Broj poruka : 725 Points : 2414 Datum upisa : 01.12.2009
Naslov: Nauka i tehnika 8/1/2012, 11:49
Razne teme, aktuelne i one starije.
Aritmeticar Moderator
Broj poruka : 725 Points : 2414 Datum upisa : 01.12.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/1/2012, 11:50
U Evropskom centru za nuklearna istrazivanja (CERN) objavili su 4. jula da su zabeležili trag nove čestice koja ima osobine Higsovog bozona. A o čemu je tu reč? Eksperimenti su do sada sakupili dosta podataka o detektovanim elementarnim česticama. Ti podaci podrazumevaju, masu, električno i još neka naelektrisanja, u kojim procesima se stvaraju i na šta se raspadaju i verovatnoću da u sudarima dožive neku promenu. Za teorijsku fiziku to čini zaguljen posao, jer je potrebno puno raznih rezultata tačno predvideti. Pošto se radi sa najmanjim mogućim objektima u opisu se koristi kvantna mehanika, a kako se u svemu tome podrazumevaju i velike brzine takođe i teorija relativnosti. Unutar tih okvira stvaran je Standardni model elementarnih čestica. U njemu jedan deo podataka se moze direktno uneti iz eksperimenata, razna naelektrisanja, raspadi i neke mase. Ali onda nastaje neizvestan deo. Preostale osobine proizilaze iz teorije ukoliko želite da ona bude kvantna i relativistička, tu nema vrdanja, i moraju se složi i sa merenjima. Od 1960. godine traje štelovanje Standardnog modela, smišljane su dosta pametne fore kako da se to uspešno uradi. Jedna od njih, Higsov mehanizam se odnosi na okolnost da kad se u model rukom uvede nova čestica, na određeni način, neke od ostalih u modelu koje do tada nisu imale masu, mogu da je dobiju. Ovo je mnogo zgodno došlo kod slabih nuklearnih sila i uspešno je uvedeno još 1967.
Dakle, imamo spisak detektovanih čestica, teorija mora da da njihove osobine, mnogo bi bilo zgodno kada bi postojao Higsov bozon, jer bismo onda mase čestica mogli da predvidimo iz Standardnog modela, a i sve ostalo bi se fino uklapalo. Na žalost teorija ne daje energiju potrebnu da se proizvede Higsov bozon i zato ga je teško bilo naći. Na dosta visokim energijama na dva detektora u CERN-u (CMS i ATLAS) registrovani su događaji koji su najverovatnije proizvodnja Higsovog bozona. U svakom slučaju imamo novu česticu.
Teoretičarima ostaje da lupaju glavu kako da podjednako uspešno gravitaciju uguraju u Standardni model. A kada se radi sa tako kabastom stvari kao što je akcelerator u CERN-u dobiju se i neki praktični pronalasci. Svojevremeno je tamo osmišljen protokol za razmenu podataka u računarskoj mreži jer je postojala kod njih potreba za tako nečim. Danas to koristimo na internetu kao World Wide Web (http://). Za analizu podataka iz detektora razvijeno je Grid računarstvo. U sadašnjem obliku to je skup superračunara gde postoje procedure da se vaš numericki intenzivan program izvršava na nekom drugom umreženom čvoru širom sveta. Srbija je deo ove mreže sa superračunarskim resursima koji su u vrhu u regionu.
Sneki Beli Mag
Broj poruka : 5404 Localisation : Centar grada Points : 6907 Datum upisa : 21.05.2007
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/8/2012, 21:59
Citat :
Maks Karl Ernst Ludvig Plank Veoma talentovan naučnik je uzdrmao svet klasične fizike. Objasnio je kvantnu fiziku i time stvorio osnove za modernu nauku i tehniku. KADA? 1900. GDE? Nemačka ŠTA? Kvantna fizika
Sin profesora prava je rodjen 1858. u Kilu. Odličan je učenik, vredan, inteligentan i multitalentovan. Sa 17 godina je maturirao, a sa 21 godinom je doktorirao i godinu dana kasnije postaje docent na privatnom univerzitetu u Minhenu. Njegova karijera ide uzlaznom linijom, ali za njegove radove skoro da se niko ne interesujeTo se izmenilo 14. decembra 1900. godine, kada je u Nemačkom Društvu za Fiziku održao predavanje o zakonu zračenja i o elementarnom kvantumu „h“. Po njegov zakonu svaki izvor energije ne zrači energiju linearno, već skokovito u energetskim porcijama, takozvanim kvantima. Time je raskrstio sa principima koji su do tada važili kako u fizici, tako i u filozofiju: promene se odvijaju kontinuirano a ne skokovito. Time je rodjena kvantna fizika. Plankove teorije su kako u stručnim krugovima, tako i u društvu živo diskutovane. Godine 1918. je za osnivanje kvntne fizike dobio Nobelovu nagradu za fiziku.
REZULTATI: Plankove ideju su ključ za razumevanje svih atomarnih procesa. Bez njegovih spoznaja ne bi postojala mikroelektronika, laseri i sijalice koje štede energiju.
Aritmetičar@ Daj reci da li je ovo OK za razumevanje gore pomenute priče? Šta bi dodao a da ne bude suvišne naporno za nas laike? P.S. Cenim da je lik veoma važan za sve ovo što si gore pisao...
Aritmeticar Moderator
Broj poruka : 725 Points : 2414 Datum upisa : 01.12.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/9/2012, 20:27
U to vreme je koska od problema bilo zračenje apsolutno crnog tela. Njegova površina prvo upije svo zračenje koje na njega padne, pa u zavisnosti od temperature odlučuje šta će da isijava. Merenjem je ustanovljen udeo raznih zračenja, npr. ultraljubičasta, vidljiva, infracrvena svetlost, mikrotalasi itd. I onda je bilo potrebno naći model koji bi te rezultate teorijski dobio. Bilo je mnogo pokušaja i tek je Plankov bio uspešan. On je krenuo od toga da emitovanje zračenja ne ide neprekidno, već u porcijama (kvantima). Pošalje se jedan paket energije, pa onda drugi i tako redom. To mu je omogućilo da tada standardnim metodama reprodukuje zračenje apsolutno crnog tela na raznim temperaturama. Plank je dakle dobio prvi rezultat iz kvantne mehanike.
Zanimljivo je to sa istorijskog stanovišta. Niko, pa ni sam Plank te 1900. nije mogao da vidi koliko su dalekosežne posledice ove tada još pretpostavke. Bilo je potrebno sledećih 30-tak godina da se formuliše kvantna mehanika kao celovita teorija doprinosima sa svih strana. Taj paket energije mi danas zovemo foton. To je čestica elektromagnetnog zračenja, od radio talasa do redgenskih i gama zraka. Ironično to ime joj je dao Gilbert Luis 1926. obrazlažuci izvesnu pretpostavku koja se pokazala netačnom. Mesto fotona u jednoj celovitoj teoriji je pronađeno čak pola veka kasnije, neposredno posle Drugog svetskog rata, u kvantnoj elektrodinamici. Takva elektrodinamika se onda ujedinjuje sa slabom numklearnom silom koje onda postaju deo Standardnog modela.
Bookmaker Still learning
Broj poruka : 149 Points : 398 Datum upisa : 23.09.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/9/2012, 23:11
Podržavam ovaj naučni kutak. Pošto je sa Ministarstvom finansija i ekonomije nemoguće uspostaviti neki iole normalan kontakt možda bolje prođemo kod Ministarstva nauke i obrazovanja. Stoga preporučujem poštovanom '' Aritmetičaru'' da oplete teme tipa : Plavi-crveni pomak Zakrivljenost vremena i prostora Tamna materija Neobjašnjivost gravitacionih sila Plankova konstanta
_________________ Tempus et meum jus
Sneki Beli Mag
Broj poruka : 5404 Localisation : Centar grada Points : 6907 Datum upisa : 21.05.2007
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/14/2012, 04:10
Aritmetičar jel može nešto o Ajnštajnovim sumnjama u kvantnu teoriju? Koliko shvatam tu je bilo nekog osporavanja ali nisam baš ukapirala srž spora?
Irena777 Just looking
Broj poruka : 4 Points : 4 Datum upisa : 07.03.2012
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/14/2012, 10:02
Razmirice dvojice velikana najbolje ilustruje problem Šredingove mačke
Eksperiment ilustruje nepotpunost kvantne mehanike kada se prelazi sa subatomskih na makroskopske sisteme. Mačka je smještena u zatvorenu kutiju. Na kutiju je pričvršćena aparatura sa nuklearnom jezgrom i spremnikom smrtonosnog plina. Eksperiment je postavljen tako da postoji vjerojatnoća od 50% da će se jezgra raspasti u roku od sat vremena. Ako je raspadne, emitiovaće zraku koja će potaknuti upaljač, ispustiti gas u kutiju i ubiti mačku. Prema kvantnoj mehanici, nepromatrana jezgra je superpozicija (mješavina) «raspadnute jezgre» i «neraspadnute jezgre». No, kada se kutija otvori možemo vidjeti samo ili živu mačku / neraspadnuta jezgra ili mrtvu mačku / raspadnuta jezgra.
Prema kopenhagenskom tumačenju (Bora i sljedbenika) kvantne mehanike mačka je istovremeno i živa i mrtva. Ipak, kada gledamo u kutiji, vidimoda li je mačka živa ili mrtva. Ajnštajn tvrdi da je mačka ili živa ili mrtva.
Gost Gost
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/14/2012, 16:28
Curiosity killed the cat
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2819 Points : 8034 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 3/11/2013, 11:20
BEOGRAD - Srpski naučnici Milovan Šuvakov i Veljko Dmitrašinović, sa Univerziteta u Beogradu uspeli su da pronađu nova rešenja apstraktne naučne zagonetke koja je naučnike noćima držala budnim - može li se predviteti kako će tri objekta orbitirati jedan oko drugog na periodičan način.
U prvih 300 godina otkako je "problem tri tela" definisan, samo su tri familije rešenja otkrivene. Nedavno, dva domaća fizičara su otkrila još 13 novih familija. Ovo je pravi podvig u matematičkoj fizici koji bi mogao da značajno pomogne astrofizičarima da razumeju nove planetarne sisteme.
Otkriće ovih novih rešenja ostavilo je naučnike širom sveta zapanjenima i oduševljenim.
"Obožavam ovakve stvari", kaže Robert Vanderbei, matematičar sa Univerziteta Prinston koji nije bio umešan u rad na ovom projektu. On dodaje da je proveo celu noć razmišljajući o ovim rezultatima.
Problem tri tela potiče iz 1680. ih godina. Isak Njutn je već uveliko pokazao da njegov novi zakon gravitacije uvek može da predvidi orbite dva tela u gravitacionom polju – kao što je sistem koji se sastoji od zvezde i planete – sa apsolutnom preciznošću. Orbite u ovom slučaju su uvek elipse. Međutim, Njutn nije bio u stanju da dođe do sličnih rešenja za slučaj u kom tri tela orbitiraju jedna oko drugih. Dva veka su naučnici isprobavali različite pristupe, sve dok nemački matematičar Hajnrik Bruns nije ukazao da je potraga za opštim rešenjem problema tri tela uzaludna i da su samo specijalni slučajevi mogući za rešavanje. U opštem slučaju, poznato je da je kretanje tri tela neponavljajuće.
Ipak, specijalne, periodične slučajeve bilo je teško pronaći. Slavni matematičari Lagranž i Ojler su pronašli neka od rešenja u XVIII veku, ali novih otkrića na ovu temu nije bilo sve do sedamdesetih godina XX veka i razvoja modernog računarstva, kada su američki matematičar Rodžer Bruk i francuski astronom Mihel Enon uspeli da otkriju još. Do sada, specijalni slučajevi su bili podeljeni u tri familije: Lagranž-Ojlerova familija, Bruk-Enonova familija i familija oblika osmice, od kojih je poslednja otkrivena 1993. godine od strane fizičara Kristofera Mura sa Instituta Santa Fe.
"Ono što smo uradili je najjednostavnija stvar koju bi iko zamislio", kaže Dmitrašinović.
"Bili smo šokirani kada smo došli do novih rešenja, a bili smo još više šokirani kada smo saznali da sve ovo nije bilo prethodno otkriveno."
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Ars Vivendi VIP
Broj poruka : 2819 Points : 8034 Datum upisa : 21.01.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 5/8/2013, 18:47
.
_________________ Prazan listić nije stav! Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Boranija Old member
Broj poruka : 2214 Points : 6107 Datum upisa : 25.07.2010
Naslov: Re: Nauka i tehnika 8/12/2013, 20:20
Шредингерова мачка је мисаони експеримент, уобичајено описан као парадокс, који је осмислио аустријски физичар Ервин Шредингер 1935. године. Експеримент указује на оно што је он сматрао проблемом копенхагенске интерпретације квантне механике, примењене на свакодневне објекте, који резултује сукобом са здравим разумом. У овом експерименту се представља да мачка може бити и жива и мртва, у зависности од претходних насумичних догађаја. Иако је првобитни експеримент био имагинаран, слични принципи су били истраживани и коришћени у практичној примени. Мачкин парадокс је такође често био предмет теоријске расправе и интерпретације квантне механике. Развијајући овај експеримент, Шредингер је сковао термин уплитање (нем. Verschränkung).
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Smile Old member
Broj poruka : 1653 Points : 4821 Datum upisa : 04.06.2008
Naslov: Re: Nauka i tehnika 12/28/2013, 03:12
DŽABA SMO UČILI: Zablude koje su nam pričali u školi!
1. Dijamant je najčvršća materija u prirodi Ova činjenica se više ne može smatrati tačnom. Dijamant je smatran najčvršćim sve do 2009. godine, kad su pronađene čak tri čvršće materije.Jedna od njih je smesa minerala vurtcita i boron-nitrida (BN), a druga je lonsdaleit, poznat kao šestougaoni dijamant.Primat u ovoj kategoriji je na kraju preuzeo kristalni kubični boron-nitrid, ali sve tri supstance su vrlo retke u prirodi.
2. Pluton je planeta Ne, nije. Još krajem 19. veka su naučnici smatrali da u Sunčevom sistemu postoji deveta planeta. Pluton je otkriven 30-ak godina kasnije, potpuno slučajno.Naime, naučnici su smatrali da postoji „planeta X" jer su njihovi proračuni Uranove i Neptunove putanje ukazivali na mogućnost da postoji planeta koja utiče na njihovo kretanje.Klajd Tombah iz Arizone uočio je tu novu planetu 1930. godine, a Pluton je sve do 2006. godine smatran devetim planetom Sunčevog sistema, kad je Međunarodna astronomska unija objavila da Pluton zbog svoje veličine i orbite ipak ne spada u kategoriju planeta.
3. Fali nam karika koja bi nas povezala sa primatima Tako se barem smatralo dok naučnici nisu pronašli ''Idu'', kariku koja je nedostajala u lancu evolucije od majmuna do čoveka.Odlično očuvan kostur bića starog 47 miliona godina otkrio je 2009. godine Jorn Hurum.Otkriće ovog jedinstvenog fosila je jedno od najznačajnijih otkrića veka.Darwinius masillae, kako su ga nazvali u čast 200 godina rođenja oca teorije evolucije Čarlsa Darvina, je karika koja razdvaja naš podred primata, ljude, majmune i čovekolike majmune, od primitivnijih oblika primata.Ida je bila duga 53 centimetra i stara između šest i devet meseci. Naučnici su sigurni da se radi o ženki budući da nema kost penisa (koju imaju svi niži primati).
4. Kineski zid je jedina građevina vidljiva iz svemira Iako mnogi veruju u ovu tezu, ona nije istinita. Godine 2003. opovrgnuo ju je astronaut Jang Livej, koji je rekao da nije video baš ništa od zida.
Limited011 Old member
Broj poruka : 2054 Points : 5505 Datum upisa : 07.05.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 7/7/2014, 15:31
Leonid i Sergej Plekanov iz Rusije prikupljaju sredstva za finansiranje projekta kojim bi, kako tvrde, bio rešen globalni problem nestašice energije. Fizičari žele da rekonstruišu čuveni Teslin toranj Vardenklif i realizuju njegovu zamisao o bežičnom prenosu energije na velikim razdaljinama.
Naučnici sa moskovskog Instituta za fiziku i tehnologiju godinama su proučavali patente Nikole Tesle i veruju da njegov najambiciozniji projekat, transkontinentalni prenos energije, može da postane stvarnost.
Oni su preko interneta pokrenuli akciju prikupljanja 800.000 dolara, koliko im je neophodno da bi ponovo izgradili toranj Vardenklif. Reč je o tornju podignutom početkom 20. veka u blizini Njujorka koji je trebalo da prenosi energiju preko Atlantika, ali nikada nije dovršen i srušen je 1917. godine.
Plekanovi takođe planiraju da postave solarne panele na površini od 100.000 kvadratnih metara, negde u pustinji. Oni smatraju da bi na taj način ceo svet bio snabdeven energijom, a nestala bi potreba za kablovima.
_________________ Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Boranija Old member
Broj poruka : 2214 Points : 6107 Datum upisa : 25.07.2010
Naslov: Re: Nauka i tehnika 1/4/2015, 14:45
Mnogi tvrde da su poslednje decenije obeležene time što nije bilo fundamentalnih otkrića u fizici, posebno u fizici čestica. Li Smolin (2006) primećuje da u poslednje tri decenije fizika nije razvila nikakve fundamentalne teorije niti je došla do jednako važnih otkrića, što se prvi put desilo od kraja 18. veka: „Nisu otkrivene nove čestice, nema novih pojava koje nisu poznate već 25 godina“. U svom objašnjenjenju, sociološkom po karakteru, Smolin navodi kao presedan dominaciju jedne jedine teorije koja je udaljena od empirijske prakse i, navodno, neopovrgljiva. Reč je o teoriji struna.
_________________ Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Teletrader Old member
Broj poruka : 994 Points : 2799 Datum upisa : 05.09.2008
Naslov: Re: Nauka i tehnika 2/4/2016, 23:58
Konrad Cuze ( Konrad Zuse ) Nemački inženjer važi za pionira kompjuterske ere. Napravio je relejni računar Z3 – prvi računarski aparat na svetu kojim se upravljalo programom.
Konrad Cuze je rodjen 22. jula 1910. godine u Berlinu. Studirao je mašinstvo na tehničkom univerzitetu u Berlinu. Posle završenih studija zaposlio se u Henšelovoj fabrici za izradu aviona. Vrlo rano je počeo da se bavi konstruisanjem računara, pošto mu je dosadilo da se bavi nepreglednim kolonama brojki. Nadao se da bi te dosadne radnje mogla da preuzme mašina. Cuze je dao otkaz.
Godine 1936. se posvetio sključivo svojoj ideji: programiranom računaru. Potpomognut od strane svoje porodice, koja je dozvolila da u jednoj sobi stana sklapa ogroman aparat. Hiljade plehanih kartica sa rupicama je morao da napravi. Na kraju je aparat bio težak preko jedne tone sa 30.000 pripremljenih plehanih kartica, a motor usisivača je služio za pogon cele aparature. Godine 1938. nastao je prvi računar sveta koji je mogao biti programiran i dobio je ime Z1.
Taj aparat nije radio pouzdano, s vremana na vreme bi se plehovi zaglavili, tako da je Cuze morao da se posveti pobpravkama i poboljšanjima svog aparata. Aparat Z2 je napravio 1940. godine, to je bila bitno unapredjena varijanta starog modela, opremljena elektronskim elementima – sa preko 600 telefonskih releja. Ipak, tek sa modelom Z3 iz 1941. godine, uspeo je da napravi prvi kompjuter na svetu koji je funkcionisao. I on je radio uz pomoć releja i principu je imao sve što poseduje moderan kompjuter. Brojke i naredbe su mogle da se memorišu, računarske radnje su obavljane uz pomoć binarnih brojeva.
Cuze je 1941. godine osnovao svoju firmu Zuse Apparatebau, a 1945. godine firma je razrušena u ratnim dejstvima. U ruševinama se nalazio njegov model Z3. Sledeči model Z4 se u vreme bombardovanja već nalazio u južnoj Nemačkoj. Cuze i njegovi saradnici su tu mašinu pažljivo rasklopili i odneli na sigurno.
Cuze je 1943-1946. godine razvio univerzalni programski jezik za kompjutere pod imenom „Plankalki“. Posle rata, model Z4 je ponovo sastabljen i prodat univerzitetu u Cirihu. Usledeli su i novi modeli. Pronalazač je 1949. godine osnovao svoju firmu Zuse KG, vredno je pravio nove modele računara, tako da je do 1957. godine bio najveći konkurent IBM-u u Nemačkoj. Ipak, nije se obogatio. Godine 1967. je njegova firma zapala u finansijske poteškoće i bio je prinudjen da je proda kompaniji Siemens, do tada je njegova firma napravla 251. modela kompjutera. Ime Cuze je potpuno nestalo sa tržišta.
Cuze je dobio mnoge nagrade, medalje i bio proglašen za počasnog doktora nauka na mnogim univerzitetima, ulice i škole nose njegovo ime. Pronazač koji nikada nije dobio patent za svoj pronalazak i koji je po sopstvenim rečima „bio previše lenj da računa“, umro je 18. decembra 1995. godine.
Kopije Cuzeovih kompjuteri se danas nalaze u mnogim tehničkim muzejima. Za samo nekoliko godina ogromni kompjuteri koje je Cuze smislio postali su kompaktini, moćni računari čija primena je pružala neograničene mogućnosti. Dans skoro da ne možemo da zamislimo domaćinstvo bez njih.
Teletrader Old member
Broj poruka : 994 Points : 2799 Datum upisa : 05.09.2008
Naslov: Re: Nauka i tehnika 1/5/2017, 23:05
Za nešto više od mesec i po dana, pored planete Zemlje proći će objekat 2016 WF9. NASA međutim nije još sasvim sigurna šta je ovaj objekat.
Karakteristike ovog misterioznog objekta su tako neobične da čak ni NASA nije mogla sa sigurnošću da odredi šta je.
Objekat su nazvali 2016 WF9, i primetio ga je 27. novembra prošle godine NEOWISE, sistem NASA za "lov na komete i asteroide". Naučnici su saopštili da je širok oko jednog kilometra, i očekuje se da prođe najbliže Zemlji 25. februara, udaljen "svega" 51 milion kilometara.
Sam objekat pomalo zbunjuje naučnike u NASA, kako nisu mogli da odrede sa sigurnošću da li se radi o asteroidu ili kometi. Asteroidi su najčešće od kamena i drugih metala, dok su komete "ledenije". Ovaj objekat izgleda mračno, i ne reflektuje svetlost, što obično znači da se radi o kometi. Ipak, nema karakterističan "rep", odnosno oblak gasova i prašine koji se formira iza kometa. NASA naučnici nisu mogli ni da utvrde odakle dolazi 2016 WF9.
Limited011 Old member
Broj poruka : 2054 Points : 5505 Datum upisa : 07.05.2009
Naslov: Re: Nauka i tehnika 3/29/2017, 21:36
U slučaju da ste propustili, Ilon Mask (Elon Musk) je uveliko zabrinut za sudbinu čovečansta, imajući u vidu izuzetan napredak postignut u veštačkoj inteligenciji. Plaši se da će nas veštačka inteligencija, jednog dana, prestići. Kada se ovo desi, on tvrdi da će ljudi postati građani drugog reda (ili robovi, ili nešto gore).
Najnovija vest do koje je došao „The Wall Street Journal“ jeste da je Mask podržao interfejs mozak-računar, koji je osnovan da bi omogućio ljudima da drže korak sa napretkom mašina. Prema njihovom pisanju, kompanija – koja je nazvana „Neuralink“ – u svom je najranijem stadijumu razvoja. Ono do čega je došao Futurism.com jeste da je krajnji cilj ovog projekta da se napravi uređaj (ili moguće serija uređaja) koja bi mogla da bude ugrađena u ljudski mozak, kao neka vrsta implanta. U početku, ova poboljšanja će verovatno pomagati na manje načine, na primer poboljšaće naše uspomene stvaranjem dodatnih, prenosivih komponenti za skladištenje.
Vrsta koja će pobediti veštačku inteligenciju
Nije samo Mask zabrinut za ljudsku rasu. I Stiven Hoking (Stephen Hawking) je upozorovao na najveću pretnju za čovečanstvo: „Razvoj veštačke inteligencije može da uništi ljudsku rasu… Ljudi, koji su ograničeni sporom biološkom evolucijom, ne mogu da se takmiče, biće potpuno istrebljeni.“
Ali, iako je takav stav sveprisutan, jedino Mask radi na tome da osigura da ljudi mogu da idu uporedo sa veštačkom inteligencijom. Osnivač „Braintree“ Brajan Džonson (Bryan Johnson) investira 100 miliona dolara da bi napravio neuroprotezu da otključa moć ljudskog mozga i, na kraju, programira naš neurološki kod.
On polazi od toga da imamo ograničen pristup mozgovima, što opet skraćuje našu sposobnost da napredujemo uporedo sa mašinama. Zato radi da se to promeni i osigura besprekoran interfejs sa tehnologijama.
Prvi korak jeste da se potpuno istraži ljudski mozak, i shvati tačno kako radi. Tako će se napraviti pomak u pomaganju ljudi da dostignu jednakost sa mašinama. Neuroproteze će moći da poboljšaju naše kognitivne sposobnosti – ali i da nam pomognu da se izborimo sa neurološkim bolestima kao što su Alcahajmer, Parkinsonova bolest, itd.
I to je samo početak.
Programiranje našeg neurološkog koda značilo bi da bismo sebe mogli da transformišemo u ljude koji želimo da budemo. Kako je Džonson rekao: „Naša biologija i genetika postale su podložne programiranju; naš neurološki kod je sledeći na redu.“
Možda vam deluje kao naučna fantastika, ali sve je utemeljeno na izvanrednom naučnom radu. Razvoj ljudske superinteligencije je samo pitanje vremena.
_________________ Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”