BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 POČETNIČKA PITANJA

Ići dole 
+68
Big Brle
marjanovicgane
s.nikolić
Nina Zeljko
Alonisos
dejan9898
Big Beast
trind
C R A Z Y
Miros Lav
mr Bean
Ilija
Zeljko321
Nikola
Ars Vivendi
Racunarko
Voiceoflaw
Boby
Aritmeticar
Ivan002
MORNAR
Delboj
Light
Bjekam23
Fast
Vladimirmitr
Aleks
Marioss
Popaj
vladimir473
LUMTDZOS
Limited011
Steve McQueen
Sasuolo
Fmember
bozasine
Biljana08
MarkoJTD
Zeljko
KRUSKA
Dnenad85
BBrroo
Prokuplje
Dkolak
Dalaj Lama
Kupi akcije
Boranija
Putnik
Joca
Cope
Turttless
marijacija
Friz
1jelena
BRABUS
Vidovnjak
Dusan
BojanNS
Sare
yuga
MightyZ
Milos86
Sneki
masni1
matrix
miljan
Rade
sure
72 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
AutorPoruka
vladimir473
Just looking
Just looking



Broj poruka : 14
Points : 70
Datum upisa : 06.12.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/16/2011, 10:25

Ne znam tacno gde ovo da pitam pa cu zato pokusati ovde.
Zasto se akcijama MTBN ne trguje u obimu kao na primer sa AIKB,koliko vidim cena nikad nije bila niza?
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1165
Localisation : Srbija
Points : 3036
Datum upisa : 12.09.2007

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/16/2011, 11:20

vladimir473 ::
Ne znam tacno gde ovo da pitam pa cu zato pokusati ovde.
Zasto se akcijama MTBN ne trguje u obimu kao na primer sa AIKB,koliko vidim cena nikad nije bila niza?
Velika je razlika u kolicini akcija, u profitabilnosti, u ocekivanjima investitora, u vlasnickoj strukturi, ... a i celo belex je na dnu.
Nazad na vrh Ići dole
Marioss
Still learning
Still learning
Marioss


Broj poruka : 56
Points : 168
Datum upisa : 28.11.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/6/2012, 22:48

Već pola sata tražim po forumu, i očekivao sam da ću to naći jer zaista ima svih mogućih informacija, ali čudi da niko nije postavio neku tabelu kad se i za koje akcije vrši presek za dividendu.
Ako postoji tabela, a ja je nisam video, onda se unapred izvinjavam!
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/7/2012, 10:10

Ima je negde. Prosva godina ovo vreme. Trazi.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Vladimirmitr
Still learning
Still learning



Broj poruka : 39
Godina : 57
Localisation : Beograd
Points : 183
Datum upisa : 01.06.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime4/14/2012, 18:03

imam jedno pitanje:
Imam svog brokera,preko koga trgujem akcijama,a imam i pravo na besplatne akcije koje jos nisam prodao.Da li mogu i ja preko poste (sobzirom da ne naplacuju proviziju i da li ponovo otvaram drugi racun i td.),ili moram preko svog brokera i onda verovatno da mu i platim proviziju.
Zamolio bih iskusnije clanove da mi ovo malo razjasne .
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime4/14/2012, 19:37

Vladimirmitr ::
imam jedno pitanje:
Imam svog brokera,preko koga trgujem akcijama,a imam i pravo na besplatne akcije koje jos nisam prodao.Da li mogu i ja preko poste (sobzirom da ne naplacuju proviziju i da li ponovo otvaram drugi racun i td.),ili moram preko svog brokera i onda verovatno da mu i platim proviziju.
Zamolio bih iskusnije clanove da mi ovo malo razjasne .

Kao i svi drugi gradjani, bez obzira sto vec trgujes na berzi, mozes da prodas besplatne akcije preko poste, bez ikakve provizije. Da bi ih prodao preko brokera, prvo moras da ih preknjizis sesir
Nazad na vrh Ići dole
Bjekam23
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 95
Datum upisa : 16.08.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime10/17/2012, 00:21

Da li prilikom svake prodaje akcija ukoliko se ostvari pozitivna razlika moramo da platimo porez na kapitalnu dobit? Verovatno moramo al me onda interesuje jel moguce da oni ljudi koji svakodnevno trguju sa akcijama i koji se time ozbiljnije bave moraju svaki dan da trce i da prijavljuju kapitalni dobitak ili gubitak?Mislim nema mi logike pa bi voleo da mi to neko malo detaljnije objasni ako je moguce
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP
Light


Broj poruka : 68
Points : 387
Datum upisa : 11.12.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime10/17/2012, 08:01

Fizičko lice mora posle svake prodaje da podnese prijavu najkasnije u roku od 15 dana. Kod pravnih lica je drugačije i oni porez prijavljuju jednom godišnje.
Nazad na vrh Ići dole
Delboj
Our family
Our  family
Delboj


Broj poruka : 308
Godina : 38
Points : 1095
Datum upisa : 03.12.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime10/17/2012, 21:58

Light ::
Fizičko lice mora posle svake prodaje da podnese prijavu najkasnije u roku od 15 dana. Kod pravnih lica je drugačije i oni porez prijavljuju jednom godišnje.

A sta se desava ukoliko fizicko lice ne podnese prijavu u roku od 15 dana?
Nazad na vrh Ići dole
Bjekam23
Just looking
Just looking



Broj poruka : 18
Points : 95
Datum upisa : 16.08.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime10/17/2012, 23:25

Hvala na odgovoru.Prvenstveno me je interesovalo u vezi fizickih lica al malo mi je to i glupo jer mislim da se na taj nacin fizicka lica destimulisu da cesce trguju na berzi al ko za to mari u ovoj nasoj drzavi :(
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP
MORNAR


Broj poruka : 705
Points : 1916
Datum upisa : 28.01.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime10/18/2012, 03:50

Delboj ::
Light ::
Fizičko lice mora posle svake prodaje da podnese prijavu najkasnije u roku od 15 dana. Kod pravnih lica je drugačije i oni porez prijavljuju jednom godišnje.

A sta se desava ukoliko fizicko lice ne podnese prijavu u roku od 15 dana?

1. Ništa - nemaju evidenciju nikakvu....
2. Ako si ranije prijavljivao nešto, može da se desi da ti razrežu kaznu od 5000 din. ali nije rečeno.
3. Ja ništa nijednom nisam platio i nikad me niko nije opomenuo/kaznio...

Vidi: https://www.aikb.net/t1356-kazna-za-neprijavljivanje-gubitka-dobitka
Nazad na vrh Ići dole
Ivan002
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 31
Datum upisa : 20.12.2012

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/20/2012, 12:09

Pozdrav,

Zanima me koliki novčani iznos je potrebno mesečno ulagati u kupovinu akcija (naravno mislim na akcije kompanija koje su u tom momentu u padu) da bi se kasnije ostvarila neka dobit?Koliko akcija prosecno u toku meseca kupite-prodate?Hvala
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/20/2012, 13:04

Ako sam dobro shvatio tvoje pitanje ulažeš onoliko koliko imaš u tom trenutku, odnosno onoliko koliko si spreman da u tom trenutku uložiš u akcije.


_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Ivan002
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 31
Datum upisa : 20.12.2012

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/20/2012, 14:01

Npr. da li je dovoljno ulagati po 10k mesecno za kupovinu akcija?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/20/2012, 17:40

Evo nekih pravila.

Ne pozajmljuj novac da bi ulagao na berzu. Ne postoje sigurne investicije.

Ulaži samo ona sredstva koja ti neće trebati u određenom trenutku. Ako budeš morao da prodaješ akcije da bi došao do novca za nešto, to će po Marfijevom zakonu biti u nepovoljnom trenutku. Povoljan trenutak za prodaju se ne zna unapred.

Da bi se odredila količina akcija koja se kupuje prvo se gleda potencijalni gubitak. Kada cena krene protiv tebe moraš postaviti neki nivo gde prodaješ sa gubitkom da bi sprečio dalje krvarenje ("stop loss"). Koliko god cena bila loša, može biti još gora. Sada znaš koliko gubiš po jednoj akciji ako stvari krenu po zlu. Moguće je zadati procentualno pravilo. Znači, kupujem onoliko akcija, tako da ako mi se aktivira stop loss, ne izgubim više od unapred zadatog procenta svog računa. Ovaj procenat može da varira u zavisnosti od strategije investiranja. Za rizičnije pozicije ja stavljam manji, za sigurnije veći. Kada se uvežbaš prirodno ćeš početi da razmišljaš u procentima, a ne u apsolutnim vrednostima u novcu. Jedino imaj na umu da po prodaji moraš da to prijaviš poreznicima, a to je gnjavaža. Ko će da popunjava formulare ako je transakcija sitna?

Što kažu ne stavljaj sva jaja u istu korpu. Imaj različite vrste akcija (finansijskih instrumenata ako budeš prelazio na druge berze). Te tehnike se zovu diversifikacija portfolija, hedžovanje i sl.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/20/2012, 17:52

Kao prvo,dobrodosao...
Ako si spreman da ulozis u berzu 10000 din mesecno,to je veoma pohvalno i od mene mozes dobiti samo podrsku.
Posto nisi limitiran troskovnikom,mozes kupiti i za 35 din ,ako kupis naravno bip,neke akcije ne mozes komadno kupiti koje su skuplje OD 10000 DIN.
Dakle limit u kupovini nemas,naravno ,kada vremenom malo steknes kapitala i pocnes baratati s vecim svotama,troskovi ce ti biti nizi.
Cifra o kojoj ti govoris mozda i nije previsoka,ali istrajnost ce ti se isplatiti i posle nekog vremena ces imati respektabilniju cifru.
pozz i svako dobro a naravno i puno srece u koridi ,zvanoj ,berza. POČETNIČKA PITANJA - Page 3 145841
Nazad na vrh Ići dole
Ivan002
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 31
Datum upisa : 20.12.2012

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/20/2012, 19:30

Hvala na odgovorima i dobrodoslici :),Boby nadam se da cu se snaci.Planiram da krenem preko Komercijalne banke i "kombank trader" aplikacije,citao sam uputstvo na njihovom sajtu i nije toliko komplikovano.

Imam jos jedno pitanje,posto je Aritmeticar napisao da moram prijaviti poreznicima svaku transakciju,postoji li neka mogucnost npr. tromesecnog prijavljivanja svih transakcija za taj period?I da li mi i oni uzimaju procenat od svake prodaje?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/21/2012, 12:35

Nakon prodaje potrebno je to prijaviti poreskoj upravi u roku od 10 dana. Čuvaj obaveštenja o realizaciji trgovine koje će ti broker poslati. Imamo temu o tome na
Edukacija -> Porez na kapitalnu dobit.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/21/2012, 16:31

Ivan002 ::
Hvala na odgovorima i dobrodoslici :),Boby nadam se da cu se snaci.Planiram da krenem preko Komercijalne banke i "kombank trader" aplikacije,citao sam uputstvo na njihovom sajtu i nije toliko komplikovano.

Imam jos jedno pitanje,posto je Aritmeticar napisao da moram prijaviti poreznicima svaku transakciju,postoji li neka mogucnost npr. tromesecnog prijavljivanja svih transakcija za taj period?I da li mi i oni uzimaju procenat od svake prodaje?
brokerska provizija,berza,crhvo,kastodi ...ti uzimaju pare,poreznici ti uzmu 15 posto od zarade,ako si zaradio.
Nazad na vrh Ići dole
Voiceoflaw
VIP
VIP
Voiceoflaw


Broj poruka : 541
Points : 1212
Datum upisa : 20.05.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime12/25/2012, 11:44

Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/28/2013, 08:31

Nisam znao na kom drugom mestu da postavim pitanje, pa evo u temi pocetnicka pitanja.

A mozda i jeste pocetnicko pitanje.

Nikada se ranije nisam susreo sa otkupom akcija od nesaglasnih akcionara. Dakle sta je to? Kako funkcionise? Sta se desava sa akcijom kada se takva stvar objavi i posle toga? Kao i tokom otkupa?


Hvala na odgovorima unapred. POČETNIČKA PITANJA - Page 3 68882
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/28/2013, 13:24


_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/31/2013, 14:14

NIKOLA,na razvijenim trzistima,mozete pozajmiti artiju na neki rok i pod odredjenim uslovima.Pozajmljuju je FONDOVI,PENZIONI I INVESTICIONI,BANKE...koji su dugorocnije pozicionirane u artiji a i time ostvare benefit a i malima je dobro jer mogu da idu u svatove bez k...a,da prostis.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/31/2013, 14:27

Boby ::
NIKOLA,na razvijenim trzistima,mozete pozajmiti artiju na neki rok i pod odredjenim uslovima.Pozajmljuju je FONDOVI,PENZIONI I INVESTICIONI,BANKE...koji su dugorocnije pozicionirane u artiji a i time ostvare benefit a i malima je dobro jer mogu da idu u svatove bez k...a,da prostis.

Najbolje objasnjenje short selling-a ikada!
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/31/2013, 14:57

Pa J.... GA ,kako da objasnim...tako moze svako da razume. POČETNIČKA PITANJA - Page 3 270317
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 529
Points : 1910
Datum upisa : 06.12.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/31/2013, 15:27

Hvala :) Toliko sam kapirao, ali me je buni što se u objašnjenjima na koje sam naleteo ne pominje obezbeđenje onog koji ustupa hartije na pozajmicu. Ili je to kocka tuđim novcem?

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/31/2013, 17:10

Pa koliko sam ja shvatio, nije bas bez obezbedjenja,brokerska kuca u kojoj radis stoji iza tebe.Verovatno tu postoje neke menice ,garancije banke itd.Ne znam tacno kako funkcionise,verujem da je razlicito reseno u raznim regionima,ako niko do sutra ne napise ko to zna,obecavam ti da cu sutra napisati posto se raspitam.pozz
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 529
Points : 1910
Datum upisa : 06.12.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime1/31/2013, 17:38

Nemoj zbog mene molim te. Zvuči kao nešto što nije za ljude koji samo povremeno trguju i nisu duboko u tim vodama.

Postoji odlično objašnjenje na Investopedia.com. U delu koji diskutuje etičke aspekte se kaže i:

Citat :
Some critics even believe that short sales are a major cause of market downturns, such as the crash in 1987. There isn't a whole lot of evidence to support this, as other factors such as derivatives and program trading also played a massive role, but two years after the crash, the U.S. government held the 1989 House subcommittee hearing on short selling.
...
However, short selling also has a dark side, courtesy of a small number of traders who are not above using unethical tactics to make a profit. Sometimes referred to as the "short and distort," this technique takes place when traders manipulate stock prices in a bear market by taking short positions and then using a smear campaign to drive down the target stocks. This is the mirror version of the pump and dump, where crooks buy stock (take a long position) and issue false information that causes the target stock's price to increase. Short selling abuse like this has grown along with internet trading and the growing trend of small investors and online trading.

Ipak, izgleda da je konsenzus da shorting nije čest ili značajan uzrok pada vrednosti akcija, već da uravnotežava vrednost i sprečva nastajanje mehura.

Obaranje cene prodajom dela pozajmljenih akcija po nižoj ceni se sprečava pomoću uptick pravila koje kaže da ponuđena cena mora da bude veća od one po kojoj je obavljena poslednja transakcija. Mada kod nas ne bi bio problem da se i to izmontira.

Summa summarum
Citat :

- In a short sale, an investor borrows shares, sells them and must eventually return the same shares (cover). Profit (or loss) is made on the difference between the price at which the shares are borrowed compared to when they are returned.
- An investor makes money only when a shorted security falls in value.
- Short selling is done on margin, and so is subject to the rules of margin trading.
- The shorter must pay the lender any dividends or rights declared during the course of the loan.
- The two reasons for shorting are to speculate and to hedge.
- There are restrictions as to what stocks can be shorted and when a short can be carried out (uptick rule).
- Short interest tells us the number of shares that have already been sold short in a security.
- Short selling is very risky. You can lose more money than you invest but are limited to 100% profit on the upside.
- A short squeeze is when a large number of short sellers try to cover their positions at the same time, driving up the price of a stock.
- Even though a company is overvalued, it may take a long time for it to come back down. Fighting the trend almost always leads to trouble.
- Critics of short selling see it as unethical and bad for the market.
- Short selling contributes to the market by providing liquidity, efficiency and acting as a voice of reason in bull markets.
- Some unethical traders spread false information in an attempt to drive the price of a stock down and make a profit by selling short.

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/21/2013, 19:47

Pozdrav za sve forumase, nov sam na forumu, nov na berzi , pa ako postavim neko "glupo" pitanje oprostite unapred. Zanima me, ako zeli neko da mi objasni, sta je to trgovanje u black out-u i sta se postize davanjem trzisnog naloga za kupovinu u black-u. Negde sam procitao izraz "da ti akcije padnu u krilo" (na NIS-u mislim).Hvala unapredPOČETNIČKA PITANJA - Page 3 145841
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/21/2013, 21:39

Zeljko321 ::
Pozdrav za sve forumase, nov sam na forumu, nov na berzi , pa ako postavim neko "glupo" pitanje oprostite unapred. Zanima me, ako zeli neko da mi objasni, sta je to trgovanje u black out-u i sta se postize davanjem trzisnog naloga za kupovinu u black-u. Negde sam procitao izraz "da ti akcije padnu u krilo" (na NIS-u mislim).Hvala unapredPOČETNIČKA PITANJA - Page 3 145841

black out nema nikakve veze sa padanjem akcija u krilo.
Posto sam to ja napisao samo da objasnim sta sam pod tim mislio.
Na NIIS-u ima naloga koje postavljeju ljudi koji su dobili 5 besplatnih akcija i koji ne znaju BAS NISTA o trgovanju na berzi. Posledicno se desava sledece:Dodju na salter poste i kazu da zele da prodaju akcije nisa, a onda im obicno salterska radnica kaze da je bolje da stave cenu malo nize nego sto je bilo juce da se brze proda. To "malo" nize moze da bude i 50 dinara. Tako se pojave akcije u ponudi koje prakticno padaju u krilo kupcima. Na to sam mislio.
comp
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/22/2013, 10:29

Kod akcija koje se trguju kontinuirano tokom dana ta faza počinje u 10.00, ali skupljanje naloga počinje i pre toga. Na sajtu berze malo podataka se vidi, u vrh glave dobijaš trenutnu cenu kada počinje kontinuirana faza trgovanja i istorijske podatke za prethodne dane. To se zovu level 1 podaci. Kada imaš pristup nekom servisu, a zvanični berzin je belex.info, vidiš detaljnije kako izgleda trgovanje i to su level 2 podaci. Najvažnija je tabla, što je spisak naloga na kupovini i prodaji. Primere imaš na temi INFO -> Table 2013. Od 09:30 do 10:00 vidimo kako pristižu nalozi za trgovanje. Ništa se ne uparuje do deset sati. Npr. može stajati kupovni na 50 akcija po 1000 dinara i prodajni na 20 akcija po 980 dinara. Oni se mogu dogovoriti za transakciju po 20 akcija, ali se još ništa ne dešava u predtrgovanju. Tek u 10:00 dolazi do uparivanja metodom preovlađujuće cene. E sad, karakteristika tog metoda je da je nestabilan. Najpre tržišni nalog je onaj kod koga nije navedena cena, tj. trgovac pristaje na trenutnu cenu koja se nalazi na tržištu kolika god da je i pri tome ima prednost u redosledu uparivanja.

Primer 1
Kupovni 50 akcija po 1000 din.
Prodajni 50 akcija po 1000 din.

Čekamo na deset sati da se ovo upari.

Primer 2
Tržišni kupovni na 50 akcija
Kupovni 50 akcija po 1000 din.
Prodajni 50 akcija po 1000 din.

Ovde tržišni nalog ima prednost. On će kupiti tih 50 na prodaji, a obični kupovni sa žaljenjem konstatuje da će morati još da čeka za realizaciju.

Zaključak je da ako hoćeš da se grabiš za realizaciju daj tržišni. Ali komplikacijama tu nije kraj.

Primer 3
Tržišni kupovni na 51 akciju
1) Prodajni 50 akcija po 1000 din.
2) Prodajni 1 akcija po 1200 din.

Kod metoda preovlađujuće cene koji se koristi na otvaranju sve transakcije idu po istoj ceni i to je ovde kvaka. Prva opcija je da otvorimo na 1000 din u kom slučaju nalog broj 2) ne bi bio realizovan i obim bi bio 50 akcija. Druga opcija je da otvorimo na 1200 gde svi trguju na toj ceni i obim je 51 akcija. Po principu najvećeg obima primeniće se druga opcija.

Zaključak je da se sa jednom akcijom može jako manipulisati cenom na otvaranju. Ono što bi se u prethodnim primerima realizovalo na 1000 sada odjednom dodavanjem samo jedne akcije raste na 1200. Dakle zbog nestabilnosti metoda preovlađujuće cene otvara se prostor za manipulaciju.

Iz tog razloga je uveden black out što je vreme pre uparivanja gde se ne vide level 2 podaci u potpunosti. Ideja je da se ne vidi tabela i samim tim spreči svesno štelovanje cene.

Primer 3 pokazuje da kada se daje tržišni nalog, a nema dovoljno količine u nalozima suprotnog tipa sa kojim bi se upario može se realizovati po nepovoljnoj ceni, 1200 din. za kupca. Ako vidim tablu mogu oceniti kolika je jačina prodavaca npr. i onda da stavim kupovni tržišni sa razumnom količinom. U black out-u ljudi nemaju uvid šta se dešava na tabli. Kada dajem tržišni u black out-u može se desiti da i drugi rade to isto. Odjednom imamo veliku količinu tih naloga koji kako primer 3 pokazuje mogu da pošalju cenu u vis.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/22/2013, 14:34

hvala
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/22/2013, 19:13

Ja se izvinjavam sto tek sada ulecem,,,,bio sam odsutan,a fudbal ne mogu da gledam,

Trzisni je velika KU...A..aritmecirar je lepo objasnio,on je garancija da ces kupiti,ako ima ponude,kao i da ces kupiti medju prvima,ali cena je neizvesna...KADA JE NIS KRENUO POLAKO GORE TAKO PREKO 700,bilo je odlicno kupovati trzisnim,pre par dana kada je otisao na 950,pokazale su se njegove lose strane.
Napolju uvek kupujem trzisnim,zbog dubine,a ovde moras jako biti pazljiv s tim...BIG MILE je ekspert za to i njemu prosto nedostaje onaj stari black out koji je isao u 12.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/22/2013, 22:10

PC nalog ili ti tržišni nalog je majka.
Nema boljeg naloga ako kupujete neku akciju na kojoj je "gužva" - sitan PC nalog zveknete na početku, u blek autu, i prepustite bandi brokerskoj ili već kome da svoje PC naloge povuku i prilagode svoju tražnju ponudi...
Oni skoro uvek povuku svoje PC naloge i ostale naloge i prilagode se sumi ponudjenih akcija, a sve da cena ne ode +20%, jer njima je u interesu da recimu ponudjenih 200 komada ne kupe sa +20% tako da se nameste da cena bude ista kao juče, ili malo jača, jer im nije u interesu da kupe recimo 200 komada sa +20% a sve da bi i vas naterali da kupite onih 5 ili 10 komada po +20% ----
Vidim da ćemo o tome još moći da vodimo diskusiju, tako Boby, ako imaš pitanja tu sam!

A sad nešto što je NOVO na Belexu, bar za mene.
Dakle, ako imate dobrog brokera i vaš nalog PC nalog - bude prvi na tabli u blek autu, a posle vas se naredaju silni limit nalozi sa +20% a ponude koje u tom trenutku nema. Trenutno.
Dakle: vaš je PC nalog prvi sa recimo 20 komada - ponude trenutno nema.

Sad se pojavi ponuda od 5 komada po ceni od juče, dakle staroj ceni, vi kupujete tih 5 komada po ceni od juče, ali se sada ostatak vaših PC naloga u ovom slučaju preostalih 15 komada se pretvara u LIMIT naloge po ceni od juče...
E, sad se pojavi nova ponuda 100 komada sa +20% i vi ne shvatate da se vaš PC nalog posle one kupovine od 5 komada pretvoren u limit nalog i to po ceni po kojoj ste kupili onih 5 komada po ceni od juče.
Sad rade oni limit nalozi sa +20% bez obzira na vaš PC nalog (koji se u trenu pretvorio u limit nalog) tako da vi visite...
E, to je strašno i dozvoljava da se manipuliše...
Kako? Pa lepo, razmislite, a ako vam i pored toga ne bude jasno kako, tu sam...
sesir
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Empty
PočaljiNaslov: Re: POČETNIČKA PITANJA   POČETNIČKA PITANJA - Page 3 Icon_minitime3/23/2013, 19:45

Pa sto nam otkri fore....ej Sneki....
Nazad na vrh Ići dole
 
POČETNIČKA PITANJA
Nazad na vrh 
Strana 3 od 5Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeći
 Similar topics
-
» Pitanja
» Akcije u preuzimanju i druga pitanja o akcijama...
» Pozivanje kompanije radi postavljanja pitanja kao investitor

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: