BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?

Ići dole 
+5
dusan79
Boranija
Cucla
zekapeka
Herakle
9 posters
AutorPoruka
Herakle
Just looking
Just looking
Herakle


Broj poruka : 7
Points : 29
Datum upisa : 14.09.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeNed Okt 19, 2014 8:50 pm

Interesuju me vasa iskustva u vezi sa placanjem poreza na kapitalnu dobit prilikom prodaje akcija.

Da li ga izmirujete u roku od 15 dana kako je propisano zakonom? Takodje, da li ste dobijali ikakve opomene za kasnjenje u uplati? 

Pitam jer imam par prodaja gde kasnim sa uplatom jer zivim u inostranstvu. Da li ga je moguce izmiriti u elektronskom obliku bez dolaska u Srbiju.

Hvala unapred na deljenju vasih iskustava.
Nazad na vrh Ići dole
zekapeka
Still learning
Still learning
zekapeka


Broj poruka : 93
Points : 340
Datum upisa : 10.10.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeNed Okt 19, 2014 10:45 pm

Pa ja kada sam ih telefonom zvao rekli su mi da ako nisu veliki iznosi (samo sto nemam pojma koji su to iznosi i sta njima znaci veliki iznos) mogu jednom u 6 meseci podneti prijavu za vise hartija, mada cu ja radije izmirivati to odmah prvenstveno zbog mene i da posle nebi zaboravio koju hartiju prijaviti. A elektronskim putem nije jos moguce i mora se licno na salter ili obicnom postom poslati....

_________________
Born stupid? Try Again od
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 422
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1383
Datum upisa : 22.06.2007

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimePon Okt 20, 2014 9:42 am

Od ove godine vishe nije rok za predaju poreske prijave 15dana , vec se ona podnosi samo 2 puta godisnje.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 25.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeUto Okt 21, 2014 11:30 am

Nemaju oni nikakvu evidenciju. Ja nikad nisam platio nikakav porez i nikad me nisu ni opomenuli...
Ko se sam prijavio, sam je i kriv što plaća!


_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
dusan79
Just looking
Just looking



Broj poruka : 34
Points : 158
Datum upisa : 20.10.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeČet Okt 23, 2014 1:24 pm

Ovo oko neplaćanja je , po meni, već stvar petlje. Smem li ili ne da se zezam sa državom.

Ja lično nemam petlju za to. :) Poznati su da kada treba njima nešto platiti, izvuku iz naftalina.

Mada se slažem da nemaju nikakvu relevantnu evidenciju.
Nazad na vrh Ići dole
Herakle
Just looking
Just looking
Herakle


Broj poruka : 7
Points : 29
Datum upisa : 14.09.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeSre Okt 29, 2014 9:14 pm

Boranija ::
Nemaju oni nikakvu evidenciju. Ja nikad nisam platio nikakav porez i nikad me nisu ni opomenuli...
Ko se sam prijavio, sam je i kriv što plaća!


Malo rizicna varijanta, da li ova poreska obaveza zastareva uopste?
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 25.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeČet Okt 30, 2014 2:48 pm

Zastareva posle 5 god.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
dusan79
Just looking
Just looking



Broj poruka : 34
Points : 158
Datum upisa : 20.10.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeSre Dec 10, 2014 12:44 pm

A šta se dešava kada ste vlasnik akcija firme koja je u stečaju. Ukoliko ne isplate to dugovanje, a uglavnom ne isplate, da li se to računa kao kapitalni gubitak?
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeSre Dec 10, 2014 2:20 pm

Boranija ::
Zastareva posle 5 god.

To sto zastareva ne znači da jednog dana mogu da uzmu sve tvoje transakcije i obračunaju porez sa kamatom za 10 godina unazad. pa se jednog dana u poreskoj pojavi dug, a ti se posle žali i pozivaj na zastarelost, ali tada dok to ne rešiš dug stoji a kamata raste.


_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Vladimirmitr
Still learning
Still learning



Broj poruka : 39
Godina : 57
Localisation : Beograd
Points : 183
Datum upisa : 01.06.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeSre Dec 10, 2014 3:51 pm

Femember,nisam te  razumeo.
Ako je potrazivanje zastarelo ,kako neko moze da trazi porez i kamate,za iks godina u nazad.
Kako kamata raste,na dug koji je zastareo,pa zar nije i kamata zastarela.
Ako znas pojasni  nam malo .
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 25.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeSre Dec 10, 2014 5:16 pm

citat ::
Zastarelost prava na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja

Član 114

Pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.

Zastarelost prava na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje.

Zastarelost prava na naplatu poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je obaveza poreskog dužnika dospela za plaćanje.

Zastarelost prava na povraćaj i refakciju odnosno refundaciju, poreza i sporednih poreskih davanja



citat ::
U obligacionim odnosima zastarelost se „prekida podizanjem tužbe i svakom drugom poveričevom radnjom preduzetom protiv dužnika pred sudom ili drugim nadležnim organom, u cilju utvrđivanja, obezbeđenja ili ostvarenja potraživanja.“ što propisuje član 388. Zakona o obligacionim odnosima. Znači, kod obligacionih obaveza zastarelost potraživanja se prekida ISKLJUČIVO pokretanjem tužbe kod suda ili nekom drugom radnjom kod drugog nadležnog organa.

U slučaju da Poreska uprava u toku trajanja zakonskog roka zastarelosti od 5 godina NIJE poreskom obvezniku dostavila nijedan poreski akt (rešenje, zaključak) ili je u tom roku slala samo “opomene”, poreska obaveza je zastarela i poreski obveznik treba na tome da insistira. Ukoliko Poreska uprava i pored toga donese rešenje o prinudnoj naplati poreza, porez će se naplatiti prema (član 147. stav 1. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji) ali bi poreski obveznik TREBALO DA POKRENE UPRAVNI SPOR i imajući u vidu navedenu presudu u vidu osnovano je očekivati da on spor dobije i da mu se neosnovano naplaćen porez vrati sa kamatom.

Apsolutna zastarelost na utvrđivanje, naplatu, povraćaj, refakciju, refundaciju kao i namirenje dospelih obaveza po drugom osnovu putem preknjižavanja poreza, uvek zastareva u roku od deset godina od isteka godine u kojoj je porez trebalo utvrditi

Znači, pravo Poreske uprave na utvrđivanje i naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.

Zastarelost počinje da teče 01. januara za obavezu koja je nastala ili je trebalo da nastane u prethodnoj godini (videti član 114. stav 2. Zakona).

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeSre Dec 10, 2014 11:54 pm

Vladimirmitr ::
Femember,nisam te  razumeo.
Ako je potrazivanje zastarelo ,kako neko moze da trazi porez i kamate,za iks godina u nazad.
Kako kamata raste,na dug koji je zastareo,pa zar nije i kamata zastarela.
Ako znas pojasni  nam malo .


na ovo sam mislio (hvala Boranija):

citat ::
Ukoliko Poreska uprava i pored toga donese rešenje o prinudnoj naplati poreza, porez će se naplatiti prema (član 147. stav 1. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji) ali bi poreski obveznik TREBALO DA POKRENE UPRAVNI SPOR i imajući u vidu navedenu presudu u vidu osnovano je očekivati da on spor dobije i da mu se neosnovano naplaćen porez vrati sa kamatom.

Dakle, u takvom hipotetičkom slucaju dok se ne zavrsi spor,  poreska obaveza bi bila vidljiva na poreskom računu kao neizmirena. što u tom trenutku može biti problem ali i ne mora.

Recimo ako si vlasni firme, ne bi moga da overiš knjižicu dok to ne razrešiš.

_________________
Bolje je živeti na nogama nego na umreti na kolenima
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Vladimirmitr
Still learning
Still learning



Broj poruka : 39
Godina : 57
Localisation : Beograd
Points : 183
Datum upisa : 01.06.2010

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeČet Dec 11, 2014 7:58 am

Hvala, za argumentovano,i detaljno pojasnjenje.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimePet Dec 12, 2014 10:32 am

To je bas hipotetican primer. Ako te ne pojure u roku od 5 god. onda 99% nece ni posle toga, posebno sto se ovde ne radi o milionima evra.
A i po internetu imas presude vrhovnog suda koji je presudjivao u korist poreskih obveznika.

citat ::
Podsetio je opozicione poslanike da je poreski dug „Luke Beograd“, koju je Beko kupio, nastao 2007. godine, a da kontrole iz 2008. i 2009, kada je premijer bio Mirko Cvetković, taj dug nisu ustanovile, već je to učinila tek vlada socijalista i naprednjaka 2013. godine

Ovde se radi o velikim sumama novca, pa nije ni cudo da su ga ulovili, mada se DS ponasao komotno dok je bio na vlasti. A mozda im je Beko i platio da ga ne diraju?

Uglavnom: male sume su ovde u pitanju, za razliku od Beka.

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
dusan79
Just looking
Just looking



Broj poruka : 34
Points : 158
Datum upisa : 20.10.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimePet Dec 12, 2014 11:16 am

Te male sume su za mene velike, tako da je šist račun najbolja priča. Jer kada se sa njima jednom uđe u dugove i poreze, to je igranka bez prestanka, a najviše košta živaca. Tako da....
Nazad na vrh Ići dole
pepermint
VIP
VIP
pepermint


Broj poruka : 2625
Points : 5945
Datum upisa : 05.02.2014

Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?   Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete? Icon_minitimeUto Jun 20, 2017 12:06 pm

Dragana Marković: Do kraja godine sve poreske prijave u elektronskoj formi
http://beta.rs/ekonomija/ekonomija-srbija/66102-dragana-markovic-do-kraja-godine-sve-poreske-prijave-u-elektronskoj-formi

Hoce li moci kapitalna dobit da se placa u elektronskoj formi konacno?
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
 
Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Porez na kapitalnu dobit
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: ZAKONSKA REGULATIVA-
Skoči na: