti poznati. To je pri normalnim okolnostima.
Sa druge strane, takođe se dešavalo da neko preuzme kompaniju i onda isplati jednokratno sebi dividendu u ogromnom iznosu upravo iz neraspoređene dobiti kako bi što pre pokrio deo kupovne cene te kompanije (ko je rekao AIK? od ). Ali to su vanredni slučajevi.  

Momir and AkiTaki like this post

Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/24/2020, 13:09

Hvala svima na odgovorima.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp

Momir likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Minic
Just looking
Just looking



Broj poruka : 12
Points : 42
Datum upisa : 20.06.2022

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/27/2023, 17:11

Imam jedno baš početničko pitanje, nadam se da mi možete pomoći. Ove godine prvi put očekujem dividendu od par AD.

Zanima me da li se dividenda isplaćuje na račun u Komercijalnoj (sada NLB) ukoliko sam akcije kupio preko njihove trader aplikacije? Ili bi trebalo da javim nekome u firmi na koji račun da mi se dividende isplate?

Konkretno u pitanju su NIIS, MTLC, i eventualno GFOM za sada.

Hvala unapred na pomoći
Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/27/2023, 17:35

Minic ::
Imam jedno baš početničko pitanje, nadam se da mi možete pomoći. Ove godine prvi put očekujem dividendu od par AD.

Zanima me da li se dividenda isplaćuje na račun u Komercijalnoj (sada NLB) ukoliko sam akcije kupio preko njihove trader aplikacije? Ili bi trebalo da javim nekome u firmi na koji račun da mi se dividende isplate?

Konkretno u pitanju su NIIS, MTLC, i eventualno GFOM za sada.

Hvala unapred na pomoći

Pare bi trebalo da ti legnu na račun u banci, tvoj lični račun. Nema veze preko koga si trgovao.

Prilikom potpisivanja ugovora sa bilo kojim brokerom, pa tako i sa komarcijalnom, trebalo bi da si im dao račun sa koga plaćaš akcije i na koji će ti biti uplaćen novac.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp

s.nikolić and Minic like this post

Nazad na vrh Ići dole
Perapostar
Still learning
Still learning



Broj poruka : 96
Godina : 35
Points : 255
Datum upisa : 28.05.2021

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/30/2023, 13:34

Molim iskusnije da mi objasne jednu stvar u vezi poreza na kapitalnu dobit.. Ukoliko sam kupovao jednu istu hartiju po razlicitoj ceni.. Tipa NIIS za 650,720 i 820 a prodao sam ga danas za 730 odredjeni broj kako da znam da li sam prodao hartije od 650 ili one od 820 dinara ? Posto ukoliko gledam svoje potrdw o realizaciji ne vidim nikakve razlike..
Hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
trind
Still learning
Still learning
trind


Broj poruka : 112
Points : 545
Datum upisa : 01.09.2013

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/30/2023, 13:55

Prva kupljena - prva prodata.

marjanovicgane, AkiTaki and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
AkiTaki
Our family
Our  family



Broj poruka : 340
Points : 743
Datum upisa : 15.12.2019

POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 5 Icon_minitime6/30/2023, 14:13

Perapostar ::
Molim iskusnije da mi objasne jednu stvar u vezi poreza na kapitalnu dobit.. Ukoliko sam kupovao jednu istu hartiju po razlicitoj ceni.. Tipa NIIS za 650,720 i 820  a prodao sam ga danas za 730 odredjeni broj kako da znam da li sam prodao hartije od 650 ili one od 820 dinara ? Posto ukoliko gledam svoje potrdw o realizaciji ne vidim nikakve razlike..
Hvala unapred

Prodao si one koje odneseš u poresku.
Da budem jasniji, ako imaš 100 kom po 600, 100 kom po 700 i 100 kom po 800, a prodao si na primer 75 kom po 730, onda ti odneseš potvrdu o prodaji i KOJU ŽELIŠ potvrdu o kupovini. Na osnovu toga koje si akcije izabrao da prodaš, obračunaće ti se dobit ili gubitak. A, ostaju ti one koje si zadržao. I ostaje ti 25 komada neprodatih, od te kupovine.

Možeš bilo koje da odabereš, nema nikakvih uslova.

_________________
Sve što napišem na forumu ne predstavlja niti preporuku za kupovinu te akcije, niti preporuku za prodaju.  comp

marjanovicgane and Perapostar like this post

Nazad na vrh Ići dole
 
POČETNIČKA PITANJA
Nazad na vrh 
Strana 5 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5
 Similar topics
-
» Pitanja
» Akcije u preuzimanju i druga pitanja o akcijama...
» Pozivanje kompanije radi postavljanja pitanja kao investitor

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: