BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 PD Zaječar a.d - PDZA

Ići dole 
+12
starter
MarkoJTD
Maca
Kobe Bryant
Popaj
Boranija
boxxi
Dragot
Bond
Paja011
Trade Now
Zeljko321
16 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime9/15/2014, 19:24

Tržišna kapitalizacija218.246.500
EPS608,89
P/E7,06
P/B0,28
ROE3,91
Nekoliko zadnjih dana solidni prometi, pre toga mrtvilo par godina.
Vecinski vlasnik Agromarket sa 70 i nesto %. Da li neko ima informacije o ovome
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/1/2014, 19:16

Bila je najava ponude za preuzimanje u roku od 15 dana od dana obaveštenja. Kao da se žurilo većinskom pa je dao ponudu posle 10 dana.

U svakom slučaju mršava ponuda za preuzimanje od 5000 dinara po akciji.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/1/2014, 19:45

Pa ostalo je nekih 6000 akcija u rukama radnika, dva kastodija i zbirni racun BDD-a Mv inv.(kod koga se inace deponuju hartije) oko 10%, pa zuri ne bi li se docepao 90%. Samo ne znam kako ce na kraj sa AF-om koji ima oko 2% i ostalima koji su se do sada nakupovali. A ponuda traje 20 dana
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/1/2014, 20:25

Zašto li je većinski dao ponudu i zašto je počela trgovina nikad trgovanim akcijama. Pa verovatno što mora da se zadužuje(većinski ima zalogu na FITO), recimo možda da bude raspolaganje imovinom velike vrednosti. U slučaju da je tako onda je bolje za većinskog da u tome prođe jeftinije davanjem ponude za preuzimanje u jednom ili više krugova.
Neverujem da će doći preko 90% (čak i da dođe biće zadnja najboja ponuda) jer opet pretpostavljam da će tržišna cena biti veća od ponude za preuzimanje.

Redno bi bilo da ispratimo većinskog sa najmanje knjigovodstvenom cenom pa da se onda lepo pozdravimo i da svi budu zadovoljni.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/1/2014, 20:48

Ponuda za preuzimanje od 1/3 knjigovodstvene  je zaista smesna, ali ce preostali radnici verovatno pozuriti da unovce akcije sa kojima do skoro nisu ni znali sta ce, osim ako trziste ne reaguje. A to cemo videti  u sledeca dva tri dana. koliko sam video vecinski je 2008 od AF-a kupio akcije po nekih 80-tak eura. Slazem se da bi bio red da vecinski ode posteno, sa knjigovodstvenom sesir
Nazad na vrh Ići dole
Paja011
Just looking
Just looking
Paja011


Broj poruka : 14
Points : 42
Datum upisa : 18.12.2011

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 16:08

Da li mozete da stavite najnovije promene na ovoj hartiji?

HVALA PUNO!
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 18:06

Neverujem da je gospodin Bond snimio početno stanje pa tako i da hoće ne može izbaciti promene.

Gospodin Bond češće izbacuje promene kod onih hartija koje ima u portfelju a znatno slabije one koje ne poseduje ili ima negativan stav.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 19:32

Mislim da ovde promene i ne trebaju. Nekoliko investitora konstantno kupuje i po nekom mom racunu, cak i ako se iza zbirnih i kastodi racuna nalaze lica( ne mogu reci povezana) koja ce deponovati hartiju, sa danasnjom trgovinom vecinski nece moci da pređe prag od 90%, tako da će ovde biti još dešavanja
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13869
Localisation : Novi Sad
Points : 52035
Datum upisa : 03.06.2009

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 20:19

Paja011 ::
Da li mozete da stavite najnovije promene na ovoj hartiji?

HVALA PUNO!

Snimio sam današnji fajl pa ćemo pratiti promene u narednom periodu.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13869
Localisation : Novi Sad
Points : 52035
Datum upisa : 03.06.2009

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 20:28

Zeljko321 ::
Mislim da ovde promene i ne trebaju. Nekoliko investitora konstantno kupuje i po nekom mom racunu, cak i ako se iza zbirnih i kastodi racuna nalaze lica( ne mogu reci povezana) koja ce deponovati hartiju, sa danasnjom trgovinom vecinski nece moci da pređe prag od 90%, tako da će ovde biti još dešavanja

Nisam pratio, ali sam ubeđen da se kupci iz proteklog perioda nalaze u prvih 13 mesta.  sesir
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP
Dragot


Broj poruka : 655
Points : 2873
Datum upisa : 16.10.2010

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 20:31

Zeljko321 ::
Mislim da ovde promene i ne trebaju. Nekoliko investitora konstantno kupuje i po nekom mom racunu, cak i ako se iza zbirnih i kastodi racuna nalaze lica( ne mogu reci povezana) koja ce deponovati hartiju, sa danasnjom trgovinom vecinski nece moci da pređe prag od 90%, tako da će ovde biti još dešavanja
Na RVNC Matijević ponudom nije prešao 90%, a ništa se ne dešava. Mrtvo more. Nekoliko poznatih kupaca poseduje oko 13% akcija, a Matijević ne trza. Na nekim akcijama čak i kada pređe 90%, većinski proda deo paketa i ostane ispod 90%. Ima to svoga smisla. Nema obavezu otkupa kako to predviđa Zakon o PD.  Agromarket je dobro prodao akcije ZPKG tako da se pitam ima li smisla uopšte razmatrati mogućnost raspolaganja imovinom velike vrednosti na PDZA. Velikog kuhanja je bilo i na BDBP, a evo danima cena pada. Obazrivost nije na odmet.
Nazad na vrh Ići dole
Dragot
VIP
VIP
Dragot


Broj poruka : 655
Points : 2873
Datum upisa : 16.10.2010

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 20:37

Pratim ovu akciju duže vreme i mogu reći da su među prvih 10 u zadnjih mesec dana, nama već poznata imena. Menja se samo broj akcija koji poseduju.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/14/2014, 20:55

Svakako, obazrivosti nikad dosta, ali ima jedna začkoljica ovde, AF kada prodaje to uglavnom nije na cenama mnogo ispod knjigovodstvene (svakako je pitanje da li çe uopste i prodavati, tu se ogradjujem), a i vecinskom je bilo sasvim dobro i pre ponude za preuzimanje jer, koliko sam primetio, dobit je uvek ostajala nerasporedjena (po starom dobrom obicaju). Nije mi jasno, po toj logici, zasto bi uopste i ulazio u preuzimanje ako se nesto ne krije iza toga. Pa na ZPKG je lepo zaradio na racun malih akcionara.
Malo mi je i degutantno da jos nesto komentarisem jer moze liciti na pumpu, a to mi svakako nije namera niti za to imam razloga. U svakom slucaju ispraticemo rasplet i naucicemo nesto, makar ja. sesir
Nazad na vrh Ići dole
boxxi
VIP
VIP



Broj poruka : 69
Points : 329
Datum upisa : 23.11.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/15/2014, 01:22

Sto se tice praga od 90% vecinski nema nikakve sanse da ga dostigne,cak i ako mu akcije proda  M%V , sto bi bilo apsolutno van pameti.  Traznja je ovde velika i bice jos dosta uzbudjenja.
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13869
Localisation : Novi Sad
Points : 52035
Datum upisa : 03.06.2009

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/17/2014, 19:26

Promene: 14.10. - 17.10.2014. (T-3) ili 09.10. - 14.10.2014.

PD Zaječar a.d - PDZA 11uxki1
Nazad na vrh Ići dole
Bond
Moderator
Bond


Broj poruka : 13869
Localisation : Novi Sad
Points : 52035
Datum upisa : 03.06.2009

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/20/2014, 18:44

Promene: 17.10. - 20.10.2014. (T-3) ili 14.10. - 15.10.2014.


PD Zaječar a.d - PDZA 23h36mr
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/24/2014, 17:35

Većinski došao na 83,17%, ostalo samo 126 akcionara. Očigledno da je imao pomagače(povezana lica) koji su mu pomogli da dođe jeftino do akcija.
Ostaće zanimljivo nadalje do kraja.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 08:15

Kao sto sam i mislio , akcije sa zbirnog racuna M&V-a su deponovane u celosti i nekih 8% radnickih akcija, ali to nije bilo dovoljno za obavezujucu ponudu, ovo sto je preostalo morace vise da plati
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 10:56

Malo preciznije. Agromarket je imao 70.78 a sada ima 83.17. Povećao se za 12.39%. Od toga je mu je zbirni M&V račun(povezana lica) deponovao 5,36%. Ostatak od 7% su većim delom deponovali radnici a manjim delom su osobe koje su kapitalizovale dobitak, a manji deo su skratili poziciju.

Ne znam šta si mislio pod to nije dovoljno za obavezujuću ponudu.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2181
Points : 6044
Datum upisa : 25.07.2010

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 11:13

[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Popaj
VIP
VIP
Popaj


Broj poruka : 1166
Localisation : Srbija
Points : 3037
Datum upisa : 12.09.2007

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 13:10

Trade Now ::
Malo preciznije. Agromarket je imao 70.78 a sada ima 83.17. Povećao se za 12.39%. 
.....
Ne znam šta si mislio pod to nije dovoljno za obavezujuću ponudu.
Pa verovatno je mislio na to da nije uspeo da predje prag od 90%, pa ne moze da prisilno pokupuje ostatak akcija (obavezujuca ponuda).
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 13:46

Kada pređe 90% nije obavezan da vrši prinudan otkup akcija.

Boranija je lepo servirao mesto gde se nalazi odgovor i priznajem nisam znao detalje.

Лице које је на основу понуде за преузимање стекло 75% или више акција с правом гласа, обавезно је да објави понуду за преузимање када:
- након понуде за преузимање стекне најмање додатних 5% акција с правом гласа циљног друштва;
- у току 18 узастопних месеци стекне најмање 3% додатних акција с правом гласа истог циљног друштва.
Понуђена цена у понуди за преузимање из ст. 3. и 4. овог члана не може бити нижа од највише цене по којој је понуђач или лице које с њим заједно делује, стекло акције с правом гласа.
Обавештење из ст. 1. и 2. овог члана мора садржати податке из члана 20. став 1. тач. 1), 2) и 3) овог закона, као и изјаву понуђача да ће у законом прописаном року објавити понуду за преузимање.
Обавеза обавештавања из ст. 1. и 2. овог члана на одговарајући начин примењује се увек кад за понуђача настане обавеза објављивања понуде за преузимање.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2181
Points : 6044
Datum upisa : 25.07.2010

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 16:07

Nisi dobro razumeo o čemu se radi.

Kad večinski predje 90% onda može da da ponudu za PRINUDNI otkup akcija (što u principu svaki večinski u Srbiji uradi), ali i bilo koji od preostalih akcionara može da ZAHTEVA da večinski otkupi njegove akcije po poslednjoj ceni po kojoj je večinski stekao (poslednji put) akcije.

Zakonu o privrednim društvima Republike Srbije члан 515.
[You must be registered and logged in to see this link.]

A ovo što će uslediti još jedna (?) ponuda (neobavezujuća za male akcionare) ne menja mnogo na činjenici da večinski nije prešao 90%, a to je ono najbitnije....
Nova ponuda će uslediti samo AKO:
- након понуде за преузимање стекне најмање додатних 5% акција с правом гласа циљног друштва;
- у току 18 узастопних месеци стекне најмање 3% додатних акција с правом гласа истог циљног друштва.

P.S: tragedija je da malo članova foruma čita zakone i upoznaje se sa svojim pravima, jer je najlakše posle optužiti državu za posledice svog neznanja i nezainteresovanosti!!!
Zato savetujem svima da pogledaјu ovde:
[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 17:58

Neznam šta nisam dobro razumeo?
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2181
Points : 6044
Datum upisa : 25.07.2010

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 18:02

Popaj ::
Trade Now ::
Malo preciznije. Agromarket je imao 70.78 a sada ima 83.17. Povećao se za 12.39%. 
.....
Ne znam šta si mislio pod to nije dovoljno za obavezujuću ponudu.
Pa verovatno je mislio na to da nije uspeo da predje prag od 90%, pa ne moze da prisilno pokupuje ostatak akcija (obavezujuca ponuda).

Večinski ovo radi sa namerom da istera prisilnim otkupom male akcionare. Ako stigne do 90% sigurno će ići na prinudni otkup.
Večinski može i iz čista mira da da novu ponudu sa većom cenom...

P.S. Ne znam - odvojeno....

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 18:12

Da , upravo sam mislio na prinudni otkup u slucaju prelaska praga od 90%.

p.s. Boranija:
Večinski može i iz čista mira da da novu ponudu sa većom cenom...

Ovde nisam bas u potpunosti siguran, ali mislim da je u tom slucaju vecinski duzan i za prethodno preuzete akcije da plati razliku u ceni izmedju prethodne i poboljsane ponude.
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2181
Points : 6044
Datum upisa : 25.07.2010

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 18:28

Da, deluje logično to što si napisao. Nisam našao takvu odredbu u zakonu, što ne znači da je nema...
Pretpstavljam da po isteku nekog roka (godinu ili 2) nije obavezan na to, ali kao što rekoh iako je logično, nisam pronašao član zakona koji to propisuje.
Ako ga nadješ, javi....

Čini se da MV nije dao dobar savet svom klijentu. Bolje im je bilo da akcije MV-a nisu sad prodali, e da bi po okončanju ponude od njih kupili tih 5,x% po nešto večoj ceni i bili u prilici da daju novu ponudu.... Tako ja bar razmišljam.

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 18:43

Boranija,

neznam da li smo se dobro razumeli.

Moje pitanje je bilo sledeće: Ne znam šta si mislio pod to nije dovoljno za obavezujuću ponudu?

Kad pređe 90% većinski ne mora da vrši prinudan otkup akcija. U ovom slučaju većinski bi jedva dočekao da to i uradi.
Dakle termin obavezujuća ponuda nije isto što i prinudan otkup akcija.

Pošto je Zeljko 321 upotrebio termin obavezujuća ponuda to me je zbunilo pa sam uz pomoć tvog linka našao i citirao šta se dešava kad se pređe prag od 75%.
Лице које је на основу понуде за преузимање стекло 75% или више акција с правом гласа, обавезно је да објави понуду за преузимање када:
- након понуде за преузимање стекне најмање додатних 5% акција с правом гласа циљног друштва;
- у току 18 узастопних месеци стекне најмање 3% додатних акција с правом гласа истог циљног друштва.

Pošto većinski nije stekao dodatnih 5% ili 3% u toku 18 uzastopnih meseci onda je sasvim logićno da se konstatuje da većinski nije obavezan da da obavezujuću ponudu a to je upravo ono što je napisao Zeljko 321.
Prvobitno sam pomislio da je iz tog razloga tako napisao, međutim kasnije Zeljko 321 je sam rekao na šta je mislio ali je se pogrešno izrazio mešajući pojmove.


Nadam se da sam objasnio.

Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 18:56

Zeljko321 ::


Ovde nisam bas u potpunosti siguran, ali mislim da je u tom slucaju vecinski duzan i za prethodno preuzete akcije da plati razliku u ceni izmedju prethodne i poboljsane ponude.
Mogu da se kladim u pivo da nije tačna sledeća izjava pa citiram:

vecinski duzan i za prethodno preuzete akcije da plati razliku u ceni izmedju prethodne i poboljsane ponude.

Ako i dalje sumnjaš povećavam ulog na 5 piva.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 19:33

cl. 22 Zakona o preuzimanju akcionarskih drustava:

Ako ponunač ili lice koje s njim deluje zajednički u roku od jedne godine od dana zatvaranja ponude za preuzimanje, stekne akcije s pravom glasa ciljnog društva koje su bile predmet ponude, po ceni koja je viša od cene iz ponude, obavezan je da akcionarima koji su prihvatili ponudu za preuzimanje isplati razliku u ceni u roku od sedam dana od dana sticanja.
Nazad na vrh Ići dole
Zeljko321
VIP
VIP
Zeljko321


Broj poruka : 497
Points : 1462
Datum upisa : 19.01.2013

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 21:36

Trade Now ::
Boranija,

neznam da li smo se dobro razumeli.

Moje pitanje je bilo sledeće: Ne znam šta si mislio pod to nije dovoljno za obavezujuću ponudu?

Kad pređe 90% većinski ne mora da vrši prinudan otkup akcija. U ovom slučaju većinski bi jedva dočekao da to i uradi.
Dakle termin obavezujuća ponuda nije isto što i prinudan otkup akcija.

Pošto je Zeljko 321 upotrebio termin obavezujuća ponuda to me je zbunilo pa sam uz pomoć tvog linka našao i citirao šta se dešava kad se pređe prag od 75%.
Лице које је на основу понуде за преузимање стекло 75% или више акција с правом гласа, обавезно је да објави понуду за преузимање када:
- након понуде за преузимање стекне најмање додатних 5% акција с правом гласа циљног друштва;
- у току 18 узастопних месеци стекне најмање 3% додатних акција с правом гласа истог циљног друштва.

Pošto većinski nije stekao dodatnih 5% ili 3% u toku 18 uzastopnih meseci onda je sasvim logićno da se konstatuje da većinski nije obavezan da da obavezujuću ponudu a to je upravo ono što je napisao Zeljko 321.
Prvobitno sam pomislio da je iz tog razloga tako napisao, međutim kasnije Zeljko 321 je sam rekao na šta je mislio ali je se pogrešno izrazio mešajući pojmove.


Nadam se da sam objasnio.

Zahvaljujem sto si mi skrenuo paznju na upotrebu termina. Tacno , ne postoji termin obavezujuca ponuda, Zakon prepoznaje termine ponude za preuzimanje, koja je dobrovoljna, a moze biti uslovna i bezuslovna, i prinudnog otkupa. Nekako , da bih skratio post, upotrebio sam  taj termin koji je stvorio zabunu, jer u slucaju, kada pri ponudi za preuzimanje, ponudjac predje prag od 90%, na neki nacin neobavezujuca ponuda prelazi u obavezujucu (prinudni otkup).Tada ponudjac ima pravo, ali ne i obavezu, da udje u prinudni otkup preostalih akcija. Ako to svoje pravo ne iskoristi u roku koji je Zakon o privrednim drustvima predvideo, preostali akcionari mogu da zatraze otkup svojih akcija, ali u tom slucaju imaju pravo na cenu koja je u skladu sa pravima nesaglasnih akcionara. Treba razlikovati slucaj kada vecinski vlasnik u toku ponude za preuzimanje predje prag od 90% i kada taj prag predje kupovinom akcija na berzi ili se utvrdi (na osnovi prijave Komisiji za HOV ili ako to utvrdi sama komisija sto je manje verovatan slucaj) da zajedno sa povezanim licima prelazi prag od 90%, kada preostali akcionari takodje imaju pravo da zatraze otkup svojih akcija, ali se cena (vrednost) akcija utvrdjuje na drugi nacin i kada manjinski akcionar moze, u slucaju da nije zadovoljan odredjenom cenom, da zatrazi utvrdjivanje cene u vanparnicnom postupku.
Izvinjavam se sto sam uneo malu zabunu, ali je svakako interesantna tema.
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2995
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5563
Datum upisa : 22.05.2007

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 22:01

Trade Now ::
Zeljko321 ::


Ovde nisam bas u potpunosti siguran, ali mislim da je u tom slucaju vecinski duzan i za prethodno preuzete akcije da plati razliku u ceni izmedju prethodne i poboljsane ponude.
Mogu da se kladim u pivo da nije tačna sledeća izjava pa citiram:

vecinski duzan i za prethodno preuzete akcije da plati razliku u ceni izmedju prethodne i poboljsane ponude.

Ako i dalje sumnjaš povećavam ulog na 5 piva.

Vidim ovde se rasplamsala diskusija, što mi je drago.
Ko ne pita neće nikada ni saznati!
Zato podrška za kolegu Trade Now i samo napred!

Svi zakoni su na KzHOV i oni su uvek najmerodavniji, vidim da je na sajtu Ilirike predlog zakona prikazan kao važeći, što je loše...
Evo ovde lik na sve zakone koji su relevantni:
[You must be registered and logged in to see this link.]

P.S. Pridružio bih se na ta piva (5 kom) armo pa ako može i ako ste iz BG i ja bih da popijem jedno!
piju

Dogovor kuću gradi!

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2995
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5563
Datum upisa : 22.05.2007

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 23:00

Ovo oko piva, je za kolegu Trade Now koji je izgubio opkladu, tj. nije bio u pravu...
Pa ako se seti i mene da zovne na pivo, seti se....

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Trade Now
VIP
VIP
Trade Now


Broj poruka : 404
Points : 1837
Datum upisa : 13.04.2014

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/25/2014, 23:12

Zeljko 321, ako nemaš ništa protiv ja sam za da se Kobe Bryant priključi na pivo uz ćaskanje.
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1861
Godina : 47
Localisation : Sombor
Points : 5149
Datum upisa : 28.05.2007

PD Zaječar a.d - PDZA Empty
PočaljiNaslov: Re: PD Zaječar a.d - PDZA   PD Zaječar a.d - PDZA Icon_minitime10/26/2014, 01:53

Konačno !!! 99
Ovo podseća na nekadašnji duh ovog foruma, kada se šalilo, uvažavalo tudje mišljenje, tolerisao i neko ko ne deli mišljenje večine - ehhh... to su bili dani!
Bilo je i šale i druženja, bez da se neko ljuti - drago mi je ako se taj duh vratio na forum!
farao

Ako obznanite gde se "pije to pivo" možda navrati još po neko s foruma, što bi bilo divno!
Možda i ja navratim.... cyclops

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
 
PD Zaječar a.d - PDZA
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Akcije fun club-
Skoči na: