BELEX Club
BELEX Club
BELEX Club
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
BELEX Club

Ekonomski Forum
 
PrijemTABLEEventsPublicationsTražiRegistruj sePristupi
 

 TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?

Ići dole 
+108
AkiTaki
Nisam lep al sam glup
Al Kapone
adamm
marjanovicgane
Stane Dolanc
bonum.mm
maxxxii
monacco
djuken
boban75
Floxed
Bobo011
igor ns
Avala00
Debil
Ivica_t
Colle
Cermet
Popaj
tortuga
Nikolaj3
pepermint
starter
I-33333
Asterixxx
sindra
Jegulja
draguljcebg
Limited011
Cicija
arsen123
faceman
Andridis
Smile
milosmiljkovic
bwresident
woman with a bicycle
thunderbird
Maca
gogloee
ILoveRoses
trind
Tom80
zekapeka
Sundown
Vladimirmitr
Zak10
Dragan555
$
Red max
Ars Vivendi
simpson
Mister No
Anam
Drag65
Zwiebel
Boranija
philips1
Strbac
Kupi akcije
Aritmeticar
Big Mile
ingglick
real_finanza
Gocili
Fast
Light
Bombica
Teletrader
Dax
Nemesis
Fmember
Boby
Momir
Petar Pan
BuffetSon
Frenky
MORNAR
Spejs
Drasko
Firke77
Serbon
Sutra
Cincinnatus
Zokiutd
Ris
pepsiman
Djuka
Greta
StefanoProdi
Milica1
Nisimo23
Non-ProfitOrganization
MarkoJTD
Niche
Friz
Milord1
iki
Dusan
Sneki
Dexiv
IC.Broker
prevarant
StefanMR
MilanLaki
vatreni
Kobe Bryant
112 posters
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Sledeći
AutorPoruka
philips1
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 946
Datum upisa : 12.04.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/24/2013, 20:21

Dušane da li bi bio ljubazan da nam kažeš kada koristiš leveridž i koje vrste postoje....

Izvinjavam se ako je pitanje isuviše početničko.

Ali i nama početnicima treba neko da pomogne.
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/24/2013, 20:59

Boby na primer koristi CFD (Contract For Difference), koji ti daje mogućnost ogromnog leveridžovanja, do 10:1, tako da za 1.000usd možeš da kupiš hartije u vrednosti od 10.000usd.

Ja koristim klasičan margin račun, gde imam mogućnost da koristim 2:1, a 4:1 intraday. Ja retko i koristim leveridž, a koristim ga u situacijama kada hoću da piramidujem svoje dobitke. Na primer, kupio sam na 10, pa mi hartija skoči na 12, tu napravi pauzu, možda se koriguje određeno vreme i krene ponovo da raste i tada dodajem poziciju (uvek manju od početne pozicije), na primer na tih 12.
Tada sam povećao svoju prosečnu cenu na 11, ali imam prostora da dam poziciji da mi pruži još dobitaka, a sa stop loss-om ograničim svoj gubitak.

Najveća greška trejdera je da dodaju poziciju kada uđu u minus. Kupio si na 10, i na 9 "ponderišeš" svoj gubitak, i još gore ako koristiš leveridž.
Ja sam to kao početnik radio, dok se nisam malo bolje edukovao.
To je kardinalni greh trejdera, dodavati u poziciju koja gubi.
Teško je osloboditi se okova svog ega i prihvatiti da nisi bio u pravu. Kupio si na 10 misleći da će hartija da poraste, ona je pala, nisi bio u pravu, izađi, otresi prašinu i idi dalje.

Psihologija i disciplina su jako važni u trgovanju. Za mene je bolje da 10 puta izgubim po malo nego da jednom izgubim puno. Na taj način ću sačuvati veliki deo svog kapitala i imati municiju da ga upotrebim kada najviše bude trebalo. Držeći gubitničku poziciju trejderi sebi prave medveđu uslugu.
Ne samo da su u minusu, nego su i vezali kapital i ne mogu da ga iskoriste za neke bolje prilike koje se pojave.

Nego, da se vratim na početni deo, sa CFD leveridžom.

Na primer, imaš 1000usd i iskoristiš full leveridž na 10:1. Tada je potrebno da pozicija ode samo 10% protiv tebe da izgubiš sav kapital koji si uložio. Gubitak od 1% ti odnese 10% uloženog itd...

Isto se dešava sa dobicima, i zato je bitno sačuvati kapital da bi mogao bolje da ga upotrebiš kada dobiješ pravu priliku. A pravljenje piramide kada imaš dobitke ima velikih benefita: imaš 1.000 dolara, kupiš za 10.000usd. Pozicija poraste 5%, vrednost pozicije ti je 15.000 dolara, a vrednost tvog portfelja je 6.000 dolara.

Sada možeš da upotrebiš još 45.000 dolara zbog drastično uvećane vrednosti portfelja (6.000x10=60.000 naspram početnih 1.000x10.000). Naravno, ovo je drastičan primer i nikako ne preporučujem da se koristi toliki leveridž, meni je i 2:1 puno najčešće.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
philips1
Our family
Our  family



Broj poruka : 334
Points : 946
Datum upisa : 12.04.2012

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/24/2013, 21:32

Veliko hvala...
A jel bi mogao da mi objasniš razliku izmedju forvarda i fjucersa?
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/24/2013, 21:47

http://www.investopedia.com/ask/answers/06/forwardsandfutures.asp

U principu su slični, ali fjučersi su standardizovani finansijski instrumenti kojima možeš da trguješ na berzi, dok forwardi nisu standardizovani i oni predstavljaju privatne ugovore između dve strane. Oba ti daju pravo da kupiš ili prodaš neku klasu imovine u određeno vreme po određenoj ceni.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/25/2013, 12:05

@Dusan
Jel i ti trgujes preko Saxo bank? I sa kojim instrumentima?
Sto se tice CFD koliko je meni poznato trajder i nema mogucnost da snizava leveridz...
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/25/2013, 21:36

Gocili,

Ne, ne koristim Saxo i ne trgujem CFD-ovima. Trgujem preko IC. Uglavnom samo akcije i povremeno opcije.

Ti na CFD-u ne možeš da menjaš leveridž, ali možeš da otvoriš poziciju koliku ti hoćeš. Ako imaš leveridž 10:1 i 1000 dolara, iskoristi samo na primer 200 i otvori poziciju x10 CFD koja će da vredi 2.000 dolara. Na taj način ćeš imati leveridž samo 2:1.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/25/2013, 21:42

Današnji dan u USA protiče sa oporavkom i slabim obimom, što ne daje samopouzdanje za neki jači pokret na gore. Najverovatnije nam sledi period volatilnosti i trgovanja bez jasnog trenda.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/26/2013, 11:26

@Dusan
Znam da preko margine mozes da kontrolises izlozenost odnosno da prakticno podesavas leveridz. 
Inace znam da radis za IC ali nisam znala da i IC kreditira klijente. Jel taj margin racun 2:1 i 4:1 namenjen za Belex ili i za ino berze? Mozemo li da se nadamo uskoro nekoj platformi za trgovanje?
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/26/2013, 11:30

Ne radim više u IC, ali i dalje trgujem preko njih.

Margin račun je samo za inoberze, postoji platforma za trgovanje. Kontaktiraj ih za više informacija.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/26/2013, 11:43

Platforma za inotrejding?
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/26/2013, 11:58

Da, već više od pola godine postoji platforma za inotrading, mnogo bolja i efikasnija od slabašnog QS koji je za BB.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/26/2013, 12:11

E to nisam znala, svojevremeno sam bila u pregovorima sa IC oko otvaranja racuna za ino-trading  pa sam na kraju odustala, jer se tada radilo telefonski, i cinilo mi se preteskim trgovati bez table i grafikona. Dakle, preporucujes ih?
Nazad na vrh Ići dole
Dusan
VIP
VIP
Dusan


Broj poruka : 5270
Points : 6307
Datum upisa : 23.03.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime6/26/2013, 12:41

U Srbiji nema bolje varijante od njih.

_________________
BelexClub na youtube!
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/1/2013, 14:29

Ako bi neko bio ljubazan da podeli iskustva sa IC trader workstation platformom?
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP
Light


Broj poruka : 68
Points : 387
Datum upisa : 11.12.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/1/2013, 17:21

Platforma koju koriste je Trader Workstation od Interactive Brokers. Demo može da se proba na http://www.interactivebrokers.com/en/?f=%2Fen%2Fpagemap%2Fpagemap_demo.php
Zbog velikog broja različitih opcija trebalo mi je vremena da se snađem u početku. Sada po potrebi koristim nekoliko osnovnih prozora (Quote Monitor, Chart, Time&Sales, Market Depth Trader). Pošto nisam pretplaćen na dodatne podatke imam u real-time samo poslednju cenu i najbolji bid/ask sa količinom (ali u Market Depth Traderu se i tada vide najbolji bid/ask na svakoj od berzi (ARCA, ISLAND, DIRECTEDGE, BATS,...) odvojeno što može da da bolju sliku o trenutnoj ponudi i tražnji.
Ja sam trgovao samo akcijama ali aplikacija podržava i opcije, forex, fjučerse...

Pošto sve stvarno ide preko Interactive Brokers mogu da se koriste i sve ostale njihove aplikacije (Android, iOS, Web,...).
Ja sam jako zadovoljan kako sve funkcioniše a ima još toliko mogućnosti koje nisam stigao ni da pogledam. Davanje naloga je praktično trenutno (dešava se da još nisam ni svestan da sam otpustio dugme miša a već mi trepće da je nalog realizovan :) ).
Povremeno sam imao problema sa pokretanjem aplikacije sa IC servera ali kada pokrećem direktno sa interactivebrokers.com uvek radi.
Nazad na vrh Ići dole
Gocili
VIP
VIP
Gocili


Broj poruka : 756
Localisation : Vojvodina
Points : 1795
Datum upisa : 25.05.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/1/2013, 22:03

@light
Meni su iz IC rekli da ne moze demo da se otvori, no super ako moze da se isproba. Inace ja sam htela da probam da trgujem derivate, ETF-ove, opcije, pa mi je bitno da znam koliko cesto zamrzavaju platformu, koliko su sigurni stopovi i sl?
I koliko kostaju real-time podaci i alati za tehnicku?
Nazad na vrh Ići dole
Boranija
Old member
Old member



Broj poruka : 2159
Points : 6009
Datum upisa : 25.07.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/2/2013, 00:01

A da malo mrdneš dupe i okreneš IC Broker na tel +381 (11) 3373 855
i njih pitaš sve što te zanima?
Ne boli a i ne košta ništa....
Ja sam zadovoljan njihovim uslugama i cenama.
ajkula

_________________
Kad ima love za šljam, ima da bude i za mene!!
Nazad na vrh Ići dole
Light
VIP
VIP
Light


Broj poruka : 68
Points : 387
Datum upisa : 11.12.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/2/2013, 08:02

Gocili ::
@light
Meni su iz IC rekli da ne moze demo da se otvori, no super ako moze da se isproba. Inace ja sam htela da probam da trgujem derivate, ETF-ove, opcije, pa mi je bitno da znam koliko cesto zamrzavaju platformu, koliko su sigurni stopovi i sl?
I koliko kostaju real-time podaci i alati za tehnicku?

Cena podataka je na http://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=marketData&p=mdata
Ja koristim samo onu prvu opciju "US Securities & Commodities Non-Professional Bundle" koja je besplatna ako platiš više od 30$ provizije u toku meseca.
Detaljno uputstvo za aplikaciju je http://www.interactivebrokers.com/download/TWSGuide.pdf pa možeš da vidiš šta od alata ima ugrađeno i mislim da se ništa osim raznih data feed-ova ne plaća dodatno.
Kada počneš da koristiš TWS aplikaciju praktično sve se odvija direktno preko Interactive Brokers iz USA i njihovih servera a od IC samo dobijaš potvrde o izvršenim nalozima.
Nazad na vrh Ići dole
Zwiebel
Just looking
Just looking



Broj poruka : 28
Points : 88
Datum upisa : 15.11.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/19/2013, 11:28

Руско тржиште деоница је данас изузетно привлачно за инвеститоре. То је закључак једне од водећих финансијских компанија света - Banc of America Merrill Lynch – према резултатима последњег анкетирања управника актива. У истраживању је учествовало више од 200 финансиста, под чијим надзором се налазе вредносни папири у износу скоро 650 милијарди долара.

Главно образложење у корист руског тржишта деоница је потцењеност, односно, јефтиноћа вредносних папира. Инвестиције у свету великих финансија се врше полазећи од потенцијала прираштаја вредности, који може да демонстрира неки инструмент за улагања. Осим тога, увереност додају високе цене нафте, које су приметно порасле током неколико последњих недеља. Услед тога је анкетирање Banc of America показало да су деонице руских компанија данас најпопуларније у односу на конкуренте из других земаља у развоју. Управника, који су повећали улагања у Русију, испало је за 50 одсто више од оних, који су та улагања смањивали. Без обзира на то, што је ситуација на финансијским тржиштима и даље немирна, – сви чекају, када ће се америчке новчане власти определити са даљим курсом. Руско тржиште има шта да предложи инвеститорима, - каже заменик директора аналитичког департмана Гаспромбанке Александар Назаров.

- Ове године ми се допадају дивидендне ситуације. Например, бенефициране деонице Сургутнафтогаса, Танафта, Сбербанке. Безусловно, деонице Уракалија су заштитни финасијски инструмент – компанија врши обратне куповине деоница, те плати високе дивиденде. Могуће је да вреди набавити деонице Еон Русија. И Норникел ове године плати високе дивиденде. Могуће је да у металуршком сегменту вреди купити папире ове компаније – она није баш много подложна глобалној негативној конјунктури.

Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime7/29/2013, 16:07

IMA TE BOZEEEE,snta,+25 posto...
Nazad na vrh Ići dole
MORNAR
VIP
VIP
MORNAR


Broj poruka : 705
Points : 1916
Datum upisa : 28.01.2010

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime8/26/2013, 02:01

citat ::
Cena akcija američke kompanije Majkrosoft skočila je za devet odsto na vest da će njen generalni direktor Stiv Balmer u narednih 12 meseci napustiti funkciju.

Zanimljivo je da ostavkom na mesto direktora najviše zaradio upravo Balmer. On, naime poseduje oko 333 miliona akcija Majkrosofta tako da njegove akcija sa novim skokom cene sada vrede oko 769 miliona dolara.

Jel može neko da mi objasni zašto ova akcija raste?
Nazad na vrh Ići dole
Drag65
VIP
VIP
Drag65


Broj poruka : 611
Points : 1423
Datum upisa : 12.07.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime8/26/2013, 08:56

MORNAR ::
citat ::
Cena akcija američke kompanije Majkrosoft skočila je za devet odsto na vest da će njen generalni direktor Stiv Balmer u narednih 12 meseci napustiti funkciju.

Zanimljivo je da ostavkom na mesto direktora najviše zaradio upravo Balmer. On, naime poseduje oko 333 miliona akcija Majkrosofta tako da njegove akcija sa novim skokom cene sada vrede oko 769 miliona dolara.

Jel može neko da mi objasni zašto ova akcija raste?
Očekuje se promena poslovne politike i veća isplata dividendi, a manja ulaganja u nedobitne projekte. Ovo je jedan broj akcionara duže vreme tražio i to, kažu, je razlog Balmerove (iznuđene) ostavke.

--------------------
YTD: MSFT-25,81%,  TSLA-357,89% !
Nazad na vrh Ići dole
Boby
VIP
VIP
Boby


Broj poruka : 2614
Godina : 52
Localisation : banat
Points : 10639
Datum upisa : 04.02.2011

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime8/27/2013, 15:58

Danas BELEX,prkosi ponovo svima.Svi u crveno samo mi ubijamo
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime10/20/2013, 16:32

Većini ljudi je nedostižna kupovina akcija u omiljenim kompanijama jer su previše skupe. Recimo, Google je nedavno vredeo 780 dolara po akciji, dok je za akciju Applea trebalo izdvojiti 422 dolara.

Najlakši način da zaradite količinu novca na berzi koja će da vam promeni život je kupovina akcija pre nego postanu skupe, i da ih držite u posedu sve dok ne dostignu vrhunac – savetuje Bill Matthews, urednik TheCheapInvestora. Problem je u tome što većina ljudi ne pravi razliku između potcenjenih i akcija koje su jeftine jer nisu kvalitetne.

Matthews, međutim, poznaje razliku. Od kada je pokrenuo TheCheapInvestor newsletter 1981. godine, ređa uspeh za uspehom. Od 243 skorašnjih akcija koje je odabrao za ulaganje, 99% su se pokazale kao dobre, 96% njih je skočilo preko 100%, 42% je ostvarilo skok preko 250% a čak 18% je skočilo preko 500%.

Koja je njegova tajna?

Kada male kompanije objave javnu prodaju akcija i kada su njihove akcije raspoložive za manje od jednog dolara po akciji, mali investitori mogu sebi da priušte da ih kupe.

Tri razloga koje treba uzeti u razmatranje:
1. Male investicije za puno akcija

Sa jeftinim akcijama, u mogućnosti ste da kupite stotine akcija za jako male pare. Recimo, tehnološka kompanija prodaje akcije za 10 centi i vi uložite 500 dolara – posedujete 5 hiljada akcija. Ako akcija skoči na samo 1 dolar, vaša investicija će se pretvoriti u 5 hiljada dolara.

Matthews je preporučio svojim newsletter pretplatnicima da kupe CarMax akcije kada su se prodavale za 1,56 dolara. Dok su eksperti počeli da ih preporučujuu na 39 dolara, njegovi pretplatnici su već zaradili 2.400%.
2. Ogroman povraćaj u kratkom periodu vremena

Za razliku od većine akcija na NYSE kojima trebaju godine da bi dostigle vrhunac, jeftine tzv. ‘penny stocks’ povećavaju svoju vrednost dva ili tri puta u jednom danu.

3. Jednostavne za prodaju i kupovinu

Sve što vam je potrebno je online račun za trgovanje da prodajete i kupujete ove akcije, ili možete da koristite klasičnog brokera na mestu prodaje.

Moćan trik za trgovinu

Kao što ste verovatno upoznati, bilo koja akcija nosi određeni stepen rizika. Zbog toga je od suštinske važnosti da odradite domaći zadatak i napravite pažljivo istraživanje za svaku akciju koju kupujete.


_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
Anam
Just looking
Just looking



Broj poruka : 11
Points : 51
Datum upisa : 24.09.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime10/20/2013, 19:23

@Momir
Jel ih preporucujes iz licnog iskustva?
Nazad na vrh Ići dole
Mister No
Still learning
Still learning



Broj poruka : 42
Points : 124
Datum upisa : 09.07.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: s   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime12/28/2013, 00:45

Znal li neko, postoji li mogucnost da se uplati direktno iz Srbije na racun online brokera,bez posrednika u Srbiji?
Nazad na vrh Ići dole
simpson
Just looking
Just looking



Broj poruka : 3
Points : 15
Datum upisa : 08.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime1/8/2014, 15:59

Moj prvi post na ovom forumu bih zapoceo zeljom da imate bar 80% rasta vrednosti vaseg portfolia u 2014. :)

Nadam se da ima raspolozenih koji bi pomogli pocetnicima da krenu sa trgovanjem na stranim berzama...

Konkretno i mene zanima odgovor na pitanje iz posta pre mog. Da li je moguce raditi direktno sa online brokerom, bez posrednika u Srbiji? Koji bi bio prvi korak bez obzira dali je odgovor pozitivan ili negativan?

Pomenuo bih jos da nemam iskustva ni sa domacom a tek stranim berzama :)

Hvala na strpljenju...
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime1/8/2014, 17:23

Ja imam forex brokera i trgujem devizama preko njega. Jedan posrednik i jasna prezentacija provizije koju naplaćuje. Vidim da na spisku finansijskih instrumenata ima CFD-ove za berzanske indekse i manji broj američkih akcija. Za svaki protekli dan za akcije u long poziciji plaća se swap, a za short poziciju se dobija izvestan iznos. Lepota kombinacije je što možeš da napraviš demo račun i da testiraš strategije pre nego što skočiš u vodu sa pravim parama. Prošle godine sam imao oko 80% prihoda na trgovini valutnim parovima, ali ne mislim da ću to ponoviti i ove. Za to je potrebno da se zvezde idealno poklope. Da bi shvatio cake oko toga potraži na netu objašnjenja za pojam "money management".
Nazad na vrh Ići dole
simpson
Just looking
Just looking



Broj poruka : 3
Points : 15
Datum upisa : 08.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime1/8/2014, 19:48

A koja je provizija nasih brokera kao posrednika? 5%? Jel to standardna vrednost posto sam citao da ide oko 1%... ili je 1% za trgovanje na BB?
Nazad na vrh Ići dole
Aritmeticar
Moderator
Aritmeticar


Broj poruka : 725
Points : 2414
Datum upisa : 01.12.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime1/9/2014, 09:44

Kod nekih brokera na BB je 1%, ali je i manje od toga. Diskusija o provizijama na stranim tržištima je ovde:
https://www.aikb.net/t1623-pitajte-iliriku-bdd-beograd
Hteo sam samo da kažem kako se ne mora nužno trgovati akcijama već i derivatima izvedenim iz njih tj.  CFD-ovima. Za obične akcija na stranim berzama ne znam, ali sa njihovim CFD-ovima može se trgovati bez domaćeg posrednika. Ja sam potpisao ugovor direktno sa inostranim brokerom, koji ima ekspozituru i ovde, te od dodatnih troškova imam još one bankarske vezane za transfer novca do brokera i nazad.
Nazad na vrh Ići dole
simpson
Just looking
Just looking



Broj poruka : 3
Points : 15
Datum upisa : 08.01.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime1/10/2014, 15:04

Sto vise citam o trgovanju to mi je manje jasno... :)

Mislim da cu ove godine uloziti u neke blue chips ili mozda neki index, tip s&p 500. To mi daje vremena da utvrdim gradivo i krenem sa trgovanjem od sledece godine. Sa akcijama sam nekako najvise upoznat, derivatima izvedenim iz njih se ne bih jos igrao, isuvise mi je rizicno s obzirom da sam rookie. Sve mi to trenutno zvuci jako komplikovano... vremenom ce biti jasnije :)

Ovo me dovodi do sledecih pitanja:

Koji online broker bi bio najpogodniji za nefrekventno trgovanje? Znaci kupim akcije i prodam tek za 6 meseci do godinu dana. Mnogi imaju inactiviti fee pa bih njih izbegao osim ako je taj fee beznacajan... Takodje commision da bude ok... Isti bi trebao da podrzava klijente iz Srbije. Cenim da mnogi trguju na ovaj nacin pa eto... nek podele iskustva :)

Jel mogu iz srbije zakonski da posaljem novac na brokerov racun u inostranstvo? Da li je sve jedno u kojoj banci imam racun? Intesa, RF... Jel to isti namenski racun kao kada bih trgovao na BB ili mi treba obican devizni?



Ipak, koji broker za frekventnije trgovanje bi bio ok? IB?



Hvala, bice jos pitanja siguran sam :)
Nazad na vrh Ići dole
Ars Vivendi
VIP
VIP
Ars Vivendi


Broj poruka : 2781
Points : 7934
Datum upisa : 21.01.2009

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime4/24/2014, 12:10

FXLider, specijalno čitaocima "Blica", poklanja 50 dolara kao početni kapital za trgovanje cenom akcija Yahoo-a i drugih najvećih svetskih kompanija na svetskoj berzi.

https://www.fxlider.com/realni-racun/?tag=50$bonus&tag1=blicyahoo

_________________
Prazan listić nije stav!
Izaberi da drugi ne bi birali umesto tebe!
Nazad na vrh Ići dole
Red max
Our family
Our  family
Red max


Broj poruka : 280
Points : 1247
Datum upisa : 09.02.2013

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime4/29/2014, 00:11

Evo što se zove rast dobiti i prihoda,nije NIS jedina dobra i jeftina naftna kompanija u svijetu:

PZE Crude oil sales increased P$289 million to P$1,780 million in 2014 quarter.Gas sales increased P$170 to P$508 million in 2014 quarter.
Net income for 2014 first quarter was a P$698 million gain,in 2013 first quarter was P$225 million.
http://www.conferencecalltranscripts.org/summary/?id=978161

_________________
Na burzi moraš biti budala da uspiješ,oni najbolje prolaze,jer samo budale kupuju kad pametne glave crnjače o kraju svijeta i ekonomije....
Nazad na vrh Ići dole
Momir
Old member
Old member
Momir


Broj poruka : 2048
Points : 5689
Datum upisa : 06.12.2008

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime10/7/2014, 14:17

Kako kupiti akcije?
- Akcije stranih kompanija moguće je kupiti preko domaćih posrednika. Ovu uslugu u Srbiji nudi nekoliko brokerskih kuća i banaka. Provizija za svaku kupovinu ili prodaju je oko 1,2 odsto.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=10&dd=07&nav_id=908574

_________________
“Cash combined with courage in a crisis is priceless.”
Nazad na vrh Ići dole
$
Just looking
Just looking



Broj poruka : 20
Points : 82
Datum upisa : 15.07.2014

TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Empty
PočaljiNaslov: Re: TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?   TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO? - Page 5 Icon_minitime10/12/2014, 16:54

kuku lele kada će da prestane ovaj paaad!? Da li da prodajem pozicije ilibda čekam:-)fuck, večita dilema:D
Nazad na vrh Ići dole
 
TRGOVANJE NA STRANIM TRŽIŠTIMA - ŠTA I KAKO?
Nazad na vrh 
Strana 5 od 14Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9 ... 14  Sledeći
 Similar topics
-
» Kako je Amerika postala imperija...i kako ce propasti?
» MPC TRGOVANJE
» Trgovanje obveznicama iz RESTITUCIJE
» Pitajte ILIRIKA brokere, Beograd

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
BELEX Club :: Inostrane berze-
Skoči na: