BELEX Club
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsČesto Postavljana PitanjaTražiRegistruj sePristupi
Delite

Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13
AutorPoruka
cukicezar
Still learning
Still learning
cukicezar

Broj poruka : 55
Datum upisa : 28.01.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet Feb 22, 2019 10:51 am

@Smile ::
Ovaj porez zastareva za 5 god. a apsolutna zastarelost je 10 god.
Cuti i cekaj... kafa

Koliko sam ja pročitao zakon ovaj porez ne zastareva. Neka me neko ispravi ako grešim.

U zakonu o porezu na dohodak građana je taj član prestao da važi:

Glava peta
JEMSTVO, POVRAĆAJ POREZA I ZASTARELOST
Jemstvo
Član 157
Za porez po odbitku jemči solidarno isplatilac prihoda.
Za porez na prihode od samostalne delatnosti jemče supsidijarno svojom imovinom svi punoletni članovi domaćinstva obveznika koji u momentu nastanka obaveze čine domaćinstvo obveznika u smislu člana 10. ovog zakona.
Lice koje sa ili bez naknade preuzme deo ili celokupnu imovinu kojom obveznik iz člana 32. ovog zakona obavlja delatnost jemči solidarno za obaveze obveznika iz člana 32. ovog zakona nastale obavljanjem delatnosti pre preuzimanja imovine do visine vrednosti preuzete imovine, a obveznik iz člana 32. ovog zakona koji prestaje da obavlja delatnost dužan je da pre brisanja iz propisanog registra izmiri sve svoje poreske obaveze nastale tokom obavljanja delatnosti.
Čl. 158-162
(Brisani)
Povraćaj poreza i pravo na kamatu
Čl. 163-165**
(Prestali da važe)
Čl. 166-168***

(Prestalo da važi)
Nazad na vrh Ići dole
cukicezar
Still learning
Still learning
cukicezar

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet Feb 22, 2019 10:52 am

Da li je sada moguća elektronska prijava poreza na kd?
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011

Broj poruka : 1622
Datum upisa : 06.05.2009

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet Feb 22, 2019 2:03 pm

Бојим се да си гледао погрешан закон.

Види овај: Закон о пореском поступку и пореској администрацији.

Или тражи: Закон о капиталном добитку, не на приход грађана.

Видиш ваљда да се и ова тема тако зове.

Voli da LAŽE !!
MHE kila(H)WATacina

Broj poruka : 310
Datum upisa : 06.04.2011

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet Feb 22, 2019 10:34 pm

@cukicezar ::
Da li je sada moguća elektronska prijava poreza na kd?
Moguca .....  samo ne izlazi potvrda da si predao ... ostaje evidencija elektronski da si predao , broj prijave i sl.  Reakcije  tj. Resenja jos nema  ali isto je i ya Papirnatu prijavu.

Still learning
Still learning
cukicezar

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub Feb 23, 2019 6:08 am

@Limited011 ::
Бојим се да си гледао погрешан закон.

Види овај: Закон о пореском поступку и пореској администрацији.

Или тражи: Закон о капиталном добитку, не на приход грађана.

Видиш ваљда да се и ова тема тако зове.

Zakon o kapitalnom dobitku ne postoji. Gde si ti video taj zakon?

Utvrđivanje poreza na prihod od kapitala se vrši u sklad sa Zakonom o porezu na dohodak građana. U njemu je prestao da važi član za zastarelost. Ne znam da li tu stupa na snagu odredba iz Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji?
Nazad na vrh Ići dole
Aria
VIP
VIP

Broj poruka : 105
Datum upisa : 07.09.2010

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub Feb 23, 2019 7:50 am

Da. Zastarelost je regulisana Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji članom 114, 114a, 114b... do 115.

Relativni rok zastarelosti je pet a apsolutni deset godina.

Inače, porez na prihode od kapitala se plaća na prihod od dividende a na kapitalni dobitak odnosno gubitak ostvaren prenosom (prodajom) akcija se plaća porez na kapitalne dobitke.

Nadam se da znaš da je prošao rok za prijavu poreza na kapitalne dobitke (gubitke) za prenos koji je ostvaren u prethodnom kalendarskom polugodištu ako si fizičko lice ili preduzetnik paušalac (na pravna lica i preduzetnike koji su prenos evidentirali u poslovnim knjigama se ovaj rok ne odnosi).

Naravno, to što je prošao rok ne znači da se ne može sada podneti poreska prijava ali se može dobiti kazna.
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75

Broj poruka : 322
Datum upisa : 03.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub Feb 23, 2019 11:56 pm

@Aria ::
Da. Zastarelost je regulisana Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji članom 114, 114a, 114b... do 115.

Relativni rok zastarelosti je pet a apsolutni deset godina.

Inače, porez na prihode od kapitala se plaća na prihod od dividende a na kapitalni dobitak odnosno gubitak ostvaren prenosom (prodajom) akcija se plaća porez na kapitalne dobitke.

Nadam se da znaš da je prošao rok za prijavu poreza na kapitalne dobitke (gubitke) za prenos koji je ostvaren u prethodnom kalendarskom polugodištu ako si fizičko lice ili preduzetnik paušalac (na pravna lica i preduzetnike koji su prenos evidentirali u poslovnim knjigama se ovaj rok ne odnosi).

Naravno, to što je prošao rok ne znači da se ne može sada podneti poreska prijava ali se može dobiti kazna.

Može se SIGURNO izbeći kazna samo treba naći dobrog knjigovodju.

Still learning
Still learning
cukicezar

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed Feb 24, 2019 8:36 am

Aria hvala za informacije. Da li banke u Srbiji posreduju podatke poreskoj upravi?
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member
Boranija

Broj poruka : 1725
Datum upisa : 24.07.2010

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed Feb 24, 2019 10:29 am

NE!!

Nisu u obavezi. I to će vam u svakoj filijali naglasiti.

Oni nisu nekadašnji SDK.

VIP
VIP

Broj poruka : 105
Datum upisa : 07.09.2010

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed Feb 24, 2019 11:03 pm

@cukicezar ::
Aria hvala za informacije. Da li banke u Srbiji posreduju podatke poreskoj upravi?

Nisam nigde pročitao da banke imaju tu obavezu ali u Zakonu o porezu na dohodak građana u članu 95. kojim je propisana obaveza za obveznika da podnese poresku prijavu u roku od 30 dana od isteka svakog kalendarskog polugodišta u kojem je izvršio prenos hartija od vrednosti, je dalje u stavu 6. propisano sledeće:

"Organizator tržišta kapitala u smislu zakona kojim se uređuje tržište kapitala dužan je da u roku od 30 dana od isteka svakog kalendarskojg polugodišta Poreskoj upravi - centrali u elektronskom obliku dostavi izveštaj o prenosu hartija od vrednosti izvršen u tom polugodištu."

Da li berza stvarno dostavlja te podatke i da li u ovom trenutku uopšte ima tehničke mogućnosti da to radi, ne znam, ali je činjenica da se u poslednje vreme vrši ubrzana digitalizacija i elektronsko povezivanje državnih organa i raznih preduzeća i ustanova pa mislim da je gotovo izvesno da će,  i ako to sada ne rade, uskoro raditi.
Nazad na vrh Ići dole
philips1
Our family
Our  family

Broj poruka : 197
Datum upisa : 11.04.2012

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon Feb 25, 2019 11:17 am

Banke nemaju nikakvu obavezu u pogledu prijave poreza, jedino su obavezni (ali ne uvek) ako se radi o douznakama/uplatama većim od 10k eur.
Ali i tada, (kako mi je poverio šef filijale) ako (kao stari klijent) doznaku veću od 10k eur, odmah oročim, neće biti u "obavezi" da to prijave....
Znači, sve zavisi od simpatija i koliko ste "dobar" klijent.

Berza, da, ona povremeno bude ažurna, mene je samo jednom za 10-12 god. prijavila poreskoj i to kada se radilo o prinudnom otkupu (Luka Pančevo) valjda im je to bilo zgodno (gomila akcionar) i tamo sam se pojavio i rekao da bi bilo pošteno da dopuste da ta prijava zastari, ako su već Danku Djuniću (ista opština) dozvolili da pod "ugovorom o izdržavanju" preuzme 17% Metalca, a da pri tome niko ne plati nikakav porez, još čekam njihovu odluku.

Valjda će ta digitalizacija sada omogućiti da se vidi ko prodaje i ko kupuje.

Nazad na vrh Ići dole
Mondo
Just looking
Just looking

Broj poruka : 1
Datum upisa : 28.06.2018

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon Mar 04, 2019 1:08 am

Pozdrav.

Zeleo bih da kupim akcije nekih stranih firmi, pa me interesuje kako se placa porez na kupo-prodaju tih akcija, i da li je bolje kupiti akcije kao fizicko lice ili preko firme (zbog poreza)?

Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic

Broj poruka : 14
Datum upisa : 08.05.2019

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet Maj 17, 2019 4:54 am

Imam jedno konkretno pitanje vezano za utvrđivanje kapitalnog gubitka. 

Rok za podnošenje poreske prijave PPDG-3R je 31. jul za transakcije obavljene do 30.juna ove godine. Ukoliko na osnovu te prijave Poreska uprava utvrdi visinu kapitalnog gubitka on se priznaje u narednih 5 godina od datuma donošenja rešenja. Ovo je jasno i tu nema nejasnoća. 

Naredni rok za podnošenje poreske prijave je 31.januar sledeće godine ( za transakcije u iz druge polovine ove godine). Ako se desi da i u ovom periodu imam kapitalni gubitak veći od dobitka, a ne iskoristim iznos gubitka iz rešenja za prvu polovinu godine, da li imam pravo na utvrđivanje kapitalnolnog gubitka nastalog u drugoj polovini ove godine?

Ne znam koliko sam bio jasan, ali konkretno: 
1. da li se visina kapitalnog gubitka može sabirati ukoliko gubitak postoji u svakom od dva polugodišta ( za koja se predaje prijava )?
2. Ako se kapitalni gubici ne mogu sabirati, da li važi pravilo da za plaćanje poreza prvo treba iskoristiti već utvrđeni gubitak iz jednog polugodišta, pa tek onda eventualni gubitak sa rešenja iz narednog polugodišta. 
3. Ako pravim gubitak u trgovanju akcijama u svakom polugodištu, postoji li pravilo kako da ga najbolje iskoristim?
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat

Broj poruka : 540
Datum upisa : 13.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed Maj 26, 2019 11:03 am

Najbolje da pitaš referenta u poreskoj upravi svoje opštine.
Možda i neki broker ume da ti da odgovor, ali sumnjam....

Just looking
Just looking
sasanikolic

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed Maj 26, 2019 11:54 pm

Problem je što živim u malom mestu, gde niko ne trguje akcijama. Imamo poresku službu u opštini i oni mogu da prime poresku prijavu, ali o nekim konkretnim pitanjima malo toga znaju, jer im do sada nikada nije zatrebalo.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Still learning
Still learning
marjanovicgane

Broj poruka : 113
Datum upisa : 10.09.2018

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSre Maj 29, 2019 3:46 am

Problem malog mesta imam i ja, zato bih zamolio poštovane kolege da mi odgovore na sledeće pitanje:

Da li mogu sam (kao fizičko lice)  podneti poresku prijavu na obrascu PPDG 3R ili moram to učiniti dajući ovlašćenje knjigovodstvenoj agenciji....... 

Po mojim tumačenjima mogu to učiniti sam u elektronskom obliku preko aplikacije e-porezi ali ljudi iz filijale poreske uprave kažu da mora ići po ovlašćenju. Inače jedini trgujem HOV u mom kraju tako da do sada nisu imali empirijska iskustva sa ovim. 

Unapred zahvalan,

Just looking
Just looking
sasanikolic

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSre Maj 29, 2019 5:05 am

Možete sami da podnesete poresku prijavu i u "papirnom" i u elektronskom obliku u poreskoj upravu opštine u kojoj živite.

Za elektronsko podnošenje prijave, morate imati čitač lične karte i LIB broj lične karte ( dobijen u koverti uz ličnu kartu). Uz to, morate na računaru da instalirate nekoliko programa koji omogućavaju korišćenje lične karte za verifikaciju identiteta podnosioca prijave.

Podnošenje elektronske prijave za mene nije opcija. 

Podneću "papirnu" prijavu, ali me eto čisto zanimaju pitanja o kapitalnom gubitku i mogućnostima koje nam stoje na raspolaganju ako ga imamo ili ćemo ga imati.

Želim da dodam da su ljudi iz poreske uprave prilično neinformisni i da često daju kontradiktorne informacije. Ono što je sigurno je da se poreska prijava PPDG 3R podnosi dva puta godišnje: do kraja jula ( za transakcije obavljene do kraja juna) i do krraja januara ( za transakcije obavljene do decembra prethodne godine).
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Still learning
Still learning
marjanovicgane

Broj poruka : 113
Datum upisa : 10.09.2018

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSre Maj 29, 2019 6:56 am

Za Sašu Nikolića,

Hvala na informaciji....... Rado bih vam pomogao povodom vaše dileme kada bih sa 100% sigurnošću mogao da vam kažem o čemu se radi.

Na osnovu onoga što sam čitao  a to je da se kapitalni gubitak može iskoristiti u narednih 5 godina za prebijanje eventualne dobiti trebalo bi da može da se sabira. Znači ako vam je ostao deo  kapitalnog gubitka iz prethodnog polugodišta mislim da bi trebalo da može da se sabere sa tekućim kapitalnim gubitkom  i iskoristi  za prebijanja eventualnih dobitaka....... Kada se budem registrovao na e-porezi videću da li je za kapitalni gubitak planirana jedna kolona ili više kolona pa ću možda moći preciznije nešto da vam kažem o tome.

Što se tiče vaše treće dileme, ne znam da li je moguće taktiziranje oko iskazivanja kapitalnih gubitaka tj. da li se oni mogu preskočiti u tekućim prijavama pa tek kasnije iskazivati......... 

Mada nisam laik po ovim stvarima (diplomirani ekonomista) ipak uzmite moje mišljenje sa rezervom. Ne razumem zašto neko od starijih i iskusnijih kolega ne uzme učešće u raspravi i razreši dilemu.

VIP
VIP

Broj poruka : 231
Datum upisa : 04.09.2017

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeČet Maj 30, 2019 8:30 am

U mojoj opstini se ne sabiraju gubici,svaki posebno i sa svojim datumom se moze prebiti sa dobitkom u narednih 5 godina.Ako i posle prebijanja ostane neki iznos gubitka,dobija se novo resenje sa iznosom preostalog gubitka koji se moze ponovo koristiti za prebijanje sa nekim buducim dobitkom.U interesu akcionara je da prvo iskoristi stariji gubitak za prebijanje,da bi se izbeglo zastarevanje odnosno da ne istekne rok od pet godina.
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeČet Maj 30, 2019 9:20 am

@Alonisos ::
U mojoj opstini se ne sabiraju gubici,svaki posebno i sa svojim datumom se moze prebiti sa dobitkom u narednih 5 godina.Ako i posle prebijanja ostane neki iznos gubitka,dobija se novo resenje sa iznosom preostalog gubitka koji se moze ponovo koristiti za prebijanje sa nekim buducim dobitkom.U interesu akcionara je da prvo iskoristi stariji gubitak za prebijanje,da bi se izbeglo zastarevanje odnosno da ne istekne rok od pet godina.

Hvala kolega. Ovo su odgovori koji su mi trebali. Bliži se rok za podnošenje prijave. Meni će biti prvi put da se bavim ovom problematikom. Nemam gubitaka za sada. Ali . . .

Imam još jedno pitanje: Trgovao sam akcijama i ostvarivao dobit. Pred kraj roka za podnošenje prijave ( sredinom juna), napravio sam veliki gubitak u trgovanju akcijama. Sve sam evidentirao na prijavi PPDG-3r. Poreska uprava na osnovu prijave donosi rešenje. Da li kapitalni gubitak nastao u junu važi za celokupan period od januara do datuma podnošenja poreske prijave?
Nazad na vrh Ići dole
Alonisos
VIP
VIP

Broj poruka : 231
Datum upisa : 04.09.2017

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeČet Maj 30, 2019 10:06 am

Gubitak i dobitak se mogu prebijati samo u slucaju da je prvo nastao gubitak.Ako je prvo nastao dobitak,treba podneti poresku prijavu,po dobijanju resenja platiti porez,podneti prijavu za gubitak,koji se moze iskoristiti za prebijanje sa buducim dobicima.Ako su na primer zabelezeni dobici u januaru,februaru i junu a gubitak u maju,dobitak iz juna se prebija sa gubitkom iz maja,ako je gubitak veci od dobitka,razlika se moze koristiti za prebijanje nekih sledecih dobitaka dok se za dobitke zabelezene u januaru i februaru treba platiti porez.
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed Jun 09, 2019 5:52 pm

Zanima me još kakva je poreska procedura kod ustupanja akcija Telekoma. Tu postoji ugovor o poklonu na osnovu kog broker radi preknjižavanje sa vlasničkog računa poklonodavca na vlasnički račun poklonoprimca.

Kako se u ovakvim slučajevima utvrđuje iznos poreza i ko podnosi poresku prijavu? Kad poklonoprimac reši da nekom "pokloni" svoje akcije, verovatno je u obavezo da podnese poresku prijavu. 

I na kraju, može li se kapitalni gubitak iz regularne trgovine akcijama na Berzi koristiti u slučaju plaćanja poreza na poklon akcija Telekom-a?
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca

Broj poruka : 1735
Godina : 42
Datum upisa : 27.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon Jun 10, 2019 2:02 am

Dragi prijatelju
1. Šta će tebi akcije Telekoma?
2. Kako misliš da "prebiješ" plaćeni porez sa gubitkom na berzi?
3. Ako ti neko "poklanja" nešto, to nema veze s berzom pa makar to bile i akcije, a porez plaćaš jer nisi blzak rođak, bilo šta da ti poklone.
4. Porez na "poklon" ne zanima brokere, oni preknjižavaju ono što im prezentiraš, a dal si platio porez to nije njihov problem, već tvoj.
5. Poklonoprimac plaća porez, a ne onaj koji poklanja, mada može da ga plati ako je budala.

I JOŠ JEDNOM: Šta će tebi akcije Telekoma? ajkula

Just looking
Just looking
sasanikolic

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon Jun 10, 2019 3:49 am

Draga Maco,

Ja čuo da se poklonu u zube ne gleda i nisam gledao i sad... eto imam jedan takav poklončić. Znam šta ću sa njim, za to ti ne tražim savet.
Samo ovo oko poreza nisam baš razumeo, kao ni većina onih koji bi da ga plate. I tako ... nadam se da nisi ljubomorna zbog mog poklončića.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir

Broj poruka : 1661
Datum upisa : 06.12.2008

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon Jun 10, 2019 6:38 am

Sve ti je koleginica lepo objasnila: kako misliš porez na poklon da otpišeš od kapitalne dobiti?
coca farao

Just looking
Just looking
sasanikolic

PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon Jun 10, 2019 7:17 am

Nikada do sada nisam bio u prilici da plaćam porez. Gubitak u trgovini akcijama, može se koristiti za prebijanje naknadih dobitaka i nizašta drugo. Ne može se koristit za prebijanje ostalih vrsta poreza. I to je to.
Nazad na vrh Ići dole

Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 13 od 13Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: