BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)

Ići dole 
+103
BuffetSon
Zmark
Ceras
LUMTDZOS
Sahbaz
Tods
Gocili
Jerry Springer
C R A Z Y
Mistery 011
sexy jea
Pera Božić
Dragot
Taliban
Berzanski_Duduk
iki
Polos
Prokuplje
Matthew Greenburgh
Boranija
Admin
Bochek
Bojjan
Bjekam23
Firke77
Grom
Ivan2211
Al Kapone
Bond
Ilija
Dalaj Lama
Dmitar
Bookmaker
Strbac
FatCat
Dax
Djepeto83
Beli
Nestrpljivi
raspolozen
Light
Momir
Dibesto
Aritmeticar
Dnenad85
BojanNS
Friz
Bombica
geogsi
Big Mile
Boza Belex
MYSTIC021
MORNAR
Smile
DelBoy
Petar Pan
Fmember
Djavo
Rogy
Jumbo
Sutra
pepsiman
Cope
Aca123
mr Bean
Jelena123
Mitar
Lilihip
Lolita
Amater u pokušaju
Dusan
Vladulns
Zrimi
Teletrader
Boby
Drag65
Ars Vivendi
Nauzika
Drasko
Aleks
Slovenac1
Limited011
Sneki
Frenky
Maca
Fast
Zeljko
Nemesis
Steve McQueen
Zmajica
Taliano
Zoranecc
Drag_Mlad
Kobe Bryant
Dragan11
gogloee
Nikola
Folio
Pekoilic
Ris
Sofke
Milica1
Kupac
107 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Sledeći
AutorPoruka
Lilihip
Member
Member
Lilihip


Broj poruka : 838
Godina : 48
Localisation : Bugojno
Points : 2807
Datum upisa : 14.05.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 09:52

Bice i 60, ako nastave da nas deru na pumpama,...,nego sam ovde u konfliktu interesa hteo bi da se vozim jeftinije i da mi akcije rastu tt
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 532
Points : 1913
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 10:45

Odakle to da oni deru? Valjda je opšte poznata struktura cene. Cena bez PDVa i akciza je 5%-30% jeftinija nego bilo gde u regionu.

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Cena-benzina-u-regionu

www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Pun-rezervoar-opravdanja-za-skuplje-gorivo.sr.html

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 23.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 11:09

Nikola ::
Odakle to da oni deru? Valjda je opšte poznata struktura cene. Cena bez PDVa i akciza je 5%-30% jeftinija nego bilo gde u regionu.

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Cena-benzina-u-regionu

www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Pun-rezervoar-opravdanja-za-skuplje-gorivo.sr.html

Grcki i Madjarski, su neuporedivo bolji u odnosu na NIS benzin.Sipaj na NIS-u u rezervoar od 47l, merac na pumpi ce ti pokazati da si sipao 50l i kad dobijes -3% opet si prevaren.Kad natankujes rezervoar na EKO pumpi em ti izmeri tacno u litar goriva u odnosu na rezervoar, em je boljeg kvaliteta gorivo, em isto platis kao na NIS-u sa popustom.Ko mi ne veruje nek proba!!!

Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 532
Points : 1913
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 11:22

Za mene su to sve spekulacije, cujem od coveka do coveka ali mi je neverovatno. Cak i da dobijes tih -6% manje, za toliko su jeftiniji od najjeftinijeg u regionu.
Sto se tice kvaliteta nisam imao problema, mada se ne razumem niti sam primenio promene u snazi a svakako nisam vozio auto na neki dinamometar da proverim.

Jedina cinjenica koju znam je da su najjeftiniji u regionu. Verujem da nisu najgori, niti da su lopovi, a videli smo da su zainteresovani da kradje na pumpama iskorene. Ukoliko neko ima sumnje u neku pumpu bilo bi mi zanimljivo da cujem sta ce inspekcija reci. Oni su valjda duzni da i na pumpi drze sudove kojima moze da se ispita tacnost merenja pa to moze i bez inspekcije.

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 11:43

Boza Belex ::
Nikola ::
Odakle to da oni deru? Valjda je opšte poznata struktura cene. Cena bez PDVa i akciza je 5%-30% jeftinija nego bilo gde u regionu.

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Cena-benzina-u-regionu

www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Pun-rezervoar-opravdanja-za-skuplje-gorivo.sr.html

Grcki i Madjarski, su neuporedivo bolji u odnosu na NIS benzin.Sipaj na NIS-u u rezervoar od 47l, merac na pumpi ce ti pokazati da si sipao 50l i kad dobijes -3% opet si prevaren.Kad natankujes rezervoar na EKO pumpi em ti izmeri tacno u litar goriva u odnosu na rezervoar, em je boljeg kvaliteta gorivo, em isto platis kao na NIS-u sa popustom.Ko mi ne veruje nek proba!!!


O zloupotrebama NIS-a na ovom forumu ne sme da se pise confused . Odmah ti "po kazni" otvore rubriku, u znak paznje, jer to nema veze sa cenom akcija.
Nazad na vrh Ići dole
Lilihip
Member
Member
Lilihip


Broj poruka : 838
Godina : 48
Localisation : Bugojno
Points : 2807
Datum upisa : 14.05.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 11:54

A u stvari sipamo najjeftiniji benzin, imamo najvisu stopu zaposlenosti, DVE autonomne pokrajine i kandidaturu u dzepu, spanske tramvaje sa Velikim Validatorom (-1 koji je pripadnik izuzetno vaspitanog podmlatka pozajmio i vratio direktoru policije), DVA mosta preko Save, i naravno, najlikvidniju berzu u regiji i sire @
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2050
Points : 5695
Datum upisa : 06.12.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/15/2012, 12:29

Lilihip ::
A u stvari sipamo najjeftiniji benzin, imamo najvisu stopu zaposlenosti, DVE autonomne pokrajine i kandidaturu u dzepu, spanske tramvaje sa Velikim Validatorom (-1 koji je pripadnik izuzetno vaspitanog podmlatka pozajmio i vratio direktoru policije), DVA mosta preko Save, i naravno, najlikvidniju berzu u regiji i sire @

Pa lepo Petrovic (DS multi-ministar) budući DS kandidat za premijera kaže:
SRBIJA JE LIDER U REGIONU!!
coca

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 842
Points : 1916
Datum upisa : 14.12.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/17/2012, 00:17

Fast ::


O zloupotrebama NIS-a na ovom forumu ne sme da se pise confused . Odmah ti "po kazni" otvore rubriku, u znak paznje, jer to nema veze sa cenom akcija.
Što je normalno.

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1146
Points : 4397
Datum upisa : 11.12.2010

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/17/2012, 03:10

Ljudi sto se tice benzina dobio sam otkrovenje. Odsada sipam samo evropremium, mnogo vise predjes i kao da se vozis u svemirskom brodu kako pici. Tu mislim i na NIIS i na privatnike.
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/17/2012, 13:17

FatCat ::
Fast ::


O zloupotrebama NIS-a na ovom forumu ne sme da se pise confused . Odmah ti "po kazni" otvore rubriku, u znak paznje, jer to nema veze sa cenom akcija.
Što je normalno.

Za eksponencijalan razvoj jednoumlja
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 04.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 11:08

Pisao sam ja o uticaju izbora ali mi niste verovali...
Nazad na vrh Ići dole
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 23.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 11:14

Gazprom 193.33 -4.09 -2.07%
Nazad na vrh Ići dole
Djavo
Member
Member
Djavo


Broj poruka : 395
Points : 1502
Datum upisa : 05.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 11:14

Ma kakvi izbori, to nema veze.
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 04.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 11:17

Djavo ::
Ma kakvi izbori, to nema veze.

A šta ima kad su svetski indeksi na vrhovima?
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2783
Points : 7937
Datum upisa : 21.01.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 11:19

Kako nema?
Uvek izbori donose neizvesnost, ne samo na berzi...

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1146
Points : 4397
Datum upisa : 11.12.2010

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 12:26

Zanima me sta vi koji mislite da izbori imaju trenutno veze s berzom prognozirate?
Kog dogadjaja posle izbora se investitori konkretno plase?
Cija pobeda ce se protumaciti kao pozitivna, a cija kao negativna?

Samo odgovor bez dodatnih komentara da ne bi pretvorili forum u politicki. Moj stav je da je nebitno 100%, da nikada Srbija nije imala nebitnije izbore koji nista nece promeniti ni na bolje ni na gore.

@Ars Vivendi

ocekujem da promenis propagandnu poruku ili da kazes da li te neko placa da je postavis. Ako je tako mozda bih i ja hteo da dobijem pare. Ako nije tako onda sam veoma razocaran i svakako mislim da ovde nije mesto za politicku propagandu, cak ni ovih predizbornih dana.
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2783
Points : 7937
Datum upisa : 21.01.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 13:00

Nešto si pobrkao druže. Moj potpis nije politički u smislu zalaganja za neku od političkih opcija.
O tvojim insinuacijama da li me neko plaća valjda će i modovi imati šta da kažu!

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 04.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 13:35

sutra ::
Zanima me sta vi koji mislite da izbori imaju trenutno veze s berzom prognozirate?
Kog dogadjaja posle izbora se investitori konkretno plase?
Cija pobeda ce se protumaciti kao pozitivna, a cija kao negativna?

Samo odgovor bez dodatnih komentara da ne bi pretvorili forum u politicki. Moj stav je da je nebitno 100%, da nikada Srbija nije imala nebitnije izbore koji nista nece promeniti ni na bolje ni na gore.

@Ars Vivendi

ocekujem da promenis propagandnu poruku ili da kazes da li te neko placa da je postavis. Ako je tako mozda bih i ja hteo da dobijem pare. Ako nije tako onda sam veoma razocaran i svakako mislim da ovde nije mesto za politicku propagandu, cak ni ovih predizbornih dana.

Ko bi znao šta bi bilo dobro posle izbora za Srbiju, pojma nemam. Ali vidim da postoji neka neizvestnost na berzi
Nazad na vrh Ići dole
Sutra
PESIMISTA
Sutra


Broj poruka : 1146
Points : 4397
Datum upisa : 11.12.2010

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 13:46

@Ars Vivendi

Otkud bi modovi znali da li te neko placa? To samo ti znas. Ako te placa podeli tu informaciju sa nama, sigurno postoje pored mene jos ljudi koji bi da zarade, a mogao bi procenat i forumu da ide.

Ako te ne placaju, molim te nemoj se baviti politikom na forumu. Znas li kako bi tesko bilo zaustaviti kada bi svako od nas krenuo da iznosi svoje politicke stavove. I koliko bi tesko bilo doci do korisnih beleks informacija na forumu.

@Slovenac1

Da bi postojala neizvesnost moraju postojati razliciti scenariji, pa u zavisnosti koji se ostvari i berza bi isla razlicitim putevima posle izbora. Ja samo, izgleda jedini ovde, ne vidim te razlicite scenarije. Mislim da je najozbiljniji razlog padu berze cekanje telekoma i skupljanje para za isti. To se obicno pokaze kao greska, jer cena pola godine posle toga bude niza, ali se SVAKI put ponovi, tako da ocekujem isti grafik kod Telekoma, kao i kod NIISa, Hrvatskog telekoma ili INE ili milion slicnih primera na zapadu posle IPOa. Posto je ovo na neki nacin kao IPO.



Poslednji izmenio sutra dana 3/19/2012, 13:55, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Drasko
VIP
VIP
Drasko


Broj poruka : 280
Points : 832
Datum upisa : 01.07.2007

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 13:50

Jos smo daleko do izbora...a sto se cene tice,molim boga da ostane ovako bar neko vreme,pa da se dokupi jos malo.... kafa
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2020
Points : 5441
Datum upisa : 07.05.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/19/2012, 14:01

Sutra@, ajd malo smanji doživljaj...

https://www.aikb.net/f10-politika

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 23.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 11:33

i danas gazprom tone -2%

Gazprom 185.99 -4.73 -2.48%
Nazad na vrh Ići dole
Strbac
VIP
VIP



Broj poruka : 130
Points : 314
Datum upisa : 14.11.2007

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 11:55

Nesto nam se NIIS okrece na dole
Nazad na vrh Ići dole
Beli
Our family
Our  family
Beli


Broj poruka : 268
Points : 1168
Datum upisa : 15.02.2012

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 15:55


Hvata zalet
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 04.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 17:54

Boza Belex ::
i danas gazprom tone -2%

Gazprom 185.99 -4.73 -2.48%

Da li čete povuči dnevnu korelaciju i kad če Gazprom rasti? Bez veze je to
Nazad na vrh Ići dole
Rogy
VIP
VIP
Rogy


Broj poruka : 517
Points : 2119
Datum upisa : 10.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 19:40

Strbac ::
Nesto nam se NIIS okrece na dole
Današnji prvi dan proleća se skoro ceo svet crveneo, zašto bi NIIS bio izuzetak.

_________________
.
Nazad na vrh Ići dole
Zoranecc
VIP
VIP
Zoranecc


Broj poruka : 209
Points : 587
Datum upisa : 19.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 19:46

Rogy ::
Strbac ::
Nesto nam se NIIS okrece na dole
Današnji prvi dan proleća se skoro ceo svet crveneo, zašto bi NIIS bio izuzetak.
Pa i kad je ceo svet gazio danima u zeleno mi smo redovno bili u minusu!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
Slovenac1
VIP
VIP
Slovenac1


Broj poruka : 2523
Localisation : Ljubljana
Points : 6095
Datum upisa : 04.01.2008

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/20/2012, 22:02

Zoranecc ::
Rogy ::
Strbac ::
Nesto nam se NIIS okrece na dole
Današnji prvi dan proleća se skoro ceo svet crveneo, zašto bi NIIS bio izuzetak.
Pa i kad je ceo svet gazio danima u zeleno mi smo redovno bili u minusu!!!!!!

To je to šta ja sve vreme govorim, džabe vam je gledati svetske indekse dnevno i onda to aplicirati na belex
Nazad na vrh Ići dole
Nauzika
Still learning
Still learning
Nauzika


Broj poruka : 52
Points : 251
Datum upisa : 17.01.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 12:58

Budući da se na ovoj temi već neko vreme svi uzdržavaju od ozbiljnijih komentara izneo bih svoje trenutno razmišljanje u vezi cenovnog kursa NIIS u narednom periodu. Uz ogradu da je isto podložno promeni u slučaju pojave nekih ekstremnih fundamenata, bilo pozitivnih bilo negativnih. Mislim da ne bi bilo loše i da drugi članovi foruma iznesu svoje mišljenje po tom pitanju kako bismo, koliko toliko, utvrdili cenovni pravac ove akcije u narednih mesec/dva.

Naime, iz aspekta investiranja na našoj berzi smtram da je apsolutno irelevantno koji od političkih aktera će odneti pobedu na izborima. Do 6. maja cene svih akcija, samim tim i NIIS će postepeno padati i biće toliko podcenjene u odnosu na njihovu realnu vrednost da nakon proglašenja pobednika na izborima gotovo više neće biti prostora za njihov dalji pad.
Dakle, posle izbora biće moguća samo stagnacija ili rast.

Već prisutni ino fondovi i oni koji tek planiraju da dođu, a koji su ostvarili lepe profite na trenutno precenjenim “main stream“ tržištima, deo dobiti neće preliti na „underground“ tržište kakvo je beogradska berza, bar ne pre izbora. Mogućnost izbornog trijumfa „ruskog čoveka“ tj. „deklarativnog evropejca“ još uvek stvara animozitet kod zapadnih ulagača koji zakulisno guraju svog favorita. Osim toga, tu su i faktori ekonomsko-političke nestabilnosti (nestabilnost kursa dinara, visok tgovinski deficit, visoka stopa nezaposlenosti, neuređen pravni sistem, nerešeno pitanje Kosova, latentni problemi Sandžaka, Bujanovca, Preševa i Medveđe...itd.) koji dodatno odvraćaju ozbiljne ulagače od naše berze, da ne pominjem nedostatak kvalitetnih akcija koje bi produbile tržište (Telekom, EPS....). Kad se sve to uzme u obzir trenutno je rizik prevelik za ulaganje na BB. Nedostatak tražnje na najlikvidnijim akcijama Belexa već sada postaje sve simtomatičniji i u dogledno vreme stvoriće kritičnu masu pritiska na strani ponude koja će cene neminovno jače pogurati na dole. Međutim, to i ne mora biti tako loše. Predizborno urušavanje cena svih akcija na našoj berzi verovatno će u postizbornom periodu podstaći kod krupnog kapitala spremnost ka izlaganju riziku, bez obzira na političku struju koja odnese pobedu na izborima. Ulaskom u pozicije na niskim cenovnim nivoima krupni kapital, koji teži sigurnosti i ulaže dugoročno u akcije, osigurao bi uz minimalan rizik sigurnu dobit u budućnosti.

Drugi razlog za pad cene NIIS pronazim u činjenici da je nasuprot sveopštem uzlaznom trendu na svetskim berzama akcija NIIS, ubrzo nakon objave H’11 malo uzletela a potom je konstantno gubila na vrednosti, čak ni dobijanje statusa kandidata za EU nije se pozitivno odrazilo na njen rast. Obzirom na negativno kretenje cene NIIS u pozitvnom okruženju, šta mislite kako će reagovati kad krene ozbiljnija korekcija vodećih svetskih indeksa (koji su dobrano u overbought zoni).

Sudeći po poslenjim trgovačkim danima u Njujorku, Londonu, Frankfurtu, Tokiju... moglo bi se reći da su prvi korektivni signali već prisutni. Iako mi se čini da do kraja ovog meseca neće biti uspostavljen jasan korektivni trend vodećih svetskih indeksa, čak naprotiv, mogao bi se desiti još jedan uzlazni talaščić kako bi se maksimalizovali dobici od pozitivnim makroekonomskih podataka. Mada je veliko pitanje da li postoji snaga za još jedan manji uzlet. U svakom slučaju korekcija je neizbežna, kako bi se stvorio prostor za nastavak rasta.

Obzirom da objava poslovnih rezultata u US kreće polovinom aprila za očekivati je da se do tada i korektivni talas okonča. Naime, svi najbitniji US podaci (building permits, unemployment claims, new home sales, retail sales... izuzev existing home sales) ukazuju na to da će veliki broj američkih kompanija znatno premašiti zacrtane poslovne planove za Q1. Što je najbitnije i non-farm employment change beleži konstantan rast, a kada se povećava zaposlenost to utiče na rast prihoda, a samim tim raste i potrošnja, što opet pozitivno utiče rast akcija na berzama. Sa druge stran imamo povišenu cenu nafte koja bi mogla umanjiti profite kompanija, ali verujem ne u meri koja bi značajnije poljuljala poverenje ulagača. Donekle je problematično i jačanje dolara koje pozitivno utiče na kupovnu moć amera, ali s druge strane slabi konkurentnost američkog izvoznog sektora. Sad da li je u pitanju predizborno šminjkanje za novembraske izbore u US ili svi ovi statistički pokazatelji zaista održavaju stvarno stanje, to je već drugo pitanje. Kako su DOW, S&P i NASDAQ lokomotive koje u ovom trenutku vuku malaksala svetska tržišta (Evropa i Japan u recesiji, Kina usporava rast) njihov ponovni uzlet, nakon korekcije, mogao bi biti inicijalna kapisla za novi rast ostalih svetskih indeksa. Ukoliko dođe do tog drugog uzlaznog talasa u US, tek pri njegovom kraju, koji će se vrlo verovatno preklopiti sa okončanjem naših izbora i objavom Q1 domaćih kompanija/banaka i NIIS bi mogao na gore, ako ne, onda čekamo jesen i formiranje vlade.

Prilično bitan faktor koji bi se mogao odraziti na kretanje cene akcija NIIS u postizbornom periodu je i izlazak „Telekoma“ na berzu. Mislim da to nema potrebe obrazlagati, pošto nam je svima poznat efekat „usisavanja“ kapitala iz drugih akcija koji je napravio NIIS na ovako plitkom tržištu. Jasno je da će akcije „Telekoma“ biti podeljene građanima neposredno pre izbora sa nešto većom nominalom 60-75e (kako bi se stvorio utisak da su ipak dobili „lepe pare“) a listiranje na berzi i trgovina biće im omogućani tek nakon izbora (kako bi se prikrila stvarna tržišna vrednost istih). Međutim, potpuna je nepoznanica kada će biti listirane na BB. Od odgovora na ovo pitanje, po meni, zavisiće i postizborno kretanje cene NIIS-a i oba Belex indeksa. Naravno, pitanje je i da li će NIS požuriti sa objavom Q1 pre izbora, što ne bi bilo najsjajnije rešenje. U svakom slučaju, što se tiče NIS-a moja očekivanja od Q1 nisu baš velika: zbog negativnih kursnih razlika i konstantnog povećanja cene nafte tj. benzina i dizela na pumpama koje utiče na smanjenje tražnje, odnosno na smanjenu prodaju. Ali, ako bi ostvarena dobit u H’12-Q1 nadmašila onu iz H’11-Q1 usled dodatnog povećanja efikasnosti poslovanja, smanjenja proizvodnih troškova i rashoda, što je malo verovatno, ali ipak moguće, ova akcija bi mogla u vrlo kratkom roku probiti sve dosadašnje istorijske maksimume.

Sve u svemu, očekujem da će krajem marta/početkom aprila NIIS testirati cenovni nivo oko 675 RSD. Za sada je tamo parkiran samo jedan relativno veći nalog koji signalizira značajniji nivo podrške, ali ukoliko cena dođe do te zone ne sumljam da će ih se pojaviti još. U slučaju da cena probije taj fibo. ret. nivo 38,2 % i nastavi silazni trend sledeći ozbiljniji nivo podrške nalazi se tek u zoni oko 652 RSD (fibo. ret. 50.0.%).

Napominjem, u skladu sa gore istaknutim razmišljanjem tokom pretprošle i prošle nedelje postepeno sam rasprodao celokupan portfolio, osim SJPT... Nadam se da nisam pogrešio. Ako jesam, ne marim, za uzvrat sam sebi priuštio mir i spokoj. Heh...vremenom sam shvatio da dok gledam u tablu lakše podnosim eventualne propuštene dobitke nego stvarne gubitke...:)
Nazad na vrh Ići dole
Bookmaker
Still learning
Still learning
Bookmaker


Broj poruka : 149
Points : 398
Datum upisa : 23.09.2009

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 13:05

@ Nauzika

post2

_________________
Tempus et meum jus
Nazad na vrh Ići dole
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 23.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 13:41

@ Nauzika

Citat :
U svakom slučaju, što se tiče NIS-a moja očekivanja od Q1 nisu baš velika: zbog negativnih kursnih razlika i konstantnog povećanja cene nafte tj. benzina i dizela na pumpama koje utiče na smanjenje tražnje, odnosno na smanjenu prodaju.

Pogledaj ovaj video i videces kako berza i nafta saradjuju,nije ti losa ova komplet teorija. Sto se tice mene i ja sam rasprodao kompletan portfolio i ostao na soji, zato mi se svidja tvoje razmisljanje, al za ovo se ne slazem.

http://www.bloomberg.com/video/88672846/

NIje sve tako crno kao sto izgleda, povecava se zaposaljavanje u Srbiji, a to ce biti motor za pokretanje banaka i svega ostalog. Gledajuci nis na konkursima samo trazi nove radnike, nove lidere, nove mozgove ideje, tako da mislim da gresis. Mozda je u Srbiji situacija da se vise firmi ugasi i radnih mesta, al prateci u zadnjih mesec dana zaposljavanje se povecalo 100% u odnosu na predhodni period.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 14:05

Boza Belex ::

al prateci u zadnjih mesec dana zaposljavanje se povecalo 100% u odnosu na predhodni period..

Zanimlivo, a gde modu da se vide ti podaci?
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Boza Belex
VIP
VIP
Boza Belex


Broj poruka : 657
Points : 2387
Datum upisa : 23.04.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 14:43

Fmember ::
Boza Belex ::

al prateci u zadnjih mesec dana zaposljavanje se povecalo 100% u odnosu na predhodni period..

Zanimlivo, a gde modu da se vide ti podaci?

Prati infostudposlovi sve ce ti se izkristalisati, tacnije na nivou Beograda ponuda poslova je bila 200-270 u toku dana, Novi Sad 60-70. Sad je BG 390-420, NS 110-120 u toku dana. Mislim da je to dobar signal da se privreda pokrece u prolece.
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 532
Points : 1913
Datum upisa : 06.12.2011

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 15:28

Najpre, to nijr povrcanje od 100%, a na infostudu se nalaze poslovi profila koji uglavnom nisu bili u prevelikoj krizi. IT, farmacija, itd. Te grane ne cine ni 1% u strukturi zaposlenosti u srbiji. Kad se to povecanje u tim granama prebije sa ostalim u kojima se obicajno otpusta, ostajemo u debelom minusu.
Nek gase berzu i nek se ove firme sele u inostranstvo, ili da se pravi neka regionalna berza. Ovo je postalo besmisleno.

_________________
I don't want any of your get-rich-quick schemes but I do need to make a lot of money really fast.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1619
Points : 5141
Datum upisa : 01.11.2010

Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)   Naftna Industrija  - NIIS (4. DEO) - Page 10 Icon_minitime3/23/2012, 16:08

Boza Belex ::
Fmember ::
Boza Belex ::

al prateci u zadnjih mesec dana zaposljavanje se povecalo 100% u odnosu na predhodni period..

Zanimlivo, a gde modu da se vide ti podaci?

Prati infostudposlovi sve ce ti se izkristalisati, tacnije na nivou Beograda ponuda poslova je bila 200-270 u toku dana, Novi Sad 60-70. Sad je BG 390-420, NS 110-120 u toku dana. Mislim da je to dobar signal da se privreda pokrece u prolece.

E sad si me stvarno razocarao. a bas sam se ponadao da i kod nas neko vodi racuna o takvim bitnim statistickim podacima kao sto je broj zaposlenih i broj otpustenih u toku meseca i da te podatke redovno objavljuje negde kao sto se to radi svuda u (normalnom) svetu.

u USA/EU se takvi izvestaji sa velikom paznjom prate i mogu da imaju veliki uticaj na berzu.
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
 
Naftna Industrija - NIIS (4. DEO)
Nazad na vrh 
Strana 10 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 19 ... 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Naftna Industrija - NIIS 5. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 6. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 13. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 7. DEO
» Naftna Industrija - NIIS 8. DEO

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: