BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Da li investirati 25.000 dinara mesecno?

Ići dole 
+21
Jerry Springer
Popaj
Miki6969
holocen
Teletrader
Luka Denić
HUACHUMA
Ris
BoS
Novosadjanin007
pepsiman
Admin
m1k4
Kobe Bryant
Dusan
pepeljuga21veka
Vidovnjak
Greta
Sneki
Friz
Orisni
25 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
AutorPoruka
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/29/2009, 15:57

Dobro, bre Orisni (valjda ti je to od "orasi" :D ) hoćeš li ti da te shvatimo ozbiljno,
ili nas zezaš?

Šta ti ovo znači:
orisni ::

Da li treba da ih drzi u kesu ili da ih oroci u nekoj banci?
Pogledaj: https://www.aikb.net/berza-ekonomija-finansije-f3/dvanaest-lekcija-koje-su-ulagaei-naueili-u-2008-t721.htm#18794

Dalje:
orisni ::

Da li to je bilo dobro/jedino ulaganje i pre 2-3 godine?
Pa šta te briga, kako je bilo pre 2-3 god. Da ti neimaš možda VREMEPLOV ??
Onda:
orisni ::

Gde da Miki prati kako se te stvari menjaju? Da li treba da dodje ovde svaka 2-3 meseca i da pita sta je najbolje? Da li treba da cita neke finansijske izvestaje ili da prati vesti, novine, TV?
Mislim, stvarnooo... Pa naravno da kao "aktivan " ulagač mora da čita (bar) novine, prati OVAJ forum, gleda TV... šta je s tobom? U kojoj to ti provinciji živiš?
???
orisni ::

Sto se tice idealnog recepta, Mikiju verovatno ne treba taj neki idealni/najbolji nego mu treba neki dovoljno dobar.
To sa receptom su ti Kobe i Vidovnjak objasnili = jednačina sa 5 nepoznatih :drunken: , hej !!
Jel si ti išao u školu?

Ovo je već zajebavanje, vredja inteligenciju forumaša:
orisni ::

Za sad ovde nije mogao da procita nista konkretno osim da stavi sve pare u evre, ali ne znam zasto, gde, na koliko, kad da menja itd.

Mnogo si mi ti "naivan", ko francuska sobarica.... :zenska:

P.S. I otvori već jednom tu temu: "Kako sam ulagao u USA !!"
Baš me zanima šta si to brčkao i brljao !!??

scratch Suspect

Edit: smajliji :flower:

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...


Poslednji put izmenio Sneki dana 1/29/2009, 16:22, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
pepeljuga21veka
Still learning
Still learning



Broj poruka : 140
Godina : 52
Localisation : Grocka
Points : 28
Datum upisa : 12.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/29/2009, 16:12

E ako si mu rekla :cheers: ;)
Nazad na vrh Ići dole
http://www.pepeljuga21veka.org.rs
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/29/2009, 22:24

Orisni,
Veoma je bitno da znam tacno prebivaliste Mikija.U pocetku teme rekao si da je Miki u Americi a u zadnjem postu si rekao da je u Srbiji.Dakle gde Miki zivi?
Pepeljuga je iznela jednu zanimljivu investiciju i ja bih je razmotrio.Ali veoma je bitno gde Miki zivi zbog transporta.
Dakle,
Koke nosilje (iznosene) na slobodnom trzistu kostaju po komadu 2 evra.Miki raspolaze sa kapitalom od 260 evra.Koka nosilja nosi jaje svaki dan ali ove iznosene nose na svaki 2-3 dan.
Miki ima kapital za 100 koka nosilja i hranu za mesec dana.Dnevno 100 ovakvih koka mogu da snesu oko 30 jaja sto mesecno iznosi 900 jaja.Na slobodnom trzistu jaje kosta 10 centi.Sto iznosi da Miki moze mesecno ostvariti prihod od 90 evra.Koke moze opet prodati za 200 evra, nadoknaditi trosak hrane i ostace mu neto zarada od 40 evra mesecno.Ako se odluci da koke drzi godinu dana inkasirao bih zaradu fantasticnih 480 evra, opet kada odbijemo trosak za kupovinu koka ostaje mu 280 evra.
Znaci za godinu dana ako ulozi 260 evra zaradice neto 280 evra, vise od 100% !
To mogu samo koke nosilje, samo je pitanje gde miki zivi ?!

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 100-2

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/29/2009, 22:36

Evo, ja dajem "recept", "magičnu formulu" ili kako god hoćeš da nazoveš:

60% u fond(ove) rasta vrednosti imovine
20% devizna štednja ili obveznice (evro obveznice, odnosno stare devizne štednje, jedine koje postoje kod nas)
20% meni :hihihi:
20% fond očuvanja vrednosti imovine (novčani fond) ili dinarska štednja

Ispada 120% ali sam se šalio za moju proviziju :D Ovaj "recept" ja častim :D

Da ponovim pitanja iz prve poruke sa teme:

1. Kako Miki treba da ulaze te pare dok radi?
2. Kako da zna kad da prestane sa radom i da moze da krene da zivi od prihoda na pare?
3. Kako da ulaze te pare nakon sto prestane sa radom?

Gore sam dao odgovor na prvo (a i treće) pitanje. Kako da zna kada da prestane sa radom? Kada imovina bude dovoljna da se može adekvatan iznos isplaćivati a da preostala imovina uvećava bar za stopu inflacije. Naravno, osnovna pretpostavka je da smo i ranije ostvarivali prinos koji je bio viši od inflacije tokom Mikijevog dugogodišnjeg ulaganja.

Pošto Miki ulaže isključivo u Srbiju (tako si ti pitao), loše u tome je što nema adekvatnu geografsku diverzifikaciju, dok je takođe nezadovoljavajuća i valutna diverzifikacija (bar za mene). Preterana je dinarska izloženost, pogotovo kada se uzmu u obzir ranija, pa i sadašnja dešavanja, jer nam je valuta oslabila 20ak posto u vrlo kratkom periodu, a ništa ne ukazuje na to da će se oporaviti u dogledno vreme.
Nazad na vrh Ići dole
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/30/2009, 23:14

Dusane imas neki sematski prikaz tvog predloga? Suspect

:hihihi:

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/31/2009, 13:25

Sneki ::
hoćeš li ti da te shvatimo ozbiljno, ili nas zezaš?
Ozbiljno pitam. Ne zezam se sa parama. Zanima me da li ljudi u Srbiji ne prave dugorocne planove za investiranje zato sto ne znaju kako da ih prave ili zato sto je zaista nemoguce tamo praviti dugorocne planove.

Sneki ::
Pogledaj: https://www.aikb.net/berza-ekonomija-finansije-f3/dvanaest-lekcija-koje-su-ulagaei-naueili-u-2008-t721.htm#18794
Pogledao sam. Ne znam da li treba tamo da odgovorim ili ovde. U svakom slucaju, ne vidim tu nikakvo uputstvo za pravljenje dugorocnog plana za investiranje.

Sneki ::
Pa šta te briga, kako je bilo pre 2-3 god. Da ti neimaš možda VREMEPLOV ??
Nemam vremeplov. Ali ako je pre par godina bilo "najbolje" staviti sve pare na berzu, kako to da sada nije nimalo dobro staviti nista para na berzu?

Sneki ::
naravno da kao "aktivan " ulagač mora da čita (bar) novine, prati OVAJ forum, gleda TV... šta je s tobom? U kojoj to ti provinciji živiš?
Zivim u Americi. Ulazem pasivno. Uglavnom ne pratim finansijske vesti. Nemam TV, a ionako ce da ukinu signal sad 17-og februara. Zanima me da li bi takvo investiranje bilo moguce u Srbiji. Da li bi Miki mogao da investira bez gledanja TV-a.

Sneki ::
P.S. I otvori već jednom tu temu: "Kako sam ulagao u USA !!"
Baš me zanima šta si to brčkao i brljao !!??
Napisao sam ukratko na prvoj stranici ove teme kako ulazem. Mogu napisati nesto duze ako vas zanima. Greta je otvorila temu, ali nisam shvatio da li ima neko konkretno pitanje. Mogu ostaviti ovde i ono sto sam napisao o investiranju na srpskom. Samo ne znam da li ovaj forum moze da primi tu poruku zbog duzine.

Vidovnjak ::
U pocetku teme rekao si da je Miki u Americi a u zadnjem postu si rekao da je u Srbiji.
Nisam nikad rekao da Miki zivi u Americi! Ja zivim u Americi. Evo sta je pisalo u prvom postu: "Orisni je moje Internet ime. ... Zivim, radim i ulazem u SAD. ... nedavno se na jednom forumu javio neko ko se zove Miki i ko ziasta zivi, radi i stedi u Srbiji." Dakle, Miki zivi u Srbiji.

Sto se tice "koka nosilja", ne znam kako tebi ulaganje od 60 evra mesecno uz zaradu od 90 evra ostavlja cist profit od 40 evra? Ne bih komentarisao ostalo sto si napisao jer mislim da nema smisla.
Nazad na vrh Ići dole
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/31/2009, 16:12

Orisni,
Znao sam da neces razumeti.
Ja sam ti pricao o ulaganju u Srbiji.
Znaci zaradis 90 vratis dug 60 i ostane ti 40.
Zato je dobro ulagati u Srbiju.
Pa sta mislis kako smo mi preziveli 90'te?
Ako te zulja tih 10 evra mesecno ti ih daj meni :D

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/6/2009, 19:58

Vidovnjak ::
Pa sta mislis kako smo mi preziveli 90'te?
Poceli ste da stedite 60'ih i za tih 40 (cetr's') godina ustedeli pare. Ozbiljno sad, da li ti kazes da u Srbiji ne moze nista da se planira na rok od par decenija? Ne ispada li onda najbolji savet za investiranje: idite da zivite (radite, stedite, investirate) u inostranstvo?
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/6/2009, 22:00

Možda si i sam orisni dao odgovor na pitanje kako investirati u Srbiju. Nikako?! Toliko nesposobnosti, lopovluka, laži, prevara, nepotizma, negativne selekcije i svega ostalog što je loše je teško naći u drugim zemljama (u ovakvoj meri). I ono potencijala što imamo, trudimo se da ga uništimo (da li svesno ili nesvesno) i prodamo za bagatelu.

U mojoj prethodnoj poruci sam ti dao mogući odgovor na pitanje kako investirati (ukoliko baš moramo) u Srbiju. Čudi me da nemaš primedbu, komentar ili pitanje?
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/7/2009, 08:16

Dušan85 ::
Možda si i sam orisni dao odgovor na pitanje kako investirati u Srbiju.
Ma nisam dao odgovor na to kako investirati iz Srbije jer ne znam taj odgovor. Mozda sam vise dao odgovor/pitanje da li vredi ziveti tamo (u Srbiji ili vec bilo drugde) gde ne mozes nista da planiras na duzi rok.

Dušan85 ::
U mojoj prethodnoj poruci sam ti dao mogući odgovor na pitanje kako investirati (ukoliko baš moramo) u Srbiju. Čudi me da nemaš primedbu, komentar ili pitanje?
Cutanje je znak odobravanja! :) Slazem se sa onim sto si napisao (osim onog dela da se tebi da 20% provizije ;).

Dušan85 ::
60% u fond(ove) rasta vrednosti imovine
20% devizna štednja ili obveznice (evro obveznice, odnosno stare devizne štednje, jedine koje postoje kod nas)
20% fond očuvanja vrednosti imovine (novčani fond) ili dinarska štednja
To je i po meni (kako si mozda citao u "Upustvu za Ulaganje") neka osnovna raspodela para. Svako dalje treba da to podesava prema svojoj situaciji: povecati procenat akcija ako ulaze na duzi rok, smanjiti procenat akcija ako ulaze na kraci rok, podesiti procenat prema tome koliko je spreman da rizikuje, podeliti stednju na dinare i devize prema potrazivanjima koje ima (narocito ako ima kredit indeksiran u devizama), itd.

Kad vec pomenu obveznice u Srbiji, zna li neko sta je bilo sa onim "Zajmom za Preporod Srbije"? To su bile neke obveznice koje je valjda izdao Bobi Milosevic negde oko 1990-e. Posle par godina je prestala isplata, tj. drzava je bankrotirala na tom dugu, ali ne znam da li je to opet potpalo pod neke "stare/nove/zaostale/preostale" isplate.

Dušan85 ::
2. Kako da zna kad da prestane sa radom i da moze da krene da zivi od prihoda na pare? ... Kada imovina bude dovoljna da se može adekvatan iznos isplaćivati a da preostala imovina uvećava bar za stopu inflacije.
Slazem se sa time sto si generalno rekao, ali moze li to malo preciznije u brojkama da se kaze? :) Ovako zvuci kao "treba da prestane sa radom kad moze da prestane sa radom". Jesi li ti citao nesto o "safe withdrawal rate"? Mislio sam da bi moglo biti diskusija na tu temu na nekom forumu na srpskom, ali za sada nije bilo nista od toga. Posto ne zivim u Srbiji vec "100 godina", ne znam "situaciju na terenu" te ne mogu da ocenim da li zaista ne moze da se planira/ulaze na duzi rok ili ljudi to jednostavno ne znaju.

Evo da predlozim jedan eksperiment: ako bi uzeo nekog investitora iz Srbije (recimo nekog od aktivnijih ili vidjenijih clanova nekog foruma) i stavio u Ameriku, kako bi onda oni investirali?

Evo kao drugi eksperiment: kako ljudi investiraju u drugim zemljama koje nisu stabilne koliko Amerika, npr. u Meksiku ili u Argentini?
Nazad na vrh Ići dole
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/7/2009, 09:31

Ja bi rekao Orisni da ti nemas love, jer samo takvi ljudi najbolje znaju kako treba uloziti :)
Ovaj put cu morati da reagujem na gluposti Orisni :wall:
Dakle, o knjizi "Uputstvo za ulaganje". :curac:
Cudi me da za tu knjigu nije cuo onaj amerciki milijarder koji se nedavno ubio zbog bankrota.Sto nisi javio coveku da ima ta knjiga kako treba sigurno ulagati, ostao bi ziv danas.
Da postoji pisano pravilo kako treba ulagata pa svi bi bili uzpesni.
Sve je stvar trenutka i procene.
Nista nije sigurno i nema garancije nizasta!
Sto se tice investiranja u Ameriku i poredjenja sa investiranjem u Srbiju.Ja opet ne znam gde ti zivis, po intelektualnom razvoju rekao bi da si odrastao u Americi i da si jedan od onih sto tapse na glupost.Kod tebe je sve hipoteticki valjda u trenutku dosade, majke ti sto bi neko isao u Argentinu da ulaze kad moze to u Srbiji?Pa to ni miskovic nije radio.
Orisni ovo je moj prvi post ovakve ostrine, razlog je jedini....nerviras me sa ovom zatupljenom temom, i pkusao sam da budem tuplji od tebe, al to je definitivno nemoguce.
Po tvom nacinu pisanja rekao bih da si gost na jedno 10 foruma :sampion:
Izvinjavam se na greskama u kucanju, zurim na posao i imam mamurlik .

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/7/2009, 18:42

orisni

Drago mi je da se slažemo :D Odričem se provizije :king:

Što se tiče povlačenja i "safe withdrawal rate", ne mogu da ti dam konkretan odgovor za cifru, jer ne znamo koja će nam biti vrednost imovine i koliko ćemo moći da povlačimo, ne znamo ni kolika će inflacija biti u tom periodu, vrednost valute itd. A "safe withdrawal rate" je valjda to o čemu sam pisao u svojoj prethodnoj poruci u vezi sa ovim povlačenjem?
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/8/2009, 22:47

Moderatori/administratori, da li vi podrzavate/ohrabrujete nacin na koji pisu pojedini clanovi kao Vidovnjak i Friz? Znam da pravila ovog foruma zabranjuju vredjanje samog foruma, ali ne znam da li zabranjuju vredjanje ostalih clanova i glupiranje. Ako ih ne opomenete ili ne obrisete njihove postove, onda mozda nema smisla da pisem ovde.

Vidovnjak ::
Ja bi rekao Orisni da ti nemas love, jer samo takvi ljudi najbolje znaju kako treba uloziti :)
Da li covek/zena/ljudi iza nick-a Orisni imaju para ili ne je nebitno za temu. Pitanje je kako investirati u Srbiji, tj. iz Srbije. Ako nemas nista konkretno da kazes o tome, ne moras ni da se javljas na ovoj temi.

Vidovnjak ::
Sto nisi javio coveku da ima ta knjiga kako treba sigurno ulagati... Da postoji pisano pravilo kako treba ulagata pa svi bi bili uzpesni.
Knjige koje pominjem NE kazu kako treba SIGURNO ulagati. Knjige upravo objasnjavaju koji su rizici ulaganja u razne stvari i kako na osnovu toga treba doneti odluke o ulaganju (na duzi rok). Otkud ti znas da li su oni koji prate takve knjige uspesni ili ne? Kao sto rekoh, procitaj prvo neku od tih knjiga, pa onda mozemo da diskutujemo o necemu konkretnom.

Vidovnjak ::
Ja opet ne znam gde ti zivis, po intelektualnom razvoju rekao bi da si odrastao u Americi
Zivim sada u Americi. Odrastao sam delom u Jugoslaviji (SR/SFR/FNR/Kraljevini, a pre toga pomalo i u Kraljevini SHS ;), a delom u Sjedinjenim Americkim Drzavama. Sto se kaze: rodjen u AmeriKU a srce u SrbijU.

Vidovnjak ::
Kod tebe je sve hipoteticki valjda u trenutku dosade
Eto sta ces, ako nemam para, mozda barem imam "dosade" za pisanje po forumima... i ne moram da zurim/idem na posao kad sam mamuran. ;)

Vidovnjak ::
sto bi neko isao u Argentinu da ulaze kad moze to u Srbiji?
Nije savet bio da neko ide u Argentinu da ulaze nego je pitanje bilo da li postoje neka uputstva za investiranje u Argentini/Meksiku ili vec bilo kojoj drugoj zemlji koja nije stabilna koliko "developed countries". Na osnovu takvog uputstva bi se moglo videti bolje kako investirati u Srbiji.

Vidovnjak ::
Orisni ovo je moj prvi post ovakve ostrine, razlog je jedini....nerviras me sa ovom zatupljenom temom
Tvoji prethodni postovi su takodje bili uglavnom glupiranje, ali hajde mogu da shvatim malo sale, cak i kad nije na pravu temu. Medjutim, ovde si poceo da vredjas, pa sam te za to na pocetku ovog posta tuzio kod moderatora/administratora, posto sam tuzibaba. Sto se tice teme, ako te ne zanima, preskoci. Ne javljam se ni ja na svemu sto ti pises. Zapravo, ni ne pratim mnogo sta se pise.

Vidovnjak ::
Po tvom nacinu pisanja rekao bih da si gost na jedno 10 foruma
Ne, nego na "samo" cetiri, po redosledu pridruzivanja: Berza@SerbianCafe, Economy Forum, SerbianPortfolio i ovaj forum. Ovde sam dosao nakon sto sam bio pozvan. U delu poziva je pisalo "pazi sta pises, tamo su vukovi, postavice ti nezgodna pitanja..." Za sada nisam video nikakva (nezgodna) pitanja. Mogu da kopiram jos delova poziva, mada neki imaju vece uvrede nego ono sto si ti pisao ovde. :)


Dušan85 ::
Drago mi je da se slažemo
Tesko cemo onda ti i ja diskutujemo ako se slazemo. Mora da bude tu neko ko se ne slaze. :) Doduse, ako ovde i nema raspolozenih za normalnu diskusiju, onda je bolje da nastavimo negde drugde, tj. bolje je za mene da nastavim negde drugde.

Dušan85 ::
A "safe withdrawal rate" je valjda to o čemu sam pisao u svojoj prethodnoj poruci u vezi sa ovim povlačenjem?
U principu je to sto si rekao. Kad nadjes vremena, mogao bi da procitas vise ovde: http://www.bogleheads.org/wiki/index.php/Safe_Withdrawal_Rates Videces da je ideja da se racuna u realnom iznosu (tj. da se ne gleda na inflaciju) i naravno niko ne pominje valutni rizik (posto su studije radjene za zemlje sa jednom valutom).
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/8/2009, 22:59

Dušan85 ::
Što se tiče ulaganja 25.000 dinara mesečno, od toga se sigurno niko neće obogatiti
Prevideo sam da ovo komentarisem ranije: ako krenes sada da ulazes 260 evra mesecno i to nastavis da povecavas za inflaciju kroz 30 godina, i ako na to zaradis (samo) realnih 3% godisnje, imaces kroz 30 godina vrednost koliko je 156.000 evra sada. Da li to je nekome bogatstvo ili ne je vrlo relativno, ali cifra svakako nije za zanemarivanje.

Dušan85 ::
ovde je pitanje šta donosi odgovarajući prinos na to ulaganje, i u šta je najbolje plasirati taj novac.
Upravo tako. Ova tema je o tome kako investirati te pare na duzi rok, tj. kako investirati pre nego sto prestanete sa radom, kad prestati sa radom i kako invstirati nakon prestanka sa radom.
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/9/2009, 10:42

Moram ponovo da se umešam.

Žao mi je stvarno što je ova tema i način diskusije krenuo u pogrešnom pravcu.
Rekla bih da se radi o jednom konstantnom nesporazumu, a ne o nekoj lošoj nameri.

Orisni, ponavljam ono što sam rekla u svom prvom postu:
Mislim da je tvoja ideja lepa, ali na žalost dosta daleko od realnosti.

Srž našeg nerazumevanja Orisni, leži negde u ovom delu.

orisni ::


Dušan85 ::
A "safe withdrawal rate" je valjda to o čemu sam pisao u svojoj prethodnoj poruci u vezi sa ovim povlačenjem?
U principu je to sto si rekao. Kad nadjes vremena, mogao bi da procitas vise ovde: http://www.bogleheads.org/wiki/index.php/Safe_Withdrawal_Rates Videces da je ideja da se racuna u realnom iznosu (tj. da se ne gleda na inflaciju) i naravno niko ne pominje valutni rizik (posto su studije radjene za zemlje sa jednom valutom).

Priznajem, zaista ne razumem kako je moguće razmišljati o ozbiljnom investiranju, a da se ne uzme u obzir inflacija i "da se racuna u realnom iznosu"?? Pa šta je onda to Orisni?
Neka teorijska vežba, koja nema nameru da u realnom vremenu, na realnom mestu i u realnoj valuti ....ikada bude realizovana?

Mi smo svi, svako na svoj način, pokušali da ti objasnimo da tako nešto nema nikakvog smisla. Ali ti kao da nas ne razumeš, kao da ne govorimo istim jezikom... Dalje insistiranje
na ovoj temi, mislim da može da vodi samo obostranoj iritaciji i onda se dešava ono
što se desilo...sve se pretvara u obostrano zavitlavanje.
Ako ne možemo da se složimo oko elementarnih činjenica, koje su očigledne, onda dalji razgovor postaje besmislen.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/9/2009, 12:11

Greta ::
Mislim da je tvoja ideja lepa, ali na žalost dosta daleko od realnosti.
Mozes li da mi/nam objasnis sta je tacno daleko od realnosti: da li kazes da u Srbiji nista nije moguce planirati na duzi rok? Ako smem da pitam, jesi li procitala neku od knjiga koje sam naveo?

Greta ::
kako je moguće razmišljati o ozbiljnom investiranju, a da se ne uzme u obzir inflacija i "da se racuna u realnom iznosu"?
Opet, ako smem da pitam: znas li sta tehnicki znaci "racunanje u realnom iznosu (za razliku od racunanja u nominalnom iznosu)"? Realan iznos upravo znaci u odnosu na inflaciju, vidi npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Real_versus_nominal_value_(economics). (Moraces da kopiras ovaj deo "(economics)" u veb adresu posto nece ovde nesto da prihvati.) Zato sam u primeru gore i pisao "zarada realnih 3% godisnje". Ako tako racunas, onda ne moras da uzimas u obzir inflaciju nego racunas sve u sadasnjoj vrednosti. Zato i pise u primeru "imaces kroz 30 godina vrednost koliko je 156.000 evra sada (tj. realnih 156.000)". U nominalnom iznosu to moze biti 312.000 ako je inflacija 2,4% ili moze biti 624.000 ako je inflacija 4,8% ili moze biti vise ili manje. Ali nominalan iznos ti ionako nije bitan (osim mozda za obracun poreza).

Greta ::
Ako ne možemo da se složimo oko elementarnih činjenica, koje su očigledne, onda dalji razgovor postaje besmislen.
Koja je to tacno cinjenica oko koje se nismo slozili?
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/9/2009, 19:35

Orisni potrudi se da bar u dva posta, pogotovu ako su jedan za drugim,
koristiš dosledno termine koje upotrebljavaš

(post od juče)

orisni ::


.... Videces da je ideja da se racuna u realnom iznosu (tj. da se ne gleda na inflaciju) i naravno niko ne pominje valutni rizik (posto su studije radjene za zemlje sa jednom valutom).


pa onda post od danas:

orisni ::


Greta ::
kako je moguće razmišljati o ozbiljnom investiranju, a da se ne uzme u obzir inflacija i "da se racuna u realnom iznosu"?

Opet, ako smem da pitam: znas li sta tehnicki znaci "racunanje u realnom iznosu (za razliku od racunanja u nominalnom iznosu)"? Realan iznos upravo znaci u odnosu na inflaciju, vidi npr. http://en.wikipedia.org/wiki/Real_versus_nominal_value_(economics).


Lepo si naveo razliku izmedju nominalne i realne VREDNOSTI iz wikipedije, u potpunosti se slažem sa njom. Problem je što se ti u ova dva posta nisi dogovorio sa samim sobom šta je realna vrednost , pa se u tvom prvom postu ne uzima u obzir, a u drugom se uzima u obzir inflacija :drunken:

Orisni, to se onda zove problem u komunikaciji, pokušaj da budeš malo disciplinovaniji jer
u suprotnom nema normalne diskusije, a drugi članovi koje to isto tako iritira, slaće
ti svakakve (neprimerene) mejlove i onda nismo ništa uradili.

Inače moj odgovor na prvo pitane:
Da, u Srbiji je nemoguće bilo šta planirati!

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/10/2009, 00:25

Greta ::
Orisni potrudi se da bar u dva posta, pogotovu ako su jedan za drugim,
koristiš dosledno termine koje upotrebljavaš
Po onome sto ja vidim, dosledno sam koristio termine. Ove dve stvari po meni znace isto:

orisni ::
da se racuna u realnom iznosu (tj. da se ne gleda na inflaciju)
Ovo znaci da racunas u realnom iznosu, a ne u nominalnom, i tako ne gledas na inflaciju. Kazes "prinos mi je bio 3% realno". To je mozda bilo 13% nominalno (ako je inflacija 10%, iliti 9,7% ako cemo bas da budemo precizni) ili je bilo 6% nominalno (ako je inflacija 3%) ili vec vise ili manje nominalno. Ali, poenta je da ti ne gledas na to nominalno jer, sto se kaze, ne mozes da jedes nominalan iznos. Koliko ljudi u Srbiji racuna realan prinos u evrima? Ja uvek citam o nominalnom prinosu, a nedavno je cak neko na jednom drugom forumu eksplicitno pitao "da li je moguce da i u evro zoni postoji inflacija"?

orisni ::
Realan iznos upravo znaci u odnosu na inflaciju
Ovo znaci opet isto: 3% realno je 3% preko inflacije. Zaista ne znam kako bih to drugacije rekao na srpskom. Jedina je opcija da predjem na engleski, ali vidim na onoj drugoj temi o investiranju u Americi, koju si ti otvorila, da se niko nije javio od kad sam presao na "engleski".

Greta ::
Lepo si naveo razliku izmedju nominalne i realne VREDNOSTI iz wikipedije, u potpunosti se slažem sa njom. Problem je što se ti u ova dva posta nisi dogovorio sa samim sobom šta je realna vrednost , pa se u tvom prvom postu ne uzima u obzir, a u drugom se uzima u obzir inflacija
Sta to znaci da se ti slazes sa tom razlikom? Ti si to znala od pre i samo si pokusala da napravis preciznijim ono sto sam bio napisao? Ja i dalje kazem da sam bio napisao istu stvar, da je realan iznos sam po sebi u odnosu na inflaciju i da kad pricas u realnom iznosu ne gledas eksplicitno na inflaciju. Znaci, kad je Dusan rekao pre par postova da bi za odlucivanje o investiranju trebalo gledati dve brojke - i inflaciju i (nominalan) prinos - ja sam rekao da je lakse gledati samo jednu brojku - realan prinos - jer onda ne gledas eksplicitno na inflaciju. Ja zaista ne znam kako drugacije to da objasnim.

Takodje, ne znam zasto je tvoja/moja/nasa prica o realnom iznosu kad neke jos vece stvari nisu rasciscene. Konkretno, evo sta si ti napisala:

Greta ::
Inače moj odgovor na prvo pitane: Da, u Srbiji je nemoguće bilo šta planirati!
Mozda je u tome glavni problem i zbog toga moja prica o investiranju na duzi rok tamo ni nema smisla. No, onda je mozda pitanje je li najbolji nacin za investiranje "iz Srbije" da se odsele odande svi oni koji ne moraju da zive tamo?

I naravno, ostaje glavno pitanje: na koji nacin onda treba/moze da se investira tamo? Recimo, zasto ste vi ikad stavljali pare na Belex ako ne moze nista da se planira na duzi rok? Obicno je savet (u Americi) da se nikakve pare ne stavljaju na berzu ako vam trebaju za manje od pet godina. Medjutim, to sto ne treba nista stavljati za manje od pet godina, ne znaci da treba sve pare staviti na berzu ako vam trebaju za pet godina i jedan dan ili vise. Ne, naprotiv, obicno je savet staviti ozbiljnije pare na berzu ako investirate na par decenija. Koja je poenta berze u Srbiji ako ne moze nista da se planira na par decenija?

Je li jedini nacin za investiranje u Srbiji da se orocavaju evri?
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/10/2009, 04:40

Upravo sam naleteo na vestima slucajno na ovo Mexico drug gangs threaten cops on radio, kill them, pa se setih da sam ovde nedavno pominjao Meksiko. Ako je kod njih kriminal zaista tako veliki kao sto pise u clanku, pretpostavljam da je onda i zivot vrlo neizvestan, pa i investiranje. No, mora biti da i tamo ljudi nesto rade sa parama koje stede. Da li svi drze sve svoje pare u (orocenim) dolarima? Njima je barem Amerika blizu. (Vidim da je toliko blizu da njihovi kriminalci "rade" i po Americi, izgleda najvise sa svojim ljudima: Mexican drug gang turns to kidnapping in U.S..)

Razumem da Srbija nije isto sto i Amerika. Razumem da zbog toga mozda ne moze u Srbiji da se investira kao u Americi. Ali mora da postoji neki primer slican Srbiji koji pokazuje kako moze da se investira cak i tamo gde je situacija neizvesna/nestabilna.
Nazad na vrh Ići dole
Vidovnjak
VIP
VIP



Broj poruka : 280
Localisation : Beograd
Points : -80
Datum upisa : 04.06.2008

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/10/2009, 10:22

Orisni je napisao, napisala :
" Moderatori/administratori, da li vi podrzavate/ohrabrujete nacin na koji pisu pojedini clanovi kao Vidovnjak i Friz? Znam da pravila ovog foruma zabranjuju vredjanje samog foruma, ali ne znam da li zabranjuju vredjanje ostalih clanova i glupiranje. Ako ih ne opomenete ili ne obrisete njihove postove, onda mozda nema smisla da pisem ovde. "


Prvo da se izvinim administratoru :) (kliktacu)
Orisni, o kakvom vredjanju foruma ti govoris?
Mozemo sam da pricamo o eventualnom vredjanju tvoje teme.Koliko znam forum nije tvoj.
U startu je bila sala, no ti si jedan od onih ljudi koji je spreman na komunikaciju samo ukoliko ide u smeru koji njemu odgovara.Ja sam se ukljucio u tvoju temu u sali ne cak ni na tvoj racun nego virtuelnog Mikija.E sad u smeru u kom je to otislo si sam inicirao jer si bio cinican prema meniu jednom od svojih postova.Ako prepoznajes tu osobinu kod sebe onda ces i naci koji post i koja recenica.
E sada zasto je tebi problem da se ponekad nasalis i nasmejes to ti najbolje znas.Ja mogu samo da nagadjam a ne zelim.
Mislim da je ovo prvi put da sa nekim polemisem na forumu i da se neko zalio na mene.
Neka sam i u krivu ali ipak se ti meni ne dopadas ni malo a bas sam se trduio da ti se priblizim. :D
Da se ne bi ovo pretvorilo u beskonacno dopisivanje i slicno i zamarao postovaoce tvoje teme necu vise posecivati tvoju temu.
Uzdravlje

_________________
EPP http://www.blogger.com/profile/06618273967972866898
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/10/2009, 13:54

Vidovnjak ::
Orisni je napisao, napisala : "...Znam da pravila ovog foruma zabranjuju vredjanje samog foruma"
Orisni, o kakvom vredjanju foruma ti govoris?
Kad sam registrovao na forumu, pitao me je sistem da li zelim da prihvatim pravila foruma i valjda je jedno od pravila ili jedino bilo da je zabranjeno vredjanje foruma. Ne secam se tacno i nisam uspeo sad nadjem ta pravila na FAQ, ali znam da je bilo tako nesto jer sam se registrovao nedavno.

Vidovnjak ::
Mozemo sam da pricamo o eventualnom vredjanju tvoje teme.Koliko znam forum nije tvoj.
Nisam ja rekao da si ti vredjao forum ili temu. Ja sam samo pitao da li pravila foruma dozvoljavaju vredjanje drugih clanova, npr. da ti vredjas Orisnog ili da Orisni vredja tebe.

Vidovnjak ::
U startu je bila sala
Sala je okej ako je korisna za diskusiju. No, ti si pisao uglavnom besmislene stvari. Ako si time hteo da ukazes da je u Srbiji besmisleno planirati bilo sta na duzi rok, pa samim tim i investirati na duzi rok, mogao si to da kazes eksplicitno. Inace, zaista nisam video koja je poenta tvog pisanja.

Vidovnjak ::
Ja sam se ukljucio u tvoju temu u sali ne cak ni na tvoj racun nego virtuelnog Mikija.
Ne znam je li Miki virtuelan ili ne. Na nekom drugom forumu se javio neko ko je rekao da se zove Miki i ko stedi 25.000 dinara mesecno od plate i ko zeli da ih nekako investira. Zbog toga sam mislio da je bolje da diskutujemo konkretno "kako investirati 25.000 dinara mesecno u Srbiji" nego da postavim neko moje 'apstraktno' pitanje tipa "kako investirati X dinara u Srbiji". Medjutim, diskusija ionako nije otisla u pravcu toga kako treba investirati pare (ako izuzmemo Dusanovo pisanje) nego je otisla u pravcu gluposti, besmisla i "dekonstruktivne kritike". No, mozda je to indirektan, ali najbolji, odgovor o trenutnom stanju zivota i investiranja u Srbiji. Ipak, ja se nadam da nije tako i bilo bi mi zao da zaista jeste tako, narocito zbog mladjih ljudi.

Vidovnjak ::
jer si bio cinican prema meniu jednom od svojih postova.
Izvini ako sam te uvredio necim. Zaista mi nije namera da uvredim osobu koja stoji iza tvog nick-a, ili vec bilo koju drugu osobu na forumima. Trudim se uvek da moji komentari budu o tekstu koji je napisan a ne o osobi koja je pisala. Ali ako je napisani tekst bezveze, onda je sasvim moguce da ce i moj komentar na taj tekst biti bezveze. Jos jednom, izvini ako si protumacio kao da sam rekao nesto protiv tebe licno.

Vidovnjak ::
Mislim da je ovo prvi put da sa nekim polemisem na forumu i da se neko zalio na mene.
Za sve ima prvi put. ;) Ozbiljno sad, mozda moje pisanje zaista iritira ljude na ovom forumu. Ako je to tako, slobodno mi recite otvoreno. Nije nikakav problem da prestanem da pisem. Mogu i da obrisem sve ovo sto sam napisao. Samo bi bilo glupo da se igramo igre besmisla. Ziveo sam i ja neko vreme u Srbiji te znam pomalo kako da igram tu igru. Plus sam tada citao i "strucnu literaturu" na tu temu tipa "Brodogradiliste" od Onetija.

Vidovnjak ::
Da se ne bi ovo pretvorilo u beskonacno dopisivanje i slicno i zamarao postovaoce tvoje teme necu vise posecivati tvoju temu.
Ako hoces da ucestvujes u normalnoj diskusiji, uvek si dobrodosao. Ako ces ostavljati besmisleni tekst, onda je i bolje da se ne javljas. U svakom slucaju, zelim ti sve najbolje.
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin
Admin
Admin


Broj poruka : 342
Points : 745
Datum upisa : 19.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/10/2009, 17:41

Malo nedostaje da i ova tema završi u deponiji!
To će se izvesno i dogoditi ako se nastavi bespotrebno
prepucavenje, svima dobro znano sa Fiasconomija.

Pravila su jasna i nedvosmislena:
I BELEX Club je forum slobodnih ljudi koji podržava slobodu govora.
II Zabranjeno je širenje verske, nacionalne i rasne mržnje i netrpeljivosti.
III Nepoželjna je upotreba vulgarnih izraza u cilju vredjanja članova foruma.
IV Administrator je osoba zadužena za tehničko funkcionisanje foruma i ne snosi odgovornost za sadržaj poruka na Forumu.

https://www.aikb.net/pitanja-i-predlozi-f14/definisanje-pravila-ponasanja-na-forumu-t566.htm#15354

Naravno da nije dozvoljena zloupotreba slobode koja vlada na ovom forumu !!!
Uz to se očekuje i dobro kućno vaspitanje, kao i jasno i kocizno izražavanje! Ovo važi za sve!
Orisni, koncentriši se i budi jasan, nisi ni ti baš (možda nenamerno) toliko nevin i naivan u celoj stvari!
Vidovnjaka ne pominjem, jer je rekao da se neće više javljati na ovoj temi!


Poslednji izmenio Admin dana 4/30/2009, 16:25, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://www.aikb.net
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/13/2009, 07:37

Posto smo zavrsili "prepucavanje", nadam se da mozemo da se vratimo pitanju kako investirati. Greta, eto Dusan je izneo plan sa kojim se ja slazem (deo para u fond rasta vrednosti, deo para na orocenu stednju, od cega pola u dinarima pola u evrima). Sta ti mislis o tom planu?
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/13/2009, 12:18

Ok. Orisni, :pirat: i ja mislim da je bilo dosta prepucavanja, to ne vodi ničemu.

Što se tiče plana investiranja koji je dao Dušan, to je legitimno.
Mada ja lično, ne bih tako. Fondovi su u principu ok, ali ne u ovo nevreme , u poslednjih
godinu dana oni nisu rešenje jer se vrednost kapitala istopila za nekih 30-50%
Da imam tih 25.000 ja bih ciljano ulagala direktno na berzu. Znači kupovala bih
one akcije koje imaju velike oscilacije i veliki promet. Tako bih pokušala da zaradim
ne nešto veliko, ali barem nešto. To je dosta riskantno, to podrazumeva svakodnevno
praćenje izveštaja sa berze i ništa unapred nije zagarantovano.
Znači ne vidim varijantu koja bi mi omogućila da svakog meseca ulažem 25.000 i da
ništa ne razmišljam i da imam neku "zagarantovanu" mesečnu dobit.
Ja to za sada ne vidim. Suspect


.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/14/2009, 15:32

Greta ::
Fondovi su u principu ok, ali ne u ovo nevreme , u poslednjih
godinu dana oni nisu rešenje jer se vrednost kapitala istopila za nekih 30-50%
Prvo, fondovi su pali daleko manje nego indeks berze (i mozda cak manje nego bilo koja pojedinacna akcija, sto bas i nije dobra stvar za fondove, ako mene pitas). Drugo, to sto je cena IJ fondova pala 30-50% u proteklih godinu dana ne znaci da ce tako biti u sledecih godinu dana ili sledecih deset godina. To sto sad znamo da nije bilo dobro uloziti na berzu prosle godine (ni kroz akcije ni kroz fondove), ne znaci da ne treba da ulazemo na berzu za buducnost.

Za vecinu ljudi je ulaganje u investicione fondove daleko bolje nego ulaganje u pojedinacne akcije, iz vise razloga:

1. Diversifikacija: fond ulaze u vise akcija nego sto bi individualni ulagaci mogli ako uzimaju pojedinacne akcije.
2. Vreme koje treba da se trosi na ulaganje: kroz fond ne moraju da se prate akcije, prodaju, kupuju, trguju, prate dokapi, salju formulari, juri kod brokera, itd.
3. Troskovi ulaganja: mada fondovi imaju (za americke standarde prilicno visoke) ulazne i izlazne naknade i godisnje naknade odrzavanja, i dalje to moze biti bolje nego troskovi brokera, CRHoVa, banke, itd.
4. Ocekivani prinos: zbog diversifikacije, ocekivani prinos fondova, uzimajuci u obzir i rizik ulaganja, je veci nego ocekivani prinos pojedinacnih akcija.
5. Poreski tretman: fondovi imaju vrlo dobar poreski tretman jer ulagaci porez placaju samo pri prodaji IJ dok sam fond ne prenosi kapitalne dobitke i dividende na ulagace.
6. Likvidnost novca: IJ se moze prodati u bilo kom trenutku i novac ce se dobiti za par dana dok prodaja pojedinacnih akcija moze da potraje.

Po meni, svi su ovi razlozi validni i u "ovo nevreme", tj. ne vidim zasto bi sada bilo bolje ulagati u pojedinacne akcije nego u fondove rasta vrednosti. Ako ti mislis da su akcije bolje sada, kad bi onda bili bolji fondovi?

Greta ::
Tako bih pokušala da zaradim ne nešto veliko, ali barem nešto. ... Znači ne vidim varijantu koja bi mi omogućila da svakog meseca ulažem 25.000 i da ništa ne razmišljam i da imam neku "zagarantovanu" mesečnu dobit.
Samo bih da podsetim na pocetno pitanje: Miki bi da ulaze 25.000 din mesecno koji mu trebaju kroz par godina/decenija. Trenutno mu ne treba mesecni prinos od toga (jer ima platu i od te plate stedi tih 25.000 din). Mesecni prinos ce mu trebati kad se jednom penzionise. Zbog toga pretpostavljam da njemu nije bitna "garantovana" mesecna dobit, tj. spreman je da preuzme rizik investiranja na berzi (sa delom svog novca) tako da moze nekog meseca/godine vrednost njegovog portfolija i da padne u odnosu na prethodni mesec/godinu. Ako hoce garantovanu "dobit", onda mu je jedina opcija da oroci pare (dinare ili evre?) ili da drzi kes (sa garantovanih 0%, osim ako mu neko to ne ukrade ili mu ne izgore pare ili tako nesto), ali tu postoji rizik da mu inflacija ili valutna razlika pojede vrednost tih para.
Nazad na vrh Ići dole
Greta
VIP
VIP
Greta


Broj poruka : 1280
Localisation : Bgd
Points : 3147
Datum upisa : 28.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/14/2009, 21:54

Orisni već sam ti rekla da se u Srbiji ništa ne može planirati, zato, molim te, poštedi me
svoje priče sa Mikijem. Rekla sam šta bih ja uradila sa tim novcem, kad bih ga imala
i veruj mi nemam više šta da dodam. Moje potrebe su sada, a ne za 30 godina.
Nemoj mi se više obraćati, jer me ova diskusija više ni malo ne zanima.

_________________
Samo hrabri pobedjuju
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/15/2009, 03:56

Greta ::
Nemoj mi se više obraćati, jer me ova diskusija više ni malo ne zanima.
Uh, dobro. :)

Valjda ce se javiti neko koga zanima investiranje u Srbiji (osim Dusana i mene).
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1683
Godina : 53
Points : 2976
Datum upisa : 16.12.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime3/18/2009, 19:33

PARIZ, Na Pariskom salonu knjiga koji se održava ove nedjelje najveći interes posjetioci i čitaoci pokazuju za literaturu koja se odnosi na aktuelnu globalnu ekonomsku krizu i prijedloge alternativnih ekonomskih modela za izlazak iz nje.

Prateći izvještaje sa tržišta još od novembra prošle godine izgleda da se najbolje prodaje knjiga ekonomiste, Žaka Atalija, „Kriza i šta posle nje?“, koja je štampana u preko 150.000 primjeraka. Veliki interes vlada i za štivom dva autora, Žila Dostalea i Bernara Mariza, „Kapitalizam i instinkt nestanka“ u kome se svjetska ekonomska kriza sagledava iz Kejnsovog i Frojdovog aspekta.

Bolje od svih, međutim, ide knjiga, Žana Pjera Kofa, „Zadovoljstvo za malo para“, koja predstavlja svojevrstan recept kako prehraniti porodicu za manje od 12 dolara dnevno. Za samo mjesec i po dana ta knjiga je prodata u više od 300 000 primjeraka. Tržište knjiga je iznenada oživjelo a interes čitalaca je sadržan u tome da se shvati šta se zapravo dešava u svjetskoj ekonomiji i kako se najoptimalnije ponašati u takvoj situaciji. Prodaje se vrlo dobro čak i knjiga sa uputstvima kako najbolje negovati povrće u svojoj bašti. Ljudi su, izgleda, zasićeni pretjeranim potrošačkim aktivnostima i okreću se relaksirajućim individualnim aktivnostima, ocijenjuju analitičari tržišta knjige.

Lepo je Orisni to "osetio" !!
Izgleda da je sada najbolje uložiti u štampanje knjige o krizi, ili "Kako ulagati u...." !!??
Svaka čast Orisni, imaš dobar njuh !!
:respect:

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2982
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5539
Datum upisa : 22.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime4/30/2009, 17:11

orisni ::
Po meni, svi su ovi razlozi validni i u "ovo nevreme", tj. ne vidim zasto bi sada bilo bolje ulagati u pojedinacne akcije nego u fondove rasta vrednosti. Ako ti mislis da su akcije bolje sada, kad bi onda bili bolji fondovi?

Dobro Orisni, jesi li ti uložio neki $ u Srbiju?
Bilo u fondove ili akcije - sve jedno!
Baš me zanima za šta si se na kraju odlučio, ili još tražiš "savete"!!??

scratch

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime4/30/2009, 18:42

Kobe Bryant ::
orisni ::
Po meni, svi su ovi razlozi validni i u "ovo nevreme", tj. ne vidim zasto bi sada bilo bolje ulagati u pojedinacne akcije nego u fondove rasta vrednosti. Ako ti mislis da su akcije bolje sada, kad bi onda bili bolji fondovi?

Dobro Orisni, jesi li ti uložio neki $ u Srbiju?
Bilo u fondove ili akcije - sve jedno!
Baš me zanima za šta si se na kraju odlučio, ili još tražiš "savete"!!??

scratch

YES, YES, YES... :cheers:

Šta bi? Jesi li "sneo jaje" ??

:respect:

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1683
Godina : 53
Points : 2976
Datum upisa : 16.12.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime5/8/2009, 21:00

INVESTICIONI FOND ILI ŠTEDNJA U BANCI

Investicioni fondovi nose nešto veći rizik od štednje u banci, ali po pravilu i veći prinos na uložena sredstva.
U našoj zemlji država ne garantuje građanima povraćaj sredstava u slučaju bankrotstva investicionog fonda, dok u slučaju štednje, garantuje povraćaj u visini 3.000 € po pojedinačnom ulogu u banci.
Kada je u pitanju prinos, posmatrano u stabilnim čvrstim valutama, dosadašnja iskustva govore da se prosečni prinosi fondova kreću od 8-15%. Kamatne stope na sredstva u stabilnim čvrstim valutama u našoj zemlji se kreću od 3,5-7,5%. Kamatne stope na sredstva u dinarima se kreću od 8,5-19%. Iz ovoga sledi da bi trebalo očekivati godišnji prinos fondova od najmanje nekoliko procenata iznad 20%, ukoliko ga pratimo dinarskim indeksom. Posmatrajući dosadašnji prinos domaćih fondova, ovakvo očekivanje je veoma blizu ostvarenja.
Pri kupovini investicionih jedinica, ulagač plaća troškove i naknade društva za upravljanje investicionim fondom. Pri ulaganju sredstava u banku, najčešće nema nikakvih naknada.
Uložena sredstva sa prinosom (ili pak umanjena za gubitak) se uvek mogu pretvoriti u likvidna sredstva prodajom investicionih jedinica (sem u retkim slučajevima kada se donese odluka o privremenom prekidu otkupa investicionih jedinica). Važno je napomenuti da se uglavnom naplaćuje provizija za otkup investicionih jedinica (od strane fonda), sem u slučajevima kada se one prodaju (od strane ulagača) nakon nekoliko godina od kupovine. Kada je reč o štednji u bankama, samo štednja po viđenju dozvoljava mogućnost podizanja likvidnih sredstava u bilo kom trenutku, bez ikakvih limita. Sve ostale oročene vrste štednje zahtevaju manje ili više strogu proceduru razoročenja (u najboljem slučaju uz obračunatu kamatu po viđenju), ukoliko su ulagaču potrebna sredstva pre roka dospeća oročenja. U slučajevima vraćanja likvidnih sredstava nakon roka oročenja, nema bilo kakvih ograničenja.
Poreski tretman ulaganja u banku ili u investicione fondove je potpuno isti u našem zakonodavstvu.
Na kraju treba ukazati na to da vrednosti investicionih jedinica fondova u kratkom roku fluktuiraju manje ili više, te da ulaganje u investicione fondove treba posmatrati kao dugoročno ulaganje.
Jedinstveno najbolje rešenje između ove dve opcije ne postoji. U dugom roku ono zavisi od preferencija ulagača, spremnosti na rizik, kao i stepena likvidnosti uloženih sredstava koji je ulagaču u konkretnoj situaciji potreban. Kada je u pitanju kratak rok, investicioni fondovi nisu dobro rešenje, zbog kratkoročnih fluktuacija cene investicionih jedinica. U tom slučaju se štednja u banci čini kao bolja opcija.

A što se tiče našeg drugara on je na nekom od foruma "otkrio" svoju taktiku:
"Kako vama svima odgovara da berza skace? Da li ste vi vec stavili velike pare na berzu i ne ulazete nista vise, pa vam odgovara da skace? Da li to znaci da niko nema nista kesa ili ne stedi nista redovno od plate?
Ja ulazem od plate i ne odgovara mi da berza skace. Trenutno akcije placam 30% skuplje nego pre dva meseca. Mene ne zanima zasto skace ili pada, samo me zanima da ide u smeru koji meni odgovara..."

:D

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1683
Godina : 53
Points : 2976
Datum upisa : 16.12.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime6/23/2009, 00:58

Pošto nema Orisnog, mislim da bi ovo mogao biti zaključak na ovoj temi,
posebno što se on uporno zalagao da napše knjigu i uputstvo, teoriju koje sese bave racionalnim pristupom businessu i konkurentnošću na nivou efikasnosti i efektivnosti.

Opet jedna fina “prevara”, makar za čitaoca u manje razvijenim i malim zemljama, kao što je naša zemlja Srbija. U tim knjigama se piše kako treba jasno i precizno planirati, dobro postaviti ciljeve u skladu sa planom, okruženjem i resursima, i kako će te precizan i uporan rad, baziran na kreativnosti i naporima sigurno dovesti cilju.

To može biti velika zabluda kreirana od strane propagande firmi za prodaju knjige i opšte kulturne propagande zemalja iz kojih te knjige dolaze, kao što su holivudski filmovi. Jer, sve to o čemu se piše, može da funkcioniše na velikom, bogatom, dovoljno otvorenom i konkurentnom tržištu, gde te ne sprečavaju da radiš i gde ima resursa na raspolaganju, počev od dostupnih poslova, količine novca, tehnologije do samih ljudi i njihove kulture. Takvih knjiga nema skoro uopšte napisanih iz na primer malih i siromašnih zemalja, jer se u njima ne uspeva na takav način. Jednostavno, nije moguće.


Dodatni nivo zablude je što se tu forsira ideja samostalnog, ličnog uspeha usamljenog pojedinca, holivudski mit svojstven velikim zemljama, a ne malim barama punim krokodila i lokalnih kabadahija, koji jedva čekaju da ulete djonom u prepone mladih i motivisanih poletaraca koji misle da se business bazira na idejama a ne na interesnim relacijama. Ne kažem, kada se baviš nekim poslom svakako da je dobro i pametno koristiti znanja o planiranju i efektivnosti iz ovakvih knjiga i primenjivati ih do nekih granica, ali nemoj slepo verovati da je to model za uspeh. Radije svo fakultetsko znanje i zvanje, plus praksu iz tih knjiga menjaj za rodjaka na mestu direktora nabavke javnih preduzeća. Videćes, to mnogo više vredi od desetine najboljih knjiga o uspehu, jer u Americi možda i možeš da nadješ novac na otvorenom tržištu, dok u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni, zna se kod koliko malog broja ljudi je novac koncentrisan.

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2982
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5539
Datum upisa : 22.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime2/23/2010, 12:04

Konačno nešto što bi zadovoljilo i našeg prijatelja ORISNOG !!!
:cheers:

https://www.aikb.net/investicioni-fondovi-f9/ilirika-jugoistoena-evropa-jie-t453.htm#48400

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime11/21/2010, 17:02

U selu Haradereu u Somaliji radi “štedno-kreditna zadruga”;
specifičan fond za ulaganje u gusarski posao

koji je odavno jedina grana ekonomije u raspaloj državi na Rogu Afrike. Bez obzira na lokalne društvene podele, svako ima pravo ušteđevinu uložiti u biznis na moru i da na ovoj kladionici očekuje zaradu.

Haradere je 400 kilometara severno od Mogadishua i nekad je bilo malo ribarsko naselje. Sad je uzavreli gradić u kome gusari u luksuznim klimatizovanim 4x4 džipovima paradiraju kroz doskora nezamislivu prometnu gužvu na neasfaltiranim ulicama.

Informacije o kretanju brodova, teretu i nosivosti, brzini i otpornosti svima su lako dostupne - novac se plasira u odabrani projekt i u zavisnosti od rizika i otkupa za posadu i robu sledi profit - 10, 20 ili možda čak 50 posto uloženog. Istina, naplata se nekad čeka mesecima.

Udovice s decom u rukama svakodnevno disciplinovano stoje u redu da daju svojih 100 dolara za posao koji je muškarcima bolji nego ratovanje za političko-verske ciljeve.

Prikupljenim novcem “kooperativa” pribavlja gusarima gorivo i opremu: male i brze čamce, „kalašnjikove“, raketne bacače, satelitske telefone i sisteme GPS, što stiže uglavnom iz Jemena ili Kenije. Unosni gusarski biznis se logično širio i na upravljanje finansijama, a “štedno-kreditna zadruga”, koja je počela u oktobru 2009. kao zastupnik 15 morskih kompanija, sad već ima 72 klijenta, od čega je desetak poznato po uspesima na moru. U Haradereu lokalni zvaničnici zadovoljno tvrde da od usluga piratima svi žive bolje: od procenta otkupa brodova gradić održava i luku i školu i ambulantu.

:joint:

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Orisni
Our family
Our  family



Broj poruka : 156
Points : 367
Datum upisa : 07.01.2009

Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Empty
PočaljiNaslov: Re: Da li investirati 25.000 dinara mesecno?   Da li investirati 25.000 dinara mesecno? - Page 2 Icon_minitime1/16/2011, 08:04

Nije bilo ovde poruka od novembra, mada ne znam je li 2009-e ili 2008-e. :) Jeste li u medjuvremenu nasli neko resenje za investiranje u Srbiji (ili iz Srbije u inostranstvo)? Da li bi sad neko bio zainteresovan da bude placen za pisanje uputstva za investiranje?
Nazad na vrh Ići dole
 
Da li investirati 25.000 dinara mesecno?
Nazad na vrh 
Strana 2 od 3Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako pametno investirati 10000 u Srbiji?
» Da li mesto dinara treba uvesti EVRO?
» Predvidi kurs dinara !
» DINR - Dinara AD, Beograd
» Kako se formira kurs dinara

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Deponija-
Skoči na: