BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Naftna Industrija - NIIS 6. DEO

Ići dole 
+100
piol
muitobom
MilanR
Anam
Cucla
mili61
LUMTDZOS
Zwiebel
Kobe Bryant
Vladulns
Dragan
Jumbo
Urosk
Voiceoflaw
Pripravnik
Dejansss
pakodazna
hey-ho
Mc.Intosh
Roman Abramovich
Zile
Drag65
Centrum
zveki
Bookmaker
C R A Z Y
Miros Lav
Nenadnenad67
Kupi akcije
Friz
Tenergy
Lolita
J_stojan
BoS
Matans
insajderxxx
Zeljko321
Dusan
gogloee
Smile
Maca
MORNAR
Teletrader
Gocili
Boranija
Bochek
mr Bean
Al Kapone
Maxx
Sneki
Dragan11
DelBoy
StariHrast
Folio
Karlo
Mendo
Nikola
Enron
Boza Belex
Sasuolo
Zmark
Slovenac1
Ilija
BuffetSon
Steve McQueen
Delboj
Retenzija
Ars Vivendi
Bond
philips1
Boby
Aleks
Cermet
Racunarko
Marioss
ILoveRoses
Jerry Springer
JelenaS
BojanNS
FatCat
Dmitar
Boki72
Baki. V
geogsi
Ivan2211
Firke77
Djavo
Taliano
Non-ProfitOrganization
Dragot
Sutra
Momir
Fast
Bojjan
Fmember
Drasko
Big Mile
Aritmeticar
Red max
Limited011
104 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
Anam
Just looking
Just looking



Broj poruka : 11
Points : 51
Datum upisa : 24.09.2013

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime9/30/2013, 18:01

@Dragot

Zajednicki imenilac ti je M&V investment. Idi na BB pa pogledaj izvestaj za danas, sve pise !
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP
Dragot


Broj poruka : 655
Points : 2873
Datum upisa : 16.10.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime9/30/2013, 18:38

Slažem se, jeste MV, ali kao član Berze. Za čiji račun? Ako se pogleda tabela iznad, onda ispada da su 95% trgovine obavili strani investitori (i kupovina i prodaja). Ako se uđe na sajt CRHoV može se zaključiti da iza svih prodaja stoji UNICREDIT CUSTODY. Samo u slučaju JMBN, skoro sa sigurnošću se može reći da je prodao JP Jugoimport SDPR.
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 53
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime9/30/2013, 19:17

Rekoh east capital, u pitanju je samo neka zakonska promena ne znam tacno sta, ali nisu nikom nista prodali, ostalo je sve i dalje njihovo, MV je njihov broker,enigma razresena?
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/1/2013, 23:07

Od izuzetnog će značaja biti retultati na Q3....mislim da će to odrediti trend cene(moguće čak i celog belexa) u 2013.Više sam očekivao od stranaca na belexu,međutim,kad se realno sagledaju stvari to je to!!! Dok Evropske berze svakodnevno probijaju rekordne vrednosti-belex tavori i smrdi na oko 500...OK bilo je tu pomaka, ali nedovoljno!
Izostala su prelivanja finansija sa precenjenih evropskih tržišta_na potcenjeni belex,pre svega zbog politike i zbog generalno loše reputacije SRB u svetu.Tvrdim da je Belex,trenutno,ubedljivo-ali ubedljivo, najpocenjenija nacionalna berza u Evropi!
Ako me pitate zašto tako mislim-samo ću ovo navesti: u nas,malo čitani podatak, da je u 2012 u SRB bilo 320miliona e. investicija,a u CG 609........uzimam u komparaciju slične igralece.....Mađare i Hrvate nebih ni poredio-da ne kažu neki,tu je druga priča katolici....Vatikan...tralalalala... 
Može li mi,shodno gore navedenom,neko reći-zašto bi na primer neki Britanski investicioni fond uopšte razmišljao da ulaže u Srbiju? Ne,neće je pogledati-ko usmrdeo sir!!
Opet...."svetli primeri"-poput NIISa krče put ka boljitku,privlače pažnju stranih investitora-svojim poslovanjem,korporacijskom kulturom i ulaganjem u SRB.
Mislim da takve napore treba podržati,pozdraviti-bez obzira na pozadinu svega!
Zamislite samo da takve resurse(koji su ranijih godina pravili jezive gubitke) drže neki naši tajkuni...ili Kinezi...ili recimo Britiš petroleum od

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Baki. V
Still learning
Still learning
Baki. V


Broj poruka : 124
Points : 624
Datum upisa : 21.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/2/2013, 12:09

У РАФИНЕРИЈИ ПАНЧЕВО ЗАВРШЕНА ЈОШ ЈЕДНА ФАЗА ПРОГРАМА ЗА ПОВЕЋАЊЕ ОПЕРАТИВНЕ ЕФИКАСНОСТИ
У оквиру програма за повећање оперативне ефикасности НИС је завршио две додатне модернизације постројења у Рафинерији нафте Панчево. Реч је о замени дотрајале релејне заштите у Трафостаници „Ц“ и уградњи анализатора на постројењу Платформинг (С-300) у рафинеријском Блоку 5. Ове инвестиције повећавају поузданост рада и доприносе енергетској ефикасности и финансијским уштедама у процесу рафинеријске прерад 

http://www.nis.rs/prescentar/vesti


Poslednji izmenio Baki. V dana 10/2/2013, 12:15, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 422
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1383
Datum upisa : 22.06.2007

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/2/2013, 12:13

Baki. V ::
 и уградњи анализатора на постројењу Платформинг (С-300) у рафинеријском Блоку 5. Ове инвестиције повећавају поузданост рада и доприносе енергетској ефикасности и финансијским уштедама у процесу рафинеријске прерад 

S300 uvek povecava pouzdanost rada  :-)
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/2/2013, 13:34

Taliano ::
Od izuzetnog će značaja biti retultati na Q3....mislim da će to odrediti trend cene(moguće čak i celog belexa) u 2013.Više sam očekivao od stranaca na belexu,međutim,kad se realno sagledaju stvari to je to!!! Dok Evropske berze svakodnevno probijaju rekordne vrednosti-belex tavori i smrdi na oko 500...OK bilo je tu pomaka, ali nedovoljno!
Izostala su prelivanja finansija sa precenjenih evropskih tržišta_na potcenjeni belex,pre svega zbog politike i zbog generalno loše reputacije SRB u svetu.Tvrdim da je Belex,trenutno,ubedljivo-ali ubedljivo, najpocenjenija nacionalna berza u Evropi!
Ako me pitate zašto tako mislim-samo ću ovo navesti: u nas,malo čitani podatak, da je u 2012 u SRB bilo 320miliona e. investicija,a u CG 609........uzimam u komparaciju slične igralece.....Mađare i Hrvate nebih ni poredio-da ne kažu neki,tu je druga priča katolici....Vatikan...tralalalala... 
Može li mi,shodno gore navedenom,neko reći-zašto bi na primer neki Britanski investicioni fond uopšte razmišljao da ulaže u Srbiju? Ne,neće je pogledati-ko usmrdeo sir!!
Opet...."svetli primeri"-poput NIISa krče put ka boljitku,privlače pažnju stranih investitora-svojim poslovanjem,korporacijskom kulturom i ulaganjem u SRB.
Mislim da takve napore treba podržati,pozdraviti-bez obzira na pozadinu svega!
Zamislite samo da takve resurse(koji su ranijih godina pravili jezive gubitke) drže neki naši tajkuni...ili Kinezi...ili recimo Britiš petroleum od
Ako može jedno moje viđenje situacije.  Pričao sam sa mnogima što u firmi, što van nje. Ljudima je tako mindeđ (što bi Mađari rekli) - svejedno da li je trenutna cena 837, 856 ili 870 dinara. Jednostavno ljudima ništa ne znači 5, 10, 15 dinara više ili manje, oni su te akcije ionako dobili kao besplatne, a obim akcija koji poseduju (po 5) ne garantuje im neku posebnu zaradu ali ni gubitak. Poenta priče, da su radili i zaradili , tj. kupili akcije preko berze većina njih bi itekako vodila brigu o svom ulaganju (mešetari, videli smo drugačije razmišljaju) i drugačije bi se ponašali - opreznije. Ovako, kako došlo, tako i otišlo.  Tako da ja spadam u grupu investitora koji smatra da dok god većina "malih", čitaj "besplatnih dobijača" ne izađe (a izlaze u skladu sa svojim potrebama) cena će se klackati, gore dole.
Nažalost, stranih investitora je jako malo, inače bi na normalnoj berzi svakodnevno kupili baš ovakve akcije....
Postoji i druga logika, možda i oni čekaju i razmišljaju - zašto da plaćamo skuplje ako možemo i jeftinije, jer "raja", tj. građani u Srbiji svakako loše žive i kao na traci prodaju svoje akcije, bez obzira na cenu...
Niko me ne može ubediti da je NIIS loša akcija. Jednostavno, živimo u siromašnom društvu i to je to... Tako su ljudi u Vojvodini prodavali zemlju (jednu od najkvalitetnijih naširoko) bud zašto, a pogledajte sada cenu zemlje... Očekivano...
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/2/2013, 15:31

2010 - 666.837,   2011 - 2.826.134,   2012 - 447.459,   2013 - 249.235.
Ovo su transakcije prodaje koje su isle preko postanske stedionice.  Koliko ja vidim uticai tih besplatnih akcija polako jenjava.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/2/2013, 20:47

Ako se na berzi trguje ocekivanjima, mislim da se od 5 akcija i ne moze nesto puno ocekivati, te ako je nekome potreban novac, zaista i nema uticaja da li je cena 10-15 dinara visa ili niza, ali iz Racunarkovog posta vidimo da se uticaj besplatnih akcija smanjuje kada je u pitanju cena, a smatram da vec neko vreme skoro da ga i nema. Jednostavno, ako neka akcija donosi 7-8% prinosa godisnje kao sto je ovde slucaj, mislim da je cak sada i malo precenjena, a to naravno, investitori jako dobro znaju.Sa druge strane, imajuci u vidu korporativnu kulturu,mogucnosti kada je u pitanju razvoj, stabilnost poslovanja i na kraju likvidnost same akcije, smatram da je ovo broj jedan na Belexu. Jos kada bi drugi sledili njihov primer i kada bi se kriminal sveo na podnosljivu meru, mislim da ne bi brinuli kada su u pitanju strani investitori.Sami bi dosli, zeleli mi to ili ne. A i obicni ljudi , gradjani, bi verovatno ulagali visak novca u nesto sto je izvesno i manje rizicno. Ovako, tu su za sada samo spekulanti (koji jedino jos odrzavaju ovu berzu koliko toliko zivom),a koji jako dobro znaju sta ce i koliko platiti.Nadajmo se boljem jer u suprotnom sve ovo i ne bi imalo smisla
Nazad na vrh Ići dole
Anam
Just looking
Just looking



Broj poruka : 11
Points : 51
Datum upisa : 24.09.2013

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/3/2013, 16:00

@Vladulns
Imas pravo da se nadas, al to sto je cena ovde gde je nema puno veze sa vlasnicima besplatnih akcija, vec pre svega sa ne izvesnom naplatom potrazivanja.
Nazad na vrh Ići dole
Folio
VIP
VIP
Folio


Broj poruka : 276
Points : 1023
Datum upisa : 19.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/3/2013, 21:00

Ne znam jel neko komentarisao, ali moze da bude zanimljivo s obzirom na stalno ponavljane celnika NIS-a za sirenjem u regionu.

http://www.vecernji.hr/vijesti/mol-hrvatska-nema-pravo-prvokupa-dionica-ine-clanak-622809
Nazad na vrh Ići dole
Baki. V
Still learning
Still learning
Baki. V


Broj poruka : 124
Points : 624
Datum upisa : 21.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/4/2013, 10:13

КРАВЧЕНКО НА КОНФЕРЕНЦИЈИ “КВАНТНИ СКОК” О НАПРЕТКУ СРБИЈЕ ИЗ УГЛА НАЈВЕЋЕГ ИНВЕСТИТОРА
У току су припреме за модернизацију рафинерије у Новом Саду, која ће производити јединствена уља и мазива у Европи”, навео је Кравченко и закључио да у овој и у наредне две године следи циклус инвестиција НИС-а од 1,5 милијарди евра. 

http://www.nis.rs/prescentar/vesti/kravcenko-na-konferenciji-kvantni-skok-o-napretku-srbije-iz-ugla-najveceg-investitora
Nazad na vrh Ići dole
MilanR
VIP
VIP



Broj poruka : 136
Localisation : Nis
Points : 401
Datum upisa : 26.09.2012

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 09:04

Pozdrav svima!
Vec duze vreme pratim ovaj forum, u svojstvu pasivnog posmatraca koji voli da cuje misljenje starijih i iskusnijih kolega na berzi. Bilo je korisnih informacija, mnogo toga se dalo i nauciti... HVALA!
Sada imam potrebu da pustim svoj prvi post (bez cestitanja, molio bih:-)).
Informacija iz medija koju je Baki. V podelio sa nama je svakako dobra, ali, imajuci u vidu trenutne preseke dobiti NIS-a, ja zakljucujem da je pred nama jos jedan duzi period ulaganja u buducnost, pri cemu ce dividende biti minimalne. Gresim li u ramisljanju?
Jednog dana, ovo ce svakako biti zlata vredno.
Medjutim, u nekom kracem periodu, profit od ulaganja u ovu akciju (govorim o prihodu od dividende, ne o kratkorocnim kupoprodajama), ce po meni, biti reda velicine klasicne stednje u banci.
I konacno, zbog svega prethodno recenog, verujem da u nekoliko sledecih meseci cena ima velike sanse da ode ispod 800. Koliko ispod, i koliko dugo ce biti tamo, iskreno nemam pojma...
Jos jednom, pozdrav svima!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 10:30

MilanR ::
Pozdrav svima!
Vec duze vreme pratim ovaj forum, u svojstvu pasivnog posmatraca koji voli da cuje misljenje starijih i iskusnijih kolega na berzi. Bilo je korisnih informacija, mnogo toga se dalo i nauciti... HVALA!
Sada imam potrebu da pustim svoj prvi post (bez cestitanja, molio bih:-)).
Informacija iz medija koju je Baki. V podelio sa nama je svakako dobra, ali, imajuci u vidu trenutne preseke dobiti NIS-a, ja zakljucujem da je pred nama jos jedan duzi period ulaganja u buducnost, pri cemu ce dividende biti minimalne. Gresim li u ramisljanju?
Jednog dana, ovo ce svakako biti zlata vredno.
Medjutim, u nekom kracem periodu, profit od ulaganja u ovu akciju (govorim o prihodu od dividende, ne o kratkorocnim kupoprodajama), ce po meni, biti reda velicine klasicne stednje u banci.
I konacno, zbog svega prethodno recenog, verujem da u nekoliko sledecih meseci cena ima velike sanse da ode ispod 800. Koliko ispod, i koliko dugo ce biti tamo, iskreno nemam pojma...
Jos jednom, pozdrav svima!
Imam utisak da stvari posmatraš iz pogrešnog ugla.Ulaganja u razvoj firme,svakako su sjajna vest-nikako balast.Sve su to investicije usmerene ka povećanju profita,(po mom mišljenju su vrlo dobro osmišljenjene) samim tim i same tržišne kapitalizacije firme i na kraju dividende.
Uprkos krizi,imaju sjajne rezultate, i ovde si već mogao da zaradiš veoma dobro,ako si kupovao 2011 ili prošle godine.Ako špekulišeš sa činjenicom da će NIS po izlasku iz krize i po okončanju investicionih aktivnosti, poslovati višestruko bolje+da sada možeš još uvek kupovati od građana koji su akcije dobili džaba-mislim da ćeš lako odlučiti oko kupovine akcija.Prosto,posmatraj stvari ovako: Investitori(pravna i fizička lica) koja kupuju sada i u zadnje tri godine u većim delom su inspirisani dugoročnim držanjem ove akcije(to dokazuje prilično retke smene u top 10 akcionara).Kada presahne izvor "izvor"jeftinih akcija(besplatnih 5),kupovaćeš pre svega od njih,i njima sličnih-koji imaju čvrste ruke,i vrlo dobro znaju da odmere vrednosti,i tada ćeš teško kupovati jeftino.
Sdruge strane,ako špekulišeš sa produbljavanjem krize i daljom stagnaciom,tvoja odluka će biti otežana.Moožda ćeš kupiti i malo jeftinije-a možda i nećeš,i to je to.


sesir 

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 10:35

Ja vrlo slicno razmisljam. Medjutim, koliko god cena da ode dole (a ne mislim da ce bas previse) ja cu ostati u akciji bas zbog dividende u buducnosti.
Takodje bitno je koja je cena ulaska i licne kalkulacije, jer je ako je cena ulaska niza, prihod dividende je veci procentualno.
Takodje, po meni je veoma vazno to sto ovde dividenda ima mogucnost rasta (da li ce ne znam, ali je moguce), a kamata na stednu u banci ce sigurno padati (pricao sam sa bankarima i oni garantuju trend smanjenja kamata na stednju). 
Ukratko, slazem se da cena moze dole i da nece biti kapitalne dobiti u narednih bar 6 meseci, a mozda i godinu, dve. Ali, i da ce redovno isplacivati dividendu.comp
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 10:59


Trend pada kamata je evidentan.To znači više para na berzi-pošto kapital ne miruje...svuda na svetu osim možda u Tadžikistanu i Srbistanu od 

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 21:29

I Srbija će imati struju iz vetra

NIS i privatna kompanija "Energovind” planiraju gradnju 34 vetrogeneratora čiju će struju preuzimati mreže EPS-a.

Završetkom izgradnje vetroparka Plandište planiranog za drugu polovinu naredne godine, dobiće se oko 250 gigavat-časova "zelene struje”, što odgovara godišnjoj potrošnji električne energije za oko 42.000 prosečnih domaćinstava u Srbiji.
Srbija će tako, po završetku posla vrednog 160 miliona evra, koji zajednički rade Naftna industrija Srbije i privatna kompanija "Energovind”, posle više od dve i po decenije dobiti prvi elektro-energetski objekat, budući da u našoj zemlji toliko dugo nijedan veći kapacitet nije sagrađen, piše Politika.
Vetroparkovi zauzimaju najmanje prostora po jedinici instalisane snage, pa je za instalisani kapacitet od 102 megavata iz energije vetra, neophodno zauzeti oko 1,5 hektara. Za istu instalisanu snagu iz, primera radi, solarne energije, bilo bi neophodno postaviti solarne panele na 200 hektara zemljišta. U regionu najviše struje iz energije vetra dobija Rumunija, Bugarska, Mađarska i Hrvatska, dok u Crnoj Gori postoje projekti za vetroparkove koji su krenuli sa izgradnjom.
Reč je o 34 vetrogeneratora čiju će električnu energiju preuzimati distributivne mreže Elektroprivrede Srbije. Iz sredstava NIS-a za realizaciju ovog projekta biće izdvojeno 23 miliona evra, dok će ostala sredstva biti obezbeđena iz bankarskih kredita.

Početak rada ovog vetroparka zavisiće od toga kada će se potpisati ugovor o otkupu energije proizvedene iz vetra, a treba napomenuti, kažu u NIS-u, da Srbija do 2020. godine mora da poveća udeo energije iz obnovljivih izvora sa 21 do 27 odsto ukupnog obima potrošnje.

Početak gradnje prvih vetroparkova mogao bi da u narednih nekoliko godina omogući proizvodnju 10 odsto ukupnih energetskih potreba zemlje, tvrde u Srpskom udruženju za energiju vetra (SEWEA).

U ovom udruženju se još uvek nadaju da će izgradnja prvih vetroparkova početi u četvrtom kvartalu ove godine, što zavisi od toga da li će banke biti zadovoljne Ugovorom o otkupu električne energije koji Ministarstvo usvoji, izmenama Zakona o energetici i pratećim propisima koji se tiču priključenja elektrana.

Članice ovog udruženja žele da u narednih tri do pet godina u Srbiji izgrade vetroparkove kapaciteta 1.000 megavata (trenutno su u razvoju projekti kapaciteta oko 700 megavata), što bi značilo ulaganje veće od milijardu evra.

U energetskom smislu, najveći značaj vetroparkova je što se čak 70 odsto električne energije proizvodi u zimskim mesecima kada je Srbiji energija najpotrebnija i kada je uvoz najskuplji.

Srbija ima značajan potencijal u oblasti energije vetra, koji je najveći na području južnog Banata i u istočnom delu zemlje, ali je na samom začelju Evrope, kao zemlja u kojoj se nijedan megavat struje još ne proizvodi iz vetra.
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=10&dd=05&nav_id=761813
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 992
Points : 2793
Datum upisa : 05.09.2008

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 22:08

Investicije se rade od para koje dolaze od dobiti ili iz kredita.
Ovde kada se radi o kreditu uglavnom se ćerka firma NIS zadužuje kod Gasproma - i još gore: plaća za brend Gasprom na nekim svojim firmama pod nerazjašnjenim uslovima.

U oba slučaja firma raste i KKV ima razloga da bude povećana, ali dividenda tu trpi, odnosno, ako je uopšta bude neće biti velika...

Tako da svi ti navodi i citati o ogromnom ulaganju NIS u bilo šta, neće dizati cenu na berzi, bar ne kratkoročno, ali generalno nije loše za dugogodišnje ulagače - dividenda ni njih neće usrećiti, nikada.

Ja nikad nisam kupovao akcije zbog dividende i mislim da ni ovu akciju ne treba kupovati zbog iste.
Od dividende na NIS-u nema vajde.

Kao što i od navodjenja u šta NIS investira, jer to sa trenutnom cenom i cenom na nekom godišnjem nivou nema nikakve veze.
Kao što rekoh, ta ulaganja će jednom, posle više godina, imati uticaja na cenu...

Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/5/2013, 23:10

Zamolio bih kolege sa foruma da ako to nije problem, navedu o čemu se može ili bi trebalo pisati na NIIS-u. Zaista vas molim, potrudite se malo. Nemojte da se mi nepotrebno "trošimo"..... Hvala unapred na odgovorima i sugestijama.....
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/6/2013, 11:06

Teletrader ::

U oba slučaja firma raste i KKV ima razloga da bude povećana, ali dividenda tu trpi, odnosno, ako je uopšta bude neće biti velika...

Tako da svi ti navodi i citati o ogromnom ulaganju NIS u bilo šta, neće dizati cenu na berzi, bar ne kratkoročno, ali generalno nije loše za dugogodišnje ulagače - dividenda ni njih neće usrećiti, nikada.

Ja nikad nisam kupovao akcije zbog dividende i mislim da ni ovu akciju ne treba kupovati zbog iste.
Od dividende na NIS-u nema vajde.



Ja sam, licno, zadovoljan sa ovogodisnjom dividendom.
Nikada ranije ni ja nisam kupovao akcije zbog dividende, osim GMON i JESV, ali sada ostajem u akciji bas zbog dividende. Da li sam u pravu ili ne, to je moj problem kao sto je i moj novac pa ako gresim gresim za sebe. A mislim da ne gresim, jer ovo vidim kao sredinu izmedju slabe kamate na stednju i izdavanja nekretnina i sa druge strane rizika i vece zarade na spekulisanju. Prosto, to mi odgovara.
A, sto se tice pisanja o investicijama, ja licno zelim da ih procitam ovde, da ne bih morao da trazim iste na 10 razlicitih strana.comp
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/6/2013, 17:10

Region može da privuče 15 milijardi evra
.......................
Intervju  generalnog direktora NIS-a
Miša Brkić, Novi Magazin
http://www.b92.net/biz/fokus/intervju.php?yyyy=2013&mm=10&nav_id=762103
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/6/2013, 18:43

Vladulns ::
Region može da privuče 15 milijardi evra
.......................
Intervju  generalnog direktora NIS-a
Miša Brkić, Novi Magazin
http://www.b92.net/biz/fokus/intervju.php?yyyy=2013&mm=10&nav_id=762103
aplauz  Vrlo lepo izloženo.Jasno,konkretno, sa realnim procenama. aplauz

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/6/2013, 21:41

A šta je s maloprodajnom mrežom naftnih derivata? 

Želimo da napravimo maloprodajnu mrežu u okolnim zemljama, ali samo tamo gde možemo direktno da isporučujemo našu robu iz Rafinerije Pančevo. 

Koje su to zemlje? 

Bosna i Hercegovina, Rumunija i Bugarska. Analiziramo još dve države na koje želimo da se širimo, ali odluku će doneti akcionari do kraja ove godine



Ovo mi nije bas jasno. Koji akcionari ce doneti odluku? Oni imaju vecinu.
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 529
Points : 1910
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/6/2013, 21:51

Ja to čitam kao, "menadžment je predložio, pitamo sad gazde u Gazpromu da li da to i radimo ili imaju planove da investiraju direktno".
Meni je bila zanimljivija rezerivasnost pri izlaganju planova za novosadsku rafineriju. A kul je bilo i kad je za INU rekao "ne, sigurno ne", imavši u vidu da su obično neodređeni kad govore o planovima :)

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Urosk
VIP
VIP



Broj poruka : 161
Points : 647
Datum upisa : 27.07.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/7/2013, 10:02

Vladulns ::
I Srbija će imati struju iz vetra...
Osim sto je zelena energija "hype" u poslednjih 10/20 godina, koliki je period povratka investicije, kolika je cena kilovata neophodna da se uopste isplati ulaganje kao i koliko drzava treba da subvencionise ovu vrstu ulaganja ?
Nisam puno citao o vetroparkovima i sl. ali mi vise deluje kao trend od pocetka (pa i ranije) price o globalnom zagrevanju nego kao odrziva investicija.
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/7/2013, 12:28

Zagarantovana cena,po kojoj EPS otkupljuje KW je 0,12e,za period od 12godina od početka rada elektrane.To je zakon.Posle toga tržišno.
Gruba procena govori da se investicija vraća za 12-15godina.

Inače,kw dobijen od vetra je skuplji od "hidro"kw,a jeftiniji od "solarnog".

Što se papirološkog dela tiče,otvaranja ovakvih postrojenja,UBEDLJIVO smo najkomplikovaniji u Evropi.Doduše treba samo 4 dokumenta-kako kaže ministarka,koji imaju u oko 26-32 pod akta-za koje niko ništa ne kaže(pošto ni sami nisu sigurni u sve to...šta ide a šta ne).

Ovde,na temi NIISa,od izuzetnog značaja je saznanje,kako će EPS plaćati energiju iz plinskih elektrana.Ako to bude kao "zeleni"kw-biće para za Nisovce ko pleve!!

I još nešto,ako neko misli da je to previsoka cena(obzirom na cenu koju sada građani plaćaju)grdno se vara! Izvozna cena,zavisno od perioda u godini je često i višestruko viša-čak i pošto Hamović omasti brke!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Baki. V
Still learning
Still learning
Baki. V


Broj poruka : 124
Points : 624
Datum upisa : 21.01.2013

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/10/2013, 09:28

НИС ПОЧЕО ИЗГРАДЊУ АМИНСКОГ ПОСТРОЈЕЊА У ПОГОНУ ЗА ПРОИЗВОДЊУ ТНГ У ЕЛЕМИРУ
НИС је почео изградњу аминског постројења у оквиру производног комплекса погона за прераду гаса у Елемиру. Увођење технологије за пречишћавање природног гаса у технолошки процес погона за прераду гаса омогућиће издвајање CO2 из природног гаса који компанија производи на територији Србије.
Рад аминског постројења омогућиће да се смањи количина СО2 у гасу који НИС производи до нивоа од 3%, што одговара техничким захтевима за његово коришћење у домаћој гасној дистрибутивној мрежи Србије. Тако ће НИС добити могућност да повећа количине природног гаса који се испоручује на српско тржиште, а тиме и приход од те врсте пословања.
За чишћење природног гаса од СО2 и других примеса користиће се технологија HiPACT (HighPressureAcidgasCaptureTechnology), једна од еколошки најбезбеднијих и најефикаснијих међу постојећим технологијама (уштеда топлотне и електричне енергије, као и потрошних материјала при њиховој примени може достићи 25% у поређењу с технологијама које су се раније примењивале). СО2 који буде издвојен током технолошког процеса одлагаће се у унапред припремљене бушотине које припадају компанији, што ће спречити његово доспевање у атмосферу.
Обим инвестиција намењених изградњи аминског постројења и инфраструктурних објеката износи 3,3 милијарди динара. Као генерални извођач на пројекту на основу резултата тендера изабрана је компанија Ludan Engineering LTD (Израел). Планира се да ће радови на изградњи постројења бити завршени најкасније у четвртом кварталу 2014.
Пројекат допуне производног ланца за прераду гаса је део великог програма НИС за повећање ефикасности коришћења гасних ресурса.
„Технологија, коју ћемо примењивати у сврху издвајања СО2 из природног гаса, до сада никад се није користила у региону Балкана. На тај начин НИС још једном потврђује своју приврженост имплементацији најновијих технологија у свим сегментима пословања компаније. Могућност повећања квалитета природног гаса отвара за нас могућност повећања ефикасности рада не само нашег погона, већ и целог система“, изјавио је директор погона за ТНГ Предраг Грујић

http://www.nis.rs/prescentar/vesti
Nazad na vrh Ići dole
Roman Abramovich
Member
Member



Broj poruka : 672
Localisation : Zemun
Points : 1784
Datum upisa : 25.05.2007

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/10/2013, 11:22

Независни синдикат Нафтагаса навео је да ће одлуком пословодства НИС-а чак 708 радника бити упућено на принудне одморе. С друге стране, у саопштењу које је НИС упутио медијима, наводи се да ће више од 300 а не 708 радника те компаније отићи на плаћени одмор од 45 радних дана због „смањења обима посла“ који обављају. Пословодство тврди да је реч о радницима који обављају ниско-квалификоване канцеларијске послове и који нису везани за производњу.

Председник Независног синдиката Нафтагаса Сава Благојевић тврди да то није тачно. „То нису само људи пред пензијом, нити неки административни радници. Међу њима се налазе и електроинжењери, машински инжењери, инжењери заштите на раду, рударски инжењери, правници, економисти…“, каже Благојевић.

У НИС-у, пак, тврде да се од 2009. године, када је „Гаспромњефт“ преузео већински удео, ради повећања ефикасности рада уводи аутоматизација производних и сервисних процеса, што се одражава на обим упослености канцеларијског особља.

Сава Благојевић, који је био и члан Главног одбора Европског синдиката хемије, неметала, енергетике и рударства (МЦФ), тврди да у НИС-у не да нема вишка запослених, него управо супротно. „Људе ангажују преко лизинг компанија и већ их има негде око 1.000 који су тако запослени. Ти људи примају минималце, не плаћа им се ни прековремени, ни ноћни рад, ни рад празником. А то се не плаћа ни нашим радницима. Велики број наших радника ради прековремено, сваки дан у просеку од три до пет сати. На основу тога испада да нам треба још 200 нових радника да бисмо обављали посао који ови раде прековремено. Па онда нам стварно није јасно како људе шаљу на принудни одмор“, истиче Благојевић.

У званичном саопштењу НИС-а наводи се да је могућност упућивања запослених на плаћено одсуство на иницијативу послодавца предвиђена чланом 116 Закона о раду. Независни синдикат Нафтагаса је, с друге стране, оптужио руководство да крши домаће законске прописе и да врши мобинг над запосленима. „Класичан начин је вика, галама, ниподаштавање запослених, да су глупави, да не знају да раде, да неће више да их виде очима у компанији, да напусте компанију“, тврди Благојевић.

Сава Благојевић је најавио да ће запослени организовати протесте, уколико руководство НИС-а настави са таквом пословном политиком. НИС је демантовао оптужбе за мобинг.

http://www.vostok.rs/index.php?option=btg_novosti&idnovost=48193#.UlZxN9K-06Y
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/13/2013, 21:50

[url=http://www.dropbox.com/s/qwj9hmnbmzmr082/NIS vs INA - 1H 2013 %282%29 - Shortcut.zip]www.dropbox.com/s/qwj9hmnbmzmr082/NIS%20vs%20INA%20-%201H%202013%20%282%29%20-%20Shortcut.zip[/url]

Suma sumarum NIS:P/E=3,3   INA P/E=42  affraid

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1146
Points : 4397
Datum upisa : 11.12.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/13/2013, 23:18

Jako mi je zao sto nema vise tehnicara na nasem forumu. Ok talijano tacno je to sto ti kazes za PE, ali je isto tako tacno i da je isti odnos izmedju PE NIIS i INE jos od izlaska NIIS na berzu i prvih super rezultata. Tako da moras priznati da nije bas sve u tome i da nisi otkrio Ameriku ni toplu vodu.

Posto niko drugi nece da proba onda cu morati ja: Do kraja godine postoji mogucnost da zavrsavajuci korekciju NIIS padne ispod 800 dinara na kratko, verovatno na 750-760 dinara. To ce mozda trajati samo dan ili nekoliko dana u slucaju nekog poremecaja na zapadnim berzama. Na toj ceni cu sigurno kupiti trecu cetvrtinu maksimalnog uloga i mislim da bi ta cena bila minimum za ovu godinu, a verovatno i za sledece ako sve bude u redu. Poslednju cetvrtinu cuvam za neki veliki slom berze ili krah naftnog sektora kada svi budu prodavali i pricali kako je sve propalo.

Ako do kraja godine ne padne toliko nije strasno da se kupi ni na malo preko 800. Neka niko i ne pomislja na prodaju pre proleca, to je suluda ideja, kada vec niste to uradili proslog proleca. Takodje tehnicka analiza predvidja na prolece cenu od 1100 dinara iako bi ja verovatno deo prodao i pre toga.

veshtica
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 529
Points : 1910
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/13/2013, 23:45

Ne znam sta treba da bude u dokumentu Talijano, ali uploadovao si samo shrotcut na neki fajl. Fajla nema.

@Sutra, mislis li da ce na leto NIIS padati ispod 950-1000? Mene je vecito strah da prodajem ovo jer koliko god rasla cena, stalno ocekujem da ce da se nesto prelomi i cena ode znacajno na gore.

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Racunarko
VIP
VIP
Racunarko


Broj poruka : 612
Godina : 45
Localisation : Beograd
Points : 2814
Datum upisa : 22.06.2010

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/14/2013, 12:18

Mene bi isto zanimalo da vidim TA za sada. Eto, pozivam nekog od clanova da je uradi, pa cak i ako nema ovu akciju.

@Nikola, ako cena skoci dovoljno da si ispunio svoj plan i zaradio planiranu kolicinu novca onda prodaj i ne gledaj vise nista. Pa i ako skoci naglo, neces znati. Ja tako radim. Uzeo si pare, zadovoljan si i to je to.
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/14/2013, 16:16

NIS je akcija gde ima dovoljno puno ozbiljnih investitora. Bez obzira na stalni priliv besplatnih akcija od građana u poslednjih godinu dana cena ima mirno ponašanje. Kako ovaj pritisak na dole polako jenjava stiču se uslovi za čvrstu vezu između poslovanja i vrednosti akcije. To smo videli najjasnije pri objavi nedovoljno dobrih rezultata za prvi kvartal kada smo se vratili od 1000 na dole. Ako zbog isplate dividende u mislima podignemo grafik od juna do danas za 60 din vidimo da u poslednja 4-5 meseca nema značajnih dešavanja. Glavni pokretač uskoro može biti izveštaj za treći kvartal. U međuvremenu tehnička analiza nema šta da kaže. Jednostavno nema trenda. Raspon u kome se kreće cena je mali. Od aktuelnih spoljnih faktora imamo političke odluke u Americi u vezi budžeta i zaduženja. Valja pratiti vesti do 17-tog ujutru po našem vremenu do kada će se nešto valjda razjasniti. Možda zbog tog isčekivanja je promet u poslednjoj nedelji mali i skliznuli smo malo dole. Blizu su nam dva značajna nivoa 825 i 800. E sad, šta raditi ako dođe do proboja na dole? Ne bih se usuđivao ništa da kažem bez potvrde u fundamentalnoj analizi, jer joj na ovoj akciji dajem veći značaj. Znači, rezultati za prošli kvartal, razjašnjenje da li postoje rizici od spoljašnjih faktora i tek onda imam kompletnu sliku. I obrnuto, ako se u Americi sve dobro završi, čekam proboj preko 875 i tek onda počinjem da razmišljam hoće li rastući trend.
Nazad na vrh Ići dole
MilanR
VIP
VIP



Broj poruka : 136
Localisation : Nis
Points : 401
Datum upisa : 26.09.2012

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/15/2013, 09:06

@Racunarko, TA i mene zanima, ali kao prilog jelu, i nista vise... Mozda gresim, ali cini mi se da sam pre par dana lutajuci po temama ovog foruma, uocio jedan tvoj post na temu ,,efekta leptira". Terminologija koju koristis ukazuje na to da ti matematika nije slabija strana (mozda si se samo dobro zezao, ne znam te...), i ako jeste tako, onda dobro znas da je rezultat svake TA zasnovan na primenjenom algoritmu i skupu ulaznih podataka koji se uzima u obzir...
Na zalost, ovo je Srbija, i uzasno cesto bilo koji matematicki rezultat moze samo da se svrsta u kategoriju ,,izuzeci potvrdjuju pravilo".
Npr. imam kolegu koji se kao naucnik bavi prognozom potrosnje el. energije, i njegov ,,novi pristup" daje SAVRSENE rezultate kada kao ulazne podatke koristi informacije sa nekih drugih trzista. Za Srbiju, jednostavno ne vazi! Drugim recima, ovo zaista nije Belex, nego Lelex... Zato je, po meni, bolje uzdati se u intuiciju nego u nauku.
Nazad na vrh Ići dole
MilanR
VIP
VIP



Broj poruka : 136
Localisation : Nis
Points : 401
Datum upisa : 26.09.2012

Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 6. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 6. DEO - Page 23 Icon_minitime10/15/2013, 09:23

@ Aritmeticar, verujem da rezultati za Q3, cak i ako budu odlicni (ima osnova, npr, letnji tranzit kroz nasu zemlju), u celoj prici mogu biti samo tracak svetla. Bojim se da ce Q4 biti katastrofalan, a reci cu i zasto:
Iako sam, kao akcionar NIS-a, u prethodne 2 godine gorivo kupovao iskljucivo na ,,nasim" pumpama, od skoro to vise ne radim... Jednostavno se osecam kao budala, jer, recimo, u Nisu (ne u NIS-u, nego u Nis), mogu da kupim TNG 4 din jeftinije po litru kod konkurenta.
Pocinjem da paranoisem pomalo, da sam NIS  namerno radi na obaranju cene akcije, sa jedinim jedinim ciljem, da u odabranom trenutku, na konto aktuelnog duga Srbijagasa od drzave preuzme sto veci paket... Mozda cak i sve!
U tom slucaju, mi ,,mali" cemo doci u vrlo zanimljivu situaciju ciji ishod ne mogu da predvidim...
Sad bih voleo da cujem vasa misljenja... da se javim psihijatru, ili da budem nepopravljivi optimista (u Srbiji je,doduse, i to razlog za posetu doticnom). udrimile
Nazad na vrh Ići dole
 
Naftna Industrija - NIIS 6. DEO
Nazad na vrh 
Strana 23 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 10. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 12. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 11. DEO
» Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
» Naftna Industrija - NIIS 13. DEO

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: