BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Devizne rezerve

Ići dole 
4 posters
AutorPoruka
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Devizne rezerve Empty
PočaljiNaslov: Devizne rezerve   Devizne rezerve Icon_minitime3/5/2011, 13:22

Da li ste nekada razmisljali o tome sta se radi sa nasim deviznim rezervama? Nisam strucnjak pa je sasvim moguce da gresim, ali mi ne deluje logicno da zaduzujemo decu koja se jos nisu rodila da ne bismo trosili devizne rezerve, koje su kako mi se cini vise nego dovoljne za odbranu dinara (izostavljam deo o izmirivanju dugova, jer se mi zaduzujemo da ne bismo trosili taj novac, a niko ne navodi da li je to uvek povoljno po nas). I kome se saopstava i pravda ostvareni prinos? Na prvi pogled, izgleda mi kao da tu, ispod plasta diskrecije, postoji ogroman prostor za manipulaciju i kradju. Da li je neko zaduzen da kontrolise ulaganje tog novca, da proverava da li smo napravili 3%, a moglo je 4% (i kome je razlika otisla u dzep)?

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2018
Points : 5439
Datum upisa : 07.05.2009

Devizne rezerve Empty
PočaljiNaslov: Re: Devizne rezerve   Devizne rezerve Icon_minitime12/22/2011, 16:15

Tek sad videh ovu temu.
Šta reći a ne zaplakati? Ovako može da razmišlja samo Mali Perica!

http://www.nbs.rs/internet/latinica/40/40_5/40_5_7/index.html
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Devizne rezerve Empty
PočaljiNaslov: Re: Devizne rezerve   Devizne rezerve Icon_minitime12/22/2011, 17:47

Limited011 ::
Tek sad videh ovu temu.
Šta reći a ne zaplakati? Ovako može da razmišlja samo Mali Perica!
http://www.nbs.rs/internet/latinica/40/40_5/40_5_7/index.html
Da li si ti odgovorio na neko od mojih pitanja, ili se samo pravis da jesi i uz to vredjas (sto samo govori o onima koji su te vaspitali)? U tekstu za koji si poslao link nema odgovora na moja pitanja, to je po meni obican spam, ali verujem da ti smatras da si uradio nesto pametno. E pa cestitam, naucio si da koristis www.google.com. piju
Evo da ti pojednostavim gde mi se cini da postoji prostor za manipulaciju:
- Ti imas 100 kg nekog plemenitog metala (da se ne sitnicarimo s uncama).
- Ja i Mali Pera sedimo u NBS i posto si nam veliki prijatelj odlucujemo da deo novca iz rezervi ulozimo u metal koji nabavljamo od tebe (npr. posredno, da nas ne provale).
- Ostatak je valjda jasan?
- Slicno mozes primeniti i na HoV ili nesto trece.
Da li se negde moze videti kako se tim sredstvima upravljalo u poslednjih 10-15 godina? Da li se negde moze videti analiza prinosa na ta sredstva (narocito komparativna, u porednjenju sa drugim drzavama) i opravdanosti iznosa tih sredstava? To je ono sto me interesuje, a ne tvoje omalovazavanje, toga na ovom forumu dobijam vise nego sto mi treba (i resio sam zbog toga da takve clanove ignorisem, ako nisu sposobni da se kontrolisu, onda me ne interesuje sta imaju da saopste).

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Kobe Bryant
VIP
VIP
Kobe Bryant


Broj poruka : 2987
Godina : 47
Localisation : N.BGD
Points : 5549
Datum upisa : 22.05.2007

Devizne rezerve Empty
PočaljiNaslov: Re: Devizne rezerve   Devizne rezerve Icon_minitime12/23/2011, 12:11

Da li se prijateljstva stvaraju zato što sa nekim delite interesovanja ili se interesovanja razvijaju tokom prijateljstva?
comp

_________________
Najviše volim zakone koji nemaju kaznene odredbe, ti su najbolji!
Nazad na vrh Ići dole
Teletrader
Old member
Old member
Teletrader


Broj poruka : 992
Points : 2793
Datum upisa : 05.09.2008

Devizne rezerve Empty
PočaljiNaslov: Re: Devizne rezerve   Devizne rezerve Icon_minitime12/25/2011, 13:25


DEVIZNE REZERVE NARODNE BANKE SRBIJE (u evrima)

Zlato 567,2 miliona

Gotovina i depoziti u inostranstvu 2,25 milijardi

Hartije od vrednosti 8,45 milijardi

Specijalna prava vučenja 7,6 miliona

Ukupno 11,27 milijardi

U Narodnoj banci Srbije postoji posebno odeljenje za kontrolu rizika plasmana Narodne banke koje je zaduženo da svakodnevno prati i analizira finansijske pokazatelje, rejtinge i izveštaje vodećih svetskih rejting agencija, kao i dešavanja na finansijskiom tržištima u cilju redovne kontrole i procene rizika plasmana deviznih rezervi. Stoga je Narodna banka Srbije u mogućnosti da blagovremeno preduzima sve mere u cilju zaštite plasmana deviznih rezervi od kreditnog rizika - odgovor je koji su „Novosti“ dobile na ovo pitanje u srpskoj centralnoj banci.

Tokom prethodnih godina rastao je i udeo zlata u ukupnim rezervama, pa je sa 104,9 miliona evra u 2002. godini dostigao 567,2 miliona evra krajem oktobra ove godine. U zlato, koje je u doba krize uvek veoma traženo, značajno su investirale centralne banke širom sveta. Tako se i Srbija, prema poslednjim podacima Svetskog saveta za zlato, popela na 58. mesto po zalihama ovog dragocenog metala.

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.239.html:356382-Devizne-rezerve-u-papirima
Nazad na vrh Ići dole
 
Devizne rezerve
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Kako se formira kurs dinara
» Porez na devizne prilive iz inostranstva

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Banke fun club-
Skoči na: