BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum

PrijemPortalliEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi

Naftna Industrija - NIIS 12. DEO

Ići dole 
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11
AutorPoruka
Big Brle
Our family
Our  family

Broj poruka : 201
Datum upisa : 10.09.2019

Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Empty
PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 13:52

Pa nije me strah, jer sam vecinu hartija kupovao po relativno niskim cenama i uglavnom sa na vecini u dobrom plusu. Tako da uz mali diskont prodalo bi se to vrlo brzo, pratim šta se i sada dešava, kada se neka solidnija hartija pojavi ispod cene odjednom sa sve pokupi i stvore se pare niodkud. Mnogi imaju novac, ali ne kupuju vec cekaju takve povoljne prilike za kupovinu, uostalom i sam sam takav. Držim se stare devize, bolje ne kupiti nego preplatiti,pa posle prodavati sa gubitkom. kafa
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555

Broj poruka : 1332
Datum upisa : 18.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 14:11

Znači kupuje se samo ispod cene. Što znači da onaj ko prodaje obično bude u minusu. Eto kolega Debil kaže da se jedva iščupao sa Belex i to uz minus. Prvi veliki pad prometa na Belexu desio se nakon SEKE. Drugi mislim 2012 a treći sad usled korona virusa a kriza po mnogima tek predstoji.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

Broj poruka : 38
Datum upisa : 05.08.2020

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 15:19

Mogao bih i ja da nabrojim sve slučajeve kada se moglo zaraditi na Belexu, na žalost za sve njih sam saznao post-festum, kao i mnogi drugi. Najviše mi je žao što nisam ušao na vreme u MTLC dok ono ludilo na AERO mislim da niko nije mogao pretpostaviti, kao i još neke druge pojedinačne slučajeve.

Ali sve to tako nabrojano ne znači ništa, mene zanima da li je neko uhvatio to sve i makar većinu toga i koliko je uspeo da zaradi godišnje?

@Brle,

5-10% dividenda nije loša ako ne deluje razrajuće na cenu akcije kao što je to sličaj kod NISa, verujem i drugih.

Postoji li negde spisak firmi sa procentima dividende na Belexu, jer taj, inače najvažniji podatak, u kretenskom pregledu akcija na Belex sajtu se uopšte ne navodi?!

Ili taj podatak nije ni moguće navesti jer naše firme dele dividendu kako im se ćefne??
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75

Broj poruka : 480
Datum upisa : 03.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 18:38

Molim kolege, pogotovu NOVE, da pročitaju podforum EDUKACIJA kako bi naučili neke osnove trgovanja na berzi i imali šanse da zarade nešto.

Znam da je to za njih bla,bla,bla... kako sami kažu, ali bi pomoglo i njima i ostalim članovima foruma.

Hvala. sesir

Big Brle
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 19:09

Debil, otkuda ti ideja da isplata dividende deluje razarajuce na cenu akcija NIIS-a ????  Ti si tu nešto gadno pobrkao, na cenu trenutno deluju slabi ovogodišnji rezultati i dosta sumorna perspektiva za 2021 god.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 20:20

Polako samo, Boban hvala na savetu ali se izgleda u startu ne razumemo.

Svi u Srbiji govore da se na berzi trguje, sa čim se ja uopšte ne slažem, ja smatram da se na berzi investira.

SAMO na jadnom Lelexu se trguje, svesrdno potpomognuto od strane lopovč. pardon brokera.

Što se tiče edukacije, edukovan sam i previše, sigurno više od većine ovde, ali priznajem da nisam edukovan za Lelex jer to i nije berza nego cirkus u umiranju.

I zanimljivo da NIKO od vas nije napisao koliki mu je CAGR za poslednjih recimo 5 godina?!

Pa o čemu mi pričamo?? O tome kako na Lelexu za*ebati nekoga kome trebaju pare da uđeš u njegovu akciju, pa onda je brže-bolje je prodati čim skoči par procenata (od čega ti broker uzme masni deo) da bi u kafani pričao kako si "trejder"?!

Ako se vi slažete da je to berza, onda sam ja gadno pogrešio što sam uopšte ulazio u to kolo :(

p.s. Brle jel tebi normalno da akcija firme za 5 godina opadne NA POLOVINU svoje vrednosti (obaška što je po rečima direktora za to vreme trebala vredeti 50 evra!)?! Ako je to normalno ja vam se divim...

Znam puno akcija koje su za to vreme uvišestručile svoju vrednost...nekako smatram da je to normalno, možda grešim

Što se tiče NISa konkretno, Covid je samo ubrzao smrt te i sličnih akcija ali ona bi se desila i bez toga.
Nazad na vrh Ići dole
Big Brle
Our family
Our  family

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 22:10

Šta si se uhvatio NIsa, on je trevutno jeftiniji nego što su ga Rusi platili, dali je to realno,nije, u celom svetu su naftne kompanije u bunaru a mnoge ce i bankrotirati. Trenutno veliki dave male, kada se to izbistri doci ce sve na svoje. NIIS je skoro monopolista i male su šanse da ce propasti, trenutno ga ne kupujem a što imam ne prodajem.
Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/16/2020, 23:36

@Big Brle ::
NIs je trenutno jeftiniji nego što su ga Rusi platili

Ovo je jedna od "mantri" Lelexa i rečenica koje je mnoge, a i mene, odvele u teške gubitke...

Otkud ideja da je to što su Rusi platili nekakva "referenca" pa sve merimo u odnosu na to?? U stilu "oni su najpametniji", a i mi "nismo loši"...

Rusi jesu pokvareni, jesu ....(da ne psujem), ali to što su tada platili je bilo PREVIŠE za taj leš i svaka im čast što su toliko i platili i investirali.

Da su znali šta će se deseti samo par godina kasnije trebalo je da nas ucene i ponude nam 1 dolar za ceo taj krš, a mi da ih ljubimo u du*e ako i na to pristanu.

Prodaja NISa je jedna od veoma retkih stvari (možda jedina) koju je srpska vlast dobro uradila, ali to ne znači da su Rusi tu dobro prošli. Rusi su preplatili, šak strahovito preplatili imajući u vidu obim kasnijih investicija.

Prema tome, valuacija akcija NISa prema nivou koji su Rusi platili je teška zabluda, jer akcija realno vredi daleko manje od toga.
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75

Broj poruka : 480
Datum upisa : 03.01.2014

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/17/2020, 00:10

@Debil ::
@Big Brle ::
NIs je trenutno jeftiniji nego što su ga Rusi platili

Ovo je jedna od "mantri" Lelexa i rečenica koje je mnoge, a i mene, odvele u teške gubitke...

Prema tome, valuacija akcija NISa prema nivou koji su Rusi platili je teška zabluda, jer akcija realno vredi daleko manje od toga.
Koliko onda po tebi vredi akcija Nisa ? Argumentuj svoju tvrdnju, kako dolaziš do  "realne vrednosti" . Ovo mi liči na lovačku priču.

Debil
Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/17/2020, 00:37

To pitanje nema fiksni odgovor jer je on strogo individualan.

Za mene na primer ta akcija ne vredi ništa jer mi je van pameti da kupujem firme u umirućem sektoru.

Ali sasvim sigurno će neki "trejder" ovaj dip shvatiti kao "šansu da uđe", pa čim se malo oporavi da sa "zaradom" od 1 ili 2 % (pod znacima navoda jer je to smejuruja a ne zarada) da je proda i da se tripuje da je "dobar trejder".

Nekada je možda u tome i uspeo i hranio svoj smešni ego, ali po meni ovaj put to neće moći jer je trend nizbrdo toliko snažan da će mu oči pobeleti od čekanja.

Ali čak i da uspe i sada to ne menja suštinu, meni je to toliko jadno ponašanje da ne mogu sebi da oprostim što sam u tom blatu bilo šta i pokušavao.
Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP

Broj poruka : 329
Datum upisa : 28.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/17/2020, 12:41

Edukacija  i  matematika  je  cudo , ko to nije  savladao imace  teske  gubitke

boban75 likes this post

Nazad na vrh Ići dole
Debil
Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/17/2020, 13:38

Potpuno sam ubeđen da ne postoji edukacija koje bi obezbedila uspeh na Lelexu

Razlog je jasan, to i nije berza nego močvara u kome je jedini cilj za*ebati drugoga, a normalan čovek se u tome ne može snaći.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
Member
Member
marjanovicgane

Broj poruka : 363
Datum upisa : 10.09.2018

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitime9/17/2020, 14:44

Mislim da grešite u pogledu naftaša..... Ja sam taj sektor još pre korona krize svrstao u treći kvadrat (krava muzara) na BCG matrici.... Slažem se da nema potencijal rasta i da je u povlačenju ali mislim da će tu moći da se muzu profiti jom najmanje 100 godina.... minimum.  kafa

Malo edukacije ne može da škodi.

https://www.youtube.com/watch?v=TphPXMIki7M

PS:

Neko pomenu matematiku ???? Nema mesta na berzi za matematiku.... Ako uronite u matematiku mislim da ćete imati samo štetu.  kafa

s.nikolić likes this post

Nazad na vrh Ići dole
mili61
VIP
VIP

Broj poruka : 329
Datum upisa : 28.01.2013

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitimeJuče u 11:56

Ako hoces  da uradis  analizu za jednu firmu potrebna ti je  matematika

Beli Mag
Beli Mag
Sneki

Broj poruka : 5351
Datum upisa : 21.05.2007

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitimeJuče u 21:34

Sve same gluposti. Naravno da je moglo, i jeste se moglo lepo zaraditi.
Pod uslovom da se sedelo za kompom i to satima i satima, kopajući po tadašnjem bepex.
Ko je slušao savete sa zlog Ekonomy, taj se nije usrećio.
Ja san tada kopala po belexu, i po 12 sati, vid mi je oslabi za jednu dioptriju od toga, ali sam iskopala na pr. Stari Grad, kupovanje na 2-2,3k  a prodalo se po 15,x k - zbog te akcije sam čak ibanovana sa pomenutog foruma jer "širim lažine vesti"?!
Ko je ušao u Hemofarm (ja nisam) isto je lepo zaradi, Metalac, Impol, Tehnogas, pa i Dunav os. - to se iz aviona videlo da će biti zarade, poslednji primer je bio Telefonkabel, sa 1,2 i kasnije po 2k da bi se prodavalo po 9k ili čak (ako dobro pamtim) i po 16k (?) itd... itd...

Ali, činjenica je: neki nisu imali ni sreće niti su se posvetili berzi.... žao mi je!
Posebno loše su prolazili nesrećnici (ili lenštine) koje su čekale da im neko "javi" šta da kupe ili su "iz kafanskih priča" donosili zakljućke!

E, pa baš mi ih i nije toliko žao, SAMI SU KRIVI!

A ako neko sam sebi da nik na forumu koji ga karakteriše kao "debila" - šta reči, a ne zaplakati?
titanik

Still learning
Still learning
Debil

PočaljiNaslov: Re: Naftna Industrija - NIIS 12. DEO   Naftna Industrija  - NIIS 12. DEO - Page 11 Icon_minitimeDanas u 00:03

Što se mene tiče sam sam sebi dao taj nick jer sam besan na sebe što nisam ranije izašao iz močvare zvane Belex, i javno sam priznao da tu nisam ništa zaradio. Ne znam šta je loše u iskrenosti?

Ne kažem da (jaaako davno) nije bilo moguće zaraditi na Belexu, samo ja nisam imao te mogućnosti/sposobnosti, kao ni veliki broj drugih ljudi: Nisam imao nikakvog prijatelja, insajdera i slično, nikog, takođe kao ni mnogi drugi. Razlika je samo u tome što ja to javno priznajem a drugi ne ali to ne menja suštinu.

Na primer, lično poznajem čoveka koji 2007. uložio 200k EUR, pola u AIKB, pola u AGBN...Koliko se sećam a to možete i sami sračunati, od te sume nije mu ostalo ni 10%.

Dalje, sasvim dobro se sećam da je JEDNA AKCIJA DNOS bila nepunih 300EUR, a koliko je danas??

O NISU da ne pričamo više, sve smo rekli, direktor obeća da će 2020. akcija vredeti 5000 din, a ona vredi skro 10 puta manje...

I tako dalje, puno takvih primera ima, ali ono što je najbitnije i važi za sve, za tih recimo 12-15 godina na bilo kojoj normalnoj berzi svaki normalan čovek umesto strašnih gubitala na Lelexu, mogao je sasvim lako i legalno da uveća svoj kapital čak dvocifren broj puta!

Sada je to skoro nemoguće igde na svetu i zato ne mogu sebi da oprostim što sam te zlatne godine svetskog rasta potrošio u blatu zvanom Belex, umesto da sam, kao i celo čovečanstvo, svoj teško stečeni kapital stavio da se oplođava na nekom, bilo kom, normalnom mestu.
Nazad na vrh Ići dole

Naftna Industrija - NIIS 12. DEO
Nazad na vrh 
Strana 11 od 11Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: