BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Sledeći
AutorPoruka
cukicezar
Still learning
Still learning
cukicezar


Broj poruka : 112
Points : 281
Datum upisa : 29.01.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet 22 Feb - 22:51

Smile ::
Ovaj porez zastareva za 5 god. a apsolutna zastarelost je 10 god.
Cuti i cekaj... kafa

Koliko sam ja pročitao zakon ovaj porez ne zastareva. Neka me neko ispravi ako grešim.

U zakonu o porezu na dohodak građana je taj član prestao da važi:

Glava peta
JEMSTVO, POVRAĆAJ POREZA I ZASTARELOST
Jemstvo
Član 157
Za porez po odbitku jemči solidarno isplatilac prihoda.
Za porez na prihode od samostalne delatnosti jemče supsidijarno svojom imovinom svi punoletni članovi domaćinstva obveznika koji u momentu nastanka obaveze čine domaćinstvo obveznika u smislu člana 10. ovog zakona.
Lice koje sa ili bez naknade preuzme deo ili celokupnu imovinu kojom obveznik iz člana 32. ovog zakona obavlja delatnost jemči solidarno za obaveze obveznika iz člana 32. ovog zakona nastale obavljanjem delatnosti pre preuzimanja imovine do visine vrednosti preuzete imovine, a obveznik iz člana 32. ovog zakona koji prestaje da obavlja delatnost dužan je da pre brisanja iz propisanog registra izmiri sve svoje poreske obaveze nastale tokom obavljanja delatnosti.
Čl. 158-162
(Brisani)
Povraćaj poreza i pravo na kamatu
Čl. 163-165**
(Prestali da važe)
Čl. 166-168***

(Prestalo da važi)
Nazad na vrh Ići dole
cukicezar
Still learning
Still learning
cukicezar


Broj poruka : 112
Points : 281
Datum upisa : 29.01.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet 22 Feb - 22:52

Da li je sada moguća elektronska prijava poreza na kd?
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub 23 Feb - 2:03

Бојим се да си гледао погрешан закон.

Види овај: Закон о пореском поступку и пореској администрацији.

Или тражи: Закон о капиталном добитку, не на приход грађана.

Видиш ваљда да се и ова тема тако зове.

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
MHE kila(H)WATacina
Voli da LAŽE !!
MHE kila(H)WATacina


Broj poruka : 340
Points : 1505
Datum upisa : 07.04.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub 23 Feb - 10:34

cukicezar ::
Da li je sada moguća elektronska prijava poreza na kd?
Moguca .....  samo ne izlazi potvrda da si predao ... ostaje evidencija elektronski da si predao , broj prijave i sl.  Reakcije  tj. Resenja jos nema  ali isto je i ya Papirnatu prijavu.

_________________
"Umesto retrovizora moramo uzeti u ruke dvoglede" iz ekspozea PM.  - E ovo je Aco moj izum !!
Nazad na vrh Ići dole
cukicezar
Still learning
Still learning
cukicezar


Broj poruka : 112
Points : 281
Datum upisa : 29.01.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub 23 Feb - 18:08

Limited011 ::
Бојим се да си гледао погрешан закон.

Види овај: Закон о пореском поступку и пореској администрацији.

Или тражи: Закон о капиталном добитку, не на приход грађана.

Видиш ваљда да се и ова тема тако зове.

Zakon o kapitalnom dobitku ne postoji. Gde si ti video taj zakon?

Utvrđivanje poreza na prihod od kapitala se vrši u sklad sa Zakonom o porezu na dohodak građana. U njemu je prestao da važi član za zastarelost. Ne znam da li tu stupa na snagu odredba iz Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji?
Nazad na vrh Ići dole
Aria
VIP
VIP



Broj poruka : 109
Points : 399
Datum upisa : 07.09.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSub 23 Feb - 19:50

Da. Zastarelost je regulisana Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji članom 114, 114a, 114b... do 115.

Relativni rok zastarelosti je pet a apsolutni deset godina.

Inače, porez na prihode od kapitala se plaća na prihod od dividende a na kapitalni dobitak odnosno gubitak ostvaren prenosom (prodajom) akcija se plaća porez na kapitalne dobitke.

Nadam se da znaš da je prošao rok za prijavu poreza na kapitalne dobitke (gubitke) za prenos koji je ostvaren u prethodnom kalendarskom polugodištu ako si fizičko lice ili preduzetnik paušalac (na pravna lica i preduzetnike koji su prenos evidentirali u poslovnim knjigama se ovaj rok ne odnosi).

Naravno, to što je prošao rok ne znači da se ne može sada podneti poreska prijava ali se može dobiti kazna.
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed 24 Feb - 11:56

Aria ::
Da. Zastarelost je regulisana Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji članom 114, 114a, 114b... do 115.

Relativni rok zastarelosti je pet a apsolutni deset godina.

Inače, porez na prihode od kapitala se plaća na prihod od dividende a na kapitalni dobitak odnosno gubitak ostvaren prenosom (prodajom) akcija se plaća porez na kapitalne dobitke.

Nadam se da znaš da je prošao rok za prijavu poreza na kapitalne dobitke (gubitke) za prenos koji je ostvaren u prethodnom kalendarskom polugodištu ako si fizičko lice ili preduzetnik paušalac (na pravna lica i preduzetnike koji su prenos evidentirali u poslovnim knjigama se ovaj rok ne odnosi).

Naravno, to što je prošao rok ne znači da se ne može sada podneti poreska prijava ali se može dobiti kazna.

Može se SIGURNO izbeći kazna samo treba naći dobrog knjigovodju.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
cukicezar
Still learning
Still learning
cukicezar


Broj poruka : 112
Points : 281
Datum upisa : 29.01.2016

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed 24 Feb - 20:36

Aria hvala za informacije. Da li banke u Srbiji posreduju podatke poreskoj upravi?
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2161
Points : 6015
Datum upisa : 25.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeNed 24 Feb - 22:29

NE!!

Nisu u obavezi. I to će vam u svakoj filijali naglasiti.

Oni nisu nekadašnji SDK.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Aria
VIP
VIP



Broj poruka : 109
Points : 399
Datum upisa : 07.09.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 25 Feb - 11:03

cukicezar ::
Aria hvala za informacije. Da li banke u Srbiji posreduju podatke poreskoj upravi?


Nisam nigde pročitao da banke imaju tu obavezu ali u Zakonu o porezu na dohodak građana u članu 95. kojim je propisana obaveza za obveznika da podnese poresku prijavu u roku od 30 dana od isteka svakog kalendarskog polugodišta u kojem je izvršio prenos hartija od vrednosti, je dalje u stavu 6. propisano sledeće:

"Organizator tržišta kapitala u smislu zakona kojim se uređuje tržište kapitala dužan je da u roku od 30 dana od isteka svakog kalendarskojg polugodišta Poreskoj upravi - centrali u elektronskom obliku dostavi izveštaj o prenosu hartija od vrednosti izvršen u tom polugodištu."


Da li berza stvarno dostavlja te podatke i da li u ovom trenutku uopšte ima tehničke mogućnosti da to radi, ne znam, ali je činjenica da se u poslednje vreme vrši ubrzana digitalizacija i elektronsko povezivanje državnih organa i raznih preduzeća i ustanova pa mislim da je gotovo izvesno da će,  i ako to sada ne rade, uskoro raditi.
Nazad na vrh Ići dole
philips1
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 946
Datum upisa : 12.04.2012

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 25 Feb - 23:17

Banke nemaju nikakvu obavezu u pogledu prijave poreza, jedino su obavezni (ali ne uvek) ako se radi o douznakama/uplatama većim od 10k eur.
Ali i tada, (kako mi je poverio šef filijale) ako (kao stari klijent) doznaku veću od 10k eur, odmah oročim, neće biti u "obavezi" da to prijave....
Znači, sve zavisi od simpatija i koliko ste "dobar" klijent.

Berza, da, ona povremeno bude ažurna, mene je samo jednom za 10-12 god. prijavila poreskoj i to kada se radilo o prinudnom otkupu (Luka Pančevo) valjda im je to bilo zgodno (gomila akcionar) i tamo sam se pojavio i rekao da bi bilo pošteno da dopuste da ta prijava zastari, ako su već Danku Djuniću (ista opština) dozvolili da pod "ugovorom o izdržavanju" preuzme 17% Metalca, a da pri tome niko ne plati nikakav porez, još čekam njihovu odluku.

Valjda će ta digitalizacija sada omogućiti da se vidi ko prodaje i ko kupuje.


Nazad na vrh Ići dole
Mondo
Just looking
Just looking



Broj poruka : 1
Points : 10
Datum upisa : 28.06.2018

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 4 Mar - 13:08

Pozdrav.

Zeleo bih da kupim akcije nekih stranih firmi, pa me interesuje kako se placa porez na kupo-prodaju tih akcija, i da li je bolje kupiti akcije kao fizicko lice ili preko firme (zbog poreza)?

Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet 17 Maj - 17:54

Imam jedno konkretno pitanje vezano za utvrđivanje kapitalnog gubitka. 

Rok za podnošenje poreske prijave PPDG-3R je 31. jul za transakcije obavljene do 30.juna ove godine. Ukoliko na osnovu te prijave Poreska uprava utvrdi visinu kapitalnog gubitka on se priznaje u narednih 5 godina od datuma donošenja rešenja. Ovo je jasno i tu nema nejasnoća. 

Naredni rok za podnošenje poreske prijave je 31.januar sledeće godine ( za transakcije u iz druge polovine ove godine). Ako se desi da i u ovom periodu imam kapitalni gubitak veći od dobitka, a ne iskoristim iznos gubitka iz rešenja za prvu polovinu godine, da li imam pravo na utvrđivanje kapitalnolnog gubitka nastalog u drugoj polovini ove godine?

Ne znam koliko sam bio jasan, ali konkretno: 
1. da li se visina kapitalnog gubitka može sabirati ukoliko gubitak postoji u svakom od dva polugodišta ( za koja se predaje prijava )?
2. Ako se kapitalni gubici ne mogu sabirati, da li važi pravilo da za plaćanje poreza prvo treba iskoristiti već utvrđeni gubitak iz jednog polugodišta, pa tek onda eventualni gubitak sa rešenja iz narednog polugodišta. 
3. Ako pravim gubitak u trgovanju akcijama u svakom polugodištu, postoji li pravilo kako da ga najbolje iskoristim?
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 27 Maj - 0:03

Najbolje da pitaš referenta u poreskoj upravi svoje opštine.
Možda i neki broker ume da ti da odgovor, ali sumnjam....

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 27 Maj - 12:54

Problem je što živim u malom mestu, gde niko ne trguje akcijama. Imamo poresku službu u opštini i oni mogu da prime poresku prijavu, ali o nekim konkretnim pitanjima malo toga znaju, jer im do sada nikada nije zatrebalo.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 940
Points : 2021
Datum upisa : 10.09.2018

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSre 29 Maj - 16:46

Problem malog mesta imam i ja, zato bih zamolio poštovane kolege da mi odgovore na sledeće pitanje:

Da li mogu sam (kao fizičko lice)  podneti poresku prijavu na obrascu PPDG 3R ili moram to učiniti dajući ovlašćenje knjigovodstvenoj agenciji....... 

Po mojim tumačenjima mogu to učiniti sam u elektronskom obliku preko aplikacije e-porezi ali ljudi iz filijale poreske uprave kažu da mora ići po ovlašćenju. Inače jedini trgujem HOV u mom kraju tako da do sada nisu imali empirijska iskustva sa ovim. 

Unapred zahvalan,
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSre 29 Maj - 18:05

Možete sami da podnesete poresku prijavu i u "papirnom" i u elektronskom obliku u poreskoj upravu opštine u kojoj živite.

Za elektronsko podnošenje prijave, morate imati čitač lične karte i LIB broj lične karte ( dobijen u koverti uz ličnu kartu). Uz to, morate na računaru da instalirate nekoliko programa koji omogućavaju korišćenje lične karte za verifikaciju identiteta podnosioca prijave.

Podnošenje elektronske prijave za mene nije opcija. 

Podneću "papirnu" prijavu, ali me eto čisto zanimaju pitanja o kapitalnom gubitku i mogućnostima koje nam stoje na raspolaganju ako ga imamo ili ćemo ga imati.

Želim da dodam da su ljudi iz poreske uprave prilično neinformisni i da često daju kontradiktorne informacije. Ono što je sigurno je da se poreska prijava PPDG 3R podnosi dva puta godišnje: do kraja jula ( za transakcije obavljene do kraja juna) i do krraja januara ( za transakcije obavljene do decembra prethodne godine).
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 940
Points : 2021
Datum upisa : 10.09.2018

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeSre 29 Maj - 19:56

Za Sašu Nikolića,

Hvala na informaciji....... Rado bih vam pomogao povodom vaše dileme kada bih sa 100% sigurnošću mogao da vam kažem o čemu se radi.

Na osnovu onoga što sam čitao  a to je da se kapitalni gubitak može iskoristiti u narednih 5 godina za prebijanje eventualne dobiti trebalo bi da može da se sabira. Znači ako vam je ostao deo  kapitalnog gubitka iz prethodnog polugodišta mislim da bi trebalo da može da se sabere sa tekućim kapitalnim gubitkom  i iskoristi  za prebijanja eventualnih dobitaka....... Kada se budem registrovao na e-porezi videću da li je za kapitalni gubitak planirana jedna kolona ili više kolona pa ću možda moći preciznije nešto da vam kažem o tome.

Što se tiče vaše treće dileme, ne znam da li je moguće taktiziranje oko iskazivanja kapitalnih gubitaka tj. da li se oni mogu preskočiti u tekućim prijavama pa tek kasnije iskazivati......... 

Mada nisam laik po ovim stvarima (diplomirani ekonomista) ipak uzmite moje mišljenje sa rezervom. Ne razumem zašto neko od starijih i iskusnijih kolega ne uzme učešće u raspravi i razreši dilemu.
Nazad na vrh Ići dole
Na mreži
Alonisos
VIP
VIP



Broj poruka : 385
Points : 1384
Datum upisa : 04.09.2017

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeČet 30 Maj - 21:30

U mojoj opstini se ne sabiraju gubici,svaki posebno i sa svojim datumom se moze prebiti sa dobitkom u narednih 5 godina.Ako i posle prebijanja ostane neki iznos gubitka,dobija se novo resenje sa iznosom preostalog gubitka koji se moze ponovo koristiti za prebijanje sa nekim buducim dobitkom.U interesu akcionara je da prvo iskoristi stariji gubitak za prebijanje,da bi se izbeglo zastarevanje odnosno da ne istekne rok od pet godina.
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeČet 30 Maj - 22:20

Alonisos ::
U mojoj opstini se ne sabiraju gubici,svaki posebno i sa svojim datumom se moze prebiti sa dobitkom u narednih 5 godina.Ako i posle prebijanja ostane neki iznos gubitka,dobija se novo resenje sa iznosom preostalog gubitka koji se moze ponovo koristiti za prebijanje sa nekim buducim dobitkom.U interesu akcionara je da prvo iskoristi stariji gubitak za prebijanje,da bi se izbeglo zastarevanje odnosno da ne istekne rok od pet godina.

Hvala kolega. Ovo su odgovori koji su mi trebali. Bliži se rok za podnošenje prijave. Meni će biti prvi put da se bavim ovom problematikom. Nemam gubitaka za sada. Ali . . .

Imam još jedno pitanje: Trgovao sam akcijama i ostvarivao dobit. Pred kraj roka za podnošenje prijave ( sredinom juna), napravio sam veliki gubitak u trgovanju akcijama. Sve sam evidentirao na prijavi PPDG-3r. Poreska uprava na osnovu prijave donosi rešenje. Da li kapitalni gubitak nastao u junu važi za celokupan period od januara do datuma podnošenja poreske prijave?
Nazad na vrh Ići dole
Alonisos
VIP
VIP



Broj poruka : 385
Points : 1384
Datum upisa : 04.09.2017

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeČet 30 Maj - 23:06

Gubitak i dobitak se mogu prebijati samo u slucaju da je prvo nastao gubitak.Ako je prvo nastao dobitak,treba podneti poresku prijavu,po dobijanju resenja platiti porez,podneti prijavu za gubitak,koji se moze iskoristiti za prebijanje sa buducim dobicima.Ako su na primer zabelezeni dobici u januaru,februaru i junu a gubitak u maju,dobitak iz juna se prebija sa gubitkom iz maja,ako je gubitak veci od dobitka,razlika se moze koristiti za prebijanje nekih sledecih dobitaka dok se za dobitke zabelezene u januaru i februaru treba platiti porez.
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 10 Jun - 6:52

Zanima me još kakva je poreska procedura kod ustupanja akcija Telekoma. Tu postoji ugovor o poklonu na osnovu kog broker radi preknjižavanje sa vlasničkog računa poklonodavca na vlasnički račun poklonoprimca.

Kako se u ovakvim slučajevima utvrđuje iznos poreza i ko podnosi poresku prijavu? Kad poklonoprimac reši da nekom "pokloni" svoje akcije, verovatno je u obavezo da podnese poresku prijavu. 

I na kraju, može li se kapitalni gubitak iz regularne trgovine akcijama na Berzi koristiti u slučaju plaćanja poreza na poklon akcija Telekom-a?
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 10 Jun - 15:02

Dragi prijatelju
1. Šta će tebi akcije Telekoma?
2. Kako misliš da "prebiješ" plaćeni porez sa gubitkom na berzi?
3. Ako ti neko "poklanja" nešto, to nema veze s berzom pa makar to bile i akcije, a porez plaćaš jer nisi blzak rođak, bilo šta da ti poklone.
4. Porez na "poklon" ne zanima brokere, oni preknjižavaju ono što im prezentiraš, a dal si platio porez to nije njihov problem, već tvoj.
5. Poklonoprimac plaća porez, a ne onaj koji poklanja, mada može da ga plati ako je budala.

I JOŠ JEDNOM: Šta će tebi akcije Telekoma? ajkula

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 10 Jun - 16:49

Draga Maco,
 
Ja čuo da se poklonu u zube ne gleda i nisam gledao i sad... eto imam jedan takav poklončić. Znam šta ću sa njim, za to ti ne tražim savet.
Samo ovo oko poreza nisam baš razumeo, kao ni većina onih koji bi da ga plate. I tako ... nadam se da nisi ljubomorna zbog mog poklončića.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 10 Jun - 19:38

Sve ti je koleginica lepo objasnila: kako misliš porez na poklon da otpišeš od kapitalne dobiti?
coca farao

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
sasanikolic
Just looking
Just looking
sasanikolic


Broj poruka : 14
Points : 110
Datum upisa : 09.05.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 10 Jun - 20:17

Nikada do sada nisam bio u prilici da plaćam porez. Gubitak u trgovini akcijama, može se koristiti za prebijanje naknadih dobitaka i nizašta drugo. Ne može se koristit za prebijanje ostalih vrsta poreza. I to je to.
Nazad na vrh Ići dole
toma.bader
Just looking
Just looking



Broj poruka : 1
Points : 10
Datum upisa : 16.09.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 23 Sep - 16:28

Dobar dan svima. Da li neko zna kako izgleda prijava poreza kada se akcije prodaju na inostranim berzama bez domacih brokera?

Zivio sam i radio u USA jedno vreme i tamo dobio opcije na akcije uz zaradu. Kada sam odlazio iz firme platio sam da mi se opcije konvertuju u akcije. Proslo je nekoliko godina, ja sam se vratio u Srbiju a firma je u medjuvremenu izasla na berzu.Sada bih prodao te akcije preko ETrade-a, novac bi stigao na devizni racun u Srbiji.

Ispravite me ako gresim ali koliko shvatam ja bi trebalo da platim 15% poreza na razliku izmedju kupovne i prodajne cene. Trebalo bi da od 01.01.2020 d0 31.01.2020 popunim i podnesem PPDG-3R obrzac. Na osnovu toga poreski organ donese resenje i posalje mi koliko ja treba da platim.

Moja pitanja su:

1. Da li sam dobro shvatio proces?
2. Sta da unesem u obrazac za broj dokumenta o sticanju/prenosu?
3. Kako da unesem iznose. Npr. kupio sam 2015te godine za 5USD, da li unosim to u dinarima? Po danasnjem ili tadasnjem kursu?
4. Koliko duboko oni idu u razjasnjavanje sticanja tih akcija. Ovo pitam da ne bi sebe doveo u rizike otkrivanja drugih potencijalnih prekrsaja. Npr. kada sam otisao nisam se nikom odjavio, nisam prijavljivao racune u stranim bankama i sl.

Glavno pitanje mi je ima li koga da je prodavao akcije u inostranstvu, bez domaceg borkera i prijavljivao porez ovde?
Nazad na vrh Ići dole
Cicija
Member
Member
Cicija


Broj poruka : 833
Points : 1944
Datum upisa : 10.01.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 23 Sep - 19:56

Zavisi o kolikoj sumi se radi. Preko valjda 10k evra moraš da dokažeš iz kog razloga dobijaš pare.

Za manje iznose je dovoljno da u banci u koju ti šalju pare, ispuniš formular, odnosno navedeš, na pr. da se radi o autorskom honoraru i sl. i banka ti isplati novac, jer ona nije u obavezi da prijavi tvoj prihod poreskoj upravi.
Nazad na vrh Ići dole
Jegulja
VIP
VIP



Broj poruka : 538
Points : 1137
Datum upisa : 18.12.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 23 Sep - 23:09

Može i ovako: ako si stalni klijent banke, a suma koju dobijaš iz inostranstva prelazi 10k, uz malo "namigivanja" možeš da se dogovoriš da cela suma odmah bude prebacena na štenju, na neko vreme, a posle - adio poreska upravo.
Sve zavisi od šefa filijale banke i "dogovora".
Ima tu još opcija....
Nazad na vrh Ići dole
Jaca
Still learning
Still learning
Jaca


Broj poruka : 74
Points : 231
Datum upisa : 26.07.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 4 Nov - 12:51

Kako se prijavljuje kapitalni gubitak na akcije koje su otišle u stečaj?

Koji datumi i dokumenti su tu relevantni? Rešenje o pokretanju stečajnog postupka, Rešenje o obustavljanju trgovanja na berzi....? Kada to pravo zastareva?
Da li neko može da mi pomogne?
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 4 Nov - 13:46

Jaca ::
Kako se prijavljuje kapitalni gubitak na akcije koje su otišle u stečaj?

Koji datumi i dokumenti su tu relevantni? Rešenje o pokretanju stečajnog postupka, Rešenje o obustavljanju trgovanja na berzi....? Kada to pravo zastareva?
Da li neko može da mi pomogne?
Pitaj svog brokera, on bi trebao da ti objasni kako se to radi.
Nazad na vrh Ići dole
C R A Z Y
VIP
VIP
C R A Z Y


Broj poruka : 536
Points : 1938
Datum upisa : 19.03.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 4 Nov - 16:33

Jaca ::
Kako se prijavljuje kapitalni gubitak na akcije koje su otišle u stečaj?

Koji datumi i dokumenti su tu relevantni? Rešenje o pokretanju stečajnog postupka, Rešenje o obustavljanju trgovanja na berzi....? Kada to pravo zastareva?
Da li neko može da mi pomogne?

Jaco, koliko znam, poreska uprava ne priznaje stečaj, bankrot, likvidaciju... Bez potvrde o prodaji akcija ne priznaju ti gubitak. Ipak, najbolje je da proveriš u poreskoj i da javiš ovde ako se nešto promenilo.

_________________
Jedna društvena zajednica postaće velika onog trenutka kada stari ljudi počnu da sade mladice drveća u čijem hladu nikada neće sedeti. (Grčka poslovica)
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePon 4 Nov - 17:06

C R A Z Y ::

Jaco, koliko znam, poreska uprava ne priznaje stečaj, bankrot, likvidaciju... Bez potvrde o prodaji akcija ne priznaju ti gubitak. Ipak, najbolje je da proveriš u poreskoj i da javiš ovde ako se nešto promenilo.

To je i moje iskustvo, ne priznaju gubitak bez potvrde o prodaji akcija.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimePet 15 Nov - 23:26

Šuška se da će ovaj zakon za akcije biti ukinut.

Mala je korist, a Opštine nemaju dovoljno osoblja da to rade, a i komplikovano je, zatrpani su.

Posebno je moj ljubimac love3 Dinkić, ajkula  lepo to zakomplikovao i ako ne prezentujete papir kojim dokazujete da ste kupili akciju (recimo) pre 5 god. - uzima se da ste akciju kupili godinu dana pre nego što ste je prodali od

Dakle: kupite akciju (na primer) 2015. za 800 din i prodate je krajem 2019. za 15.000 din, ako kažete da nemate papir koji dokazuje kada ste kupili istu, računa se prosečna cena iz 2018. koja može da bude (na primer) 14.000 din!!
I onda na razliku od 1.000 din umanjenu za troškove života, platite porez!  udrimile

Lep zakon je tu Dinkić smislio za svoju ekipu.... Hvala mu!! halil

E, sad su shvatili da od tako "obračunatog" poreza nema mnogo vajde, uz svo ono dokazivanje o gubitcima, umanjenjima za životne troškove i sl. nema mnogo vajde jer malo ljudi na Belexu trguje, a velike zverke i se i onako pozivaju na odredbu "da se ne sećaju i nemju papir koji pokazuje kada su kupili akcije" - nema mnogo vajde!

Oslobodiće poresko u opštinama, jer oni su i onako nesposobni (u glavnom) i ne znaju šta sa dokazom da ste imali "gubitak".

Daj bože da to bude tako, a ima i "logike"!!!
99

Edit: Hajde malo mišem izšamarajte ono što nude
sponzori s desne strane ekrana, dobro nam dođe,
a vas NIŠTA ne košta!
Mod. D.

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
xaraga
Just looking
Just looking



Broj poruka : 2
Points : 20
Datum upisa : 17.12.2019

Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 13 Icon_minitimeUto 17 Dec - 10:29

Nadam se da mi neko može pomoći oko ovog problema jer vidim da je tematika slična.

Otvorio sam račun na Interactive Brokers, slao sam par puta novac preko naše banke i kupio sam neke akcije. Plan mi je da tako nastavim i da redovno kupujem akcije koje želim.

Ono što mene interesuje je da li prijavu PPDG-3R podnosim tek kada PRODAM akcije. Znači, ništa ne moram da prijavljujem sve dok ne ostvarim profit od prenosa (prodaje)? U suštini, ako godinama samo kupujem i kupujem akcije, ne moram da podnosim ovu prijavu? Da li moram da podnesem neku drugu prijavu ili sam miran dok ne odlučim da prodam?

Već nekoliko meseci pokušavam da nađem knjigovođu koji može da mi pomogne oko ovog a i još nekoliko konkretnih pitanja, ali uzalud. Ili mi ne odgovaraju ili kažu da nemaju iskustva sa ovime jer je u pitanju inostrani broker. Da li neko može da mi preporuči nekog? :)
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 13 od 15Idi na stranu : Prethodni  1 ... 8 ... 12, 13, 14, 15  Sledeći
 Similar topics
-
» Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: