BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Dividende

Ići dole 
+55
Jegulja
Kobe Bryant
Dragot
gaggii
adamm
Ultrex
JMBR
Sahbaz
Tomislav
Matans
Aleks
Sasuolo
Vladulns
Dalaj Lama
Zmark
Momir
Boby
Zmajica
Nisimo23
Banaćanin
Drasko
Mozart
Rogy
bozasine
Mary
pepsiman
Maca
Greta
Boki72
Racunarko
Lilihip
Teletrader
BoS
Dkolak
Friz
Dnenad85
Limited011
Sofke
Ris
Yudejavu
Kupi akcije
MatejaR
Mira
Dexiv
Mima
Mikans
Ilija
HUACHUMA
Sneki
Ivan2211
KRUSKA
vatreni
Lolita
iki
MarkoJTD
59 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Boki72
VIP
VIP
Boki72


Broj poruka : 74
Points : 326
Datum upisa : 31.05.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime12/2/2010, 00:00

Moin nije sa kontinuiranog, ali presek je do sada bio 31.12.
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime12/2/2010, 00:08

Boki72 ::
Moin nije sa kontinuiranog, ali presek je do sada bio 31.12.

Boki@ mislim da grešiš. Ja sam se prešla, pa sam ove godine (2010) u proleće
pazarila nešto malo i dobila sam dividendu, doduše na rate. ne znam tačno ni da li su
mi sve isplatili, jer su uplate išle preko brokera. U svakom slučaju, presek ne može
biti 31.12.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1859
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5139
Datum upisa : 28.05.2007

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime1/27/2011, 01:52

Nenad Gujaničić, glavni broker „Sinteza Invest grupe”, kaže da je dividenda pravo akcionara, ali ne i obaveza kompanije.

– Da bi mali akcionar dobio dividendu kompanija mora da ostvari profit, ali i da skupština akcionara, na predlog upravnog odbora, odluči da se dobit podeli i njima. Međutim, može se dogoditi da menadžment ne želi da dobit deli, već da je reinvestira. U Srbiji je postalo praksa da se dobit ne deli akcionarima, već ponovo uloži u preduzeće. Na razvijenim tržištima je uobičajeno da brzo rastuće kompanije reinvestiraju dobit, što se ogleda u rastu njihove prodaje, a posledično i vrednosti akcija – objašnjava ovaj broker dodajući da je kod nas niska korporativna kultura.

Gujaničić navodi da vrednost akcija na berzi ne zavisi samo od poslovanja kompanije, već i od korporativne kulture preduzeća. Ukoliko kompanija ima kontinuiranu politiku dobrih dividendi akcionari će imati veliko poverenje u te hartije i neće ih rado prodavati. I obrnuto, ukoliko većinski vlasnik ili, pak, direktor ne poštuje prava manjinskih akcionara (među kojima i isplatu dividendi), velika je verovatnoća da će akcije imati pad vrednosti.

Od proleća 2007. do istog perioda 2009. godine vrednost akcija na Beogradskoj berzi je pala 70–80 odsto u proseku. Ali i takve akcije mogu da „odbace” dividendu. Ipak, dividende na akcije preduzeća kod nas su još retkost…

Na primer, od 15 kompanija koje ulaze u sastav indeksne korpe Beleks 15 samo je jedna kompanija imala negativan finansijski rezultat u 2009. godini, što znači da nije ispunila uslov da deli dividende, međutim, ni ostale kompanije nisu mnogo usrećile akcionare po pitanju raspodele dobiti.

Neke od kompanija opredelile su se, kaže Gujaničić, da umesto keša akcionarima podele akcije. Posledica takve politike je da dolazi do pada vrednosti akcija za onoliko procenata koliko je akcija i emitovano, tako da trenutne koristi za akcionara zapravo nema.

I niška AIK banka je, na primer, u 2009. godini podelila dividendu u akcijama, i to na sedam postojećih akcionari su dobili jednu novu.

– Ostale banke nemaju ništa bolju dividendnu politiku. Agrobanka zbog spora sa državom, uprkos znatnom rastu profitabilnosti, u dužem periodu neće isplaćivati dividendu dok je novosadska Razvojna banka faktički spasena od bankrotstva pa dividenda nije ni bila očekivana. Vlasnici običnih akcija Komercijalne banke nisu dobili nikakvu dividendu dok su prioritetne akcije ove banke donele njihovim vlasnicima solidan bruto prihod od 1.200 dinara po akciji (dividendni prinos oko 12 odsto). Akcionari Univerzal banke ove godine nisu dobili ni inflatornu dividendu u vidu akcija iz neraspoređene dobiti – kaže Gujaničić.

Ni kompanije iz realnog sektora nisu bile mnogo izdašnije. Skupština „Energoprojekta” je održana tek u septembru, ali su odustali od emisije akcija i dividende u novcu. Bečejski „Sojaprotein” je emitovao 29,1 odsto akcija po tom osnovu. U grupu kompanija koje isplaćuju solidne dividende sa prinosom od četiri do pet procenata i ove godine svrstali su se „Alfa plam”, „Metalac” i „Imlek” dok je nešto slabiji dividendni prinos (oko dva, tri odsto) svojim akcionarima doneo pirotski „Tigar”.

Postoji i manji broj emitenata koji akcionarima omogućavaju učešće u deobi dobiti. Tako je fabrika šećera „Crvenka” donela odluku o isplati bruto dividende od 600 dinara, dok je proizvodno-montažno preduzeće „Jedinstvo” akcionarima isplatilo neto iznos od 1.000 dinara po akciji (dividendni prinos od 16 do 17 odsto). „Goša Montaža” je akcionarima isplatila čak 650 dinara po akciji (dividendni prinos od blizu 20 odsto) dok je solidnu bruto dividendu od 228 dinara svojim akcionarima isplatila „Galenika fitofarmacija”. DIN iz Niša vlasnicima prioritetnih akcija isplaćuje dividende kvartalno i time se spisak emitenata koji rezultate poslovanja dele s manjinskim akcionarima praktično završava.

Inače, dividendni prinos, kako Gujaničić objašnjava, pokazuje akcionaru koliko je, zapravo, neka kompanija izdašna u politici dividendi. Ukoliko je dividendni prinos veći od 10 odsto, onda se smatra da je akcionarsko društvo izuzetno naklonjeno akcionarima
Nazad na vrh Ići dole
pepsiman
VIP
VIP
pepsiman


Broj poruka : 1774
Godina : 70
Localisation : Melenci_Banja Rusanda
Points : 3428
Datum upisa : 05.01.2008

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime9/2/2011, 14:57

Da li je firma u obavezi(zakonski) da pojedinacno svakog akcionara obavesti o dividendi(pismenim putem), i to za koju godinu i sa kojim iznosom (bruto ili neto)ili pak mu legne na racun, i nek misli za koju godinu???

Ima li neki clan zakona da ovo definise?
Nazad na vrh Ići dole
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime9/11/2011, 19:58

Šta je bilo sa AERO na kraju za 2010. godinu? Oni objaviše ono jadno pojašnjenje, pa dan dividende za 2011. godinu i to je to u zemlji Srbiji! Ja ništa ne nađoh da je Komisija rekla po tom pitanju, da li je neko nešto čuo više?
Nazad na vrh Ići dole
bozasine
Just looking
Just looking



Broj poruka : 14
Points : 67
Datum upisa : 29.06.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime9/12/2011, 16:03

Coka za proslu godinu deli dividendu i to 200 din bruto po akciji.Jos nije isplacena ali su rekli da ce do kraja godine da legne sesir
Nazad na vrh Ići dole
Rogy
VIP
VIP
Rogy


Broj poruka : 517
Points : 2119
Datum upisa : 10.09.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime9/12/2011, 17:21

Mary ::
Šta je bilo sa AERO na kraju za 2010. godinu? Oni objaviše ono jadno pojašnjenje, pa dan dividende za 2011. godinu i to je to u zemlji Srbiji! Ja ništa ne nađoh da je Komisija rekla po tom pitanju, da li je neko nešto čuo više?

Ako im niko nije pisao predstavku, ne'e ni reagovati. Oni ne reaguju po službenoj dužnosti na novinarske članke ili postove na forumu.

_________________
.
Nazad na vrh Ići dole
Mary
VIP
VIP
Mary


Broj poruka : 73
Points : 439
Datum upisa : 03.02.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime9/12/2011, 21:08

Rogy ::
Mary ::
Šta je bilo sa AERO na kraju za 2010. godinu? Oni objaviše ono jadno pojašnjenje, pa dan dividende za 2011. godinu i to je to u zemlji Srbiji! Ja ništa ne nađoh da je Komisija rekla po tom pitanju, da li je neko nešto čuo više?

Ako im niko nije pisao predstavku, ne'e ni reagovati. Oni ne reaguju po službenoj dužnosti na novinarske članke ili postove na forumu.

Procital sam na nekom od foruma da je zalba podneta, mislim da su napisali 4.avgusta.
Ne mogu da se setim gde ali evo ima i na b92 u komentarima da su se neki obracali Komisiji
http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=530185
Nazad na vrh Ići dole
Mozart
Still learning
Still learning



Broj poruka : 40
Points : 100
Datum upisa : 26.08.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/4/2011, 09:50

Zna li ko sa kojim se datumom ulazi za dobijanje dividende na akcijama SJPT i JESV?
Nazad na vrh Ići dole
Drasko
VIP
VIP
Drasko


Broj poruka : 280
Points : 832
Datum upisa : 01.07.2007

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/5/2011, 10:13

JESV je 31.12.
Nazad na vrh Ići dole
Mozart
Still learning
Still learning



Broj poruka : 40
Points : 100
Datum upisa : 26.08.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/5/2011, 13:39

Hvala Drasko!
Jos samo da saznam za Soju :)
Nazad na vrh Ići dole
Banaćanin
Still learning
Still learning



Broj poruka : 120
Points : 379
Datum upisa : 17.11.2010

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/5/2011, 13:57

soja u junu dan odrzavanja skupstine
Nazad na vrh Ići dole
Mozart
Still learning
Still learning



Broj poruka : 40
Points : 100
Datum upisa : 26.08.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/6/2011, 11:10

Ok. Hvala Banaćanin!
Nazad na vrh Ići dole
Nisimo23
Still learning
Still learning
Nisimo23


Broj poruka : 104
Localisation : Vracar
Points : 379
Datum upisa : 04.11.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: DIVIDENDE !!!   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/1/2012, 10:26

Napravio bih pregled datuma preseka dividendi i kolika je bila dividenda po akciji pa bi mi trebali istorijski podaci kompanija na belexu, koje su prethodnih godina placale dividende.

DA li moze da se pronadje negde na Interentu ili ukoliko neko informacije da podeli sa nama?
Nazad na vrh Ići dole
Zmajica
Just looking
Just looking
Zmajica


Broj poruka : 21
Points : 71
Datum upisa : 02.11.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/4/2012, 21:54

da li na racune uvek isplacuju neto iznos dividende tj nema da se mi cimamo oko poreza (kao sto je kod prihoda od kapitalnih dobitaka)? da li to stalno proveravate kod vasih isplata .. videla sam par prospekata gde pise da se bruto automatski umanjuje za porez , ali me zanima da li je to pravilo ili ima izuzetaka..
Nazad na vrh Ići dole
Drasko
VIP
VIP
Drasko


Broj poruka : 280
Points : 832
Datum upisa : 01.07.2007

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/4/2012, 23:52

Cist neto kes...
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 53
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/5/2012, 19:28

Nisimo23 ::
Napravio bih pregled datuma preseka dividendi i kolika je bila dividenda po akciji pa bi mi trebali istorijski podaci kompanija na belexu, koje su prethodnih godina placale dividende.

DA li moze da se pronadje negde na Interentu ili ukoliko neko informacije da podeli sa nama?
A da pitas koja te hartija zanima pa da ti odgovorimo...mislim da grupisano nema,mada mozda je ne znam...ALI AJDE ONAKO ODPRILIKE...31.12. AIKB,KMBN,JESV,AERO...MTLC kraj februara,pocetak marta,GMON mart,GFOM maj,CRFS,SJKS,PLNN,SJPT,ENHL..juni,....DINNPB,trebalo bi kvartalno,31.12,pa svaka 4 meseca,imlk i mlsu juni s tim sto je bio sada presek januara jer se prodaju,PLNN takodje deli medjudividende,kada ,to se ne zna...ALI PITAJ PA AKO ZNAMO...
Nazad na vrh Ići dole
BoS
VIP
VIP
BoS


Broj poruka : 479
Points : 1359
Datum upisa : 05.01.2008

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/7/2012, 13:26

Zna li neko nešto o prošlogodišnjoj dividendi TIGR?
Koliko ja znam, odluka je doneta (22 din bruto), a isplate nije bilo.
Nazad na vrh Ići dole
BoS
VIP
VIP
BoS


Broj poruka : 479
Points : 1359
Datum upisa : 05.01.2008

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/8/2012, 14:26

BEOGRADSKA BERZA, ODELJENJE ZA LISTING
29.12.2011.
U skladu sa članom 65. stav 4) Zakona o tržištu kapitala i shodno Odluci Skupštine akcionara od 24.juna 2011. godine, o isplati dividende po osnovu iskazanog finansijskog rezultata za 2010. godinu, Izdavalac, Akcionarsko društvo Tigar Pirot, obaveštava svoje akcionare da će najavljena isplata dividende biti sprovedena do 31.januara 2012. godine.



Jel nekom već uplaćeno? Na namenski račun?
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime2/20/2012, 12:51

Nisimo23 ::
Napravio bih pregled datuma preseka dividendi i kolika je bila dividenda po akciji pa bi mi trebali istorijski podaci kompanija na belexu, koje su prethodnih godina placale dividende.

DA li moze da se pronadje negde na Interentu ili ukoliko neko informacije da podeli sa nama?
Nisimo23 šta je bilo jel praviš taj pregled ili ne?
Evo još jendne firme koja plaća dividendu
https://www.aikb.net/t20-hempro-ad-beograd-hmbg#96573

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Zmark
Still learning
Still learning
Zmark


Broj poruka : 78
Localisation : Cacak
Points : 255
Datum upisa : 02.09.2010

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/12/2012, 09:55

BoS ::
BEOGRADSKA BERZA, ODELJENJE ZA LISTING
29.12.2011.
U skladu sa članom 65. stav 4) Zakona o tržištu kapitala i shodno Odluci Skupštine akcionara od 24.juna 2011. godine, o isplati dividende po osnovu iskazanog finansijskog rezultata za 2010. godinu, Izdavalac, Akcionarsko društvo Tigar Pirot, obaveštava svoje akcionare da će najavljena isplata dividende biti sprovedena do 31.januara 2012. godine.



Jel nekom već uplaćeno? Na namenski račun?

Kod mene jos nema nista, nije da su neke pare, nego stvar je principa, ako su vec rekli ...
Nazad na vrh Ići dole
Dalaj Lama
Member
Member
Dalaj Lama


Broj poruka : 708
Points : 1900
Datum upisa : 30.11.2010

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/12/2012, 10:35

Zvao sam firmu na 010 30 42 51 i rekli su mi da se ništa ne zna.
Kada sam pomenuo njihovu najavu, rečeno mi je da to znaju samo direktori i da se čeka novo saopštenje.
Treba izlaziti iz ove akcije ovakvo ponašanje prema malim akcionarima govori više od 1000 reči.

_________________
Karma kažnjava sve
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime5/14/2012, 07:58

Све компаније на Београдској берзи исплатиле су прошле године око 6,6 милијарди динара дивиденде (65 милиона евра), а највећи део исплата су остварила акционарска друштва Филип Морис из Ниша (бивши ДИН), шећеране Црвенка и Шајкашка, као и Имлек и Бамби, изјавио је главни брокер Синтеза инвеста Ненад Гујаничић.

У случају шећерана и Салфордових компанија („Имлек”, „Бамби-Банат”, „Књаз Милош„ и „Суботичка млекара”), главни мотив исплата дивиденди није био наговештај развоја корпоративне културе, већ очекивана продаја ових предузећа, што је био и главни окидач масОвнијих исплата дивиденди свим акционарима, рекао је Гујаничић за најновији број месечника „Бизнис и финансије”.

Када су у питању бесплатне акције које су подељене грађанима, НИС још није исплатио дивиденду, јер упркос тренутном профитабилном пословању није успео да покрије губитке из ранијих година, казао је он. Аеродром „Никола Тесла”, лане је држави исплатио око 1,1 милијарду динара на име дивиденде, грубо оштетивши све инвеститоре који су акције ове компаније куповали на Београдској берзи, ретроактивном објавом дана дивиденде односно датума који одређује право на исплату, подсетио је Гујаничић. Иако је деценија акционарства за нама, овдашња корпоративна култура је, према оцени Гујаничића, и даље на прилично ниском нивоу, па се није много одмакло од расправе о пукој потреби корпоративизације државних (јавних) предузећа. „Стога, дивидендна политика домаћих највећих компанија своди се обично на буџетске потребе државе која у ретким профитабилним компанијама (као што је Телеком) покупи највећи део добити путем дивиденде”, оценио је он. Када су у питању истинске корпорације котиране на Београдској берзи, слика није превише светла с обзиром на то да многе од њих имају већинске власнике који се тешко мире са евентуалном чињеницом да би и мали акционари могли да пођеднако учествују у добити, закључио је Гујаничић.

http://www.dnevnik.rs/ekonomija/sve-kompanije-podelile-65-miliona-evra
Nazad na vrh Ići dole
Sasuolo
VIP
VIP
Sasuolo


Broj poruka : 206
Points : 877
Datum upisa : 07.11.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime5/18/2012, 20:36

[quote]На основу члана 270. Закона о привредним друштвима ("Сл. гласник РС", бр. 36/2011. и 99/2011) скупштина акционарског друштва Дуванска индустрија "ЧОКА", на редовној седници одржаној 15.06.2012. године, донела је

О Д Л У К У
о расподели нето добити по Финансијском извештају за 2011.године

Члан 1.
Утврђује се да добит за расподелу по Финансијском извештају за 2011.годину износи:
17.304.773,86 динара
Члан 2.
Утврђена нето добит распоређује се за:
1. Дивиденде ……………………………………. 9.511.200,00 динара
(240,00 динара по акцији)
2. Учешће запослених на оствареној добити…..6.404.372,00 динара
3. Чланове Управе ……………………………….1.389.201,86 динара
Члан 3.
Исплата примања из члана 2.ове Одлуке извршиће се када се стекну услови, а најкасније до следеће редовнне седнице Скупштине акционара у 2013-ој години.
Члан 4.
Одлука ступа на снагу даном доношења, а за њено извршење надлежан је Шеф рачуноводства.




У Чоки, ПРЕДСЕДНИК СКУПШТИНЕ
Дана 15.06. 2012. године ______________________


-presek akcinara je 05.06.2012
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime7/30/2012, 10:45

12 firmi listiranih na DAX isplatilo je više od 1 milijarde evra svojim akcionarima, evo koje su to firme:

Deutsche Telekom 3,0 Mrd. – Siemens 2,6 Mrd. – BASF 2,3 Mrd. – Daimler 2,3 Mrd: – Allianz 2,0 Mrd. – E.ON 1,9 Mrd. – Volkswagen 1,4 Mrd. – BMW 1,4 Mrd. – Bayer 1,4 Mrd. – SAP 1,3 Mrd. – RWE 1,2 Mrd. – Münchener Rück 1,1 Mrd.

A 19 od 30 firmi sa Dax je povećalo dividendu...

kafa
Nazad na vrh Ići dole
Aleks
Old member
Old member
Aleks


Broj poruka : 1305
Godina : 70
Localisation : Bezanijska kosa
Points : 3867
Datum upisa : 15.05.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime8/3/2012, 20:02

Isplata dividendi predstavlja najbolji dokaz poštovanja prava manjinskih akcionara i bolje od bilo kog drugog podatka pokazuje nivo razvoja akcionarstva. Osim toga, isplata dividendi dosta govori o zdravlju pojedinačnih kompanija, pa i privrede u celini, dajući akcionarima značajan i opipljiv motiv da ostanu vlasnici akcija i u vremenima velike kolebljivosti njihove cene.

Situacija na domaćem tržištu po ovom pitanju nije nimalo sjajna, a kontinuitet ove korporativne neodgovornosti nastavljen je i u tekućoj godini, istina delimično pogoršan i lošijim poslovanjem korporacija. Akcionari kompanija kotiranih na Beogradskoj berzi ove godine su primili manje od 50 miliona evra dividendi što je za četvrtinu slabije u odnosu na proteklu godinu.

Kada su u pitanju vodeće domaće kompanije kotirane na Beogradskoj berzi, dakle one koje ulaze u korpu indeksa Belex 15, svega trećina ovih emitenata je isplatila akcionarima bilo kakvu novčanu dividendu.

Najveća od njih, Naftna industrija Srbije, iako je lani zabeležila zavidan rast profitabilnosti (neto dobit je bila 400 miliona evra), celokupan profit je iskoristila za pokriće gubitaka iz ranijih godina, što je i zakonska obaveza akcionarskih drušava. Ipak, skupština akcionara NIS-a ove godne je usvojila dividendnu politiku po kojoj bi ova naftna kompanija u budućnosti mogla akcionarima isplaćivati najmanje 15 odsto dobiti putem dividende što je posle dužeg vremena jedan ohrabrujući signal za razvoj akcionarstva u našoj zemlji.

Druge dve velike kompanije u indeksnoj korpi, AIK i Komercijalna banka, nisu previše obradovale akcionare, ako izuzmemo vlasnike prioritetnih akcija ovih banaka. Vlasnici običnih akcija Komercijalne banke uprkos rekordnom krajnjem rezultatu nisu dobili ni dinara putem dividende, dok su akcionari AIK banke zaradili više nego skroman dividendni prinos (dividenda od nepunih šest dinara) uz 1,6 odsto dividende u akcijama.

Slično kao i protekle godine, šećerane su isplatile gro dividende od ukupnog izosa koji je pripao akcionarima. Osim tradicionalno izdašnih šećerana koje posluju pod kontrolom grčkog Hellenic Sugar-a, Crvenke i Šajkaške, ove godine je i senćanska šećerana TE-TO svoje akcionare obradovala masivnim gotovinskim tokom. Ove tri šećerane su akcionarima isplatili iznos od čak 2,1 milijardu dinara, a ovako značajne dividende u velikoj meri su motivisane namerom većinskih vlasnika da u skoroj budućnosti prodaju ova preduzeća.

Niški Philip Morris Operations (bivši DIN) je slično kao i godinu dana ranije celokupnu dobit isplatio putem dividende, ali je ona sada bila za 1 milijardu dinara slabija usled otežanih uslova poslovanja.

Salfordove kompanije (Imlek i Bambi), premda su u 2011. godini poslovale sa boljim rezultatom, smanjile su iznos dobiti namenjen akcionarima, dok su tradicionalnu naklonost prema akcionarima po pitanju dividendi zadržale Galenika Fitofarmacija, Metalac i Jedinstvo Sevojno.
Nazad na vrh Ići dole
http://www.slobodnajugoslavija.com/drugTito.html
Matans
VIP
VIP
Matans


Broj poruka : 243
Points : 1117
Datum upisa : 13.12.2012

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Dividenda   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/4/2013, 21:30

Bilo bi zgodno na jednom mestu naći podatke o visini dividende.
Zato otvaram ovu temu i nadam se da će pomoći onima koji bi voleli da znaju koja je dividendna politika kompanija i koliko su delili dividendu u prošlosti i kad je presek za dividendu.
Mene konkretno zanimaju ovi podaci za NIIS, AIKB, AIKBPB, SMPO, ALFA, GMON, AERO, KMBN, KMBNPB, JESV, IZPR,TLFN, MTLC, MLSU, NIVA, LKDN, ENHL, RDJZ, IMPL, TGAS, TIGR, AMSO, TETO, SJPT, GLOS, CRFS, ...
Ako iko ima ovakve podatke i želi da ih podeli sa drugima bilobi super imati to u jednoj temi.
Nazad na vrh Ići dole
Tomislav
Just looking
Just looking



Broj poruka : 31
Points : 70
Datum upisa : 19.11.2008

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/24/2013, 10:06

AIK banka je dividendu u novcu za 2011.g. vezala za 31.12.2011.g.
Dividendu u akcijama doboli su akcionari koji su posedovali akcije na dan donošenja odluke o raspodeli, a to je bio 10.05.2012.godine.
Meni još nisu poslali potvrdu o sticanju besplatnih akcija po osnovu dividende, a na njihovom sajtu ( akcionari-kalkulator ) crvenim slovima piše da se čeka saglasnost Komisije za hartije od vrednosti za povećanje osnovnog kapitala.
Zna li neko nesto vise o ovome, i da li mogu da raspolažem tim akcijama od dividende (pošto vidim da su mi upisane u CRHOV, ali ih nisam upisao u moj vlasnički račun koji mi vodi broker)
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/24/2013, 21:13

Preknjizi ih na vlasnicki racun i prodaj ako su ti akcije upisane u CR.

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  govor
Nazad na vrh Ići dole
JMBR
VIP
VIP



Broj poruka : 140
Points : 489
Datum upisa : 24.11.2007

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/24/2013, 22:04

Tomislav ::
(pošto vidim da su mi upisane u CRHOV, ali ih nisam upisao u moj vlasnički račun koji mi vodi broker)
samo se javi brokeru i trazi da ti upisu akcije na vlasnicki racun...kod njih (broker) treba da potpises nalog za prenos
Nazad na vrh Ići dole
Ultrex
Just looking
Just looking



Broj poruka : 13
Points : 51
Datum upisa : 03.10.2011

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime9/11/2013, 20:11

Kolege,

AIK mi je isplatio didvidendu znacajno vise nego sto je trebalo.
Da li da odem licno u AIK banku, ili postoji neki telefon/mail na koji mogu da ih obavestim?
Nazad na vrh Ići dole
Vladulns
VIP
VIP
Vladulns


Broj poruka : 1750
Localisation : novi sad
Points : 6154
Datum upisa : 02.09.2009

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: FIRME KOJE DELE PROFIT SA AKCIONARIMA   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/17/2013, 12:35

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2013&mm=10&dd=17&nav_id=766458
Malo kompanija u Srbiji isplaćuje dividende za šta je delimično kriva slaba likvidnost, ali i većinski vlasnici koji ne žele da podele profit sa manjinskim akcionarima, ocenjuju stručnjaci. Kao pozitivan primer izdvajaju NIS koji je ove godine isplatio rekordnu dividendu, kao i Fitofarmaciju i Metalac koji redovno isplaćuju dividende
NIS, Imlek, AIK banka, Metalac, Energoprojekt, NIS su neke od retkih kompanija koje su ove godine isplatile dividende, odnosno dobit koja se isplaćuje akcionarima. U Srbiji nije toliko razvijena praksa isplate dividendi i to su do sada činile samo jake kompanije.

Kako za "Nedeljnik" kaže Gordana Dostanić, direktorka Beogradske berze svaka kompanija donosi odluku da li će da podeli dividende ili će dobit da reinvestira.

"Za investitore je podela dividendi značajan faktor koji može da ih opredeli da ulože svoj novac u akcije neke kompanije. Ta činjenica je veoma privlačna za investitore. Ali to je samo jedan od elemenata koji utiču na investitora, oni gledaju i u kojoj grani posluje ta kompanija, kakva je situacija na tržištu, kakve su šanse za širenje te kompanije", navodi Dostanićeva.

Ona kao pozitivan primer kompanije koja je ove godine prvi put isplatila dividende navodi NIS, koji je imao rekordu isplatu od 12,36 milijardi dinara.

Ipak, retki su akcionari koji imaju prihode od dividendi. Kako za Nedeljnik objašnjava Nenad Gujaničić iz Vajz brokera (Wise), kada su dividende u pitanju u Srbiji je važeći model izbegavanja da se one isplate.

"Uglavnom većinski vlasnici izbegavaju da isplate dividende akcionarima jer žele da na druge načine izvlače novac iz firme. Za takvo stanje delimično je kriva i kriza likvidnosti. Kompanija mora da bude dosta jaka da bi isplatila dividende. Ali kada neka kompanija isplati dividendu onda je to jak signal da je ona zdrava. To takođe znači da sama uprava uvažava manjinske akcionare i to je signal da investitori drže akcije te kompanije i da ih ne prodaju. Jer i na osnovu dividende mogu da zarade. NIS je jedan od retkih primera velike kompanije koja je počela da deli dividende. Mogu još izdvojiti i Fitofarmaciju i Metalac koji već duži niz godina dele dobit svojim akcionarima", kaže Gujaničić.

Korist od dividendi donekle su mogli da osete i svi građani Srbije, koji nisu prodali akcije NIS-a. Pošto je NIS na ime dividendi isplatio 12,36 milijardi dinara, svaka akcija je donosila dividendu od 64,4 dinara čiste zarade. To znači da je svakom građaninu za pet akcija, koliko je dobio prilikom besplatne podele, ove godine isplaćena dividenda od 322 dinara.

Međutim, da bi građani zaista osetili da dividenda može da donese dobar prihod kućnom budžetu trebalo bi da imaju više kvalitetnih akcija, sličnih NIS-ovim. Direktorka Beogradske berze kaže da isplata dividende NIS-a nije podstakla veće trgovanje na berzi.

"Građani se još uvek sećaju lošeg iskustva sa padom cena akcija posle 2008. Međutim, ulaganje u akcije može biti dobra alternativa štednji", kaže Dostanićeva.

Ipak, veću korist od građana je imala država. Pošto je država vlasnik 29,87 odsto akcija NIS-a, samo na osnovu dividendi je prihodovala 3,7 milijardi dinara. Pošto će NIS platiti i sve poreze na prihod malih akcionara, u budžet Srbije se tako slilo 4,64 milijarde dinara. Nijedna firma u kojoj je država stopostotni ili većinski vlasnik neće uplatiti ni približan iznos dividende u budžet.

Odnos isplaćene dividende i cene akcije među naftašima u regionu[th]Kompanija[/th][th]dividendi prinos (%)[/th]
OMV 3
Petrol4,5
Mol2,8
INA0,8
Hellenic Petroleum1,9
NIS8,3
[th]Izdavalac [/th][th]Iznos (mil. dinara)[/th]
NIS ad Novi Sad12.364.9
Crvenka Fabrika šećera ad Crvenka841.4
Imlek ad Beograd445.6
Šajkaška fabrika šećera ad Žabalj 390.2
Mlekara ad Subotica243.7
Bambi ad Požarevac227.4
Galenika Fitofarmacija ad Zemun211.2
Energoprojekt Entel ad Beograd 172.4
Metalac ad Gornji Milanovac142.8
Energoprojekt Oprema ad Beograd114.9
Philip Morris Operations ad Niš 325.9
AIK banka ad Niš151.4
Komercijalna banka ad Beograd37.4
Izvor: Wise Broker
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP
Matans


Broj poruka : 243
Points : 1117
Datum upisa : 13.12.2012

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime10/17/2013, 22:24

Ultrex ::
Kolege,

AIK mi je isplatio didvidendu znacajno vise nego sto je trebalo.
Da li da odem licno u AIK banku, ili postoji neki telefon/mail na koji mogu da ih obavestim?
A meni uplatili manje. Mangupi.
Nazad na vrh Ići dole
adamm
Member
Member



Broj poruka : 508
Points : 811
Datum upisa : 07.08.2012

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Pregled dividendi po deonicama   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/27/2014, 10:37

Gde je najbolje da se vidi pregled dividendi po dionicama?
Nazad na vrh Ići dole
Matans
VIP
VIP
Matans


Broj poruka : 243
Points : 1117
Datum upisa : 13.12.2012

Dividende - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Dividende   Dividende - Page 2 Icon_minitime3/27/2014, 22:45

I ja se to pitam i koliko znam za Belex nema takvog pregleda. Jedino da se informišeš u informatorima i vestima (izveštaji sa skupština). Tako ja radim. Ako neko zna jednostavniji način nek obavezno javi. Biću mnogo zahvalan.
Nazad na vrh Ići dole
 
Dividende
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Invest - Import a.d. Beograd - INIM
» dividende nasledniku

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: INFO-
Skoči na: