BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS

Ići dole 
+32
Lord
jcapelja@gmail.com
Nikola
Nisam lep al sam glup
boban75
Deniko
Zak10
trind
Sutra
markan
Srđan
mirjana mirjana
mili61
monacco
Ilija123
Ars Vivendi
marjanovicgane
Alonisos
tonobangi
Nikolaj3
petronije
Aca kurbla
Tango
Bobo011
Boki72
Zile
Aca123
Dragivoje
adamm
Bond
Delboj
ald
36 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
AutorPoruka
Lord
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 17.04.2024

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 13:21

Ko je izašao, može da pokuša i da se vrati. Posle svih iskustava sa BB, ne hvala. Nije ga majka klela, što se kockao, nego što se vadio Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 1f602
Nazad na vrh Ići dole
ald
Just looking
Just looking



Broj poruka : 25
Points : 109
Datum upisa : 19.05.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 14:48

[You must be registered and logged in to see this link.]
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 94
Points : 316
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 16:31

petronije ::
Izasao sam 2 dana pre ponude.
Da li sam se zeznuo-verovatno ce vreme pokazati.Usao sam i Nis i tu sam trenutno za sada u malom dobitku.

Hvala Petroniju za dobar savet. sesir

I ja sam na kraju prešla iz Tehnogasa u NIS.

pec

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.
Nazad na vrh Ići dole
Nikola
VIP
VIP
Nikola


Broj poruka : 532
Points : 1913
Datum upisa : 06.12.2011

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 16:40

Haha  Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 1f602
Pa šta bi sa onom kalkulacijom od min 68k po akciji?

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13758
Localisation : Novi Sad
Points : 51508
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 18:04

Promene: 17.04 - 18.04.2024. (T-2) ili 12.04 - 15.04.2024.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 16-Promene-17-04-18-04-2024
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 94
Points : 316
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 18:46

Nikolaj3 ::
Nema godine da se investitori na Beogradskoj berzi nisu pitali zašto Messer nalik ostalim većinskim 
vlasnicima ne pokuša delistiranje Tehnogasa, naročito što je ova nemačka firma nejavna, u porodičnom vlasništvu. 
Kada je uvedena dividenda 2016. bilo je jasno da u skorije vreme ovi planovi nisu na dnevnom redu, ali su očito došli 
2024. godine. Uspeh ponude će zavisiti pre svega od dva najveća manjinska akcionara koji raspolažu sa oko 6% akcija 
i bez njihovog pristanka Messer će teško dostići željeni prag od 90% vlasništva koji je uslov za prinudni otkup akcija. 
Ako ne uspe u ovoj nameri, Messer-ovi dalji koraci zavisiće pre svega od jačine razloga da krene u konsolidaciju 
vlasništva 27 godina nakon dolaska na ovo tržište

Dobro sam pročitala i ovo što je napisao Nikolaj, naročito ono na kraju. kafa
 
Sve do poslednjeg dana sam se nadala da su razlozi Messera jači i da će povećati ponudu. lale

Sa cenom od samo 25k, Messer je pokazao da njegovi razlozi da krene u konsolidaciju nisu bili tako jaki.
Više izgleda da je Messer postupao na način "ako prodje, prodje", a za male pare. pec

To onda znači da ni u doglednoj budućnosti neće biti bolje ponude od ove, a i dividenda neće biti mnogo veća.
Zapravo, možda će biti veća samo onoliko koliko je Messeru potrebno da pokrije trošak za malo kupljenih akcija.
Ovu cenu akcije sada drže nažalost samo stečeni sentiment i očekivana dividenda, a uskoro ni toga neće biti.
Posle dividende, a možda i pre toga, nestaće i ova dva držača
titanik

Ako je tako, onda je bilo bolje da postupim kao Petronije, nego da ostavim novac u Tehnogasu na duži period
.
pec

Tehnogas svakako ostaje potcenjena akcija u koju se treba vratiti.
A kada? Pa tek onda kada Messer više ne bude imao nikakvu obavezu prema nama, ranijim vlasnicima preuzetih akcija.
Like a Star @ heaven

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 21:21

Ako pretpostavimo da si izasla sa gore upisanom gomilom sa tabele,znaci 25k,rekao bih da si se zahebala,samo ne zelis to da priznas

Koliko danas ili sutra si mogla da izadjes sa 27k,tj 8% zarade,i da narednih dana ulazis u NIS,a nista se drasticno nece desiti osim sto mozes proci i jeftinije od 860 kafa
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 94
Points : 316
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/18/2024, 21:52

Priznajem, iz razloga koje sam navela, nisam očekivala da će ići preko 25k. scratch

Ali je istina i da su kupci preko 25k retki, malobrojni i sa malim količinama, tako da je prodaja preko 25k bila i jeste krajnje neizvesna.
sesir
Naredni dani će pokazati da li sam napravila malu grešku koju opravdava sigurno postupanje, ili je moja procena bila sasvim pogrešna.
slik

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.

Aca kurbla, hund and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/19/2024, 06:26

mirjana mirjana ::



To onda znači da ni u doglednoj budućnosti neće biti bolje ponude od ove, a i dividenda neće biti mnogo veća.
Zapravo, možda će biti veća samo onoliko koliko je Messeru potrebno da pokrije trošak za malo kupljenih akcija.

Ne razumem zašto sada neće biti veća dividenda? 
Messer neće sebi isplaćivati dividendu zbog 15% malih akcionara???
Baš nasuprot manje ce dobiti ulagati u poslovanje (27 godina je intezivno ulagao u biznis) a više u dividende.
Arrow

Aca kurbla and Alonisos like this post

Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 94
Points : 316
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/19/2024, 10:14

bonum.mm ::
mirjana mirjana ::



To onda znači da ni u doglednoj budućnosti neće biti bolje ponude od ove, a i dividenda neće biti mnogo veća.
Zapravo, možda će biti veća samo onoliko koliko je Messeru potrebno da pokrije trošak za malo kupljenih akcija.

Ne razumem zašto sada neće biti veća dividenda? 
Messer neće sebi isplaćivati dividendu zbog 15% malih akcionara???
Baš nasuprot manje ce dobiti ulagati u poslovanje (27 godina je intezivno ulagao u biznis) a više u dividende.
Arrow

Nisam napisala da dividenda neće biti veća, nego da neće biti mnogo veća. sesir

Isplatiće onoliku dividendu kolika je njemu, dakle Messeru, potrebna.

Pod pretpostavkom da su Messerove uobičajene potrebe ostale iste kao ranijih godina i dividenda bi ostala ista. Medjutim, sada su se Messerove potrebe povećale jer je imao trošak za otkup akcija Tehnogasa, pa treba očekivati da će malo povećati dividendu da bi pokrio i taj trošak, koji je relativno mali, zbog malog broja otkupljenih akcija.

Ako neko zna još neki razlog zbog koga bi Messeru trebala veća dividenda, bilo bi lepo da nas o tome obavesti.
sesir

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.
Nazad na vrh Ići dole
bonum.mm
Moderator
bonum.mm


Broj poruka : 478
Points : 1232
Datum upisa : 28.11.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/19/2024, 10:31

mirjana mirjana ::



Ako neko zna još neki razlog zbog koga bi Messeru trebala veća dividenda, bilo bi lepo da nas o tome obavesti.
sesir

Ja iskreno ne znam nikoga kome ne treba više para  (ne razumem šta tu treba da se objašnjava).
Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 94
Points : 316
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/19/2024, 17:17

bonum.mm ::
mirjana mirjana ::



Ako neko zna još neki razlog zbog koga bi Messeru trebala veća dividenda, bilo bi lepo da nas o tome obavesti.
sesir

Ja iskreno ne znam nikoga kome ne treba više para  (ne razumem šta tu treba da se objašnjava).


Messer te pare već poseduje, one su uložene u Tehnogas.


Kad kažem da Messer odredjuje dividendu u zavisnosti od toga koliko mu para treba, podrazumeva se da mislim na to koliko mu para treba da bi podmirio neke druge troškove, druge investicije, ili preuredio investiciju u Tehnogas.
Pozdrav moderatoru sesir

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/19/2024, 19:54

Nikolaj 3 ::
ald ::

Recimo da oni postave ovu cenu i spremni su da čekaju nekoliko godina. Šta mogu akcionari da urade? Nema dividende, sve stoji.
Nisu spremni da čekaju nekoliko godina,to je sigurno.Singapurski fond koji je ulozio u njih traži da preuzmu 100% i izadju sa berze

Na sve ove prethodne komentare,obrazlozenja,koleginice Mirjane,zasto misli da Messer ne zeli da zaokruzi vlasnistvo,vec su se samo malo igrali povecanja udela, morao sam da se vratim na ranije postove... kafa

Delboj, Nikola and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Jecika88
Just looking
Just looking



Broj poruka : 1
Points : 5
Datum upisa : 18.04.2024

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/19/2024, 20:38

Nadam se da je to tačno i da će dati novu, ali realniju ponudu, neraspoređena dobit po akciji otprilike odgovara sumi koju su ponudili. Oni nas hoće da kupe našim novcem. To je već i meni jasno iako nisam neko ko trguje na berzi.

Nisam lep al sam glup likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13758
Localisation : Novi Sad
Points : 51508
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/20/2024, 10:12

Promene: 18.04 - 20.04.2024. (T-2) ili 15.04 - 17.04.2024.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 17-Promene-18-04-20-04-2024
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/20/2024, 10:42

Jecika88 ::
Nadam se da je to tačno i da će dati novu, ali realniju ponudu

Nadam se i ja,ali nisam autor tog posta,Nikolaj 3 je aktivan na forumu,pa nek napise jos koju o tome
Nazad na vrh Ići dole
GagarinM
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 06.07.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/21/2024, 15:53

Kolika je fer vrednost TGAS-a pri preuzimanju?
 
 
Josh jedan nachin da se stekne pretstava o fer ceni za preuzimanje, osim valuacije koju smo prethodno opisali ([You must be registered and logged in to see this link.] ), je da se uporede primeri iz predhodnih preuzimanja u industriji.
 
Za ovo imamo dva relevantna primera. 
Messer Industries je u 2018 otkupio od Linde-a njihove operacije u Severnoj Americi i nekoliko zemalja iz Juzne Amerike, za 3.3 milijarde dolara. Ovaj deo Lindeovog biznisa je generirao 360 miliona dolara EBIDTA u prethodnoj godini, shto znachi da je Messer platio cenu od 9.16x EBIDTA.
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Na ponudjenoj ceni od 25.000 dinara, vrednost Messer Tehnogasa je x 3.55 EV/EBIDTA, odnosno znachajno niza od cene po kojoj je Messer preuzeo bisnis od Linde-a. S obzirom da konsolidovani rezultati za Messer Tehnogas za drugu polovinu 2023 josh nisu zvanicno objavljeni, a vec znamo da je profit u Srbiji znachajno porastao, mozemo opravdano ochekivati da che EBIDTA za 2023 biti vecha, odnosno da je odnos EV/EBIDTA na ceni od 25.000 dinara, verovatno dosta nizi, odnosno oko x3.
 
Ovo znachi da ako bi Messer platio istu cenu kao za biznis Lendea, onda bi trebalo da plati oko 25.000 x 3 ili 75.000 dinara po akciji, shto je u okviru prethodne valuacije koje smo dobilli na osnovu momentalnih finansiskih pokazatelja u industriji.

Drugi primer koji moze da nam posluzi za orientaciju, je cena po kojoj je Messer Tehnogas preuzeo Messer Slovenia u 2018 godini od Messer Belgum. Tada je Messer Tehnogas platio  25 miliona eur, za 91,24% akcija Messer Slovenija, a onda je izvrshio dopunsku dokapitalizaciju od 5.5 mil eur u 2018 i 5 mil eur u 2019 godini da bi doshao do sadashnjih 99,13% akcija.
 
[url=https://seenews.com/news/serbias-messer-tehnogas-acquires-messer-slovenia-622885#:~:text=Messer Tehnogas has effectively gained,to the Belgrade Stock Exchange][You must be registered and logged in to see this link.]
 
Znachi ukupno Messer Tehnogas je ulozio 35.5 mil eur za preuzimanje Messer Slovenija. Za to je dobio biznis koji se ostvario profit od 1.671 mil eur u 2019 godini (slican rezultat od 1.622 mill eur u 2020 i 1.735 mil eur u 2021).
Vidimo da je Messer Tehnogas platio 35.5/1.622, odnosno x21.88 u odnosu na godishnju zaradu (price earnings ratio p/e od 21.88).
 
Momentalna godishnja zarada Messer Tehnogasa (ttm – trailing twelve months) je 2.638 dinara po akciji. Po istom koeficientu kao za preuzimanje Messer Slovenije, fer cena bi trebala da bide 2.638 x 21.88, ili 57.719 dinara. Ali na ovu cenu utichu josh dva faktora – konsolidovani rezultati za celu 2023 josh nisu objavljeni a vec znamo da se rezultat u Srbiji bio za oko 30% bolji. Ako pretpostavimo rezultat od oko 3.000 dinara zarade po akciji za 2023 onda je fer cena visha, odnosno 3.000 x 21.88 = 65.640 dinara po akciji.
Na ovo treba dodati kesh koji Messer Tehnogas ima na rachunu (da bi dobili realniji, odnosno equaity value), koji je oko 4.500 dinara po akciji - na taj nacinh dobijamo fer vrednost od 70.140 dinara po akciji.
 
Oba metoda pokazuju fer vrednost koja u rangu prethodnih kalkulacija (izmedju 70.000 i 100.000 dinara po akciji).
  
Kolika bi bila fer cena za preuzimanje, s obzirom na realni diskont koji moramo napraviti za nelikvidno i slabo razvijeno Srpsko trzishte kapitala i dominantnog akcionara koji sad ima preko 85% akcija? Po nashem subjektivnom mishljenju ova “popust” bi mogao biti oko 50%, odnosno fer ponuda bi se mogla kretati izmedju 35.000 i 50.000 dinara. Sve u ovom rangu bi se moglo smatrati za relativno fer kompenzaciju malih akcionara.
 
Svakako, cena u stvari najvishe zavisi "ponude" i "potraznje" - odnosno od toga koliko je vecinskom vlasniku “gori” da delistira Messer Tehnogas sa berze, nasuprot tome kolko su mali akcionari spremni da prodaju svoje akcije. S obzirom na shiri kontekst – da je ova inicijativa pokrenuta bash sad, posle 27 godina “mirnog” listanja na berzi, i da dolazi kao rezultat globalne konsolidacije Messerovog poslovanja i ulaska strateshkog private equity fonda - nash osechaj je da je vreme na strani malih akcionara. (dopunskih 10-15 miliona eur razlike u ceni koju bi platili da otkupe sve preostale akcije po vishoj fer ceni, ne pravi nikakvu razliku u shirem globalnom kontekstu za Messer Industries).
 
Zbog svega ovoga, mi nashe akcije nismo prodali u prvoj ponudi. Ostaje da vidimo dali che biti nove ponude od vecinskog akcionara i kolika che ona biti. U medjuvremenu za dugorocne investitore, ipak je najvaznije da kompanija kvalitetno i uspeshno radi. Ochekujemo konsolidovane resultate za 2023. 

bonum.mm, Boki72, Bond, Karlo, Aca123, Deniko, Aca kurbla and like this post

Nazad na vrh Ići dole
mirjana mirjana
Still learning
Still learning



Broj poruka : 94
Points : 316
Datum upisa : 22.11.2019

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/23/2024, 22:26

mirjana mirjana ::
Priznajem, iz razloga koje sam navela, nisam očekivala da će ići preko 25k. scratch

Ali je istina i da su kupci preko 25k retki, malobrojni i sa malim količinama, tako da je prodaja preko 25k bila i jeste krajnje neizvesna.
sesir
Naredni dani će pokazati da li sam napravila malu grešku koju opravdava sigurno postupanje, ili je moja procena bila sasvim pogrešna.
slik

Izgleda da uopšte nisam pogrešila.  sesir

_________________
Sve gore napisano nije investicioni savet, nego SAMO moje mišljenje ili saznanje koje ne mora da bude tačno.
Nazad na vrh Ići dole
Aca123
Our family
Our  family
Aca123


Broj poruka : 247
Points : 1036
Datum upisa : 13.05.2010

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/24/2024, 08:08

mirjana mirjana ::
mirjana mirjana ::
Priznajem, iz razloga koje sam navela, nisam očekivala da će ići preko 25k. scratch

Ali je istina i da su kupci preko 25k retki, malobrojni i sa malim količinama, tako da je prodaja preko 25k bila i jeste krajnje neizvesna.
sesir
Naredni dani će pokazati da li sam napravila malu grešku koju opravdava sigurno postupanje, ili je moja procena bila sasvim pogrešna.
slik

Izgleda da uopšte nisam pogrešila.  sesir
Dobro u redu je prodala si ... super, a sad ostavi nas koji smo u poziciji.... komentariši neku drugu temu...

Aca kurbla and Alonisos like this post

Nazad na vrh Ići dole
jcapelja@gmail.com
Just looking
Just looking



Broj poruka : 22
Localisation : Beograd
Points : 62
Datum upisa : 24.10.2016

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/24/2024, 09:15

Strpljen! --> Spašen!

Alonisos and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
GagarinM
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 20
Datum upisa : 06.07.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/26/2024, 20:57

Imamo konsolidovani rezultat za 2023 godinu. Rezultat je vishe nego odlichan.
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Neto dobit 30.5 mil eur, porast od 55% u odnosu na 2022.
 
Na ceni od 25.000 din. momentalni P/E je 7.25
 
Gotovina na rachunu i kratkorocni finansiski plasmani (orocheni depoziti u banci) = 62 mil eur.
 
Dugorocni dug = 0
 
Enterprise value (EV) kompanije je 221 - 62 = 159 mil eur.
 
Zarada pre amortizacije, kamata i poreza (EBITDA) = 59.7 mil eur
 
Po metodu vrednovanja koji se najcheshche koristi u procesu preuzimanja (EV/EBITDA),  momentalno je TGAS vrednovan na samo x 2.66 EV/EBITDA (159 mil eur  / 59.7 mil eur)
 
 
 
Posle ovakvog rezultata, eventualno preuzimanje koje bi vrednovalo TGAS na EV/EBITDA od x5 ili x6 (josh uvek puno jeftinije od svih relevantnih transakcija u industriji koje se krechu u rasponu EV/EBITDA od x8, pa sve do x16 ), bi znachilo fer cenu od 47.000 – 57.000 dinara po akciji.
 
Imamo utisak da je vecinski akcioner probao da otkupi male akcionare po nefer niskoj ceni pre objave ovog izveshtaja.

Boki72, Delboj, Deniko, Aca kurbla, Bobo011, Alonisos, mirjana mirjana and Nisam lep al sam glup like this post

Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13758
Localisation : Novi Sad
Points : 51508
Datum upisa : 03.06.2009

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime4/30/2024, 18:20

Promene: 20.04 - 30.04.2024. (T-2) ili 17.04 - 25.04.2024.

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 18-Promene-20-04-30-04-2024
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime5/1/2024, 13:51

Sta sad ovo znaci>?
 Na sajtu BG berze stoji crvenim slovima na TGAS

IZDAVALAC NEUREDNO IZVRŠAVA SVOJE OBAVEZE U IZVEŠTAVANJU INVESTICIONE JAVNOSTI U SKLADU SA ČLANOM 171 PRAVILA BERZE


Isto to stoji i na DNOS
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime5/1/2024, 13:57

Član 171. Berza vrši nadzor nad izvršavanjem obaveza izdavaoca hartija od vrednosti uključenih na segmente regulisanog tržišta, odnosno MTP Belex, a koje obaveze imaju u izveštavanju u skladu ZTK, podzakonskim aktom, ovim Pravilima i ugovorom koji izdavalac ima zaključen sa Berzom, a naročito izvršavanje obaveze dostavljanja: 1) godišnjeg izveštaja – najkasnije do 30. aprila tekuće godine; 2) polugodišnjeg izveštaja - najkasnije do 30. septembra tekuće godine; 3) kvartalnog izveštaja – najkasnije mesec dana nakon završetka kvartala; 4) Informatora o izdavaocu, ažuriranog podacima iz sastavljenog redovnog godišnjeg finansijskog izveštaja za prethodnu poslovnu godinu u skladu sa članom 85. ovih Pravila – najkasnije do 30. aprila tekuće godine. Ukoliko je hartija od vrednosti uključena u trgovanje na regulisano tržište, odnosno MTP Belex, po zahtevu lica koje nije izdavalac, za izdavaoca tih hartija od vrednosti ne važi obaveza pružanja informacija iz stava 1 ovog člana. Proveru dostave izveštaja i Informatora o izdavaocu, Berza vrši 20. u kalendarskom mesecu koji sledi po isteku roka za njegovu dostavu iz stava 1. ovog člana. Hartije od vrednosti izdavalaca koji Informator o izdavaocu nisu dostavili Berzi u svemu na način i u roku propisanim ovim Pravilima, označavaju se posebnom oznakom «BI» (bez Informatora o izdavaocu) počev od 1. maja tekuće godine
Nazad na vrh Ići dole
Cucla
VIP
VIP
Cucla


Broj poruka : 423
Godina : 49
Localisation : BG
Points : 1388
Datum upisa : 22.06.2007

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime5/1/2024, 16:18

[You must be registered and logged in to see this link.]

Inofrmator pise da je azuriran 18.04 ove godine i viode se podaci za 2023god, sta moze biti onda u pitanju?
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitime5/1/2024, 16:28

Moguce da nisu dostavili kvartalni za 24 tu,na vreme, tj do danas.,zbog ponude i otkupa
Nazad na vrh Ići dole
ald
Just looking
Just looking



Broj poruka : 25
Points : 109
Datum upisa : 19.05.2021

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitimeJuče u 14:03

Tako je ova beogradska kompanija Meserov biznis u Sloveniji 2018. godine platila više nego duplo skuplje u poređenju sa nedavno završenom ponudom (7,1x očekivanog EBITDA). Jasno je da će manjinski akcionari teško dosegnuti ovu cenu, ali ostaje im nada da će se izboriti za realnije vrednovanje svoje imovine.


[You must be registered and logged in to see this link.]

Zile, Aca kurbla and GagarinM like this post

Nazad na vrh Ići dole
Bobo011
Our family
Our  family



Broj poruka : 167
Points : 797
Datum upisa : 07.08.2015

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitimeJuče u 14:38

I cena krenula ka dole...
Nazad na vrh Ići dole
Aca kurbla
VIP
VIP
Aca kurbla


Broj poruka : 528
Points : 1425
Datum upisa : 17.02.2014

Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Empty
PočaljiNaslov: Re: Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS   Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS - Page 6 Icon_minitimeJuče u 20:06

Bobo011 ::
I cena krenula ka dole...
Naravno,recimo naslednike umrlih lica ne interesuju detalji,daj samo cash... viljuska udrimile
Nazad na vrh Ići dole
 
Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS
Nazad na vrh 
Strana 6 od 6Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Similar topics
-
» Messer Tehnogas a.d. Beograd - TGAS
» Luka Beograd a.d. Beograd - LBGD
» PZP Beograd
» BIP a.d. Beograd - BIPB 2. deo

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Akcije fun club-
Skoči na: