BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB

Ići dole 
+100
Stane Dolanc
Limited011
Ceras
Neki
FatCat
Cicija
Teletrader
Dragivoje
marjanovicgane
Jegulja
cukicezar
Boranija
Dejansss
real_finanza
Gocili
Zile
Alonisos
MightyZ
Big Beast
C R A Z Y
Nisimo23
BBrroo
pepermint
boban75
Medax
bsbane
gogloee
NewStar
MORNAR
Aca kurbla
Frenky
Popaj
Varta
Toplica
Nikolaj3
Bezimena
Dragan555
Tenerife
Bobo011
Polos
Gashi
Milos86
Maca
Kobe Bryant
Sir Oliver 69
Goast
Joca
Al Kapone
Zeljko321
Von Misha
Sneki
goxi
Cucla
Tom80
Beli
JelenaS
Fmember
Momir
Matthew Greenburgh
Drag65
Prokuplje
Kupi akcije
Nenadnenad67
Matans
Ivan002
Ars Vivendi
Bjekam23
mile2012
Sahbaz
Taliban
Ris
Aritmeticar
Sasuolo
stock
Mitar
Big Mile
Mistery 011
Aleks
Sutra
bozasine
fantas
Berza011
Boby
Lolita
Miladin
Zmark
Dnenad85
Slovenac1
Dmitar
MatejaR
Kurajber
Vladulns
MarkoJTD
Banaćanin
Steve McQueen
Maynard
Joe_Allamo
Dragot
Nemesis
Bond
104 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sledeći
AutorPoruka
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 847
Points : 1926
Datum upisa : 14.12.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime12/31/2018, 15:04

Ima nešto što je uništilo i Agro banku, Privrednu i Metals:
O tome kome se daju krediti odlučuje bord banke, to je njihovo "diskreciono" pravo i svaka njihva odluka o dodeli kredita je navodno donesena na osnovu ekonomskih pokazatelja.

Međutim: nekad se krediti dodeljuju onom ko (recimo) 30% kredita razdeli osobama koje odlučuju kome dati kredit!
I sad: na sudu te osobe ne mogu da budu osuđena, jer one imaju tzv. "diskreciono" pravo da donose takve odluke.
To smo imali i u Agrobanci i u Univerzal banci itd...

I svi su pred sudom (mada još čekamo sudsku odluku za Privrednu) oslobođeni, jer su oni, po ekonomskim pokazateljima, očekivanjima i ličnoj proceni, delovali i delili kredite najbolje što su umeli...

Pojeo vuk magarca!

P.S. O strancima: naravno da su i oni koruptivni!
Najbolji primer je Hypo banka koja je propala iz istih razloga (sudelovanje političara i bankara) i niko nije zaglavio ozbiljnu robiju, bar ne iko ko je stvarno bio kriv.
Primer br. 2: Deutsche Bank - pranje para, veliki minus i nikom ništa, bord deli sam sebi ogromne bonuse...
Ništa tu nije čudno-

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/1/2019, 10:28


To sada i nije tako važno. Vidim da znate dosta o ekonomiji pa me zanima vaše mišljenje o preferencijalnim akcijama Komercijalne banke. Da li će cena u 2019 godini ići preko 1000 din?

Ako dođe do privatizacije ići će i preko 2000. Ako bude neki drugi scenario zavisiće dosta od kamatnih stopa.

Nazad na vrh Ići dole
Neki
Just looking
Just looking



Broj poruka : 13
Points : 49
Datum upisa : 09.11.2017

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/2/2019, 12:09

Dragan555 ::

To sada i nije tako važno. Vidim da znate dosta o ekonomiji pa me zanima vaše mišljenje o preferencijalnim akcijama Komercijalne banke. Da li će cena u 2019 godini ići preko 1000 din?

Ako dođe do privatizacije ići će i preko 2000. Ako bude neki drugi scenario zavisiće dosta od kamatnih stopa.


Cena prioritetnih akcija Komercijalne banke zavisi isključivo od iznosa dividende, a dividenda zavisi od kamatne stope na dinarsku štednju oročenu na godinu dana..po statutu banke...dokle god su dinarski depoziti sa kamatom oko 3,5% cena prioritetnih akcija neće se menjati.....kada se tome dodate da vlasnicima prioritetnih akcija dividenda nije isplaćivana godinama unazad i da nema nagoveštaja kada bi o moglo da se desi, onda je svima jasno zašto je cena akcije tu de jeste....čak je i precenjena u ovom trenutku.....


primer: kamata na dinarsku štednju 3,5%
            dividenda 35 rsd
            porez 15%
            neto dividenda 29,75 RSD

            Return request 5% 
            
            Realna cena 595

            KMBNPB --- Outperform   -----

                         
Daleko je 1000.....
Nazad na vrh Ići dole
Ceras
VIP
VIP
Ceras


Broj poruka : 485
Localisation : Bg
Points : 1499
Datum upisa : 29.03.2011

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/2/2019, 16:33

Neki ::
Dragan555 ::

To sada i nije tako važno. Vidim da znate dosta o ekonomiji pa me zanima vaše mišljenje o preferencijalnim akcijama Komercijalne banke. Da li će cena u 2019 godini ići preko 1000 din?

Ako dođe do privatizacije ići će i preko 2000. Ako bude neki drugi scenario zavisiće dosta od kamatnih stopa.


Cena prioritetnih akcija Komercijalne banke zavisi isključivo od iznosa dividende, a dividenda zavisi od kamatne stope na dinarsku štednju oročenu na godinu dana..po statutu banke...dokle god su dinarski depoziti sa kamatom oko 3,5% cena prioritetnih akcija neće se menjati.....kada se tome dodate da vlasnicima prioritetnih akcija dividenda nije isplaćivana godinama unazad i da nema nagoveštaja kada bi o moglo da se desi, onda je svima jasno zašto je cena akcije tu de jeste....čak je i precenjena u ovom trenutku.....


primer: kamata na dinarsku štednju 3,5%
            dividenda 35 rsd
            porez 15%
            neto dividenda 29,75 RSD

            Return request 5% 
            
            Realna cena 595

            KMBNPB --- Outperform   -----

                         
Daleko je 1000.....
1. pravo na prioritetnu isplatu dividendi po godišnjim računima u skladu sa odlukama Skupštine Banke, s tim da dividenda ne može biti manja od kamate na štedne uloge oročena na 12 meseci. 
https://www.belex.rs/trgovanje/informator/KMBNPB

Šta im znači NE MOŽE Biti Manja?
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/2/2019, 17:25


Cena prioritetnih akcija Komercijalne banke zavisi isključivo od iznosa dividende, a dividenda zavisi od kamatne stope na dinarsku štednju oročenu na godinu dana..po statutu banke.

KMBN bio 1400 sad je oko 2200 ni jedna dividenda nije isplaćena. Kojom logikom raste? Ili mnoge druge akcije koje nikad i nisu isplaćivale dividendu a porasle po 300% i više. Valjda se gleda prvo koliko je firma uspešna? Kakva im je perspektiva? A da je samo do dividende malo bi koja rasla.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/2/2019, 19:41

Citat: ::
1. pravo na prioritetnu isplatu dividendi po godišnjim računima u skladu sa odlukama Skupštine Banke, s tim da dividenda ne može biti manja od kamate na štedne uloge oročena na 12 meseci. 
https://www.belex.rs/trgovanje/informator/KMBNPB

Šta im znači NE MOŽE Biti Manja?
Verovatno da se samo zezas...
Valjda je i logicno da ako ne moze biti manja, da moze biti samo veca, zar ne?

Uzgred, srecni praznici svim frumasima!

_________________
Masta je vaznija od znanja. A.Ajnstajn
Nazad na vrh Ići dole
Ceras
VIP
VIP
Ceras


Broj poruka : 485
Localisation : Bg
Points : 1499
Datum upisa : 29.03.2011

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/2/2019, 20:20

Gocili ::
Citat: ::
1. pravo na prioritetnu isplatu dividendi po godišnjim računima u skladu sa odlukama Skupštine Banke, s tim da dividenda ne može biti manja od kamate na štedne uloge oročena na 12 meseci. 
https://www.belex.rs/trgovanje/informator/KMBNPB

Šta im znači NE MOŽE Biti Manja?
Verovatno da se samo zezas...
Valjda je i logicno da ako ne moze biti manja, da moze biti samo veca, zar ne?

Uzgred, srecni praznici svim frumasima!
Provalije sam. Rodjo
I Vama sve najbolje...
A koliko moze biti manja dividenda od KMBN.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/2/2019, 21:00

Ceras: ::
A koliko moze biti manja dividenda od KMBN.
Tu nema pravila svake godine je drugacije, za 2017 je preko 4 puta veca dividenda za obicne u odnosu na prioritetne, nominalno gledano. Za KMBN je oko 150 a za KMBNPB oko 35 din.

_________________
Masta je vaznija od znanja. A.Ajnstajn
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 08:51

Neki ::

Cena prioritetnih akcija Komercijalne banke zavisi isključivo od iznosa dividende, a dividenda zavisi od kamatne stope na dinarsku štednju oročenu na godinu dana..po statutu banke...dokle god su dinarski depoziti sa kamatom oko 3,5% cena prioritetnih akcija neće se menjati.....kada se tome dodate da vlasnicima prioritetnih akcija dividenda nije isplaćivana godinama unazad i da nema nagoveštaja kada bi o moglo da se desi, onda je svima jasno zašto je cena akcije tu de jeste....čak je i precenjena u ovom trenutku.....


primer: kamata na dinarsku štednju 3,5%
            dividenda 35 rsd
            porez 15%
            neto dividenda 29,75 RSD

            Return request 5% 
            
            Realna cena 595

            KMBNPB --- Outperform   -----

                         
Daleko je 1000.....
Srećna nova godina svima !!!  U zdravlju da trgujemo hartijama od vrednosti i da lepo, prijateljski razmenjujemo mišljenja i analize.

Po meni cena prioritetnih akcija Komercijalne banke mora ići preko 1000 din, baš zato što vuku dividende za 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 godinu..... Ove  dividende (izuzev 2017 i 2018 godine) su obračunavane po visokim kamatnim stopama na osnovicu od 1000 din. Banka je u obavezi da isplati sve zaostale dividende na preferencijalne akcije inače, vlasnici običnih akcija ne mogu podići svoju dividendu za datu godinu npr: 2019. 

Verovatno će se cena ove akcije formirati oko nivoa od 1200 - 1500 din u 2019 godini. inače, kupio sam ih u drugoj polovini 2018 godine upravo igrajući na kartu da će se ponovo odložiti isplata dividendi što se je i desilo (ukoliko poslednjeg dana 2018 godine nisu isplatili dividende)....

Svejedno, ako cena akcija i padne ispod 600 din  (što ne verujem da će se desiti) - utoliko će se bolje namestiti za kupovinu....
Nazad na vrh Ići dole
boban75
VIP
VIP
boban75


Broj poruka : 797
Localisation : Vojvodina
Points : 2684
Datum upisa : 03.01.2014

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 10:27

CITAT marjanovicgane :
Po meni cena prioritetnih akcija Komercijalne banke mora ići preko 1000 din, baš zato što vuku dividende za 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 godinu..... Ove  dividende (izuzev 2017 i 2018 godine) su obračunavane po visokim kamatnim stopama na osnovicu od 1000 din. Banka je u obavezi da isplati sve zaostale dividende na preferencijalne akcije inače, vlasnici običnih akcija ne mogu podići svoju dividendu za datu godinu npr: 2019.


Prethodne dividende se isplaćuju na DAN DIVIDENDE (to su akcionari koji su BILI vlasnici akcija na taj dan donošenja odluke, A NE SADAŠNJI vlasnici akcija - primer DAN DIVIDENDE 17.04.2017.)

http://www.kombank.com/pdf/2c.%20Odluka%20o%20rasporedjivanju%
20dela%20nerasporedjenog%20dobitka%20iz%20ranijih%20godina%20
za%20dividende%20za%20preferencijalne%20akcije.pdf

_________________
Loša vest je da vreme leti. Dobra vest je što ste Vi pilot. - Majkl Altšuler

A Bird in the hand, is worth two in the bush. - Ezop 600. p.n.e.

If one equity analyst its raining and the other says its sunny... yuor job as an investor is to ignore them both and instead look out the  window.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 13:03

Šali se kolega marjanovicgane. Naravno da to zna. Zna to i svaki laik. On je berzanski špekulant i meni lično je jako drago da ga vidim da je zainteresovan za ovu akciju. Meni je to još jedan znak da smo dobru akciju izabrali.
Nazad na vrh Ići dole
Joca
VIP
VIP
Joca


Broj poruka : 159
Points : 325
Datum upisa : 29.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 15:06

Čisto radi informacije - držim ovu akciju sada više od 10 godina (prve sam kupio još 2007) i ne pada mi na pamet da ih prodajem. Čekam neki squeeze ako ga bude i to je to. Stvarno ne vidim rezon da prodam akciju na PB 0.18 koja mi donosi zagarantovanu dividendu koja "ne može biti manja od kamate na štedne uloge oročene na 12 meseci" na nominalnu vrednost od 1.000 dinara. Sve dividende dobijene do sada upotrebio sam opet za kupovinu KMBNPB. To bi bilo kao kada bi nekom prodao novčanicu od 1000 dinara za 660 dinara a on je oroči na štednju u Kom. banku na godinu dana. Ko mora nek prodaje, nemam ništa protiv. Nadam se samo da će biti ponude po ovoj ceni i kada isplate zaostale dividende.

Ko bude kontrolisao skoro 17 miliona redovnih akcija neće mu biti problem da reguliše i ovih tričavih 300k
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 15:12

boban75 ::
CITAT marjanovicgane :


Prethodne dividende se isplaćuju na DAN DIVIDENDE (to su akcionari koji su BILI vlasnici akcija na taj dan donošenja odluke, A NE SADAŠNJI vlasnici akcija - primer DAN DIVIDENDE 17.04.2017.)

http://www.kombank.com/pdf/2c.%20Odluka%20o%20rasporedjivanju%
20dela%20nerasporedjenog%20dobitka%20iz%20ranijih%20godina%20
za%20dividende%20za%20preferencijalne%20akcije.pdf
Ali prethodne dividende nisu isplaćene..... Mislim da ko sada kupi akcije stiče pravo i na isplatu prethodnih dividendi. Ne šalim se. Ozbiljno mislim da je tako.

Takođe, mislim da se radi o vrednoj akciji. Kamate će ubudućnosti rasti a obračunavaju se na osnovicu od 1000 din - nominalna vrednost akcije..... Cena od 650 din je izuzetno povoljna, samo što se to sada ne vidi jer su kamate niske ali u budućnosti kada kamate krenu da rastu, akcija će biti atraktivnija.
Nazad na vrh Ići dole
Joca
VIP
VIP
Joca


Broj poruka : 159
Points : 325
Datum upisa : 29.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 15:15

@marjanovicgane

nisi u pravu. Vlasnik akcije na dan preseka za dividendu ima pravo na isplatu dividende. Za isplatu se gleda spisak akcionara na dan preseka za dividendu. Ako tada nisi imao akciju, nisi na spisku i nema isplate.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 15:59

Joca ::
@marjanovicgane

nisi u pravu. Vlasnik akcije na dan preseka za dividendu ima pravo na isplatu dividende. Za isplatu se gleda spisak akcionara na dan preseka za dividendu. Ako tada nisi imao akciju, nisi na spisku i nema isplate.
Znam šta je dan dividende ali nisam siguran ni da ste vi u pravu. Ajde da razjasnimo situaciju. NPR: ja imam akciju na dan preseka dividende za 2018 godinu. Neka je dan dividende primera radi danas  3.1.2019. Da li dobijam dividendu samo za 2018 godinu ili i sve zaostale neisplaćene dividende zato što posedujem akciju na dan dividende. 

Po meni je logično da svako ko poseduje akciju na dan dividende ima pravo i na isplatu zaostalih dividendi jer ne vidim pravni osnov da sa prethodne dividende isplaćuju bivšim vlasnicima akcija koji su ih u međuvremenu prodali. 

Da li me razumete, mislim da onaj ko poseduje akcije na dan dividende ima pravo i na sve zaostale dividende a ne bivši vlasnici akcija.
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2067
Points : 5731
Datum upisa : 06.12.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:11

Joca je, naravno, u pravu.

Ljudi često prodaju akciju čim prođe "presek" i na dan isplate više nisu u posedu akcije, ali dobijaju dividendu.
Ako si kupio akciju tokom 2018. ti ćeš dobiti dividendu samo za tu godinu, naravno, ako si bio u posedu iste i na dan "preseka".

marjanovicgane ::


Po meni je logično da svako ko poseduje akciju na dan dividende ima pravo i na isplatu zaostalih dividendi jer ne vidim pravni osnov da sa prethodne dividende isplaćuju bivšim vlasnicima akcija koji su ih u međuvremenu prodali. 

Oni ih jesu prodali, ali su stekli pravo na dividendu (vidi gore) itd....

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”


Poslednji izmenio Momir dana 1/3/2019, 16:14, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:11

Ništa od tih dividendi Gane. Može da se desi da ne budete interesantni ni ako dođe do privatizacije (gle, besplatne štediše). Jedino pozitivno mi je što na ovoj ceni (660) imaš veći prinos nego na štednju u dinarima... odnosno imao bi kada bi isplaćivali dividende.  tt

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:15

Mutiš ti malo vodu kolega? Ako si juče kupio od mene (da pretpostavimo da je berza radila) koji je imam 10 godina. Danas je dan preseka i sutra je prodaš dobićeš dividendu za 2018 i ako je kod tebe bila 48 sati. A ja ću dobiti za sve dane preseka godinama u nazad za svaku akciju koju sam na dan preseka imao.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:32

Momir ::
Joca je, naravno, u pravu.

Ljudi često prodaju akciju čim prođe "presek" i na dan isplate više nisu u posedu akcije, ali dobijaju dividendu.
Ako si kupio akciju tokom 2018. ti ćeš dobiti dividendu samo za tu godinu, naravno, ako si bio u posedu iste i na dan "preseka".

Naravno da mi je poznato sve o čemu ste pisali, ali mislim da pravite previd. Evo zašto:

Ovde nastaje problem što dividende nisu isplaćene do sledećeg preseka. To ste prevideli.....Npr: pravo na dividendu za 2015 godinu imaju svi oni koji su bili vlasnici akcija na dan preseka (neki datum u 2016 godini) ali ta dividenda nije isplaćena do sledećeg preseka (neki datum u 2017 godini). Mislim da je vlasnik akcija na preseku u 2017 godini stekao pravo i na zaostale dividende. To bih želeo da razjasnim.


Ovo pitanje nije tako prosto kao  mislite i želim da pitam iskusnije igrače, da li je bilo slične situacije i kako je ona rešena.
Nazad na vrh Ići dole
Alonisos
VIP
VIP



Broj poruka : 387
Points : 1394
Datum upisa : 04.09.2017

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:40

Kolega Gane,vec ti je detaljno odgovoreno od strane iskusnijih.Ne bi skodilo malo edukacije umesto novih i novih pitanja iskusnijima.
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:44

marjanovicgane ::

...Ovo pitanje nije tako prosto kao  mislite i želim da pitam iskusnije igrače, da li je bilo slične situacije i kako je ona rešena.
Biće dividende za dve, najviše tri godine. Dotle se pridružujem savetima koje si već dobio (da se informišeš o tome šta sve može da se desi ako kupuješ akcije banaka na lelexu). sesir

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:55

Alonisos ::
Kolega Gane,vec ti je detaljno odgovoreno od strane iskusnijih.Ne bi skodilo malo edukacije umesto novih i novih pitanja iskusnijima.
OK. Ako iskusniji kažu tako onda prihvatam, pod uslovom da svoje stavove zasnivaju na empiriji. Ajde, dajte neki sličan primer iz empirije da vidimo kako je to rešeno.
Nazad na vrh Ići dole
Dragan555
Old member
Old member
Dragan555


Broj poruka : 1489
Points : 3162
Datum upisa : 18.01.2014

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 16:58


Baš tako kolega Joco. Ko je lud da akciju banke koja će ove godine ući u proces privatizacije prodaje na PB 0.18 Pritom je ECB za ovu godinu najavila podizanje kamatnih stopa.
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 17:08

Sahbaz ::

. Dotle se pridružujem savetima koje si već dobio (da se informišeš o tome šta sve može da se desi ako kupuješ akcije banaka na lelexu). sesir
Da sam hteo siguran posao - okopavao bih kukuruze....... Naravno da sam spreman na rizik i gubitke. 

Bez razloga podcenjujete Beogradsku berzu. Može tu da se probere par dobrih akcija a za KMBNPB nemam nikakvu dilemu.
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 18:32

marjanovicgane ::
Da sam hteo siguran posao - okopavao bih kukuruze
Znači pred tobom je izbor na berzu ili u kukuruz. Sad su mi jasniji tvoji zapisi.

marjanovicgane ::
Naravno da sam spreman na rizik i gubitke.
Očigledno. Ja više volim dobitke. Probaj i ti, možda ti se svidi.

marjanovicgane ::
Bez razloga podcenjujete Beogradsku berzu.
Kako znaš da to radim, pa još bez razloga (potpuno suvišna stavka, inače ne bi bilo potcenjivanje i da, tako se piše ta reč)? Gde si bio kad su pljačkane banke s lelexa? Ne razumem zašto misliš da ovde ne može da se ponovi Agrobanka, Metals banka, Privredna banka... I one su poslovale veoma dobro i imale grandiozne planove. Zar ti se ne pali lampica kada vidiš da se dividenda ne isplaćuje (udeo na tržištu smanjuje itd)? Ne, ti misliš da imaš pravo na dividende za period kad nisi bio akcionar, a ne vidiš da male akcionare zavrću kako stignu. Ne potcenjujem ja lelex, nego ga ti precenjuješ.

marjanovicgane ::
Može tu da se probere par dobrih akcija a za KMBNPB nemam nikakvu dilemu.
Dunning–Kruger efekat dovodi do toga da čovek i pored svih argumenata i saveta drugih da se edukuje samouvereno i bez ikakve dileme gusla po svome. Idi počisti onih 1000 komada po 700 dinara s table ako nemaš nikakvu dilemu.

Jedini razlog zašto cena ove akcije nije još niže je što postoji pozitivan (kao i negativan) scenario ako dođe do privatizacije. Akcije banaka na lelexu su se pokazale kao izuzetno rizične investicije. Ko to ne zna, ne bi trebalo da ulaže u njih pre nego što se dobro informiše o tome.

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
Limited011
Old member
Old member
Limited011


Broj poruka : 2038
Points : 5464
Datum upisa : 07.05.2009

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 19:25

marjanovicgane ::
... jer ne vidim pravni osnov da sa prethodne dividende isplaćuju bivšim vlasnicima akcija koji su ih u međuvremenu prodali. 


Pravni osnov se nalazi u Statutu Društva!

Pročitaj ga, pa se javi....

@Sahbaz
Ti si baš u bedaku lale koja je to teška depresija, čoveče, trgni se dok te ne proguta to crnilo!!!
Ili si mazohista, pa i pored svega što ti se "javlja" ti si i dalje na Belexu!!?
Ne razumem: zašto sam sebe mućiš??? ajkula

Dividende će biti, osim ako KMBN ne ode u stečaj! viljuska

_________________
Henri Kisindžer: “Opasno je biti neprijatelj SAD-a, ali je pogubno biti i njen prijatelj.”
Nazad na vrh Ići dole
Sahbaz
VIP
VIP



Broj poruka : 333
Points : 1288
Datum upisa : 30.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 20:04

@Limited011:
Ne razumem šta mi se javlja i zašto misliš da sam u bedaku? Nisam na Belexu (nemam nijednu akciju osim onih besplatnih koje me ne zanimaju dok ne narastu na 1000 evra), pa nisam ni mazohista u crnilu i bedaku. Mazohizam i depresija spadaju u psihičke poremećaje. Jesi li ti na Belexu, kad se već čašćavamo komplimentima?  tt Da imam ovu hartiju, razgovarao bih sa advokatom i verovatno bih tužio banku, da mi potraživanje ne zastari, ali šta ja znam, biće sve u redu... nadajmo se. Kakav stečaj to na kraju spominješ, iju, pu, pu, pu!

_________________
Ne veruj menadzmentu koji te laze.  [You must be registered and logged in to see this image.]
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 22:38

Za Shabaza i ostale....

Au šta učinih......... Drago mi je da sam podstakao diskusiju ali mi  je žao što se neki ljudi nerviraju bez potrebe. Probaću da odgovorim bar na neka na vaša pitanja.

Živim na selu i mi smo dobili internet tek 2011 godine. trebalo mi je par godina da se pripremim, uradim potrebne anlize tako da  tek od kraja 2014 godine ulazim na FOREX a sredinom 2018 godine i  na Beogradsku berzu. Nisam učestvovao u investicionom ludilu pre 2008 godine i mogu da razumem razočaranost ljudi koji su izgubili novac u naletu ekononomske katastrofe. 

Što se tiče pomenutih srpskih banaka - poslovanje banaka se ne meri profitom, tržišnim učešćem i sličnim parametrima već njihova veličina i značaj zavisi od drugih parametara i postavki, ali je to suviše složena priča da je sada objašnjavam........ Inače sve banke koje ste pobrojali nisu imale ni 10% težine Komercijalne banke bez obzira na dobre klasične parametre poslovanja.  Što se tiče dividendi Komercijalne banke već sam objasnio da se ne isplaćuju zato što već nekoliko godina pada na stres testovima NBS. Takođe, sam objasnio da takve testove  treba ukinuti jer se iz aviona vidi, (nisu vam potrebni stres testovi)  da će u slučaju krize sve srpkske banke bankrotirati zato što naši građani štede u evrima koje NBS ne može da štampa. Ta  devizna štednja u evrima je i jedina suštinska slabost Komercijalne banke, sve ostalo je luk i voda, banka je inače veoma kvalitetna....... Da napomenem da su u vremenu krize 2008 godine sve banke (uključujući i strane)  u Srbiji efektivno bankrotirale ali je to sakriveno od javnosti......

Što se tiče   Duning - Krugerovog efekta nisam video ozbiljne argumente koji bi me odvratili od ulaganja na Beo berzu, inače već sam objhašnjavao da smatram da je baš sada pravi trenutak da se investira zbog pesimizma ostalih investitora, straha, najave nove ekonomske krize itd..... Zapravo naleti straha koje pokazujete i opšta nelikvidnost na berzi  su za mene signal da se uđe u igru. Beogradsku berzu nisam precenio sigurno znam da je više od 95% akcija smeće. Samo sam napisao da se mogu probrati nekoliko kvalitetnih akcija u koje vredi ulagati, nije mi jasno kako me ne razumete.... Nikada nisam tvrdio da je cela berza dobra. Inače stojim da su akcije na stranim berzama toliko precenjene da su gotovo sve od reda postale smeće.

Iz svega što ste  napisali mislim da ne razumete suštinu preferencijalnih akcija.... Ne postoji obaveza banke da vam isplati dividendu na preferencijalne akcije,  banka samo ne može da isplati dividendu na obične akcije dok ne isplati  dividendu  i sve zaostale dividende na preferencijalne akcije. Ovo treba dobro razumeti, po meni (mada nisam 100% siguran) zaostale dividende će pokupiti zakonski vlasnik akcije u trenutku kada se one isplaćuju a ne bivši vlasnici akcija. Evo, ako postoji drugačiji empirijski primer iznesite da vidimo, pošto sam ih već kupio baš me interesuje šta će se desiti.

Kompletnu šemu zavrtanja i pljački malih akcionara pre 2008 godine imate u ovoj emisiji, od 39 minuta.  https://www.youtube.com/watch?v=6xwxiVSdxEE&t=962s 
 to sam proučavao dosta dugo i smatram je 100% tačnom. Samo da napomenem da su u pitanju bili radnici društvenih firmi koji su dobijali određene pakete akcija a ne profesionalni investitori. Pljačka malih akcionara banaka koje pominjete  je proizišla iz ekonomske katastrofe 2008 godine. Plaćene su po suviše velikoj ceni a zatim je nakon privatizacije nekih od njih, organizovan prinudni otkup po nekoj srušenoj, nelikvidnoj da tako kažem berzanskoj ceni. Inače, već sam pisao o tome da jedini strah kada su u pitanju akcije Komercijalne banke imam po pitanju prinudnog otkupa i ničeg više .......sve ostalo je u redu.

Nisam amater, praktično celog života se bavim teoretskom (profesor računovodstva) i praktičnom ekonomijom (FOREX i berze). Uvek sam iznosio ono što stvarno mislim a naravno bitna su mi i mišljenja drugih ljudi.
Nazad na vrh Ići dole
Joca
VIP
VIP
Joca


Broj poruka : 159
Points : 325
Datum upisa : 29.06.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/3/2019, 23:36

marjanovicgane ::

Iz svega što ste  napisali mislim da ne razumete suštinu preferencijalnih akcija....

U ovoj priči sam 11 godina i zaista mislim da nije potrebno da komentarišem ovo što si napisao. Lepo sam ti rekao kako stvari stoje vezano za neisplaćene dividende u smislu ko ima pravo na iste. Ako tražiš empiriju ili normative pročitaj Ugovor o osnivanju na sajtu APR-a - potraži ga u Osnivačkim aktima. Sva objašnjenja oko dana preseka i prava na dividendu naći ćeš u članu 13b:

"Skupština Banke odlukom o isplati dividendi ... utvrđuje dan na koji se utvrđuje spisak akcionara Banke koji imaju pravo na dividendu ... i to kao deseti dan pre dana održavanja sednice Skupštine na kojoj se donosi ta odluka tj. taj dan se utvrđuje kao dan koji se poklapa sa danom Akcionara saglasno Zakonu o privrednim društvima.

Spisak akcionara Banke iz predhodnog stava se utvrđuje prema podacima iz jedinstvene evidencije u Centralnom registru, depou i kliringu hartija od vrednosti"

Over & out po ovom pitanju kafa
Nazad na vrh Ići dole
Matthew Greenburgh
Partner
Partner
Matthew Greenburgh


Broj poruka : 1578
Localisation : EC4A 2BB
Points : 2526
Datum upisa : 09.08.2007

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/4/2019, 00:21

Ovaj Gane je verovatno najveći indijanac kojeg je ovaj forum video u skorije vreme!
Ozračio sa glupošću,...možda je najbolja strategija IGNORE.

_________________
He makes millions of dollars come out of those phones. He is the most revered of all species: a Big Swinging Dick.
Nazad na vrh Ići dole
FatCat
Member
Member
FatCat


Broj poruka : 847
Points : 1926
Datum upisa : 14.12.2008

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/4/2019, 00:46

post2 lol!

Ma dobro, bar je uneo veselost na forum!  Like a Star @ heaven

A i Nova godina je !!! Arrow

Mada je i ovaj Sahbaz veliki veseljak armo

_________________
Dinkić: Drugačije bi sve bilo da sam JA bio premijer !!
Nazad na vrh Ići dole
Stane Dolanc
Our family
Our  family



Broj poruka : 336
Points : 816
Datum upisa : 22.05.2007

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/4/2019, 02:50

Svašta smo mi ovde prošli, što na forumima (Fijaskonomi) što na samom Belexu, a Gane je ISKREN, vidise i da ne folira - ono sad nije baš učio ove stvari u praksi, a i sam kaže da je nov u ovom poslu.

I to treba poštovati - naučiće love3

Gane pošto nisi (a i traži puno vremena) pročitao sve teme i sve postove s ovog foruma, moram da ti skrenem pažnju da su ovde likovi na koje se ti pozivaš, na pr. Branko Dragaš najomraženiji i pročitani kao apsolutni foliranti!
Ovaj Katić je umišljen, prepotentan i ništa u životu nije veliko uradio, koliko se sećam radio je neko vreme u Energoprojektu (valjda kao komercijalista, ili kako Matt reče običan BLAGAJNIK) tu nije imao šta da pokaže jer je (dobra, stra) SDK sve regulisala i kontrolisala, uz manje propuste...
A sakriti nešto Energoprojektovih deviza u inostranstvu, to nije bilo neko umeće, to se radilo uz blagoslov generalnog.
Ne vidim da je on preuzimao neki rizik, a teorije... pa i ti imaš neku fiks ideju, ni to nije nešto.
I još: teorija ima kolko god ti srce želi...
Evo ih i ovde: https://www.aikb.net/f19-sve-vrste-berzanskih-analiza

SAVET: Čitaj što više tema sa foruma i one koje ti se čine nezanimljivima!!
I sve podforume DOBRO pregledaj, i pazi na detalje....

Živ mi bio !! sesir
Nazad na vrh Ići dole
marjanovicgane
VIP
VIP
marjanovicgane


Broj poruka : 979
Points : 2114
Datum upisa : 10.09.2018

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/4/2019, 09:12

Joca ::
marjanovicgane ::

Iz svega što ste  napisali mislim da ne razumete suštinu preferencijalnih akcija....

 Ako tražiš empiriju ili normative pročitaj Ugovor o osnivanju na sajtu APR-a - potraži ga u Osnivačkim aktima. Sva objašnjenja oko dana preseka i prava na dividendu naći ćeš u članu 13b:
Nisam tražio normative već samo primere da li se je nakada desila slična situacija. Izgleda da u celoj istoriji beleksa nema slične situacije. Kako možete biti sigurni u vaše tvrdnje ako nisu emirijski proverene, a pri tome sam ukazao na pravnu zavrzlamu koja će proizići  iz suštine (koncepta) preferencijalnih akcija u trenutku isplate dividendi??? Ovde postavljam samo pitanje inače poštujem vaše mišljenje i to je to.

Za ostale učesnike foruma,

Neću vas više obasipati glupostima jer sam odlučio da se povučem sa foruma, nakon što sam shvatio da sam se obreo u društvu velikih stručnjaka kojima nisam dorastao.

Svima želim puno sreće i uspeha u trgovanju.

Srdačan pozdrav.
Nazad na vrh Ići dole
Big Mile
VIP
VIP
Big Mile


Broj poruka : 1658
Points : 6510
Datum upisa : 19.02.2011

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/4/2019, 09:13

Ma skapirace i naucice, važno je da ima volju!!! kafa
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Empty
PočaljiNaslov: Re: Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB   Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB - Page 26 Icon_minitime1/4/2019, 12:23

Ako neko odluci da prevesla male akcionare, u ovom slucaju u pogledu prava na dividendu, uvek ima nacina, jednostavno ce izvrsiti izmene u Statutu drustva...

_________________
Masta je vaznija od znanja. A.Ajnstajn
Nazad na vrh Ići dole
 
Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB
Nazad na vrh 
Strana 26 od 29Idi na stranu : Prethodni  1 ... 14 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sledeći
 Similar topics
-
» Komercijalna banka (prioritetne) - KMBNPB
» Komercijalna banka - KMBN 2. DEO
» Komercijalna banka - KMBN 3. deo
» Komercijalna banka - KMBN 3. deo
» Komercijalna banka - KMBN

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Banke fun club-
Skoči na: