BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Porez na kapitalnu dobit

Ići dole 
+144
gogloee
Danijel.stanisavljevic.11
Dragan555
s.nikolić
Dragivoje
Floxed
Cucla
boban75
FatCat
MMcorp
Vesa
hund
Dejv7
mirjana mirjana
Big Brle
grimbugot
Ars Vivendi
xaraga
bonum.mm
Jaca
Jegulja
Cicija
toma.bader
Alonisos
sasanikolic
Mondo
philips1
cukicezar
pepermint
Zak10
MightyZ
Bobo011
milosmiljkovic
Folio
Roman Abramovich
vladica
goxi
Trade Now
Zile
arsen123
Ceras
MYSTIC021
Tenerife
toci1980
Big Mile
zekapeka
Nenadnenad67
yerba mate
Tomislav
Aria
Al Kapone
C R A Z Y
Luka1
Delboj
MHE kila(H)WATacina
Von Misha
boxxi
xxx27
trind
zveki
spainica
Dragan11
Ultrex
Bond
Matans
Frenky
Nena7
Skorpion
Mivanovic
Mister No
Bjekam23
Drag65
Smile
Voiceoflaw
Fmember
Marioss
Limited011
Pripravnik
011
Boranija
Zmark
Popaj
Steve McQueen
Taliano
Boby
Mistery 011
Ilija
Zalad
LUMTDZOS
Nauzika
Dragot
Nikolaj3
Sahbaz
Aleks
Mary
Fast
Kibicer
Dejansss
Bookmaker
Rogy
Brmbocla
Light
Aritmeticar
Prokuplje
Djuka
JelenaS
Banaćanin
EHHO
Bombica
Poštar
Dr.
Milica1
HUACHUMA
pepsiman
Skrab0fix
MarkoJTD
Ivan2211
sirGagy
Kupi akcije
NEBOJSAe
KRUSKA
prevarant
Kobe Bryant
iki
Friz
Paštrović
Maca
Sofke
GogaAna
Zorg
Greta
Teletrader
Posmatrač
Dusan
Sneki
odisej
Pendula011
Pijacar
Grlja
selena
BojanNS
Milos86
tigrovic
genijeurazvoju
148 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Sledeći
AutorPoruka
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/1/2011, 17:39

BojanNS ::
E imam sledecu situaciju!

Poreska uprava mi je pogresno izracunala porez na kapitalnu dobit, tj. u moju korist. Tako da je ispalo da sam napravio kapitalni gubitak umesto minimalni kapitalni dobitak. Sta raditi? Cutati.....
Jel ima neko ideju

Sve zavisi kada si kupovao. Ako je duži vremenski period, npr. više od nekoliko meseci, između kupovine i prodaje, uticaj rasta cena na malo je značajan jer se radi revalorizacija nabavne vrednosti tako da ti se ne računa nabavna vrednost koji su platio na dan kupovine nego revalorizovana nabavna vrednost koja je veća od te vrednost (Ne bi bila veća jedino u slučaju deflacije odnosno pada cena na malo što je u zemlji Srbiji malo verovatno). Sve je ok sa obračunom. Nije greška, zahvališ poštaru i ideš dalje.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/1/2011, 17:53

Fast ::
BojanNS ::
E imam sledecu situaciju!

Poreska uprava mi je pogresno izracunala porez na kapitalnu dobit, tj. u moju korist. Tako da je ispalo da sam napravio kapitalni gubitak umesto minimalni kapitalni dobitak. Sta raditi? Cutati.....
Jel ima neko ideju

Sve zavisi kada si kupovao. Ako je duži vremenski period, npr. više od nekoliko meseci, između kupovine i prodaje, uticaj rasta cena na malo je značajan jer se radi revalorizacija nabavne vrednosti tako da ti se ne računa nabavna vrednost koji su platio na dan kupovine nego revalorizovana nabavna vrednost koja je veća od te vrednost (Ne bi bila veća jedino u slučaju deflacije odnosno pada cena na malo što je u zemlji Srbiji malo verovatno). Sve je ok sa obračunom. Nije greška, zahvališ poštaru i ideš dalje.

Nije ok. Zamenjene su Nabavna i prodajna cena.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/1/2011, 17:53

UPOZORENJE ZA SVE:

Softver Poreske uprave ima sistemsku grešku prilikom obračuna kapitalnog dobitka ili gubitka i lako se može dogoditi da vam obračunaju znatno veći dobitak i na taj način povećaju poresku osnovicu ili da vam minimalan gubitak obračunaju kao dobitak. Ovo se naročito dešava u situacijama kada se trgovanje obavlja na prelazu iz meseca u mesec, odnosno kupovina na kraju prethodnog, a prodaja na početku tekućeg meseca ili kada se radi saldiranje na T+0, T+1 ili T+2. Obratite pažnju! Ja sam imao to iskustvo u 5 situacija. Sve sam rešio u svoju korist odnosno preinačili su odluke, ali sam izgubio dva dana da se razjasnim sa njima odnosno da im pretim advokatom i tužbom za nadoknadu štete i krivičnom prijavom ako za par dana to ne reše. Sva sreća, pa je direktorka ovo shvatila ozbiljno. Sasvim slučajno sam otkrio prevaru i zato stalno proveravam šta rade. Poražava činjenica da njihov softver ima sistemsku grešku koja ide na štetu nas koji prijavljujem porez na kapitalnu dobit. Znam ljude koji nikad nisu prijavili transakcije i niko ih ništa ne pita. Za one koji su pošteni, sledi prevara države. Šta reći, nego pamet u glavu.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/1/2011, 17:55

BojanNS ::
Fast ::
BojanNS ::
E imam sledecu situaciju!

Poreska uprava mi je pogresno izracunala porez na kapitalnu dobit, tj. u moju korist. Tako da je ispalo da sam napravio kapitalni gubitak umesto minimalni kapitalni dobitak. Sta raditi? Cutati.....
Jel ima neko ideju

Sve zavisi kada si kupovao. Ako je duži vremenski period, npr. više od nekoliko meseci, između kupovine i prodaje, uticaj rasta cena na malo je značajan jer se radi revalorizacija nabavne vrednosti tako da ti se ne računa nabavna vrednost koji su platio na dan kupovine nego revalorizovana nabavna vrednost koja je veća od te vrednost (Ne bi bila veća jedino u slučaju deflacije odnosno pada cena na malo što je u zemlji Srbiji malo verovatno). Sve je ok sa obračunom. Nije greška, zahvališ poštaru i ideš dalje.

Nije ok. Zamenjene su Nabavna i prodajna cena.

Ti odluči šta ćeš da radiš. Na osnovu rešenja ti si čist. Pročitaj moj prethodni post pa će ti možda biti lakše da odlučiš.
Nazad na vrh Ići dole
BojanNS
VIP
VIP
BojanNS


Broj poruka : 589
Localisation : Novi Sad
Points : 691
Datum upisa : 21.05.2007

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/1/2011, 18:02

Au kanda ste bili u pravu. Izgleda da je koeficijent rasta cena izuzetno velik, posto sam akcije davno kupio, tj. pre 3 god. Bice da je sve ok, moj previd.
Nabavna cena akcija je bila 47600 , uskladjena je 62022.Prodajna 49130. Kapitalni gubitak 12892.8din. Sada ispada da sam ostvario gubitak iako sam fakticki prodao akcije po vecoj dinarskoj ceni? K=1.303 koeficijent revalorizacije
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/1/2011, 18:13

BojanNS ::
Au kanda ste bili u pravu. Izgleda da je koeficijent rasta cena izuzetno velik, posto sam akcije davno kupio, tj. pre 3 god. Bice da je sve ok, moj previd.
Nabavna cena akcija je bila 47600 , uskladjena je 62022.Prodajna 49130. Kapitalni gubitak 12892.8din. Sada ispada da sam ostvario gubitak iako sam fakticki prodao akcije po vecoj dinarskoj ceni? K=1.303 koeficijent revalorizacije

To je to. sesir Jedino ti ostaje da preračunaš koliko si zaradio u evrima.
Nazad na vrh Ići dole
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/20/2011, 23:01

Aritmeticar ::
Kod mene na Novom Beogradu vode evidenciju koja kupovina je uparena sa kojom prodajom. Primer:
1) kupio 100
2) kupio 50
3) prodao 40
4) prodao 80
5) prodao 30

Kada je 3) realizovano donosim potvrde o 1) i 3).
Kada je 4) realizovano donosim potvrde o 1), 2) i 4). Od prve kupovine preostalo mi je 60 akcija. Kada prodajem 80 prodajem sve njih i još 20 iz druge kupovine.
Kada je 5) realizovano donosim potvrde o 2) i 5). Sada im 1) ne treba.

Ovo zahteva i pedantnu evidenciju sa moje strane da znam šta treba da donesem.

Gde se tacno to predaje na Novom Beogradu?
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/21/2011, 10:05

Drugi sprat kod Dekija.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/21/2011, 11:15

Mary ::
Gde se tacno to predaje na Novom Beogradu?
U Opstini, na drugom spratu, a obrasce mozes kupiti i popuniti u prizemlju, ako nisu nesto menjali tokom poslednjih godinu dana. Raspitaj se tamo za broj kancelarije.

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  govor
Nazad na vrh Ići dole
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/21/2011, 11:48

Sahbaz ::
Mary ::
Gde se tacno to predaje na Novom Beogradu?
U Opstini, na drugom spratu, a obrasce mozes kupiti i popuniti u prizemlju, ako nisu nesto menjali tokom poslednjih godinu dana. Raspitaj se tamo za broj kancelarije.

Hvala svima na brzom odgovoru.
Ja odštampala taj PPDG-3 obrazac sa sajta, zar to nije to ili treba još neki obrazac?
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime9/21/2011, 12:41

Ne.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Nikolaj3
Our family
Our  family
Nikolaj3


Broj poruka : 268
Points : 996
Datum upisa : 24.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/5/2011, 18:01

po zakonu bi trebalo posle svake transakcije da "trcis" u opstinu i prijavljujes porez,kako je to regulisano u drugim zemljama?
hoce li se to menjati po novom zakonu?
Nazad na vrh Ići dole
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/9/2011, 14:18

Rogy ::
@ Brmbocla Hvala. Znači ništa od kapitalnog gubitka od 2009. Dođosmo na isto. Ali je još gore definisano nego što sam načuo. Ima nelogičnosti u samom zakonu.
Primer: Gubitak sam ostvario krajem godine, a rešenje sam dobio početkom sledeće. I kako da ga ikad koristim kad jasno stoji:
Citat :
može se prebiti sa kapitalnim dobitkom ostvarenim prodajom drugog prava...u istoj godini.

Pa godina u kojoj je ostvaren dobitak nikada ne može biti u istoj u kojoj je ostvaren gubitak jer je ta godina prošla.

Mnogo bolja formulacija : .. u toku godinu dana.

Al šta i ja filozofiram, suština je da sam se zezno što ne prodah bar jednu akcijicu sa dobiti. Al svaka škola se plaća. Vi bar znate (ko plaća porez pa ga interesuje) Porez na kapitalnu dobit - Page 5 38690

Kada sam predavala poresku prijavu na Novom Beogradu pitala sam referenta Dejana o svemu ovome i on mi je rekao da resenja kasne jer on ne moze sve da postigne (u Srbiji je nezaposlenost velika) ali sto se tice prebijanja gubitaka dobitkom rekao je da to moze samo u istoj godini bez obzira sto nisam dobila resenje vazno je samo
da se podnese poreska prijava i kopiram potvrdu koju on izdaje npr.da je ostvaren gubitak i to prilozim uz sledecu npr. da je ostvaren dobitak pa kad on stigne da to sve lepo uoblici u resenje prvo to o gubitku pa onda veze za to o dobitku. Dva puta sam pitala jer ne shvatam takvu neazurnost i logiku ali mi je ponovio - samo za istu godinu vazi prebijanje i vazno je da ja predam na vreme a oni kada urade Porez na kapitalnu dobit - Page 5 589925 !
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/10/2011, 10:22

@Mary ,ne znam bas da li je tako ,morao bi Deki da procita zakon,...

Пребијање капиталних добитака и капиталних губитака

Члан 78.

Капитални губитак остварен продајом једног права, удела или хартије од вредности, може се пребити са капиталним добитком оствареним продајоm . другог права, удела или хартије од вредности у ИСТОЈ години.

Ако се и после пребијања из става 1. овог члана искаже капитални губитак, допуштено је његово пребијање у наредних пет година на рачун будућих капиталних добитака.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/11/2011, 13:22

KRUSKA ::
@Mary ,ne znam bas da li je tako ,morao bi Deki da procita zakon,...

Пребијање капиталних добитака и капиталних губитака

Члан 78.

Капитални губитак остварен продајом једног права, удела или хартије од вредности, може се пребити са капиталним добитком оствареним продајоm . другог права, удела или хартије од вредности у ИСТОЈ години.

Ако се и после пребијања из става 1. овог члана искаже капитални губитак, допуштено је његово пребијање у наредних пет година на рачун будућих капиталних добитака.

Pročitala sam ja Zakon i sve postove na ovoj temi, zato sam i probala da dobijem odgovor u Upravi prihoda, sto bi rekli na licu mesta. Poludecu od stalne provere da li mi je neko nesto dobro obracunao a onda i da se zalim itd... zivim za vreme kada ce svako znati i raditi svoj posao ali eto....cekam resenje od Dekija kada stigne pa cu razmisliti vredi li ili ne voditi borbu sa birokratijom.
Nazad na vrh Ići dole
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/30/2011, 22:01

Fast ::
BojanNS ::
E imam sledecu situaciju!

Poreska uprava mi je pogresno izracunala porez na kapitalnu dobit, tj. u moju korist. Tako da je ispalo da sam napravio kapitalni gubitak umesto minimalni kapitalni dobitak. Sta raditi? Cutati.....
Jel ima neko ideju

Sve zavisi kada si kupovao. Ako je duži vremenski period, npr. više od nekoliko meseci, između kupovine i prodaje, uticaj rasta cena na malo je značajan jer se radi revalorizacija nabavne vrednosti tako da ti se ne računa nabavna vrednost koji su platio na dan kupovine nego revalorizovana nabavna vrednost koja je veća od te vrednost (Ne bi bila veća jedino u slučaju deflacije odnosno pada cena na malo što je u zemlji Srbiji malo verovatno). Sve je ok sa obračunom. Nije greška, zahvališ poštaru i ideš dalje.

A kako ce se uskladjivati od januara 2011. godine zbog:
Od januara 2011. godine Republički zavod za statistiku ne objavljuje
podatke o indeksima cena na malo i indeksima troškova života, već samo
podatke o indeksima potrošačkih cena i to po metodologiji koja je
usklađena sa preporukama za obračun u Evropskoj uniji (Harmonizovani
indeks potrošačkih cena).
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/30/2011, 23:01

У члану 74. став 8. речи: „индексом раста цена на мало” замењују се
речима: „годишњим индексом потрошачких цена”.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime10/31/2011, 11:38

KRUSKA ::
У члану 74. став 8. речи: „индексом раста цена на мало” замењују се
речима: „годишњим индексом потрошачких цена”.

Hvala.
Nazad na vrh Ići dole
Sofke
Our family
Our  family
Sofke


Broj poruka : 330
Points : 1228
Datum upisa : 13.11.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/10/2011, 16:45

čisto da vam saopstim,proda akcije maja ,prijavio poreskoj pocetkom jula,danas stigao poziv od sudije za prekrsaje sto nisam dostavio u roku od 15 dana od prodaje,imao kapitalni gubitak,izgleda da drzava pocela do otima pare od ljudi po bilo kojoj ceni,smesi mi se 5500 din kazna.pazite se sa prijavama.pozdrav kalas
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP
Dragot


Broj poruka : 655
Points : 2873
Datum upisa : 16.10.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/13/2011, 16:36

kao akcionar SJPT, u vidu dividende sam dobio nešto akcija u avgustu ove godine. prodao sam ih, te me interesuje da li je nabavna cijena ovih akcija 0 (nula) dinara. nemam nikakvu potvrdu o kupovnoj cijeni ovih akcija, do potvrde od brokera da su knjižene na moj račun. ne piše čak ni da su dodeljene umjesto dividende, te ne postoji uobičajena mogućnost za uparivanje kupljenih i prodatih akcija. prosto rečeno, imam više prodatih od kupljenih akcija. da li neko zna kakav je stav poreske uprave u ovom slučaju?
Nazad na vrh Ići dole
Ivan2211
VIP
VIP
Ivan2211


Broj poruka : 419
Points : 885
Datum upisa : 31.05.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/13/2011, 20:00

Dragot ::
kao akcionar SJPT, u vidu dividende sam dobio nešto akcija u avgustu ove godine. prodao sam ih, te me interesuje da li je nabavna cijena ovih akcija 0 (nula) dinara. nemam nikakvu potvrdu o kupovnoj cijeni ovih akcija, do potvrde od brokera da su knjižene na moj račun. ne piše čak ni da su dodeljene umjesto dividende, te ne postoji uobičajena mogućnost za uparivanje kupljenih i prodatih akcija. prosto rečeno, imam više prodatih od kupljenih akcija. da li neko zna kakav je stav poreske uprave u ovom slučaju?

Od emitenta (u ovom slučaju SJPT) treba da dobiješ dokaz o sticanju akcija (papir koji stiže poštom i na kome je upisana količina akcija, njihova nominala i tvoji podaci). Kod akcija koje nisu kupljene, kao u ovom slučaju, umesto kupovne cene uzima se nominala koja se uvećava za index rasta potrošačkih cena (to ti računa poreska uprava).
Nazad na vrh Ići dole
Nauzika
Still learning
Still learning
Nauzika


Broj poruka : 52
Points : 251
Datum upisa : 17.01.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/13/2011, 22:19

Dragot,
kao što Ivan 2211 navodi od emitenta SJPT-a treba da dobiješ potvrdu o ostvarenom pravu na akcije X emisije, pošo je dosad nisi dobio možeš zahtevati da ti je pošalju poštom ili puste na e-mail, inače, akcije su bez nominalne vrednosti, sa računovodstvenom vredošću od 463,661404 dinara.
Shodno tome, nakon prodaje svih akcija, uz obaveštenje o realizaciji naloga kupovine poreskoj upravi predaješ i navedenu potvrdu kojom dokazuješ da si iste stekao na osnovu pretvaranja neraspoređene dobiti u osnovni kapital (dividenda). U tom slučaju, za određivanje osnovice poreza na kapitalnu dobit, na kupljene akcije, primenjuju se odredbe člana 74 stav 6 u vezi sa stavom 1 Zakona o porezu na dohodak građana, a za određivanje poreske osnovice prihoda od kapitala, na dividendne akcije, primenjuju se odredbe člana 61 stav 1 tačka 2 i člana 63 stav 2 istog zakona.
Međutim, ako si ti već predao poresku prijavu bez navedene potvrde, kao nabavna cena za akcije koje si kupio računa se cena dokumentovana u obaveštenju o realizaciji naloga kupovine, dok se za nabavnu cenu dividendnih akcija (čiju nabavku nisi dokumentovao) uzima najniža zabeležena cena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana koji prethodi prodaji hartije od vrednosti (član 74 stav 6 u vezi sa stavom 1 Zakona o porezu na dohodak građana). Nabavna cena uvećava se indeksom rasta cena na malo shodno odredbi člana 74 stav 8 Zakona o porezu na dohodak građana.

Član 74 stav 1, 6 i 8 Zakona o porezu na dohodak građana
(«Službeni glasnik RS» br. 24/01, 80/02, 80/02, 135/04, 62/06, 65/06, 31/09, 44/09, 18/10)

Za svrhu određivanja kapitalnog dobitka, u smislu ovog zakona, nabavnom cenom se
smatra cena po kojoj je obveznik stekao pravo, udeo, ili hartiju od vrednosti, odnosno
cena koju je utvrdio poreski organ u skladu sa ovim zakonom.

Kod hartija od vrednosti koje su kotirane na berzi, nabavnom cenom iz stava 1. ovog
člana smatra se cena koju obveznik dokumentuje kao stvarno plaćenu, odnosno, ako to ne
učini, najniža zabeležena cena po kojoj se trgovalo u periodu od godinu dana koji
prethodi prodaji hartije od vrednosti.


Nabavna cena iz stava 1. ovog člana uvećava se indeksom rasta cena na malo od dana
sticanja do dana prodaje, prema podacima republičkog organa nadležnog za poslove
statistike, a u slučaju nepokretnosti i umanjuje po osnovu amortizacije, obračunate
primenom proporcionalne metode po stopi iz nomenklature sredstava za amortizaciju.
Nazad na vrh Ići dole
LUMTDZOS
VIP
VIP



Broj poruka : 326
Localisation : NBgd
Points : 1026
Datum upisa : 28.07.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/14/2011, 22:10

Ili sam nesto propustio na casu ili nije regulisano. Naime, kako je regulisana situacija kada se akcije prinudno otkupe. Meni je CNTPB bez moje volje otkupio akcije medju kojima su i dobijene i kupljene. Imam li ja ikakve obaveze prema PU?
Uopste mi nije jasno zasto se taj neki porez mora prijavljivati kada svi podaci postoje. Jednostavno, neka obracunaju, oduzmu i sta mi ostane. Bar da budem ostedjen saltersko maltretiranje jer je to nesto sto me najvise ponizava i dize mi pritisak na ko zna koliko.
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP
Dragot


Broj poruka : 655
Points : 2873
Datum upisa : 16.10.2010

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/15/2011, 07:41

@Ivan i @Nauzika, hvala za info .
Nazad na vrh Ići dole
Zalad
Just looking
Just looking
Zalad


Broj poruka : 26
Points : 116
Datum upisa : 01.06.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/29/2011, 19:34

Pre četiri godine sam platio porez na kapitalnu dobit .Ovih dana mi je došla ispravka ,kao nisu dobro videli i moram da doplatim još.Da li je to po zakonu? Mnogo hvala na odgovoru.
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime11/29/2011, 22:45

Zalad ::
Pre četiri godine sam platio porez na kapitalnu dobit .Ovih dana mi je došla ispravka ,kao nisu dobro videli i moram da doplatim još.Da li je to po zakonu? Mnogo hvala na odgovoru.

Pravo Poreske uprave na naplatu poreza i sporednih poreskih davanja zastareva za pet godina od dana kada je zastarelost počela da teče.
Zastarelost prava na utvrđivanje poreza i sporednih poreskih davanja počinje da teče od prvog dana naredne godine od godine u kojoj je trebalo utvrditi porez, odnosno sporedno poresko davanje.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/8/2011, 16:19

Može li PPDG-3 obrazac da se podnese zbirno (za više prodaja/različitih transakcija) na nivou godine? Pitanje je da li prethodne prodaje za različite akcije koje nisam na vreme prijavio mogu da prikažem na istom obrascu u zbirnom iznosu ili je potrebno popuniti za svaku prodaju poseban obrazac?
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/8/2011, 16:22

Ilija ::
Može li PPDG-3 obrazac da se podnese zbirno (za više prodaja/različitih transakcija) na nivou godine? Pitanje je da li prethodne prodaje za različite akcije koje nisam na vreme prijavio mogu da prikažem na istom obrascu u zbirnom iznosu ili je potrebno popuniti za svaku prodaju poseban obrazac?

Svaka prodaja ide na poseban PPDG-3.
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Mistery 011
VIP
VIP
Mistery 011


Broj poruka : 482
Points : 1945
Datum upisa : 22.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/8/2011, 16:42

Evo mojih par iskustava (na NBG sam), verovatno sam isto komunicrao sa pomenutim Dekijem.

Idemo redom :

2009 godine pre donosenja akta o zamrzavanju poreza na kapitalnu dobit zbog krize (dakle Januara 2009) ostvario sam ogroman kapitalni gubitak. Nije mi dozvoljeno iz 2 banalna razloga da ga koristim u buducim periodima :
1) Mora se u istoj godini ostvariti gubitak i dobitak (po njihovom tumacenju) da bi se gubitak mogao prenositi 5 godina, ili u prevodu : STA NAS BRIGA STO NISI USPEO DA OSTVARIS DOBITAK KAD I GUBITAK (U ISTOJ GODINI), TAKO DA PUJ PIKE NE VAZI ! Ne ulazeci puno u diskusiju, bilo je jasno da oni ostaju pri tom stavu, kao sto je i jasna namera zakonodavca da dozvoli da se gubitak prenosi 5 godina, bez obzira kad je ostvaren dobitak (samo sto u PU ide forma ispred sustine lale )
2) Sad ide jos veci paradoks - cak i da sam ostvario dobitak 2009 godine, oni mi ne bi priznali prebijanje sa gubitkom, zbog uredbe da do kraja 2009 godine nema poreza, pa tako ni nemam osnov da prijavim dobitak i izvršim prebijanje od

Pored toga, navodim jos par momenata :

Svaku prijavu (uglavnom prebijanja) cekam od 1,5 do 3 godine.
Skoro sam dobio resenje iz Januara 2010. godine

Dosao im je nedavno novi direktor, i uveo nova, jos kompleksnija birokratska pravila (kao da nisu bili dovoljno "brzi")

Prvi put cujem za ovo slanje prijave ako se ne preda u roku od 15 dana (narocito kad su u pitanju gubitci) - ako se ipak ispostavi da je to tacno i dodje mi neka takva prijava, podnecu i ja prijavu protiv PU da isteram nacistac ovu nepravdu iz 2009. godine.

Svasta 89

Nazad na vrh Ići dole
Mistery 011
VIP
VIP
Mistery 011


Broj poruka : 482
Points : 1945
Datum upisa : 22.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/8/2011, 16:47

...I jos nesto da dodam (oko prinudnog otkupa).

Imao sam jednu akciju koja mi je prinudno otkupljena. Dobio sam potvrdu od AD i to odneo uz nalog kupovine PU.

Nisu mi to prihvatili, vec sam morao da odem do brokera da mi on da izjavu da mi je zaista izvrsen prinudni otkup, tj. da je ja slucajno nisam prodao na berzi po vecoj ceni od

_________________
Budi umeren i odmeren.
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/9/2011, 08:05

Da li se na prijavi PPDG-3 popunjava nabavna cena bez korekcije, odnosno ko je uvecava "indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje", PU ili podnosilac prijave?
Nazad na vrh Ići dole
KRUSKA
VIP
VIP
KRUSKA


Broj poruka : 789
Localisation : bg
Points : 1903
Datum upisa : 25.08.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/9/2011, 10:28

Ilija ::
Da li se na prijavi PPDG-3 popunjava nabavna cena bez korekcije, odnosno ko je uvecava "indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje", PU ili podnosilac prijave?

Ne popunjavas ti ni nabavnu ni prodajnu cenu,to ce ti sve uraditi u maticnoj PU,tvoje je da popunis generalije i dokaz o sticanju (kopiju obavestenja o kupovini akcija))i takodje dokaz o prodaji istih(obavestenje o prodaji akcija).
Nazad na vrh Ići dole
https://www.youtube.com/watch?v=K1TUlNZd10s&feature=player_de
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 53
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/9/2011, 10:52

KRUSKA ::
Ilija ::
Da li se na prijavi PPDG-3 popunjava nabavna cena bez korekcije, odnosno ko je uvecava "indeksom rasta cena na malo od dana sticanja do dana prodaje", PU ili podnosilac prijave?

Ne popunjavas ti ni nabavnu ni prodajnu cenu,to ce ti sve uraditi u maticnoj PU,tvoje je da popunis generalije i dokaz o sticanju (kopiju obavestenja o kupovini akcija))i takodje dokaz o prodaji istih(obavestenje o prodaji akcija).
Ja sam sam popunjavao...izgleda da zavisi gde je pu...pises cene sa potvrde od BROKERA, oni posle obracunavaju rast cena na malo...troskove brokera crhvo i banke ne uracunavaju,ako si dugo u artiji mozda nista neces platiti...pozz
Nazad na vrh Ići dole
Ilija
Member
Member
Ilija


Broj poruka : 480
Points : 1261
Datum upisa : 30.09.2009

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/9/2011, 11:00

ajde nemoj da me precenjujes, kakva dobit...
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: Porez na kapitalnu dobit   Porez na kapitalnu dobit - Page 5 Icon_minitime12/26/2011, 20:13

Ako imam više kupovina,mogu li da biram koju da priložim? Takođe me interesuje dali je obaveza da se prijava nosi max 15dana od realizacije ili može na godišnjem nivou? Koliko sam ukapirao u poreskoj dobijaju samo visinu prihoda(od prodaje)koji si ostvario....sve ostalo sam nosiš,pa sam stoga zaključio da možeš da biraš kupovinu koja ti odgovara-ne mora hronološki!? scratch

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
 
Porez na kapitalnu dobit
Nazad na vrh 
Strana 5 od 15Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 15  Sledeći
 Similar topics
-
» Porez na kapitalnu dobit - da li redovno izmirujete?
» Porez na prihod od kapitala i porez na dobit pravnih lica
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Da li porez u Srbiji mora da se plat?

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: