BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
Sofke
Our family
Our  family
Sofke


Broj poruka : 330
Points : 1228
Datum upisa : 13.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime11/17/2009, 20:25

ok.Hvala
Nazad na vrh Ići dole
NEBOJSAe
Member
Member
NEBOJSAe


Broj poruka : 583
Godina : 43
Localisation : NOVA PAZOVA
Points : 971
Datum upisa : 20.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: POREZ NA KAPITALNU DOBIT   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime1/4/2010, 16:42

Sta se desava sa porezom ,koliko je od 01.01.2010. jel 10% ,20% ili ga jos nisu vratili?
Ako nisu onda ce od marta mozda.pozdrav
Nazad na vrh Ići dole
Kupi akcije
VIP
VIP
Kupi akcije


Broj poruka : 427
Localisation : Belgrade
Points : 752
Datum upisa : 09.06.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime1/31/2010, 16:30

koji je rok za prijavu kapitalnog dobitka poreskoj upravi, nisam nasao u zakonu da je 15 dana, a nacuo sam da je tako..
moze li neko da pomogne?

edit: pronasao u zakonu ...
Nazad na vrh Ići dole
sirGagy
Still learning
Still learning



Broj poruka : 45
Localisation : beograd
Points : 96
Datum upisa : 02.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 11:16

izvini,kupi akcije,sta si to pronasao u zakonu a vezano za prijavu kapitalnog dobitka poreskoj upravi.hvala unapred
Nazad na vrh Ići dole
http://sirgagy@yayoo.com
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 12:14

Našao je da je rok za prijavu 15 dana
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 17:04

Da pitam prvo ovde, posto ne verujem da cu brze dobiti odgovor u poreskoj upravi...elem, 31.12. sam prodao neke akcije sa gubitkom, i neke sa dobitkom, ali je gubitak veci, u januaru sam kupio i prodao neke akcije sa dobitkom, ali je i dalje onaj gubitak veci,
pa me zanima jel moram da idem da prijavim kapitalni gubitak ili oni vec znaju da ga imam?
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 17:20

Prijavljuje se i kapitalni gubitak na isti nacin kao i kapitalni dobitak.Na osnovu potvrda o trgovanju koje budes dostavio poreskoj upravi napravice resenje koje ce imati za temu KD ili KG.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 17:22

OK, hvala Iki.
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 17:29

Ne znam koliko su sada azurni ali ja sam na opstini Vozdovac gde sam pre ziveo, cekao resenja u proseku 7-8 meseci.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/1/2010, 17:34

Ici cu do kraja nedelje do njih da vidim kako to sve ide, sve je ovo novo za mene :)
Nazad na vrh Ići dole
Skrab0fix
Just looking
Just looking



Broj poruka : 11
Points : 16
Datum upisa : 18.12.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/10/2010, 15:14

@MarkoJTD

Za akije koje si prodao u 2009 godini ne utvrdjuje se poreski (dobitak/gubitak) na osnovu Zakona o privremenom izuzimanju od oporezivanja porezom na dohodak gradjana odredjenih vrsta prihoda. Tako da ti je na zalost propao poreski gubitak koji si mogo da iskoristis za prebijanje sa buducim kapitalnim dobicima.
http://www.mfin.sr.gov.yu/src/2830/
To su malo bezveze napravili kao da ucine narodu da neplaca porez 20%, a u stvari pozadina je to da u 2009 skoro niko nije bio dobar pa samim tim nije ni bilo dobitka vec samo gubitka koji je trebalo da sluzi kao poreski kredit - prodajom akcija u 2009 sa gubitkom je fakticki taj poreski kredit izbrisan.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/10/2010, 18:46

@Skrab0fix

zar se ne racuna dobitak/gubitak od onog dana kada je transakcija saldirana, sto je u mom slucaju bio 13.1.2010?
Nazad na vrh Ići dole
Skrab0fix
Just looking
Just looking



Broj poruka : 11
Points : 16
Datum upisa : 18.12.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/10/2010, 19:46

@MarkoJTD

Aha, zackoljica. Dobro si to primetio . Pravo da ti kazem sad trenutno neznam odgovor na pitanje koji se datum tretira kao datum prenosa, da li je to dan kada je obavljena transakcija ili dan saldiranja. Ja licno milsim da je to dan kad je izvrsena prodaja na berzi, jer kad predajes poresku prijavu kao prilog prilazes zakljucnice koje si dobio od brokera + negde sam procitao da je saldiranje na dan 31.12 .... ide na t+0.
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/20/2010, 20:54

Pre dva dana sam bio u poreskoj upravi u Kragujevcu,i posle obilaska skoro svih saltera koji postoje u toj zgradi, jedna neljubazna starija gospodja rece kako se ne placa porez na kap. dobit od akcija. Ja je pitam, da li ste sigurni, zar nije izuzece od poreza bilo vremenski ograniceno na 31.12.2009., a ona meni kaze "Mali, nista nije izaslo u Sluzbenom glasniku, tako da se nista ne placa".
Opet je pitam da li je to bilo vremenski ograniceno, pa zbog toga nije izaslo u Sl. glasniku, ona samo kao papagaj ponavlja da se porez ne placa.
Tri posta iznad stoji link gde se jasno vidi da ne postoji obaveza placanja do 31.12.2009. Sutra (ne bukvalno) ce Dacic da skuplja politicke poene, tako sto ce da hapsi finansijske mesetare zbog utaje poreza, iako smo samo slusali sluzbenike drage nam drzave. Ajde sto u toj poreskoj upravi nista ne rade, nego sto nista ne znaju i sto ih nista ne zanima.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/20/2010, 21:06

Ja od IC brokera nisam dobio potvrde o kupovini/prodaji iako su bile za dobitkom u ovoj godini, i koga god da pitam svi govore da je pitanje vremena kada ce taj porez nama ukinuti definitivno i da sad nista ne placam/prijavljujem.

Jos koji dan i dobijamo licne poreske brojeve i online cemo moci da proverimo sva nasa zaduzenja ikad, pa ce se tu valjda videti dal ima tog poreza ili ne.
Nazad na vrh Ići dole
pepsiman
VIP
VIP
pepsiman


Broj poruka : 1774
Godina : 70
Localisation : Melenci_Banja Rusanda
Points : 3428
Datum upisa : 05.01.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/20/2010, 21:21

Ja sam sve kupovine i prodaje ove godine(potvrde)dobio na kucnu adresu od
IC brokera. E sad da li ce poreza biti mislim da to jos nije proslo skupstinsku proceduru.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/20/2010, 21:22

Hm..onda cu morati da ih nazovem jer meni nista nije stiglo.
Nazad na vrh Ići dole
HUACHUMA
VIP
VIP
HUACHUMA


Broj poruka : 523
Localisation : valjevo
Points : 1619
Datum upisa : 25.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/20/2010, 22:41

Bez panike. Ne talasajte bez potrebe. Niste kriminalci i niko vas nece hapsiti. Bilo da ste investitiori ili spekulanti ili obadvoje vi ste veoma korisni za ovu drzavu i njen finansiski sistem.
Drzava je jos uvek u neredu ali je bolja nego sto je ikada bila. Naravno jos uvek je daleko od dobroga.

Drugim recima
No action is required from your side at the moment. Just relax and concentrate on trading.
There is a lot of opportunities.


Bolje je imati akcije na grani nego nekretnine u ruci

Citat :
Nazad na vrh Ići dole
Gost
Gost




Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/21/2010, 02:30

To sto smo mi korisni za ovu drzavu ne znaci da smo izuzeti od zakona. Ima mnogo korisnijih. Ovde je stvar da postoje ljudi koji krajnje ne savevesno rade svoj posao. Ali tako postoje i oni koji savesno to rade, pa u tu svrhu mogu/moraju (postujuci zakon) da podnesu krivicnu prijavu protiv lica koja nisu podnela prijavu za placanje poreza u roku od 15 dana.Da l' bi mi neki sudija poverovao da sam ja hteo da podnesem prijavu, ali mi je sluzbenica rekla da nisam obevezan da to ucinim? Tesko! Mozda bi poverovao, ali mi to ne bi mnogo pomoglo. E sad, osudjujucom presudom, svako ko zeli profesionalno da se bavi trzistem kapitala u Srbiji bice onemogucen, na osnovu pravilnika komisije za hov, po zakonu o trzistu hov, clan 86,stav 1.
Nazad na vrh Ići dole
Kupi akcije
VIP
VIP
Kupi akcije


Broj poruka : 427
Localisation : Belgrade
Points : 752
Datum upisa : 09.06.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime2/28/2010, 22:12

@Uros J,

ja sam prijavio porez u ovoj godini, i rekli su mi da ce trebati vremena da dobijem resenje, ali da se prijavljuje, ono sto je sigurno, uredba je bila vremenski ogranicena i mislim da moramo prijaviti dok se ne promeni zakon..
Nazad na vrh Ići dole
Milica1
VIP
VIP
Milica1


Broj poruka : 885
Points : 1909
Datum upisa : 29.04.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 09:24

""ZAKON
O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O POREZU NA DOHODAK GRAĐANA
(Sl. glasnik RS br. 18/10)

Osnovni tekst na snazi od 27/03/2010 , u primeni od 27/03/2010




"""Određivanje kapitalnog dobitka
Član 73.
(1) Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, prodajnom cenom se smatra ugovorena cena, odnosno tržišna cena koju utvrđuje nadležni poreski organ ako oceni da je ugovorena cena niža od tržišne.

(2) Kao ugovorena, odnosno tržišna cena iz stava 1. ovog člana uzima se cena bez poreza na prenos apsolutnih prava.

(3) Kod prenosa prava putem razmene za drugo pravo, prodajnom cenom se smatra tržišna cena prava koje se daje u razmenu.

(4) Prodajnom cenom investicione jedinice smatra se otkupna cena investicione jedinice koja se sastoji od neto vrednosti imovine otvorenog društva po investicionoj jedinici na dan podnošenja zahteva člana fonda za otkup investicionih jedinica, uvećane za naknadu za kupovinu ukoliko je društvo za upravljanje naplaćuje, saglasno zakonu koji uređuje investicione fondove.

(5) Kod povlačenja akumuliranih sredstava iz dobrovoljnog penzijskog fonda, prodajnom cenom se smatra iznos isplaćenih akumuliranih sredstava članu penzijskog fonda na ime njegovog udela u neto imovini penzijskog fonda, saglasno zakonu koji uređuje dobrovoljne penzijske fondove i penzijske planove.

Član 74.
(1) Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cenom se smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, udeo, ili hartiju od vrednosti, odnosno cena koju je utvrdio poreski organ u skladu sa ovim zakonom.

(2) Nabavna cena investicione jedinice sastoji se od neto vrednosti imovine otvorenog fonda po investicionoj jedinici na dan uplate, uvećane za naknadu za kupovinu ukoliko je društvo za upravljanje naplaćuje, saglasno zakonu koji uređuje investicione fondove.

(3) Kod povlačenja akumuliranih sredstava iz dobrovoljnog penzijskog fonda, nabavnom cenom se smatra iznos novčanih sredstava po osnovu penzijskih doprinosa uplaćenih u dobrovoljni penzijski fond, odnosno iznos novčanih sredstava uplaćenih u dobrovoljni penzijski fond koji odgovara procentu sredstava povučenih programiranom isplatom.

(4) Kod prodaje nepokretnosti koju je obveznik sam izgradio, nabavnu cenu iz stava 1. ovog člana čini iznos troškova izgradnje, a ako obveznik ne dokaže iznos troškova izgradnje, tržišna cena nepokretnosti koja je uzeta ili mogla biti uzeta kao osnovica poreza na imovinu u godini nastanka obaveze po osnovu poreza na imovinu.

(5) Kod prodaje nepokretnosti u izgradnji, nabavnu cenu iz stava 1. ovog člana čini iznos troškova izgradnje koje je obveznik imao do dana prodaje.

(6) Kod hartija od vrednosti koje su kotirane na berzi, nabavnom cenom iz stava 1. ovog člana smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, najniža zabeležena cena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana koji prethodi prodaji hartije od vrednosti.

(7) Kod hartija od vrednosti koje se ne kotiraju na berzi, nabavnom cenom iz stava 1. ovog člana smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne učini, njena nominalna vrednost.

(8) Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a u slučaju nepokretnosti i umanjuje po osnovu amortizacije, obračunate primenom proporcionalne metode po stopi iz nomenklature sredstava za amortizaciju.

(9) Izuzetno od stava 8. ovog člana, kod prodaje nepokretnosti koju je obveznik sam izgradio i kod prodaje investicione jedinice, odnosno programirane isplate iz člana 72. stav 1. tač. 5), 6) i 7) ovog zakona, revalorizacija nabavne cene vrši se za ulaganje, odnosno izvršeno plaćanje za svaku godinu, prema priloženoj dokumentaciji, počevši od 1. januara naredne godine za izvršena ulaganja, odnosno plaćanja u prethodnoj godini, do dana prodaje. Za hartije od vrednosti koje su kotirane na berzi, čija je nabavna cena utvrđena kao najniža zabeležena cena iz stava 6. ovog člana, revalorizacija nabavne cene vrši se od narednog dana od dana kad je zabeležena najniža cena po kojoj se trgovalo, do dana prodaje.

Član 75.
(1) Ako je pravo, udeo ili hartiju od vrednosti obveznik stekao poklonom ili nasleđem posle 24. januara 1994. godine, nabavnom cenom iz člana 74. stav 1. ovog zakona smatra se cena po kojoj je poklonodavac, odnosno ostavilac stekao to pravo, udeo ili hartiju od vrednosti, ako se ne može utvrditi ta cena onda njihova tržišna vrednost u momentu sticanja tog prava, udela ili hartije od vrednosti od strane poklonodavca, odnosno ostavioca.

(2) Ako je obveznik iz stava 1. ovog člana, pravo, udeo ili hartiju od vrednosti stekao od poklonodavca, odnosno ostavioca koji je to pravo, udeo ili hartiju od vrednosti stekao pre 24. januara 1994. godine, nabavna cena utvrdiće se prema tržišnoj vrednosti tog prava, udela ili hartije od vrednosti na dan 24. januara 1994. godine.

(3) Ako je pravo, udeo ili hartiju od vrednosti obveznik stekao ugovorom o doživotnom izdržavanju, nabavnom cenom iz člana 74. stav 1. ovog zakona smatra se tržišna cena prava, udela ili hartije od vrednosti koja je uzeta ili mogla biti uzeta kao osnovica poreza na prenos apsolutnih prava u momentu njihovog sticanja od strane obveznika.

Poreska osnovica
Član 76.
Oporezivi prihod na koji se plaća porez na kapitalni dobitak čini kapitalni dobitak utvrđen na način iz čl. 72. do 75. ovog zakona.

Poreska stopa
Član 77.
Stopa poreza na kapitalni dobitak iznosi 10%.

Prebijanje kapitalnih dobitaka i kapitalnih gubitaka
Član 78.
(1) Kapitalni gubitak ostvaren prodajom jednog prava, udela ili hartije od vrednosti, može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava, udela ili hartije od vrednosti u istoj godini.

(2) Ako se i posle prebijanja iz stava 1. ovog člana iskaže kapitalni gubitak, dopušteno je njegovo prebijanje u narednih pet godina na račun budućih kapitalnih dobitaka.
Nazad na vrh Ići dole
NEBOJSAe
Member
Member
NEBOJSAe


Broj poruka : 583
Godina : 43
Localisation : NOVA PAZOVA
Points : 971
Datum upisa : 20.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 10:21

Znaci ipak 10% a? Da li sam upravu sto se tice proracuna?
Kupio sam npr.23kom. akcija AGBN po 3660din. i prodam sve po 12130din.
Znaci porez koji placam je 19480din.
da li sam upravu?
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 10:24

NEBOJSAe ::
Znaci ipak 10% a? Da li sam upravu sto se tice proracuna?
Kupio sam npr.23kom. akcija AGBN po 3660din. i prodam sve po 12130din.
Znaci porez koji placam je 19480din.
da li sam upravu?

U pravu si porez je 19481 dinar
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Dr.
Just looking
Just looking
Dr.


Broj poruka : 25
Points : 80
Datum upisa : 22.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 10:38

KRUSKA ::
NEBOJSAe ::
Znaci ipak 10% a? Da li sam upravu sto se tice proracuna?
Kupio sam npr.23kom. akcija AGBN po 3660din. i prodam sve po 12130din.
Znaci porez koji placam je 19480din.
da li sam upravu?

U pravu si porez je 19481 dinar

Samo ako si i kupovinu i prodaju realizovao u istom mesecu
Nazad na vrh Ići dole
iki
VIP
VIP
iki


Broj poruka : 1609
Godina : 52
Localisation : NBGD
Points : 2429
Datum upisa : 15.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 10:50

Dr. ::
KRUSKA ::
NEBOJSAe ::
Znaci ipak 10% a? Da li sam upravu sto se tice proracuna?
Kupio sam npr.23kom. akcija AGBN po 3660din. i prodam sve po 12130din.
Znaci porez koji placam je 19480din.
da li sam upravu?

U pravu si porez je 19481 dinar

Samo ako si i kupovinu i prodaju realizovao u istom mesecu

Kakve veze ima da li je obe transakcije real;izovao u jednom mesecu.Moze da ih kupi danas i proda za 20 godina, na dan prodaje kakva bude poreska stopa tako ce ga oporezovati.
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 10:54

Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a u slučaju nepokretnosti i umanjuje po osnovu amortizacije, obračunate primenom proporcionalne metode po stopi iz nomenklature sredstava za amortizaciju.

Ovo je bitno ! Jer za period od preko jednog meseca se uvećava nabavna cena !
Nazad na vrh Ići dole
Milos86
VIP
VIP
Milos86


Broj poruka : 2222
Godina : 38
Localisation : Nish
Points : 1308
Datum upisa : 20.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime3/31/2010, 20:15

Cekaj a gde je stavka ovo sto su pricali ako drzis 3 godine ne placas porez?
Nazad na vrh Ići dole
NEBOJSAe
Member
Member
NEBOJSAe


Broj poruka : 583
Godina : 43
Localisation : NOVA PAZOVA
Points : 971
Datum upisa : 20.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/1/2010, 07:42

Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike
I sta sad ispada da cene na malo porastu 3% za 6 meseci a ja kupio akciju po ceni od 1000din. znaci ispada da sam je kupio kao za 1030din?
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/1/2010, 08:05

NEBOJSAe ::
Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike
I sta sad ispada da cene na malo porastu 3% za 6 meseci a ja kupio akciju po ceni od 1000din. znaci ispada da sam je kupio kao za 1030din?
Baš tako ! Računa se rast cena na malo do dana prodaje i to je nabavna cena koja se računa pri odredjivanju kapitalnog dobitka !
Nazad na vrh Ići dole
NEBOJSAe
Member
Member
NEBOJSAe


Broj poruka : 583
Godina : 43
Localisation : NOVA PAZOVA
Points : 971
Datum upisa : 20.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/1/2010, 08:31

ZNACI NAMA MI ODGOVARALA NARAVNO UZ RAST CENA AKCIJA I JEDNA MANJA INFLACIJA. :D
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/1/2010, 08:38

Ne, jer sa inflacijom dinar potencijalno gubi vrednost, kao i kupovna moć tog novca od prodaje.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Poštar
Partner
Partner



Broj poruka : 29
Points : 21
Datum upisa : 10.10.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/1/2010, 13:28

NEBOJSAe ::
Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike
I sta sad ispada da cene na malo porastu 3% za 6 meseci a ja kupio akciju po ceni od 1000din. znaci ispada da sam je kupio kao za 1030din?


A za akcije kupljene u toku 2006, 2007 ....????
Da li se uvećava nabavna cena i kako? :bounce: :bounce: :bounce:
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/1/2010, 15:17

Poštar ::
NEBOJSAe ::
Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove statistike
I sta sad ispada da cene na malo porastu 3% za 6 meseci a ja kupio akciju po ceni od 1000din. znaci ispada da sam je kupio kao za 1030din?


A za akcije kupljene u toku 2006, 2007 ....????
Da li se uvećava nabavna cena i kako? :bounce: :bounce: :bounce:

Isto važi za sve akcije od jan. 1994. znači nabavna cena x index rasta cena na malo !
Normalno što je duži vremenski rok od kupovine do prodaje veći je i index rasta cena na malo.
Nazad na vrh Ići dole
MarkoJTD
VIP
VIP
MarkoJTD


Broj poruka : 1164
Godina : 35
Points : 3673
Datum upisa : 19.10.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/6/2010, 15:41

Jel ovi strucnjaci uvazavaju provizije brokera i banke pri kupovini i prodaji akcija ili samo gledaju nabavnu i prodajnu cenu?
Nazad na vrh Ići dole
GogaAna
VIP
VIP
GogaAna


Broj poruka : 505
Localisation : NIŠ
Points : 1336
Datum upisa : 16.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 2 Icon_minitime4/6/2010, 20:16

Ne uvažavaju provizije brokera i banke već samo gledaju nabavnu(uvećanu zarast cena na malo) i prodajnu cenu, tako da ispada da u osnovicu za porez ulazi i ono što zaradi brokerska kuća, CRHOV,banka i berza.

Više puta sam probao da na ovu nelogičnost ukažem u poreskoj upravi ali normalno bezuspešno ( kažu takav je zakon) !
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 2 od 15Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Sledeći
 Similar topics
-
» Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: