BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Belex je od mene napravio DEBILA!!

Ići dole 
+8
Sneki
mili61
marjanovicgane
boban75
Big Brle
Dragan555
Ars Vivendi
Dragivoje
12 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/14/2020, 14:26

Jesi li to rekao sa idejom da kažeš je opravdano uložiti svoj teško zarađeni kapital u ovaj skoro-pa-leš od firme?

U stilu kamata ja manja, pa je i dividenda manja (tačnije nema je), jel to onda znači da je ok da ti i recimo plata bude sve manja, tj. da teži nuli?

Ako da onda ok, ako ne -  zašto onda da ti i plata ne teži nuli pošto kažeš da je u redu da sve drugo teži nuli?

AkiTaki likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/14/2020, 16:01

Debil@
Komentar ti je... u najmanju ruku off topic.
A ne razumem bas ni sta si hteo dakazes.

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 01:51

Verovatno se i ti tripuješ na ovu raspalu firmu pa zato ne razumeš, iako je vrlo jasno.

Koliko sam shvatio, ova firma je u tolikoj buli da su, i to kao dividendna firma, oni u minusu (!?), što znači da sledeće godine neće biti ni dividendna, nego samo obična mrtva firma, ispravite me ako grešim.

Da li shvatate da dividendna firma ne sme biti u minusu, jer je to put bez povratka?

Ili i dalje čitate ona saopštenja koja njihov robot piše: "U teškim uslovima poslovanja...bla bla, uspeli smo...bla, bla...investirali smo...bla bla...itd."

Ja bih zaista voleo da neko objasni rezon držanja ovakvih akcija, da li vidite nešto što ja ne vidim, ili vidite isto ali igorišete, ili to prosto ne vidite, ili ne želite da vidite?
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 09:02

što znači da sledeće godine neće biti ni dividendna, nego samo obična mrtva firma,

Možda se povampiri?????

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 09:25

Debil ::
Koliko sam shvatio, ova firma je u tolikoj buli da su, i to kao dividendna firma, oni u minusu (!?), što znači da sledeće godine neće biti ni dividendna, nego samo obična mrtva firma, ispravite me ako grešim.
Da li shvatate da dividendna firma ne sme biti u minusu, jer je to put bez povratka?
...
Ja bih zaista voleo da neko objasni rezon držanja ovakvih akcija, da li vidite nešto što ja ne vidim, ili vidite isto ali igorišete, ili to prosto ne vidite, ili ne želite da vidite?
Dešava se da firme, ponekad usled tržišnih okolnosti posluju sa gubitkom - minusom. Svejedno isplaćivale dividendu ili ne.

Da li NIS propada - ne.
Da li se razvija - da. Može bolje.
Da li će nakon prolaska Covid 19 da propadne? ne. Nastaviće da se razvija i isplaćuje dividende.

Ako niste spremni ili nemate jak stomak za ovakve turbulencije na tržištu NEMOJTE KUPOVATI AKCIJE. Kupujte obveznice ili oroči štednju. Ovo je samo moje mišljenje i nije savet za kupovinu ili prodaju.
Pozdrav.

kafa

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.

Roman Abramovich and s.nikolić like this post

Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 11:38

Hvala na objašnjenju, drago mi je što sam dobio prve dislajkove što znači da sam uspeo da vas iniciram i sada možemo dublje u priču.

Mislio sam da razlikujete pojmove dobra AKICIJA i dobra FIRMA jer oni su veoma različiti, ali izgleda da ne razlikujete.

Rekavši mrtva firma mislio sam na akciju naravno, a ne na NIS kao poslovni subjekt. Firma je sada odlična a u budućnosti će biti na primer dobra.

Ali AKCIJA te firme je sasvim drugi pojam koji ima totalno drugačije kriterijume za ocenu, i smatram da je akcija na putu bez povratka.
U najboljoj nameri to sam želeo da vam kažem, a vama srećno držanje, dividende (ako ih bude..) i sve ostalo. sesir
Nazad na vrh Ići dole
Dragivoje
Our family
Our  family



Broj poruka : 248
Points : 696
Datum upisa : 03.06.2011

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 14:22

@Debil     Ako se razlikuju dobra akcija i dobra firma, a to može da bude tačno, onda niste trebali da napišete za NIS da je "skoro pa leš od firme" "raspala firma", "obična mrtva firma", dakle pominjali ste firmu a niste rekli "raspala akcija" i slično.
Bilo bi mi drago i da promenite ime, izvinite na sugestiji, jer Vi svakako to niste, ili Vam je to ime nekakva tzv.Sokratovska ironija, tj. neka vrsta provokacije da se pokažete kao neznalica, ignorant....
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 17:25

Uhh, ovo je još jedna krajnje besmislena, rekao bih podla "vest" koja malim akcionarima uliva lažnu sigurnost...

@Dragivoje

U pravu ste, ispravio sam, mahinalno sam napisao mrtva firma misleći na akciju. Zanemario sam da ovde verovatno ima i onih koji ne razlikuja ta dva, inače veoma različita pojma.

Što se tiče mog nicka, i tu ste u pravu, nick je odraz besa na samog sebe zbog činjenice da sam se godinama zlopatio na Belexu, koji je potpuno truo i na kome nijedno berzansko pravilo ne važi.

Umesto toga, trebalo je da pre najmanje 5 a bolje i više godina, dignem pogled na zdrava tržišta koja brinu o malom akcionaru, a ne da se samoubijam na "tržištu" koje samim svojim postojanjem nastoji da uništi učesnike na njemu.

Dragivoje likes this post

Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 19:09

Debil ::


Što se tiče mog nicka, i tu ste u pravu, nick je odraz besa na samog sebe zbog činjenice da sam se godinama zlopatio na Belexu, koji je potpuno truo i na kome nijedno berzansko pravilo ne važi.

Umesto toga, trebalo je da pre najmanje 5 a bolje i više godina, dignem pogled na zdrava tržišta koja brinu o malom akcionaru, a ne da se samoubijam na "tržištu" koje samim svojim postojanjem nastoji da uništi učesnike na njemu.

Ako si kupovao akcije na Belexu pre 5 godina, kako je moguće da si na gubitku?  scratch
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 19:19

Pogledaj koliko je koštala akcija NISa pre 5-6 godina.

Tačno pamtim dan kada je cena iznosila preko 1000 dinara za akciju.

E sad, što su ovde na forumu većinom oni koju su praktično od juče na berzi, to je druga stvar.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 19:28

Pa sam si kriv, svi smo ovo prodali kada je cena bila oko maksimuma, ne razum tvoju potrebu "daržiš" akciju - valjda se zaljubiš u nju, eeee... to je veoma opasno.

Meni se čini da je takvo zaljubljivanje opasno i na svetskim tržištima, naravo ne baš za svaku akciju, ali generalno: DA!

P.S. Svaka "ljubav" košta.

P.P.S. Možda je tvoj nik stvarno adekvatan tvom umu i razmišljanju o berzi (generalno)?

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 19:33

Možda. CAGR će pokazati kroz neko vreme.

Čudi me kako ovde na forumu nemate poll gde bi svako mogao da upiše koliki mu je CAGR u poslednjih recimo 1,3 ili 5 godina.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2782
Points : 7935
Datum upisa : 21.01.2009

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: xx   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 19:42

Šta je s tobom?
Prošla su vremena kada se jedna akcija držala 3-5 godina, sada na svim tržištima čim se ostvari neki zacrtani ili solidan rast, odmah se izlazi, naplaćuje dobitak.

Vremena su čudna, živimo u doba najvećih lomova, što tehnoloških što finansijsko-ekonomskih, da li je neko još pre 2 god. mogao da zamisli ovu pandemiju?
A tek nas čekaju lomovi, prava digitalizacija, otpuštanja, stvaranje sve većeg jaza između malobrojnih bogataša i gomile sve siromašnijeg ostalih, "običnih" ljudi...

BTW Pošto naš novi kolega voli da se malo pravi važan, evo za one koji ne znaju šta je CAGR
https://www.investopedia.com/terms/c/cagr.asp

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!

Kobe Bryant likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 20:00

Ars Vivendi ::
Prošla su vremena kada se jedna akcija držala 3-5 godina, sada na svim tržištima čim se ostvari neki zacrtani ili solidan rast, odmah se izlazi, naplaćuje dobitak.

To sam na drugoj temi pitao ali se niko nije javio.

Objasni kako sa tim prolaziš, koliko uzmaš "po turi", koliki harač od toga ti uzima broker, koliko tura godišnje obrneš, koliko se približiš zacrtanim planovima (ako uopšte..), koliko puta je instrument koji si kupio umesto na gore krenuo na dole, itd.

Lično, nemam sumnju da su sve te kupi-prodaj priče začete u srpskim kafanama, pa onda uz pomoć brokera koju od svega uzimaju debeo kajmak ekspandirane i proširene na običan narod, i one su glavni uzrok teških neuspeha naših ljudi u investiranju.

Što se tiče CAGRa ne znam šta ti to znači da se pravim pametan... CAGR je slovo A u investiranju, ko to ne zna ne bi trebalo da se dotiče berze.

Ali moguće je zaista da se to kod nas ne zna, samo se priča o nekakvoj "zaradi" od par % u nekoj od "tura". A što je na svaku takvu turu 3 ili 5 drugih tura prošlo na nuli ili u negativi, to nema veze...

Kada bi se stavilo u CAGR sve bi bilo bi puno jasnije, ali prvi bi se naši hohštapl. pardon brokeri usprotivili tome.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2988
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5550
Datum upisa : 22.05.2007

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/15/2020, 23:39

Brate, gledaj malo NBA i uživaj!
Skroz si na crnoj strani - daj bože da ti force pomogne.

Ti stvarno ne shvataš šta se dešava, ali nemoj mene da sad pitaš "šta se dešava" - sam gledaj i zakljući....

Žao mi je ako nisi uspeo da napraviš neke pare na Belexu u periodu 2005 - 2007,
a i kasnije je bilo lepih prilika, to što bi ti "dividendnu" akciju koja tokom 10-20 godina donosi divedendu, a ti spavaš, (piješ pilule za spavanje - što bi rekla jedna od ikona ovog foruma) tu si se zjbao, ta vremena su prošla....
Deluje mi da je za tebe najbolje da kupiš obveznice ili već šta? Eventualno da se kladiš na rast neke od berzi, mada je i to sada malo zjbano....

Take the Money and Run - to je danas politika na berzi!
Koliko si sam sposoban, koliko pratiš, toliko ćeš zaraditi i pored "krvopija" koje zovemo brokeri!

P.S. Što bi se tebi ljudi s foruma "ispovedali" - ni ti se nisi "autovao"?
Daj nam tvoj portfolio, makar "izmišljen", pa da diskutujemo.

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 12:09

Debil ::


Čudi me kako ovde na forumu nemate poll gde bi svako mogao da upiše koliki mu je CAGR u poslednjih recimo 1,3 ili 5 godina.

Šta je to CAGR.

Prvi put čujem za ovo. Možeš li objasniti o čemu se radi. Kako to funkcioniše????   scratch
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 12:13

Moj potrfolio kao i ceo bilans na Belexu dao sam odmah u svojim prvim postovima želeći da budem krajnje transparentan, što na žalost vidim da ovde nije slučaj.

Evo ponoviću ga: iščupao sam sa Belexa posle nekoliko godina sa ukupnim minusom oko par % i velikom količinom jeda u želucu što to nisam učinio ranije.

Sada sam kompletno u cashu (solidna količina, dodao sam još) i tumarajući netom naleteo sam na ovaj forum želeći da razmenim iskustva sa vama.

Međutim, koliko vidim vrlo ste netransparentni, sve krijete, na žalost verovatno i lažete (demantujte me!), ne znam čemu to kada smo svi ovde sa istim ciljem.

Previše kafanskih priča ima, naročito to oko 2005-2007 kada neki jesu uzeli neke pare na Belexu, ali broj takvih ljudi je esktremno mali da se može zanemariti.

Što se tiče NISa, moram priznati da sam šokiran vašom privrženošću toj firmi, non-stop pričate o nekakvoj (sada nepostojećoj) dividendi, a niko ne pominje da je vrednost akcije NISa pala skoro 50% (?!) i padaće još naravno.

Hvala na ovoj izjavi da je vaša politika Take the Money and Run, ali ne mislim da je to dobro i voleo bih da o tome popričamo.

@gane

CAGR je JEDINA mera nečije uspešnosti na berzi, ali izgleda da se ovde "uspešnost" meri u kafani - ko više slaže :(
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 12:56

I na belex-u se nekad moglo kupiti i brzo prodati uz lepu zaradu. Ali to je prošlost, uz ovakvu slabu likvidnost i obime trgovanja to je teško izvodljivo. Ja se sada držim hartija koje dele redovne, solidne dividende, od 5-10% i taj novac uglavnom reinvestiram u iste ili slicne akcije. Koliko pratim promene u registru, mislim da je dosta poznatih trgovaca na belex-u usvojilo takvu strategiju, drže ne prodaju. Zato je i teško kupiti hartije po pristojnim cenama, što opet vodi u nelikvidnost.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 13:23

Likvidnost sve manja, obimi sve manji, zar vas nije strah da će vam novac ostati zarobljen u mnogim akcijama? Sreća pa je kurs dinara stabilan.
Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 13:48

Na  belex-u se moglo lepo  zaraditi ali svakodnevno  i  pratiti,  TGAS , ZVEZDA - HELIOS , IMLEK , BMBI , SJPT , ALFA , MTLC,  FITO,  DINNPB,  AERO - KONCESIONA NAKNADA ,  KMBN ,  NISS    .   Sada je na red dosla  pandemija  i  recesija  .

_________________
kafa
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 13:52

Pa nije me strah, jer sam vecinu hartija kupovao po relativno niskim cenama i uglavnom sa na vecini u dobrom plusu. Tako da uz mali diskont prodalo bi se to vrlo brzo, pratim šta se i sada dešava, kada se neka solidnija hartija pojavi ispod cene odjednom sa sve pokupi i stvore se pare niodkud. Mnogi imaju novac, ali ne kupuju vec cekaju takve povoljne prilike za kupovinu, uostalom i sam sam takav. Držim se stare devize, bolje ne kupiti nego preplatiti,pa posle prodavati sa gubitkom. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 14:11

Znači kupuje se samo ispod cene. Što znači da onaj ko prodaje obično bude u minusu. Eto kolega Debil kaže da se jedva iščupao sa Belex i to uz minus. Prvi veliki pad prometa na Belexu desio se nakon SEKE. Drugi mislim 2012 a treći sad usled korona virusa a kriza po mnogima tek predstoji.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 15:19

Mogao bih i ja da nabrojim sve slučajeve kada se moglo zaraditi na Belexu, na žalost za sve njih sam saznao post-festum, kao i mnogi drugi. Najviše mi je žao što nisam ušao na vreme u MTLC dok ono ludilo na AERO mislim da niko nije mogao pretpostaviti, kao i još neke druge pojedinačne slučajeve.

Ali sve to tako nabrojano ne znači ništa, mene zanima da li je neko uhvatio to sve i makar većinu toga i koliko je uspeo da zaradi godišnje?

@Brle,

5-10% dividenda nije loša ako ne deluje razrajuće na cenu akcije kao što je to sličaj kod NISa, verujem i drugih.

Postoji li negde spisak firmi sa procentima dividende na Belexu, jer taj, inače najvažniji podatak, u kretenskom pregledu akcija na Belex sajtu se uopšte ne navodi?!

Ili taj podatak nije ni moguće navesti jer naše firme dele dividendu kako im se ćefne??
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 18:38

Molim kolege, pogotovu NOVE, da pročitaju podforum EDUKACIJA kako bi naučili neke osnove trgovanja na berzi i imali šanse da zarade nešto.

Znam da je to za njih bla,bla,bla... kako sami kažu, ali bi pomoglo i njima i ostalim članovima foruma.

Hvala. sesir

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 19:09

Debil, otkuda ti ideja da isplata dividende deluje razarajuce na cenu akcija NIIS-a ????  Ti si tu nešto gadno pobrkao, na cenu trenutno deluju slabi ovogodišnji rezultati i dosta sumorna perspektiva za 2021 god.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 20:20

Polako samo, Boban hvala na savetu ali se izgleda u startu ne razumemo.

Svi u Srbiji govore da se na berzi trguje, sa čim se ja uopšte ne slažem, ja smatram da se na berzi investira.

SAMO na jadnom Lelexu se trguje, svesrdno potpomognuto od strane lopovč. pardon brokera.

Što se tiče edukacije, edukovan sam i previše, sigurno više od većine ovde, ali priznajem da nisam edukovan za Lelex jer to i nije berza nego cirkus u umiranju.

I zanimljivo da NIKO od vas nije napisao koliki mu je CAGR za poslednjih recimo 5 godina?!

Pa o čemu mi pričamo?? O tome kako na Lelexu za*ebati nekoga kome trebaju pare da uđeš u njegovu akciju, pa onda je brže-bolje je prodati čim skoči par procenata (od čega ti broker uzme masni deo) da bi u kafani pričao kako si "trejder"?!

Ako se vi slažete da je to berza, onda sam ja gadno pogrešio što sam uopšte ulazio u to kolo :(

p.s. Brle jel tebi normalno da akcija firme za 5 godina opadne NA POLOVINU svoje vrednosti (obaška što je po rečima direktora za to vreme trebala vredeti 50 evra!)?! Ako je to normalno ja vam se divim...

Znam puno akcija koje su za to vreme uvišestručile svoju vrednost...nekako smatram da je to normalno, možda grešim

Što se tiče NISa konkretno, Covid je samo ubrzao smrt te i sličnih akcija ali ona bi se desila i bez toga.
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family



Broj poruka : 324
Points : 873
Datum upisa : 10.09.2019

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 22:10

Šta si se uhvatio NIsa, on je trevutno jeftiniji nego što su ga Rusi platili, dali je to realno,nije, u celom svetu su naftne kompanije u bunaru a mnoge ce i bankrotirati. Trenutno veliki dave male, kada se to izbistri doci ce sve na svoje. NIIS je skoro monopolista i male su šanse da ce propasti, trenutno ga ne kupujem a što imam ne prodajem.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/16/2020, 23:36

Big Brle ::
NIs je trenutno jeftiniji nego što su ga Rusi platili

Ovo je jedna od "mantri" Lelexa i rečenica koje je mnoge, a i mene, odvele u teške gubitke...

Otkud ideja da je to što su Rusi platili nekakva "referenca" pa sve merimo u odnosu na to?? U stilu "oni su najpametniji", a i mi "nismo loši"...

Rusi jesu pokvareni, jesu ....(da ne psujem), ali to što su tada platili je bilo PREVIŠE za taj leš i svaka im čast što su toliko i platili i investirali.

Da su znali šta će se deseti samo par godina kasnije trebalo je da nas ucene i ponude nam 1 dolar za ceo taj krš, a mi da ih ljubimo u du*e ako i na to pristanu.

Prodaja NISa je jedna od veoma retkih stvari (možda jedina) koju je srpska vlast dobro uradila, ali to ne znači da su Rusi tu dobro prošli. Rusi su preplatili, šak strahovito preplatili imajući u vidu obim kasnijih investicija.

Prema tome, valuacija akcija NISa prema nivou koji su Rusi platili je teška zabluda, jer akcija realno vredi daleko manje od toga.
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 784
Localisation : Vojvodina
Points : 2635
Datum upisa : 03.01.2014

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/17/2020, 00:10

Debil ::
Big Brle ::
NIs je trenutno jeftiniji nego što su ga Rusi platili

Ovo je jedna od "mantri" Lelexa i rečenica koje je mnoge, a i mene, odvele u teške gubitke...

Prema tome, valuacija akcija NISa prema nivou koji su Rusi platili je teška zabluda, jer akcija realno vredi daleko manje od toga.
Koliko onda po tebi vredi akcija Nisa ? Argumentuj svoju tvrdnju, kako dolaziš do  "realne vrednosti" . Ovo mi liči na lovačku priču.

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/17/2020, 00:37

To pitanje nema fiksni odgovor jer je on strogo individualan.

Za mene na primer ta akcija ne vredi ništa jer mi je van pameti da kupujem firme u umirućem sektoru.

Ali sasvim sigurno će neki "trejder" ovaj dip shvatiti kao "šansu da uđe", pa čim se malo oporavi da sa "zaradom" od 1 ili 2 % (pod znacima navoda jer je to smejuruja a ne zarada) da je proda i da se tripuje da je "dobar trejder".

Nekada je možda u tome i uspeo i hranio svoj smešni ego, ali po meni ovaj put to neće moći jer je trend nizbrdo toliko snažan da će mu oči pobeleti od čekanja.

Ali čak i da uspe i sada to ne menja suštinu, meni je to toliko jadno ponašanje da ne mogu sebi da oprostim što sam u tom blatu bilo šta i pokušavao.
Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/17/2020, 12:41

Edukacija  i  matematika  je  cudo , ko to nije  savladao imace  teske  gubitke

_________________
kafa

boban75 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/17/2020, 13:38

Potpuno sam ubeđen da ne postoji edukacija koje bi obezbedila uspeh na Lelexu

Razlog je jasan, to i nije berza nego močvara u kome je jedini cilj za*ebati drugoga, a normalan čovek se u tome ne može snaći.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil


Broj poruka : 38
Points : 38
Datum upisa : 05.08.2020

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: x2   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/17/2020, 14:07

Ne znam ko je naprednjakinja, niti znam bilo drugog na Lelexu, ali činjenica da bi neko tu "zaradio" mora prethodno nekog drugog da orobi mi je savršeno jasna.

Problem je što se u Srbiji ta pojava zove "zarađivanje", a ono što si oteo drugome se zove "zarada", a ne ono što to zaista jeste...

Ja tek treba da krenem u istraživanje gde i kako i voleo bih da o tome pričamo, ali ako si krenuo u naftaše i airlines plašim se da se nećemo susresti :(
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 947
Points : 2036
Datum upisa : 10.09.2018

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/17/2020, 14:44

Mislim da grešite u pogledu naftaša..... Ja sam taj sektor još pre korona krize svrstao u treći kvadrat (krava muzara) na BCG matrici.... Slažem se da nema potencijal rasta i da je u povlačenju ali mislim da će tu moći da se muzu profiti jom najmanje 100 godina.... minimum.  kafa

Malo edukacije ne može da škodi.

 https://www.youtube.com/watch?v=TphPXMIki7M

PS:

Neko pomenu matematiku ???? Nema mesta na berzi za matematiku.... Ako uronite u matematiku mislim da ćete imati samo štetu.  kafa

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP



Broj poruka : 526
Points : 1640
Datum upisa : 28.01.2013

Belex je od mene napravio DEBILA!! Empty
PočaljiNaslov: Re: Belex je od mene napravio DEBILA!!   Belex je od mene napravio DEBILA!! Icon_minitime9/18/2020, 11:56

Ako hoces  da uradis  analizu za jednu firmu potrebna ti je  matematika

_________________
kafa
Nazad na vrh Ići dole
 
Belex je od mene napravio DEBILA!!
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Belex15
» IPO Belex
» Nova ekonomska kriza 2019 - 2020
» Kriminal i Politika: Slucaj Saric
» BELEX 2013

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Deponija-
Skoči na: