BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 LEVERIDZ

Ići dole 
+6
Kobe Bryant
Sneki
Teletrader
StefanoProdi
Dusan
Dixi
10 posters
AutorPoruka
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/10/2008, 21:29

Postovani forumasi,
bola bih vam zahvalna ako bi ste sa mnom podelili svoja iskustva na temu leveridza tj koliko vam je on znacajan pri donosenju odluke o kupovini akcija.Takodje bilo kakve vrste tekstova, literature, sugestije ili bilo cega na pomenutu temu bi bile od koristi.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/10/2008, 22:09

http://en.wikipedia.org/wiki/Financial_leverage

Kako misliš koliko nam je važan leveridž pri kupovini akcija? Leveridž (iliti poluga) se koristi da se uvećaju sredstva za kupovinu akcija, ako imaš recimo odnos 1:10 možeš sa 10% novca kupiti jednu akciju. Koristi se obilato kod FX, CFD i sličnih stvari i vrlo lako se može izgubiti sav novac, ali i dosta zaraditi, ma da je ovo drugo dosta ređe. Neko upućeniji ti može više reći o tome.
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/10/2008, 22:44

Mislila sam na leveridz preduzeca u koje planirate da ulazete.
Nazad na vrh Ići dole
StefanoProdi
VIP
VIP



Broj poruka : 241
Points : -15
Datum upisa : 22.04.2008

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/11/2008, 12:10

U pogledu investiranja u kompanije - klonim se kompanija sa velikim leverage-om.

Lehman je imao 35+.

Zavisi i od sektora i menadžmenta, dakako.
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/13/2008, 00:21

A koji sektori po vama dopustaju veci leveridz?
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 991
Points : 2792
Datum upisa : 05.09.2008

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/18/2008, 18:07

dixi ::
A koji sektori po vama dopustaju veci leveridz?

Zašto ti je to presudno?
Za kupovinu akcija na Belexu?
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/25/2008, 04:12

dixi ::
Postovani forumasi,
bola bih vam zahvalna ako bi ste sa mnom podelili svoja iskustva na temu leveridza tj koliko vam je on znacajan pri donosenju odluke o kupovini akcija.Takodje bilo kakve vrste tekstova, literature, sugestije ili bilo cega na pomenutu temu bi bile od koristi.

Vidim radi se o studentkinji pa da probam da pomognem :heart:

Dakle - kod Leveridža se radi o multpliciranju investicionog kapitala (kao što reće Dule: o poluigi :D ), i to tako što se uvećava (kapital) uz pomoć kredita ili pozajmice.

Recimo: neki Hedj Fond na osnovu novca svojih ulagaća po pravilu tu sumu može višestruko da uveća i to uz pomoć kredita - i svoje "poslovanje" obavlja sa celokupnom sumom (novac ulagača + kredit).

Na pr: HF ima realnog novca 100 miliona $ , od svojih ulagača, ali kupuje (finansiran uz pomoč kredita) akcije, opcije i sl. za 500 miliona $.

Investitor koji uplati 1000$, je u stvarnosti na tržištu "aktivan" sa 5000$ !!!

Ideja je dobra. Sve dok se pravi dobit. Kada pocnu da se pojavljuju gubici, i oni se multipliciraju (u našem primeru x 5 i više).

Izmedju ostalog i to je JEDAN od razloga koji je uvećao ovu krizu (vidi naš podforum FONDOVI, tema "Strani investicioni Fond").

Nadam se da sam uspela da ti objasn o čemu se radi.

Ako sad sve ovo primeniš na neku firmu i proceniš - sama ćeš doći do odgovora.

Pogledaj kolika je firma, čime se bavi, koliko ima sopstvenog kapitala, šta prodaje/radi, da li taj proizvod/usluga ima svog kupca/korisnika, ugovoreni budući poslovi, kako će se potražnja za tim proizvodom/uslugom u budućnosti kretati, čime može da garantuje za uzete kredite i koje su njene granice izdržljivosti. itd...

:study:

.

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime11/30/2008, 20:58

Naime radi se o tome da pisem magistarski rad na pomenutu temu, i u jednom delu bih htela da istrazim koliko leveridz utice na potencijalne ili postojece akcionare.Mada oz ovoga do sada bih rekla da vama leveridz nije jedna od bitnijih stavki koje posmatrate pri odluci o investiranju.Da li gresim?
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2982
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5539
Datum upisa : 22.05.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/1/2008, 15:31

dixi ::
Naime radi se o tome da pisem magistarski rad na pomenutu temu, i u jednom delu bih htela da istrazim koliko leveridz utice na potencijalne ili postojece akcionare.Mada oz ovoga do sada bih rekla da vama leveridz nije jedna od bitnijih stavki koje posmatrate pri odluci o investiranju.Da li gresim?

OK. Samo me zanima kako si definisala leveridz za firme u tvom radu?
Mozda neku formulu, kako ga ti izracunavas?

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/2/2008, 23:33

OK. Samo me zanima kako si definisala leveridz za firme u tvom radu?
Mozda neku formulu, kako ga ti izracunavas?[/quote]

Trenutno sve sto mogu da napisem je ono sto se vec i nalazi u literaturi jer sam u pocetnij fazi ali ako ce nekom znaciti nije problem.
Posmatrano sa mikroekonomskog stanovista leveridz predstavlja jedan od nacina kvantificiranja rizika preduzeca.Odnosi se na upotrebu fiksnih troskova radi povecanja profotabilnosti.Obzirom da se rizik deli na poslovni, finansijski i totalni(ukupni) razlikuju se poslovni, fonansijski i ukupni leveridz
Opreativni leveridz nastaje zbog fiksnih troskova poslovanja koji su povezani sa proizvodnjom dobara.Fiksni troskovi se ne menjaju kada se menja kolicina proizvodnje, pa povecanje proizvodnje i prodaje uzrokuje vecu od proporcionalne promene poslovnog profita(gubitka).U ovome se ogleda multipliciranje efekta poslovnog leveridza.
Kvantitativna mera osetljivosti poslovnog profita preduzeca na promenu prodaje naziva se faktor(nivo) poslovnig leveridza(DOL).Utvrdjuje se na sledeci nacin:
marginalni dobitak
DOL=----------------------------
poslovni dobitak
ili kao % promene poslovnig dobitka
-----------------------
% promene obima prodaje
Sto preduzece posluje blize svojoj prelomnoj tacki apsolutna vrednost njegovog DOL-a je veca
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/3/2008, 00:09

Finansijski leveridz pokazuje promene neto-dobitka u odnosu na promene poslovnog dobitka.Proistice iz odluke o strukturi finansiranja tj. koriscenja zaduzivanja, odnosno zbog postojanja fiksnih troskova finansiranja- prvenstveno kamata na dug.Za razliku od operativnog leveridza finansijski predstavlja stvar izbora.Upotrebljava se u nadi da ce poveceti prinos obicnim akcionarima.Finansijski leveridz moze biti pozitivan kada preduzece koristi sredstva koja je dobilo uz fiksni trosak da bi zaradilo vise vise nego sto su placeni fiksni troskovi finansiranja i negativan kada ne zaradi toliko koliko su njegivi fiksni troskovi finansiranja.
Faktor finansijskog leveridza se dobija iz odnosa
poslovnog dobitka i neto dobitka
ili %promene neto dobitka i %promene poslovnog dobitka
ili iz odnosa procentualne promene zarade po akciji i procentualne promene u poslovnom profitu koja uzrokuje promene u zaradi po akciji
Totalni leveridz predstavlja uzajamno dejstvo operativno i finansijskog.
Faktor totalnog leveridza je jednak proizvodu faktora poslovnog i finansijskog leveridza
ili se dobija iz odnosa marginalnog dobitka i dobitka pre oporezivanja
ili iz odnosa %promene neto dobitka i %promene prihoda od prodaje
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2982
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5539
Datum upisa : 22.05.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/3/2008, 10:23

Dobro, hvala, korisno, bar za mene,
pošto tu ima mnogon toga,
praktičan primer bi sve pojasnio!
Molim te, izračznaj nam Leveridž, po nekoj od tih forumula za na primer :

Fidelinku http://www.belex.co.yu/prospekt/?id=50138

i Soju http://www.belex.co.yu/prospekt/?id=48821&show=yes

Hvala !!

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/9/2008, 20:05

Ajde da uzmemo za Soju.
Operativni leveridz moramo da izracunamo iz odnosa procentualne promene poslovnog dobitka i obima prodaje, jer kada bi to radili iz marginalnog dobitka i poslovnog morali bi da znamo koliki su varijabilni a koliko fiksni troskovi sto iz nasih bilansa ne moze da se zna.
Ako uzmemo za uporedjivanje 2006 i 2007 godinu promena u poslovnom dobitku bi bila 105.45%.
Poslovni dobitak sam dobila iz razlike poslovnih prihoda i poslovnih rashoda posto u onom bilansu nije naznacen.Promena obima prodaje je za 17.87%.Pa tako 104.45/17.87=5.9 To bi trebao da bude faktor poslovnog leveridza???
Za finansijski do iznosa mozemo doci iz odnosa poslovnog dobitka i neto dobitka:1075596/1253434=0.85
Isti iznos se dobije i kada se racuna iz procentualne promene neto dobitka i poslovnog dobitka.
Iz toga totalni leveridz je 5.9x0.85=5
E znaci to bi trebalo teoretski da bude tako ali mi je operativni leveridz poprilicno visok sto znaci da je vrlo moguce da postoji neka greska.
Uz to nasla sam neku analizu Alfa brokera stim sto su oni uzeli 2006 i deo 2007 ali operativni je bio -0.44? Ja nikako nisam mogla da dodjem do tog iznosa u bilansu koji su oni koristili-tako da ne znam sta da kazem.
Posto sam ja teoreticar mozda ne bi bilo lose da neko ko se malo cesce bavi izracunavanjem racia u praksi potpomogne da nadjemo u cemu je stvar.
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/10/2008, 15:57

Hmmm.... :drunken: Pusti Soju, to su muvatori nevidjeni,
mada kako čovek da bude pametan kad pogleda ove rezultate>
2007.
Пословни приход: 2.511.446
Пословни расход: 2.537.543
Укупан добитак: 12.548
Вредност активе привредног субјекта: 725.310
Капитал привредног субјекта: 125.324


2006.
Пословни приход: 821.833
Пословни расход: 829.912
Укупан добитак: 3.597
Вредност активе привредног субјекта: 253.110
Капитал привредног субјекта: 112.775

Radi se o INSM !!
REci mi šta kao teoretičar iz tih podataka možeš da zakluciš??
Hvala...

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
Dixi
VIP
VIP



Broj poruka : 17
Godina : 45
Localisation : Vrnjacka banja
Points : 33
Datum upisa : 01.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime12/14/2008, 18:29

INSM 2006vs2007
Operativni leveridz 1.09
Faktor od 1.09 znaci da ce procentualni povecanje(smanjenje) obima prodaje priuzrokovati za 1.09 puta procentualno povecanje(smanjenje) poslovnog dobitka.
Finansijski leveridz 2.08
Faktor od 2.08 znaci da ce procentualno povecanje(smanjenje) poslovnog dobitka prouzrokovati za 2.08 puta vece procentualno povecanje(smanjenje) neto dobitka
Totalni leveridz 2.27
Faktor od 2.27 znaci da ce procentualno povecanje(smanjenje) obima prodaje prouzrokovati za 2.27 puta vece procentualno povecanje(smanjenje) neto dobitka i stope prinosa na sopstvena sredstva
Trebalo bi razmatrati zasto su poslovni prihodi manji od poslovnih rashoda.Verovatno zbog ulaganja u osnovna sredstva i visokog kratkorocnog zaduzivanja.Bitno je da to ne ugrozi likvidnost preduzeca.Trebalo bi i pogledati stepen pokrivenosti kamata iz poslovne dobiti jer ako je ona veca manji je rizik.
Nazad na vrh Ići dole
Bojana
Just looking
Just looking



Broj poruka : 1
Godina : 39
Localisation : Novi Sad
Points : 3
Datum upisa : 12.09.2009

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: leveridz   LEVERIDZ Icon_minitime9/12/2009, 01:39

da li bi neko mogao da mi kaze koliki je dozvoljeni leveridz u Srbiji??
vec 2 puta padam na istom, molim vas pomozite~~~


unapred zahvalna, puuuuuuuuno~~~
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2008
Points : 5417
Datum upisa : 07.05.2009

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime6/24/2013, 22:46

Dusan ::
Boby na primer koristi CFD (Contract For Difference), koji ti daje mogućnost ogromnog leveridžovanja, do 10:1, tako da za 1.000usd možeš da kupiš hartije u vrednosti od 10.000usd.

Ja koristim klasičan margin račun, gde imam mogućnost da koristim 2:1, a 4:1 intraday. Ja retko i koristim leveridž, a koristim ga u situacijama kada hoću da piramidujem svoje dobitke. Na primer, kupio sam na 10, pa mi hartija skoči na 12, tu napravi pauzu, možda se koriguje određeno vreme i krene ponovo da raste i tada dodajem poziciju (uvek manju od početne pozicije), na primer na tih 12.
Tada sam povećao svoju prosečnu cenu na 11, ali imam prostora da dam poziciji da mi pruži još dobitaka, a sa stop loss-om ograničim svoj gubitak.

Najveća greška trejdera je da dodaju poziciju kada uđu u minus. Kupio si na 10, i na 9 "ponderišeš" svoj gubitak, i još gore ako koristiš leveridž.
Ja sam to kao početnik radio, dok se nisam malo bolje edukovao.
To je kardinalni greh trejdera, dodavati u poziciju koja gubi.
Teško je osloboditi se okova svog ega i prihvatiti da nisi bio u pravu. Kupio si na 10 misleći da će hartija da poraste, ona je pala, nisi bio u pravu, izađi, otresi prašinu i idi dalje.

Psihologija i disciplina su jako važni u trgovanju. Za mene je bolje da 10 puta izgubim po malo nego da jednom izgubim puno. Na taj način ću sačuvati veliki deo svog kapitala i imati municiju da ga upotrebim kada najviše bude trebalo. Držeći gubitničku poziciju trejderi sebi prave medveđu uslugu.
Ne samo da su u minusu, nego su i vezali kapital i ne mogu da ga iskoriste za neke bolje prilike koje se pojave.

Nego, da se vratim na početni deo, sa CFD leveridžom.

Na primer, imaš 1000usd i iskoristiš full leveridž na 10:1. Tada je potrebno da pozicija ode samo 10% protiv tebe da izgubiš sav kapital koji si uložio. Gubitak od 1% ti odnese 10% uloženog itd...

Isto se dešava sa dobicima, i zato je bitno sačuvati kapital da bi mogao bolje da ga upotrebiš kada dobiješ pravu priliku. A pravljenje piramide kada imaš dobitke ima velikih benefita: imaš 1.000 dolara, kupiš za 10.000usd. Pozicija poraste 5%, vrednost pozicije ti je 15.000 dolara, a vrednost tvog portfelja je 6.000 dolara.

Sada možeš da upotrebiš još 45.000 dolara zbog drastično uvećane vrednosti portfelja (6.000x10=60.000 naspram početnih 1.000x10.000). Naravno, ovo je drastičan primer i nikako ne preporučujem da se koristi toliki leveridž, meni je i 2:1 puno najčešće.

Nek ovo bude i ovde....
Link https://www.aikb.net/t948p98-trgovanje-na-stranim-trzistima-sta-i-kako#121108
kafa

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
reg021
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 25
Datum upisa : 12.03.2014

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Pomoc oko izracunavanja...   LEVERIDZ Icon_minitime3/12/2014, 21:06

Da li neko moze da mi kaze kako izracunati faktor fin leneridza na osnovu sledecih podataka:

Bilans uspeha tekuce i prethodne godine:

1. Poslovni prihodi 6,708.000 4,110.000
2. Ukupni varijabilni troškovi 5,045.000 3,284.000
3. Kontribuciona dobit - Marža pokrica 1,663.000 862.000
4. Amortizacija 145.000 165.000
5. Ostali fiksni troškovi 800.000 555.000
6. Poslovni dobitak 718.000 142.000
7. Troškovi finansiranja -kamata 108.000 76.000
8. Bruto finansijski rezultat – Bruto dobit 610.000 66.000
9. Porez na dobit 61.000 7.000
10. Neto dobit 549.000 59.000

Hvala :)
Nazad na vrh Ići dole
Sneki
Beli Mag
Beli Mag
Sneki


Broj poruka : 5395
Localisation : Centar grada
Points : 6870
Datum upisa : 21.05.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime3/12/2014, 21:41

reg021
Jel to neki školsiki zadatak, šta li?
Pa da ti mi izračunamo, a ti da ga posle prodaš na sajtu koji prodaje maturske radove, radove za kolokvijum itd...
Pa malo je mnogo, sam se potrudi!
P.S. Sram te bilo!

_________________
Kupite akcije, uzmite pilule za spavanje, spavajte i kada se probudite bićete bogati...
Nazad na vrh Ići dole
reg021
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 25
Datum upisa : 12.03.2014

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime3/12/2014, 21:59

Kakav sajt koji prodaje zadatke ili sta vec, cemu takav neprijatan ton i zasto da me bude sram. Pitanje je retoricko, ne ocekujem odgovor!

Dobili smo, izmadju ostalog, zadatak da izracunamo faktor kombinovanog leveridza. Faktor poslovnog znam izracunati, ali ne i kako izracunati dobitak iz redovne aktivnosti koji mi treba za izracunavanje faktora fin l. Poslovni dobitak/ dobitak red. aktivnosti = faktor fin lev ? 

p.s Nema potrebe za neprijatnim tonom ili napadanjem, na prvu loptu, bez ikakvog osnova. Hvala!!
Nazad na vrh Ići dole
Friz
VIP
VIP
Friz


Broj poruka : 1683
Godina : 53
Points : 2976
Datum upisa : 16.12.2007

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime3/12/2014, 22:41

Lepo si ti to zamislio, da ti neko izračuna ono što ti treba, a ti da se prezentiraš kao faca!
ŠP ane ide to tako. Neku kintu moraš da daš onome ko to ume da izračuna, jer ti to očigledno ne umeš...
Javi se na PM pa da vidimo koliko imaš para!

Ne verujem da će ovi iz Ilirike to da ti odrade za dž.

Kako da ti kažem: jednostavo znaje košta!
Megatrend je nešto drugo...

_________________
All we need is love
Nazad na vrh Ići dole
reg021
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 25
Datum upisa : 12.03.2014

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: kako izracunati faktor fin leneridza   LEVERIDZ Icon_minitime3/12/2014, 23:39

Nije mi jasno sta sam zgresio da ste se okomili na mene. Srednja skola je u pitanju, profa nam je dao bilans stanja i uspeha, tj podatke i da izracunamo svasta nesto. Naleteo na ovaj forum, jer sam trazio po netu kako da izracunam, ali da cete me toliko pokusati omalovaziti jer sam pitao i da trazite da vam placam za recenicu ili dve, koliko je pretpostavljam odgovor, je dno dna. Mene bi bilo blam da trazim pare na forumu ljudima koji su postavili pitanje ili da ih napadam kao ova zena sto je uradila. Neka vam je na cast, pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
reg021
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 25
Datum upisa : 12.03.2014

LEVERIDZ Empty
PočaljiNaslov: Re: LEVERIDZ   LEVERIDZ Icon_minitime3/13/2014, 19:34

Nasao sam na netu kako se izracunava i sta tacno znaci  99 

Faktor fin lev = poslovni rez u ovom slucaju poslovni dobitak/ bruto fin rez tj bruto dobit u mom slucaju


I vama dvoma je bio problem da napisete ovako jedan red, nego klincu, kad vidim vase godine, ste hteli da naplatite, a pokusali me i omalovazavati. Iskreno me je sramota vase sramote!!!!!!
Nazad na vrh Ići dole
 
LEVERIDZ
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Edukacija-
Skoči na: