BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Mini Hidroelektrane u Srbiji

Ići dole 
+18
Friz
MORNAR
Poštar
Sneki
Cicija
MHE kila(H)WATacina
Momir
Fmember
Matthew Greenburgh
Kobe Bryant
crazy_nasta
Limited011
Maca
Bojjan
Taliano
Fast
philips1
Ars Vivendi
22 posters
Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
AutorPoruka
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2776
Points : 7917
Datum upisa : 21.01.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime2/19/2013, 15:41

Ministarstvo energetike objavilo je javni poziv za izgradnju malih hidroelektrana na 317 lokacija u Srbiji u koje je moguće uložiti od 120 do 200 miliona evra

"Ovo je prvi put da Vlada Srbije na tako javan i transparentan način poziva investitore da ulažu u obnovljive izvore energije", rekla je ona i dodala da u Srbiji mora da se prekine praksa dogovora sa investitorima u obnovljive izvore energije "u četiri oka".

Javni poziv za izgradnju malih HE će trajati 45 dana, do 5. aprila, posle čega će resorno ministarstvo sa zainteresovanim investitorima i predstavnicima lokalne samouprave sklopiti trojni memorandum o razumevanju za izgradnju tih objekata, rekla je Mihajlović,

"Planirano je da te hidroelektrane do 2015. godine, a najkasnije do 2016. počnu da rade i da godišnje proizvedu oko 400 gigavat-časova električne energije", precizirala je Mihajlović.

Ukupan kapacitet tih hidroelektrana, koje će biti izgradjene u 17 opština u Srbiji je oko 110 megavata, navela je ministarka i dodala da su u okviru ovog javnog poziva izabrane samo najsigurnije lokacije u Srbiji i da je u nekim opštinama, kao što je na primer Tutin moguće izgraditi male HE na 54 lokacije, a u Kraljevu na oko 23 mesta.

Ona je rekla da je ovo samo prvi i da će biti još javnih poziva za izgradnju mini hidrocentrala u Srbiji, jer je od ukupno 950 lokacija na kojima je moguće izgraditi ta energetska postrojenja do sada pušteno u rad samo 19 hidroelektrana.

Svi zainteresovani da ulažu u izgradnju malih hidroelektrana u okviru prvog javnog poziva, imaće rok od šest meseci da se izjasne o tom ulaganju.

"Za objekte snage do jednog megavata biće izdavane saglasnosti, a za objekte kapaciteta većeg od jednog megavata energetske dozvole", rekla je ministarka i dodala da je procena da je za izgradnju jednog megavata malih HE potrebno od milion do dva miliona evra.

Poziv je objavljen u dnevnim listovima "Politika", "Danas" i "Fajnenšal tajms".

Mihajlović je najavila da će uz taj javni poziv i otvaranje tekozvane "kancelarije za brze odgovore" investitorima, Srbija uspeti da do 2020. dostigne cilj od 27 odsto proizvodnje struje iz obnovljivih izvora energije.

"Ta posebna kancelarija pri Ministarstvu energetike, koja će zainteresovanim investitorima davati odgovore, informacije i dozvole za ulaganja u obnovljive izvore energije, biće otvorena do leta", rekla je Mihajlović i najavila da će broj potrebnih dozvola biti smanjen sa 27 na pet.

"Sve to će, uključujući i Nacionalni akcioni plan za obnovljive izvore energije, koji je pripremljen, omogućiti brža i efikasnija ulaganja, kako investitori ne bi morali da, kao do sada, na ulaganja čekaju oko dve godine", poručila je Mihajlović.

Ministarka je najavila i da će investitorima, koji ne budu ispunili svoje obaveze i ulaganja u planiranom roku, biti oduzete energetske dozvole i date drugim "ozbiljnim" investitorima, koji su u stanju da realizuju investiciju.

U Srbiji inače, prema novoj uredbi o podsticajnim tarifama za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije, za male hidroelektrane su predvidjene podsticajne mere od 7,38 do 13,72 evrocenta po kilovat-času.

Vreme trajanja podsticajnih tarifa je 12 godina, a iznosi tarifa će se jednom godišnje uskladjivati sa iznosom inflacije u evrozoni.

"Izgradnja bilo kog energetskog objekta, pa i hidroelektrana Brodarevo 1 i 2 na Limu, neće se graditi, ako bilo koja država učesnica u projektu to ne bude dozvoljavala", rekla je Zorana Mihajlović.

"Ministarstvo energetike Srbije završilo je studiju procene uticaja tih objekata na životnu sredinu, koja je pokazala da nema štetnog uticaja na ekologiju", rekla je Mihajlović na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Ona je dodala da je ta studija poslata nadležnim ministarstvima u Crnoj Gori, istakavši da Srbija nema ništa protiv razgovora i saradjuje sa drugim zemljama učesnicama u tom projektu.

Planirano je da se dve hidroelektrane na Limu kod Prijepolja grade u saradnji sa kanadskom kompanijom REV i da se u njihovu izgradnju uloži oko 145 miliona evra. Ti projekti su, medjutim, naišli na protivljenja dela meštana i ekoloških nevladinih organizacija iz Srbije i Crne Gore, iako je studijom o proceni uticaja gradnje tih hidroelektrana na životnu sredinu, utvrdjeno da "režim prirodnog toka reke Lim na teritoriji Crne Gore neće biti ugrožen izgradnjom hidroelektrana Brodarevo 1 i Brodarevo 2."


_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
philips1
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 946
Datum upisa : 12.04.2012

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime2/19/2013, 18:44

Poziv Ministarstva:
http://www.merz.gov.rs/cir/mhe

a Energoprojekt nudi svoje usluge
http://www.minihidroelektrane.com/srb/main/home/home.php
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2776
Points : 7917
Datum upisa : 21.01.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 13:30

Na javni poziv Ministarstva energetike, za gradnju mini hidroelektrana na 47 lokacija, konkurisao je 331 potencijalni investitor.

http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest657502.html

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 15:04

Da, da ... Cirkusijada. Kriterijumi - procena komisije ... kontakt osobe koje su pale sa Marsa... i ostali budalastine ... Opet politicki podobni u igri. Sramota. Zali truda i vremena oko pripreme dokumentacije ...

EDIT:
Ako ovaj post ne dopuniš konkretnim
dokazima, biće obrisan a tebi sledi opomena!
Admin
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 16:15

Fast, u potpunosti se slažem! Verovatno je najsmešnije to što država neobezbeđuje ali baš NIŠTA.Podaci u dokumentaciji su laički obrađivani+netačni.Kontakt osobe su ljudi iz naroda a o MHE su čuli ponešto iz sredstava javnog informisanja.

Verovatno je najžalosniji lokal(opština).Pored toga što u većini slučajeva nisu mogli da obezbede osobu koja bi pokazala gde je to,često nisu ni znali lokacije,položaje dalekovoda,a o vlasničkoj strukturi predmetne lokacije da i ne govorim to nije znao niko....kad vide da nešto treba uraditi-uhvate šturu itd.Doduše svi su pitali koliki je tu njihov(opštinski) deo...u procentima-mada nigde u nijednom zakonu to ne piše.Valjda misle,daće investitori-valja se!!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 16:34

Fast ::
Da, da ... Cirkusijada. Kriterijumi - procena komisije ... kontakt osobe koje su pale sa Marsa... i ostali budalastine ... Opet politicki podobni u igri. Sramota. Zali truda i vremena oko pripreme dokumentacije ...

EDIT:
Ako ovaj post ne dopuniš konkretnim
dokazima, biće obrisan a tebi sledi opomena!
Admin
LICNO sam bio na celu konzorcijuma, LICNO sam razgovarao sa kontakt osobama iz Ministarstva koje su navedene u javnom pozivu, LICNO sam bio zaduzen za pripremu dokumentacije, LICNO sam bio o kontaktu sa ljudima koji rade projekte i proracune za hidroelektrane, LICNO sam se uverio na sta se svodi cela prica ... Znalo se koje su top lokacije, iako nije navedeno u konkursu u slucaju firmi sa istim bonitetom i "finansijskim potencijalom" prednost ce imati firme koje vec posluju u energetskom sektoru, a evaluaciju svakog investitora procenjuje komisija, koja ce biti sastavljena od "kompetentnih" ljudi, pri cemu komisija jos uvek nije formirana!!! Niti se znalo kada ce komisija biti formirana, niti koji su blizi kriterijumi za odlucivanje, niti kada ce se znati rezultati ... Tri dana pre isteka roka za podnosenje dokumentacije odlucili smo da se odustane.
Naravno, ako to nije dovoljno, slobodno brisite ...
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 16:40

Fast ::
Fast ::
Da, da ... Cirkusijada. Kriterijumi - procena komisije ... kontakt osobe koje su pale sa Marsa... i ostali budalastine ... Opet politicki podobni u igri. Sramota. Zali truda i vremena oko pripreme dokumentacije ...

EDIT:
Ako ovaj post ne dopuniš konkretnim
dokazima, biće obrisan a tebi sledi opomena!
Admin
LICNO sam bio na celu konzorcijuma, LICNO sam razgovarao sa kontakt osobama iz Ministarstva koje su navedene u javnom pozivu, LICNO sam bio zaduzen za pripremu dokumentacije, LICNO sam bio o kontaktu sa ljudima koji rade projekte i proracune za hidroelektrane, LICNO sam se uverio na sta se svodi cela prica ... Znalo se koje su top lokacije, iako nije navedeno u konkursu u slucaju firmi sa istim bonitetom i "finansijskim potencijalom" prednost ce imati firme koje vec posluju u energetskom sektoru, a evaluaciju svakog investitora procenjuje komisija, koja ce biti sastavljena od "kompetentnih" ljudi, pri cemu komisija jos uvek nije formirana!!! Niti se znalo kada ce komisija biti formirana, niti koji su blizi kriterijumi za odlucivanje, niti kada ce se znati rezultati ... Tri dana pre isteka roka za podnosenje dokumentacije odlucili smo da se odustane.
Naravno, ako to nije dovoljno, slobodno brisite ...

I sam sam učestvovao-ali nisam odustao!! Fast istinu zbori.

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Bojjan
VIP
VIP
Bojjan


Broj poruka : 348
Points : 869
Datum upisa : 18.04.2012

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 19:44

posto moje lokacije nije bilo u javnom pozivu molim da mi kazete sta je sve bilo potrebno od dokumentacije, i koje garancije komisija najvise vrednuje kod investitora
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/17/2013, 20:46

Praktično ništa....1) da imaš jak bonitet,2)iskustvo u branši.....ali mislim da je 1)presudno!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1857
Godina : 46
Localisation : Sombor
Points : 5133
Datum upisa : 28.05.2007

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/18/2013, 07:05

Fast@
Možda si malo previše očekivao, nisi shvatio da je obavezan reket lokalnoj zajednici, koji je legalan i u celoj Evropi, da ne pominjem Afriku i Balkan.
Stvar je legalna i uobičajena, tako kada su Azejbrdžanci dobili posao na koridoru 10, morali su da renoviraju ceo Tašmajdanski park (vodoskok, 2 bronzana spomenika = ol inkluziv kafa ) -na lokalu je to verovatno renoviranje nekog vrtića, škole, asfaltiranje nekoliko kilometara lokalnog puta itd...
Sve legalno i regularno, firma dobija papire za sve potrošene pare, za posao se angažuje lokalna firma, čiji vlasnik je blizak vladajučoj stranci na lokalu i koji verovatno ima da donira i lokalnu stranku ili već da dozida nešto na zgradi predsednika opštine...
I sve to se smatra i u EU za OK. Posle toga više nije bitno ko je u "komisiji"!!! od

Sasvim druga stvar je ako moraš da daš keš, to em što nije legalno, em firma nema papire za tako "potrošene" pare, a i uključena je u kriminalne radnje...

Sve je to lepo opisano u linku koji je naveo kolega Ars, gde Slovenci "pregovaraju" i "upoznaju se" sa lokalnom zajednicom i njenim potrebama: http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest657502.html

sesir

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2007
Points : 5415
Datum upisa : 07.05.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/19/2013, 12:07

Поштовани,
Од почетка овог процеса, тј. од дана објављивања Обавештења 19.2.2013. године, 45 дана су обе именоване особе за контакт, Предраг Милановић и Предраг Поповић, били доступни инвеститорима и заинтересованим особама за све информација и појашњења у вези са потребном документацијом за пријаву. Критеријуми наведени у тачки 5. Обавештења су јасно назначени и у прилог томе иде велики број пристиглих пријава.
Што се тиче процене стања на терену, јасно стоји рок од 6 месеци, колико је остављено инвеститору да се одлучи да ли ће ући у инвестицију или ће одустати. Тренутно стручна служба Министарства врши припрему материјала за Комисију која ће дати коначну оцену.

Комисија је састављена од стручних људи из области енергетике и привреде и информисање јавности о њеном формирању није од значаја за инвеститоре у фази подношења документације за пријаву.

С поштовањем,
Предраг Поповић
Саветник
AdvisorСектор за међународну сарадњу / Sector for International CooperationОдељење за ОИЕ и ЕЕ / Department for RES and EE Министарство енергетикe, развојa и заштитe животне средине Републике Србије / Ministry of Energy, Development and Environmental protectionКраља Милана 36 / 36 Kralja Milana St., 11000 BelgradeМоб / Mobile: +381 62 8866733Тел / Phone: +381 11 3346755, lok. 176
E-mail: predrag.popovic@merz.gov.rsweb: www.merz.gov.rs
Think before you print to save energy! :)

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1857
Godina : 46
Localisation : Sombor
Points : 5133
Datum upisa : 28.05.2007

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/20/2013, 01:49

Alo Fast@ jel imas nesto da dodas, nisto da demantujes?
Kazi...

_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Fast
VIP
VIP
Fast


Broj poruka : 745
Points : 2372
Datum upisa : 21.04.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime4/20/2013, 22:56

Maca ::
Alo Fast@ jel imas nesto da dodas, nisto da demantujes?
Kazi...
Ja sam zatvorio "svoju" stranicu na temu hidrocentrale. U cilju cuvanja identiteta clanica konzorcijuma ne zelim da iznosim detalje. Rekao sam onoliko koliko sam mislio da treba.
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2007
Points : 5415
Datum upisa : 07.05.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/2/2013, 16:48

Formirana konačna rang lista invеstitora za izgradnju mini- hidroеlеktrana

BEOGRAD - Ministarstvo energetike Srbije je danas saopštilo da je objavljena konačna rang-lista investitora za izgradnju mini-hidroelektrana na 213 od 317 lokacija, koliko je ponuđeno na konkursu.

Na listi za svaku lokaciju su po tri investitora, u slučaju da neko odustane. Za 65 lokacija nije bilo prijavljenih, podneto je devet prijava za lokacije koje nisu bile na spisku, a 39 lokacija je izuzeto sa spiska, piše u saopštenju.

Ceo spisak svih investitora:
http://www.merz.gov.rs/sites/

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
crazy_nasta
Just looking
Just looking



Broj poruka : 4
Points : 8
Datum upisa : 15.07.2013

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/16/2013, 12:00

E pa izgleda ovaj Mineco nije dobio da gradi? Danas čitam u tekstu - "Mineco i propale privatizacije u Srbiji" - piše da su se prijavili na konkurs za hidroelektrane?
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/24/2013, 19:50

Uglavnom su stranci podobijali!! Nešto sitno otišlo je i u naše ruke!! Rekao bi čovek sjajan posao.Ipak,dosadašnj pokušaji-go fijasko sesir .

Edit: I ovde nedostaje objašnjenje ZAŠTO je ovaj posao go-fijasko!
Admin


Министарство је 24. јуна 2013. верификовало коначну листу потенцијалних инвеститора за укупно 212 локација, а тројни меморандуми биће потписани са укупно 90 инвеститора, од којих су 64 домаћа физичка и правна лица.

http://www.merz.gov.rs/cir/aktuelnosti/u-ivanjici-i-arilju-potpisivanje-prvih-memoranduma-o-razumevanju-za-izgradnju-malih

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 09:31

I ovde ću pojasniti sve!! Domaća fizička i pravna lica dobila su uglavnom sitne lokacije  do 0,2MW.One veće dobili su ili stranci ili naša pravna lica iz kojih stoji strani kapital.Izvor:Lično sam u konzorcijumu koji je prvoplasiran na jednoj lokaciji,a ugovor smo potpisali u Ivanjici 22.07.sa ministarkom Zoranom Mihajlović.sesir

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2776
Points : 7917
Datum upisa : 21.01.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 13:22

Ništa nisi pojasnio.
Pitanje je bilo zašto je ovaj posao go-fijasko?

Sad si još više zamutio - pošto učestvuješ u tom poslu koji je go-fijasko.
Šta ste ti i taj konzorcijum, mazohisti kojima je namera da gube pare?
udrimile 

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 19:14

Lepo sam napisao da su DOSADAŠNJI pokušaji go fijasko.Zašto:Zato što je cela priča u povoju.Malo je projektanata sa iskustvom,izvođača takođe.Materija traži duboku posvećenost,izrazito je multidisciplinarna....a lično verujem da duboka posvećenost može da da extra rezultate!!
A evo i najčešćih konkretnih greški:a)Odabir cevi-trenutno u nas,kvalitativno proizvodi su prilično loši,Javljaju se deformacije u eksploataciju(uslvljeni efektom lančanice) već posle par godina...inače cevni sistem bi trebalo da izdrži po svetskim standardinma minimum 3 velika remonta(koji idu na 40godina:affraid: ) b)Odabir turbina(nije moj zanat) c)Nesolidno odrađeni građevinski radovi+slaba kontrola izvedenog(srpska posla)
Dali je sada sve OK?!?

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2776
Points : 7917
Datum upisa : 21.01.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 21:49

Nije.

1. Nešto manje važno ali ne bez značaja: da bi tvoji postovi bili bar malo razumljiviji i da bi se lakše čitali, shvati da iza znakova interpunkcije (a to su - zarez, tačka, zagrada, dvotačka, tri tačke, znak uzvika, znak pitanja) OBAVEZNO udariš razmak (to se postiža pritiskom na najduže dugme na tastaturi - engl. space).
Takodje trebe da pritineš razmak/space i pre nego što postaviš neki smajli, jer u suprotnom se neće videti taj smajli - pogledaj svoj gornji post i sve će ti biti jasno.

2. Najvažnije: Izgleda da najveći deo nesporazuma koje ti proizvodiš na forumu leži u tome što nisi sposoban da pravilno artikulišeš svoje misli.
Ova tema je očigledno dobar primer, jer ja tek sada počinjem da naslućujem šta je za tebe go-fijasko.
Posao kao posao nije nikakav fijasko ni za državu ni za one koji su se prijavili na tender, već ti MISLIŠ da veliki broj onih koji su se prijavili i ne zna šta ih čeka i na kakve će proble nailaziti.
Jesam li to ukapirao ili si želeo nešto drugo da kažeš?

Ako jesam, onda se ne radi ni o kakvom fijasku, već će oni koji znaju kako se grade i kako funkcionišu mini HE imati uspeha i biće zadovoljni, a oni koji su krenuli grlom u jagode će da najbu!
Prosto ko pasulj.
Država je zato i izabrala za svaku lokaciju po 3 investitora, pa kad neko od njih shvati da nije sposoban da napravi mini HE, može slobodno da odustane.
Znanje i potrebni proizvodi postoje, samo treba imati novca i ljude.
To nije nikakav fijasko...

 
fijasko (tal. fiasco)
velik neuspeh, propast, slom, bruka (naročito nekog komada na pozornici); pretrpeti fijasko potpuno propastiu nečemu, obrukati se.


_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 22:36

Najvažnije. Drugi put..... DOSADAŠNJI POKUŠAJI go fijasko. Dali tu treba nešto pojašnjavati? I pre ovog konkursa INVESTITORI su gradili. Samo sam rekao da su loše prolazili. Kakve tu veze ima država i učesnici na konkursu? Za znakove interpunkcije i razmak - ljubazno zahvaljujem sesir  i za smajliće hvala do neba sesir

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2776
Points : 7917
Datum upisa : 21.01.2009

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 22:55

Evo, da pokušam još jednom.
Možda sam glup pa ne kapiram dobro.
od 
Taliano ::
Najvažnije. Drugi put..... DOSADAŠNJI POKUŠAJI go fijasko. Dali tu treba nešto pojašnjavati? I pre ovog konkursa INVESTITORI su gradili. Samo sam rekao da su loše prolazili.  

Rekoh: moraš da se koncentrišeš i da sastaviš rečenicu tako da drugi shvate šta si hteo da kažeš.
Ja iz ovog dela shvatam (bar mi se čini tako scratch ) da su investitori pre ovog konkursa gradili mini HE i da su imali grdne probleme.
Jel sam dobro ukapirao?
Ako jesam - sad povezujem iz prošlog tvog posta - zato što nisu znali u šta se upuštaju, ili grešim? Posao izgradnje mini HE nije prost al Srbin svaki misli da je Nikola Tesla. Možda tu ima još nešto da dodaš?
To su u suštini problemi investitora i nisu previše zanimljivi za forumaše.

Taliano ::
Kakve tu veze ima država i učesnici na konkursu?

Ovo je ključni deo. Cela tema se vrti oko tendera države i ko se javio i kako će to da ispadne. Da li će država dobro da prodje i kako će da prodju investitori.
Mislio sam (a vidim i mod) da ti tvrdiš da je ceo konkurs truba iliti fijasko!

Dakle, trudi se da uvek objasniš ŠTA se na ŠTA odnosi....
bicevanje

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/26/2013, 23:45

Dakle konačno sam te shvatio.Tebe i po tvojim navodima "ostale forumaše" nije previše briga za sektor investiranja već za to kako će država proći!?! 
Vidiš , mene isključivo i na svim temama - isključivo , zanima aspekt investiranja .
bicevanje 




Po kojoj mojoj reči ili rečenici si zaključio da tvrdim da je ceo konkurs truba?

kalas

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2980
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5533
Datum upisa : 22.05.2007

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 10:09

Do sada su se investitori pri gradnji hidroelektrana susretali sa mnogobrojnim problemima. Dešavalo se, priča Vera Ristić, vlasnica kompanije Eko global i suvlasnik osam mini hidrolektrana u Srbiji, da pronalaženje vlasnika parcele namenjene gradnji potraje i po više meseci, da bi se ispostavilo da je originalni vlasnik umro pre 50 godina i da se broj naslednika umnožio na dvadesetak, ali da zbog troškova nikada nisu podelili i preneli zemlju u svoje vlasništvo. “Za jednu od završenih elektrana, od ideje preko rešavanja imovinskih odnosa do odobrenja za gradnju, bilo mi je potrebno sedam meseci. Od momenta prijave gradnje do upotrebne dozvole bilo je potrebno 11 meseci, sa kvalitenom građevinskom ekipom. Najviše vremena se troši na rešavanje imovinskih odnosa za prolaz cevovoda i na pristupne puteve i dalekovod. Dešava se da na jednoj trasi cevovoda ima preko 50 vlasnika , a rešavanje tih problema nije u nadležnosti Ministrastva energetike niti lokalne samouprave”, kaže Ristićeva, dodajući da se male elektrane grade uglavnom u devastiranim područjima gde je sve komplikovanije nego u razvijenim lokalnim samoupravama.

Slične probleme prinuđena je da rešava i Snežana Milić koja se pre tri godine preselila u Kraljevo kako bi lakše i brže mogla da dobije sve papire da gradi 12 mini hidrolektrana u okolini tog grada i u Tutinu, a konkurisala je za dobijanje devet energetskih dozvola. “Još nijedna elektrana nije proradila. Jedna je nadomak starta, ali je problem priključenje na trafostanicu, koja tek treba da se podigne, a to je velika investicija koja nije moguća bez učešća EPS-a”, kaže Milićeva. Po njenoj računici, u proseku svako od postrojenja koštaće je oko 2.000 evra, a novac obezbeđuje kreditima, sa grejs periodom od devet do 12 meseci. Ima dobro iskustvo u gazdovanju sa dve mini hidroelektrane u Republici Srpskoj, od 2005. godine. Dogovorila je neke zajedničke investicije sa kompanijama iz Austrije i Slovačke i nada se da će uskoro biti prošlost šetanje od jednog do drugog šaltera.

Savetnik za investiranje u energetske objekte Vojin Lepojević tvrdi da se već vide pomaci na bolje.“Do sada je brzina dobijanja najvećeg broja dozvola zavisila od nadležnih na lokalnom nivou. Od nekih smo ‘kleštima’ vadili dozvole jer rokovi nisu bili poštovani“, ogorčen je Lepojević i dodaje da su ranije lokalni moćnici posedovali i po dvadesetak energetskih dozvola, pa su ih preprodavali, po ceni od po 50.000 evra. Sada to, kako očekuje, neće moći da se događa jer će dozvole biti oduzimane ako se ne realizuju u propisanom roku. On upozorava da investicija u mini hidroelektrane nije “zlatni rudnik” i da se u taj posao kreće sa velikim rizikom.

“Svaka elektrana je ‘odelo po meri’, odnosno nema jedinstvenog recepta. Lokacije se dugo obilaze, procenjuju troškovi. Prema dosadašnjem iskustvu to ulaganje se isplati za 12 godina, a uspeh je ako taj rok bude skraćen na osam do devet godina. Prosečno ulaganje je od 1.500 do 2.000 evra po instalisanom kilovatu”, objašnjava Lepojević, koji nampominje da u Srbiji trenutno ima najviše malih hidrolektrana snage do 100 kilovata, a samo pet odsto ima snagu od 1.000 do 3.000 kilovata. Uveren je da ima i onih koje nisu legalne.


_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 14:27

Dodao bih.....Troškovi po KW se nikako ne mogu "uniformisati"; povećanjem snage troškovi po KW drastično padaju.Sklon sam mišljenju da troškovi mini HE(po meni je to sve ispod 1MW) varijaju u ogromnom rasponu 600-2.500evra po KW.Takođe treba reći da konfiguracija terena+pristupni putevi mogu totalno da nagrde na prvi pogled dobru investiciju!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 14:49

Sve u vezi MHE sto trenutno radi mucena Zorana je tragikomicno.

Vecina tih lokacija koje su pobrojane u konkursu su bazirane na katastarskim knjigama koje su decenijama stare. Tu su danas putevi, bolnice, ozbiljna infrastruktura koja se, naravno, ne moze izmestati da bi neki bilmez pregradjivao potoke i pravio male HE.

Skorasnje otvoreno postrojenje OIE je u Vrbasu na farmi Sava Kovacevic gde je cena MW bila preko 4 miliona evra! Pa to nisu troskovi bili ni na brani Tri Klisure na Yantzeu, hahahaha. Nego se tu zakitio imbecil iz banke, ugledni privrednik cija je farma opljackao neka "podsticajna" i "bespovratna" sredstva iz budzeja, pa i bitange iz uglednih sveCkih "razvojnih banaka" moraju svoj deo da dobiju. Sigma sigmarum - nema tu nikakve isplative investicije.

Plus, svaki biznis plan koji se zasniva na subvencijama drzave je osudjen na propast: i u razvijenijim zemljama sa jakom svescu o zelenoj energiji i velikim bogatstvom, a kamoli u ovoj kanalizaciji od plemenske zajednice (posto drzava nismo).

Mnogo bi kredibilnije bilo da Zorana izadje na TV i lepo kaze da je niko u ministarstvu ne j*** ni za suvu sljivu, da su licni interesi Lazarevica i Hamovica ispred bilo kojih drzavnih, i da se se zbog toga povlaci sa tog mesta jer ne moze nista konkretno/korisno da uradi za Srbiju.

Ne, ona krenula u trecerazrednu samo-promociju otvaranje malih HE i trafo stanica!! Pa to je ekvivalent da Dinkic krene da ide po Srbiji i slika se svaki put kad neka banka otvori bankomat!

Pisi bre propalo. Kakve male HE, nema od toga nista. Stoje projekti kao sto su Kolubara, TENT B3, Djerdap 3, Morava, Drina...a oni trube o malim HE. Stvarno: bilo bi smehotresno, da nije tragicno za ovako bogatu zemlju.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 15:00

Gore pobrojane mega investicije su državne,a MHE je privatno vlasništvo.Velike ne mogu da reše-pa trube o malima.Inače,intezivno radim na toj problematici i mislim da tu ima meda(ako znaš)-i to kako!!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 15:07

Taliano ::
Gore pobrojane mega investicije su državne,a MHE je privatno vlasništvo.Velike ne mogu da reše-pa trube o malima.Inače,intezivno radim na toj problematici i mislim da tu ima meda(ako znaš)-i to kako!!

 
Vidis koliko ne znas...nisu to nikakve drzavne investicije, vec apsolutno privatne po formatu IPP (Independent Power Producers): sta mislis, da ce EPS da vadi 6 milijardi evra da gradi Djerdap 3? Jedino sto je drzavno je, na primer, ono sto u slucaju Kolubare vec lezi na livadi od opreme i radova koji su uradjeni za vreme Slobe.

Dalje, odakle ti je ulazni novcani tok za MHE: drzavni ili privatni? Cccc, strasno...

Stvar je potpuno ekvivalentna sa MHE: s tim sto su MHE jos veca dubioza, jer nisi zasticen jakim ugovorima u kojima su igraci globalne finansijske institucije, a GenCos mega igraci u regionalnoj trans/distributivnoj mrezi.

Neces se ti od kWh leba najesti!!

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
Fmember
VIP
VIP
Fmember


Broj poruka : 1618
Points : 5140
Datum upisa : 01.11.2010

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 15:34

Matthew Greenburgh ::

Ne, ona krenula u trecerazrednu samo-promociju otvaranje malih HE i trafo stanica!! Pa to je ekvivalent da Dinkic krene da ide po Srbiji i slika se svaki put kad neka banka otvori bankomat!

nemoj dva put da kažeš. 

 
Nazad na vrh Ići dole
http://en.wikipedia.org/wiki/Boycie
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 15:38

0,12e po KW je ugovorom zagarantovano za narednih 10godina.Posle ćemo videti...po mom mišljenju cena struje bi trebalo da ide gore,ali i to je nebitno u ovom momentu.Za 10godina investicija će se otplatiti i to je to.Ulazni novčani tok?! šta ti je to?! Novac se obezbeđuje(barem u mom slučaju) od privatnih investitora-članova konzorcijuma gde i sam pripadam.Ako bude povoljnih kredita kako najavljuju , dobro došli,ako ne u se i u svoje kljuse.I šta tu ima nejasno?!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime7/29/2013, 16:41

Mala dopunica:Zagarantovana cena važi 12 godina od datuma početka proizvodnje!!

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime8/23/2013, 17:28

Ima li neka fina preporuka za projektante u oblasti izgradnje MHE?

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2042
Points : 5674
Datum upisa : 06.12.2008

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime10/5/2013, 11:06

Assistant Minister of Energy Dejan Trifunovic said on Friday that 50 small power plants would be completed in Serbia next year.

During a debate on renewable energy sources, Trifunovic noted that, during the next year, contracts with thermal power plants Stavalj, Bistrica, Toplana Novi Sad should be signed, and that works on the thermal power plant Kostolac B3 would start at the end of 2014.

At the beginning of the next year, amendments to the Law on Energy should be adopted, several EU directives introduced, and a strategy for energy sector development completed, he said at a meeting that was organized as part of the international business conference “Quantum Leap” in Belgrade.

Representatives of energy firms that are investing in Serbia pointed to problems in the implementation of the law and financing of projects.

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Maca
VIP
VIP
Maca


Broj poruka : 1857
Godina : 46
Localisation : Sombor
Points : 5133
Datum upisa : 28.05.2007

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime10/10/2013, 17:38

MHL gradi mini hidrocentralu kod Prokuplja

Kompanija MLH najavila je danas da će uložiti 700.000 evra u izgradnju mini hidroelektrane snage 350 kilovata na reci Rastovnici kod Prokuplja.

Direktor kompanije MLH koja je osnovane novcem srpskih iseljenika iz SAD, Vojin Lepojević je rekao je da su na ideju o gradnji te mini elektrane došli pošto im je iz Biznis inkubator centra ukazano na velike mogućnosti i nedovoljnu iskorišćenost prirodnih resursa topličkog kraja.

Prema njegovim rečima, realno je da radovi na izgradnji tog energetskog objekta počnu u proleće 2014. godine.

Za izgradnju jedne male hidroelektrane je potrebno nekoliko desetina dozvola, mišljenja i saglasnosti, pa samo od brzine i efikasnosti lokalne administracije zavisi i početak gradnje elektrane, kazao je Lepojević.


_________________
Prestani da mrziš ako do sebe držiš !
Nazad na vrh Ići dole
Taliano
Forum queen
Forum queen
Taliano


Broj poruka : 1475
Points : 6231
Datum upisa : 23.02.2011

Mini Hidroelektrane u Srbiji Empty
PočaljiNaslov: Re: Mini Hidroelektrane u Srbiji   Mini Hidroelektrane u Srbiji Icon_minitime11/21/2013, 12:32

  Feed-in tarifa za 2013. godinu za male hidroelektrane (MHE)

 

 

 


Redni broj

Vrsta elektrane

Instalisana snaga (MW)

Mera podsticaja -otkupna cena
(c€/1 kWh)

1.

Hidroelektrane

 

 

1.1

 

do 0.2 MW

12,4

1.2

 

od 0,2-0,5 MW

13,727-6,633*Pi

1.3

 

od 0,5 MW do 1MW

10,41

1.4

 

od 1 MW do 10 MW

10,747-0,337*Pi

1.5

na postojećoj infrastrukturi

do 2 MW

7,35 (staro)

1.6

na postojećoj infrastrukturi

od 2 MW do 10 MW

5,9 (staro)
 

 

P-instalisana snaga MHE u MW

1 MW=1000 kW

_________________
Istina je-veliki sam fan NIISa. I šta je tu loše? Navijam za njih i to ne krijem!!
Nazad na vrh Ići dole
 
Mini Hidroelektrane u Srbiji
Nazad na vrh 
Strana 1 od 2Idi na stranu : 1, 2  Sledeći
 Similar topics
-
» Cenzura u Srbiji
» Akcionarstvo u Srbiji
» Pravosudje u Srbiji !?
» Mobing u Srbiji.

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: AKCIJE NISA - NIIS I ENERGETIKA SRBIJE-
Skoči na: